Przegląd prasy #51- nowy standard i PTQ w Świdniku

Fate Reforged wszedł przebojem na salony i już ładnie rozpanoszył się w standardzie. Po prereleasach rozegrano kilka turniejów w standardzie, ale pierwszym dla nas ważnym w kraju było PTQ w Świdniku. Wpływ na modern FRF będzie widoczny już w przyszły weekend, jak prosi z całego świata rozpoczną walkę o mistrzostwo Pro Touru Fate Reforged. Legacy też dostało kilka prezentów z nowego dodatku, wstawiając np. Tasigura w drugiej turze, jako sympatyczne ciało 4/5.

Jak jeszcze wpłynął nowy dodatek na format, jak poszło PTQ w Świdniku i kto zrobił nam ładny prezent za granicą – o tym w przeglądzie poniżej. Zapraszamy!

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix San Jose

Luis Scott-Vargas, Eric Froehlich oraz Paul Cheon zdobyli szturmem Grand Prix San Jose, teamowy turniej w formacie Limited KTK+FRF. Trio prosów przeszli niezwyciężeni w głąb dnia drugiego, tak samo niepokonani byli w Top 4 (GP Temoawe nie ma top 8, rozpoczyna się od drafta 4 drużyn). W finale pokonali trójcę złożoną z: Paula Rietzla, Matta Sperlinga i Dave’a Williamsa.

Grand Prix Mexico City

Mario Flores został zwycięzcą Grand Prix Mexico City rozgrywanego w formacie Limited KTK+FRF. Na turnieju zagrało 626 zawodników. W Top 8 zagościli: Eduardo Vieira, Mario Flores, Martin Jůza, Andreas Canavati, Juan Carlos Botis, Chapman Sim, Axel Martinez i wspomniany Pascal Maynard.

PTQ w Świdniku

W ubiegłą niedzielę odbyło się świetne PTQ w Świdniku, czyli kwalifikacja na Pro Tour w Brukseli, przedostatnia taka, która od razu daje zaproszenie na Pro Tour. Organizatorzy dali z siebie wszystko, przygotowując naprawdę wspaniałą trzydniową imprezę napakowana side eventami i dodatkowymi atrakcjami. Niedzielny turniej główny ugościł 69 zawodników, a całość wygrał Michał Gajewski, mastermind Abzana.

Finaliści wraz z partnerkami oraz organizatorem imprezy

Finaliści wraz z partnerkami oraz organizatorem imprezy

W linku tytułowym znajdziecie naszą prawie pełną relację. Brakuje tam jeszcze kilku materiałów, ale będziemy je uzupełniać w tygodniu. Spisy decków powinny być dziś, tj. wtorek. Na tę chwilę od razu podzielę się własnym spostrzeżeniem: Ugin jest mocarzem, Crux trochę zmienia format, Tasigur rządzi, Whisperwood Elemental będzie kozakiem : )

-x-

PTQ w Pradze Czeskiej

o;n&o;:&o;k&o;">Niestety tu nie mam żadnego linka, szukałem na cmus.cz, ale nic nie wpadło mi w oko na temat relacji z tamtejszego PTQ. Jak jednak dowiedzieliśmy się od samego zwycięzcy – tamtejszy qualifier został zdobyty przez Polaka. Całe PTQ, a co za tym idzie też slota na PT i bilet lotniczy wygrał Dominik „Świstak” Konieczny. To zawsze cieszy, kiedy nasi kradną komuś slota : )

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Pracownicy i ich rodziny mogą grać w lokalnych turniejach o małym relu

Taka zmiana od Wizardów, będąca ukłonem w stronę pracowników firmy oraz ich rodzin. Od teraz mogą oni uczestniczyć w małych turniejach o niskiej randze, takich jak FNM czy Prerelease. Drobna sprawa zwłaszcza dla Polaków, którzy mają mało wspólnego z firmą, ale miło wiedzieć, że Wizi miewają ludzkie odruchy.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Ostatnie klasyczne PTQ w Polsce – Wrocław

logo ptqZa trzy tygodnie odbędzie się ostatnie klasyczne PTQ w Polsce (wygrana = zaproszenie na Pro Tour +bilet lotniczy). Zwycięzca PTQ otrzyma zaproszenie na turniej Pro Tour Dragons of Tarkir, który odbędzie się w Brukseli 10-12.04.2015. Potem już tylko pozostaną nam do wyboru mniejsze turnieje PPTQ, dające zaproszenie na europejskiego, zamkniętego qualifiera.

Wspomniane PTQ odbędzie się we Wrocławiu, 22 lutego 2015 (niedziela):

Format: Standard
Start zapisów: 10:00
Start turnieju: 10:30-11:00
Wpisowe przy przedpłacie do 13 lutego: 120 zł
Wpisowe po 13 lutego i w dniu turnieju: 130 zł
Dane do przelewu:
Paweł Kubiak, Brzozowa 15, 59-220 Legnica
numer konta ING: 25 1050 1748 1000 0090 6440 2374
Miejsce: Hotel MERCURE, Plac Dominikański 1, 50-159 Wrocław

Do dyspozycji graczy jest duża, klimatyzowana sala konferencyjna na 130 osób. Na miejscu będzie darmowy dostęp do internetu.

Nagrody (poza biletem i zaproszeniem na PT):

– Top 8 otrzyma ekskluzywne maty do gry, stworzone na potrzeby tego sezonu PTQ.
– 1 miejsce – laptop o wartości około 4 tysięcy zł
– 2 miejsce – 4 booster boxy Fate Reforged lub Khans of Tarkir
– 3-4 miejsce – 2 booster boxy Fate Reforged lub Khans of Tarkir
– 5-8 miejsce – 1 booster box Fate Reforged lub Khans of Tarkir
– 9-16 miejsce – pół booster boxa Fate Reforged lub Khans of Tarkir

W ramach tej samej imprezy, dzień wcześniej (21 lutego) odbędzie się także na miejscu PPTQ Vancouver, (również format Standard). Całość organizuje Sklep Feniks (ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław. Kontakt: feniks_shop@wp.pl, kom: 694 606 618). Dyskusja i szczegółowe informacje znajdziecie na forum, tutaj.

Pro Tour Fate Reforged

Wielkimi krokami zbliża się Pro Tour powiązany nazwą z nowym dodatkiem. Zagrają na nim trzej nasi gracze, jedni z najlepszych w kraju, czyli Piotr Wald, Maciej Janik i Wojciech Jankowski, a formatem, z którym się zmierzą będzie: Modern oraz Khans of Tarkir + Fate Reforged Booster Draft.

Zwycięzca tego turnieju poza nieskończoną sławą weźmie do kieszeni 40000$ dolarów, a ostatnim płatnym miejscem jest 75, warte 1000$. Zasiadajcie przed monitory w weekend i czatujcie na techy, sleeperów, karty warte uwagi i pieniędzy oraz doskonałe zagrania.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Czerwona Dewocja

Conley Woods kombinuje z Nykthosami by zrobić czerwoną dewocję grywalnym deckiem. Pytanie jak jest to sobie w stanie poradzić z topowymi deckami w Standardzie. Trzeba będzie trochę potestować. Woods na razie rzuca tylko luźny koncept do przepracowania. Ze swojego doświadczenia ostrych dwudniowych testów grania na MTGO, wiem że takie decki mogą się nieźle sprawdzać i warto zwrócić uwagę na powoli wracającą dewocję. Zresztą w finansach jest nawet wspomnienie, o podnoszącej się w widoczny sposób, cenie Nykthosa.

Aktualizacja najlepszych decków w standardzie

Kolejny raport Paulo Vitora Damo da Rossa na temat zmian w wyścigu o tytuł najlepszych talii standardu. Dziś na tapetę lecą: Abzan Whip, Mardu i Green Devotion, który rozbija się na Temur Ascendancy Combo oraz Frontier Siege Rampę. Macie tu ładnie opisane talie z podanym w skrócie gameplanem, które możecie bez wstydu i strachu zabrać nawet na większy turniej.

Nowy Metagame Standardu

Dla uzupełnienia informacji o obecnym stanie standardu polecamy artykuł Franka Karstena, który w swoim stylu, bardzo analitycznie podchodzi do formatu, przedstawia tabelki i statystyki. Dane oparte głównie na mistrzostwach Super Sunday Series oraz SCG Standard Open, na którym zagrało 507 medżikowców.

 

MODERN

5 Talii, którymi zagrasz w ten weekend

Tym razem Modern. Mamy tu cztery decki – UR Affinity, Abzan Midrange, Tarmo Delver i UW kontrola. Trochę to jeszcze przedbanowe środowisko, ale mamy tu podsumowanie metagame, które już wskazuje na efekt banhammera. I jest różnorodnie. Widać, że ludzie testują różne opcje. Jako piąty deck mamy talię do Block Constructed. Podobnie jak w T2 rządzi tu Abzan. 

Mardu Landfall

Czyżby ban Poda faktycznie przyczynił się do zdywersyfikowania meta? Czyżby decki na stworach wreszcie mogły rozwinąć skrzydła? Cóż, nie mi oceniać, a i czas pokaże. Zniknięcie Poda sprawiło jednak, że gracze kombinują i chociaż koncept decku nie jest nowy, to talia na zendikarowym landfallu jest na pewno ciekawą opcją. Talia, która do tej pory najczęściej pojawiała się jako wariacja Borosa, teraz prezentuje się w kolorach Mardu. Oprócz sideboardu i opisu decku mamy tu także 4 filmiki z gier.

Nowy krajobraz moderna

Seth Manfield, jak wielu przed nim, próbuje zrrobić przegląd decków do Moderna w nowym meta. Całkiem fajny tekst, każdy archetyp omówiony, decki wyciągnięte od prosów albo z topów na turniejach. Na pewno jest to wróżenie, na pewno Seth chciałby przewidzieć coś, co pojawi się za tydzień na Pro Tourze, na pewno chciałby, żeby jakiś pros zagrał tym, co przedstawił. Trzymamy za niego kciuki.

 

PAUPER

Pauperowy raport: UR Delver Control

W pauperze bana dla Treasure Cruise’a nie było i dalej możemy dociągać trzy karty za U. Oznacza to, że spisy z delverem mogą tu sobie powalczyć. Tu mamy opis kontrolnej wersji decku.

 

LIMITED

Manabase w Limited

Bardzo podstawowy, bardzo uniwersalny i genialny tekst dla graczy początkujących, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z limited. Raphael Levy, jeden z najlepszych graczy na świecie opisuje w swoim artykule podstawy budowania manabase w formatach limited. Jak dla Was zbyt prosty, to polećcie ten tekst młodszym, mniej doświadczonym graczom.

 

COMMANDER

Malfegor w trakcie tworzenia

Malfegor to generał, którego jeszcze chyba nie mieliśmy okazję polecać w naszych przeglądach, a tu Carlos Gutierrez pokazuje nam jak demona okiełznać i jak wykorzystać go w EDH. W ogóle sporo tu demonów, talia bardzo tematyczna i rozbudzająca fantazje niejednego zjadacza kotów ryczącego co noc do księżyca.

 

TINY LEADERS

Tiny Leaders: Wprowadzenie

Zastanawiałem się czy dać ten tekst do finansów, ale jego wielkość, spisy decków i bardzo ładne wprowadzenie do formatu szybko zrewidowało kategorię. Jednocześnie tekst tak świetnie nadaje się na start w tym formacie, że nawet zdecydowałem się wraz z nim wydzielić podrozdział przeglądu dla samych Tiny Leaders. Chciałem co prawda wpierw dać polski tekst o tym formacie, ale na razie autor zamówionego artykułu się nie odzywa. Zobaczymy, jak szybko się tu utrzymają, acz na razie mam wrażenie, że format robi ogromna furorę i wciąga do siebie masę graczy. A może by tak uczynić Tiny Leaders formatem constructed Mistrzostw Psychatoga, czyli Megatoga?

Werewolf Standstill

Mamy tu na temurowej przywódczyni z FRF (Yasova Dragonclaw) naprawdę ciekawy deck. Jest tu trochę niebieskich enchantów (w tym Standstill), które utrudniają zagrywanie spelli (i są tanim drawem) oraz masa tanich wilkołaków, które mają przed stillem wejść na stół, czyli klasyczna strategia pod ten enchantment, znana z formatów eternal. Poza tym, to kolejna fajna talia tematyczna. Aż się chce to złożyć i zagrać!

 

INNE

Szkoła Hudson River

Trochę sztuki, barbarzyńcy! A nawet historii sztuki. Z tego tekstu dowiecie się czym była tzw. Hudson River School, czyli jak podpowiada wikipedia: „amerykański ruch artystyczny z połowy XIX wieku utworzony przez grupę pejzażystów, których artystyczna estetyka była inspirowana romantyzmem”. Co to ma wspólnego z Magiciem? Sami musicie sprawdzić. Należy wam się jednak mała podpowiedź i niech będzie ona w formie imienia i nazwiska: Adam Paquette. Teraz wszystko jasne, prawda?

Grywalne karty z FRF pod kątem Eternali i Moderna

Nie macie, mamy nadzieję, dość przeglądów? Oto kolejny, tym razem z MTGGoldfish. Tekst, jak w nagłówku, omawia karty z FRF pod kątem eternali i moderna. Wiele więcej dodawać nie trzeba, a że podobne wątki pojawiały się na forum mtgnews przy kolejnych dodatkach i budziły zainteresowanie, to i zalinkować warto.

State of the Program

Njusów w zasadzie nie ma, ale warto odnotować start prereleasów i releasy – nowy format online wszedł w miniony weekend! To oznacza też zmiany w wypłatach paczek. Będziemy teraz dostawać nagrody w stosunku 1/3 FRF i 2/3 KTK. W sekcji opinii dostajemy garść informacji i porad co do pre. Może komuś się to przyda, ale w tej chwili częściowo temat jest zdezaktualizowany. W deckach oczywiście Sultai Control w T2, Bogles (czyli hexproof aury) w Modernie, Dark Depths landy w Legacy, MonoU Belcher w Vintage (to talia Buehlera). Do tego zwyczajowe ceny. 

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Prawdziwą gwiazdą tygodnia jest Ali Aintrazi ze swą rampującą się Sultai kontrolą. Sprawdźcie koniecznie ten deck – robi wrażenie. To oczywiście zabawka do Standardu. Drugim hitem tygodnia w T2 jest combo na temurowej Ascendacji. To coś dla osób, które lubią nieskończone comba. Combo tworzą Nykthos + Temur Sabertooth i Voyaging Satyr oraz ascendacja. Deck wcale nie ogranicza się jednak do comba i wygląda równie groźnie co większość zielonych dewocji. W Modernie z kolei mamy dwa decki wskrzeszone w wyniku banów – pierwszy z nich to talia na Necrotic Ooze z Borborygmosem i Girselbrandem, a druga to klasyczny UR Splinter Twin z Kiki-Jiki i Pestermite’ami. Najciekawszy jest chyba jednak deck do Vintage. To Blue Belcher Randy Buhlera z kilkoma opcjami na combo i opcją skręcenia się w pierwszej turze. Ciekawostką jest, że jedynym landem jest tutaj Tolarian Academy, ale przy takiej ilości manodajkowych kamyków nie powinno to wcale dziwić.

 

:g: Finanse :g:

Finansowa Piątka FRF

Autor bierze pod lupę pięć wybranych kart z nowego dodatku pod kątem ich wartości monetarnej. Dziś mamy tekst, którego głównymi bohaterami są: Alesha, Who Smiles at Death, Flamewake Phoenix, Yasova Dragonclaw, Silumgar, the Drifting Death oraz jeden z ważniejszych obecnie sweeperów standardu – Crux of Fate.

5 Zwycięzców i 3 przegranych tygodnia

Raporcik finansowy z ostatniego tygodnia przedstawiający piątkę najlepszych gainerów i 3 największych looserów monetarnych z obecnego standardu. Autor wydaje także werdykty, czy daną kartę sprzedawać, czy kupować dla zysku.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Tasigur, the Golden Fang
  2. Ugin, the Spirit Dragon
  3. Goblin Rabblemaster
  4. Monastery Mentor
  5. Eidolon of the Great Revel

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (