Przegląd Prasy #230 – ewolucja Brawla i prerelease’y Core Set 2019

Mimo że w miniony weekend mieliśmy prerelease Core Setu 2019, to warto zaznaczyć także, że dostaliśmy w tym czasie również Grand Prix Sao Paulo w Modernie. Jeśli to nie pierwszy taki przypadek, to na pewno taka ewentualna nakładka terminów była bardzo dawno temu. Tak dawno, że może i największe dinozaury Magica tego nie pamiętają. Poza tym zaszła mała ewolucja Brawla, choć nie wiadomo, czy format w ogóle wciąż istnieje i zmiana mu pomoże. Rzecz dotyczy kompetytywnej wersji.

Wszystkich nas jednak elektryzują zbliżające się MPki, a i Paprykarz kolejny nas wszystkich pewnie ucieszy. Standard, Sealed, nowy format, świeże bany w Legacy, wspomniana ewolucja Brawla – w sumie trochę się dzieje.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Sao Paulo

Jose Echeveria wygrał ten event, walcząc w Modernie Mardu Pyromancerem. Meta okazało się zróżnicowana, top 16 zawiera sporo archetypów, a zagrało w sumie 1421 graczy. Decklisty z topa tutaj, a z top 9-16 pod tym linkiem.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Ewolucja Brawla – Sprawdzamy format

Brawl ewoluuje. Wiadomo, nie każda ewolucja jest dobra (w ramach przykładu sytuacja, w której oponent jest na 3 HP, ma 3 karty w ręku, brak many i Esnaring Bridge w stole – słabo mieć w takich okolicznościach Cloudfin Raptora z czteroma counterami). W tym wypadku jednak jest szansa na to, że pójdzie w dobrą stronę. Jest, bo równie dobrze można uznać, że format – w wersji kompetytywnej – jest martwy. W wersji casualowej ponoć ma się nieźle. A o czym dowiecie się z artykułu? Śródtytuły to Dizajnowanie Supportu, Support dla sklepów, Rotacja, Zmiany w grze 1vs1 i ogólna konkluzja. Yup, 1vs1 się zmienia. Od tej pory nie 20 życia, a 25 będzie bazowe, przy czym jest też w perspektywie opcja powrotu do 30, jeśli gracze – i Wizardzi – będą za takim rozwiązaniem. A co jeszcze? Sprawdźcie w linku.

Bez banów w EDH

Pro forma informujemy, że nic się nie zmienia w Commanderze. Brak banów, Dominariowe legendy cieszą ludzi, Elder Dragony wracają wraz z Core Setem – radujmy się i cieszmy szczęściem i bogactwem opcji.

San Diego Planeswalker Promos

Wizardzi ujawnili walkerów w wersji Promo z San Diego i są to śliczności. To jedne z najpiękniejszych artów Magica jakie widzieliście, ale w sumie nie ma się co dziwić, bo to Terese Nielsen dała nam nowe wersje graficzne Gideona, Jace’a, Liliany, Chandry i Nissy.

Co zrobić z CoreSetową checklistą i basicami?

Wizardzi namieszali odrobinę z Core Setem, dodając slota z checklistą i commonowymi dualami. Z tej okazji NIE odrzucamy basiców jak zwykle, a jeśli trafimy na checklistę, to tylko ją wyjmujemy. Dlatego część paczek będzie mieć 14, a część 15 kart. Mała część, skromna, ale jednak obecna w boosterach. Ma to też znaczenie dla eventów rangi Grand Prix i tym podobnych. Po szczegóły jednak zajrzyjcie do linka.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

Mistrzostwa Polski Magic the Gathering 2018

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Magic the Gathering będą organizowały sklep Strefa MTG z Warszawy oraz Merfolk z Pruszkowa. Z informacji, które można było podać do tej pory, znamy tylko datę i miejsce mistrzostw. No i znamy też promki – Flooded Strandy z alternatywnym artem. Wszelkie pozostałe informacje – zapowiadają organizatorzy – pojawią się niedługo.

Na event zapisało się już ponad 200 osób.

DATA: 20-22 lipca 2018
MIEJSCE: Hotel Sangate, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 Warszawa

Rozpiska nagród w turnieju głównym, poza biletami i zaproszeniami –

Top 1 – 14 Booster Boxów M19
Top 2 – 8 Booster Boxów M19
Top 3-4 – 5 Booster Boxów M19
Top 5-8 – 2 Booster Boxy M19
Top 9-12 – 1,5 Booster Boxa M19
Top 13-16 – 1 Booster Box M19

Wciąż jeszcze można się prerejestrować na specjalne vipowskie wejściówki na LCQ, dzięki którym będzie można dostać nie tylko Flooded Stranda w wersji promo, ale i grać do oporu LCQ aż się zakwalifikujemy. Na miejscu będzie też można wziąć udział w turniejach LCQ w cenie 5 zł za event, w zasadzie też do oporu.

Paprykarz Open 6 : 4-5 sierpnia

Szczeciński Magic żywie i kopie, ogłaszając kolejny paprykarzowy event. Cała zabawa odbędzie się 4-5 sierpnia, a głównym daniem będą 2 PPTQ Sealed oraz MKM Trial w Standardzie. Szczegóły turniejów pod linkiem i w rozwinięciu spoilera.

Spoiler

 
TURNIEJE

1. PPTQ
Data: 04.08.2018 – SOBOTA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja do 29.07.18) lub 140 zł \\ 35 euro
Start: 10:00 – rejestracja 9:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin

2. MKM Trial & Showdown
Data: 04.08.2017 – SOBOTA
Format: Standard
Wpisowe: 40 zł \\ 10 euro
Start: około 14:00 (po zakończeniu 3 rundy PPTQ)
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Nagrody: boostery w zależności od ilości osób + boo showdown lub buy a box + maty MCM + inne nagrody

3. PPTQ
Data: 05.08.2018 – NIEDZIELA
Format: Sealed Deck (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł \\ 30 euro (prejerestracja do 29.07.18) lub 140 zł \\ 35 euro
Start: 10:00 – rejestracja 9:00
Miejsce: Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii; Jagiellońska 20-21; 70-363 Szczecin
Nagrody: soon

4. INNE TURNIEJE
Opdalamy każdy format po zapisaniu się 8 osób.

Masz jakieś pytania pisz. – Maciej Myszkowiak lub maciej.myszkowiak@gmail.com

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Decki z Core Setem 2019 od Hareruya

Kenji Tsumura wrzucił aż 14 spisów uwzględniających karty z Core 19, prosto od prosów, w tym od Grześka Kowalskiego – jest to bite 13 decków do standardu oraz jeden do moderna. Czy format się obróci o 180 stopni i w żadnym spisie nie zobaczymy już Goblina Chainwhirlera?

Rewolucja w Standardzie – Core Set 2019

Lee Shi Tian w krótkim tekście ocenia najciekawszy karty z Core Setu 2019 pod kątem Standardu. W zasadzie to tyle, ale fajny to przyczynek do analizy charakteru formatu.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Z powrotem w top8 z Jeski Control

I myk, ktoś znowu wyniósł UWRkę na salony. Całość na tle scenerii prosto z Top8 na Grand Prix Barcelona. W środku znajdziecie selekcję kart, info o wyborze decku na konkretny turniej i przede wszystkim, bardzo rozbudowaną serię wskazówek w kontekście sideboardu.

Wybieramy sideboardowe karty – poradnik początkującego

Mamy tu fajny tekst, który dość merytorycznie podchodzi do tematu budowy i wyboru kart do sideboardu. Jest to ładnie rozpisane i początkującemu na pewno da solidne podstawy do samodzielnego przygotowywania własnych piętnastek. A i bardziej zaawansowanym pomoże ugruntować wiedzę i poprawi skilla.

Tronie, co ci tak długo zajęło?

Zdaniem Rossa Merriama tron już dawno powinien lepiej radzić sobie w formacie, a jednak miał opóźnienie i to spore. Dlaczego tak się stało? Bo ludzie są nieprzewidywalni – można by powiedzieć w skrócie. Ale to nie jedyny problem, któremu się przygląda Meriam i warto to przeczytać także ze względu na to co pisze o zachowaniach graczy i metagame’ingu.

Ciekawe decki:

LIMITED

CoreSetowy Primer Prereleasowy

PVDR przygląda się – jak zwykle – najnowszemu dodatkowi, analizując poszczególne kolory, sam format oraz dając nam parę uwag odnośnie całego dodatku. Jak wygląda Core Set 2019 okiem tego prosa? Sprawdźcie w linku. A i pamiętajcie o naszej analizie video od Sołtysa.

Jak draftować UW lataki w Dominarii?

I jeszcze nie zapominajmy o Dominarii, którą również i wciąż można i warto draftować. Dlatego linkujemy do poradnika, w którym pokazują nam jak składać dobre UW  Flyers w tym secie.

 

 LEGACY/VINTAGE

Nowa twarz Legacy

Coś się kończy, coś się zaczyna. Tym razem sprawa dotyczy swoistego 'exegi monumentum’ w Medżiku – Legacy. Jak bany Proby i Szamana odbiły się na formacie? W temacie można też przeczytać tekst Bena Friedmana.

Ten tydzień w Legacy: DRS i Probe zbanowane – część 1

A jak już przeczytacie oba powyższe teksty, powinniście też zajrzeć do analizy Seana Browna, który dokładnie przygląda się temu, co bany DRS i Probe’a oznaczają dla formatu i poszczególnych archetypów.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Z powrotem do korzeni

Cóż, w Commanderze mamy już bezkonkurencyjnie najlepsze dwa smocze wybory – Ur-Dragona i Sciona, którzy dominują. Jak na ich tle wypadną Dominariowe smoki? Oto mamy dwie decklisty – do Chomium oraz Arcadesa, a także kilka różnych opinii na ich temat od twórców EDHRECa. To zarazem pierwsza część materiału, więc na kolejne smoczki z Core Setu 2019 też możemy liczyć.

Commanderowy przegląd – Core Set 2019 część 1 i część 2

Tomer Abramovici zamyka sezon spoilerowy Core Setu 2019 i robi przegląd w dwóch częściach tego co najnowszy set ma do zaoferowania EDHowcom.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauperowy przegląd Core Set 2019

Każdy nowy dodatek to nowe zbrojenia w Pauperze – dla niewiedzących, takim Vintage w przyjaznej i niedrogiej atmosferze. Jak na tle poprzednich kart wypada Core 19? Co przyniósł nowy dodatek, jak wpłynie na dalsze losy formatu?

Drogi MaRo, oto co Wizardzi mogą zrobić dla Paupera

Alex Ullman reaguje na pytanie MaRo o to jak może on wesprzeć pauperowców. Podpowiada kilka ciekawych kwestii, które – miejmy nadzieję – MaRo przemyśli. A i my je możemy przedyskutować.

 

INNE

Wystawianie landów

Tekst o czymś, co większość z nas robi dzień w dzień, lub co piątek – wystawia landy. Mamy tu fajne odniesienie do limited (czytając, wydaje się, że dotyczy idealnie limited, na 100% nie ma tego napisane w trzeciej linijce wstępu), pozwalające wykorzystać value landów, ale wiedza tu zawarta przyda się także i w innych formatach. Tekst opiera się na ostatnich setach, cieszących się ogromną ilością rzeczy czerpiących value z lądów w grobie – chociażby Muldrothy, oraz z discardu nadliczbowych landów (w sytuacji, gdy osiągnęliśmy ten sufit many w naszym decku), więc łatwiej się odnaleźć w temacie. Generalnie jednak to materiał dla tych, którzy chcą poczytać sensowny materiał o tym, co tak właściwie z tymi landami robić i czego nie robić.

Ocena zawartości decku oponenta

Świadomość tego, czym gra nasz przeciwnik, to już pół zwycięstwa – potem pozostaje rzucać karty na stół. Powoli i przykładami Matti Kuisma wprowadza nas w temat tego, jak zachować się w określonej sytuacji, na przykładzie Limited, korzystając z przykładu Moderna i na Standardzie kończąc. Słowem – jak grać i myśleć, a nie przekręcać tylko kartoniki w prawo. Jak widać, tekst jest wręcz ponadczasowy, więc warto z niego skorzystać.

Nie jestem scenarzystą Marvela, drodzy Wizardzi

To tekst, który odnosi się do zupełnie innej branży niż Magic. Chodzi o komiksy i to co się z nimi działo w latach 90/2000. Autor opisuje politykę wydawniczą Marvela w tamtym okresie, dając sporo informacji, które mniej zaangażowanym fanom obrazkowych historii pewnie nie są znane. Całość sprowadza się do konluzji – Wizardzi, nie bądźcie jak Marvel, przystopujcie z liczbą produktów, którymi nas zarzucacie. Ale za tę odskocznie od Magica, za możliwość dowiedzenia się czegoś nowego, warto przejść do porządku dziennego nad banalnością apelu.

Coresetowy quizik

Krótkie cztery pytania od sędziów, dotyczące kart Core Set 2019. Dobra okazja, aby sprawdzić swą wiedzę, choć raczej to rzecz dla… no, nie wyjadaczy, którzy dziennie rozwiązują 10 magicowych puzzli jeszcze przed śniadaniem.

Gdzie teraz są ci walkerzy?

Hipsterzy – dokładniej Beck Holden – w tym artykule wcielają się w całkiem miłych gości, ponieważ analizują i szukają domu dla zbłąkanych pomiędzy formatami walkerów. Znajdziecie tu spekulacje odnośnie losów pięciu – mniej lub bardziej – dawno temu nie widzianych ziomków, za którymi wielu graczy pewnie *ekhm Garruk ekhm* tęskni.

Stan Programu

Jak zwykle porcja njusów, podsumowująca co się działo online, na MTGO. W sekcji opinii mamy zaś długą rozprawkę na temat Rochester draftów i Silver Showcase’a. Ładna analiza tematu, więc nie zagłębiając się przesadnie w treść – polecamy. W deckach pauperowy Burn, modernowy Dredge, Temur Delver w Legacy, a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

EV Core Setu 2019

Od kolegów z blokowisk wynieśliśmy jedną przydatną zasadę – hajs musi się zgadzać. W odniesieniu do naszego hobby, czyli Medżików, też warto ją zastosować – w tym przypadku do Core 19 w wykonaniu SaffronOlive’a w tradycyjnym goldfishowym wydaniu.

Najnowsze zasady

Autor tekstu pisze o pięciu konceptach, które dziś już są nieaktualne lub nie trendy, a że to kwestie raczej o finansowym wymiarze, to choć materiał w zasadzie jest skierowany do każdego, przyda się i osobom stricte na zysk nastawionym. Wiedzieliście np. że Puca Trade już nie jest fajne? Albo że warto zwracać uwagę na ceny pre foili? Krótko, ale te parę uwag może się przydać.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Stoneforge Mystic (Worldwake)
  2. Nicol Bolas, the Ravager (Core Set 2019)
  3. Nexus of Fate (Core Set 2019)
  4. Deathrite Shaman (Return to Ravnica)
  5. Karn, Scion of Urza (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (