Przegląd Prasy #272 – Release War of the Spark

Nie milkną echa dyskwalifikacji Yuuya Watanabe, ale nie to jest dla nas najważniejszym tematem minionego tygodnia, a release War of the Spark. Powoli wyłania się nowy Standard, limited zaczyna być rozgryzane, a nowe karty albo trafiły do graczy w przedsprzedaży, albo można je kupować w sklepach, bo dopiero co mieliśmy release.

Życzymy zatem miłej lektury i ogrywania najbardziej skomplikowanej gry ever, bo ponoć taki właśnie jest Magic.

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Zmiany na Pre Core Setu 2020

Wizardzi – co ciekawe nie na swojej stronie, a przynajmniej na stronie nie znaleźliśmy, moze to jest gdzieś tam zagrzebane – ogłosili drobne zmiany w pre Core Setu. O co chodzi? O ściągniecie nowych graczy, bo będziemy dostawać teraz nie pojedyncze karty, a boosterki promo. W nich zaś będzie można m.in. dostać japońskie wersje walkerów z War of the Spark.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

Paprykarz Open 9 – 25-26 maja 2019

Mythic Championship Qualifier – 25-26 maja 2019

Paprykarze otwierają puszeczkę i ze środka wyskakuje świeżutki Mythic Championship Qualifier. W maju będzie można pograć sobie w Magici i spróbować wbić się do Barcelony prosto z Polski. Formatem ma być standard. Będzie się działo.

Mythic Championship Qualifier – 1-2 czerwca 2019

Warszawska Strefa MTG pozwoli nam pograć w Magica po raz kolejny w hotelu Sangate. Okazją do tego będzie organizowane przez wspomniany sklep MCQ. Szczegóły – mamy nadzieję – wkrótce zostaną podane.

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix. Będzie grane limited Core Setu.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

10 nowych decków w T2 War of the Spark

Ponure, Grixisowe czasy nadchodzą – czy Esper ustąpi popularności dla nowych kontroli z Bolasem i pseudo Bitterblossomem? Dodatkowo, możecie znaleźć dużą ilość konstrukcji opierających się na counterach i totalną wisienkę na torcie – Tamiyo Nexus.

30 casualowych budżetowych decków

MTG staje się coraz bardziej popularne za sprawą Areny. Co zrobić, gdy przyjaciele i znajomi pytają o przyjazne dla kieszeni konstrukcje, żeby wgryźć się w temat papierowego Medżika? Pokazać im 30 konstrukcji poniżej 20 dolców.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Kolekcjonowanie na MTG Arenie – część 2

Drugi, kończący cykl, artykuł na temat zbierania na arenie – Caliban odpowie na kilka dręczących graczy pytań i przy okazji przedstawi parę wykresów. Bardzo wartościowa rzecz, jeśli zależy wam przede wszystkim na zbieraniu kompletów kart z setów.

 

MODERN

Tron wg PVDR

Tron jest bezsprzecznie deckiem, który zyskuje najwięcej na londyńskim mulliganie. Można bez zbędnego zwodzenia powiedzieć, że w najbliższym czasie treści na temat pilotowania Trona będzie ogromna ilość – tutaj też zdobędziecie wiedzę na temat sideboardowania się i parę porad dotyczących samej gry.

2 miejsce na Mythic Championship II – część 1

Affinity jest deckiem, od którego mieliśmy w Modernie drobną przerwę, jednak zawsze pozostawał na porządnym poziomie. Ostatni wynik, który wykręciły roboty, to drugie miejsce na Mythic Championship. Zapraszamy do pierwszej części artykułu na temat decku i przeżyć z eventu… a jest o czym czytać, bo Sperling jest tym, który za Watanabe wskoczył do Top8.

Ciekawe decki:

LIMITED

9 rad odnośnie limited War of the Spark

Limited to fajna sprawa – można pograć, poćwiczyć swoje umiejętności, przypadkiem otworzyć kartę potrzebną do spisu w standardzie. Natomiast jak wyjść obronną ręką ze starcia z przeciwnikami  ? Oto 9 porad, których zadaniem będzie ułatwić wam to zadanie w War of the Spark.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – sztuka wojny

Najdroższy format w naszej ulubionej karciance nie przestaje zaskakiwać – kolejne karty z WAR znajdują miejsce w Vintage deckach. Karn, Ugin, Saheeli i Narset mogą się czuć docenieni, w przeciwieństwie do Mythic Rare walkerów, którzy miejsce zagrzeją chyba tylko w standardzie.

10 kart grywalnych w Legacy z WAR

WAR ma ogromny impakt poza standardem. Ogromna ilość planeswalkerów, jak Saheeli bądź Teferi, niekonwencjonalnego removalu, jak Blast zone, i sztuczek, jak Living Twister, stawia ten dodatek na bardzo wysokim miejscu pod kątem użyteczności kart w przyszłości.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Ultrabudżetowa, pauperowa Tiana

Lubisz EDH i posiadanie swoich pieniędzy w portfelu? Mamy coś idealnie dla ciebie – deck, który wymaga zebrania stu kartoników wartych łącznie 16,55 dolarów, według CardKingdom, czyli równowartość 63,22 złotego. Format niszowy, bo Pauper Coammander, ale chociaż budżetowy charakter, to potencjał koncepcyjny w tym jest.

Wywiad z Sheldonem Menerym

Tego pana graczom EDH przedstawiać nie trzeba, natomiast reszta może nie znać ojca EDH, Sheldona Menery’ego. Jak ten super przyjacielski format wygląda od zaplecza? Co ciekawego Sheldon ma do powiedzenia? Przekonajcie się sami.

Kolejne top 10 hejtowanych generałów

Nieszczególnie fajnie gra się wam przeciwko linearnym strategiom, które non stop wygrywają w ten sam sposób? Nie jesteście sami! Abe przygotował listę swoich znienawidzonych generałów, którym niejeden gracz EDH posłałby 13 strzałów ostrzegawczych w tył głowy.

Power Ranking War of the Spark

Jak tam Power Level waszych decków do EDH po WAR, zmalał, urósł? Jason Alt skorzystał z okazji i przygotował ranking kart z nowego dodatku, których dodatek do swojej Commanderowej setki i/lub kolekcji warto rozważyć.

Przegląd War of the Spark – część 2

Dzisiejszym tematem przewodnim przeglądu powinno być kończenie artykułów, ponieważ to kolejny artykuł podzielony na części. Tym razem dotyczy on Commandera i oceny kart z nowego dodatku pod jego kątem. Kolory, z którymi tym razem się spotkamy, to czerwony i czarny – jest tego sporo, jednakże warto zwrócić uwagę, że temat Bolasowej Cytadeli pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Oathbreaker – nowy wariant EDH

Oathbreaker to kolejna propozycja na kawał ciekawego formatu. Polega na wybraniu jednego z planeswalkerów jako swojego generała (Oathbreakera) i reprezentującego zaklęcia (Signature Spell) – poza tym, deck zawiera 58 kart, co pozwala zamknąć się w ładnej sześćdziesiątce.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Czas usankcjonować Paupera

Konikiem Kendry Smith jest ewidentnie Pauper – ilekroć wrzucamy jej materiały w przeglądzie prasy są one związane z tym formatem. Jak wiadomo, dla swoich “dzieci” chcielibyśmy jak najlepiej – stąd pomysł Kendry w kierunku dania sankcji dla Paupera. Ale ma ona przy tym solidne argumenty – jakie? Sprawdźcie.

 

INNE

Oto karty, za które Watanabe dostał DQ

Yuuya jest ostatnio na językach wielu graczy – jeden z 32 szczęśliwców, który ma kontrakt z Wizardami dopuścił się cheatowania. Czarę goryczy przelewa to, że dotychczas był graczem o nieskazitelnej opinii – jak wygląda to jednak ze strony teamu w którym gra? W artykule zobaczycie zdjęcia kart i fragment oświadczenia Watanabe.

Spoczywaj w pokoju, Gideonie

Już wiadomo, że Gideon umarł i prawdopodobnie nie zobaczymy go więcej – na Hipsters of the Coast ukazał się lore’owy artykuł na ten temat. Ale uwaga – to nie jest tekst dla każdego, bo traktuje o samobójstwie, depresji i ma osobisty charakter. Nie każdemu taka perspektywa i tematyka przypadnie do gustu, jednakże i temat jest ważny, i prowadzi do ciekawej analizy postaci, więc warto ten materiał poczytać.

Syberia i Temur

W filmie, literaturze, science-fiction, fantastyce i tego typu tematach autorzy często inspirują się konkretną kulturą, wierzeniami lub istotami (tutaj wspominamy amonkheckie kotowęże pierwotnie będące częścią kultury Mezopotamii). A jedno z plemion Tarkiru ma silny związek z Syberią – Temur zaprasza w swoje chłodne progi.

Wczesne lata Jace’a

Wczesne lata Belerena brzmią jak familijny serial komediowy z Ameryki w latach ‘90. Jak ten nasz niebieski gagatek przebrnął przez życie? Sprawdźcie sami. Jeśli bliżej znacie jego historię, to wiecie zapewne, że bliżej jej do tragedii niż do komedii.

Fblthp, the Lost

Nie tylko karty i gra mają swoją historię – mają ją też obrazki. Fbthlp również ją ma, pomimo tego, że wciąż zagubiony. Bo nie sądzicie chyba, że się odnalazł.

MCQ według Graeme’a McIntyre’a

Jak przemiana turnieju w inny turniej zmienia wrażenia graczy, którzy mieli okazję uczestniczyć i w jednym i w drugim, na przestrzeni lat?  Graeme McIntyre na łamach ManaLeak, który ostatnio ciężko poznać przez zmianę layoutu na stronie, wam opowie o PPTQ, MCQ i kompetetywnym graniu.

Stan Programu na urlopie i retrospekcja

To już jest koniec… chciałoby się zaśpiewać, ale nie do końca tak jest. Po pierwsze, Pete Jahn rezygnuje z cotygodniowych tekstów SotP. Z braku czasu. Z braku weny. Po drugie, jednak cykl zostaje. Pewnie go ktoś przejmie. Tak czy siak, Jahn podsumowuje swoje ostatnie dwadzieścia lat pisania, a właściwie kontaktów z Magiciem. Jest tu sporo ciekawostek w postaci dwupozycyjnych list. Warto zajrzeć. Dla fanów stylu Jahna dobrym info jest to, że przygody z pisaniem o Magicu nie kończy i pewnie coś prędzej czy później naskrobie. Ale raczej później.

 

:g: Finanse :g:

EV War of the Spark

Goldfish dostarcza kolejny raz tekstu o expected value. War of the Spark jest pod tym kątem sytym dodatkiem i SaffronOlive nam to ładnie pokaże. Ale też trzeba podkreślić, że ten przegląd EV nieco różni się od poprzednich przez terminy pojawienia się w dystrybucji dodatku i ceny nie mają dokładnego przełożenia na starsze sety. Ale i tak jest dobrze i warto pudła otwierać… czy japońskie pudła także? Co prawda dla amerykańskich warunków, ale i na to pytanie pada tu odpowiedź.

Okropna dystrybucja ME 3

Dystrybucja Conowych walkerów była fatalna. Dystrybucja ME 1 i 2 też pozostawiła sporo do życzenia. No to zgadnijcie, jaka była dystrybucja ME 3. W tekście sporo o euforii, frustracji, nieudanych zakupach oraz o tym, co Wizardzi mogliby zrobić, a przecież i tak nie zrobią.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Liliana, Dreadhorde General (War of the Spark)
  2. Nicol Bolas, Dragon-God (War of the Spark)
  3. God-Eternal Kefnet (War of the Spark)
  4. Tezzeret, Master of the Bridge (War of the Spark)
  5. Allosaurus Rider (Coldsnap)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (