Przegląd prasy #43 – Modern Masters 2 i WMC

Niby mieliśmy World Magic Cup, ale zamiast jego wyników i techów, najciekawszym newsem ostatniego tygodnia było chyba ogłoszenie na tym turnieju wydania Modern Masters 2. Zendikary, Emrakule, Mirrodiny, Ravnici, szał na kortach a jednocześnie setki pytań bez odpowiedzi.

Ludzie jednak kochają takie nostalgiczne edycje, które mogą wzmocnić ich decki do Commandera i dać radość w kilku draftach. Wizardzi najwyraźniej nauczyli się dawać światu radość i mieć jeszcze z tego kasę. Po prostu win-win situation : )

:b: Relacje z turniejów :b:

World Magic Championships

Śmieszko-worldsy za nami (wybaczcie, ale nie mogę się przyzwyczaić do zmiany na nową formułę światsów, mocno zubożałą i mniej efektowną niż prawdziwe Worldsy-jak-za-dawnych-lat). Polska ekipa niestety doznała wielu niezwykłych zbiegów okoliczności, które praktycznie nieprawdopodobne, wydarzyły się właśnie podczas tego turnieju. Turniej zakończyli oni z wynikiem 3-1-. Uczcijmy to akapitem ciszy.

W turnieju indywidualnym po raz drugi z rzędu (sic!) najlepszy okazał się Izraelczyk Shahar Shenhar (grający Sidisi Whip). Drugi raz z rzędu stał się on najlepszym zawodnikiem śmieszko-worldsów, pokonując w finale Amerykanina Patricka Chapina (pilotującego Abzan Planeswalkers).

WMC coverage

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Grand Prix Milan

Wspominam o tym turnieju ze względu na szybko topniejące miejsca. Znowu sporo ludzi się pisze na turniej i warto zrobić sobie wcześniejszą rejestrację, aby nie pocałować klamki do wielkiej sławy i luksusów. Będzie sporo rodaków, turniej dość blisko, a do tego nasz format narodowy, czyli modern. Warto się zainteresować. Tu jeszcze temat-przypominajka z forum magicowego.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Zwieszka MTGO

Wizardzi zaliczyli kolejną wpadkę. Znowu poniedziałek i znowu crash serwerów. Bliższych powodów tego stanu rzeczy nie znamy. Współczujemy zarówno graczom, jak i ORCom, którzy na chacie supportu zostali wręcz zasypani pretensjami rozpalonych słusznym gniewem onlajnowych noł-lajfów. Aby pozbyć się problemu i rozwiązać sytuację, Wizardzi zaordynowali nadprogramowego downtime’a. Huh, czyli dzisiaj Daily jednak nie zagram.

Ogłoszono Modern Masters 2

Modern Masters 2 pojawi się 22 maja 2015 roku. Będzie składać się z 249 kart. Dodatek wyjdzie z rąk Erika Lauera, Bena Hayesa, Kena Nagle’a, Toma LaPille, Maxa McCalla i Adama Prosaka. I tylko zawrotna cena boosterów spędza nam sen z powiek. 10$ za paczkę to naprawdę dużo. Oby syty z Zendikara, Kamigawy, Ravnici, Lorwynu, Mirrodinu i Alary były naprawdę dobre, aby opłacało się dodatek kupować. Na pewno warto będzie to robić dla funu. Poprzedni MMA pokazało, że to świetna opcja dla drafterów.

2014 Holday Card to…

Mishra’s Toy Workshop

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Raport PVDR z Worldsów 2014

Luis Scott-Vargas poleca! Eeee, nie wystarczy taka rekomendacja? No dobra. To obszerna relacja z Worldsów od PVDR. Tekst jest jednym z dłuższych na Channel Fireball i obfituje w sporo informacji dotyczących tego turnieju, wyboru kart, decków, ale także o zmianach w systemie rozgrywania i pierwszych światsach PVDR. Ta historia naprawdę wciąga, a przy okazji wyciąga na światło dzienne pewien incydent, który można nazwać małym skandalikiem. Ot, odrobina zakulisowego kolorytu. No i po części mamy tu wytłumaczenie słabego wyniku Whidisi (brak ogrania i… trochę pecha; choć można to też wytłumaczyć poziomem gry i zmodyfikowanymi deckami przeciwników, bo talia powinna jednak nieco lepsze statystyki zrobić).

Analiza Matchupów w Top 4 Worlds 2014

I kolejny tekst o Worldsach. Craig Wescoe przedstawia obszerną analizę decków, które znalazły się w Top 4 światsów. Chodzi oczywiście o Abzana Patricka Chapina, Ascendancy Tokens Watanabe i dwa Sultaie Shenhara i Yamamoto. Jeśli kogoś interesują te decki i powody, dla których konkretne karty znalazły się w taliach (np. po co Ashioki w mainie Sultaia, po co Reaper of the Wilds w sideboardzie). Szczególnie w kontekście sideboardowania się warto tu rzucić okiem. Dobra rzecz, choć warto pamiętać o specyfice Worldsów. To w końcu turniej na 24 graczy, więc nie wszystkie techy automatycznie warto przerzucać do waszych decków.

Eksplorując World Championship 2014

Adrian Sullivan serwuje nam nieco bardziej analityczny tekst, nie tylko pod kątem Standardu, ale także Moderna. Mamy tu przegląd kilku decków i podsumowanie pewnych różnic, pewnych cech zbieżnych i niektórych wyborów kart.

Dlaczego Midrange rządzi Standardem

Pomijając oczywiście wszelkie teksty o turniejach z minionego tygodnia, to jest to zdecydowanie najciekawszy tekst dotyczący Standardu w tym tygodniu. Może nawet bardziej ze względu na temat niż treść, ale jednak już sama teza dużo mówi o formacie. Brian Demars omawia powody, dla których Midrange dominują w topach wszystkich turniejów. Szuka też sposobów, jak je pokonać. Nie jest to może jakoś szczególnie dogłębny artykuł, ale pomaga zrozumieć aktualne środowisko gry.

Raport z GP San Antonio

Jasne, światsy są ważne, ale nie można też zapominać o turniejach typu GP. Co prawda autor tekstu nie dostał się do Day 2, choć się o nie otarł wynikiem 6-2-1. Jego opis gry UWR kontrolą wciąż może być jednak wartościową lekcją, nie tylko dla tych, którzy grają tym deckiem, ale także dla osób, które pragną dowiedzieć się więcej o tym archetypie. Mamy tu bowiem wypisane, może nie do końca wprost, które karty i zagrania były kluczowe w poszczególnych MU. Do tego jest opis sideboardu. Warto znać swego przeciwnika.

Jeskaiowy Dyktat

Conley Woods przybywa z tekstem o Jeskajowej kontroli z Dictate of the Twin Gods, którą od jakiegoś czasu starał się on ją dopracować. Deck jest ciekawy, choć przypomina nieco inne UWR. Na pewno jest jednak dość oryginalną konstrukcją.

Make the Play Monday  – Death Race 2014 i Flores nagradza

Dwa linki do fajnego ćwiczenia. Michael Flores przedstawia dwie sytuacje, w których musimy podjąć decyzję, co zagrać. W drugiej części wraz z Joshem Ravitzem analizuje opcje dość dokładnie, wskazując najbardziej optymalne zagrania.

Hordeling Outburst to najlepsza karta w standardzie

Adam Yurchick zwraca się do nas ze śmiałym stwierdzeniem. Czy faktycznie Hordeling Outburst to tak dobra karta? Czy jest lepsza od Siege Rhino, Goblin Rabblemastera czy Butcher of the Horde? Sprawdźcie jakie argumenty ma Yurchick. Może was przekona.

Jeskai Tempo w standardzie

Melissa DeTora przerzuciła się na jakiś czas z Mardu na Jeskai Tempo, a przebieg gier nagrała i opublikowała ku uciesze fanów. Co prawda deck to pochodna tego, co na starcie formatu dominowało meta, więc nie jest jakość odkrywczy, ale jest tu kilka ciekawych spostrzeżeń. Interesująca jest na przykład uwaga, że Rabblemaster w tym decku wcale nie jest taki dobry, jakby się mógł wydawać. Dlaczego? To już sami sprawdźcie po wejściu w linka.

50 cieni Erebosa

W tym tygodniu w standardzie dla każdego coś miłego. Ten tekst jest z kolei dla miłośników reanimowania w tym formacie. Jeśli lubicie Whip of Erebos, jeśli chcecie dowiedzieć się, co takiego dobrego jest w Abzan Reanimatorze i Whidisi, to ten link jest właśnie dla was. Ze szczególnym naciskiem na Whidisi, bo o Abzanie jest tak naprawdę tylko parę słów i to w kontekście decku Glenna Jonesa.

Wszystko wokół Narset

Kolejny tekst o Jeskaiowej przywódczyni. Tym razem to taka trochę mniej udana wersja decku, ale może wreszcie Narset przebije głową mur i stanie się grywalna w Standardzie. Pewnie będzie musiała jednak poczekać do kolejnego setu, ale kto wie. Jak na razie tylko ona i Zurgo nie zagrzały sobie miejsca w żadnym dobrym decku, ale o ile na przywódcy Mardu nikt talii nie próbuje nawet składać, o tyle Narset co chwila jest przez kogoś wałkowana.

GR Monsters kontra Sidisi Whip

Materiał video dla tych, którym podobają się oba decki, ale nie wiecie, czy warto nimi grać. Film z gier trwa niemal dwie godziny, do tego deck techy, trochę omówień sideboardów, a wszystko to od Brian Braun-Duina i Chrisa Vanmetera.

 

MODERN

Modernowe techy z Worlds Championship

Caleb Durward tym razem przygląda się modernowym rozwiązaniom, które pojawiły się na Worldsach. Skupia się na Stormie, Ascendacji i Burnie oraz Podzie. Jest to kolejny tekst czerpiący z informacji z tego prestiżowego turnieju.

Obłędny Modern

Ten tekst to garść różnych spostrzeżeń Josha Silvestriego w dużej mierze poświęconych sytuacji w Modernie, choćby statystykom na mtgo, kwestii banów, obecnego meta, etc. Zresztą może mały cytat:

UR Delver was overhyped
Delve cards are ridiculous
Birthing Pod is still quite good
Treasure Cruise should still be banned

Walcząc z Treasure Cruise przy pomocy WB Tokenów

Melissa DeTora w tym tekście sięga do nieco zapomnianego archetypu, twierdząc, że jest to niezła rzecz na meta z Delverami i Treasure Cruise’ami. Sami oceńcie. DeTora dość dokładnie opisuje, dlaczego wybrała te karty. Dostajemy też porady co do sideboardu i wyjaśnienia odnośnie manabase.

Painter’s Servant i Howl of the Horde w Modernie

Kolejna ambitna próba Travisa Woo, aby złamać format. Tym razem bawi się on Painter’s Servantem i Howl of the Horde. Prób jest kilka, ale czy są grywalne? Na pewno są funowe, tego im odmówić nie można.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

 

LEGACY

(jeszcze bardziej kochane niż wcześniej)

Czy stoję spokojnie?

Zasadniczo jest to pytanio-opinia Glenna Jonesa o decku do legacy na Standstill. Jest ona jednak pogłębiona o powody, dla których warto grać tym deckiem w obecnym metagame. A że w tym tygodniu jakaś taka posucha wokół Legacy w artykułach, to tym bardziej powód, by rzucić okiem na tego rodzynka.

Innowacje w reflektorze: niesamowite decki do Legacy

StarCityGames.com dostarcza fanom Legacy jeszcze jedno słodkie ziarenko. Carster Kotter omawia kilka ciekawszych decków z ostatniego czasu (w zasadzie chodzi tu o dwie talie z Prague Eternal i dwie inne). Najciekawsze jest jednak stwierdzenie z samego końca tekstu o tym, że Legacy to zdrowy format, wiele się w nim dzieje i nie jest zabetonowany. Najlepiej oddać tu głos samemu Kotterowi:

With the power level of Treasure Cruise added to the blue cantrip shell, there are those that are once again shouting that Legacy is stale because you’re „forced to play blue.” You know what? You’re forced to play blue because you’re spending your time complaining instead of working on the format. Did it really have to take this long for someone to figure out that Green Sun’s Zenith can be both your acceleration and your lategame consistency in a Chalice of the Void deck?

 

LIMITED

Słodkie interakcje w Khans of Tarkir Limited

Ten tekst Franka ma trochę znamiona pisanego pospiesznie. Jest on po prostu dosyć powierzchowny. Mimo to Karsten zwraca naszą uwagę na kilka ciekawych interakcji w KTK, o których warto wiedzieć. Trafnie podsumowuje również poszczególne połączenia kolorów.

Draftując Temura na GP Strasbourg

Raport Martina Juzy z Grand Prix w formacie Limited. Juza zajął tam trzecie miejsce, a w tekście opisuje jak do tego doszło – od tego, co dostał w poolu, do tego, co draftował w Day 2. Dodatkowo okrasił on tekst również trzema temurowymi deckami na MTGO. Jakoś tak mu zresztą wyszło, że wszystkie decki jakie składa w Strasburgu, były właśnie temurami.

 

COMMANDER

Wspaniałe Argoth

Po prostu deck na Titania, Protector of Argoth. W sumie nie jakiś szczególnie innowacyjny, ale trochę w ten opis roboty włożono (wizualnie, treściowo trochę mniej) i jest to na tyle fajnie podane, że i wy możecie rzucić okiem, jeśli akurat chcieliście składać na niej talię.

Omnath i raport z pojedynków

Raczej nieczęsto linkujemy do tekstów o Commanderze stricte poświęconym deckom przeznaczonym do 1 na 1. A to właśnie do takiej gry turniejowej, we Frenchu, przeznaczony jest ten spis. Omnath, Locus of Mana to jedna z ciekawszych kart – więc już z tego powodu tekst jest atrakcyjny. We Frenchu można jednak też grać kartami, które w multi są zbanowane – jeśli więc tęskno wam do castowania i przekręcania Primeval Titanów, Fastbondów czy Rofellos, Llanowar Emissary, to tutaj możecie się nimi pobawić.

Style gry bogatych i słynnych

To taki bardzo nietypowy tekst. Być może powinien nawet znaleźć się w dziale inne. Autorem jest tu Sheldon Menery, opowiadający o ulubionych sposobach gry osób, które dostarczają nam coverage z magicowych turniejów. Okazuje się, że oni też grają Commandera (niektórzy z nich przynajmniej). W sumie to bardziej okazja do tego, by trochę lepiej poznać tych gości. A na dokładkę talia na Animar, Soul of Elements.

 

INNE

Stały Rozwój

Większość magicowych tekstów dotyczy decków, techów, poprawiania skilla, formatów… słowem tego całego mięska, które sprawia, że gra się nam tak dobrze i przynosi zyski (karty, tixy) i fun. Ale fun przynosi także fabularna otoczka wokół kart i jak widać na przykładzie tego tekstu można bardzo sprawnie – choć casualowo – połączyć flavor z deck buildingiem. Dobra rzecz, nietypowa. Niby pretekst do zbudowania tematycznych decków do casuala, a niby opowieść o Alcanusie, vedalkaninie, który jak każdy szalony naukowiec… sami zobaczcie. Szczególnie jeśli kręci was Nowa Phyrexia.

Zwalniamy

Hej! Ty co tak pędzisz! Tak, ty. Stój. Zatrzymaj się. Pomyśl chwilę, zastanów się, rozejrzyj się dookoła siebie i zastanów się, czy faktycznie powinno ci się tak spieszyć. Może jak zwolnisz poprawi się stan twojego zdrowia. Może będziesz podejmował lepsze decyzje w czasie gry? Uświadom sobie, że chwila refleksji, choćby przy sideboardowaniu, pozwoli ci na lepsze planowanie i lepsze przygotowanie do sytuacji na battlefieldzie – zdaje się mówić Conley Woods. I słusznie. Bo szybko przegrać może każdy. Lepiej więc czasem zwolnić, aby nie przegapić momentu, w którym mogliśmy wygrać.

Wywiad z Zakiem Dolanem

Z okazji mistrzostw na CFB pokazał się wywiad z pierwszym mistrzem świata z 1994 roku. Dodaje im to trochę historycznej perspektywy – być może i Wizardzi powinni w większym stopniu przy okazji tego rodzaj imprez wspominać dawnych graczy.

Kiedy keep, kiedy mull (część 2)

Druga część tekstu o zatrzymywaniu i rezygnowaniu z rąk. Tym razem przykłady bierzemy z Legacy, a ćwiczenie dotyczy trzech decków – Burna, Death and Taxes oraz Jeskai Stoneblade’a.

Angelopedia

Lista aniołów w Magicu. Może się komuś przydać, jeśli zamierza się bawić w Tribal Warsy lub jeśli ma w planach deck do Commandera na aniołach. Acha, jak autor ocenia ciało albo pisze, że jest ono dobre, to oczywiście nie chodzi o obrazek. Dodatkowo mamy tu odpowiedź na pytanie jakiej płci są anioły przedstawiane w naszej karciance. Jeśli myślicie, że to zawsze są kobiety, to się jednak trochę mylicie (ale tylko troszeczkę).

Ewolucja Magica: bany i restrykcje – edycja z Affinity

I kolejna część cyklu artykułów o banach wydawanych przez Wizardów. Jak się tak popatrzy jaki chaos był wcześniej, to jednak trzeba przyznać, że żyjemy w dobrych czasach. Co jakiś czas się zdarzy jakiś Delver czy Cruise, które robią przemeblowanie w formacie, ale bany nie sypią się jak Mikołajowi prezenty z worka.

State of the Program

W newsach dominują dwa tematy – informacje o ofertach pracy u Wizardów i o zmianach przy downtimach (17 grudnia dłuższa niż zwykle, z 24 i 31 grudnia przełożona na 22 grudnia i 5 stycznia). W sekcji opinii nic ciekawego. Znaczy, ja akurat tekst przeczytałem z zainteresowaniem, ale to dzień z życia Jahna, o tym jak się rano obudził i było zimno, jak zamierzał pisać, a potem jak odpalił kostkę. Jak nie przeczytacie, to po prostu nic nie stracicie. Możecie tu za to zajrzeć jeśli planujecie grać flashback drafty bloku Mirage (choć teraz spis najdroższych kart można obejrzeć również na mtggoldfish.com). W deckach Mardu (T2), Jeskai Ascendancy (Modern), oldschoolowy Reanimator (Legacy) i Show of Omniscience (Vintage). Ceny raczej w górę, choć są też spadki (Black Lotus).

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

W tym tygodniu nie przegapcie Ascendancy Tokenów od Watanabe. Talia robi furorę w sieci. I nie ma się co dziwić. Chyba nie ma w Standardzie talii, która może szybciej zabić (czyli w piątej turze, niby czerwone aggro też jest szybkie, ale nie wygrywa znikąd i nie zadaje 20 obrażeń w jednej turze). Ponadto talia jest naprawdę elastyczna i pozwala przyjąć różną taktykę zależnie od Match-upu i tego co wyciągniemy z sideboardu. Do T2 Rodriguez wskazuje także czterokolorową kontrolę. Ciekawe to podejście, deck na pewno interesujące, ale… jakoś bez Ashioków nie wygląda to szczególnie imponująco, szczególnie że tak na dobrą sprawę to po prostu WR kontrola z czarnym splashem po Crackling Doom i niebieskim dla drawu, kontr po sajdzie i Treasure Cruise’ów. Dwa kolejne decki to już talie z World Championships. Pierwsza należy do Josha Utter-Leytona (Jeskai Ascendancy z Fatestitcherem), a druga do Owena Turtenwalda (Pyromancer Ascension). Legacy zamyka tekst wraz z ciekawym combo deckiem o nazwie Helm Gains i Leyline of the Void.

 

:g: Finanse :g:

Trzymanie się finansowego planu

Tekst dla osób chcących zacząć przygodę z handlowaniem na poważnie, z przygotowywaniem planu, śledzeniem trendów. Dobre na start i w sumie dobry tekst do poczytania na wieczór.

Jeszcze więcej psychologii Magicowych finansów

Druga część tekstu o psychologii handlu na przykładzie magica z pomysłami do przemyślenia, przykładami dającymi sporo inspiracji i tłumaczenia jak to wszystko działa. 

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Sidisi, Brood Tyrant
  2. Jeskai Ascendancy
  3. Flooded Strand
  4. Goblin Rabblemaster
  5. Courser of Kruphix

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (