Przegląd Prasy #240 – rywalizacja o tytuł Player of the Year… jeszcze się nie kończy

Tydzień zdominowały nam spoilery Guilds of Ravnica. Poza tym tak naprawdę niewiele się działo, chyba że uwzględnimy modę na hejt na Trona jako ważną rzecz. Sporo było artykułów, które poruszały kwestię siły kart Golgari. Pojawiła się nowa Vraska… ale zostawmy to. Nieco na marginesie rozegrała się bowiem walka o tytuł Player of the Year. Pod nieobecność Setha Manfielda w Sztokholmie o wyrównanie lub przegonienie tegoż walczyli ze sobą Luis Salvatto i Reid Duke.  Temu drugiemu się to nie udało, ale ten pierwszy zrównał się z dotychczasowym liderem i na wyłonienie Player of the Year będziemy musieli poczekać.

A poza tym – to co zwykle w przeglądach. Porcja całkiem solidnych tekstów w tym tygodniu wyszła, więc coś sobie na pewno znajdziecie do czytania.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Stockholm

Ondřej Stráský wygrywa bant duszkami w Szwecji, zdobywając przy okazji Golda. Zagrało 1322 graczy, ale to trzech było najważniejszych – nieobecny Seth Manfield, a także Luis Salvatto i Reid Duke. Jak już to zaspoilerowaliśmy, to Salvatto udało się wbić tyle Pro Pointów, aby wyrównać. Przegonienie Manfielda nie wyszło, bo nie przeskoczył ćwierćfinałów. Dlatego będzie dogrywka, a więcej szczegółów w wieściach z wybrzeża. Granym formatem był Modern. Decki z Top 8 znajdziecie tutaj. To 2x Bant Spirits, 3x UW Control, Storm, Jeskai Control, Mono W Martyr. Wyobrażacie sobie taką topkę jeszcze rok temu? Decki z miejsc 9-28 są tutaj. Jest Jund, jest Afffinity, Bridge Vine, Hardened Scales, UR Thing, Grixis Shadow, Bogle, Humany, Jeskai Ascendancy, Devoted Company, Hollow One, UW Control, Spiritsy. Mimo topki jest tu dość zróżnicowana menażeria.

Z Polaków – w końcu blisko i zacny format – najlepiej poradził sobie Wojciech Radosz, zajmując 25 miejsce z 36 punktami, pilotujący Devoted Company. Zacny wynik, gratulujemy. W top 100 znalazł się jeszcze Piotr Głogowski na 83 miejscu z 30 punktami.

Grand Prix Hong Kong

Tu również grano Moderna, a na evencie pojawiło się 908 graczy. To sporo, biorąc pod uwagę, że Hong Kong akurat nawiedzał największy w historii tego miasta tajfun. Na szczęście, nie przeszkodził on w rozegraniu GP i nie było aż tak źle, jeśli chodzi o zniszczenia i ofiary. Choć te i tak były. Matka Natura jest nieubłagana. W Day 2 grało już tylko 170 graczy, a wśród nich najlepszy okazał się Xu Fei ze swym Tronem. Meta turnieju była bardziej zróżnicowane w top 8 niż w Sztokholmie – byy BridgeVine, 2x 5C Humans, Jund, Tron, Burn, Jeskai Tempo, Jeskai Miracles, a w Top 16 Bant Company, 2x Bant Spirtis, Sligh, Jeskai Control, 3x Humansy.

Obecność w topkach obu turniejów Martyra i Sligh jest z pewnością największym zaskoczeniem.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Luis Salvatto i Seth Manfield powalczą o tytuł Player of the Year

Luis Salvatto i Seth Manfield staną w szranki o tytuł Gracza Roku sezonu 2017-2018. Ostatnia rozgrywka pomiędzy nimi będzie ogłoszona za jakiś czas, podobnie jak format. Tu znajdziecie link do info, w którym dowiecie się, co poprzednio działo się w podobnej sytuacji.

Tokeny Ravnici

Jak w tytule – Wizardzi ujawnili karty tokenów z Ravnici. Wiele ich w sumie nie ma, ale już je znamy przynajmniej.

18 miesięcy bana za kradzież

Mieliśmy kanciarza, mieliśmy złodzieja… a teraz nie mamy.  Jeśli interesuje was jak się cała akcja skończyła, to Matthew Foulkes złapał 18 miesięcy przerwy od gry, za sprawą świecącego Feczyka, tj. DCI Flooded Stranda. Gracz ten zawiedziony nieco, bo miał zamiar udać się na Magicową emeryturę po GP Stockholm, a tu jednak się nie dało. No ale biorąc pod uwagę, że się na ten odpoczynek od Magica wybierał, bo gra nie daje już mu funu, to w tej akcji z Feczykiem zaczynamy dostrzegać logikę – oczywiście, zakładając, że redditowcy mają rację, przedstawiając sprawę jako intencjonalne wprowadzenie sędziego w błąd i to dwa razy – przy wydawaniu fantów i przy wyjaśnieniach. Niech to w każdym razie będzie lekcja dla każdego z nas.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MTG Paprykarz Open Łódź 4 PPTQ – 06-07.10

Na razie wiadomo tylko że będzie 4x pptq już w nowym sezonie, w tym modern z gwarantowanymi nagrodami o wartości 1300 e oraz legacy + drafty, z nowego dodatku oczywiście. Rzecz odbędzie się rzecz jasna w Łodzi 6-7 października. To pierwsze okienko na pptq w nowym sezonie, odrazu tydzień po pre. Pod linkiem powinniście znaleźć rozpiskę taką wstępną eventów. O uzupełnieniu szczegółów damy znać.

Grand Prix Warszawa – 23-25 listopad

Ruszyła strona i prerejestracja na Grand Prix Warszawa. Turniej będzie rozgrywany w formacie limited. Dokładną rozpiskę eventów znajdziecie pod tym linkiem. Na stronie jest także moc szczegółów, a w miarę zbliżania się Grand Prix będą uzupełniania – jak na przykład info o artystach.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Manabase Spike’a – Boros i Naya

Jak ułożyć manabase, aby sprostać nadchodzącemu standardowi? W co zainwestować pieniążki, a co jednak można sobie odpuścić? Guildgaty w tym samym szeregu co Shocklandy? Redditowe towarzystwo nie zawodzi, dając nam solidną analizę manabase pod Borosa i Nayę, zależnie od kart, którymi będziemy chcieli zagrać w korelacji z kolorowymi kółeczkami w CMC. Świetna rzecz.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Czy Bant Spirity to lepsze Humany?

Bant spirits to deck, do którego było już troszkę podejść w Modernie wcześniej, ale ostatnio zaczął wypierać najbardziej synergiczny deck do tej pory, czyli 5c Humany. PVDR twierdzi, że słusznie, bo to lepsza konstrukcja na teraz. A tak to wygląda w krótkim podsumowaniu:

+ spirity mają dwa kolory mniej

+ spirity są odporniejsze – mogą złapać spell i nie oddać, za pomocą Spell Quellera, dodatkowo duża ilość Hexproofu i niezniszczalności daje względne bezpieczeństwo w trakcie sukcesywnego zbijania życia przeciwnika

+ większość spiritów lata, a nawet jak nie latają, to wrzucane przez nich tokeny latają

+ ulepszony Judge’s Familiar robi swoje

+ Collected Company nadrabia CA

– wolniej rosną, nie mają niestety aż tylu dopaków, a co za tym idzie, wolniej zabijają

– gra się aż 22 lądy i 11 noncreature spelli. Dla porównania, Humany grają 19 lądów i 4 noncreature spelle, co daje bite 9 slotów na kreatury więcej, a za tym jakby nie patrzeć idzie różnica w ilości martwych kart.

Jak by nie było, tekst może być okazją do dyskusji, zawiera sporo cennych uwag i przyjemnie się go czyta. Dlatego warto polecić.

O Hollow One i Dredge’u

Powoli zbliżamy się do momentu, w którym gracze zaczynają publikować swoje przemyślenia na temat tego, jak nowe karty zmienią dotychczasowe decki. Ale póki co przyjrzymy się  z Zen Takahashim Hollow One’owi oraz Dredge’owi.

KCI, MU i sideboard

To KCI doczekało się mainowego gravehate w postaci Tormod’s Crypt i mainowego tokenoroba w postaci Saia, reszta spisu się nie zmienia. Obszerny tekst i długi jak rundy w trakcie gry z tym deckiem, więc ewidentnie skierowany do pasjonatów tej konstrukcji, a także szukających dziwacznych techów, których w bardziej typowych spisach nie uświadczymy.

Ciekawe decki:

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: jesteśmy z powrotem

Sean Brown powrócił po przeprowadzce do Japonii i teraz będzie pewnie dalej pisał. Nadrabia na razie zaległości, opisując co się w meta Legacy działo od poprzedniego tekstu. Grixis Shadow w momencie, gdy nie ma tak dobrych osiągów w modernie jak kiedyś, zadomowił się w Legacy. Ponadto, trwa dalsze uskutecznianie Edehowych staroci w postaci Back to Basic w UW. A co jeszcze? Sprawdźcie w tekście – dość powiedzieć, że Brown zrobił solidny wynik na eternalowym turnieju i warto się przyjrzeć jego talii.

Przewodnik po Vintage Survivalu

Można by pomyśleć, że będzie to artykuł na temat grania w Vintage – ot, parę przykładów na to, jak możemy zostać zabici podczas gry w tym formacie, najlepiej w pierwszej turze i w sumie jak to przeżyć (no wiecie, bo Survival). Natomiast jak zagłębić się w lekturę, okazuje się, że temat dotyczy czegoś zupełnie innego – decku z Survival of the Fittest. Prezentuje się co najmniej świetnie, a ponadto, robi wyniki.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Psychografiki graczy – EDHowe żółwiki

Granie EDH to poważny biznes. Przy stole, zasiada kilka osób, najczęściej takich co akurat się na niego właśnie umówiły w celu pogrania. Jest oczywiście masa sposobów na zwycięstwo – począwszy od zwykłego przekręcania krit w prawo, poprzez dzikie combo, aż po… bycie żółwiem. Co to znaczy jednak być żółwiem w Commanderze? O tym w tekście.

Balansowanie Power Levelów w casualowym multi EDH

Ten tekst to całkiem przyjemna rozprawka o EDH i tym jak pogodzić różne podejścia do gry. Mimo casualowej gry nie zawsze bowiem styl gry jednego gracza pasuje do reszty. Jeśli mamy więc z tym problem, warto rzucić okiem.

Zielone ukryte klejnoty w EDH

Bruce Richard pisze o kilku zielonych, zapomnianych perełkach, które w EDH mogą się nieźle sprawdzać. Kończy to zaś elfim tribalem na Marwyn, the Nurturer.

Shanna, Sisay’s Legacy w EDH i Brawlu

Shanna, Sisay’s Legacy staje się gwiazdą wielu formatów – może nie moderna lub standardu, jednak jej zdolność dopasowania się do Brawla i EDH jednocześnie jest zdumiewająca. 40 kart sideboardowych, które zazwyczaj każdy nosi w kieszeni, pozwala bez najmniejszego problemu przekształcić się z decku Brawlowego, do decku do Commandera, na wszelki wypadek, gdyby ktoś chciał się dosiąść i zagrać w większym gronie.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

UB Delver w Pauperze

Alex Ullman opowiada o ostatnich wariantach czarno-niebieskiego Delvera. A że nie ma w tym tygodniu nic ciekawszego, a Ullman rozsądnie prawi, to zainteresowani deckiem powinni zajrzeć.

Ciekawe decki:

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Złe przyzwyczajenia i uaktualnione przekonania

To jeden z bardziej wartościwych tekstów w tym tygodniu, może nawet takie 'must read’. Może wam on pomóc w uniknięciu pewnych błędów – jak na przykład ignorowania konceptów innych ludzi bez głębszej analizy, bo dotychczasowe przyzwyczajenia mówią nam, że to nie może działać. Tekst trzeba jednak czytać od początku do końca, aby to wszystko wyłapać. Matti Kuisma pisze też o tym, że perfekcja wymaga zmian – to droga, która ciągle trwa, a nie cel. Co dokładnie ma na myśli, to o tym już w tekście.

Nieugięte łuki

Sam Keeper pokazuje nam, że historia o Vivien Reid wcale nie jest tak… głupia/nudna/źle napisana jak to redditowcy sugerowali. W tekście nie tylko krótkie TL/DR, ale także analiza tego opowiadania rozbitego na trzy części o najnowszej zielonej walkerce.

Autorzy magicowych opowieści

To tekst, w którym bliżej zapoznamy się z multiwersum, fabułą ostatnich dodatków, a także – przede wszystkim – z autorami ostatnich trzech wielkich, poixalanowych historii. Trochę magicowej fabuły od kuchni, z paroma szczególikami z perspektywy piszących te opowiadania.

Wrześniowy Felidar Guardian

Oto… gazetka. Tak. Trzy strony magicowej gazetki, w której możemy się wcielić w planeswalkera-czytacza, z herbatką i ciasteczkami, zanurzającego się w lekturę njusów i artykułów z multiversum. Ot, taka ciekawostka. Miło, że ludziom się chce w takie rzeczy bawić.

Stan Programu

Jak sam Jahn mówi – jeśli chodzi o wiadomości, to niewiele się działo w minionym tygodniu, praktycznie nic poza spoilerami. W sekcji opinii… też prawie nic, ale w sumie warto odnotowania, że nowa Ravnica wywołała u Jahna chęć opisu setu karta po karcie. W deckach Martyr Proc w Modernie, Grixis Midrange w Legacy, Paradoxical Mentor w Vintage i na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Wszystko co stare znowu jest nowe

Oderwijmy na chwilę oczy od okropnych, lecących w górę cen Assasin’s Trophy i zwróćmy uwagę jak rynek ruszyła karta, która mało któremu graczowi standardu przypadła do gustu – Niv Mizzet. A przy okazji zapoznajmy się z ciekawym zjawiskiem, które sprawia, że stare karty nabierają blasku i choć myśleliśmy, że już z nich nic nie będzie, to nagle zaczynają budzić emocje – także te finansowe.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Assassin’s Trophy (Guilds of Ravnica)
  2. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  3. Nicol Bolas, the Ravager (Core Set 2019)
  4. Search for Azcanta (Ixalan)
  5. Karn, Scion of Urza (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Player of the Year 2018

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl