Przegląd Prasy #275 – Szczecińskie MCQ, Paprykarz i lifting Play Lobby MTGO

Niby spokojny tydzień, a jednak trochę się działo. Przede wszystkim cały czas mamy i mieliśmy spoilery Modern Horizons. Nowe karty robią świetne wrażenie. Set jak na razie przyjmowany jest pozytywnie, nawet jeśli dostajemy rozmiękczone karty, jak Mox Tantalite. We wtorek Wizardzi zapowiedzieli zaś lifting Play Lobby MOTGO. I fajnie, bo się klientowi należało od samego początku. Ponadto mieliśmy MCQ oraz Paprykarza w Szczecinie. Decklisty, fotki, linki – to wszystko mamy dla was poniżej. Na Arenie rozpoczął się zaś event fabularny, dając możliwość zdobycia witrażowych artów walkerów oraz opcję pogrania w wariant Momira z Wędrowcami.

Niby nic, a jakoś się to wszystko kręci i daje nam sporo funu. I ten przegląd – mamy nadzieję też wam da trochę funu, trochę poczytacie, a potem ochoczo złapiecie za karty lub myszki i klawiatury i będziecie się cieszyć z nami Magiciem. Bo to w tym wszystkim chodzi. Miłej lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

MCQ i Paprykarz Open

Szczecin na MCQ odwiedziło 133 graczy. Dobry wynik jeśli chodzi o frekwencję. Event wygrał Marcin Staciwa z Gruul Aggro. Tu macie linka bezpośrednio do wątku o Top 8 na stronie FB. Ale mamy też dla was zdjęcia prosto od organizatorów.

Do Top 8 dostali się:

Metagame MCQ:

Spoiler

 • Mono Red 29
 • Izzet Fenix 17
 • Esper Control 15
 • Mono White 9
 • Gruul Aggro 8
 • Esper Midrange 8
 • Dimir Control 6
 • 4c Friends 6
 • Jeskai Friends 6
 • Simic Manipulation 5
 • Sultai Midrange 5
 • Inne 5
 • Grixis Control 4
 • Orzhov Knight 3
 • Simic Nexus 2
 • Bant Midrange 2
 • Mardu Midrange 1
 • Abzan Midrange 1
 • Merfolk 1

W Cardmarket Trial, gdzie były nagrody 2500+ euro, wygrał: Michał Szymaldki z SimicMass Manipulation. Oto jego lista:

4 Breeding Pool 2 Chemister’s Insight 3 Entrancing Melody 9 Forest 4 Frilled Mystic 2 Growth Spiral 4 Hinterland Harbor 4 Hydroid Krasis 3 Incubation Druid 9 Island 4 Llanowar Elves 4 Mass Manipulation 4 Nissa, Who Shakes the World 4 Paradise Druid 2 Biogenic Ooze 1 Entrancing Melody 1 Incubation/Incongruity 2 Negate 1 Planewide Celebration 2 Ripjaw Raptor 3 Thrashing Brontodon 1 Ugin, the Ineffable 2 Vivien Reid

Trial grało 75 graczy. Meta to:

 • Mono Red 12
 • Dreadhorde 8
 • Esper Hero 6
 • Grixis Control 6
 • Gruul 6
 • UB Control 5
 • Jeskai Superfriends 4
 • WW 4
 • Esper Superfriends 4
 • UG Steal 3
 • Mono U 2
 • UR Phoenix 2
 • WB Midrange 1
 • Feather 1
 • UG Nexus 1
 • UG Proliferate 1
 • Mardu Knights 1
 • Bant Midrange 1
 • Sultai Midrange 1
 • Inne 7

Tu zaś znajdziecie zapis video z eventu. Jest także relacja na twitchu.

Sponsorami Paprykarza byli: Ultimate Guard, MTG Spot, Psychatog.pl, Oakie Doakie Dice, Świat Kawy i Herbaty Dariusz i Jolanta Zadróżni, HOBBITY.pl, SPC Gear, chrum.com.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Stan MTGO – Modern Horizons i lifting Play Lobby MTGO

Wizardzi zapowiedzieli pojawienie się Modern Horizons na MTGO i podali rozpiskę co, jak, gdzie, kiedy. Ponadto, zapowiedzieli lifting Play Lobby na MTGO. Zmiany zapowiadają się ładnie, może i czuć nawet inspirację Areną, ale najważniejsze, by to działało sprawnie i komfortowo. Poniżej obrazek na zachętę.

War of the Spark – Ravnica – Rekrutacja niechętnych

Kolejne opowiadanie i kolejna część historii fabularnej Wojny Iskry. Greg Weisman daje nam więcej szczegółów odnośnie tego, co się stało. Oczywiście – uwaga na spoilery, jeśli ktoś nie czytał książki.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Mythic Championship Qualifier – 1-2 czerwca 2019

Warszawska Strefa MTG pozwoli nam pograć w Magica po raz kolejny w hotelu Sangate. Okazją do tego będzie organizowane przez wspomniany sklep MCQ.

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix. Będzie grane limited Core Setu.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

STANDARD

Naprzód w T2

Co ma obecnie największy impakt w T2? Planeswalkerzy. Dlatego właśnie Rudy Briksza zebrał do kupy kilka potencjalnych konstrukcji turniejowych, które korzystają z tego przekleństwa urodzaju obecnego w Standardzie. Przy okazji mamy ładnie zarysowane meta.

Kilka świetnych kart w aktualnym T2

Ostatni dodatek zmienił dużo. Kurz bitewny w zmaganiach o metę trochę opadł więc udało się wyłonić zwycięzców. Co najbardziej zyskało na zmianach w formacie? Przekonajcie się sami. A potem sami stańcie się zwycięzcami i wzniećcie kusz bitewny, bo temu T2 wciąż daleko do stabilności.

Mono Red w T2 i przewodnik po Mono Redzie.

Mono Red wraz z wydrukowaniem nowej Chandry dostał kolejną szansę w mecie pełnej Planeswalkerów. Jak obecnie wyglądają spisy i czym się różnią? Jak grać, by osiągnąć sukces? Wszystko jest w zasięgu linku. A nawet linków. Bo CFB dało nam dwa teksty na ten temat.

Dlaczego wybrałem Dimira na pierwszy tydzień MPL?

Grzegorz Kowalski ponownie z artykułem na Hareruya, tym razem na temat wyboru na MPL. Dlaczego zdecydował się na Dimira? Odpowiedź pod linkiem.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Przewodnik po Momir Planeswalkerze

Nie radzicie sobie z Momirem? Jest na to sposób – przeczytać poradnik i dokończyć event, który został przygotowany.

Jak skolekcjonować walkerowe skórki z witrażami na MTG Arena

Drodzy gracze Areny! Pewnie już zauważyliście nowe, miłe dla oka arty Planeswalkerów. Dzisiaj z kolei ekipa Hipsterów z Wybrzeża opowie o tym, jak je zdobyć.

 

MODERN

Horizonowe landy zmienią to jak gramy Moderna

Modern Horizons swoją nazwę wzięło najwidoczniej nie z przypadku – Horizon landy są zapowiedzią dużych zmian. Dlaczego? Może nie zagoszczą w każdym możliwym decku, ale opcja wymiany jednego bądź dwóch landów na dodatkową kartę w late game może uratować grę. Temat podjęła także Emma Handy.

Neoform i londyński mulligan

Nowy londyński mulligan i Neoform, to bohaterowie, których w sumie nie potrzebowaliśmy, ale dostaliśmy. Combo deck, korzystający z raptem 15 landów mających w mainie bite 12 kart, których koszt jest powyżej 7 many stał się w pewien sposób grywalny w Modernie. O obu tych rzeczach naprawdę ciekawie pisze Piotr Głogowski.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – efekt Karna

Narset wraz z Karnem zbierają krwawe żniwo w najdroższym formacie Medżika, ładnie wpasowując się w panujące od lat archetypy.

Przewodnik po OmniSneaku

Dzisiaj jest zdecydowanie dobry dzień na pisanie o combo deckach – był już Neoform, był Reanimator, czas na Sneak&Show. Jest to combo deck, który polega na wrzuceniu do gry, średnio uczciwym sposobem, kart o wysokim koszcie i zabicie za pomocą Emrakul bądź Griselbranda. Brzmi fajnie? To czas zapoznać się z Primerem!

Ewlandon mówi o Legacy

Graham Ezzy przygotował wywiad z ewlandonem, najsłynniejszym kierowcą RB reanimatora w Legacy. Zapytał go o kilka rzeczy, które – w szczególności pytanie o różnicę pomiędzy grą na stole a w internecie – są hiper ważne dla każdego grającego.

Planebound Accomplice w Legacy

Sądziliście, że decki w oparciu o Planeswalkerów będą solidne po War of the Spark? To się przeliczyliście. Najgorętszą kartą ostatnich dni staje się – koniec Magica – Planebound Accomplice, który dzięki Cloudstone Curio będzie generował ogromne ilości combo w różnych formatach. Combo śmieciowe, ale funowe. I to dla tej funowości warto zerknąć. A tu tekst, w którym zaprezentowano nam tę kartę z Modern Horizons – od nieocenionego SaffronOlive’a.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Identyfikując decki do EDH – proste ABC

EDH to kawał wspaniałego formatu, to nie podlega dyskusji. Jednakże ilu graczy, tyle do niego podejść i prób sklasyfikowania siebie, a ponadto swojej konstrukcji. Zapoznajcie się z tym, jak wyglądają różne decki, biorąc pod uwagę zamysł finansowy i nie tylko.

Top 25 utility stworów dla EDH

Utility w Commanderze jest ważne – pod rzucanie super dużych kreatur i robienie zwariowanych combo, trzeba przygotować sobie pole. Jak mówi stare przysłowie, jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – a te 25 użytecznych stworków pozwoli ci na kawał solidnej drzemki, gdy przeciwnicy będą rozkminiać, w jaki sposób się tego pozbyć.

Walkerzy z WAR w 75-procentowym EDH – część 2

Kolejna część artykułu Jasona Alta dotyczącego Planeswalkerów z WAR. Począwszy od Bolasa wrzucił na tapet multikolorowych planeswalkerów oraz bezkonkurencyjnego, a zarazem bezkolorowego Karna.

Czym jest Oathbreaker?

Eric Levine na łamach portalu Channel Fireball przedstawia Oathbreakera. Prezentuje 3 konstrukcje, gdzie w roli głównej wystąpią Nissa, Nicol Bolas i Serra oraz ich Signature spelle.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Żegnaj niebieski, witaj nowy Pauperze

Ostatnie bany w Pauperze zdecydowanie zmiotły niebieskie deczywa. 3 ważne karty dostały banem – wszystko, co mogło być darmowe, jest już nielegalne. Co najzabawniejsze, aby zagrać większością z nich, należy zacząć grać Vintage. A tymczasem Kendra Smith opisuje nam co to oznacza dla commonowego formatu. O Pauperze po banach napisał także Alex Ullman. Wstrząśnięty i zmieszany był również Brian De Mars.

Pauperowe permutacje – życie po banach

Pauper po banach nie będzie już nigdy taki sam. Długi czas narzekań na sytuację związaną ze zbyt silnym niebieskim kolorem odniósł wreszcie efekt, dzięki czemu meta będzie mogła rozkwitnąć na nowo. W artykule znajdziecie spis propozycji na dopasowanie niebieskich (i czerwonych) decków do nowej mety.

 

INNE

Stan Programu

Parę njusów, a potem w sekcji opinii o kartach z Modern Horizons. Taka luźna rozprawka o najciekawszych. W deckach BG Dreadhorde Reanimator w T2, Red Prison w Modernie, UR Wizards w Legacy i Storm w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Inwestowanie w Modern Horizons

W karty wkładamy różne rzeczy – duszę, pieniądze, czas. Jeśli interesuje was wyjmowanie pieniędzy z kart, to warto zainteresować się inwestowaniem w Modern Horizons. Bo tu Wizardzi złotem sypią, o ile brać pod uwagę preordery.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

 1. Sliver Queen (Stronghold)
 2. Karn, the Great Creator (War of the Spark)
 3. Sliver Legion (Future Sight)
 4. Urza, Lord High Artificer (Modern Horizons)
 5. Teferi, Time Raveler (War of the Spark)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Paprykarz i lifting Play Lobby MTGO, indeksy mtg

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze, wracamy z Magic Lore.pl od czerwca. Zakończyliśmy I etap naszego projektu, teraz kolej na II etap! :)

P.S. chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy

P.P.S. Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie.

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze