Przegląd Prasy #239 – znamy rozpiskę Pro Tour w 2019 roku

Poza spoilerami miniony tydzień przyniósł nam przede wszystkim rozpiskę Pro Tour w 2019 roku. Nie mamy jeszcze, co prawda, rozpiski Grand Prix, ale zawsze to już coś, zwłaszcza że tych turniejów GP będzie teraz więcej. I to jest fajne.

Poza tym już czuje się standardową gorączkę rotacyjną. Wiele z tekstów to było takie 'co Shocki zmienią jeśli chodzi o manabase’, 'jakie karty stracą, a jakie zyskają’ i tym podobne. Z tego tematu, a także z innych artykułów, wybraliśmy to, co najciekawsze, i dajemy wam w tym kolejnym przeglądzie.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Detroit

Co tu dużo gadać. Może i team eventy są ekscytujące jeśli chodzi o granie razem, ale do oglądania mimo wszysto wolimy singlowe Magica. Dlatego wspominamy tylko, że w Detroit grano Team Unified Moderna i wygrali William Courson, Antonio Perez i Andrew Lopez, pokonujący w finale PVDR, Matta Nassa, Sama Pardee.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Grafik Pro Tour w 2019 roku

Poznaliśmy rozpiskę i plan Pro Tour w 2019 roku. Przez ostatnie lata PT były powiązane z kolejnymi dodatkami i odbywały się 4 w roku. Teraz wracamy do systemu, w którym Pro Tour powiązane jest z miastem, a nie z dodatkiem – zamiast np. Pro Tour Ravnica Allegiance będzie po prostu Pro Tour, dajmy na to, Cleveland. Poza tym, będzie sześć Pro Tourów. Wprowadzi to zamieszanie jeśli chodzi o system kwalifikacji na te eventy, ale dlatego właśnie będzie on zmieniony – na informacje jak, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Zwiększona liczba Pro Tourów wiąże się ze zwiększoną kwotą w nagrodach. Co prawda payout się nie zmienia, nadal jest to 250k dolarów za każdy event, ale już cała pula rośnie z miliona zielonych do półtora miliona. Po Pro Tour w Londynie zmieni się także liczba slotów na turniej z około 400-500 do 200-300 na event. Wizardzi zapowiadają, że generalnie liczba slotów nie będzie mniejsza, będzie jednak bardziej rozłożona pomiędzy te wszystkie 6 eventów. To spekulacja, ale wygląda na to, że z jednej strony będzie łatwiej się dostać na Pro Tour, bo będzie więcej okazji do wyrwania kwalifikacji, a z drugiej będzie to bardziej elitarny event ze względu na limit miejsc.

Oto miasta i terminy kolejnych Pro Tourów:

Ogłoszenie Wizardów jest zarazem cokolwiek lakoniczne. Nie podają na przykład formatów, nie mówiąc o systemie kwalifikacji, enigmatycznie twierdząc, że Pro Tour w 2019 będą okresem przejściowym, eksperymentalnym i ma to prowadzić do wyniesienia kompetetywnej gry na nowy poziom. Nic dziwnego, że lud zaczął domagać się szczegółów i pewnie dlatego Wizardzi przygotowali FAQ, w którym znalazło się parę doprecyzowujących, konkretnych odpowiedzi na część pytanie, jakie ma community.

Spoilery Ravnici – Dimir ekskluzywnie

Trwają spoilery Ravnici. Zaczęły się z przytupem, co zobaczyć możecie poniżej – coś fajnego dla edhowców, ewentualnie dla kontroli UR w T2, a także prawdziwa gwiazda dla wszelkich Jundów, Abzanów, Golgari. Karta złoto, nie tylko w Standardzie. A pod linkiem powyżej macie okazję zobaczyć dwie karty z Dimira i dowiedzieć się czegoś o gildii. Znaczy, pewnie już wszystko o nich wiecie, co wiedzieć macie, ale warto zerknąć dla klimatycznych concept-artów.

Prereleasowe paczki Guilds of Ravnica

Jeśli ciekawi byliście, jak będą wyglądać pre-paczki do Guilds of Ravnica, poniżej macie je przedstawione, a w linku dyskusję na reddicie na ich temat. To przy okazji dobra okazja, aby przypomnieć, że pre będzie miało miejsce w ostatni weekend września, czyli 29-30 września. Paczki będziemy sobie wybierać, w środku będzie seedowany boosterek gildyjny.

Nieugięta, cz.2

Kolejna, druga część fillera, który przedstawia nam trochę historii Vivien Reid. Trochę tu gadania, polityki, Arkbowa, wampirów…

Nieugięta, cz. 3

…a tu mamy kontynuację i ostatnią część tej historii, która dzieje się na Ixalanie, a właściwie na kontynencie, na którym wampirki sobie dzielnie radzą, dopóki w każdym razie Vivien im nie pokaże, gdzie ich miejsce. Jeśli myśleliście przy tym, że Vivien to pozytywna postać, to się zdziwić możecie, jako że walkerka ta to 'ekoterrorystka’, która nie przejmuje się specjalnie losem ciemiężonych ludzi. Interesują ją tylko zwierzątka. W uproszczeniu, ale jednak dla wielu okazała się ta postać antypatyczną. Także pretensje do autorki tekstów się pojawiły ze względu na ciężki, ornamentalny język, kojarzący się wielu z RPGami, grafomanią internetową, itd. Ale z drugiej strony, są też ludzie, którzy doceniają te tekst, doszukując się w nich adekwatnego podejścia – ozdobniki mają np. pasować do arystokratycznych, znudzonych nie-życiem wampirów, itd. Sami oceńcie.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MTG Paprykarz Open Łódź 4 PPTQ – 06-07.10

Na razie wiadomo tylko że będzie 4x pptq już w nowym sezonie, w tym modern z gwarantowanymi nagrodami o wartości 1300 e oraz legacy + drafty, z nowego dodatku oczywiście. Rzecz odbędzie się rzecz jasna w Łodzi 6-7 października. To pierwsze okienko na pptq w nowym sezonie, od razu tydzień po pre. Pod linkiem powinniście znaleźć rozpiskę taką wstępną eventów. O uzupełnieniu szczegółów damy znać.

Grand Prix Warszawa – 23-25 listopad

Ruszyła strona i prerejestracja na Grand Prix Warszawa. Turniej będzie rozgrywany w formacie limited. Dokładną rozpiskę eventów znajdziecie pod tym linkiem. Na stronie jest także moc szczegółów, a w miarę zbliżania się Grand Prix będą uzupełniania – jak na przykład info o artystach.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

UB Midrange – przewodnik i 2 miejsce w Richmond

UB Midrange zajął drugie miejsce na GP Richmond – solidny wynik. Problemem tego decku jest jednak to, że niedługo już nie będziemy go widywać w takiej formie – został mu mniej niż miesiąc życia. Ale póki co warto posłuchać co Mike Sigrist ma do powiedzenia na jego temat.

Co Shocklandy oznaczają dla many w Standardzie?

Oto jeden z wielu, i kolejny po zeszłotygodniowym, tekst o Shocklandach. Shocki zaraz po wypadnięciu fastlandów ze Standardu brzmią syto. W szczególności, że mamy dostępne jeszcze checklandy – daje to szansę dla greedy manabase, dedykowaną dla wielokolorowych decków oraz dla szybkich konstrukcji, które będą miały te 2-4 hp mniej do zabrania. Riley Knight daje nam tu całkiem sensowną analizę ravnicowego manabase.

Top 10 porotacyjnych gwiazd

Standard jaki znamy, niedługo spadnie z rowerka i nigdy więcej o nim nie usłyszymy. Zastąpi go nowy, lepszy, Ravnikowy. Na powierzchnię wyjdą karty, które gdzieś-tam grały, niby były dobre, ale jednak czegoś brakowało. A także te karty, które były za słabe na grę, ale w nowym środowisku się odnajdą nieźle. Oczywiście, jeśli mówimy o właśnie tych “gdzieś-tam-grających”, gwiazdy formatu nadal czują się bezkonkurencyjne. To obok shocklandów kolejny temat, który przewijał się w tym tygodniu w tekstach o T2. Ten chyba najciekawszy.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Jak bardzo shocklandy pomogą modernowi?

Shocklandy to zazwyczaj od dwóch do pięciu elementów w modernowych konstrukcjach. Ceny w naszych realiach są dość stabilne – 30/40 złotych za możliwość wyboru, czy land wejdzie w tempo, czy nie, jest pretty awesome. Jak przedruk shocków w standardzie wpłynie na tę sytuację? Obstawiamy, że nie zrobimy z nich ekskluzywnych podkładek pod kubek z herbatą, jednak cena zdecydowanie spadnie. Mimo wszystko, aby wejść w format przeciętny gracz potrzebuje kolejnych 55-58 kart, które jednak potrafią stać różne pieniądze. I tak mniej więcej wygląda właśnie analiza SaffronOlive’a i konkluzje z niej, ale szczegóły sprawdźcie w linku.

Abzan Thran Fall

Armageddon to karta, która widziała wiele gier i prawdopodobnie równie dużą ilość zerwanych przyjaźni. Skorzystanie z niej w Modernie może mieć podobny skutek, o ile deck nadal będzie odnosił tak satysfakcjonujące wyniki. A skoro SaffronOlive bierze coś, co wygląda jak fun deck, a potem robi w lidze dobre rezultaty, to coś jest na rzeczy – podobnie było z Nexusem. Oczywiście, z entuzjazmem nie ma co przesadzać, ale fajnie, że można coś nowego wciąż w modernie wymyślać. A, no i Armageddonem jest to Dominariowy Fall of the Thran z dodatkami.

Stormowanie w Pradze

Miłośnicy storma ręka do góry! Artykuł specjalnie dedykowany dla nas z nawiązaniem do jednego z ostatnich większych turniejów – GP Praga. Począwszy od historii tego deczywa, aż do obecnej wersji. Bardzo obszerny artykuł Andreasa Relinga, w którym przedstawia spis dopasowany do obecnej mety. W jaki sposób? Zaraz po pierwszej grze, w której dzieją się niestworzone rzeczy w postaci milionów Grapeshotów i cantripów, które na złość nie chcą dobrać landa (albo dobierają 6 z czuba), spis przekształca się w UR Control, z opcją na wina za pomocą Grapeshota/Empty the Warrens.

Primer Mardu Pyromancera

Ostatnimi czasy delikatnie ucichło o tym decku, a niesłusznie. Nadal jest dobry. Na szczęście Mardu Pyromancer doczekał się kolejnego Primera i jest okazja go przypomnieć. Czy discard, removal, tokeny i Ancestral Recall w mainie daje radę w obecnej mecie?

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Metagame’ing w Sealed

Metagame w Sealedzie brzmi trochę groteskowo. Jak powszechnie wiadomo, sealed to format, w którym dostajemy 6 boosterów, otwieramy i kombinujemy z tego deck. Autor artykułu pokazuje nam jednak, że nie jest to wcale aż tak bardzo groteskowa sprawa. Pokazuje nam trzy poziomy myślenia o talii i jej składania tak, abyśmy byli przygotowani na przeciwnika.

 

 LEGACY/VINTAGE

5 Najlepszych decków w Legacy

Najlepszych decków jest cała masa – począwszy od najlepszych na kuchennych stołach kitkin tribali, poprzez najlepsze pięciokolorowe combo do EDH, na najlepszych deckach do Legacy kończąc. Wśród nich, zdaniem BBD, są Eldrazi, 'modernowe’ Cieniokowe napływy, znaczy Death’s Shadow, Delvery, Miracle i Grixis Control. Niestety, gracze Landów, Storma lub Mono Red Prisona nie zobaczą tam swoich konstrukcji, chociaż powinni, zamiast powtarzanych do znudzenia połączeń UW i Grixis.

Hitowa karta w Legacy po Grand Prix Richmond

Whooosh, Legacy odkrywa karty służące graczom EDH przez lata do wygrywania gier. Okazuje się, że Back to Basics oferuje bardzo szeroką opcję na granie w nonbasiclandowej mecie w Legacy. Co gracze Legacy odkryją na kolejnym turnieju? Contamination, Honey Drop, czy może Alms Protector? Tak czy siak, tekst od Reida Duke’a, a to już powinno was przekonać do lektury po jego całkiem mimo wszystko udanym GP w Richmond.

Przewodnik po czterokolorowym Loamie

Swego czasu Life from the Loam było jedną z moich ulubionych kart. Bardzo podobał mi się art oraz zastosowanie, pozwalające na ciągłe używanie fetchy oraz Ghost Quarterów (w czasach, w których grałem tą kartą, nie było jeszcze Field of Ruin). Mało tego – raz na FNMie udało mi się dzięki niej uniknąć screw, dzięki temu, że splashowałem zielony po 2/3 sztuki Loama w UWR Control. Teraz konstrukcja przeżywa renesans w Legacy, które jeszcze nie do końca otrząsnęło się po banie Szamana i Proby. /Michał

 

COMMANDER

W tym tygodniu bardziej niż teksty ruszyły nas decklisty, które wam poniżej linkujemy.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauperowe Championshipy na Grand Prix Richmond

Alex Ullman podsumowuje mistrzostrwa Paupera na Grand Prix w Richmond. Omawia meta i sam turniej. Może nie był on bardzo duży, ale biorąc pod uwagę, że to był przede wszystkim weekend Legacy-T2, to zgromadził sensowną liczbę osób. A jako uzupełnienie parę słów od Kendry Smith, finalistki tego turni

Pauperowy Spellbok – Rancor

Tekst, kolejny z serii, który przybliża nam rolę Rancora w Pauperze. To materiał nie tylko o Stompy, a i brak w nim niszowego Infecta, ale i tak pokazuje on jak duże znaczenie ma Rancor w formacie.

Midnight Gond Combo

Goldfish po raz kolejny gości Midnight Gond Combo w Pauperze, zapominając trochę o tym, że to już było. Ale jak pokazuje ta próba SaffronOlive’a, deck wciąż jest bardzo dobry, więc warto się nim zainteresować.

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Timeline MTG

Oto filmik, który zobaczyć mogą wszyscy, którzy są zainteresowani dokładną chronologią tego, co działo się w Magicu. Są teksty, które te treści wypisują, ale tu zostało to całkiem sensownie zrealizowane. A przy okazji, jako uzupełnienie, tekst o żargonie i multiversum. Polecamy szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają z magicowym lore.

Czemu gram słabym deckiem?

To nie jest tak, że deck jest słaby bądź zły, ponieważ nie robi wyników. Deck jest słaby bądź zły, gdyż nie daje radości z gry. Biorąc pod uwagę ogromną ilość kart, można złożyć ogromną ilość działających (mniej lub bardziej) konstrukcji. Warto znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wyniku. Autor tłumaczy pod linkiem swój upór w wyborze 'słabego decku w Legacy.

Top 10 nieprzedrukowanych kart z Portalów

Jeśli spodziewaliście się tutaj kart takich jak Imperial Seal, to cóż, będziecie zawiedzeni. To taki luźny tekst, w którym poznacie kilka kart z Portalu, które są casualowo funowe, a – aż dziw bierze – jeszcze nigdy nie zostały przedrukowane.

Stan Programu

Jahn zaczyna od Ravnicowych njusów, przypominając przy okazji zmiany w wyświetlaniu się counterków na MTGO, a potem przechodzi do sekcji opinii o tym, dlaczego nie poleciłby Magica nowemu graczowi. Long story short – kasa, misiu, kasa. Magic jest drogim hobby i to Jahna boli. Jest też o przedrukach i o cenie landów. W deckach RB Aggro w T2, Modern Miracles w Modernie, Miracles w Legacy i w Vintage Paradoxical Erayo. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Kolekcjoner, wycofany deal i pozew

A to ciekawa historia z trejdowego uniwersum. Jeden z graczy sprzedał kolekcję, aby zanabyć kolekcję, a tymczasem kolekcja powędrowała do gościa, który w pewnym momencie dał wyższą cenę. Problem w tym, że cała sprawa był ogarniana na umowę, więc całkiem słusznie pokrzywdzony się wkurzył i zgłosił sprawę do sądu. Hamerykańskiego, oczywiście. Rzecz dotyczy znanego trejdera, który potrafi baaaardzo rzadkie perełki dla ludzi ściągać. W linku mniej więcej opis sytuacji macie. Dyskusję na ten temat znajdziemy na reddicie.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  2. Nicol Bolas, the Ravager (Core Set 2019)
  3. Search for Azcanta (Ixalan)
  4. Steam Vents (Return to Ravnica)
  5. Karn, Scion of Urza (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Pro Tour w 2019 mtg

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (