Przegląd prasy #47 – podróbki magicowe

Witamy w Nowym Roku! Jest fajnie: śnieżek prószy, pojawia się coraz więcej kart z Fate Reforged, wszyscy mamy przedłużone ferie świąteczne, czym się martwić? Ano trafił się felerny temat dla społeczności magicowej, na tyle duży, że jawi mi się jako najistotniejszy w ubiegłym tygodniu. Chodzi o coraz lepsze podróbki kart magicowych. Okazuje się, że małe chińskie rączki potrafią zdziałać cuda, które obecnie coraz trudniej odróżnić od oryginalnych kart.

Po szczegóły tego tematu oraz wybrane przez nas materiały z ubiegłego tygodnia zapraszam do dalszej części przeglądu prasy.

:b: Relacje z turniejów :b:

Rok dopiero się zaczął, a już mieliśmy fajne, duże turnieje Mtg. Chodzi oczywiście o rozgrywki Grand Prix oraz turnieje SCG Standard rozegrane w Columbus.

Grand Prix Manila

Manila została najechana w weekend przez 1401 zawodników pragnących wspiąć się na wyżyny Standardu. Do Top 8 dostali się gracze z 8 różnych krajów co nie zdarza się często: Martin Jůza, Lee Shi Tian, Christian Calcano, Taghoy Arnulfo, Joseph Sclauzero, Won Dae Hoon, Makihito Mihara, Tzu Ching Kuo. Całość wygrał mało znany Joseph Sclauzero (Mardu Horde). Ten w drodze po puchar ograł w ćwierćfinale Won Dae Hoona, następnie w półfinale Hall of Famera Makihito Mihara by na koniec spotkać Tzu Ching Kuo (11 razy w Top 8 GP). Tzu pilotował WGB Junka.

Grand Prix Denver

1497 graczy pojawiło się w Denver, Colorado, aby sięgnąć po trofeum championa w Standardzie. Ostatecznie w Top 8 zagościli: Matt Sperling, Edward Nguyen, William Jensen, Paul Cheon, Sam Pardee, Valentin Mackl, Andrew Brown, Lukas Parson. W finale Andrew Brown i jego Blue Black Control luźno poradził sobie z agresywnym Abzanem Matta Sperling, który do tego momentu był praktycznie niepokonany w turnieju.

SCG Standard, Modern, Legacy – Open Columbus

Turnieje w Columbus w Stanach Zjednoczonych były rozgrywane w formatach: Standard (zwycięzcą został Joe Lossett grający bardzo ostatnio popularnym UW Heroic, a w finale pokonał Matta Andersona grającego RW midrange aggro), Modern (David Nolan z U/R Delverem pokonał w finale Stephena Specka grającego Amulet Combo) oraz Legacy (gdzie Robert Graves z Ascendency Combo ograł w ostatnim meczu turnieju Marcusa Pereza i jego Bant Deathblade’a).

Decklisty z Topów macie poniżej:

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Podróbki kart z Chin

Temat w ubiegłym roku rozgrzewał już graczy do czerwoności, bo nikt nie lubi kupować podrabianych kart nie mających wartości poza używaniem ich jako proksy, a takie karty pojawiały się nawet na polskich aukcjach jako oryginalne. Można było jednak sprawdzić np. testem na prześwit czy umiejscowieniem elementów graficznych i magicznej białej kropki na tyle karty. No to skoro było można, to fałszerze wyciągnęli lekcję i przygotowali nową partię kart „odporną” na znane testy.

Poniżej są dwa linki do dyskusji:

A tu macie dwa filmiki z zakupionymi kartami od fałszerza i pokazanymi testami kart, które te podróbki przeszły:

Ładnie te karty wyglądają, można trochę je zgrać i jeszcze łatwiej będą nabierać graczy/traderów czy sędziów. Wizardzi chyba muszą się lepiej przyłożyć do swojej polityki 'oryginalności’, bo dodanie hologramiku nie chroni starych kart. A Was uczulam na tanie aukcje stapli, czy też oferty wielu starych kart w zbyt ładnym stanie. Ponoć jeszcze można się przyjrzeć i znaleźć różnice, ale to pewnie kwestia czasu.

Promo karty z Fate Reforged

Wizardzi przedstawili promki z Fate Reforged:

fate reforged promos

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

 STANDARD

Jak dobry jest Soulfire Grand Master?

Tekst trochę pod kątem Standardu (choć i w kontekście eternali można na niego spojrzeć), a trochę pod kątem finansów. Chodzi oczywiście o to, jak dobry jest Soulfire Grand Master. Autor wyciąga jedną rzecz, o której na naszym magicowym forum nie wspominano – to mythic z kosztem dwóch mana tylko. Jedna z niewielu kart wydrukowanych z takim CMC na tym rarity. Biorąc pod uwagę ostatni przedostatni taki przypadek, czyli Voice of Resurgence, warto mieć tę kartę na oku. W środku trochę statystyk, trochę porównań do innych mythiców i ogólna ocena potencjału tej karty.

Czterokolorowy bicz

Deck Tech. Oczywiście Whidisi, ale nieco wybielona (Anafenza, Soul of Theros, Abzan Charm). Warto zerknąć okiem choćby ze względu na Anafenzę. Jest trochę o decyzjach co do poszczególnych kart, jest trochę o sideboardzie – w sumie to co zawsze.

Od zera do bohatera: UW Heroic Primer

I podobny tekst jak wyżej, ale tym razem dotyczy on Heroicznego UW. Interesujący głównie ze względu na opis sposobu sideboardowania się, bo powiedzmy sobie szczerze – nowych techów za wiele to tu nie ma. Warto przeczytać zarówno jak się gra tym deckiem, jak i wówczas kiedy się gra przeciwko niemu. UW Heroic to klasyczny „pain in the ass” i jest dobrze wypozycjonowany w meta, więc warto wiedzieć, co siedzi w głowach jego kierowców.

Metagame przed Grand Prix Martina Juzy

Martin Juza opisał meta, które przewidywał w standardzie w związku z Grand Prix w Manili i w Denver. Mamy tu więc przegląd decków, ich słabych i mocnych stron, techów, etc. Nie ma to charakteru głębokiej analizy, ale pozwala zorientować się gdzie jest w tej chwili typ drugi i na co się trzeba przygotowywać i co jest na topie (a czy wszystkie te decki są Tier 1, zostawiamy już wam do decyzji). O tyle ciekawe, że autor na jednym z tych Grand Prix zrobił właśnie Top 8, więc dobrze rozpoznał środowisko i pokazał jak się przygotować na taki turniej przynajmniej teoretycznie.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

 

MODERN

Stan Moderna

W modernie dużo się działo na turnieju SCG, gdzie nie tylko finał zrobił Amulet Combo, to jeszcze na 3 miejscu mieliśmy powrót z zaświatów Necrotic Ooze Combo. W tekście powyżej mamy przegląd obecnego stanu moderna, ale jeszcze bez uwzględnienia wspomnianego turnieju. Tekst jednak za dużo skupia się na banowaniu Treasure Cruise’a, którego według mnie nie trzeba ruszać. Format sobie sam z nim radzi. Zresztą poczytajcie sami, ciekawi mnie Wasze zdanie.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

 

LEGACY

Odbanowywanie dla zabawy i profitów

Stara śpiewka: odbanujcie te i te karty, format będzie zdrowszy, będzie ogólnie fajnie, ludzie tego chcą, itd. Ale może coś w tym jest. Jak by nie było, temat zawsze na czasie, zawsze fajnie poczytać i pospekulować lub odpalić jakiegoś flame wara. No bo wiecie, kwestie banów rozpalają graczy. Carsten Kotter sięga tu nie tylko do Legacy, ale także Vintage i Moderna. Odbanowalibyście tak jak on Ancestral Vision w tym ostatnim formacie?

Cicha burza

Tekst z casualowym deckiem, więc pewnie nie wzruszy zbyt wielu, ale mi się spodobał. Raz, że konkretnie, dwa, że deck wygląda strasznie funowo, a trzy, że nawet nie wiedziałem, że w Magicu są takie czerwone karty. Ober może je pamięta, ale on dziadek jeśli chodzi o magicowy staż. Staruszek mógł je co najwyżej zapomnieć i możecie być ewentualnie w podobnej sytuacji. Deck przypomina trochę UR Fienda, ale wykorzystuję kartę FRF – Shu Yun, the Silent Tempest – by wraz z Final Fortune i Last Chance zabijać jako combo nieblokowalnym mnichem.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

 

VINTAGE

Rok w Vintage pod lupą – część 2

To druga część tekstu z przeglądem tego, co działo się w Vintage. Oznacza to wiele spisów, wiele komentarzy i trochę nostalgii dla wąskiej grupy graczy, którzy grają ten format. Tak czy siak, dobry tekst. Zaczynamy od lipca i Metalworker Shopsów, przez wrześniowe Staxy po to wszystko, co się stało po wydruku Khansów – wiecie, wyprawy po skarby i takie tam kopanie w czasie. Kończymy grudniowym UR Delverem od LSV i małym podsumowaniem.

Pure MTGO: Vintage Daily Event

W zasadzie to trochę monotematyczne – jeden deck tydzień w tydzień, non stop, a filmiki bez dźwięku i na replayach. Vintage kochamy jednak równie mocno co Legacy i lubimy wrzucać doń linki, a te gry tutaj nawet fajne wyszły. Od czasu do czasu te relacje z Daily Griselbrand Oathem na PureMTGO warto przypominać – że są, że Vintage Daily Event się gra, że format jest spoko.

 

LIMITED

Draftując z Marshallem: Holiday Cube Draft

Całkiem sympatyczny draft wyszedł Marshallowi, nieco szczęśliwy momentami jeśli chodzi o drawy, ale liczy się w końcu wynik, prawda? Ważniejsze jednak, że jako świetne miejsce do nauki archetypu i zapoznania się z działaniem paru kart (np. Oath of Druids, Memory Jar). Oczywiście o ile ich nie znacie, bo nie załapaliście się na początki Magica. O jaki archetyp chodzi? Wejdźcie i sami zobaczcie. Zwróćcie też uwagę na to, jak duże znaczenie mają tu sygnety i inne manodajki. Ponadto, mamy tu też przykład na to, że nawet łatwe gry w kostce mogą być dość skomplikowane oraz że poziom gry nawet w 8-4 nie zawsze jest najwyższy. Ba, nawet Marshallowi się zdarzyło zawiesić (np. kiedy zaatakowano go mieczem). Tak czy siak, fajna rzecz i miło się ogląda.

Kosteczek ciąg dalszy

Lance Bohac opisuje swoje zwycięskie talie ze świątecznego Cube drafta. Temat już trochę nieświeży, ponieważ kostka zakończyła się właśnie dziś i pewnie wróci dopiero na Wielkanoc czy inne Święta, ale jest sporo fajnych konstrukcji i przemyśleń, warto je obczaić i wziąć pod uwagę przy kolejnym nawrocie kostek. Dla uzupełnienia i zamknięcia tematu na ten sezon rzućcie jeszcze okiem tutaj – ładne statystyki z draftów Cube.

 

COMMANDER

Rozwiązanie dla „Problemu Rafiqa”

Jason Alt od dawna promuje ideę decków 75% w Commanderze. Jeśli chcecie się dowiedzieć o co chodzi, to poszukajcie w aarchiwum Gathering Magic. Na ten tekst zwracamy uwagę z innego powodu – mamy tu bowiem deck na karcie, której jeszcze nie wydano. Tak! To karta z Fate Reforged, choć to nie spojler. Commanderem jest tu Shu Yun, the Silent Tempest, a deck jest składany jako hejt na Rafiqa.

Budżetowy Commander: Kaalia of the Vast

Tekst o budżetowej Kaalii jest fajny nie tylko dlatego, że dostajemy listę z tanim deckiem, ale także dlatego, że łamie stereotypy. Talia na Kaalii nie musi być droga. Commander też nie musi być drogi i może być fajny. Druga rzecz, dla której warto wspomnieć o tym tekście to jego uporządkowanie. Artykuł jest bardzo klarowny i początkującym deckbuilderom przyda się na pewno jako wskazówka czym kierować się przy składaniu nowej talii. No i wreszcie dostajemy to również spis opcji, jakie mamy w danej kategorii, więc może to też posłużyć jako taka szybka ściągawka zamiast gatherera.

Najlepszy nowy format w Magicu – Tiny Leaders

W tygodniu pojawiło się kilka tekstów na ten temat, ale ten jest z nich chyba najciekawszy. Dobrze reprezentuje on też wzrost popularności, jaką cieszy się stosunkowo nowy format jakim jest Tiny Leaders (już wrzucaliśmy tu jakiś czas temu linki do tekstów o nim). Dla niewtajemniczonych – to taki Commander, ale do 3 mana, z sideboardem i 50 kartami zamiast setki. Żyć na start jest 25. Tu oprócz przypomnienia zasad mamy kilka decków i parę ogólnych zdań na temat tego, czemu ten format jest fajny. Jak jeszcze go nie znacie, zajrzyjcie. Może spodoba wam się na tyle, że zechcecie spróbować.

 

INNE

Czy opłaca się grać deckami z dużą wariancją?

Frank Karsten o wariancji i logice wybierania decków, które mogą być brokenami jeśli dobiorą odpowiednie karty. Jest tu trochę matematyki, co czyni tekst niestrawnym dla niektórych, ale warto się przez to przebić. Miłośnicy obliczania rachunku prawdopodobieństwa i cyferek będą wniebowzięci.

Top 10 kart z 2014 roku pod kątem flavoru

Taki tam niezobowiązujący przegląd kart z minionego roku pod kątem flavoru. Nic specjalnego, ale jeśli ktoś chce pozostać w magicowych klimatach, a ma dość sążnistych analiz i deck techów, to tu ma coś lekkiego i w tym typowym dla końca roku charakterze budowania rankingów, które nic nie znaczą. Czyta się jednak przyjemnie.

Moje Magicowe postanowienia 2015

Abe Sargent pisze o własnych postanowieniach na 2015 rok i podsumowuje te postanowienia, które założył sobie rok temu. Tekst ma charakter osobisty, więc skierowany jest do węższego niż zazwyczaj grona, ale z drugiej strony… tydzień temu o swoich planach magicowych na 2015 rok pisała Melissa De Tora. Tu mamy kolejny przykład (nie jedyny w ostatnim czasie). I trochę ten tekst wpada tu na zasadzie zachęty – może będziecie chcieli pójść ich śladem.

MTGO Online Awards

Z tymi nagrodami to oczywiście nie traktujcie tego poważnie. Autor na PureMTGO wybrał sobie tylko taki tytuł, aby było bardziej chwytliwie. Treściowo też za wiele tu nie ma, ale to taka retrospekcja tego, co się działo na MTGO w ostatnim roku w pigułce. Po prostu taki luźny tekst.

Problem z wygrywaniem (State of the Program)

Jahn wyjechał do szczęśliwej krainy, w której nie ma internetu. Nie zostawił nas jednak bez tekstu, choć na SotP trzeba będzie poczekać tydzień jeszcze. Tymczasem możemy poczytać trochę artykuł, w którym Jahn analizuje mocne i słabe strony Magica (wygrywanie i przegrywanie) i to jak się to przekłada na MTGO. W praktyce narzeka on mocno na te bolączki, o których pisał już wcześniej – brak socjalnej strony MTGO, kłopoty z kolekcją, etc. W skrócie można powiedzieć, że wszystkie kłopoty sprowadzają się do tego, że klient jest dobry tylko dla grinderów i grających kompetetywnie. Casualowcy tam nie mają czego szukać, a to problem – dlatego Hearthstone skupia teraz na sobie tyle uwagi. Co ciekawe, niektóre wady MTGO można też przełożyć na HS (np. strona socjalna). Wniosek z tego taki, że Magic online MA większy potencjał niż HS, ale jest on niewykorzystywany. W tekście oprócz narzekań jest też trochę dobrego o kliencie i są to argumenty, o których rzadko się pamięta. Tym bardziej warto rzucić okiem (choć tekst nieco nużący, bo w zasadzie podsumowuje wszystko to, co w ostatnim roku autor pisał o kliencie).

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Dziś dostajemy Naya Constellation do Standard od Sama Blacka. Jak dla mnie, to najsłabsza część artykułu, takie promowanie konstrukcji swojego gracza, który regularnie coś kombinuje. Fajnie, super, ale wolę talie z pomysłem, które coś ugrały. Może Wam się przyda, ja jednak idę dalej, gdzie kryją się prawdziwe skarby formatów eternal: Mono Red Heroic do moderna, który zrobił 3-1 w Daily na MTGO to bardzo ciekawe podejście do ultraszybkich naporów w stylu Death’s Shadowa, Nivmagusa czy Infect Decków. Dziś go nawet sprawdziłem i po leciutkich zmianach w talii potrafiłem wyciągnąć masakrycznego trzecioturowego killa. Oczywiście do tier 1 mu brakuje, ale fanów glass canonów na pewno zaciekawi.

Następnie mamy Bant Stasis do Legacy, który zrobił znowu 3-1 na Daily tego formatu. Jako ogromny fan samej karty bardzo polecam ten enchantment. Tu mamy sporo kombowania się pomiędzy różnymi kartami decku – wracanie landów do opłacenia Stasisa, Azusa do wstawiania szybciej i więcej landów, Horn of Greed aby czerpać z tej zabawy większy profit, stworki bounce’ujące nasze landy i odtapowujące, Derevi, Empyrial Tactician jako kolejna zabawka do tapowania przeciwnika i odtapowywania własnych zasobów i szalony Equipoise z masą różnych zastosowań. Zresztą poczytajcie sami, deck ładnie opisany, bardzo fajny do grania a do tego nie taki drogi do złożenia. Nawet nie potrzebujema Force of Willów : )

Berserk Stompy do Legacy z pracowni Caleba Durwarda to kolejny glass cannon w stylu aggro naporu wspomnianego przed chwilą do moderna, tylko ciut szybszy jak przystało na starszy format. Cechą wspólną obu decków są: Become Immense, Monastery Swiftspear i Kiln Fiend, które w takich taliach sprawdzają się wybornie. 14 landów, 14 stworów – czego chcieć więcej?

O Tiny Leaders już wspomnieliśmy, więc z zasadami troszkę się zapoznaliście. W taliach tygodnia macie też przykład Storma do tego formatu. Eric Levine w swoim tekście daje spis talii opartej na Animar, Soul of Elements

 

:g: Finanse :g:

 

Co sprzedaję / czym gram w Moderna

Śpiochy w okresie spojlerów FTR

Sleepery, czyli śpiochy, czyli karty, które na pierwszy rzut oka nie sprawiają wrażenia drogich, a mające duży potencjał do stania się grywalnymi. Takie właśnie karty bierze pod lupę autor tekstu. Nie tylko ciekawa informacja dla handlarzy, ale także inspiracja dla graczy constructed. Polecam spojrzeć co rzuciło się w oczy autorowi. Dla zainteresowanych przewidywaniem cen nowych kart odsyłam na wrażenia ze spojlerów Fate Reforged.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Anafenza, the Foremost
  2. Flooded Strand
  3. Goblin Rabblemaster
  4. Thoughtseize
  5. Pharika, God of Afflication

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (