Przegląd prasy #41 – South Park i smutek po SCG

Właściwie najciekawszym wydarzeniem Magicowym ubiegłego tygodnia było pojawienie się naszej karcianki w jednym z odcinków South Park i niestety pojawiła się też mniej radosna informacja – idą zmiany na gorsze ze strony StarCityGames.com, a dokładnie w organizacji ich turniejów.

Turnieje SCG zmieniają się na podobieństwo Wizardowych turniejów Grand Prix, formatami będzie Standard, Modern i Legacy z bardzo małym naciskiem na dwa ostatnie. Tak jak zmiana cen wpisowego nas nie interesuje, bo Polacy właściwie nie grają tych turniejów, tak już ucięcie relacji możemy bardzo mocno odczuć. Weekendowa telewizja Magicowa będzie miała nam teraz o wiele mniej do zaoferowania.

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Ottawa

Na turnieju pojawiło się 1350 graczy, a powalczyli sobie w formacie Khans of Tarkir Sealed Deck. Polaków nie znalazłem w standingach. W drugim dniu zagralo już tylko 150 zawodników, a do najlepszej ósemki weszli: Shahar Shenhar, Sam Black, Jessica Buchanan, Seth Manfield, Neil Oliver, Xavier Allegrucci, Lucas Siow i Pascal Maynard.

W finale Seth Manfield wygrał 2:0 z Neilem Oliverem. w swoim agresywnym Mardu decki miał między innymi: Trumpet Blast, Jeering Instigator i Barrage of Boulders.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

GP Strasbourg, Francja

Jeśli wybieracie się do Francji w najbliższy weekend, aby powalczyć w sealedzie Khans of Tarkir, to polecamy szybko się rejestrować. Znowu jest limit miejscu, znowu szybko się wyczerpuje. Kliknijcie w link i zapiszcie się czym prędzej jeśli nie chcecie grać na miejscu turnieju pocieszenia. Grand Prix Strasburg ma limit na 2000 graczy.

 

Standard Rewolucja w Szczecinie

Jak siedzicie na północy kraju, to zachęcamy do zagrania w Standard Rewolucja, który odbędzie się w tę niedzielę w Szczecinie.

Godzina: rejestracja od 11:30, start turnieju ok. 12:00
Miejsce:  Pub Exp
Format: Standard (Swiss + top8)
Wpisowe: 27 PLN + 6 PLN kupon do wykorzystania na barze
preferowana prerejestracja na https://www.facebook.com/groups/mtgszczecin/
REL: Competitive – wymagane Decklisty

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Uaktualnienie informacji o ligach na MTGO

Tydzień temu we wstępie przeglądu Ober pisał, że może będzie można też grać online turnieje na kilka tysięcy osób. Nie do końca o to mu jednak chodziło, ale jednak wreszcie ma się pojawić opcja, która w jednym miejscu skupi więcej niż te zwyczajowe dla daily 128 (lub 256) osób albo 700+ w turniejach rangi MOCSów. W ligach Wizardzi celować będą nie w setki, a właśnie w tysiące. W praktyce wyglądać to pewnie będzie podobnie jak w Hearthstonie. Liga ma bowiem działać tak, że dołączasz do niej i grasz, kiedy czas ci na to pozwala, a z puli wszystkich uczestników dobierany będzie inny chętny oponent. Każdy zawodnik będzie miał możliwość zagrania limitowanej liczby. Po wyrobieniu tego limitu, będzie można dołączyć do ligi po raz kolejny. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rozgrywki ligowe pojawią się nie w tym, a dopiero w przyszłym roku. W grudniu na zamkniętej becie, do której nadal trwa nabór, będzie można je ponoć testować, o ile Wizardzi się z tym wyrobią. To tak w skrócie, bardziej szczegółowo w linku.

Promką sezonu 1 MOCS w grudniu…

…będzie Vengevine. Za zakupy w sklepie dostaniemy Stoke the Flames z alternatywnym artem, a za aktywność w eventach trafi nam się Nekusar, the Mindrazer.

 

Kurczakowa magia w South Park

Przez cały tydzień dostawałem linki od znajomych z nowym South Parkiem (epizod 8 sezon 18), gdzie pojawił się Magic. Co prawda widać, że Wizardzi posmarowali trochę zielonej many twórcom kreskówki, ale nie wyszło źle. Nie wiem tylko czy wiedzieli, że będą w jednym filmie sparowani z 'kogucikową magią’ : )

mtg south park randy

Wieści ze StarCityGames.com

Zmiany w organizacji turniejów SCG

StarCityGames.com odpowiedzialne za swoją serię turniejów SCG Open i SCG Invitantional uznało, że będzie streamować tylko Openy, które od nowego sezonu będą eventami dwudniowymi. Dopełnieniem niedzielnym, jako side eventy będą Premier Invitational Qualifiersy. Formatami na tych turniejach nadal będzie Standard, Modern i Legacy. Na 19 turniejów w pierwszej połowie 2015 aż 14 będzie w Standardzie, tylko 3 w Legacy i 2 w Modernie.

Cena turniejów Open wzrośnie do 50$. Wychodzi na to, że nawet tak bardzo popularna inicjatywa potrzebuje cięcia kosztów, a dla nas w sumie oznacza to mniej ciekawych relacji w formacie Legacy i Modern.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

STANDARD

Rozpalanie Abzana

Nudzi was standard? Ale może lubicie grę Abzanami? A gdyby tak dorzucić do nich czerwony kolor i grać także na Butcherach i Crater’s Claws, gdyby tak zamienić Drown in Sorrowy na Anger of the Gods? Zaciekawieni? To zajrzyjcie tu. Conley Woods dorzuca trochę ognia do Abzanowego pieca.

UB Kontrola – śpioch w standardzie

I proszę! Kolejny raz wałkujemy ten sam temat. Oto znowu tekst o archetypie, wobec którego tęsknym okiem patrzą miłośnicy Sphinx’s Revelation. Niestety dla nich, jak na razie bez rewelacji. Deck jest grany, deck coś tam co jakiś czas zdobywa, robi Daily, ale meta nie dominuje. Trzeba się z nim liczyć, oczywiście, jednak od Pro Tour nie zawitał do żadnego Topa na GP. Autor tego tekstu przekonuje nas jednak, że to tylko chwilowe. Ashiok rozpali węża (Pearl Lake Ancienta) od środka i Standard czeka apokalipsa. I w sumie jest to możliwe, ale raczej dopiero od następnego dodatku, bo póki co się na to nie zanosi. Mimo to wciąż warto rzucić okiem do tego tekstu.

 

MODERN

Król wzgórza: Scapeshift

Andrea Mengucci o uaktualnionym spisie Scapeshifta, czyli combo decku z Valakutem. Standardowo mamy tu spis, trochę przemyśleń, opis sideboardowania się, a także kilka wskazówek jak grać. Mimo lakoniczności zainteresowani Scapeshiftem powinni tu znaleźć parę ciekawych informacji.

Analiza Franka: Affinity na GP Madryt

Podobnie jak powyższy tekst o Scapeshifcie, tu od Franka Karstena dostajemy opis Affinity. Ten tekst jest jednak bardziej analityczny, bardziej treściwy i zaciekawić może nie tylko grających w Moderna, bo pokazuje tok myślenia przy dostosowywaniu się do meta i zmianie decku. Dodatkowo mamy też skrótowy opis gier Franka z GP (zawsze mają Stony Silence w drugiej turze!). Dla graczy Affinity pozycja obowiązkowa, dla graczy Moderna rzecz warta doczytania (choćby po to żebyście nie musieli składać się w pierwszej turze na draw, kiedy gracie UR delverem), a dla pozostałych potencjalnie interesujący opis decku w formacie, po który może zdecydujecie się sięgnąć.

Madryckie Pody

A w tym tekście z kolei mamy analizę Podów z Madrytu. Wysyp tekstów o Modernie nie powinien dziwić. Wszystko dzięki GP, co tylko potwierdza, jak ważne jest to, aby Wizardzi wspierali format. Na deck warto zwrócić szczególną uwagę ze względu na to, że w Topie znalazły się aż trzy talie tego rodzaju. Być może na fali GP zyska on jeszcze na popularności. Tekst podaje Sam Pardee. 

 

LEGACY

Legacy Weapon: GPNJ Top 8 pod lupą

Caleb Durwald robi przegląd decków z Top 8. Robi to bardzo dokładnie i drobiazgowo – zaczynając od zwycięskiego UWR. Znajdziecie tu wiele wartościowych uwag odnośnie poszczególnych kart i aktualnego meta.

UWR Delver z Top 16 na GPNJ

Kolejny tekst o GP New Jersey. Tym razem to Bob Huang jest autorem, a jego tekst opisuje deck, którym grał na turnieju. Ten artykuł ma nieco bardziej relacjonujący charakter, ale trochę fajnych konceptów co do grania też da się z tego wyciągnąć. A jako uzupełnienie dorzucamy ten tekst. Także ze względu na to, że porusza kwestie finansowe i efekt GPNJ na niektóre ceny kart.

The Ultimate Guide To Elves

A to z kolei kawał tekstu o spiczastouchych pięknisiach. Dużo informacji, zarówno co do buildu, preferencji odnośnie kart, konstrukcji sideboardu, match-upów, a do tego ciekawa argumentacja – nic dziwnego, że komentarze pod tekstem właściwie tylko w tonie pochwalnym. I my też chwalimy i polecamy waszej uwadze.

 

LIMITED

Podbój Khansów w Sealed

Nie ogarniacie Khansów w sealed? Nie martwcie się, PVDR pokaże wam jak budować decki. Było nie było, opcji jest zazwyczaj mnóstwo, a taki nadmiar obfitości bywa najtrudniejszą przeszkodą przy wyborze i budowie optymalnej talii. Tekst jest wartościowy nie tylko ze względu na garść porad odnośnie konkretnych decków, ale przede wszystkim pozwala przećwiczyć temat samemu. PVDR udostępnia nam 4 poole, które potem po kolei omawia na filmikach.

Walka w Khansach

Sympatyczny (choć krótki) tekst dla mniej doświadczonych graczy, ale i ci którym Khansi są zupełnie obcy też coś wniesie. Mamy tu wypisane instantowe sztuczki z Khansów, których możemy się spodziewać i wokół których możemy grać. Do tego trochę o morphach i kilka scenariuszy ataków wraz z pytaniem: blokować czy nie? Odpowiedzi (i tekst) podaje Jacob Wilson. W sumie te scenariusze stanowią najciekawsze element tekstu i dlatego tekst dostaje polecajkę, szczególnie że rzadko tego rodzaju praktyczne zagadki pojawiają się w tekstach.

 

INNE

Opowieści sędziego

Josh Silvestri zebrał w jeden tekst trochę historii i anegdotek z różnych gier i turniejów. Warto też rzucić okiem na komentarze (np. ten o lizaniu kart) . Taki to trochę lżejszy artykuł do pośmiania się (albo chociaż uśmiechnięcia, ponuraki), do porównania jak jest u nich, a jak u nas, a nawet w pewnych miejscach do chwili refleksji. A że przy okazji pokazuje, że sędzia też człowiek i nic co ludzkie nie jest mu obce (np. pomyłki)… cóż, nie można tego przecież już dłużej ukrywać.

Grave Sifter

Króciutki, ale treściwy, opis tego jak Jesper Ejsing narysował commanderowego Grave Siftera i jaki efekt chciał osiągnąć. Nawet jeśli przeczytanie tego zajmie wam pięć minut, to i tak od czasu do czasu warto przypominać blog Muddy Colors. Osoby zainteresowane magicową (i nie tylko) grafiką znajdą tam wiele ciekawych rzeczy.

Ewolucja Magica: Biały Ligthning Ball i keyword, który nie robił niczego

Poprzednio było o Time Vault’cie, a teraz jest o Waylay. W jaki sposób miała to być Lightning Ball i co to jest Substance? Wejdźcie tutaj, dowiecie się. Odrobina historii gry z nutką sentymalną dla tych, co wiedzą (bo grali w tamtych czasach), ale np. zapomnieli.

Sześć kluczowych rzeczy przy budowaniu sideboardu

Owen Turtenwald podaje 6 sposobów jak budować dobry, turniejowy sideboard. Temat ostatnio lekko eksploatowany, ale zawsze w cenie. Pamiętajcie, że przesypiacie 1/3 życia… tfu! Pamiętajcie, że po sideboardzie gracie co najmniej jedną, w porywach do dwóch gier z danym przeciwnikiem. Praktycznie zawsze zagracie na turnieju więcej gier z sideboardem niż bez niego, a temat tych dodatkowych 15 kart jest często przez Magicowców traktowany po macoszemu.

Spowalnianie gry i jak mu zapobiegać

Melissa De Tora spłodziła bobry (…) Tfu! dobry i konkretny tekst o walczeniu ze slow playingiem podczas turniejów. Mniejsza, jak przeciwnik jest po prostu słaby, wtopi pierwszą grę, a potem w drugiej kończy się czas. Gorzej jak przeciwnik wygrał pierwszą, albo jest remis i opponent chce wystalować grę, którą najpewniej by przegrał. Z ręką na sercu przyznam, że sam czasem przeciągam takie gry (ale zawsze w dopuszczalnym czasie!), więc po przeczytaniu porad Melisy, będziecie wiedzieli jak ukrócić u mnie i innych graczy takie niegodne zachowania.

State of the Program

O części newsów wspominaliśmy już w przeglądzie (Ligi!), ale tu jest miejsce na wspomnienie o końcu draftów 4-3-2-2 bloku THS od najbliższej środy. Jahn wspomina też turnieje – GP New Jersey oraz Vintage Super League. Sekcja opinii króciutka, o blogu Wizardów z bugami. Warto rzucić okiem dla jednej dobrej porady, ale poza tym skromnie. Decki wyszczególnione przez Jahna w tym tygodniu to Temurowy Beatdown w T2, Temurowy Delver z Madrytu w Modernie, Mono G Aury do Paupera, Abzan Midrange w bloku, Jeskai Stoneforge z New Jersey w Legacy i (znowu!) Temur Delver w Vintage. Do tego standardowo ceny, w których (z perspektywy minionego tygodnia)… chaos. Jedne rzeczy do góry, inne w dół. Częściowo to efekt ostatnich GP, a częściowo efekt zalewania MTGO kartami w standardzie (fecze takie tanie, KTK tak bardzo w dół).

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Pięć decków – dwa do standardu i po jednym do moderna, do legacy i do commandera. Kolejno są to UW Heroic, UR Control, Grixis Burn, Temur Loam i Mono Green Superfriends na Freyalise z Commandera 2014. W sumie nie ma tu więc niczego jakoś spektakularnie zaskakującego czy ciekawego. UR Control w T2 wydaje się fajne na papierze, ale w praktyce chyba UB jednak lepsze.

 

:g: Finanse :g:

Pure MTGO przewiduje ceny moderna

Tekst dla graczy modernowych, którzy mają ochotę zamieniać decki bez przepłacania lub nowicjuszy, którzy chcą zacząć zabawę w tym formacie. Serwis Czyste MTGO słynie ze świetnych analiz, więc i tę polecamy z Czystym Sumieniem.

Psychologia finansów Magicowych

Bardzo fajny tekst o wpływie naszych emocji, przyzwyczajeń, sposobu myślenia na Magicowy trejding. Nawet jest spory akapit o sentymentalnym podatku, czyli „sprzedam dwa razy drożej, bo grałem tym na mega turnieju i jest dla mnie więcej warte” (like anyone gives a shit).

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Hero of Iroas
  2. Flooded Strand
  3. Dig Through Time
  4. Goblin Rabblemaster
  5. Siege Rhino

Przy okazji ZłotejRybki warto jeszcze rzucić okiem na kilka kart:

  • Chalice of the Void – idzie w górę, po tym jak okazało się, że zatrzymuje połowę formatu i gwałci wszelkie Delvery.
  • Scapeshift – zaszalał w Day 1 Undefeated RG Breach/Emrakul/Szifcie – deck  nie tylko jest teraz trendy, ale też działa. Jego pojawienie się i sukces tłumaczy też ostatni skok Grove of the Burnwillows.
  • Perilous Vault – ma niekończącą się drogę na szczyt. Ciekawe kiedy przestanie wzrastać jego cena, na razie chyba ludzie budzą się z długiego, jesiennego snu i zaczynają sięgać po kontrole.
  • Voice of Resurgence – jeszcze mały powrót Głosu, który zaczyna wracać przebojem do moderna.

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (