Przegląd Prasy #220 – Release Dominarii i dwa Team Limited GP

Wizardzi uczcili release Dominarii dwoma drużynowymi turniejami Grand Prix w limited. Większość graczy pewnie jednak z radością bawiła się na normalnych draft weekendach. Warto przy tym dodać, że prerelease’y tego setu były największe w historii i sporo osób ponoć wyrabiało sobie DCI. To doskonała wiadomość dla nas wszystkich.

Poza tym mieliśmy jednak dość spokojny tydzień. Majówka w pełni, trzeba wyjść z kartami na słońce. Albo z tabletem, by móc poczytać w terenie nasz kolejny przegląd. Miłej lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Bologna

480 teamów dało do Day 2 drużyn 61. Grano Team Limited Dominarii. Całość wygrali Antonio Pinto, Davide Miani i Usama Sajjad. Włochy są blisko, więc polski akcent też był. Najlepszy wynik rodaków w tym teamowym evencie to 29 miejsce zespołu Kowalski – Juza – Sochurek. Z kolei zespół Henry – Glogowski – Szmyd był na 117 miejscu.

Grand Prix Columbus

GP Columbus to drugi turniej, którym mogliśmy się cieszyć w ten weekend. Tu też grano limited drużynowe. Event wygrali David Goldfarb, Edgar Malhaes i Jacob Baugh. W turnieju wzięło udział 440 drużyn.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Kilka njusów

Niedawno donosiliśmy o kiepskich wynikach finansowych Hasbro, a tu nam Wizardzi dają info, że Dominaria miała największą liczbę graczy w największej liczbie eventów ever. I że było sporo nowych numerów DCI. Tylko się możemy cieszyć. Poza tym mamy zapowiedź drobnych zmian w 2HG limited w związku z Battlebondem… spoilery już od 21 maja, swoją drogą. Core Set 2019 będzie miał też aż 5 Planeswalker decków, ale trafi się w nich tylko jeden booster, za to za mniejszą cenę paczki – z 14 do 10 dolców ma spać. Jest to plus i minus.

Powrót na Dominarię: epizod VII

Oto kolejna część Magicowej historii. Tym razem to historia miłosna Teferiego połączona z historią jego osoby i pozycji w świecie Dominarii, a także zagadka kryminalno-magiczna.

Tournament Rules Update

To niby njus z minionego tygodnia, ale trochę przegapiliśmy. Niesłusznie, bo to ważna rzecz. Doprecyzowane zostały pewnie rzeczy, o których warto wiedzieć. Jest takim czymś obowiązek ustawiania kreatur przed landami. Ponadto dopuszczono możliwość grania proxami w wypadku kart, które mają tylko wersje foil i wygięły się zbyt mocno, aby można z nich było korzystać normalnie w decku. Teraz prox załatwi sprawę. 

Kolejkowanie na MTGO

Nie tyle kolejkowanie, ile yieldy, czyli automatyzacja triggerów na MTGO. Wizardzi trochę temat usprawnili i warto dowiedzieć się, co się zmieniło i jak – bo zasadniczo to na lepsze.

Gra z card coatings

Jeśli zwróciliście uwagę na jakość kart z Dominarii, jeśli interesuje was temat produkcji magicowych kart, to zajrzyjcie sobie do tego tekstu. Nie będziemy tu wcale udawali, że wiemy jak po polsku powiedzieć co to jest card coatings. Generalnie chodzi jednak o wierzchnią warstwę kart, która ma teraz być odporna na tłuste łapy chociażby. Nowy proces technologiczny druku ma też pozwolić jeść karty. Znaczy, nie polecamy tego, nie zachęcamy, ale mówiąc poważniej – karty mają być bezpieczniejsze pod tym kątem. A to nie jedyna ciekawostka, której można się tu dowiedzieć.

Kelly Digges zwolniony

Może zresztą nie zwolniony. Może sam odszedł, choć z treści jego tweetów wynika, że chciałby jednak jeszcze popracować z Wizardami. Nie będzie mu to jednak dane. Zastanawiacie się kto to? To ten gość, który jest jednym z autorów sukcesu Dominarii i w dużej mierze był twarzą promującą dodatek – brał np. udział w preprereleasie setu. Ponadto był też designerem, developerem i twórcą kreatywnym odpowiedzialnym za opowiadane nam historie. Wypada życzyć sukcesów w dalszej drodze zawodowej.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

East Side Open 12-13 maja

Oto co organizatorzy donoszą:

Łącznie czeka nas 36 godzin przy trzech PPTQ (dwa w formacie Standard i jedno w formacie Sealed), side eventy i masa zabawy na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (ul. Radziszewskiego 10). Organizacją zajęło się Falco Gaming, które na koncie ma już dużą serię eventów – Mistrzostwa Lubelszczyzny, o których pisaliśmy w tym materiale. Oczywiście, nie można tutaj zapomnieć o sklepach, które drugi raz jednoczą się na lubelskiej ziemi w celu wspólnego organizowania eventu – Wargamer Lublin, E-Legion oraz Gamekeeper. Podczas całego wydarzenia będzie prowadzona audycja na żywo, mediami zajmujemy się my, natomiast na stoliku sędziowskim spotkamy Piotra Stychno oraz Bartka Wojciechowskiego (oczywiście, jeśli jesteś sędzią i masz ochotę dołączyć do zespołu to wystarczy się skontaktować).

Facebookową stronę wydarzenia możecie znaleźć tutaj. Poniżej w spoilerze rozpiska zaplanowanych turniejów.

Spoiler

Rozkład eventów wygląda następująco:

I) PPTQ Atlanta 2018
Współorganizator: e-Legion.pl
Data: 12.05, 9:30 zapisy, 10:00 start turnieju
Format: Standard
REL: Competitive (wymagane deck listy)
Cena: 40 zł w przedpłacie do 06.05, 50 zł w dniu turnieju
Nagrody: min. 3 boostery od gracza + nagrody rzeczowe od sponsorów + free slot na LCQ MTG MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial Trial dla osoby na 9 miejscu po fazie swiss.

II) PPTQ Atlanta 2018
Współorganizator: Wargamer Lublin
Data: 12.05, 16:30 zapisy, 17:00 start turnieju
Format: Sealed Deck + Draft TOP 8
REL: Competitive
Cena: 110 zł w przedpłacie do 06.05, 130 zł w dniu turnieju
Nagrody: min. 3 boostery od gracza + draft dla TOP 8+ nagrody rzeczowe od sponsorów + free slot na LCQ MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial dla osoby na 9 miejscu po fazie swiss.

III) PPTQ Atlanta 2018
Współorganizator: GameKeeper Sklep
Data: 13.05, 9:30 zapisy, 10:00 start turnieju
Format: Standard
REL: Competitive (wymagane deck listy)
Cena: 40 zł w przedpłacie do 06.05, 50 zł w dniu turnieju
Nagrody: min. 3 boostery od gracza + nagrody rzeczowe od sponsorów + free slot na LCQ MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial Trial dla osoby na 9 miejscu po fazie swiss.

MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial – 22-24 czerwca

Rozpoczęła się prerejestracja na MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial! Organizatorzy przypominają, że na turnieju można płacić wyłącznie gotówką!

Szczegółowe info od organizatora w spoilerze.

Spoiler

(1) – Aby się prerejestrować i zapłacić mniej za wybrany turniej, prosimy o wpłacenie całości kwoty wpisowego do dnia 10.06.18. Przykładowo: koszt prerejestracji całego teamu na RPTQ wynosi 160 PLN i taką kwotę należy wpłacić.

(2) – W tytule przelewu wpisujemy nazwę turnieju za jaki płacimy oraz podajemy swoje imię i nazwisko, np.: „RPTQ, Kuba Kozak”.

(3) – Jeśli płacicie za więcej niż jeden turniej, koniecznie wpiszcie za jaki, np.: „LCQ, PPTQ, Patryk Stachewicz”.

(4) – Wpłacając na RPTQ nie musisz podawać nazwisk całej drużyny, wystarczy Twoje! W trakcie rejestracji na miejscu (w dniu turnieju) potwierdzicie obecność wszystkich graczy, podajecie ich nazwiska i odbierzecie przygotowane dla was gadżety!

(5) – Aby mieć pewność, że zostaliście prerejestrowani, wyślijcie potwierdzenie przelewu na adres: maciej.myszkowiak@gmail.com. Otrzymacie maila zwrotnego z potwierdzeniem wpisania Was na listę.

(6) – Jeśli chcesz zapłacić w euro, kliknij w link na fanpage’u wydarzenia.

DANE DO PRZELEWU:

Maciej Myszkowiak
UL. Boryny 54/26
70-017 Szczecin; Polska

Numer konta (mbank):
70 1140 2004 0000 3002 7758 2936

—————- !!! UWAGA WAŻNE !!! —————-

Wpłacenie pieniędzy na konto nie zwalnia Was z podejścia do stolika sędziowskiego i zgłoszenia, że jesteście na miejscu! Musicie też odebrać gadżety!

Masz pytania pisz: maciej.myszkowiak@gmail.com

DO ZOBACZENIA NA TURNIEJU!

Wspierają nas: Ultimate Guard, MTG Spot, Cardmarket-Magic, Wrota, Psychatog.pl, Playmaty.pl || Organizator: Maciej Myszkowiak

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Gdzie zacząć w Standardzie Dominarii

Wejście w standard jest często rzeczą problematyczną – co kupić, aby pograć jak najdłużej, aby grało się przyjemnie, odnosiło sukcesy i nie znudziło się? Reid Duke przychodzi tutaj z pomocą, tłumacząc kilka z tych kwestii. Jeśli zamierzacie wejść w standard (zresztą, tak jak ja), to jest to artykuł dla was – Michał.

Against the Odds – Oath of Teferi Superfriends

Kolejna odsłona Agains the Odds! Tym razem Superowi Przyjaciele Teferiego, czyli temat z cyklu “kto dziś odwozi wszystkich po imprezie”. Łącznie mamy tutaj 14 planeswalkerów, popartych przez Oath of Teferi, które pomimo wysokiego kosztu, wraz z walkerem w stole zwiastuje rychły koniec przeciwnika. I choć zazwyczaj mamy w serii do czynienia ze stricte casualowymi eksperymentami i dziwadłami, tak w tym wypadku SaffronOlive wykręcił doskonały wynik – wygrał sto procent meczy i niewiele mniej procent gier – 10 na 13. Czyli potencjalnie coś jest na rzeczy.

Budżetowe uaktualnienia Dominarii do T2

Dominaria powoli wkrada się w Standardowe spisy – sprawdźcie, co oprócz Seal Away zagościło w decklistach budżetowych decków przygotowywanych przez SaffronOlive’a. Powiedzmy, że to zestaw decków półamatorskich, czasem nawet dość kompetytywnych, a przede wszystkim tanich.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Jak grać amuletem – 2 miejsce na GP Hartford

Deck grający na dużej kreaturze, która przy wejściu i ataku wrzuca dwa landy z biblioteki w stół, brzmiał jak spełnienie snów, gdy zaczynałem przygodę z Medżikiem. Jak widać, z moimi marzeniami nie jest aż tak źle, biorąc pod uwagę fakt, że kolejny raz widzimy Amulet na dużym evencie na dość wysokim miejscu. Tekst to garść porad jak osiąnąć podobny wynik – Michał.

Primer CoCo

GW Company, Bant Company i wiele różnych ewolucji (tudzież abominacji) decku opierającego się na Collected Company, Devoted Druid i Vizier of remedies doczekało się swojego primera. Konstrukcja zrzesza wielu ludzi na całym świecie, widzi grę na dużych eventach i ma masę ciekawych możliwości.

To tylko faza – cz.2 Combat

Combat jest jedną z najtrudniejszych faz w grze. Ona najczęściej prowadzi do zwycięstwa, niezależnie czy jest to Tarmogoyf, który ledwo się przecisnął, czy tysiące Pestermitów, robiące alpha strike (chociaż tego już raczej w modernie nie widujemy). Jak płynnie się w niej poruszać i jakimi ciekawymi trickami możemy uprzykrzyć życie naszemu przeciwnikowi? Przekonajcie się sami.

Dominaria w Modernie i Legacy

Wiele kart z Dominarii zobaczy grę w standardzie – niektóre z powodu bycia dobrymi, inne z powodu tego, że rotacja nadchodzi. Jak sprawa będzie się miała w modernie? Czy też tak optymistycznie zostaną przywitane co niektóre karty? Zobaczmy. Tekst zahacza też o kontekst tych kart w Legacy.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Wszystko czego dowiedziałem się o sealed Dominarii

Każdy z nas wyciąga pewne przemyślenia z rozgrywek w medżiku, mniejsze, bądź większe, w kwestii budowania decku, archetypów, itd. W tym wypadku za przemyślenia, zabrał się Paulo i zawarł je w artykule równie długim, co jego pełne imię i nazwisko. A jako że PVDR jest dobrym graczem, zdecydowanie należy się w jego uwagi wczytać. Warto też pewnie rzucić okiem do podobnego tekstu Mike’a Sigrista. Jest też tekst BBD o archetypach w Dominariowym drafcie. Wszystko to pozwoli nam lepiej poruszać się w limited najnowszego dodatku.

Sideboardowanie się w limited

W Limited sideboard jest dla niektórych osób bardzo odległą krainą – niby istnieje, jednak nie każdy bierze pod uwagę jej istnienie. Nie każdy też ją rozumie. Problem w tym, że przydaje się ona w wygrywaniu, a niekiedy nawet całkowitym przebudowaniu decku.

Przegląd limited Dominarii

Jeszcze nam się tu załapał jeden przegląd dodatku. Jest tu trochę o poszczególnych archetypach w obrębie kolorów, trochę o Treasure Chestach – typowy tekst tego autora z Pure MTGO.

 

 LEGACY/VINTAGE

Tym razem nic ciekawego w tekstach nie znaleźliśmy.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Dig Through Time – Betrayers of Kamigawa

Bite 13 lat temu w naszych klaserach pojawiły się karty z dodatku Betrayers of Kamigawa (i w większości tam też zostały). Dzisiaj gracze EDH mogą przeżyć to jeszcze raz, wraz z artykułem napisanym przez Deana Gootee. Co warto z niego wyciągnąć?

Top 10 generałów z Dominarii

Dominaria jest setem opartym o legendarne rzeczy. Co jest wspólnym mianownikiem pomiędzy graczami a legendarnymi rzeczami? Tak właśnie, Commander. Tak więc powstała i lista, która mówi o tym, które karty z Dominarii sprawdzą się jako najlepsi generałowie.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Masterowanie Brawla – Shanna i Teferi

Brawl staje się coraz bardziej popularnym formatem? Cóż, na pewno powstaje coraz więcej materiałów na jego temat. Może warto zobaczyć, z czym to się je? Jeśli macie na to akurat ochotę, zapraszamy do opisu dwóch ciekawych postaci z ostatniego dodatku pod kątem Brawla – Shanny oraz Teferiego. Niestety, autor – mimo że wspomina o tanich generałach za 2 many – jakimś cudem zapomina wspomnieć o słoniu w składzie porcelany. Ten pojawia się w komentarzach oraz kolejnym tekście, do którego linkujemy w tym dziale.

Baral złamał Brawla

“Oczko odpadło, temu formatowi”

Baral to prawdziwa zmora M:tG. Najpierw został wydrukowny – wtedy nikt jeszcze nie dostrzegał jego skrzętnie ukrytego potencjału. Następnie, zaczął grać – w 1vs1 talie, opierające się na Polymorphowaniu Barala były jednymi z najlepszych, przez co oberwał tam banem. Ma on już dłuższy epizod w stormie – bez szału, ale gra się nim przyjemnie. Teraz męczy on wszystkich w Brawlowej mecie. Nie martwcie się, juz niedługo wyrotuje. A jak nie wyrotuje, to dostanie bana. Serio. Zasługuje na niego nawet bardziej niż Marvel w Standardzie. Pierwszy Brawl Challenge zdominowany był przez Barala. Drugi Brawl Challenge – to samo. Na 32 decki w topie 24 to Barale. Potrzebujemy emergency bana. No, chyba że meta się dostosuje… ale co to za meta, w której gra tylko Baral. I nie, fakt, że Ghalta wygrała cały turniej niczego nie zmienia.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Czy Paupera można naprawić banem?

Nikt nie lubi tracić swoich ulubionych kart na rzecz zbanowania w danym formacie. Problem pojawia się wtedy, gdy ban konkretnej karty jest jedyną alterantywą dla formatu. Jak sytuacja przedstawia się w pauperowym Medżiku? Czy faktycznie Preordain powinno wylecieć? Jak nie Preordain, to co? O tym jest ten tekst.

Ciekawe decki:

 

INNE

Urza’s Ruinous Blast

Jak dużo można powiedzieć na temat jednej karty?  Wszyscy doskonale wiemy, że wiele – podczas gry tworzone były niejedne epopeje oraz sławione były konkretne kartony, za konkretną robotę. Jak sprawa wygląda w przypadku Urza’s Ruinous Blasta? Karta ta zainspirowała Sama Keepera do rozważań o symbolizmie i fantastycznym realizmie w magicowych artach. To coś dla vorthosów i miłośników Magicowych klimatów i Dominarii.

Małe opowieści z Dominarii

Ciekawe flavor teksty? Obrazki, w których zawarte są szczegóły i historia? Wszystko to w Dominarii, najbardziej flavorowym dodatku ostatniego czasu. Materiał przygotowany przez Hipsters of the Coast.

Wszystkie sety dobre – Legends

Legendy, Legendy – dużo się o nich mówi. Według dominariowej nowomowy to Historic Spelle, ale nie w tym przypadku. Tym razem, chodzi o karty z dodatku “Legends”, które cieszą się ostatnio dość sporą popularnością *totalnie ukradkowe spojrzenie w kierunku The Tabernacle of Pendrell Vale*. Wiadomo, jak w każdym secie są karty dobre, złe i te, które wnoszą dużo flavoru. Zapoznajcie się z nimi, dzięki temu ciekawemu artykułowi przypominającemu dawno zapomniany set.

Historycznie mówiąc – imperatorzy, kamienie i słońca

Historia tworzy się wokół nas. Charles Alison opowiada na temat kamieni, władców i słońc – wszystko przeplecione źródłami historycznymi. Tekst inspirowany Ixalanem oraz kulturami Mezoameryki.

Stan Programu

Mamy tu kilka njusów, a po nich ciekawy i rozsądny wywód o AI draftach w Arenie. Jahn bardzo  fajnie podszedł do tematu i zdecydowanie warto ten tekst przeczytać. Potem mamy decki, a w nich Ironworks Combo w T2, Red Moon Stompy w Legacy i w Vintage Lich’s Mirror. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Jedyny pierścień

Wiele można powiedzieć o Sol Ringu – że jest solidną, każdemu znaną kartą w EDH, że nie należy do drogich kart, biorąc pod uwagę jego power level, bądź to, że jest zbanowany w gronie graczy z Lublina. Jaki jest background jego cenowej historii? I jak do tego aspektu Sol Ringa podchodzić? Czy to karta warta inwestycji?


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  2. Serra’s Sanctum (Urza’s Saga)
  3. Mox Amber (Dominaria)
  4. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  5. Lyra Dawnbringer (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg vs release Dominarii

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl