Za nami World Magic Cup 2018. Liczyliśmy na dobry wynik Polaków, ale nie tym razem – cóż, bywa i tak. Niestety, to był ostatni raz, kiedy się taki event odbywa, więc za rok wyniku nie poprawimy. Poza tym dostaliśmy pierwsze spoilery Ravnica Allegiance i trochę wieści o MTGO. Poza tym raczej mało nowości i ekscytacji.
Zapraszamy do lektury tego przeglądu, a przynajmniej przelecenia najciekawszych materiałów z minionego tygodnia.
:b: Relacje z turniejów :b:
World Magic Cup 2018
Trzydniowy World Magic Cup za nami. 74 kraje walczyły w evencie w formacie Team Unified Standard i Team Sealed GRN o pulę nagród w sumie 250k dolarów. Polakom niestety nie udało się powtórzyć świetnego wyniku sprzed roku. Odpadli na pierwszym dniu. Wielki finał tym razem należał do Francji i Izralea. To trójkolorowym udało się – po raz drugi w historii – zdobyć tytuł. Żeby było zabawniej, zrobili to po raz pierwszy. Wiemy, zagmatwane, ale tak jest. Po prostu nikt przez Francuzami nie zdobył WMC dwukrotnie. Jean-Emmanuel Depraz, Arnaud Hocquemiller i Timothée Jammot pokonali najpierw Japonię, potem Włochy, a na końcu Izrealczyków. Tu możecie zobaczyć decklisty z eventu.
:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:
Pierwszy Mythic Championship w T2
Wizardzi ogłosili, że w czasie pierwszego Mythic Championship na MagicFest Cleveland, które odbędzie się 22-24 lutego, granym formatem będzie draft Ravnica Alegiance oraz Standard. Rozegrane zostanie 16 rund, a każdego dnia będziemy mieli 3 rundy draftu oraz 5 rund T2. To w piątek i w sobotę. W niedzielę będzie zaś Top 8 grane na zasadzie single elimination, oczywiście w T2, deckami zarejestrowanymi na evencie. Czyli taki normalny Pro Tour.
Trailer i spoilery Ravnica Allegiance
Wizardzi uraczyli nas nieco tandentym trailerem do nowego dodatku oraz pierwszymi spoilerami. Gracze Trona ponoć już lamentują, bo Lavinia nowa, a Spectacle okazało się mechaniką bardzo podobną do umiejki Rakdos, Lord of Riots. Więcej mechanik pojawi się na dniach pod tym linkiem.
Stan MTGO 2018
Jeszcze MTGO nie umarło, póki gracze grają. I nie umrze, przynajmniej w przyszłym roku. Chris Kiritz uspokaja, że wciąż jest miejsce na MTGO i raczej Arena nie ma być dla niego konkurencją. Nie zmienia to faktu, że pojawi się więcej eventów korzystających ze starych kart – jak to zresztą było widać w 2018 roku. 2019 rok ma dać też zmiany jeśli chodzi o lobby i samego klienta, ale raczej przy okazji kolejnego dodatku. Tak czy siak, na razie czeka nas rozwój MTGO. A co dalej to zależy od nas, graczy.
Skład Magic Pro League
Wizardzi ogłosili pełen skład 32 graczy z Ligi Magicowych Prosów. Dla nas dobra wiadomość i rzecz warta śledzenia wiąże się z tym, że na liście jest Piotr Głogowski i Grzegorz Kowalski. A tu odrobina oficjalnego info.
Cztery nowe kompetytywne eventy w 2019 roku
I oto jest to, co już wiedzieliśmy, ale dość składnie napisane. Wizardzi w końcu potwierdzili i podali strukturę pro-grania w 2019 roku. Możemy zobaczyć więc pełne info odnośnie tego, jak będziemy grać o Pro Toura… pardon, Mythic Championshipa w przyszłym roku.
:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:
Paprykarz Open – 8-10 lutego 2018
MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019
Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).
Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to formatu turnieju głównego.
:r: Przegląd prasy branżowej :r:
STANDARD
Twój kolejny przewodnik po Jeskai Control
Już wiadomo, że WMC zostało wzięte przez francuskie Golgari Midrange. Jak w tej sytuacji wypada najpopularniejsza do tej pory kontrola? Dylan Hand opisuje deck, którego głównym zadaniem jest zanudzić na śmierć przeciwnika i wygrać za pomocą Teferiego lub wyrośniętych jaszczurek ze skrzydłami. Jest to idealnie to, czego oczekujemy od naszej karcianki.
Ciekawe decki:
- Rakdos Midrange
- Chromatic Black
- Big Red
- WB Control i Treasure Storm
- Esper Control
- GW Auras
- GB Midrange aktualne
ARENA
Grudniowy stan Bety
Wizardzi zdradzili trochę informacji na temat upgrejdu matchmakingu i rankingu Areny. Warto podkreślić, że aktualne zmiany są związane z szykowaniem się do poważnego grania i tego kto, jak i dlaczego może się zakwalifikować do MTG Arena Mythic Championship. Tu znajdziecie info o nowym systemie rankingowym. Tu są wieści na temat matchmakingu. No i wreszcie ostatnia nowość – trochę słów o personalizacji botów w draftach.
A swoją drogą to zabawne, że Wizardzi skasowali stare fora… i założyli nowe forum i że to właśnie z niego dowiadujemy się rzeczy o Arenie.
Tylko bądź z nami szczera, Areno
SaffronOlive porusza w tym tekście wiele tematów, które budzić mogą wątpliwości lub naszą ciekawość. To ważkie tematy i sporo tu uwag, więc po prostu odsyłamy was do tekstu. A trochę też – może nie w kontekście Areny per se, ale cyfrowego Magica – ma też do powiedzenia Craig Wescoe.
Ciekawe decki:
MODERN
Osiem szybkich uwag o meta Moderna
Modern to temat rzeka – od ósmej edycji dostaliśmy tysiące kart, setki reprintów, dziesiątki turniejów i bardzo rozległy metagame. Czy kolejne osiem uwag rozpłynie się w morzu contentu, czy może odbije piętno na naszej grze? Riley Knight bardzo ładnie opisuje jako ostatnio meta ewoluowało i co się zmieniło. Między innymi – Spirity pokonały ludziki jako deck na fiolce, KCI się wyklarowało jeśli chodzi o dobór kart, a Arclight Phoenix robi poważne decki w formacie. A przy okazji uwag Rileya o Spiritach, pewnie warto zajrzeć też do przewodnika Mengucciego po decku, wraz z opisem sideboardowania się.
Ciekawe decki:
LIMITED
Draftujemy Ultimate Masters z Siggim
Drafty mastersowych setów wystartowały – wraz z Siggym wyruszmy ponownie na draftową przygodę i bliższe zapoznawanie się w praktyce z UMA. A jako uzupełnienie i follow-up draft od LSV.
Czy Golgari to najsilniejsza gildia w limited GRN?
Liczbom nie zdarza im się kłamać, a co więcej większość z nich bierze stronę Golgari. Kolejna porcja danych z Grand Prix Warszawa z solidną ich analizą.
Boros w limited GRN
Nigdy nie miałem ochoty wchodzić w kamasze, jednak jak się okazuje w Ravnicowym Limited może być to duży błąd. Wstąp do Legionu. Stań się rekrutem i dowiedz się jak radzić sobie z pozostałymi gildiami w formacie.
LEGACY/VINTAGE
Vintage 101 – złożyłem przysięgę
Oath of Druids. Deck, który gra raptem trzema kreaturami, wchodzącymi bezpośrednio z biblioteki w stół, bez płacenia kosztu. Brzmi świetnie na papierze, natomiast jak to wygląda w rzeczywistości? O tym jest ta edycja cyklu.
Ciekawe decki:
- Mono Black Reanimator (Legacy)
COMMANDER
Twoje meta i przeceniane karty
Overratted karty są problemem w wielu grupach medżikowych. Ile razy słyszeliśmy (przede wszystkim rozpoczynając przygodę z karcianką) słowa “nie graj tym, są przecież lepsze rzeczy”? Oczywiście, perspektywa zmarnowania slota to widmo, które wisi nad każdym graczem EDH. Bruce Richard nam tu relacjonuje swoje opinie wokół wspomnianego tematu.
Ciekawe decki:
- Yisan, the Wanderer Bard
- Aurelia, the Warleader
- Kestia, the Cultivator
- Krav, the Unredeemed + Regna, the Redeemer
- Zur the Enchanter Mill
- Ayli, Eternal Pilgrim
- Niambi, Faithful Healer
- Multani, Maro-Sorcerer
PAUPER
Tym razem tekstowo nie ma nic, a i decki w zasadzie nie nowe, ale zerknąć można.
Ciekawe decki:
INNE
Polskie grupy magicowe
To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.
Zajrzyjcie też koniecznie na Standardowo T2. MGGG robi tam kawał dobrej roboty i warto to docenić i polecić.
Droga wody
Dawniej był coś takiego jak filozofia ognia. To stary temat, który warto znać. Tu zaś mamy opisane inne podejście do strategii w Magicu. Jeśli wybierzecie drogę wody, być może zmienicie także podejście do Card Advantage – zdaniem autora nie jest to wcale tak ważny feature.
Przegląd grafik Ultimate Masters
Mike Linnemann po raz kolejny daje nam świetny komentarz odnośnie obrazków z najnowszego dodatku. UMA ma mnóstwo grafik wartych uwagi, jeśli chodzi o nowe arty, więc warto zajrzeć, chocby dla zebranych w jednym miejscu ilustracji w większej rozdzielczości.
Panorama Donato Giancoli
Kolejny tekst poświęcony magicowym ilustracjom, tym razem od hipsterów z ich Mirror Gallery. Tematem jest Donato Giancola. Tak, to ten gość, którego landy możemy dostać jako promki na Grand Prix i które układają się w piękną panoramę. Rzecz jasna, w tekście nie tylko o tym.
Wprowadzenie do rozkładu hipergeometrycznego dla Magicowców
Niektórzy matematykę kochają, inni nienawidzą. Ale to znak rozpoznawczy Franka Karsterna i jeden z piękniejszych przykładów na połączenie edukacyjnych walorów Magica z frajdą jaką daje granie w niego. Magic to nie tylko smoki i wróżki. To także poważne cyferki i tak skomplikowane rzeczy jak rozkład hipergeometryczny. Przerażeni? Nie lękajcie się, papa Karsten wam to wszystko wytłumaczy i pokaże gdzie i kiedy można stosować w Magicu.
Pomocy, moja kolekcja została skradziona – MTG, ubezpieczenie i ty
Co zrobić, gdy ukradną nam karty? Czy lamentować za klaserem z topami i czy da się jeszcze uratować z tego cokolwiek? Jak postąpić, gdy jesteśmy pewni, że zostaliśmy okradzeni. Ten tekst jest pisany nieco z amerykańskiego punktu widzenia, ale z pewnością i nam, tu w Polsce, przynajmniej część uwag może się przydać.
Dzieci bezimiennego – recenzja książki
Krótka recenzja najnowszej powieści ze świata Magica. To tekst Brandona Sandersona i jeśli tylko interesuje was, czy to wszystko wyszło, a nie chcecie sobie psuć przyjemności z lektury, spojlując, możecie przeczytać już teraz tą ocenę tematu.
Top 10 kart z bloku Inwazji
Dla jednych ten tekst to nostalgia. Dla innych coś o walorze edukacyjnym, pozwalającym zgłębić wiedzę o historii karcianki i tym jak drzewiej wyglądał Magic. To może być także inspiracja dla edechowców i krótki przerywnik dla tych co siedzą w pracy – ot, lekki artykulik z wyliczanką w przerwie na kawę czy dymka.
Grindowanie na MTGO – część 2
Butakov to doświadczony grinder, który wie jak działać, by sprawnie grindować na MTGO. Tu sypie garść bardzo praktycznych porad, właściwie streszczając nam swój plan na dzień z eventem i na granie online.
Stan Programu
Jahn ostatnio nie pisywał, a wszystko przez stratę przyjaciela i nawał pracy. Teraz to nadrabia choć trochę, dając nam w zasadzie jedną wielką sekcję opinii na temat ostatnich esportowych, arenowych zmian w Magicu i perspektyw na przyszłość, zwłaszcza w kontekście MTGO.
:g: Finanse :g:
Finansowo to nadal tydzień Ultimate Masters. W USA UMA jest rozchwytywany i ceny zaczynają się stabilizować zamiast spadać, a sklepy przestają dostarczać produkt przez ograniczenia limitowe setu. Poza tym, chyba wreszcie ustabilizowały się ceny na MTGO. I to fajny njus dla nas wszystkich, bo chaos w kolekcjach online nikomu nie jest potrzebny.
Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish
- Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
- Liliana of the Veil (Ultimate Masters)
- Noble Hierarch (Ultimate Masters)
- Thing in the Ice (Shadows over Innistrad)
- Cavern of Souls (Ultimate Masters)
Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):
Pozdrawiamy,
– Emil, Ober i Michał Kowalczyk
Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.