Przegląd prasy #53 – WOTC zaczyna kochać format Pauper

Pauper chyba trochę ożywa, a przynajmniej mam taką nadzieję, bo format jest całkiem przyjemny dla początkujących graczy, a swego czasu święcił ogromne triumfy na MTGO. Właśnie w ubiegłym tygodniu Wizardzi ogłosili nową rozpiskę turniejów Online i znalazło się tam sporo Daily Paupera, na których wielu grinderów robiło tixy przy bardzo małym nakładzie finansowym. Od razu ożywiła się trochę scena redaktorska Mtg, co zaowocowało świeżymi tekstami o Pauperze.

Tydzień przyniósł też kilka tekstów nawiązujących do niedawnego Pro Toura, dowiedzieliśmy się sporo o planach wydawniczych Wizardów, a nawet o ich raporcie finansowym. Zresztą dość tego trailera – zapraszam głębiej, do zanurzenia się w kolejną, tradycyjną prasówkę magicową.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

W weekend mieliśmy tylko jedno Grand Prix oraz SCG Houston. Tego drugiego opisywać nie będę, link powinien ciekawskim wystarczyć. Z interesujących powiem tylko, że Standard został wygrany przez Gr Devotion na Whisperwood Elementalach, modern pokonały roboty na 3 Ensoul Artifact, ale dość klasyczne, za to Legacy zwyciężył Food Chain (combo z Misthollow Griffin, wspierane Manipulate Fate)!

Grand Prix Sevilla

Według ostatecznych standingów po 15 rundach, 806 graczy przystąpiło do hiszpańskiego turnieju z cyklu Grand Prix, w którym nawet zagrało dwóch naszych rodaków, niestety nie zmieścili się w kasie i ostatecznie uplasowali się na:

205 Bruski Bartosz, 17 pkt
389 Scibor-Rylski Michał, 12 pkt

Całość wygrał Immanuel Gerschenson, który niedawno podbił także Grand Prix Madryt. Aha, formatem był standard a zwycięzca pilotował nudny do porzygu UB control, który w obecnej formie gra na większej liczbie landów (28) niż Amulet Combo w modernie (27).

Echa Pro Tour Fate Reforged

Mtggoldfish.com przeanalizował wszelkie dostępne dane z Pro Touru i przedstawił swoje wnioski. Temat przydatny dla ludzi żywo interesujących się modernem i przygotowujących na turnieje w najbliższym czasie. Bardziej rozrywkowym uzupełnieniem materiałów z PT są video Video Logi od Briana Kiblera, gdzie przez 24 minuty opowiada o swoich przygotowaniach, ale też narzeka na obecny modern i jego ogromny zakres kart. Zresztą na to samo dziś narzeka kolejny tytan Pro turniejów, Paulo Vitor Damo da Rosa w tym tekście. Głównie zastanawiają się czy wybór kart sideboardowych nie jest za duży. No cóż, sam to czuję jak dłubię sobie w deckach i co chwila przypomina sobie – nie, tą talię zatrzymuje jedna karta, będąca w każdym białym sideboardzie (np. Stony Silence), czy – grób jest fajny, grób jest super, super też, że ludzie mają czasem Leyline of the Void mainowo, będący autoloosem dla grób decku, czy po prostu katują Scavenging Oozami. Może dużo małych stworów? Lipa, wszędzie Pyroclasmy, Angery czy Engineered Explosives. Może enchantmenty? No tak, w czasach, kiedy gra się Back to Nature. No to może jakieś combo? Ale zaraz rozbije się o discard lub pojedyncza kontrę. Jak żyć? 

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Nowy Event Manager i więcej Pauper Daily na MTGO

Po planowanym padzie serwera MTGO, który odbędzie się 18 lutego w rozpisce turniejowej pojawi się 9 Daily Pauper na tydzień, czyli 3x więcej niż do tej pory. Wizardzi lekko przestawili też układ formatów, bardziej podpisując je pod konkretne dni. Przy okazji dostało się Momir Basic Daily, które wypadły z menu tak jak niegrane sealedy Magic 2015, ucięto też trochę Legacy, które traciło na popularności. Lekko zwiększono liczbę Daily Vintage, bo Wizardzi chcą mocniej popularyzować format. Może to dobra okazja, aby zakupić trochę kart do 'jedynki’. Zwłaszcza, że ceny Vintage Masters stoczyły się prawie na dno.

A w ogóle to sam temat jest powiązany z nowym event managerem na Magic Online. Niewiele wnosi to do naszego życia, ale ja tam jestem fanem zmian i każda wnosi powiew świeżości, potencjał na lepsze czasy i pokazuje, że nie ma stagnacji w firmie. Przynajmniej chcą się rozwijać i ratować trochę MTGO przegrywające coraz sromotniej z Heartstonem. Pan Lee Sharpe namawia nas, abyśmy pisali mu co myślimy o eventach online korzystając z Twittera (@MagicOnline oraz @mtg_lee) i maila magiconlinefeedback@wizards.com. Skoro namawia, to pytajcie ich np. czemu W becie MTGO dawało się odpalać turnieje na 1000+ osób a teraz byle setki wyłączają prąd całemu MTGO.

Duel Decks: Elspeth vs Kiora

Znana jest już zawartość nowego zestawu w Duel Decku: Męczennica Elspeth vs Kiora, Owoc Morza. W tym cudacznym pojedynku będzie mogli wziąć udział już za mniej niż dwa tygodnie (27 lutego, za około 20$). Zestaw oczywiście dedykowany początkującym i zbieraczom (niektóre karty dostaną alternatywne obrazki). Poza tytułowymi Planeswalkerami, z kart mających jakąś wartość można wymienić: Mother of Runes, Explosive Vegetation, Inkwell Leviathan czy Lorescale Coatl.

duel deck  - Kiora vs Elspeth

Potworny dodatek do DOTP

A to wyjątkowo njus odnośnie Duels of the Planeswalkers. Z okazji walentynek ta zabawka dla casuali dostała minidodatek o nazwie Magic 2015 Master of Monsters Pack. W sumie gracze dostaną 1-setowe, foliowe sety kart czarnych (m.in. Shelodred i Kalastria), czerwone (Utvara Hellkite, Warp World) i zielone (Craterhoof Behemoth, Masked Admirers). Karty dostępne będą po uaktualnieniu klienta. Wiadomość dla prosów ma znaczenie co najwyżej ciekawostki, ale zawsze to warto odnotować takie działania Wizardów. 

Anioły ze skarbca

Wizi podali info o kolejnym „From the Vault”, tym razem są tam najbardziej nerdowskie stwory świata, kochane przez każdą kobietę magica i każdego magicowca, mającego w sobie spory pierwiastek kobiecy. Oczywiście chodzi o anioły!

W paczce znajdziecie:

  • 15 foil aniołów z nowymi artami
  • superekstranikomuniepotrzebny Spindown™ life counter.
  • jakis przewodnik dla kolekcjonera

I w sumie tyle :D Będzie tylko w języku angielskim, w bardzo limitowanej edycji. Data wydania planowana jest na 21 sierpnia 2015, a koszt to około 35$. Jak chcecie się cieszyć z tego wydarzenia, to polecanym kanałem komunikacyjnym jest twitterowy hashtag: #MTGANGELS.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Europejska seria turniejów MagicCardMarket

banner_europa mcmSerwis do handlowania kartami, MagicCardMarket ogłosił serię swoich turniejów. W tym sezonie turnieje będą rozgrywane w Londynie, Rzymie, Pradze i Genewie. Są jeszcze plany na miasta w Hiszpanii i Francji, ale konkretnych nazw na razie nie podano. Pierwszy event odbędzie się we Włoszech, 10 kwietnia 2015.

Trzydniowa impreza będzie za każdym razem gospodarzem 4 najbardziej popularnych formatów constructed (przynajmniej w odczuciu organizatora), czyli Standard, Modern, Legacy oraz Vintage. Rozgrywki oczywiście w systemie Swiss+Top 8.

Dodatkowo z turniejów będą zbierane punkty i prowadzony będzie ranking. Najlepsza 32 graczy z rankingu dostanie wejście na finałowy turniej. Wygląda to tak, jakby ściągali z Megatoga xD ale moje pomysły na serie turniejów i finał niestety rozbiły sie na mocach przerobowych, finansach i najbardziej na wolnym czasie, więc jestem tylko pyłem na wietrze z moimi chęciami, a za to będę mocno kibicował serii MCM, by zaliczała ogromne frekwencje turniejowe. Wiadomo, że nagrodami w turniejach będą kupony do wykorzystania w MCM, co jest dość dobrym ruchem jak na sklep/giełdę kart, którą jest MCM.

Grand Prix Liverpool

Jeszcze trochę czasu, ale już warto zapisać sobie w kalendarzyku (w naszym Psychatogowym oczywiście już jest!) datę 6-8 marca, kiedy to w Liverpoolu ChannelFireball i Cascade Games odpalą swój pierwszy europejski Grand Prix. Nie tylko ze względu na organizatora ani format turnieju (sealed) jest to turniej istotny, ale głównie z powodu lokalizacji. Tanie linie potrafią nas podrzucić do Anglii za ~200 zł w dwie strony. Czuję, że wybierze się tam sporo Polaków. Aha, cut jest na 1850 graczy, także warto już się rejestrować.

Ostatnie klasyczne PTQ w Polsce – Wrocław

logo ptqJuż za tydzień odbędzie się ostatnie klasyczne PTQ w Polsce (wygrana = zaproszenie na Pro Tour +bilet lotniczy). Zwycięzca PTQ otrzyma zaproszenie na turniej Pro Tour Dragons of Tarkir, który odbędzie się w Brukseli 10-12.04.2015. Potem pozostaną nam już tylko mniejsze turnieje PPTQ, dające zaproszenie na wybranego (najwygodniej – na europejskiego), zamkniętego qualifiera.

Wspomniane PTQ odbędzie się we Wrocławiu, 22 lutego 2015 (niedziela):

Format: Standard
Start zapisów: 10:00
Start turnieju: 10:30-11:00
Wpisowe przy przedpłacie do 13 lutego: 120 zł
Wpisowe po 13 lutego i w dniu turnieju: 130 zł
Dane do przelewu:
Paweł Kubiak, Brzozowa 15, 59-220 Legnica
numer konta ING: 25 1050 1748 1000 0090 6440 2374
Miejsce: Hotel MERCURE, Plac Dominikański 1, 50-159 Wrocław

Do dyspozycji graczy jest duża, klimatyzowana sala konferencyjna na 130 osób. Na miejscu będzie darmowy dostęp do internetu.

Skład sędziowski na PTQ:
HJ – Witek Waczyński „Witeq” – L2
FJ – Jan Grottel „Grociu” – L2,
Paweł Kazimierczuk „Amplitur” – L2,
Bartłomiej Wieszok „Wieszak” – L1

Nagrody (poza biletem i zaproszeniem na PT):

– Top 8 otrzyma ekskluzywne maty do gry, stworzone na potrzeby tego sezonu PTQ.
– 1 miejsce – laptop o wartości około 4 tysięcy zł
– 2 miejsce – 4 booster boxy Fate Reforged lub Khans of Tarkir
– 3-4 miejsce – 2 booster boxy Fate Reforged lub Khans of Tarkir
– 5-8 miejsce – 1 booster box Fate Reforged lub Khans of Tarkir
– 9-16 miejsce – pół booster boxa Fate Reforged lub Khans of Tarkir

W ramach tej samej imprezy, dzień wcześniej (21 lutego) odbędzie się także na miejscu PPTQ Vancouver, (również format Standard). Całość organizuje Sklep Feniks (ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław. Kontakt: feniks_shop@wp.pl, kom: 694 606 618). Szczegółowe informacje w spoilerze poniżej:

Spoiler

Format: Standard
Data: 21 lutego (sobota)
Start zapisów: 9:30
Start turnieju: 10:00
Wpisowe: 60 zł
Miejsce: Sklep Feniks, SDH Feniks, 4 piętro, ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław
Nagrody:
– Zwycięzca zdobywa zaproszenie na RPTQ rozgrywane w dniu 25 kwietnia 2015 w dowolnej z 31 lokacji na świecie (najbliższe względem Warszawy – czeska Praga). Za sam udział w RPTQ uczestnik otrzyma kartę promo Liliana of the Veil.
– 4 boostery do puli od każdego gracza, nagrody będą rozdzielone dla Top 8

REL: Competetive. Na turnieju będą stosowane i wymagane zasady zawarte w dokumentach Magic Tournament Rules oraz Infraction Procedure Guide. Dodatkowo, każdy gracz powinien być zaopatrzony w długopis/kartkę (lub inny sposób do śledzenia punktów życia) oraz znaczniki (kostki/counterki itd.) Wymagane są decklisty.
Sędziowie:
HJ – Paweł Kazimierczuk „Amplitur” – L2
FJ – Batłomiej Wieszok „Wieszak” – L1
Organizator: Sklep Feniks, ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław
Kontakt: feniks_shop@wp.pl, kom: 694 606 618

WAŻNE: ilość miejsc na ten turniej jest ograniczona (49 osób). Aby zarezerwować sobie miejsce, należy uiścić przedpłatę – w naszym sklepie stacjonarnym lub przelewem, a w tytule wpisać imię, nazwisko, nr DCI, adres e-mail (w celu potwierdzenia dotarcia przelewu)
Dane do przelewu:
Paweł Kubiak, Brzozowa 15, 59-220 Legnica
numer konta ING: 25 1050 1748 1000 0090 6440 2374

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Kontrolując Colorado: raport grającego UW kontrolą w Top 8 PTQ

Po prostu raport z gier na PTQ. Krótko, konkretnie i na temat bez lania wody – co działo się w poszczególnych rundach i jak przebiegała droga do topa. Nie jest to nadmiernie szczegółowa relacja, ale uważna lektura pozwoli lepiej zrozumieć UW kontrolę i to jak się z nią mierzyć lub jakie karty są istotne dla poszczególnych MU jeśli jesteście tego decku kierowcą. No a przy okazji macie okazję porównać sobie jak turnieje PTQ opisują na zachodzie, a jak u nas i tu przy okazji przypominamy o opublikowanych ostatnio na togu tekstach od trójmiejskiego teamu i od Gerwaza.

Sultai Delve Primer

Jeżeli czekacie na drugą część tekstu o Whidisi na togu, to trochę jeszcze poczekacie. Niestety Emil nie bardzo miał kiedy go dokończyć, ale nadal nad nim pracuje. Na szczęście wraz z rotacją Whidisi nie zginęło i wciąż możemy się cieszyć z wracania pszczółek i Sidisi z bicza. Deck dostał niebieskiego elementala i Tasigura; jest też parę innych opcji, tu rozpisanych głównie w sideboardzie. W tekście mamy też trochę o MU tej talii. Po prostu typowy primer dla zainteresowanych deckiem.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

Tym razem tekst opisuje talie do Standardu. Oczywiście dostajemy więc WR, bo to topowy deck meta. Druga talia jest dużo ciekawsza. To Soulfire Grand Jeskai, czyli uaktualniona wersja starego, dobrego Jeskai Wins. Trzecia talia to jeszcze jedna wersja Sidisi Whipa. Prawdopodobnie sytuacja tego decku będzie wyglądała nieco jak przed rotacją – będzie nim grało stosunkowo mało osób online, a przez to nie będzie wielu 4-0 i 3-1, ale talia będzie dobrze sprawdzała się w obecnym środowisku. Czwartą talią jest hit początku obecnego T2, ale w lekko zmienionej wersji. Wciąż to jednak po prostu wypełniona planeswalkerami Sultai kontrola z Satyr Wayfinderami. Wszystkie cztery decki warto śledzić. Przynajmniej dwa z nich są silnymi taliami, z którymi trzeba się liczyć. Na koniec mocno nietypowo dostajemy talię… z limited. Co znamienne, jest to Mardu. Jak sugeruje jedna z analiza, do której linkujemy w dziale Limited – jeden z dwóch topowych klanów w draftach FRF.

Inne ciekawe decki ze StarCityGames:

 

MODERN

Delve w modernie

Wpierw dostaliśmy Esper Delve’a, którym na PT grał Chapin (opisany w linku przez Finkela), potem pojawił się opis BUG Delve’a. Pierwszy z nich wygląda jak robiony trochę na szybko spis z dość dużym hurra optymizmem, wyglądający dla mnie na co najmniej słabo wyważony. Ten drugi spis jednak już bardziej stonowany, posiadający mniej Delve’a, ale korzystający z podobnych techów. Oba decki są ciekawe i mają według mnie ogromny potencjał w modernowym formacie, warto na nie zwrócić uwagę i na techy, które pojawiły się zwłaszcza w wersji chapinowskiej.

Tempered Steel czyli o Affinity od Paula Rietzla

Do tej pory to głównie Frank Karsten promował Roboty na CFB, ale tym razem mamy punkt widzenia Paula Rietzla wraz z opisem jego gier na Pro Tour. Rietzl opowiada nam o tym, jak doszedł do wniosku, że Affinity to dobry wybór na ten turniej. Dowiemy się też, dlaczego wybrał białą wersję z Tempered Steel, czego się obawiał i jakie jest miejsce talii w obecnym meta.

Zatrzymaj albo mulliganuj: Infect

A tu trochę lżejszy, niezobowiązujący tekst, ale dla zainteresowanych Infectem może się on wydać ciekawy. Od jakiegoś czasu na CFB mamy serię o optymalnych rękach dla poszczególnych decków. Tym razem padło na Infecta, którym Turtenwald grał na PT. W tekście dostajemy pięć przykładowych rąk i ich omówienie.

Stając się modernowym człowiekiem: Ad Nauseam

Ad Nauseam to dobra talia, ale ludzie z jakiegoś powodu boją się nią grać. U nas nie aż tak dawno temu wygrała jedno rodzime PTQ i to dość duże. Warto więc zwrócić na talię uwagę, choć na Pro Tourze się nie pojawiła w topkach. Kto wie, może w pewnym momencie jakiś pros odkryje Ad Nauseam na nowo? Tekst to typowy deck tech. Dziwne tylko, że w spis nie ma Hive Mind, które combuje się z pactami.

Zbieranie danych na Pro Tour FRF

Ok, więc oglądaliście turniej i wiecie, jakie decki w Modernie są najlepsze? Znacie na pamięć spisy z Top 8? Jeśli tak to a guzik! Nic nie wiecie. Prawda jest taka, że wyniki PT nie wyłoniły najlepsze decki Moderna, a najlepszych graczy Moderna i limited Khansów. Prawdziwe modernowe wyniki były lekko zniekształcone. Na szczęście Adrian Sullivan przychodzi na ratunek i analizuje rzeczywistą topkę moderna, bez uwzględniania limited. Co się okazuje? Ano choćby to, że tylko 3 najlepszych graczy moderna dostało się do top 8 turnieju. Meta również byłoby w tej wersji nieco bardziej zróżnicowane. Nie byłoby Twina… słowem, to tekst, na który powinniście zwrócić uwagę, jeśli macie ochotę łamać format, bo pozwala poznać realne środowisko Pro Tour pod kątem moderna.

Inne ciekawe decki ze StarCityGames:

 

PAUPER

Kaskada informacji w pauperze

Tekst przypomina artykuł Patricka Chapina sprzed lat, a że porusza on ważną kwestię dotyczącą metagame, warto do niego wrócić. Ale to tak na marginesie – jeśli chodzi o tekst Ullmana, to na przykładzie 3 list UR delver/Kiln Fienda pokazuje on podobny problem złej interpretacji informacji, ale w pauperze. Tekst warto też wybić ze względu na zwiększenie liczby Daily pauperowych na MTGO, co świadczy o popularności tego trochę przykurzonego, wydawałoby się, formatu. Szkoda tylko, że artykuł kończy się, zanim się rozkręca na dobre. Cóż, pauper „bieda-format”, to i analizy „biedniejsze”  :)

Pauper Reanimator

Jeśli bardzo chcecie, to możecie na PureMTGO znaleźć także tekst o hexproof aurach wraz z video z gier, ale my wolimy podlinkować wam ten tekst ponieważ pokazuje archetyp, o którym ostatnio mniej się pisało, a który dostał ciekawą kartę w FRF. Chodzi o pauperowego reanimatora (tak, takie coś istnieje, a wszystko dzięki Exhume!). Wspomnianą kartą jest zaś Gurmag Angler. Jak widać Delve w pauperze nie ogranicza się tylko do Treasure Cruise. Czy deck jest kompetytywny? Czy będzie wygrywać? Nie nam to oceniać, nie gramy paupera, ale na pewno bardziej nas zaintrygował niż wspomniane aury.

 

COMMANDER

Szczury i Apostołowie

Co prawda format ogranicza nas do posiadania 1 kopii danej karty, ale są pewne wyjątki od tej reguły. Materiał prezentuje dwa ciekawe decki do commandera, z których pierwszy oparty jest na Phenaxie i zawiera 23 Relentless Rats oraz inne szczury dopełniające tribal ściekowy. Drugim deckiem jest talia oparta na kolejnym bogu z bloku Therosa, a dokładnie na Atherosie i 35 kopii Shadowborn Apostle oraz toolbox demonów pod wspomnianych apostołów. Sam nie jestem fanem formatu, ale ten drugi deck, to bym sobie chętnie złożył : )

Commander ograniczony do puli kart moderna

Eric Levine przybywa do nas z prawdziwą herezją. Ten plugawy bluźnierca proponuje abyśmy zapomnieli o starych kartach w naszych Commanderowych deckach i ograniczyli pulę tylko do Moderna. Pokazuje tu też jak mogłaby wyglądać potencjalna banlista, udostępnia spis jednej z talii (na Sedris, the Traitor King) i trochę omawia temat. No nic, tylko łapać za widły i brać gościa na taczkę, a potem na stos!

 

LIMITED

Dane statystyczne z 39 tysięcy draftów FKK rozegranych na MTGO

Mtggoldfish zebrało dane z 39000 draftów FRF/KTK/KTK, wszystko na bazie replayów i tego co widać na stole graczy (bez informacji o kartach, które nie były okazane podczas gier). W poniższych linkach macie statystyki dotyczące głównie wygrywających decków i kart:

A na szybko mamy takie info o topowych, wygrywających kartach:

  • Top Commony: Harsh Sustenance (FRF), Trumpet Blast (KTK), Barrage of Boulders (KTK)
  • Top Uncommony: Armament Corps (KTK), Ride Down (KTK), Pyrotechnics (FRF), Dragonrage (FRF)
  • Top Rary: Citadel Siege (FRF), Flying Crane Technique (KTK), Mob Rule (FRF)
  • Top Mythici: Brutal Hordechief (FRF), Hooded Hydra (KTK), Wingmate Roc (KTK)

Lista picków draftowych kart z Fate Reforged

Frank Karsten odwalił kawał świetnej roboty i ułożył dla nas karty z Fate Reforged według ich jakości w limited, do tego posortowane w zakresie rarity. Tu nie ma co nawet opisywać, po prostu wszyscy gracze limited dostają świetne narzędzie, z którego warto korzystać. Oczywiście niektóre wybory i oceny można dyskutować, ale Frank ma na pewno większe doświadczenie niż większość z nas w formatach limited i jego tekst jest dobrym punktem wyjścia do przygotowania sobie własnej listy picków.

Lista picków FRF od TeamCFB

Artykuł tak na dobrą sprawę to powtórka tego co u Karstena, ale w nieco innej formie. Mamy tu listę picków FRF z króciutkim komentarzem. Tekst powstał w oparciu o burzę mózgów Teamu CFB przed Pro Tour. Chociaż więc temat częściowo się powtarza, warto tu zajrzeć choćby dla porównania z listą Karstena. Zresztą, kojarzycie, że Duo wspominał przed PT, że nastawiają się na zbieranie Abzana, bo taki dobry? No to tu macie podobną opinię.

Ars Arcanum: analiza draftów FRF

Jak zwykle tona informacji i mnóstwo danych, tabelek i innych takich. Przed chwilą pisaliśmy, że TeamCFB uważa Abzana za jeden z najsilniejszych archetypów formatu. Tu z kolei mamy sugestię, że są to raczej Mardu i – jako kontrolny deck – Sultai. Widzimy też spore rozstrzały między najmniej i najbardziej popularnymi strategiami draftowymi. Dane zebrane przez Watkinsa pokazują, że meta limited też się zmienia i o ile niby każdy wie, że niektóre kolory zawsze są over- lub underdraftowane, to jednak wcześniej w analizach i tekstach nie było to aż tak wyraziste. Słowem, kawał dobrego materiału. W tym tygodniu mamy wysyp dobrych i wartych przeczytania tekstów o Limited. Ten tekst potraktujcie priorytetowo.

 

INNE

Rozważania o mulliganach

W sumie tu nic szczególnie nowego nie ma. To trochę takie podsumowanie autora na temat tego, co sądzi on o mulliganowaniu się, ale jest to solidnie zrobione, dobrze usystematyzowane i klarowne. Przeczytajcie jeśli niedawno zaczęliście przygodę z MTG i jeszcze nie do końca macie pojęcie kiedy brać, a kiedy nie. Dobre mulliganowanie to temat, o którym warto co jakiś czas przypominać. Z bardziej wyspecjalizowanej dziedziny, a konkretnie z mulliganowania się UG Infect deckiem w modernie, dostaliśmy też taki tekst. Ładnie uzupełni temat jako ciekawy przykład konkretnego decku z rozważaniem startowej ręki.

State of the Program

Część njusów Jahna się powtarza z już przez nas publikowanymi, ale o dwóch rzeczach warto wspomnieć. Po pierwsze, Wizardzi pamiętali o walentynkach i z tej okazji udostępnili nam Sealedy Lorwyna. Niestety, trwały one tylko przez weekend, kończąc się w poniedziałek. To oczywiście eventy phantomowe. Druga sprawa to zatrudnienie Lee Sharpe’a na stanowisku event managera na MTGO. Pisaliśmy o tym wyżej, ale warto tę wieść podkreślić i w tym miejscu. W efekcie od 18 lutego zmienią się godziny odpalania turniejów. Jako że może to być ważne info dla rodzimych grinderów, to macie tu jeszcze raz bezpośrednio linka do strony Wizardów, omawiającego temat. W sekcji opinii Jahn narzeka sobie trochę na odpalanie się kolejek, co wiąże się z porą, kiedy ma czas na granie. W deckach powrót Boss Sligh (ale nie w tej „małej” aggro wersji, ale tej z Rabblemasterami) w T2, Splinter Twina i Amulet z Pro Tour w Modernie, Painter’s Servant w Legacy i coś co nazywają Crucibond Zuran Orb do Vintage od Boba Mahera. Ciekawy deck. Na koniec jak zwykle przegląd cen.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Jak pisze Gutierrez spotlight jest na deckach z Pro Toura. I w standardzie coś się jednak dzieje. Meta zdominowało RW Aggro, o którym niedawno zresztą pisał u nas Gerwaz przy okazji relacji z PTQ. Tu zaś mamy agresywną wersję z Daily. Modern to wspomniany wcześniej Esper Delve Chapina oraz Gifts Rock z Daily, który splashuje niebieski dla Gifts Ungiven, a tak poza tym to jest Abzanem i trochę się dredguje. To ciekawa konstrukcja od rosyjskiego grindera, Butakova, którego decki już nieraz trafiały do przeglądów. Najbardziej interesujący z tej czwórki wydaje się jednak przedostatni deck, czyli kontrolne UW na Emeria, the Sky Ruin z Sun Titanami, azoriusowymi werdyktami, kontrami i innymi cudakami. Na koniec mamy deck do Legacy – Abzan (Junk, jeśli wolicie) Chalice Stompy. Wszystko kręci się tu wokół Wastelanda i koncepcji, że to my gramy czary, a przeciwnik niekoniecznie.

Miłość w Magicu

Taki trochę flavourowy tekst, akurat w temacie niedawnych walentynek – ile jest miłości w Magicu? Gdzie występuje, czy na kartach są jakieś miłosne wyznania, czy czarny kolor ma miejsce na miłość? Oczywiście odpowiedź na te pytania macie w linku powyżej : )

 

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowy Raport Hasbro

Jest świetnie, Hasbro notuje coraz lepszą sprzedaż, zyski gonią zyski, nic tylko kupować akcje firmy-matki lalki Barbie, czyli właściciela Wizard of the Coast. A tak już poważniej – jest dobrze, sam Magic ma się dobrze i nie musicie na gwałt sprzedawać swoich stapli. Z corocznego raportu dla inwestorów wynika, że Mtg sprzedaje się coraz lepiej, graczy, miejsc do grania i turniejów kwalifikujących na Pro Toru coraz więcej (acz w tym ostatnim przypadku chyba trochę oszukali, bo PPTQ bym nie zaliczył jako bezpośrednią kwalifikacje na PT, a cwaniaczki chyba tak właśnie zrobili).

Z newsów dla graczy: Duels of the Planeswalker ma mieć cokwartalne wydania, tak jak jest z nowymi edycjami w papierowym Magicu. Sam uważam DOTP za crapowy program, ale czego się spodziewać po takim dinozaurze jak ja, który wychowywał się głównie na papierowym Magicu i Mtg Online, hardcorowo walczył w turniejach i liczyło się dla niego zawsze złoto i krew. DOTP jednak ściąga do gry trochę ludzi, nawet jak wykonany jest dość badziewnie (a nie oszukujmy się, w porównaniu z tym co prezentują inne gry online a nawet inne karcianki online, np. Hearthstone – to Wizardzi dają ciała po całości). Ponoć też podwoją swoje wysiłki nad Magic Online, cokolwiek ma to znaczyć. Także jak Wizardzi się cieszą i radują swoimi sukcesami, to nam też nic innego nie pozostaje tylko się cieszyć i tańczyć z therosowymi satyrami.

Handlowanie na spreadzie

Krótki tekścik z PureMTGO traktujący o handlu kartami na tzw. spreadzie, czyli różnicy między ceną kupna i sprzedaży, coś na czym głównie kasę robią kantory i boty na Magic Online. Materiał dla początkujących handlarzy, ale polecam go ze względu na profesjonalizm redaktorów wspomnianego serwisu.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Tasigur, the Golden Fang
  2. Asuza, Lost but Seeking
  3. Ugin, the Spirit Dragon
  4. Siege Rhino
  5. Monastery Mentor

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (