Przegląd prasy #49 – prereleasy, bany i RPTQ w Łodzi!

Gdyby nie bany, mówilibyśmy dziś tylko o fajnych prereleasach Fate Reforged jakie graliśmy w weekend. Jednak Wizardzi nie dają nam odetchnąć. Bum! Ban-hammer uderzył z ogromną siłą, która zmiotła m.in. Treasure Cruise’a i Birthing Poda z moderna. Banów było więcej z małymi prezencikowymi unbanami/unrestrictami, o czym opowiem w dalszej części tekstu. Informacja została podana dzisiaj i zelektryzowała większość graczy moderna, a przy okazji zatrzęsła giełdą singlowych kart.

No dobra, a w tym całym zgiełku mało kto zauważył kolejnego newsa – kolejne duże PTQ, czyli Regionalny Pro Tour Qualifier odbędzie się w Łodzi. Poważnie, to nie żart!

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Treasure Cruise, Birthing Pod i inne bany

Wizardzi podali dziś zmiany w listach kart zbanowanych i zrestryktowanych w formatach constructed. Maturalna giełda pomysłów przewidywała może jakiś drobny ban Treasure Cruise, może unban Ancestral Visions czy Bloodbraid Elfa, jednak WOTC pojechało sobie trochę po bandzie:

bany

źródło: Magic.TCGplayer.com

Modern:

Legacy:

Vintage:

  • Treasure Cruise został zrestryktowany, od teraz można grać tylko 1 w talii, podobnie jak Ancestral Recall.
  • Gifts Ungiven nie jest już zrestryktowany.

pełne listy zbanowanych i zrestryktowanych kart znajdziecie tutaj.

Data ogłoszenia: 19 stycznia 2015
Zmiany w papierowym Magicu wchodzą w życie: 23 stycznia 2015
Zmiany w online’owym Magicu wchodzą w życie: 28 stycznia 2015
Kolejne ogłoszenie: 23 marca 2015

Co to właściwie znaczy?

Finansowo: spadek cen wszystkich zbanowanych kart, nagły skok (i niezasłużony) Golgari Trolla, szybki wzrost cen Tarmogoyfów, Liliana of the Veil, Karna, Splinter Twina, Dark Confidantów, Cryptic Commandów. Zmiany cen kart możecie sprawdzić szybko tutaj.

W metagame: w modernie wrócą Jundy i Junki, nadal będą wrzucać Siege Rhino na potęgę, będzie więcej Twinów, Tronów, Scapeshiftów, może Affinity. Poza tym pewnie zyska Storm a straci Ascendancy. Ludzie będą na siłę próbowali złożyć Dredge’a, ale nie daję mu wielkich szans. W Legacy może wróci trochę pomysł na infinite mana Worldgorger Dragon decki, ale też nie daję im wielkiej skuteczności. UR Delvery w modernie, legacy i vintage wrócą do małego procentu grywalności. Dig Through Time raczej wyjątkowo nie wpłynie na metagame, trochę pomagał takim deckom jak Scapeshift, ale ten sobie poradzi i bez niego. Ale to takie byle jakie wróżenie z fusów, więcej pokaże na pewno zbliżający się Pro Tour (za trzy tygodnie) i rundy moderna na nim. Przed tym PT Wizardzi specjalnie zrobili zmiany. Birthing Pod i Treasure Cruise za bardzo już dominowały i trzeba było format trochę odświeżyć, a powrót Trolla jest jednym z tego przykładów, gdzie Wizardzi jasno powiedzieli, że go odbanowują, bo chcą zobaczyć co się stanie. Niestety bez Dread Return wątpię, aby dało się zbudować eksplozywnego Dredge’a. Na pewno strata drawu z delvem mocno uderzy w combo decki, może tylko wróci do łask Living End, będący combodeckiem, który nic praktycznie nie stracił. Dużo więcej i ciekawiej przedstawił to wszystko pros William Jensen, którego reakcję na bany można poznać tutaj. Temat jest zresztą hitem dnia i przeczytamy o nim także na goldfishu, z naciskiem na finansowy aspekt banów. Resztę reakcji zbierzemy już w kolejnym przeglądzie. W ogóle ciekawostka – zobaczcie kiedy cena Poda na MTGO w wycenie Goldfisha zaczęła spadać. Ktoś trafnie przewidział temat. I jeszcze żeby temat wyczerpać do końca – modernowe przewidywania na SCG co do banów, unbanów, itp jeszcze sprzed banów, aby mieć szerszy kontekst i świadomość tego, o czym mówiło się przed decyzją Wizardów. Nie był to zresztą jedyny tekst, ale symboliczny na pewno. Bana Birthing Poda Community nie przewidziało.

Pax South

W Stanach niebawem odbędzie się Pax South, taka impreza, gdzie jest sporo gier, prezentacji i cudacznych atrakcji, a co najważniejsze, gdzie Wizardzi często podają info o jakiś nadchodzących nowościach. Event odbędzie się 23-25 stycznia 2015 w San Antonio w Texasie. WOTC będą odpalać drafty, Commandery i inne turnieje na życzenie, planują też sporo imprez dla początkujących oraz dla zaawansowanych graczy: Sealed, Two-Headed Giant, Chaos Draft, Foiled Again!, Mini-Masters, Modern, Standard, itd. pełna rozpiska imprez tutaj: magic.wizards.com/PAXSouth. Przy okazji będzie można zdobyć w ramach nagrody przypinkę Ugina, wyglądającą mniej więcej tak:

przypinka ugina na pax south

MOCS i MOPR Promos

Na Magic Online w lutym będzie można zgarnąć ładne promki za MOCSa i MOPRa. Goblin Rabblemaster dostaniemy za MOCS, a Frenzied Goblin i Disdainful Stroke są przewidziane za MOPR.

mocsy i inne promki mtgo

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

Regionalne PTQ w Łodzi!

Młodzi pewnie nie kumają, ale starzy gracze pewnie pamiętają jeszcze żarty, o tym, że będzie Grand Prix w Łodzi. No więc aż tyle dobrego nie ukręcimy, ale będzie ciut mniejsza pompa, w sumie jak małe GP, czyli RPTQ w Łodzi! To jeden z tych turniejów, na które ludzie próbują się dostać poprzez lokalne, sklepowe PPTQ. To ten wielki turniej, za który w tym sezonie gracze na start dostają Liliany Promo i mogą za zrobienie Topa (t4 lub t8) polecieć sobie na Pro Tour. Turniej odbędzie się 27 czerwca 2015 w Hali Expo w Łodzi, tej samej, gdzie graliśmy w ubiegłym roku WMCQ. Sala jest całkiem spoko i sprawdziła się turniejowo, tak samo jak od lat organizacyjnie sprawdza się Gamelord, będący gospodarzem tej imprezy. Podane RPTQ będą kwalifikować na Pro Tour Milwaukee 2015.

Pełną rozpiskę turniejów i dokładne informacje macie w linku powyżej. Z ciekawych informacji jest też rozpiska nagród.

Dwa ostatnie klasyczne PTQ w Polsce

logo ptqDo oporu będę przypominał, że w kraju rozegramy już tylko dwa turnieje z cyklu Pro Tour Qualifier w klasycznym stylu, czyli wygrana = zaproszenie na Pro Tour (+bilet lotniczy). Potem już będą tylko do wyboru mniejsze turnieje PPTQ, dające zaproszenie na europejskiego, zamkniętego qualifiera. Oba turnieje są oczywiście wpisane do naszego kalendarza eventów polskich.

Pierwszy z nich odbędzie się w Świdniku, o czym już informowaliśmy na łamach Psychatoga i zapewne będziemy Wam przypominać, bo impreza naprawdę warta świeczki, a nawet tony wosku. Ponieważ organizator, sklep e-legion, bardzo chce się przyłożyć do tego turnieju, to w efekcie dostajemy świetnie zapowiadający się trzydniowy event (od 30 stycznia do 1 lutego), z masa pomniejszych side eventów i workiem nagród. Polecam już teraz rejestrować się na zabawę.

-x-

O drugim turnieju wiem tyle, co przeczytałem na facebookowym wydarzeniu, ale również zapowiada się doskonała zabawa. Jak podaje organizator:

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich na Magicowy weekend PPTQ+PTQ we Wrocławiu.
21 luty – PPTQ Vancouver, format Standard, miejsce TBA (wstępnie hotel Mercury)
22 luty – PTQ „Louie”, format Standard, miejsce – Hotel Mercury, pl. Dominikański 1, Wrocław

Oba turnieje będą w formacie standard. Całość organizuje Sklep Feniks.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Warszawski prerelease Fate Reforged – zestaw z opisem

W ubiegły weekend mieliśmy na całym świecie turnieje prereleasowe nowego dodatku i Wizardzi przy takich okazjach nie robią żadnych większych turniejów, gdyż chcą, by gracze skupili się na otwieraniu paczek i poznaniu nowego produktu. Z relacji mogę polecić swoje drobne przemyślenia, które opublikowałem zaraz po naszym sobotnim pre. Jeśli go jeszcze nie czytaliście, to rzućcie sobie okiem na link powyżej.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Wygrać Abzan Mirrora

Gry z Abzanem bywają bardzo grindy. Są długie, mocno zależą od umiejętności wykorzystania surowców i do pewnego stopnia na szczęściu w dobieraniu, a po części (dużo większej) umiejętnym sideboardowaniu się i uważnej grze. Jeszcze mocniej wychodzi to, kiedy gra się Mirrora, a ostatnio Abzany jakby znowu częściej można spotkać (w każdym Daily ostatnio trafiam 2-3, często pod rząd). Jeśli gracie Abzanem i chcecie poprawić wasz win percentage w tym MU, Matt Costa doradzi wam jak to zrobić.

Możecie też poczytać o sideboardowaniu się Abzana w tekście Andrea Mengucciego o idealnej 15 zielono-biało-czarnych decków.

Przegląd Fate Reforged pod kątem Constructed od LSV – Biały

LSV dopiero zaczyna omawiać karty z FRF pod kątem Constructed, ale jak zwykle warto rzucić okiem. Jeśli nie mieliście okazji wcześniej jego przeglądów czytać, to wiedzcie, że to coś jak analizy Omniszrona pod kątem Limited, tyle że zamiast tego mamy formaty 60-kartowe na uwadze przy ocenie kart. Zdanie LSV o sile kart z FRF w kontekście Limited też mogliśmy poznać w tym tygodniu, ale o tym później.

UB kontrola z Fate Reforged

William Jensen o UB kontroli z nowymi zabawkami. Deck zyskuje sweepera i parę innych rzeczy i wygląda na to, że wreszcie zabłyśnie. Warto więc mieć go na oku. Nad tematem pochylił się też Josh Silvestri, szczególnie w kontekście Silumgara.

GB Devotion z Temur Sabretooth

Króciutki tekst, ale zwraca uwagę na kartę, którą pod kątem Constructed przeoczyłem z nowego dodatku. Jest w tym potencjał i kto wie, może tygrysek znajdzie sobie miejsce w standardzie. A nawet jeśli nie, to przynajmniej nie można zarzucić autorowi, że próbuje nabijać trejderom kasę. Kto chciał GB mógł już dawno złożyć, a Temur Sabretooth to przecież uncommon.

Inne talie i koncepcje decków z ostatniego tygodnia do T2:

 

MODERN

Istnieje więcej jak jeden sposób na poświęcenie Martyra

Oby więcej takich fajnych tekstów. Niby temat niszowy, ale tekst jest bogato rozpisany. Mamy w nim omówione różne wariacje decków na Martyr of Sands, w tym Soul Sisters czy prisonowy Enduring Martyr. Tekst można pokazywać jako przykład tego, jak różnorodne mogą być magicowe i talie, nawet jeśli korzystają z jednej dość niepozornej na pierwszy rzut oka karty.

 

LIMITED

LSV ocenia Limited Fate Reforged

Jak pisaliśmy wcześniej, LSV opisał FRF także pod kątem Limited. Poniżej znajdziecie linki do wszystkich tekstów z tego cyklu (LSV jak zwykle bierze na jeden raz pojedyncze kolory):

A gdyby Wam było mało, to jest jeszcze podcast LSV z Marshallem Sutcliffem na ten temat.

Przewodnik po Prereleasach Fate Reforged

Już linkowaliśmy do tego tekstu w analizie naszej, ale nadal go polecamy, tym razem w przeglądzie. PVDR przybywa do nas z opisem tego, jak widzi on siłę mechanik i poszczególnych kolorów oraz klanów w FRF. Możemy to krótko podsumować: Jeskai rules! Aczkolwiek nie ze wszystkim, co PVDR pisze trzeba się zgadzać (czarny wcale nie jest taki zły).

Ars Arcanum: Analiza Spojlera Fate Reforged

Do tego tekstu też linkowaliśmy w analizie. I linkujemy go znowu, aby ktoś czasem nie przegapił, bo to na pewno jest lektura warta uwagi i paru cennych chwil waszego czasu. Jak zwykle artykuł ma świetnie przygotowaną stronę statystyczną.

 

LEGACY, VINTAGE

Przewodnik po Eternalach z Fate Reforged

Tekst interesujący głównie ze względu na opinię Caleba Durwarda o Monastery Mentor i Soulfire Grand Masterze, ale znajdziemy tu też komentarz do kilku innych kart. Niektóre z nich mogą wydać się zaskakujące (mam na myśli Frost Walkera), ale generalnie wygląda na to, że Fate Reforged nie zmieni za mocno losu eternali.

O Fate Reforged w eternalach wypowiedział się także Carsten Kotter. Jego tekst znajdziecie tutaj.

Wybierając deck do Legacy

Tekst raczej dla początkujących. Promować format na pewno warto, więc jeśli ktoś jeszcze nie miał kontaktu z nim, może rzucić okiem – może się zainspiruje i wciągnie. Starzy i bardziej doświadczeni gracze nie dowiedzą się stąd jednak niczego nowego. Ot, typowe: graj Burnem, graj tribalem lub graj combem. Albo graj innym deckiem, jeśli znasz siebie, format i decki na tyle dobrze, że sobie poradzisz.

 

COMMANDER

Budżetowy Commander na Darien, King of Kjeldor

Po prostu deck na białym Commanderze. Tani więc dla niektórych dobry, ale warto na niego zwrócić uwagę także ze względu na ciekawostkę jaką jest Urborg, Tomb of Yawgmoth w białym decku. Wiedzieliście, że to w ogóle możliwe? Dzięki temu talia zyskała ciekawe combo z Karma i Royal Decree. Poza tym działa ona jak White Weenie produkujące masę tokenów.

Łowy skarbów Tasigura

Jak sama nazwa wskazuje, dostajemy deck do Commandera na Sultaiowej legendzie z Fate Reforged. Koncepcja decku nie jest nowatorska, a i pewnie nie każdemu wyda się ciekawa, ale jednak jest to deck, w którym mamy 59 Islandów i w sumie 81 ziem. Jak to w takim razie gra? Sprawdźcie w linku.

Fate Reforged pod kątem Commandera

I jeszcze jeden tekst z cyklu przeglądów. Ot, taka tradycja w okolicach releasów. Tym razem oczywiście pisana w kontekście Commandera – karta po karcie, może nawet tekst jest zbyt dokładny w tym aspekcie.

 

 PAUPER

Pauperowy Fate Reforged

Tekst ma fajny tytuł. Zainteresuje oczywiście tych papuperowców, którzy chcą się dowiedzieć, co FRF przynosi ich formatowi. Oczywiście są tu więc omówienia kart, jest też trochę decków – ot, taki typowy przedreleasowy tekst.

 

INNE

Życie Pro Playera

Nowe karty nowymi kartami, a tu tymczasem trafił się świetny tekst od PVDR. Bardzo treściwy, obszerny i ciekawy o tym, jak to jest być Pro Playerem i zarabiać na Magicu. Gdybym miał wskazać tekst tygodnia, to ten tekst brałbym bardzo mocno pod uwagę, bo chociaż bardziej interesujące mogą się wydawać teksty o nowym dodatku, nowych deckach, i chociaż nie jest to też tak szokujące jak bany albo ekscytujące jak pre, to jednak bardzo fajnie zobaczyć jak pewien brazylijski gracz trafił do grona najlepszych magicowców i z czym się to wiąże.

Przegląd grafik z Fate Reforged

Uwaga! Tekst jest długi i zawiera dużo obrazków. Mark Linnemann przygotował naprawdę tłusty kąsek dla miłośników magicowych grafik. Zwraca on nasza uwagę na wiele szczegółów i na najciekawsze rzeczy w tym dodatku jeśli chodzi o wizualną stronę Fate Reforged.

Panel Artystów z Grand Prix Omaha

Jeśli nie usatysfakcjonował was wcześniejszy link i macie ochotę na jeszcze więcej kontaktu z magicową sztuką, to ten link powinien zaspokoić wasze żądze. To zapis panelu z GP Omaha, gdzie siedmiu artystów (Jeff Miracola, Dan Scott, Jim Pavelec, Marco Nelor, Aaron Miller, Winona Nelson, Anthony Palumbo) zasiadło i odpowiadało na pytania moderatora. Jeśli poprzedni tekst wydawał się wam długi, to tym tekstem poczujecie się przytłoczeni. Możecie go jednak odsłuchać też w formie podcastu. Plik audio trwa prawie 57 minut.

State of the Program

MOCSową promką w lutym będzie Goblin Rabblemaster! Oj, będą się ludzie bić o QPki, szczególnie że ta karta jest sporo warta. Poza tym mamy newsy o pre. Warto też zwrócić uwagę na twitterową dyskusję – więcej szczegółów w linku. W dziale opinii Jahn przedstawia swoje pomysły na rozwiązanie problemów z kolekcją. W deckach… cóż, bany sprawiają, że listy z eternali i tak się zmienią. W Standardzie i bloku mamy jednak spisy do Mardu, jeśli ktoś zainteresowany. Do tego standardowo ceny.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Tym razem krótko i bez rozpisywania się – w Standardzie wyróżniło się Jeskai Control. Deckiem modernowym z GP Omahy jest Amulet Combo z drugiego miejsca. Poza tym mamy War Zone Affinity z MTGO (też Modern) oraz Temur Delvera w Legacy (tak, ten deck stracił TC). I jako ostatni Commander na Atarce, czyli RG smoku z najnowszego dodatku.

5 decków, z którymi zagracie w ten weekend

I w tym przypadku bany sprawiają, że tekst dezaktualizuje się bardziej niż normalnie. Dlatego już w tej chwili trochę na zasadzie historycznej ciekawostki. W weekend 16-18 stycznia warto było mieć na oku Scapeshifta, Merfolki, Ad Nauseam i Enduring Ideal. To oczywiście Modern. Piątym deckiem Mardu, na które ostatnio dość często zwracają autorzy tekstów uwagę. Może warto się przyjrzeć tej talii bliżej, mimo FRF za progiem. Przy okazji, przypominamy, że ostatnio pojawił się u nas ciekawy tekst o Mardu, który również polecamy!

 

:g: Finanse :g:

EV Fate Reforged

Jeśli handlujecie kartami i zastanawiacie się, ile możecie zarobić na sprzedaży singli do najnowszego dodatku, to ten tekst was bardzo ucieszy. Saffron Olive bardzo fajnie to wszystko rozpisał i wyjaśnił. Zrozumiecie nawet jeśli wcześniej nie spotkaliście się z terminem EV, czyli Expected Value. Zatem otwierać paczki czy nie? Jeśli zamierzacie to robić dla zabawy czy radości jaką to otwieranie wam daje – tak! Jeśli zaś chcecie robić w ten sposób kasę, zerknijcie do linka. W tym temacie możecie też poczytać tekst o tym, co sprzedawać, a co kupować na pre.

Finansowy przegląd Spojlerów Fate Reforged (część 2)

Druga część tekstu o kartach z FRF i przewidywaniach ich cen na MTGO. Będziemy mogli dowiedzieć się między innymi jak ukształtują się ceny kart multikolorowych z tego dodatku. O ile oczywiście przewidywania się potwierdzą.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Monastery Swiftspear
  2. Flooded Strand
  3. Goblin Rabblemaster
  4. Siege Rhino
  5. Bloodbraid Elf

 

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (