Oj, zazdrościmy wszystkim tym, którzy mieli okazję pograć sobie na Magic Fest Kraków. Event przyniósł sporo pozytywnych dla naszych rodaków wygranych – od Top 8 na Grand Prix Grzegorza Kowalskiego pod side eventy. Te najważniejsze wyniki zebraliśmy tu dla was opisane w jednym miejscu.
A co poza tym w naszym magicowym światku? Cóż, Modern dalej podnosi się po banach. Bany także poruszają graczy EDH. Z kolei Standard zaczyna się klarować po wejściu Core Setu 2020. Pauper z kolei kotłuje się po oficjalnym sankcjonowaniu. W Vintage i Legacy nikt nie gra – żarcik – ale i tu coś ciekawego się dzieje. Zatem nie przedłużamy i zapraszamy do lektury.
:b: Relacje z turniejów :b:
Magic Fest Kraków
Kraków chciało podbijać 918 graczy, którzy zamierzali grać limited Core Setu 2020. Oprócz nich sporo było też graczy side eventów. I Magic Fest Kraków 2019 wielu Polakom będzie się dobrze kojarzyć.
Najważniejsze, że w main evencie Grzegorz Kowalski dostał się do Top 8. Całość wygrał Norweg Sveinung Bjørnerud, dla którego było to pierwsze zwycięstwo na Grand Prix. Co więcej, gracz ten po dyskwalifikacji Watanabe stracił ochotę do grania – Japończyk był jego idolem – i powrócił dopiero wraz z Core Setem. Grano o pulę nagród w sumie 35 tysięcy dolarów.
Dla nas poza dobrym wynikiem Grzegorza radosne były wieści, iż Tomek Sodomirski wydredżował sobie modernowe MCQ i jedzie na PT Richmond. Good job, man. Ze zwycięstwa w MCQ Limited cieszył się także Maciej Jeżyna. Spora liczba Polaków trafiła też do Top 64, w tym Radek Kaczmarczyk oraz Leszek Luty, który był niepokonany po Day 1.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych dobrych i wysokich wyników.
Magic Fest Detroit
W Detroit też grano i tam również było limited. Całość zwyciężył Ben Bellies nad Jonathanem Derym. W Top 8 (i chyba nawet w całym turnieju) nie zauważyliśmy żadnych rodaków. W ostatecznych standingach podano 706 zawodników.
:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:
Kolorowe artefakty to przyszłość Magica
Mark Rosewater daje znać o zmianie podejście do artefaktów. To już widać w Core Secie i w swoich tekstach też o tym pisał, ale tu mamy ładne skupienie się na problemie bez innych rozpraszaczy. Mamy jasno powiedziane – szare artefakty raczej będą niszowe i niekompetytywne. Jeśli coś będzie pod Constructed i grę turniejową, to częściej będzie kolorowe niż bezkolorowe.
:r: Przegląd prasy branżowej :r:
STANDARD
Combosy, które trzeba mieć na oku w pierwszym tygodniu nowego T2
Core 20 już w zasadzie znalazło swoje ciepłe miejsce w Standardzie, a co za tym idzie gracze skorzystali z tej obecności i puścili wodze fantazji w kontekście budowy decków. Powstały konstrukcje pozwalające czerpać value i przyjemność z takich konstrukcji jak Scapeshift, wrzucającego setki tokenów zombie 2/2, dobieranie ogromnej ilości kart przy jednoczesnym rampieniu się z Risen Reefa, czy reanimatorowi, który nawet nie potrzebuje combatu, żeby wygrać z danym przeciwnikiem. Oto combo, o których warto pamiętać po wyjściu Core Set 2020.
Tribale Core Setu 2020
Nowy Core set zaprezentował nam kolejną dawkę porządnych kreatur – Risen Reef, Rotting dinosaur czy Spectral Sailor to karty, wobec których nie można przejść obojętnie. Co więcej, powstają z nimi coraz to nowe konstrukcje, które są zdolne do wbicia się w obecny standard bez problemu. A nawet jak z problemami, to przynajmniej dają coś fanom tribali.
Ciekawe decki:
ARENA
Stan Bo1 z Core Setem 2020
Powolutku zbliżamy się do momentu w którym arenowa meta zaczyna się wyklarowywać – Risen Reef i Simic Flash zbierają krwawe żniwo. Ponadto, można zauważyć kilka zmian w popularnych archetypach, jak nowe Chandry w redach.
Update z Core Setem 2020
System zdobywania XP na Arenie się nieco zmienił. Wizardzi tłumaczą tu co, jak i dlaczego. Generalnie ma być bardziej przyjaźnie dla tych, którzy nie bardzo mają ochoty na codzienne granie.
MODERN
Most nad zmąconą wodą
Jak to jest z tymi banami w Modernie? Zapoznajcie się ze zdaniem Emmy na temat ostatnich decyzji Wizardów. A to nie jedyny tekst tego typu i w sumie kwestia banów była najchętniej podejmowana w magicowym, modernowym światku. Ciekawy tekst napisał także Andreas Reling, a już na pewno wart uwagi jest materiał Grzegorza Kowalskiego. Generalnie jednak jak przeczytacie jeden tekst, to jak byście wszystkie przeczytali, bo w gruncie rzeczy jakichś szczególnie odkrywczych rzeczy nikt nie mówi.
Czemu gram Neobrandem?
Jaki jest najlepszy wybór na turniej w którym spodziewamy się tego, że konkretna konstukcja będzie dominować? Przygotować się przeciwko niej. Z takiego założenia wyszedł Pascal Vieren koszulkując (tudzież składając na MTGO) swojego NeoBranda. Jak wyglądają jego przemyślenia na temat tego decku, poparte doświadczeniami z turnieju? Dodatkowo, jako wisienka na torcie dowiemy się jaka przyszłość czeka ten deck i warta uwagi karta z Core 20.
Czemu w Dallas nie grałam Elfami?
Dana Fischer to trochę magicowa celebrytka, ale zarazem świetna i utalentowana ambasadorka karcianki. Znana jest jako cosplayerka i miłośniczka elfów, ale wcale się nie ogranicza do tribala. Tu opisuje jak na GP Dallas sięgnęła po inną talię i choć grobowa atmosfera nie dała wielkiego wyniku, tak już tekst dostaliśmy fajny i wart polecenia.
Ciekawe decki:
LIMITED
Pick Order Core Setu 2020
Frank Karsten robi nam jak co set analizę kart z najnowszego dodatku i wskazuje co brać, a czego nie brać, podbudowując to oczywiście matematyczną metodologią. A jak już sprawdzicie ten tekst, możecie poczytać tekst Mike’a Sigrista o tym jak draftować Core Set na Arenie.
LEGACY/VINTAGE
Vintage 101 – hogaakowanie
Czy ktoś jeszcze ma ochotę na Hogaakowanie? Po ostatnich drobnych zmianach w Modernie, jednym z najpopularniejszych formatów w medżikowym zakątku polskiego internetu, wielu z nas, graczy, ma dość tej konstrukcji. Jak z kolei Hogaak radzi sobie w formacie, w którym dostępne są tak potężne karty jak chociażby Black Lotus (i przy okazji masa Pauperowych sytów)? Oprócz Hogaakowych decków będziemy mogli uświadczyć kilku Xeroxów i Storma.
Ten tydzień w Legacy – Londyński mulligan powraca
Londyński mulligan jest jak bohater którego potrzebowaliśmy, a o którym do niedawna nie wiedzieliśmy, że istnieje. Jak prezentuje się on na tle eternalowych formatów?
Wrenn i Legacy
Wrenn and Six zmienili delikatnie modernową metę – wbili się w spis Jundów i okazyjnie występują w Ponzie. Ale zagościli przede wszystkim w formacie, do którego nie byli dedykowani, czyli w Legacy. Jak wyglądają spisy ich uwzględniające i jaki mają wpływ na metę?
Ciekawe decki:
- Mono W Golos (Legacy)
- Enchantress (Legacy)
COMMANDER
Zmiany na banliście i Banowanie kart
Ostatnie zmiany wstrząsnęły nie tylko graczami Moderna – edehowcy jeszcze nie otrząsnęli się po ciosie, jakim jest Iona i Paradox. Anielica jest unfunowa i może być łatwo czitowana, a z odbanowanym servantem mogłaby wyłączać decki. Paradox warpował format i był niemalże jednokartowym combem – nic dziwnego, że wypadł. Przy okazji warto zwrócić uwagę na zmiany w filozofii funkcjonowania RC oraz przeczytać tekst o banowaniu kart, w którym potencjalne kolejne karty pod topór, to akurat najmniej ciekawa rzecz. Dla drążących temat jest też słowo od Sheldona Menery’ego.
Umierając od grzechów servanta
Nikogo nie zabiła, a jednak zakazana – Iona śle nam pozdrowienia zza krat. W połączeniu z Painter’s Servanem najzwyczajniej w świecie wyłączała grę wszystkim przeciwnikom, doprowadzając do ich przegranej. Jednak, czy ktoś zastanowił się, jakie inne karty wchodzą w interakcję z Servantem i jak duże value możemy z nich wyciągnąć? Otóż tak – tą osobą był Jason Alt.
Power Creep w EDH i czemu to niefajne
Gorąco polecany przez nas obszerny artykuł na temat Commandera pokazuje nam jak EDH się zmienia oraz jak niebezpieczne dla gry jest puszowanie kart pod EDH. Power creep to problem, z którym muszą mierzyć się nie tylko gracze oraz designerzy kompetytywnych formtów.
Pomocnicy generałów z Core Setu 2020
Jakich nowych generałów przynosi nam Core 20 i jakie wspaniałe synergie możemy dzięki nim wykręcić? Począwszy od monokolorowych generałów na każdy kolor gładko przechodzimy do trój i pięciokolorowych konstrukcji.
Kompleksowe nietypowe Top 10 walkerów
Tym razem w serii Too Specific Top 10 autor zajmuje się tematem Planeswalkerów – porusza między innymi kwestię Jacego, Nissy, Liliany, Tezzereta i reszty popularnej ferajny. Jak to wygląda w liczbach? Generalnie gratka dla wszystkich miłośników statystyki.
Ciekawe decki:
- Zedruu the Greathearted
- Kykar, Wind’s Fury
- Kykar, Wind’s Fury 2
- Kestia, the Cultivator
- Hazoret the Fervent
- Ilharg, the Raze-Boar
- Yarok, the Desecrated
- Kethis, the Hidden Hand
- God-Eternal Oketra
- Gargos, Vicious Watcher
PAUPER
Stan Paupera – stare klasyki i nowe rarytasy
Kendra Smith znowu wjeżdża na salony – tym razem porusza temat starych, klasycznych kart pauperowych… Jednak nie odpuszcza nowych kart, które łatwo mogą zostać zaabsorbowane przez format. Przed nami gwiazdy lat minionych – Delver, elfy, Burn, Stompy oraz prawdopodobne gwiazdy lat obecnych – Astro Decki, nowa odsłona Monarcha i wiele innych. Przekonajcie się sami!
Pauperowe Pollenbright Stompy
Co prawda od wydania Pollenbright Druida minął już kawał czasu, ale jak widać najlepsze rzeczy przychodzą wraz z wiekiem. Przed wami stoi alterantywa dla Mono Green stompy, która polega na zabawie ogromną ilością kostek.Nawet jeśli to casual, to z pewnością ciekawy.
INNE
Tłumaczenie Core Setu 2020
I znów morze hejtu, znów narzekania na dobór słów, bo Dominik Kozaczko po raz kolejny odwalił kawał dobrej roboty i przełożył na język Mickiewicza, Słowackiego i Krasickiego – albo Krasińskiego, złośliwie musieli mieć podobne nazwisko – cały nowy dodatek. W efekcie ci, którzy nie śprechają w engliszu, mogą nauczyć się swobodnej gry, a lamenciarze na fejsiku mogą kolejny raz ponarzekać na to jak Magic fatalnie wypada po polsku. Tak czy siak, za robotę – szacun. A efekt to już oceniajcie wedle indywidualnych upodobań. Oby się przydawał.
Flavorowe klejnoty Core Set 2020
Tym razem odpocznijmy od mechanik, liczenia obrażeń i przekręcania kartonów w prawo – skupmy się na tym, co znajduje się na nich. Tym razem na łamach portalu CoolStuffInc.com pojawiły się flavorowe perełki.
Wielki przegląd artów z Core Setu 2020
Co do odpoczynku, to spacery i wędrówki też do nich należą – na właśnie wędrówkę po artach z tego dodatku zapraszają nas Hipsterzy z wybrzeża.
Protekcja na czerwony – Gideon na Ravnice
Historia Gideona wiedzie nas tym razem na Ravnicę. Mamy tu bardzo ciekawą analizę i losów tego bohatera, i jego psychiki. Warto zajrzeć, jeśli interesuje was fabuła Magica i tej konkretnej postaci.
Hołd dla Juzam Dżina
Juzam Djinn jest z nami od ponad dwudziestu pięciu lat – to w zasadzie dłużej, niż wieli z nas żyje. Średnio miło nastawiony dżin stał się jedną z ikon medżika, zaraz po Power 9 i pozostałych znanych kartach. Pietro Cavalletti postanowił skupić się na tym potężnym, oldschoolowym stworze.
Stan Programu
Co się działo poza banami? Ano MTGO sobie padło po update’cie. Arena też. W njusach to w sumie tyle. Dział gorącego tematu jest poświęcony właśnie tym kwestiom – banom oraz Arenie. W deckach Izzet Wizards, Dredge Legacy, Hogaak Zombies w Modernie, a także Tron w Pauperze i Survival of the Fittest w Vintage. Na koniec ceny.
:g: Finanse :g:
Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish
- Wrenn and Six (Modern Horizons)
- Paradox Engine (Aether Revolt)
- Painter’s Servant (Shadowmoor)
- Chandra, Awakened Inferno (Core Set 2020)
- Hexdrinker (Modern Horizons)
Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):
Wieści z Psychatoga
Serdecznie dziękujemy naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:
- Michał Sumka
- Paweł Szczęsny
- Rymika Myślicka
- Piotr Gliźniewicz
- Jakub Rojek z Wilda Software
- Sebastian Pustelnik
- Patron Anonimowy
- Patron Anonimowy
Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty I etapu projektu.
Gorąco namawiamy do wspierania naszego Magic Lore Pl, np. za pośrednictwem Patronite.
-x-
Pozdrawiamy,
– Emil, Ober i Michał Kowalczyk
Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.