Przegląd Prasy #276-277 – wakacje z Modern Horizons

Wiecie jak to jest fajnie zrobić sobie przerwę od Magica i potem do niego wrócić? Wszystko wydaje się świeże, nowe, znika rutyna. Trochę tak jest z tym przeglądem, który musiał ulec życiowym zawirowaniom związanym z pracą, nauką i tym podobnymi rzeczami. I może i by był dzień-dwa wcześniej, ale tak się zaczytaliśmy po powrocie do karcianki w artykułach, tak bardzo chciało nam się wypróbować nowe decki na Arenie, pograć Modern Horizons na MTGO. I trzeba przyznać też, że w ciągu ostatnich dwóch i pół tygodnia działo się mnóstwo.

Dostaliśmy spoiler Modern Horizons. Wizardzi ogłosili modernowe eventy w Europie. Dowiedzieliśmy się, że będzie animowany serial na Netflixie od braci Russo. Skończył się etap MPL. Wizardzi wprowadzili londyńskiego mulligana do wszystkich formatów. Było wreszcie MCQ w Warszawie, które wygrał Sergiy Pastukhov. A nawet nie wspominamy o zmianach w meta w zasadzie we wszystkich formatach. Początek wakacji mamy naprawdę gorący w Magicowym światku. Ot, taka synergia z panującymi teraz upałami.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Taipei

Grało trochę ponad 1000 graczy, a formatem był Standard. Wygrał Kim Seok Hyun z Bant Ramp. Decki z Top 8 są tutaj.

Grand Prix Kansas City

Ben Friedman podbija Kansas w formacie Standard. Wygrał on Esperem, okazując się najlepszym graczem spośród około 850 innych śmiałków. Decki z Top 8 są tutaj.

Grand Prix Providence

Trio Vince Ferraiuolo, Joel Sadowsky i Andrew Vorel wygrało w Providence w limited War of the Spark. W tym teamowym evencie wzięło udział 550 drużyn.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Londyński mulligan rusza oficjalnie z Core Setem 2020

Londyński mulligan oficjalnie wchodzi w życie wraz z wydaniem Core 20. Gracze ponownie podzielili się pomiędzy fanów i przeciwników nowej formuły. Mike Sigrist uważa na przykład, że londyński mulligan nie jest wart ryzyka w eternalach. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Z każdym mulliganem nadal dobieramy 7 kart, jednak po zatrzymaniu ręki odkładamy na dół biblioteki tyle kart, ile razy mulliganowaliśmy.

Animowany serial od Netflixa o MtG z braćmi Russo

Podobali się wam ostatni Avengersi? Przeżyjcie to jeszcze raz, tylko w Multiversum! Bracia Russo – i nie tylko oni, bo w projekcie uczestniczy szereg doświadczonych twórców – zajmą się netflixową adaptacją przygód Planołazów. Powodzenia przy wyciąganiu kart z portfeli i miejmy nadzieję, że będzie warto poświęcić czas na bite 12 odcinków animowanej historii. Na pewno pojawi się Chandra. Tak czy siak, ten njus to prawdziwy hit i świetny ruch ze strony Wizardów i Hasbro.

Pełen spoiler Modern Horizons

Wizardzi tym razem zaskoczyli nas wieloma nowymi kartami, interesującymi archetypami, nietypowym limited i zdecydowanie rozszerzyli umiejętności w zakresie gier słów. Tak czy siak, przed nami pełen spoiler Modern Horizons. Jeśli jakimś cudem jeszcze nie przeglądaliście, to zróbcie to od razu.

European Modern Series

Wizardzi sprezentowali nam, Europejczykom, nową serię turniejów przeznaczonych dla Modernowców. Będą kwalifikacje i finały, a szczegóły w linku. Oby to wypaliło, bo jest to okazja do rozkręcania lokalnych scen magicowych i jakieś wypełnienie luki m.in. po PPTQ. Jeden z finałów będzie… tak, zgadliście, w Polsce.

Chris Clay opuszcza MTG Arenę i Wizardów

Chrisie, najlepszego na nowej drodze zawodowej – kierujemy te życzenia w obliczu odejścia z WotC osoby, która czuwała, abyśmy otrzymali kawał porządnego produktu w postaci MTG Areny.

War of the Spark – Ravnica – Operacja Desperacja

Greg Weisman kontynuuje swą opowieść o konflikcie między Bolasem i innymi walkerami na Ravnice. Tym razem o wskrzeszeniu ostatniej nadziei na pokonanie Elder Dragona.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix. Będzie grane limited Core Setu.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

Red Bull Untapped – 4 sierpnia

Redbull sięga po graczy inwestując w e-sport. Do tej pory napojami energetycznymi słynącymi ze wspierania tego typu środowisk był Monster Energy, który w środowisku urósł do miana pewnej ikony. Czy Redbull odbierze tron? Czy Monster podejmie rękawicę w walce o graczy? I czy Magic będzie wreszcie prawdziwym e-sportem? Zainteresowanie takich marek sprawia, że możemy mieć nadzieję, że jednak tak.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

WAR zmienia Standard

Esper Hero, Manipulacja, Green Karn i masa innych decków zyskała za sprawą wypuszczenia War of the Spark. Co prawda meta już powoli się ustabilizowała, jednak ludzie nadal znajdują nowe rozwiązania wobec starych problemów.

4 Color Dreadhorde

4 color Dreadhorde to archetyp, który wyklarował się dzięki ostatniemu dodatkowi. Nie są to standardowe superfriends, korzystające z umiejętności planeswalkerów lub dorzucające dodatkowe countery. Tutaj jest zachowany pewien balans pomiędzy naporem a sztuczkami z walkerami. Ponadto, jest to deck, który najbardziej wyznaje zasadę “life is just a resource”. Z tym zaś nieczęsto się spotykamy w Standardzie.

Sarkhan w T2

Jeskai Superfriends odbierają ci smak życia, przez swój eksplozywny wincon w postaci nowego Sarkhana? Nie martw się! Dojdzie do tego jeszcze Gruul, który równie dobrze może z niego skorzystać i zrobić 5-0 na MTGO! W tym tekście mamy okazję przyjrzeć się temu, jak można wykorzystać Sarkhana w formacie.

Do Mythica na MTG Arena z Mono White

Nie macie pomysłu, czym tym razem wbić Mythika? Mono White Aggro wygląda jak porządny wybór do pomęczenia rankingowych gier. Zapoznajcie się również z poradnikiem sideboardowania, który przyda się na BO3, możemy zapewnić, że to przyjemna obrazkowo-treściowa wyprawa.

Najlepszy Esper w Standardzie WAR

Po wyczynie Siergieja na MCQ w Warszawie wiele osób myślało, że najlepszy spis Espera został już osiągnięty. Najwidoczniej, Andrea Meguci ma na ten temat inne zdanie. Esperowy Midrange macie z kolei opisany tutaj. Jest też o Esper Hero u Sebastiana Pozzo. I są też Esper Walkerzy. No i żeby na koniec temat wyczerpać – Ben Friedman opisuje jak ze swoim Esperem wygrał Grand Prix Kansas.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Przewodnik po pauperowym Standardzie

Mieliśmy już Pauperową rewolucję, w zakresie banów. Co powiecie na Standardowy Pauper? Na Arenie mieliśmy możliwość pogrania tego formatu. Nie wiecie jakim spisem opłacało się rzucić w wir grindowania kart? Tu się tego dowiecie. Jest też primer pauperowy.

Przewodnik po singletonie

Jak właściwie przygotować się do singletonu? Nie jest to łatwe. To format, który wymaga uważnego przygotowania decku, żeby niezależnie od fazy gry nie został w tyle. Bez generała jest trudniej i bardziej losowo niż w EDH. Jest też pytanie – czy grać kontrolą, jakim kolorem, czy da się aggro… i na te pytania nam tu odpowiadają, dając przy okazji kilka decków. Jako uzupełnienie jest zaś ten Primer singletona.

 

MODERN

Co po Modern Horizons?

Seth Manfield urządził sobie Q&A, zadając najbardziej dręczące graczy pytania od czasu wyjścia Modern Horizons. Najlepsze, czyli Slivery, co prawda zostawił na koniec, jednak przez resztę artykułu również warto przebrnąć.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Bardzo wczesne pick ordery Modern Horizons

Co prawda sezon prereleasowy MH1 minął, jednak nadal możemy załapać się na drafty na Mtgo i w sklepach stacjonarnych (tudzież ze znajomymi przy piwie). Nie przygotujcie się do nich tylko za mocno! To nawiązanie do jednego z tekstów niżej.

Co dalej dla Vintage Cube?

Vintage Cube to esencja medżika zbita w 540 kartoników. Jak właściwie czerpać z niej fun? Przez właściwe przygotowanie i umiejętne draftowanie. Warto też wiedzieć, co jest w tym formacie średnio grywalne, bądź totalnie niegrywalne. Cotton Rhetoric zaproponował serię rozwiązań, która miałaby poprawić grywalność tego formatu.

Draftowanie jak komputer – część 1 i część 2

Starzy medżikowi wyjadacze mogą czuć się trochę niekomfortowo grając Limited na Arenie. Dlaczego? Wszystko za sprawą tego, że nie siadają do poda wraz z innymi graczami, tylko ich partnerami do draftów są boty. Jak draftować w bocim stylu? Przekonajcie się sami. Czy uczenie maszynowe mogłoby poprawić kondycję botów na Arenie? Jak uczynić je lepszymi? O tym w obu częściach tekstu.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – poza horyzontem – część 1 i część 2

MH1 jest dodatkiem wspierającym wszystkie formaty Eternalowe, a nie tylko Modern. Najlepszym przykładem na to jest Wrenn&Six, który w Legacy i Vintage wywróci niejeden stół, dzięki dostępowi do tak potężnych kart jak Wasteland i Strip Mine.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Sheldon Menery recenzuje Modern Horizons

Wystarczająco zobaczyliśmy już memów mówiących o Commander Horizons, czas przejść do czynów. Oto przegląd najciekawszych kart z najnowszego dodatku Wizardów okiem Sheldona Menery’ego. Ewidentnie gracze EDH dostali prezent jak na gwiazdkę w środku lata.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Nowe pauperowe meta

Nowy Pauper, nowa Kendra Smith! Zmiany w Pauperowej ruszają z wielką pompą, zamiast nieśmiałego developowania formatu przez niewielką ilość konstrukcji. Gdy nie ma męczącego wracania kreatur do ręki i zniechęcającego grania spellów za darmo, bo meta się całkowicie zmieniło po przemodelowaniu przez bany, pojawiają się reanimatory i inne ciekawe konstrukcje. A na dokładkę Alex Ullman i zwycięskie decki w pogushowym świecie.

Ciekawe decki:

 

INNE

Koniec pewnej epoki

Coś się kończy, coś się zaczyna – witryna i forum, które do tej pory przez lata skupiały wokół siebie setki graczy, MTGSalavtion, zostanie zamknięta 8 lipca. Do tego czasu mamy jeszcze możliwość pożegnać się z użytkownikami w wątkach, które uwielbialiśmy, bądź przejrzeć bogate zbiory tej wybitnej, forumowej encyklopedii o Medżiku. Salwacja będzie po tym czasie zamknięta i zarchiwizowana. Będzie można ją wciąż oglądać, ale już nie komentować. Chociaż tyle. Być może też ekipa robiąca do tej pory salwację stworzy coś nowego. O tym mamy się dowiadywać za jakiś czas, jeśli w ogóle coś ruszy.

I to oświadczenie wskazuje, że jednak coś ruszy i jeszcze salwacja nie umarła i zostanie przejęta.

Flavorowe klejnoty Modern Horizons

MH1 ma swoich fanów pod kątem finansowym, jakościowym, ale jak widać też znajdzie się kilka perełek dla miłośników flavoru… poprawka – Modern Horizons wręcz ocieka lore, więc jeśli tylko jesteście bardzo zainteresowani tematem, po prostu musicie tu zajrzeć.

Przegląd artów z War of the Spark

War of the Spark jest epickie, nie tylko ze względu na przygodę i losy bohaterów, ale i dzięki pięknym artom. Hipsters of the Coast zorganizowało drobną galerię z najlepszymi z nich.

5 sygnałów, że twój deck jest słaby

Jako gracze, dzielimy się na wiele różnych typów. Tutaj skupmy się na dwóch konkretnych – tych, którzy korzystają ze spisów z internetu i homebrewerów. Dzisiaj mamy dedykację dla tych drugich, artykuł na temat tego, jak właściwie stwierdzić, że deck… cóż, potrzebuje lekkiego tuningu.

Dlaczego deck z ekstremalnymi MU jest lepszy od takiego z wyrównanymi

Okazuje się, że bezpieczny i stabilny wybór decku, nie zawsze jest tym najlepszym. Tobi Henke podchodzi do sprawy z czysto matematycznego punktu widzenia, co dodatkowo wspiera wspomnieniem o aspektach finansowych.

Niebezpieczeństwo zbyt długich przygotowań

Przygotowanie się do turnieju to ważna rzecz. Jak skutecznie do tego podejść? Zwyczajnie nie zmęczyć materiału i zachować balans pomiędzy “nauką” a aktywnością fizyczną.

8 najlepszych 2-dropów w MTG

Miśki to kawał fajnego tematu – wchodzą szybko w stół a niepilnowane przez przeciwnika mogą w przeciągu kilku tur stać się zagrożeniem. Brian DeMars po długiej analizie “czym jest misiek” stworzył ranking oparty o wiele aspektów karty. I na dokładkę jeszcze Top 8 niedźwiedzi.

Kompetytywne Destiny za grosze

Cóż, zdarza się, że na Psychatogu nie tylko Medżik się pojawia. Budżetowo-kompetytywna opcja dla fanów Star Warsów. I zarazem okazja do zapoznania się z inną, całkiem popularną karcianką. Bo warto czasem wyściubić nos poza znajome klimaty.

Stan Programu – 31 maj

W tym tygodniu skromnie, bo po paru njusach praktycznie od razu przechodzimy do decków. W nich zaś BG Midrange w Standardzie, MBC w Legacy, G Ponza w Modernie, UR Ponza w Pauperze, Eldrazi w Vintage. Na koniec ceny.

Stan Programu – 7 czerwiec

I znowu kilka njusów, a po nich ciekawa sekcja opinii. W niej o crowdfundingu, byciu miłym i kosztach podróży na eventy oraz o magicowej społeczności. W deckach Superfriends w T2, Bomberman w Legacy, RG Ponza w Modernie, Freed from the Real Combo w Pauperze, Inferno Oath w Vintage, a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Eksplorując spekulacje Modern Horizons

Zastanawiacie się co zrobić z nadwyżką gotówki i pasją do gry w karty? Przekuć w zysk! James Chillcott, z serii “Digging for dollars”, prezentuje swoje typy w zakresie Modern Horizons, jak według jego opinii ceny będą się kształtować na przestrzeni najbliższych 18 i 36 miesięcy.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
  2. Crucible of Worlds (Core Set 2019)
  3. Urza, Lord High Artificer (Modern Horizons)
  4. Teferi, Time Raveler (War of the Spark)
  5. Crucible of Worlds (Fifth Dawn)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 14.06.2019 i Modern Horizons

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wsparli i/lub aktywnie wspierają Projekt Magic Lore Pl! W tym miejscu imiennie i anonimowo dziękujemy:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (