Przegląd Prasy #221 – pierwsze spoilery Battlebond

Wizardzi pokazali nam pierwsze spoilery Battlebond. Uchylili na razi tylko rąbka tajemnicy, ale trzeba przyznać, że już same landy wzbudziły naszą ciekawość i wszystkich tych MAgicowców, którzy grają multiplayerowe formaty. Poza tym mieliśmy w weekend dwa Grand Prix w formacie limited bloku Dominaria.

A co jeszcze ciekawego? Cóż, sprawdźcie czytając nasz kolejny, tradycyjny przegląd prasy magicowej.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Dallas

W Teksasie spotkało 1043 graczy, z których 222 przetrwało do day 2. W tej grupie byli Aaron Rubin, José Daniel Garcia Rosas, Robert Brown, Vikram Kudva, Will Craddock, Matt Stankey, Andrew Elenbogen i William Hahn. To oni dostali się do Top 8. Z nich wszystkich najlepszy okazałosię Robert Brown, profesor uniwersytecki, którego deck do limited opierał się na borosowych rycerzach. Grano oczywiście limied Dominarii.

 

Grand Prix Pekin

Pekin przywitał 908 graczy. Tu też grano limited Dominarii. Całość wygrał zaś Zhang Zhiyang. Najciekawszy jeśli chodzi o GP w Pekinie był nie sam turniej, ale jego otoczka przedstawiona w tekście GP Pekin i przyszłe losy Magica. Tak się bowiem składa, że Magic zyskał nowego partnera, który – miejmy nadzieję – da mu w Azji status podobny do League of Legends. To z pewnością rynek wart zachodu.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Spoilery Battlebond

Wizardzi zaprezentowali nam pierwsze spoilery Battlebond. Zobaczyliśmy cykl interesujących duali do multiplayera. Poznaliśmy mniej więcej zasady nowych draftów i sealedów, które będą towarzyszyły temu dodatkowi. Grać mamy w parach. Po szczegóły zajrzyjcie do linka. A na marginesie, zobaczcie sobie także promo basici z okazji GP Vegas.

Powrót na Dominarię: epizod 8

Tym razem przeskakujemy do Chandry i tego co się z nią stało oraz jak trafiła na Dominarię z powrotem. Mamy też okazję spotkać Jayę Ballard oraz… jej przyjaciela. Nie powiemy kogo, bo to drobniutki spoiler.

Uaktualnienie zasad zachowania na MTGO

W związku z ostatnio zachodzącymi niefajnymi sytuacjami Wizardzi nieco modyfikują swoją politykę dotyczącą oceny zachowania graczy na MTGO. Łatwiej trochę będzie teraz wylecieć z systemu za różnego rodzaju zachowania. Wciąż kryteria nie są stuprocentowo ostre, zachowania będą ocenianie indywidualnie, ale Wizardzi będą działać bardziej radykalnie i zdecydowanie. Szczegóły w linku.

Nowa Era

Gavin Verhey mówi nam tu o 4 erach rozwoju Magica i Magicowych produktów. Teraz mamy mieć erę feedbacku. Wizardzi mają się bardziej wsłuchiwać w oczekiwania klientów. Przykładem tego mają być – z nowości – kolorystycznie tematyczne boostery. Będą one wypełnione kartami danego koloru synergizującymi ze sobą. Theme Boostery mają zawierać 35 kart. Na razie spotkamy je tylko w Wallmartach.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

Rozpiska nagród w turnieju głównym, poza biletami i zaproszeniami –

Top 1 – 14 Booster Boxów M19
Top 2 – 8 Booster Boxów M19
Top 3-4 – 5 Booster Boxów M19
Top 5-8 – 2 Booster Boxy M19
Top 9-12 – 1,5 Booster Boxa M19
Top 13-16 – 1 Booster Box M19

East Side Open 12-13 maja

Oto co organizatorzy donoszą:

Łącznie czeka nas 36 godzin przy trzech PPTQ (dwa w formacie Standard i jedno w formacie Sealed), side eventy i masa zabawy w Chatce Żaka w Lublinie (ul. Radziszewskiego 16). Organizacją zajęło się Falco Gaming, które na koncie ma już dużą serię eventów – Mistrzostwa Lubelszczyzny, o których pisaliśmy w tym materiale. Oczywiście, nie można tutaj zapomnieć o sklepach, które drugi raz jednoczą się na lubelskiej ziemi w celu wspólnego organizowania eventu – Wargamer Lublin, E-Legion oraz Gamekeeper. Podczas całego wydarzenia będzie prowadzona audycja na żywo, mediami zajmujemy się my, natomiast na stoliku sędziowskim spotkamy Piotra Stychno oraz Bartka Wojciechowskiego (oczywiście, jeśli jesteś sędzią i masz ochotę dołączyć do zespołu to wystarczy się skontaktować).

Facebookową stronę wydarzenia możecie znaleźć tutaj. Poniżej w spoilerze rozpiska zaplanowanych turniejów.

Spoiler

Rozkład eventów wygląda następująco:

I) PPTQ Atlanta 2018
Współorganizator: e-Legion.pl
Data: 12.05, 9:30 zapisy, 10:00 start turnieju
Format: Standard
REL: Competitive (wymagane deck listy)
Cena: 40 zł w przedpłacie do 06.05, 50 zł w dniu turnieju
Nagrody: min. 3 boostery od gracza + nagrody rzeczowe od sponsorów + free slot na LCQ MTG MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial Trial dla osoby na 9 miejscu po fazie swiss.

II) PPTQ Atlanta 2018
Współorganizator: Wargamer Lublin
Data: 12.05, 16:30 zapisy, 17:00 start turnieju
Format: Sealed Deck + Draft TOP 8
REL: Competitive
Cena: 110 zł w przedpłacie do 06.05, 130 zł w dniu turnieju
Nagrody: min. 3 boostery od gracza + draft dla TOP 8+ nagrody rzeczowe od sponsorów + free slot na LCQ MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial dla osoby na 9 miejscu po fazie swiss.

III) PPTQ Atlanta 2018
Współorganizator: GameKeeper Sklep
Data: 13.05, 9:30 zapisy, 10:00 start turnieju
Format: Standard
REL: Competitive (wymagane deck listy)
Cena: 40 zł w przedpłacie do 06.05, 50 zł w dniu turnieju
Nagrody: min. 3 boostery od gracza + nagrody rzeczowe od sponsorów + free slot na LCQ MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial Trial dla osoby na 9 miejscu po fazie swiss.

MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial – 22-24 czerwca

Rozpoczęła się prerejestracja na MTG Paprykarz #5 – RPTQ, PPTQ, LCQ, 3xMKM Trial! Organizatorzy przypominają, że na turnieju można płacić wyłącznie gotówką!

Szczegółowe info od organizatora w spoilerze.

Spoiler

(1) – Aby się prerejestrować i zapłacić mniej za wybrany turniej, prosimy o wpłacenie całości kwoty wpisowego do dnia 10.06.18. Przykładowo: koszt prerejestracji całego teamu na RPTQ wynosi 160 PLN i taką kwotę należy wpłacić.

(2) – W tytule przelewu wpisujemy nazwę turnieju za jaki płacimy oraz podajemy swoje imię i nazwisko, np.: „RPTQ, Kuba Kozak”.

(3) – Jeśli płacicie za więcej niż jeden turniej, koniecznie wpiszcie za jaki, np.: „LCQ, PPTQ, Patryk Stachewicz”.

(4) – Wpłacając na RPTQ nie musisz podawać nazwisk całej drużyny, wystarczy Twoje! W trakcie rejestracji na miejscu (w dniu turnieju) potwierdzicie obecność wszystkich graczy, podajecie ich nazwiska i odbierzecie przygotowane dla was gadżety!

(5) – Aby mieć pewność, że zostaliście prerejestrowani, wyślijcie potwierdzenie przelewu na adres: maciej.myszkowiak@gmail.com. Otrzymacie maila zwrotnego z potwierdzeniem wpisania Was na listę.

(6) – Jeśli chcesz zapłacić w euro, kliknij w link na fanpage’u wydarzenia.

DANE DO PRZELEWU:

Maciej Myszkowiak
UL. Boryny 54/26
70-017 Szczecin; Polska

Numer konta (mbank):
70 1140 2004 0000 3002 7758 2936

—————- !!! UWAGA WAŻNE !!! —————-

Wpłacenie pieniędzy na konto nie zwalnia Was z podejścia do stolika sędziowskiego i zgłoszenia, że jesteście na miejscu! Musicie też odebrać gadżety!

Masz pytania pisz: maciej.myszkowiak@gmail.com

DO ZOBACZENIA NA TURNIEJU!

Wspierają nas: Ultimate Guard, MTG Spot, Cardmarket-Magic, Wrota, Psychatog.pl, Playmaty.pl || Organizator: Maciej Myszkowiak

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

UW Kontrola rozłożona

Karty z Dominarii rozpychają się łokciami w standardowych spisach – rzućcie okiem na obecną wersję UW Kontroli. Wyleciał z niej wincon w postaci Approach of the Second Sun, na rzecz stabilniejszego Karna, Lyry, Teferiego oraz Gearhulka. Rudy Briksza  tydzień temu już o tym pisał, ale tym razem dzieli się z nami informacjami o tej talii po wygranej w turnieju serii SCG.

Budżetowe Saprole

Budżetowy standard to coś, co nowi gracze lubią najbardziej. Dlaczego? Cóż, chodzi o pieniądze. A gdy o nie nie chodzi, można uznać, że standardowe archetypy są nieciekawe. Tutaj właśnie MTGGoldfish wychodzi naprzeciw – w końcu kto nie chciałby grać zielono-czarnymi roślino-grzybami, wyglądającymi jak marzenie niejednego botanika?

Ciekawe decki:

 

MODERN

Dominariowy skok na Moderna

Bardziej skoczek niż skok. Ale cóż, może to dla nas mały skoczek, a dla Dominarii duży skok. Kto wie? Może coś się z tego wykluje. Tekst to jeden z w sumie sporej liczby materiałów o Dominarii w modernowych deckach. Dodatek może nie wywrócił formatu do góry, ale ładnie kilka spisów doprawił.

Jak grać na każde MU TitanShiftem – 9 miejsce na GP Hartford

9 miejsce na GP Hartford deckiem bez Liliany of the Veil, counterspelli i tylko 4 paleniami w decku? Dlaczego nie! Titanshift jest ciekawym wyborem, łączącym elementy agresywnej gry, za sprawą mainowych Bloodbraid Elfów, oraz zabawy z combo, w postaci Scapeshiftu. A co znajdziecie w linku? Pełen opis jak grać z każdym modernowym matchupem. Enjoy!

Gorące techy tygodnia

Najciekawsze, najbardziej innowacyjne i niezwykłe rozwiązania w deckach z ostatniego tygodnia. Wiele więcej dodawać chyba nie trzeba? Modern jak widać nadal ewoluuje, a nowe karty jednak się w deckach pojawiają.

KCI z zasadami

Jak działa combo na KCI? Jak do tego decku podchodzić i jak nie być dzieckiem we mgle? Tego można dowiedzieć się z zalinkowanego opisu na reddicie.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Lekcje z Dominariowego pre

Prerelease mają do siebie to, że odbywają się w miarę cyklicznie i na każdym z nich panują podobne schematy. Mamy 6 boosterów, promkę (bądź promki, tak jak na ostatnim), masę zabawy, a czasem się trafi jeszcze ktoś, komu nic nie podchodzi i wszystkim ogłasza to wszem i wobec, dość głośno i zazwyczaj średnio cenzuralnie. A jak to jest z układaniem talii, wyborami poszczególnych kart w Dominarii i samą grą? Przekonajcie się sami. Sameer Merchant dzieli się z nami wrażeniami i uwagami ze swoich pre.

Limited Dominarii jest trudne

Zach Barash przedstawia nam tu kilka interesujących wniosków dotyczących limited Dominarii. Są one nieco bardziej wysublimowane niż tytułowa teza i wbrew clickbaitowemu w sumie tytułowi jednak jakaś treść też za tym stoi.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: SCG Atlanta

Legacy to zdecydowanie nasz ulubiony dinozaur, który jeszcze nie zdążył wyginąć. Tym razem na głównym planie SCG Atlanta – co grało, wyniki i drobna konkluzja.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Budżetowy Firesong and Sunspeaker

Miłośnicy singletonów, nadchodzi Firesong and Sunspeaker – karta dorzucana jedynie do Boosterboxów, niemożliwa do zdobycia z paczek. Co prawda w wersji budżetowej, bez miażdżących ceną Mox Diamondów, bądź Mana Crypt, jednak nadal dającej przyjemność z gry. I w sumie ciekawej archetypicznie, bo jednak ten nowy borosowy generał to coś innego niż w tych kolorach dotychczas mieliśmy. Spellslingerzy raczej kojarzyć się nam do tej pory mogli z UR i czystym Blue.

Ciekawe decki:

 

BRAWL

Przegląd kart z Dominarii

Za sprawą dużej ilości legendarnych kreatur Dominaria staje się świetnym dodatkiem w Brawlu – ogromna ilość sensownych generałów sprawia, że po prostu jest w czym wybierać. Przegląd kart do Brawla prosto od EDHRec. Oczywiście sensowność tekstu i generałów z Dominarii i tak nie ma znaczenia, bo…

Baral jest złamany

Baral, jak powszechnie wiadomo, uchodzi za niefajną osobistość w Brawlu, EDH, Modernie i w sumie wszędzie, gdzie wsadzi swój baralowy nosek. Tym razem z garścią niezbitych dowodów w postaci wideo przychodzi John Mayer.

Brawl zrecenzowany

A tu mamy nieco inne ujęcie Brawla. Autor skupia się na rozmowach z ludźmi, pewnie znajomymi mniej lub bardziej, a także raczej skłania się ku niekompetytywnej grze multiplayerowej. Ciekawa lektura, która pokazuje, że Brawl jednak potencjalny potencjał jakiś tam ma.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Przewodnik po Milldelverze

Jeden z użytkowników reddita i niezłych graczy przedstawił ciekawą konstrukcję – Milldelvera, wraz z pełnym opisem i poradnikiem. Oczywiście, każdy wielbiciel linearnego planu gry w tym momencie może złapać się za głowę i powiedzieć “ale jak to delver i millowanie przeciwnika?” Cóż, w Multiversum wiele rzeczy jest możliwych. I teraz niech nam nikt nie mówi, że w Pauperze jest stałe meta, że jest nudny i że jest to ugruntowany format. Jak widać – nie.

 

INNE

Spoilery Core Setu 2019 i lore

Czy tylko nam się wydaje, że coś dużo tych spoilerów? Tam wyciekł cały arkusz, tam commony. Cóż, pozostaje się nam tylko cieszyć – Omenspeaker i Anticipate na pewno spotkają się z ciepłym przyjęciem przez graczy. Chodzi tu oczywiście o kilka commonów, które pewien gracz znalazł w swoich boosterach Dominarii. To już się nieraz zdarzało. Jest to też okazja, aby trochę pospekulować o klimacie nadchodzącego dodatku.

Historia mulliganów i czemu zasady powinny się zmienić?

Jak na przestrzeni lat zmieniał się sposób wymieniania kart w ręku? Zobaczcie, jakie kiedyś funkcjonowały ciekawe sposoby na mulligan, jeszcze przed erą “Scry po mulliganie”. Jest tu też ciekawa argumentacja dlaczego warto zmienić aktualny stan rzeczy.

Izzet Cluestone Raoula Vitale’a

Kolejna edycja Mirror Gallery, specjalnego miejsca, gdzie razem z Hipsterami z Wybrzeża możecie pooglądać kolorowe kartoniki. Tym razem na tapetę został rzucony Cluestone. I to nie byle jaki, w końcu Izzetowy, więc na pewno znajdzie fanów. A cała opowieść to coś oczywiście dla miłośników magicowych artworków.

Wrażenia z closed bety MTG Areny

Mamy tu krótką, ale sensowną recenzję aktualnego stanu MTG Areny. Tekst przedstawia nowy produkt Wizardów z trzech różnych perspektyw.

Powrót Goblinów

Od kiedy na ChannelFireball można odsłuchać artykułu powstawanie Przeglądów prasy nabrało nowego życia – teraz mogę zapoznawać się z materiałem i gadać o pierdołach z Emilem na fejsie. Wracając do tematu – Gobliny. Mamy tu powolne przedzieranie się przez starsze wersje tego Tribalowego cudeńka, aż do dziś w Modernie, Legacy i Standardzie. Totalna gratka dla fanów tego typu stworków – Michał.

Z powrotem u podstaw – CA i interakcja

Odwieczna batalia w M:tG – podstawy na temat Card Advantage. Zmora, która zdecydowanie depcze nam po piętach w Limited oraz coś na temat czego nie zastanawiamy się w Commanderze, tylko cierpliwie czekamy na tutora w Combo. Jak sprawić, aby wtłoczyć nowemu graczowi istotę CA? Dać mu do przeczytania ten tekst.

Sagi i czary Dominarii

Skąd najprościej czerpać info na temat lore? Totalnie offline, najlepiej w trakcie gry, gdzie jedynym wymogiem jest średnia znajomość angielskiego? Z Dominariowych Sag oraz Legendarnych Sorcery. Jest też wyjście, żeby nie przedłużać gry ich podziwianiem. Jay Annelli zebrał do kupy wszystkie możliwe Sagi i Sorcery, ułożył chronologicznie i ujął w zgrabnym tekście. Rzecz zdecydowanie warta uwagi dla miłośników flavoru i magicowych grafik. Dodajmy też, bo to trzeba – graficznie Sagi są fenomenalne i to wizualnie jedna z najpiękniejszych rzeczy, która się ostatnio w Magicu trafiła.

Stan Programu

Sporo njusów, z których dwa są szczególnie… zabawne. Pierwszy to informacja o tym, że Wizardzi wysłali każdemu sklepowi info o zawieszeniu ich w programie WPN. Pewnie raczej w Stanach niż u nas, ale samo info było oczywiście wtopą i nie miało na pewno iść do każdego sprzedawcy. Drugi njus to fail na MTGO, gdzie okazało się, że Dominaria nie daje nam folii sporej liczby kart, w tym Mythiców. To miało znaczenie dla wykupu kart z MTGO. Bez tych kart zebranie kompletu jest niemożliwe. W sekcji opinii bardzo krótko o ekonomii Areny. W deckach GW Midrange w T2, Esper Gifts w Modernie, Death and Taxes w Legacy i Paradoxical Good Stuff w Vintage. Na koniec mamy ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Zrozumieć buyouty i skoki cen

SaffronOlive tłumaczy nam czym są buyouty i jak podchodzić do cen kart. Jest to o tyle ważne i ciekawe, że ostatnio mieliśmy trochę wykupów z reserved list i warto wiedzieć, co się tam działo. Ale nie tylko tam, bo rzecz skupia się bardziej na 'zwykłych’ kartach, które wszakże na chwilę chociaż osiągnęły niebotyczne wyżyny i tysiącprocentowe wzrosty cen.

Czy ramki mają wpływ na cenę?

Jak w tytule – czy ramka ma znaczenie? Czy lepsze są stare białe, czarne, czy może jednak nowe czarne bordery? Które printingi są droższe – te ze starszych setów, czy te z nowszych? Jeśli tylko interesują was te pytania, zajrzyjcie do tego tekstu. Znajdziecie tu odpowiedzi i wyjaśnienia takiej sytuacji, w której karta X sprzed lat jest tańsza od jej reprintu.

Magic Card Market odświeżony

To nie njus. To nie artykuł. To trochę informacja, a trochę reklama. Warto bowiem zauważyć, że MCM został odświeżony. Wygląda… inaczej, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wyeksponowano np. na stronie głównej turnieje flagowe CardMarketu oraz przedstawiono graficznie najważniejsze zmiany cen kart.

Przy okazji zaś pozwalamy sobie na odrobinę prywaty, jako że jeśli nie macie tam konta, a chcecie mieć i przy okazji wesprzeć toga, to macie ku temu okazję. Wystarczy tylko kliknąć link, zarejestrować się i wpisać jako Referrer „Psychatogpl”, to nic nie kosztuje, a wspomożesz nasz serwis!


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  2. Lyra Dawnbringer (Dominaria)
  3. Karn, Scion of Urza (Dominaria)
  4. Mox Amber (Dominaria)
  5. History of Benalia (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 2018 vs spoilery Battlebond

kliknij, aby powiekszyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl