Przegląd prasy #50 – co przyniosły bany?

Wow, wow, wow! To już 50 tygodni jak piszemy prasóweczki magicowe! Wciąż się dziwimy, że to robimy : ) Święta jednak nie będzie, nie stać nas na świeczki i tort, szampan dla bogatych, dla nas tylko pauperowe konfetti ;] Dobra, ale do rzeczy, bo działo się sporo.

Jaki jest Świat po banach? Ciężko od razu powiedzieć czy jest lepszy czy gorszy, na pewno jest zupełnie inny. Dla Magica bany m.in. Treasure Cruise’a oraz Birthing Poda było bardziej dotkliwe i długofalowe niż rezygnacja szwajcarskiego banku z dalszej ochrony Franka, w którym masa ludzi ma kredyty. Pojawiło się o tym masa artykułów w ubiegłym tygodniu, mamy reakcje ludzi związane z, zmiany w metagame i finansach. Mamy za sobą również finał Sunday Super Series, który wraz z SCG Waszyngton stanowią pierwsze duże turnieje w nowym standardzie, zaraz po wejściu FRF wniósł trochę świeżości do standardu.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

SCG Open Waszyngton

Nie zawsze wspominamy o turniejach StarcityGames, ale ten w Waszyngtonie jest dość ciekawy, bo rozgrywany już w nowym standardzie. Gerard Fabiano wygrał go za pomocą swojego Sultai Control (4 Satyr Wayfinder jako jedyne stwory i 7 planeswalkerów, w tym: Ugin, the Spirit Dragon, Ashiok, Nightmare Weaver, Garruk, Apex Prediator i Kiora, the Crashing Wave.

Przy okazji rozgrywany był też tradycyjnie już dla SCG turniej w modernie (wygrały Boggle Auras) i legacy (wygrał Show and Tell). Wszystko macie pod jednym linkiem powyżej.

2015 Super Sunday Series Championship

W finale cyklu Super Sunday Series zebrali się gracze, którzy wygrywali side eventy SSS podczas różnych turniejów Grand Prix. W niedzielę na polu bitwy pozostał tylko Luis Salvatto, który zwyciężył swoim R/W Midrange (zawierającym m.in: Chandra, Pyromaster, Brimaz, King of Oreskos, Ashcloud Phoenix i Stormbreath Dragon). Tu macie decklisty z Top 8, a tu z ciekawostek undeafeated decklisty po 1 dniu. Garść informacji o tym turnieju znajdziecie tutaj.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

FNM Promo Kwiecień

W minionym tygodniu poznaliśmy kartę, która będzie promką na FNMach w kwietniu. Obecnie rzadko pojawia się ona w deckach, ale po rotacji – kto wie? Obrazek Kanadyjczyka, Seba Mckinnona, nadrabia grywalność karty. Zobaczcie zresztą poniżej, oto Suspension Field w alternatywnej wersji:

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Dwa ostatnie klasyczne PTQ w Polsce

logo ptqJuż w najbliższą sobotę odbędzie się przedostatnie klasyczne PTQ w Polsce, czyli takie gdzie wygrana = zaproszenie na Pro Tour (+bilet lotniczy). Zwycięzca PTQ otrzyma zaproszenie na turniej Pro Tour Dragons of Tarkir, który odbędzie się w Brukseli 10-12.04.2015. Dodatkowo dostanie nagrodę Travel Award na turniej Pro Tour – oznacza to bilet lotniczy w dwie strony z jednego z lotnisk położonych blisko miejsca zamieszkania do Brukseli. Szczegóły tej nagrody są podane w oficjalnym regulaminie na stronie producenta (Wizard of the Coast).

Potem już będzie tylko PTQ we Wrocławiu a dalej pozostaną tylko do wyboru mniejsze turnieje PPTQ, dające zaproszenie na europejskiego, zamkniętego qualifiera. 

PTQ w Świdniku

Pierwsze ze wspomnianych PTQ odbędzie się w Świdniku, o czym już informowaliśmy na łamach Psychatoga. Ponieważ organizator, sklep e-legion, bardzo się przyłożył do tego turnieju, to w efekcie dostajemy świetnie zapowiadający się trzydniowy event (od 30 stycznia do 1 lutego), z masą pomniejszych side eventów i workiem nagród. 

Organizator dorzucił jeszcze drobne informacje dodatkowe:

  1. Ze względu na wygodę turnieje zaplanowane na piątek i sobotę (30-31.01) odbędą się w Centrum Kultury w Świdniku (dawne Kino Lot). Mapka dojazdu. Na miejscu będą dodatkowe atrakcje połączone z grami bez prądu i konsolówkami.
  2. W środę ostatecznie zamknięta zostanie prerejestracja a co za tym idzie możliwość dokonywania przedpłat!
  3. Uzupełniona została mapka z DARMOWYMI parkingami w pobliżu Zespołu Szkół nr gdzie w niedzielę rozegrane zostanie PTQ.
  4. Dzięki uprzejmości ekipy z „Gramy na Maxa” w przerwie pomiędzy grami (lub podczas nich) będzie można pograć na konsolach.

PTQ we Wrocławiu

Ostatni polski PTQ odbędzie się we Wrocławiu, 22 lutego 2015 (również niedziela):

Format: Standard
Start zapisów: 10:00
Start turnieju: 10:30-11:00
Wpisowe przy przedpłacie do 13 lutego: 120 zł
Wpisowe po 13 lutego i w dniu turnieju: 130 zł
Dane do przelewu:
Paweł Kubiak, Brzozowa 15, 59-220 Legnica
numer konta ING: 25 1050 1748 1000 0090 6440 2374
Miejsce: Hotel MERCURE, Plac Dominikański 1, 50-159 Wrocław.

Do dyspozycji graczy jest duża, klimatyzowana sala konferencyjna na 130 osób. Na miejscu będzie darmowy dostęp do internetu.

Nagrody (poza biletem i zaproszeniem na PT):

– Top 8 otrzyma ekskluzywne maty do gry, stworzone na potrzeby tego sezonu PTQ.
– 1 miejsce – laptop o wartości około 4 tysięcy zł
– 2 miejsce – 4 booster boxy Fate Reforged lub Khans of Tarkir
– 3-4 miejsce – 2 booster boxy Fate Reforged lub Khans of Tarkir
– 5-8 miejsce – 1 booster box Fate Reforged lub Khans of Tarkir
– 9-16 miejsce – pół booster boxa Fate Reforged lub Khans of Tarkir

W ramach tej samej imprezy, dzień wcześniej (21 lutego) odbędzie się także na miejscu PPTQ Vancouver, (również format Standard). Całość organizuje Sklep Feniks (ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław. Kontakt: feniks_shop@wp.pl, kom: 694 606 618).

Dyskusja i szczegółowe informacje znajdziecie na forum, tutaj.

Szczegółowe informacje o Grand Prix Kraków

Bazaar of Moxen przedstawił już pierwsze informacje o GP Kraków, które odbędzie się 16-18.04.2014, w hali Targi Expo Kraków. Organizatorzy obiecują, że playmaty rozdadzą wszystkim graczom, nie znana jest jednak wciąż grafika na tych matach (będzie podana później). Kolejnym bonusem jest wybór nagród w side eventach – zamiast klasycznych boosterów, można wziąć kredyt sklepowy BoM, za który zwycięzcy wybiora sobie nagrody. Tu również warto się szybko rejestrować, bo ograniczenie jest tylko do 1300 zawodników.

SCG będzie organizować Grand Prix Londyn, 14-16 sierpnia

Grand Prix Londyn odbędzie się w sierpniu (14-16, 2015 r.) i formatem będzie standard. Event będzie organizowany przez amerykański sklep StarCityGames.com, a GP Londyn będzie ich pierwszym wielkim eventem organizowanym w Europie. Reklamujemy ten turniej dość wcześnie z racji, że to bardziej elektryzujący news niż namawianie na turniej. SCG do tej pory organizowało już sporo Grand Prixów w Stanach i regularnie organizują swoje turnieje (SCG Open, SCG Invintantionals itd.), robiąc to bardzo profesjonalnie. Spodziewamy się, że potraktują to GP bardzo priorytetowo i postarają się świetnie wypaść, przez co liczymy na jakieś super wypacykowane maty magicowe, sporo artystów, ładnych side eventów, bardzo profesjonalną oprawę z komentarzem i coveragem itp. Do tej pory SCG zorganizowało dwa z trzech największych turniejów Grand Prix w historii Magica: GP Richmond (Modern) i GP New Jersey (Legacy). Jak pojawi się więcej szczegółów, to oczywiście nie omieszkamy o nich poinformować w kolejnych przeglądach.

2015 GP London Announcement SCG

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Rietzl i Sperling o Abzan Aggro

Matt Sperling i Paul Rietzel napisali wspólny tekst o Abzan Aggro w standardzie, kopiąc dość głęboko w temacie tego archetypu. Nie jestem fanem takich tier-1-do-porzygu-decków-bo-nie-mam-pomysłu-na-nic-lepszego, ale co zrobić – idzie PTQ w standardzie i chyba sam sięgnę po taki nudny-do-porzygu-tier-1-abzan, bo mając ostatnio mało do czynienia ze standardem, będę potrzebował czegoś prostego, skutecznego i wygrywającego turnieje.

Top 10 Śpichów w Fate Reforged

Frank Lepore zabiera się za śpioszków z Fate Reforged pod kątem standardu, czyli za karty, które na pierwszy rzut oka nie wydają się mocarne w formacie. Mamy wśród nich: Temporal Trespass, Mastery of the Unseen, Monastery Siege, Whisperwood ElementalMardu Strike LeaderSupplant FormShaman of the Great Hunt oraz kilka smoków. Jak i do czego Frank chce ich używać – to już pozostawmy jemu do wyjaśnienia. Jak dla mnie wiele z tych pomysłów jest naprawdę wartych uwagi, np. po to, aby coś wreszcie złamać w skostniałym T2, czy po prostu nie grać kolejnym nudnym-do-porzygu-…. Zresztą jak szukacie czegoś nowego i inspirującego, to może obczajcie nowych bohaterów tutaj.

LSV ocenia Constructed Fate Reforged

Już wspominaliśmy o tym w poprzednim tygodniu, ale w międzyczasie LSV skończył swój cykl. Poniżej macie przegląd kart z FRF pod kątem constructed:

Uaktualniamy najlepsze decki w standardzie o Fate Reforged

A właściwie, to Paulo Vitor Damo da Rosa aktualizuje ugrane tjer-łanowe archetypy standardu o nowe karty z FRF. Tasigur, the Golden Fang i Torrent Elemental do Sidisi Whip, Warden of the First Tree, Valorous Stance oraz Valorous Stance do Abzana, dalej mamy też dodatki do UB Controla, Red Devotion (no to może nie jest taki znowu tier 1, ale deck dostał trochę zabawek), UW Heroic i RW Tokenów. Zapraszamy do poznania szczegółów w artykule PVDR’a.

Casualowy potwór: oblężenie godzinami

Mamy tu opis talii w kolorach UWG. Jak mówi sam autor, deck nie musi być dobry, nie musi być doskonały i wymaga drawów z krainy magicowej Gwiazdki, ale pozwala na odpalanie Sage of Hours w czwartej turze. Mimo że zdarzyło się to autorowi tylko raz w czwartej, w około 60% grach udawało mu się robić nieskończone tury. W sumie to taki luźniejszy tekst, na 5 minut przeglądania, który udowadnia, że casual może być całkiem fajny i pokazuje jak bogaty jest aktualny Standard. Szkoda tylko, że jak na casual to karty do decku mamy tu drogie.

 

MODERN

Nowe decki do nowego Moderna

Ten tekst wpisuje się w falę tekstów, które pojawiły się w reakcji na bany przy okazji FRF. Siłą rzeczy jest tu więc parę opinii o wycięciu Birthing Podów z formatu i banhammerze na DTT i TC. Artykuł zawiera jednak również kilka pomysłów na talie i trochę przewidywania odnośnie przyszłego meta. I chociaż część spisów trąci casualem (Hearthless Summoning?!), to mamy tu też kilka bardziej pro pozycji (np Junk czy Jund)

Modernowe rozkminy: bany nie są fajne

Graczom to nie dogodzisz. Nie ma banów? Źle. Są bany? Źle. I dziwić się, że Wizardzi „troszkę” mniej uwagi zaczęli zwracać uwagę na Moderna i Eternale. Tu macie przykład negatywnej reakcji, będącej w dużej mierze krytyką ostatniej decyzji co do B&R. Reakcja ta jest jednak całkiem solidnie napisana, sensownie uargumentowana i stanowi ciekawy głos w dyskusji, jaka ostatnio przetoczyła się w społeczności magicowców.

 

PAUPER, VINTAGE

5 Talii, którymi zagrasz w ten weekend

W 5 taliach, którymi co prawda ja nie pogram, ale może ktoś z Was skorzysta, dostajemy 4 decklisty do Paupera i jedną do Vintage. Są to kolejno: Monoblue Delver (Pauper), R/W Metalcraft (Pauper), U/G Mill (Pauper), RUG Tron (Pauper) oraz Time Vault and Friends (Vintage).

Dla laików w formacie biednych-ludzi, ciekawą informacją może być fakt, że ten format ominęły bany i tu wciąż można grać Ancestralem-dla0biednych, czyli Treasure Cruise. Prawie jak Vintage : )

 

PAUPER

FRF z formacie standard Pauper

W linku powyżej mamy bardzo zgrabny przegląd nowych kart z Fate Reforged pod kątem standard-paupera w wykonaniu PureMTGO. Jest to gratka dla fanów formatu, którzy zastanawiają się jakie commony zyskali wraz z nową edycją. Warto zauważyć, że Czyste MTGO jest jedną ze stron przeprowadzających najbardziej profesjonalnie analizy w całym internecie

 

LIMITED

Przegląd FRF limited od Tiago Chana

Tiago Chan rzuca nam merytoryczną bombę. Mamy tu jak zwykle oceny kolorów, top uncommonów i commonów, oceny mechanik i tym podobne rzeczy obecne w przeglądach setów. Tekst wyróżnia osoba autora i brak wodolejstwa. No i trafność wielu spostrzeżeń i ocen tu zawartych.

6 porad jak przekuć swój los na draftach

Takie kilka luźnych uwag od Nathana Holidaya odnośnie draftowania Khansów wraz z Fate Reforged. W sumie nic to specjalnego, nic szczególnie odkrywczego, ale to wciąż fajny przyczynek do dyskusji i własnych przemyśleń jak pickować karty w FRF.

Kompletny przewodni po kostkowych draftach

Może i kompletny, ale ogólny, więc nie nastawiajcie się na jakąś głęboką analizę, ale jako wprowadzenie do Cube Draftów tekst się powinien sprawdzić. Wszystko to od Reida Duke’a trochę w kontekście Legacy Cube’a, którego chwilowo możemy grać na MTGO. Jeśli zamierzaliście zacząć zabawę z sieciową kostką, ale nie byliście pewni tego, jak ją ugryźć, artykuł powinien wam pomóc. A jako uzupełnienie mamy jeszcze tekst, w którym Duke wymienia 40 najlepszych jego zdaniem kart w kostce. Sporo w nich niebieskich kart, ale wszyscy wiemy przecież, że niebieski jest najlepszym kolorem w Magicu, prawda?

 

INNE

Starzy i nowi Chanowie

Nie każdy traktuje poważnie flavorową stronę Magica, ale dla tej części naszych czytelników, co wolą Vorthosową stronę Magica, podrzucamy omówienie nowych chanów. Jeśli interesuje was ta piątka legend z FRF zajrzyjcie tu. Może natchnie to was jakoś do flavorowego decku EDH albo pozwoli wam zabłysnąć wiedzą na jakimś FNMie. 

Zbanowane!

Caleb Durward opisuje karta po karcie z zestawu zbanowanych i odbanowanych, co się zmieni, jak to wpłynie na dany metagame, jakie nowe decki się pojawią, co zastąpi karty lub całe talie w związku ze stratami ich kluczowych kart. Bardzo wnikliwy i ciekawy tekst od równie dobrego gracza. Taka przekrojówka, która pokazuje nam efekt zmian w constructed a zarazem może się przydać trejderom w ocenie nadchodzących trendów.

State of the Program

Njusy w SotP związane są oczywiście z banami, a także z Vintage i FRF online. Dodatkowo 28 stycznia będzie przedłużony downtime (związany pewnie z banami, które dopiero tego dnia wchodzą na MTGO). W sekcji opinii Jahn opowiada trochę o zakładaniu nowego konta na MTGO. Akurat potrzebował, akurat uznał to za ciekawy temat, w sumie nic specjalnego. W deckach decków nie ma, bo bany i prereleasy. Po prostu nie było Jahnowi z czego zbierać. Na koniec jak zwykle przegląd cenowy. 

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

W pięciu taliach tygodnia Gutierrez serwuje nam tym razem decki, które powstały w oparciu o karty z nowego dodatku. Dostajemy więc dwie talie do Standardu. Pierwsza z nich to Mono Blue Devotion. Deck z Thassami, Bidentami i Nykthosem wraca, ale czy będzie znowu siać spustoszenie w formacie? Pewnie nieszczególnie, ale talię warto odnotować. Dużo ciekawsza jest propozycja od Brada Nelsona. To również dewocja, ale tym razem zielona. Jest tu Ugin i Frontier Siege, a do tego kilka kart w side z FRF. Dwa kolejne decki są do Legacy. Pierwszy korzysta z Monastery Mentora i masy tanich artefaktów, aby wcześnie wrzucić mnicha do gry, po czym zabić w kolejnej turze. Czwartą talią jest Cloudnought Adama Barnello, który jest próbą złamania Phyrexian Dreadnoughta. To dużo ciekawszy deck od All In Mentora. Manifest z Cloudforma i Lightforma pozwala wstawić do gry stworka 12/12 z tramplem, hexproofem lub lifelinkiem bez drawbacku. Do tego trochę manipulacji biblioteką, cantripów i okazjonalne combo na Thopter Foundry i Sword of the Meek. Commander, czyli piąty deck, wykorzystuje Jeskaiową legendę. Gramy tu na Shu Yun, the Silent Tempest, aby tempem pokonywać przeciwników.

Jak kompleksowo rozpoznawać chińskie fejki

Na Reddicie trafiłem na ciekawy filmik, który pokazuje różne techniki rozpoznawania chińskich podróbek. To bardzo dobry materiał edukacyjny, dla każdego, kto nie chce dać się wyrolować na zakupie podróby.

 

:g: Finanse :g:

 

Podsumowanie szalonego tygodnia w finansach: FRF i modern

Jak w tytule – opis zmian cen kart z Fate Reforged i kilku kart z moderna po ogłoszeniu jakie są nowe bany i unbany w constructed. Dodatkowo jest kilka ciekawostek ze standardu, przez które kilka kart może skoczyć w cenie: Humble Defector, który ładnie się sprawdza z Jeskai Ascendancy czy Dark Deal w połączeniu ze Spirit of the Labyrinth lub Waste Not.

Update cen papierowych kart zaraz po tym jak weszły bany

MTGStocks.com zaprezentował zmiany kilku kart po pojawieniu się informacji o banach i unbanach magicowych. Mamy od razu opis skąd wzięły się takie zmiany. Pewnie nikogo nie dziwi spadek cen Birtging Poda czy Golgari Grave-Trolla, za to ciekawie wyglądają talie do decków, które na chwilę się zahibernowały, takie jak Worldgorger Dragon do Legacy i jego Scion czy Gheist of Saint Traft do moderna. Jeszcze dwa newsy dalej na tej samej stronie dostajemy „Zwycięzców Tygodnia„, czyli opis kart i zmian cen kart, które najwięcej zyskały. Oczywiście teksty są ze sobą powiązane informacją o banach. Również możecie sobie uzupełnić wiedzę o tekst podobnego kalibru z MtgGoldfisha, lub taki trochę o zwycięzcach i przegranych moderna, ale przyznam, że informacje się troche pokrywają i nie wnoszą już nic odkrywczego.

Modernowy (finansowy) zabójca gigantów: zmiany na liście banów i restrykcji

Przed chwilą mieliśmy na szybko i „po łebkach”, a już tutaj, w dużo grubszym i ciekawszym tekście mamy bardzo fajna analizę zmian w modernie, przewidywania na powroty starych graczy, którzy ucierpieli m.in. na pojawieniu się Treasure Cruisa. Powaga, to taka mega rozkmina o modernie, która w sumie nie tylko dotyczy finansów, ale bardzo ładnie przewiduje co się teraz stanie z metagame tego formatu. Jak zawsze analiza PureMTGO na ocenę celującą!

Picture courtesy of Bob Barrie on Twitter

Picture courtesy of Bob Barrie on Twitter

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Flooded Strand
  2. Birthing Pod
  3. Anafenza, the Foremost
  4. Goblin Rabblemaster
  5. Dig Through Time

 -x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (