Planeswalkerzy sporo na Ravnice namieszali. I w sumie to oni wzbudzali najwięcej emocji w minionym tygodniu, przynajmniej jeśli chodzi o teksty, bo co prawda nie linkujemy do wszystkiego, ale pojawiali się w kontekście praktycznie każdego formatu. Poza tym mieliśmy Modernowe Grand Prix, mamy przeciek odnośnie całej fabuły War of the Spark, a cały czas trwają spoilery najnowszego dodatku.
Zapraszamy was do lektury kolejnego przeglądu.
:b: Relacje z turniejów :b:
MagicFest Sao Paulo
Event wygrał Marlos Batista Ferreira. Jego Tron w finale pokonał ludziki. Grało 1397 graczy. Formatem był Modern. Tutaj możecie znaleźć decki z Top 8. A tu decki z modernowego MCQ.
Brad Nelson wygrywa pierwsze Fandom Legends
Fandom Legends dało nam nowy turniej na Arenie, w którym celebryci i prosi mogą sobie pograć na Arenie i zdobyć kasę sporą, a my możemy ich przy okazji podziwiać. I fajnie, 4k zielonych rozdane, Brad Nelson wśród zwycięzców, Magic na topie – czego chcieć więcej? Więcej takich eventów. I dlatego warto podkreślić, że Fandom Legends na organizować cotygodniowe turnieje.
:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:
Magicowe MMO nadal w drodze
A jednak coś się w temacie dzieje. Jeśli nie kojarzycie, to jakiś czas temu Wizardzi zapowiedzili MMO w realiach Magica. Ale od jakiegoś czasu było o tym cicho. Teraz dostaliśmy potwierdzenie, że projekt nadal jest opracowywany.
Spoilery fabuły War of the Spark
I to grube spoilery, serio. Ktoś na reddicie spisał wnioski najważniejsze z lektury hiszpańskiej wersji książki z War of the Spark i macie tu w zasadzie streszczenie WSZYSTKIEGO. Kto zginął, co dalej, gdzie jest Bolas, co z Guildpactem, co z Niv-Mizzetem, itd.
:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:
Magic na Pyrkonie – 26-28 kwietnia 2019
W czasie Pyrkonu zostaną – jak zwykle – zorganizowane turnieje Magica. I jest na pewno czym się zainteresować, bo będzie cały weekend grania i to w najprzeróżniejszych formatach. A propos, na Pyrkonie oprócz typowych formatów będzie okazja pograć Nostalgia Cube, czyli singlową kostkę z commonami i uncommonami praktycznie ze wszystkich setów po Legendach. Nie naraz, oczywiście – draftowanie odbywa się blokami, a brak erek oznacza większy nacisk na skilla niż dobranie bomby. Zachęcamy do odwiedzenia Pyrki, spróbowania klasycznych formatów oraz wspomnianej kostki.
Mythic Championship Qualifier – 25-26 maj 2019
Paprykarze otwierają puszeczkę i ze środka wyskakuje świeżutki Mythic Championship Qualifier. W maju będzie można pograć sobie w Magici i spróbować wbić się do Barcelony prosto z Polski. Co prawda niektórzy mogą twierdzić, że Szczecin to już nie Polska, ale pewnie są z Sosnowca i nie wyściubiają nosa poza granice miasta. Albo z Radomia. Albo z Wąchocka. No dobra, głupie żarty na bok, żadnego mieszkańca wyżej wymienionych miejscowości nie chcieliśmy urazić. Za to z radością przekazujemy wam tę wieść i liczymy na obiecane przez organizatorów turnieju 'więcej szczegółów wkrótce’. Ponoć formatem ma być standard. Będzie się działo.
Mythic Championship Qualifier – 1-2 czerwca 2019
I jeszcze jedno info turniejowe. Tym razem z warszawskiej Strefy MTG. W hotelu Sangate po raz kolejny będziemy mogli pograć Magica, a okazją do tego będzie organizowane przez wspomniany sklep MCQ. Szczegóły – mamy nadzieję – wkrótce zostaną podane.
MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019
Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix. Będzie grane limited Core Setu.
Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, poza formatem turnieju głównego. Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule
:r: Przegląd prasy branżowej :r:
STANDARD
Przewodnik po Gruulu
W zasadzie nie Gruul, a stary dobry Jund zawitał do mety w Standardzie. Co gwarantuje oprócz Fenixów, Goblinów i Spellbreakerów ten deck? Otóż kawał porządnego removalu, który wedle potrzeb, może stać się combat trickiem.
Złamać Roaleska
Łamanie karty to nie niszczenie – to raczej forma świetnej zabawy, polegająca na wykorzystywaniu 120% potencjału danego kartonu. Tym razem dajemy popuścić wodze fantazji dla Adama, który za cel do męczenia uznał Roaleska, Proliferate Guya.
Top 10 Walkerów w T2 z WAR
Pora na Planeswalkerowe rankingi, które przedstawi Seth Manfield. Wszystko z okazji nadchodzącego niedługo dodatku. Artykuł trochę wieje grozą – Seth porusza magiczny temat tabu, którym jest październikowa rotacja w Standardzie.
Ciekawe decki:
MODERN
Najlepszy modernowy deck, którym nikt nie gra
Mill to pierwszy poważny archetyp, od którego zaczęła się moja przygoda z Medżikiem – tak było, nie kłamię. W końcu, co jest lepszego od sytuacji, w której przeciwnik dobierając rękę startową przybliża cię do zwycięstwa? Otóż były lepsze kiedyś, kiedy liczyły się combaty, Tarmogoyfy i inne Karny. Teraz stoimy przed najlepszym deckiem w modernie, UB Millem. /Michał
Szykujcie się na Serum Powder decki w Modernie
Cenowa historia Serum Powder to góry i doliny – karta zyskuje w cenie dziesiątki, a nawet i setki procent wartości, gdy tylko ukaże się kolejny artykuł na jej temat wraz z londyńskim mulliganem, by następnie spaść w cenie, gdy hype opadnie. Jak to wygląda w kontekście liczb i które decki skorzystają z połączenia zasad z kartą, która bardzo te zasady wykorzystuje?
Almanach dredgera – część 1
Dredge jest obecnie jednym z najlepszych decków w modernie, opierając się na słowach Oliviera Tomajko. Nie zabraknie tu lokalnego powiewu – Olivier wspomina Sodka jako mistrza dredżowania, który wypowiadał się na temat Shriekhorna, jako dredżowych Ancient Stirrings.
Ciekawe decki:
LIMITED
Draftowanie na dwóch graczy
Artykuł w sam raz, na nasze polskie realia. Niedziela niehandlowa, alkohol i reszta środków zmieniających percepcję na wykończeniu, więc trzeba się czymś zająć w towarzystwie. Jeśli osobą towarzyszącą jest jednocześnie gracz medżika, macie niepowtarzalną okazję, aby pomęczyć różne mniej lub bardziej znane formy draftowania.
Łatwy do zaczęcia, trudny do opanowania – sealed
Małymi kroczkami zbliża się kolejny Prereleasowy weekend – to chyba świetna okazja, żeby poczytać na temat Sealdów.
LEGACY/VINTAGE
Vintage 101 – bez permanentów, bez problemu
Radzenie sobie z permanentami to ewidentne zadanie staxowych konstrukcji, niezależnie czy to Legacy, EDH, czy Vintage. Tym razem czas na Vintage – Eldrazi, Shops i Uba Stax. W naszej pięciokolorowej karciance bezkolorowie staje się najlepszym kolorem, a przynajmniej w eternalowych formatach.
Przed GP Niagara Falls – najlepsze decki w Legacy
Od lat niezmiennie, niczym Moda na sukces w wykonaniu MtG, na scenie w Legacy prym wiodą Delvery i Miracle. Jak z kolei wygląda reszta formatu?
Wskoczyć w Legacy
Legacy to droga, ale dająca satysfakcję, zabawka – jak zacząć i się nie zniechęcić przez dwa najcięższe aspekty tego formatu, którymi są pieniądze i brak osób do gry (z czego brak osób do gry też jest związany z pieniędzmi)?
Ciekawe decki:
- Miracles Rector (Legacy)
COMMANDER
Grałem z typem – odcinek 3
Trzeci odcinek serii przed nami. Tym razem gadanie o Mana Base.
https://www.youtube.com/watch?v=g5_KIVrrthI&fbclid=IwAR08DMDEU1YMKqsQz9XDL8KuG7t8UVKHkeXFM5wEr6NJ_P3BZ1whlMQfS2A
Bitter Ordeal dla oponentów
Decki do EDH opierające się na loopach, stormie, różnych combach i synergiach są dość powszechne, ale czy zdarzyło się wam grać Bitter Ordeal stormem? Nam też nie, więc zapraszamy.
Wczesne spojrzenie na generałów War of the Spark
Poza masą Planeswalkerów dostarczonych nam przez Czarodziei, mamy okazję przytulić kolejną masę legendarnych kreatur, które mogą potencjalnie stać się generałami, bądź świetnymi dodatkami do commanderowych decków.
Walkerzy jako generałowie – dla różnorodności
Nie trzeba było długo czekać, aż w związku z nowymi 36 planeswalkerami ludzie zaczną się dopominać możliwości budowania decków do EDH wokół swoich ulubionych planeswalkerów.
Głos przeciw walkerom jako generałom
Planeswalkerzy jako generałowie to problematyczny temat – rolę sceptyka w tym temacie przyjął Stephen Johnson.
Ciekawe decki:
- Mowu, Loyal Companion
- Kruphix, God of Horizons
- Riku of Two Reflections
- Tasigur, the Golden Fang
- Jhoira, Weatherlight Captain
- Nefarox, Overlord of Grixis
- Feather, the Redeemed
- Massacre Girl
- Neheb, Dreadhorde Champion
- Neheb, Dreadhorde Champion 2
- Neheb, Dreadhorde Champion budget
- The Gitrog Monster budget
- Hua Tuo, Honored Physician budget
INNE
Piękno uncommonowych walkerów
Uncommonowi Planeswalkerzy to zmiana, do której ciężko się przyzwyczaić. Niektórych może odstraszyć masa jaką zostali rzuceni na taśmę, przy okazji tego dodatku, jednak “state-based effects” na Planeswalkerach ma swój urok. SaffronOlive tłumaczy dlaczego.
Zastanówmy się nad Wandererem
Planeswalkerzy budzą emocje i Wanderer nie jest tu wyjątkiem. To kawał fajnej zajawki – nikt nie wie kim jest, ale wszyscy chcą się dowiedzieć. Spekulacje narastają, teorie spiskowe kwitną jak grzyby po deszczu. Nie będziemy spoilować, ale to co community wymyślało jeśli chodzi o tożsamość Wanderer… złoto Vorthosa.
Magicowe story – od Alary do War of the Spark
W medżikowym lore stoimy przed wydarzeniem które było przygotowywane przez bite 10 lat na łamach naszej ulubionej karcianki, od czasów Alary, aż do dziś. Jay Annelli zrobił kawał dobrej roboty zbierając do kupy wszystkie te wydarzenia i robiąc nam ich streszczenie.
Stan Programu
Wśród njusów najciekawsze to te z podsumowaniem Mythic Invitational i potwierdzenie, że w szczytowym momencie event oglądało nawet 150 tysięcy widzów. Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, iż wkrótce biorąc udział w eventach CFB będziemy musieli decklistę podać elektronicznie. I ma to plusy i minusy. To też temat sekcji opinii. W deckach Sultai Midrange w T2, Red Phoenix w Modernie, UR Weenies w Legacy i na koniec ceny.
:g: Finanse :g:
Pytanie kupować/sprzedawać?
Jak powinno obchodzić się z kartami którymi nie gramy? Odpowiedź na mistyczne pytanie dręczące każdego, kto trzyma w szafce 30 kilogramów crapu – dzisiejszy przegląd prasy kończymy muzycznym akcentem – “tu kupisz, tam sprzedasz, nie weźmie Cię bieda”
Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish
- Kaya, Orzhov Usurper (Ravnica Allegiance)
- Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
- Monastery Mentor (Fate Reforged)
- Sunforger (Ravnica: City of Guilds)
- Smothering Tithe (Ravnica Allegiance)
Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):
Wieści z Psychatoga
Drodzy Psychatogowicze,
chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:
- Michał Sumka
- Paweł Szczęsny
- Rymika Myślicka
- Piotr Gliźniewicz
- Jakub Rojek
- Sebastian Pustelnik
- Patron Anonimowy
- Patron Anonimowy
Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie.
Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite
-x-
Pozdrawiamy,
– Emil, Ober i Michał Kowalczyk
Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.