Przegląd prasy #63 – pierwsze RPTQ za nami

W ostatni weekend odbyły się na całym świecie pierwszy raz turnieje z cyklu RPTQ, czyli regionalne Pro Tour Qualifiery. Jest to płód nowego systemu kwalifikacji na te elitarne turnieje. Nie każdy się cieszył z rozbicia klasycznych PTQ na dwa etapy grania. Czy system się sprawdził? O tym postaram się więcej powiedzieć w dzisiejszym przeglądzie.

W związku ze wspomnianymi RPTQ, Wizardzi nie organizowali żadnych swoich Grand Prix i z dużych turniejów mieliśmy tylko klasyczne  turki od StarCityGames.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

StarCityGames

Jak zazwyczaj w trakcie posuchy prezentuję wyniki niezawodnych turniejów SCG:

  • Ross Merriam wygrał SCG Open Cleveland w standardzie grając Heroic Bantem. To miłe, że wreszcie Esper Smoki dały się ubić.
  • Matthew Tickal wygrał SCG Premier IQ w Modernie swoim Sultai Controlem (jak dla mnie to bardziej Tarmogoyf midrange z 5 kontrami…).
  • Jason Smith zwyciężył SCG Premier IQ w Legacy za pomocą Grixis Controla (czyli Young Pyromancer deck z 5 kontami i Pyroblastem).

RPTQ

liliana promo RPTQPonieważ regionalne turnieje kwalifikacyjne na Pro Tour organizowane były przez lokalne sklepy, więc nie zawsze łatwo było znaleźć o nich informacje w sieci. W sumie nie każdy z tych sklepów robił jakąś relację, a nas i tak interesowały głównie RPTQ odbywające się w sąsiedztwie. Dostaliśmy na naszą fanstronę standingi z praskiego RPTQ, na forum i fb były informacje o londyńskim i szczątkowe info o sztokholmskim. Chyba Polacy dalej nie zajechali. W efekcie wiemy, że Michał Gajewski miał szansę na topa w Szwecji, ale nie siadło, Hubert Pszczółkowski po;n&o;:&o;k&o;" data-reactid=".12.1:3:1:$comment935465209850750_935652633165341:0.0.$right.0.$left.0.0.1.$comment-body">rzegrał w topie w londynie (Top 4 dopiero dawało slota), a Marcin Staciwa wziął zaproszenie na PT z RPTQ Praga robiąc tam półfinał. 

Wielu nie pojechało, jeden slot to wciąż dobry wynik, za to trudniej oceniać jak ogólnie udały się te turnieje. Patrząc na frekwencję (którą ktoś ładnie zebrał na Reddicie), to na 31 lokacji (brakuje 1 turnieju), tylko dwie miały więcej niż 128 zawodników, czyli dawały 8 zaproszeń na PT (Tokio 131 osób, Rzym 129). Na tych turniejach, o których wiadomo, zagrało 1880 zawodników. Po turniejach PPTQ spodziewano się ponad 2200 graczy. Według mnie podana frekwencja nie jest wybitna, mogło być lepiej, moglo być fajniej. Niektórzy ludzie ponoć jechali tam dla samych promek i po ich odebraniu dropowali z turnieju. Tu możecie więcej poczytać o doświadczeniach samych graczy.

Same RPTQ bez jakiegoś wielkiego wow – po prostu ludzie zagrali sobie większy turniej w standardzie z promkową Lilianą. Lokalnie, może PPTQ lekko rozruszały scenę, ale jednak zabiły magicową turystykę po okolicznych PTQ, zabiły małe święta Magica, które teraz ograniczają się już tylko do turniejów Grand Prix. Osobiście wolałem te duże PTQ, a na małych PPTQ nawet nie zagrałem i na razie na żadne się nie wybieram. Wolę już znaleźć jakieś pobliskie GP i tam się wybrać po slota. 

Pyrkon

Ostatni weekend to również Pyrkon (24-26 kwietnia 2015) – jedna z najważniejszych imprez fantastycznych w Polsce. Mega pozytywni ludzi, ekstra atmosfera, a w tym wszystkim mnóstwo magii i szczypta Magica. Serio, Magic to tylko odrobina tego, co tam można robić. O ile rok temu byliśmy tam z Oberem, o tyle w tym roku wyrwałem się tam sam. Niestety, za bardzo zmęczony jestem, aby się dokładniej rozpisywać teraz na ten temat. Obiecuję to zrobić jednak na tygodniu. Na razie niech wystarczy, że jak zapowiadano blok magicowy był dość bogaty i wśród turniejów faktycznie były te FNMy PPTQ i GPT Paryż itd., o których pisaliśmy wcześniej. Dokładniejsze dane (ilu graczy, jakie turnieje, kto wygrał), podam we wspomnianym tekście. Na razie starczy powiedzieć, że w niedzielnym turnieju dla początkujących wzięło udział 37 graczy! To naprawdę sporo i warto docenić. Oprócz Magica można też było spotkać w Poznaniu Tomasza Jędruszka i Sławomira Maniaka i tu mogę potwierdzić to, co pewnie wie wielu z Was, czyli że to szalenie sympatyczni ludzie. Myślę, że blok artystyczny – jeśli można to tak nazwać – będzie się rozwijać, więc kto wie może za rok będziecie mieli okazję spotkać nie tylko polskich, ale też zagranicznych artystów. Więcej o tym jednak w tekście jakoś w połowie tygodnie, so stay tuned…

– Emil

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Ogłoszono modernową FNMową promkę na lipiec

Tak! Path to Exile będzie lipcową promką. Wszystko z okazji Modern Masters 2015. Podobna modernowa promka czeka na nas w sierpniu, ale na ogłoszenie jaka ona będzie trzeba poczekać jeszcze miesiąc. Jak słusznie zauważyli forumowicze w różnych stronach świata, m.in. na mtgnews.pl, to świetny sposób na przyciągnięcie graczy w sezonie ogórkowym (czyli w wakacje). Syto!

 

Wędlina i mata od Channel Fireball

Nie do końca to njus od Wizardów, ale tak blisko związany z tematem, że może być i w tym dziale. Channel Fireball zaspojlowało nam kolejnego Mythica z Modern Masters 2015. Będzie to Vendillion Clique. Ponadto, pokazano matę na GP Vegas za side eventy. Tu oczywiście bez zaskoczenia – zdobić ją będzie właśnie wspomniana klika. 

Ponadto, jeśli jeszcze tego nie wiecie, MM2015 ma mieć inne niż do tej pory boostery. Jak one będą wyglądać możecie zobaczyć pod tym linkiem. A tutaj dla odmiany możecie zobaczyć jakiś nie do końca pewny, ale dobrze zapowiadający się przeciek, tego co będzie można trafić w MM2015. Co ciekawe, podłapało to Mtgsalvation i chyba Reddit też. Może warto im zaufać i już teraz planować swoje wydatki, sprzedawać wchodzące karty?

 

:pb: Wieści z Reddita :pb:

 

Pro Scouting

Ciekawa dyskusja rozgorzała na łamach Reddita, dotycząca tzw. scoutingu, czyli podglądania podczas turnieju czym grają inni zawodnicy. Kiedyś zabronione, obecnie Wizardzi przestali na to zwracać uwagę, jednak temat ożył po tym, jak Cedric Philips napisał na Twitterze, że zaproponowano mu pracę – scoutowanie za kasę. Przy okazji wyszło, że największe drużyny magicowe grające na Pro Tourach dość szybko ogarniają kto czym gra i w okolicach drugiej rundy mają już większość informacji taliach danych graczy. Jest to temat dość kontrowersyjny i ciekawe, czy Wizardzi wypowiedzą się jakoś na ten temat. 

LSV i Finkel nawet poczuli się wezwani do tablicy i wypowiedzili na ten temat w swoim podcaście, ale tu musicie mi wybaczyć, nie mam nigdy siły słuchać takich rzeczy. Dla wytrwałych. Jak ktoś to przesłucha, to niech da znać, czy w ogóle coś sensownego powiedzieli.

Żarcik z Mana Burnem

Ktoś sobie zażartował i zrobił klon strony WOTC, gdzie ogłosił, że wraca mana burn. Dla nieogarniętych młodzianów – to taka stara zasada, jak wziąłeś za dużo many do poola i nie wykorzystałeś, to za każdą z nich traciłeś życie. Było fajnie, bo klimatycznie, ale jednak to była dodatkowa zasada dla początkujących, której mogli nie ograniać, więc czarownicy w ramach polityki ułatwiania wszystkiego ją skasowali. W sumie żarcik dość niewinny, zwłaszcza, że po linku już było widać, że coś nie tak. Jednak Wizardzi dość szybko na to zareagowali, nazywając nawet całą sprawę „wyłudzaniem informacji”. No więc, na razie nie zapowiada się na większe zmiany w zasadach.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Gnomicon

Ważnym wydarzeniem na mapie polski jest zbliżający się Gnomicon w Szczyrku, miejsce bardzo bliskie psychatogowemu sercu. Chcielibyśmy serdecznie Was zaprosić na ten mini konwent, który odbywa się w dniach 22-24 maja. W poniższym spoilerze rozpiska turniejów magicowych:

Spoiler

Piątek

17:30 – FNM Standard, wpisowe 15 zł
20:00 / 20:30 – FNM Draft Modern Masters 2015, wpisowe 135 zł, 3 boostery do drafta, 1 do puli nagród.

Sobota

10:30 / 11:00 –  PPTQ Milwaukee, Sealed Deck Dragons of Tarkir + draft w Top8, wpisowe 100 zł
18:00 – Draft Modern Masters 2015, wpisowe 135 zł, 3 boostery do drafta, 1 do puli nagród.
21:00 – EDH Tiny Leaders, wpisowe: 15 zł w całości przeznaczone na nagrody

Niedziela

10:30 / 11:00 – EDH Multiplayer, wpisowe 15 zł, 1 booster do puli nagród
12:00 – Draft Dragons of Tarkir, 30 zł jeżeli bez nagród dodatkowych, 40 z 1 boosterem do puli nagród
14:30 – Standard, wpisowe 15 zł, 1 booster do puli nagród

Możliwe, że odbędzie się także drugie PPTQ do Milwaukee, wtedy zastąpi turnieje niedzielne.

Oprócz Magica na konwencie odbędą się też turnieje w Legendę Pięciu Kręgów, turniej klasy master w Warhammera Fantasy Battle, spore turnieje Warmachine & Hordes, Warhammera 40k, i możliwość prawie ciągłego grania w gry planszowe. 

Organizator prosi zainteresowanych o rejestrację przez formularz, który znajduje się tu: http://bitly.pl/rejestracja. Po rejestracji przesłana będzie informacja z potwierdzeniem obecności i informacja z danymi do przelewu.

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational”, (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które były/będą rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 oraz 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura :)

Grand Prix Las Vegas

Zbliża się największe GP w najbliższym czasie – Grand Prix Las Vegas. Pamiętacie jak w ubiegłym roku ten sam turniej w formacie Modern Masters limited zebrał prawie 5000 graczy (dokładnie 4492)? No to już przebił tę magiczną liczbę i organizatorzy namawiają do kolejnych rejestracji.

Na miejscu będzie m.in. 30 artystów, 40 sklepów, nagrody za rejestrację (w tym dual landy i Black Lotus!). I tylko łezka w oku się kręci, że to Las Vegas tak daleko od Warszawy.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Dwa decki od Kanału Ognista Kula

Z materiałów o standardzie polecam Wam dziś dwa artykuły z Channel Fireball. Pierwszy z nich traktuje o bardzo mocnych obecnie, wręcz dominujących Esper Dragonach, które podbiły niedawno GP Kraków. Owen Turtenwald uważa, że to najlepszy wybór na teraz i chyba ciężko mu odmówić racji. Drugą talią jest Chromantiflayer opisany przez Zvi Mowshowitza, takiego prosa, który kiedyś wygrywał duże turnieje i robił bardzo fajne talie. Wspomniany Chromantiflayer jest równie fajny i miał swoje pięć minut podczas pro tourowych streamów. Aha, z tego samego kanału nie polecam Wam tekstu Travisa Łu o Mono Blue Devotion – ten deck nie działa. Najlepsza wersją jaką widziałem i testowałem, był spis od Michała Lorenca, ale i tak nie dawał rady. Nie grajcie takim archetypem, to nie jest dobry czas na rybki.

 

MODERN

Modernowy Hulk z Flashem

Pilot decku ładnie wstrzelił się w meta pewnego turnieju SCG i zajął całkiem sympatyczne miejsce. Talia to trochę mix kilku decków – combo z Legacy na Protean Hulk i Flash, reanimatora, comba Reveillarka z Body Double i Venser, Shaper Savant, a także decków na Goryo’s Vengeance. Co prawda talię stopuje to samo co reanimatory i Living Endy, a do tego jest trochę jednotorowa i nie ma back-up planu, ale daje konsystentne, trzecioturowe combo, które może zaskoczyć przeciwników. Ten deck to taka ciekawostka z dużym potencjałem na więcej, a przy okazji dostajemy troszeczkę historii (dowiemy się np. że combo na Hulku i Flashu rządziło kiedyś Legacy i szybko doczekało się bana).

 

LEGACY

Japońskie cuda

Cuda wygrały w Japonii na GP i tu mamy okazję się im bliżej przyjrzeć. Przy okazji dostajemy też trochę o Mentorze w Legacy i do tego rozważania o dwóch kartach w eternalach – o Mental Misstep i Gitaxian Probe. Nie jesteśmy graczami tego formatu, ale tak duży turniej jak Grand Prix jest na pewno wyznacznikiem obecnego metagame, a ten opis zwycięskiego decku z dużego turnieju uważamy za bardzo ciekawy i godny polecenia.

 

LIMITED

Analiza draftowania bloku Dragons of Tarkir

PureMTGO tradycyjnie podrzuca świetną analizę draftów, tym razem z obecnego bloku Smoków Tarkiru. Gratka dla fanów statystyk, wyliczeń i logicznych wywodów. Nie da się tego opisać w skrócie, materiał jest bardzo treściwy i należy go po prostu przyswoić. Lektura obowiązkowa. Na maturze powinno się odpowiadać z tego co tworzy PureMTGO.

 

PAUPER

Obserwujemy Paupera: Wielki robal w przestworzach

Mamy w tym tekście to, co papuperowcom grającym online bliskie – przegląd meta. A w nim oprócz wskazania co dominuje, także wskazanie skuteczności talii oraz parę słów o rogue deckach i charakterze obecnego środowiska. Tekst krótki, ale konkretny i odsyła nas do faktów.

 

INNE

State of the Program

Biedny SotP w tym tygodniu – njusów brak, sekcja opinii szczątkowa. Są w zasadzie tylko decki i finanse. W tej pierwszej grupie Esper Dragons, UWR Miracles, Dredge, UWr Delver, Merfloki i Shopsy.

P.S. Emil odpowiedzialny za opisywanie State’a Programu nie wrócił jeszcze mentalnie z Pyrkonu, a Ober gra w pokera zamiast interesować się Magiciem. To też wpływa na ubogość opisu : )

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Dziś mamy biało-zielone Aggro od Brama Snepvangersa, którym zagrał na Pro Tour Dragons of Tarkir. Wspomniany gracz jest takim emerytowanym prosem, który jak widać nadal ma siłę do grania zabawnymi taliami. Z ciekawostek w talii warto wspomnieć: 2 Aspect of Hydra, 4 Collected Company, 3 Dromoka’s Command i 4 Avatar of the Resolute. Resztę możecie już łatwo przewidzieć. Kolejna propozycja, to Temur Dragon Descent, talia Patrick Chapin, takie śmiechowe combo na Descent of the Dragons i Battlefield Thaumaturge, a wspomagane czterema Dragon Tempest. O takim decku wspominał nam Duo jeszcze przed wylotem na Pro Tour. Nikt się nie odważył go zabrać, ale może też jest dobry czas by się nim pobawić? Następne cudo to niebiesko-zielony Morph deck! Niejaki tarkanmag poszedł tym 4-0 Standard Daily Event. Bawiłem się czymś podobnym jeszcze zanim odkryto GW Mastery deck i sam miałem 3 kolory, gdzie biały był właśnie dla Mastery of the Unseen, Tym razem jednak dostajemy konstrukcję prostszą, z dodatkiem Assault Formation, a opartą głównie na Obscuring AetherSecret PlansTrail of Mystery. Kolejny pomysł to już modern, gdzie opisany został deck od jakiegoś czasu latający po sieci. Jest nim Puresteel Combo, czyli talia wystawiająca w jednej turze myyyylion equipmentów, dobierająca za to karty i płodząca również myyyyylion tokenów z Monastery Mentora. Silnikiem decku jest jednak Puresteel Paladin. Trochę glass cannon, ale za to wybuchowy. Na koniec zostaje pomysł od Caleba Durwarda, jego URW Dragons to deck, który ma zająć miejsce URW midów i controli, a czerpiący przy okazji z Silumgar’s Scorn. Oprócz pięciu smoków w talii, mamy też 4 Mutavaulty, które po aktywacji są również traktowane jako dragony. Widać, że ludziom brakuje dobrego Counterspella. Wcale im się nie dziwię.

Granie przeciwko sobie samemu

Magic to nie tylko gra przeciwko oponentom, to także playtesting i o potrzebie tegoż jest ten tekst. Podchodzi on do tematu jednak od innej strony i opisuje dlaczego warto układać pasjansa i grać dwoma deckami przeciwko samemu sobie!

 

:g: Finanse :g:

 

Zwycięzcy tygodnia

Niewątpliwie jednymi z lepszych inwestycji w standardzie były w ostatnim czasie: Dragonlord Ojutai (grający w Esper Dragonach i Jeskai Tokenach standardu), Pendelhaven (ważny land do Infect decków), Savor the Moment (chwilowa gwiazda rogue decku opisanego niedawno przez jakiegoś prosa, a sam deck jechał na planeswalkerach, którym drawback Sawora nic nie robił) i Vendilion Clique. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka kart, które mają swoje all-time high, czyli najwyższe ceny w ich historii, jak np. combogenny Palinchron czy też na landy mające obecnie swoje all-time low ceny (Onslaught Fetchlands; do których spadku cen przyczynił się przedruk w Khansach).

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Dragonlord Ojutai
  2. Deathmist Raptor
  3. Thunderbreak Regent
  4. Magmatic Chasm
  5. Narset Transcendent

 

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorze znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl