Przegląd Prasy #263 – nadchodzi Modern Horizons

Dodatek, który pomija Standard, ale dorzuca karty do Moderna i eternali? Jeszcze parę lat temu nikomu to się nie śniło. Potem pojawiły się produkty takie jak Modern Masters i ruszyła lawina, ale trzeba było dopiero tego, by Modern Masters upadło, aby narodziło się Modern Horizons. Wszystko wskazuje na to, że przed modernowacami dobre czasy.

A przed wami kolejny przegląd. Miłej lektury.

 

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Magic Fest Los Angeles

Prezentujemy wam decki z Top 8, a jako że do info o tym evencie – grano Moderna – trudno się dostać, to niech wam wystarczy, że no mieli tam to Grand Prix i w topce znalazły się takie archetypy jak Titan Shift, 2 Izzet Phoenix, 2 Dredge, 2x Hardened Scales, Grixis Death’s Shadow. Całość wygrał Michael Bernat pilotujący izzetowego feniksa. Z interesujących dla nas nazwisk – Dariusz Szylman zajął 15 miejsce grając Humanami (polecam też ten link do decklist i wyników).

Na marginesie eventu odbywało się też Pauper MCQ. Pod linkiem możecie zobaczyć decklisty z top 8, która – trzeba przyznać – dość zaskakująca i nietypowa jak na Paupera, choć części archetypów można się było spodziewać.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Modern Horizons

Wizardzi ogłosili nowy produkt. Modern Horizons to dodatek przeznaczony do grania limited, ale przeskakujący Standard. Znaczy – będzie legalny wszędzie, gdzie to możliwe, czyli w Modernie też, ale nie w T2. Co ważne, będzie miał nowe karty i przedruki, których Modern do tej pory nie widział. Ma być też stosunkowo tani, na pewno w porównaniu do Mastersów, choć oficjalnie MSRP zniknęło, to nadal mieliśmy okazję zobaczyć sugerowaną cenę i z przecieków dowiedzieliśmy się o cenie eventów na GP. Set będzie miał 254 karty, a pojawi się do grania już 14 czerwca.

Podniesienie Rezy

Oto kolejna część historii Magica z Wizardowych stron. W sumie tym razem możemy podpatrzeć co tam u Azoriusów, u których Dovin Baan się panoszy. To opowieść o magii prawa, a także ambicjach, rozczarowaniu i nadziei na zmiany.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to format turnieju głównego. W sumie, to trochę przykre, ale nadal nie ma nawet info o tym feście na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik kanistra po Sultai Midrange’u

Hasło Omega Sultai raczej niewiele wam powie, więc może po prostu zostańmy przy Sultai Midrange. Bo to tu mamy w sumie taki deck, który może chyba kojarzyć się z typowym Rockiem czy Jundem, ale w BUGowych kolorach – czyli takiej talii z odrobiną rampy i sporą liczbą kart dających CA i pozwalających na attrition game. Zresztą, jak by tego nie nazywać i nie opisywać, to jest to zielono-czarno-niebieska konstrukcja, którą Piotr Głogowski zabrał ze sobą na Mythic Championship i którą tu w bardzo fajny sposób przedstawia. Zasadniczo mamy tu typowy przewodnik, ale kanister – jak nas przyzwyczaił – zawarł tu sporo treści i warto spędzić trochę czasu, aby przeczytać całość. Gorąco polecamy.

Temur Nexus

Nowy dodatek ewidentnie już się przyjął, a Nexus dalej w mecie! Kreaturowych wersji Nexusa ostatnio mamy więcej niż grzybów po deszczu, tym razem czas na Temur-Krasis Nexus. Przy okazji, PVDR – bo to on jest autorem – okazuje się być dzielnym strażakiem, gasząc w komentarzach minipożary na temat pomieszanej decklisty. A jako uzupełnienie raport Michaela Bonde z Mythic Championship, który Simic Nexusem zrobił Top 8 na tym turnieju.

Jund Warriors – najciekawsze aggro na Mythic Championship

Kolejna agresywna konstrukcja zawitała do Standardowej mety – Jund Warriors, cechujący się dużą ilością solidnych 1-dropów, ciekawych interakcji i zaskakujących wyników. Sami spójrzcie na dyskusję na temat tego deczywa.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Wszystko co wiem o Bo1  Constructed

Powszechnie wiadomo, że wiedza wynika z doświadczenia, które można złapać w trakcie wielokrotnego powtarzania jakiejś czynności. Można tutaj zakatalogować przypadek Jima Davisa, jego artykułu i tułaczki po BO1, gdzie miał okazję stanąć w szranki z konstrukcjami mniej lub bardziej serowymi. Nie wiecie o co chodzi? Zajrzyjcie do linku – ten ser to ze StarCraftem powiązany. A co to ma wspólnego z Magiciem? Odpowiedź na to pytanie, a także uwagi odnośnie BO1 w tekście powyżej.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Więcej modernowych decków

Im więcej moderna, tym dla moderna lepiej – Adam rzucił garścią combo decków. Część z nich wydaje się jakby znajoma, część zupełnie jak nie z tego świata, z kolei inne wydają się być dwoma deckami złożonymi w całość. Jaki los czeka Modern? Co zgotują nam nowe formy mulligana? Zdaje się, że dzięki tej drobnej zmianie, te decki zyskają na popularności i grywalności.

Bohater z sąsiedztwa

W tym tekście autor przedstawia nam historię i sylwetkę Michaela Rappa, któremu udało się wskrzesić na GP Death’s Shadow. Mamy też okazję przyjrzeć się deckowi. I całość tworzy taką ciekawą opowieść o pro graniu, marzeniach o wygrywaniu i ogólnie tworzeniu społeczności, ale dość mocno podlanej uwagami o meta oraz samym decku. A tu na dokładkę przewodnik po decku i relacja z turnieju od samego Michaela Rappa.

Implikacje Modern Horizons

Przewidywania w zakresie nowego Moderna sięgają poziomem najwymyślniejszym dziełom z dziedziny fantastyki, takim jak powieściom Terry’ego Pratchetta, Jacka Dukaja lub Karola Marxa. Dostaliśmy już Cabal Therapy na nogach, co będzie następne? Co Modern Horizons – zdaniem autora tekstu w linku – wnosi do Moderna?

Które staple z Legacy mogłyby się pojawić w Modern Horizons – landy i stwory

Modern Horizons męczy coraz więcej osób – rozmyślenia na temat tego co zostanie przedrukowane i co może pograć w “odświeżonym modernie” dotknęły prawdopodobnie nas wszystkich. Zerknijmy w takim razie na Legacy i to, co może zostać z niego przygarnięte przez Modern. Podobny tekst napisał Rudy Briksza.

Jak w Modernie działają tiery

Tiery to specyficzny temat. Jako świeżo upieczony gracz lata temu często słyszałem o “tierowych deckach”, jednak zupełnie nic mi to nie mówiło. Jak się obchodzić z tematem Tierowania się decków w kontekście Moderna? Zobaczcie sami. / Michał

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – Innowatorzy

Londyński mulligan może na zawsze odmienić to, jak wygląda Vintage, czyli format najeżony szybką maną, dużą ilością odpowiedzi i masą starych kart. Jednak to nie to jest tym razem najważniejsze – w formacie ciągle pojawiają się kolejne konstrukcje, które oprócz bycia solidnym kawałkiem historii, mają w sobie coś z czasów “nowożytnych”.

Londyński mulligan w Legacy

Emma Handy analizuje kwestię nowych zasad w Legacy. Wskazuje co zyska, co straci i co się może zmienić.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Estrid vs. Tuvasa vs. Kestia

Kto nie lubi stojących w stole manasinków, tutorów, elementów disruptu, staxu i innego tałatajstwa, o jakże dumnym typie “Enchantment”? Jasne, że każdy uwielbia. Dlatego też z tej okazji prezentujemy artykuł w którym trzy bantowe Generałki staną przeciwko sobie w wyrównanej walce. Na nieszczęście, nie będzie z niej patostreamu.

Grałem z typem 2

Drugi odcinek grania z typem, czyli polskiego podcastu o EDH i Magicu. Chłopaki przesadzili, robiąc nagranie na ponad godzinę (żarcik – jak ktoś ledwie toleruje podcasty i trudno mu się skupić na nagraniu dłuższym niż 10 minut, to zrozumie), a i wciąż są problemy z jakością dźwięku (chociaż jest zdecydowanie lepiej), ale treściowo fajnie i polecamy wam tu zajrzeć. Tym razem jest o budowaniu decków – nie tylko dla tych początkujących, ale i bardziej zaawansowanych, jak mówią autorzy nagrania.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Czego spodziewać się na pauperowym MCQ?

Pauperowe MCQ to nie przelewki, w końcu udział w nich wziął sam Professor i parę innych popularnych twarzy. Przemyślenia na temat tego turnieju i tego co może się tam pojawić Kendra Smith przelała na papier… no, na cyfrowy papier.

Pauperowy Primer – kontrole

Przed państwem najbardziej niekonkretny Primer – obejmuje on nie jeden deck, a jeden archetyp w Pauperze. Jak wygląda życie kontroli w tym formacie i jak mieć przyjemność z gry kontrolą?

 

INNE

Londyński most się nie zarwie

Brian z komentarzem w sprawie nowej formy mulliganowania. Począwszy od przytoczenia innych form mulligana, takich jak paryski lub obecny (vancouver), przechodzi do sedna sprawy. To tekst o tym, dlaczego niebo nie spada nam na głowę.

Triki template’ów i wróżki

Mamy tu całkiem sympatyczny tekścik, w którym autor wychodzi od anegdotycznej sytuacji o pomyłkowym czitowaniu na turnieju, a potem przechodzi do zawiłości template’ów, zasad i wpływu cyfrowego Magica na Magica. Wychodzi z tego dość interesujący i oryginalny tekst, na który warto zwrócić uwagę.

Dzięwięćdziesiątych lat strach przed czarnym Magiciem

A to taki relaksujący tekst okołomagicowy. Nawet zabawny i nawiązujący do popkultury, a przynajmniej do metalowych zespołów, które święciły triumfy w latach 90, a także o kolorze czarnym w Magicu i wszystkich tych nawiązaniach, które zdaniem pewnych środowisk miały magicowców sprowadzić na drogę zła, czczenia szatana i takich tam.

Stan Programu

Mamy kilka njusów, ale nic nadzwyczaj ciekawego czy nowego, o czym nie słyszeliście. W sekcji opinii jest zaś oczywiście refleksja o nowym mulliganie. W deckach mamy zaś Blue Curiosity w T2, Experimental Affinity w Modernie, Sneak and Show w Legacy. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Co Modern Horizons oznacza dla finansów MTG w 2019 roku

Modern Horizons ma potencjał do wywrócenia cen kart do góry nogami. Dlaczego? Jeśli dostaniemy lepsze wersje istniejących kart, to nie pozostanie nam nic innego, niż grać nowymi. Jakie są zalety i wady tego setu? Jakie nowy set daje szanse finansowe? Przekonajcie się sami.

Kiedy kupować, kiedy sprzedawać?

To w sumie taki prościutki tekst o podstawach finansowego kupowania i sprzedawania w Magicu. Jeśli znacie temat, to nie macie tu czego szukać, ale każdemu mniej obznajomionemu w cenach kart i magicowych rynku ten materiał da podstawy do dalszego ogarniania tematu.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Mox Amber (Dominaria)
  2. Hydroid Krasis (Ravnica Allegiance)
  3. Kaya, Orzhov Usurper (Ravnica Allegiance)
  4. Entrancing Melody (Ixalan)
  5. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Modern Horizons na horyzoncie, indeksy mtg 04.28.2019

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 7 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Boks zostanie rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (