Przegląd prasy #66 – Modern Masters 2015 i Collected Company

Modern Masters 2015, zwany także MM2, był chyba najczęściej podniecającym się tematem ubiegłego tygodnia, oczywiście poza kampanią prezydencką i debatą. Te nas obchodzą mniej więcej tyle co nowe piosenki Cookiez Monstera. Bardzo za to obchodzi nas Kompania, która zaczęła szturmem podbijać standard i modern.

Poza tym obchodzi nas też drafting, limited, nowe wypaśne decki, moda w formatach constructed, jakie czapki będą nosiły nosorożce w tym sezonie i kto pokryje się złotem, a kto platyną z grona naszych magicowych sportowców. A może interesujecie się gdzie jechać w tym roku na wakacje? To wszystko oczywiście znajdziecie w dzisiejszym przeglądzie.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Szanghaj – rozgrywany w standardzie wygrał Yuuki Ichikawa grający Abzan Controlem. W turnieju zagrło 900 graczy i co ciekawe – 44 miejsce zajął Polak, Grzegorz Marciniak (Atarka Red), który akurat był tam na wyjeździe biznesowym. Ba, nawet pierwszego dnia ograł Yuuki Ichikawe : )

Magic Online Championship – O tytuł mistrza onlajnów walczyło 12 zawodników. Wśród nich Hall of Famer Olle Råde oraz zwycięzcy Pro Toura Martin Dang i Antonio Del Moral León. Po dwóch dniach na polu walki pozostała tylko czwórka: Antonio Del Moral León, Jasper de Jong, Magnus Lantto i Aleksa Telarov. Całość wygrał Magnus Lantto, który w constructed pilotował Pyromancer Control (vintage), Elf Company (modern) i Atarka Devotion (standard).  Lantto po wygraniu tego turnieju okrył sie złotem.

Magnus Lantto

Magnus Lantto

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Wrześniowe FNM Promo

Jest nim Serum Visions, karta tak bardzo oczekiwana, że z jej braku w Modern Masters 2 dziki tłum zaczął podpalać opony przed gmachem WOTC. Przyznam, że grafika ciekawa, ale ma też duży, negatywny potencjał photoshopowy…

serum visions

 

Online Modern Masters 2015 Festival

Z okazji wydania Modern Masters 2015, Wizardzi robią kilka sytych turniejów Grand Prix w sealedach tej edycji, ale także odpalają bardzo gruby festiwal MM2 na Magic Online. W głównym turnieju wieńczącym ten festiwal, można wygrać po 1 secie edycji dostępnych w modernie. Aby się na niego zakwalifikować, należy posycić w Modern Festival Preliminary. Te będą się odbywać od 24 czerwca do 1 lipca, zastępując w tym czasie Modern Daily Eventy. Poza kwalifikacjami, można za sam udział otrzymać Eternal Witness promo oraz foil za kwalifikację.

card_promo_eternal_witness

Rozgrywane będą także Phantom Flashback Eventy w bloku pierwszego Mirrodina. Za udział będą textless Lightning Helixy promo i foile za wygranie. Lightning Helix promo będą rozdawane także za granie zwykłych kolejek moderna oraz foile za ich wygranie. Szczegóły całej akcji macie w linku powyżej.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Gnomicon

Gnomicon zaktualizował swoje informacje turniejowe, wszystko można znaleźć teraz na stronie internetowej konwentu. Przypominamy, że całe wydarzenie odbędzie się już niebawem – 22-24 maja w Szczyrku. W poniższym spoilerze skrócona rozpiska turniejów magicowych:

Spoiler

Piątek
17:30 – FNM Standard
20:00 / 20:30 – FNM Draft Modern Masters 2015

Sobota
10:30 / 11:00 – PPTQ Milwaukee, Sealed Deck Dragons of Tarkir + draft w Top8
16:00 – FNM Modern
18:00 – Draft Modern Masters 2015
20:00 – FNM Standard
21:00 – EDH Tiny Leaders

Niedziela
10:30 / 11:00 – EDH Multiplayer
11:00 – Preliminary Pro Tour Qualifier, standard
12:00 – Draft Dragons of Tarkir
14:30 – Standard
15:00 – Draft challenge (turniej dodatkowo sponsorowany)

Więcej informacji o turniejach, wpisowych, nagrodach itp. znajdziecie na stronie organizatora.

gnomicon banner

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational”, (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które były/będą rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 oraz 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura :)

Grand Prix Las Vegas

Grand Prix Las Vegas ma już ponad 6700 zarejestrowanych graczy (na 10 000), a organizatorzy kuszą kolejnych. Przy 6800 osobach rozlosowany będzie Judge Foil Noble Hierarch, jak liczba zapisanych sięgnie 7000, to rozlosowany będzie Time Walk z Unlimited itd. Na miejscu, wśród atrakcji będzie m.in. 30 artystów, 40 sklepów, wspomniane nagrody za rejestrację (w tym dual landy i Black Lotus!). I tylko łezka w oku się kręci, że to Las Vegas tak daleko od Warszawy.

Aha, Was to pewnie malo obchodzi, bo wątpię, aby ktoś z Polandii tam poleciał, ale jeśli jednak ciekawość bierze górę, to na Reddicie jest całe AMA o tym turnieju.

Obozy z RPG/Mtg 

To już informacja trochę mniej turniejowa, ale na pewno warta uwagi. Zwłaszcza jak jesteście młodzieżą szkolną lub macie dzieci w takim wieku, które chcecie wysłać na fajne wakacje. W tym roku Biuro Turystyki Orion, których inicjatywy bardzo lubimy i promujemy, przygotowuje 17 programów wyjazdowych, w tym 11 programów erpegowych (10 młodzieżowych i 1 wyjazd studencki). W związku z powyższym wydali katalog i postawili nowy serwis www zespalający całą działalność turystyczną. Wersja elektroniczna katalogu znajduje się tutaj: http://btorion.pl/kolonie-i-obozy/katalog-lato-2015. Obóz, który najbardziej polecamy, czyli RPG/Mtg odbędzie się 4-16 sierpnia 2015 w Zieleńcu i ma w planach m.in: 

Spoiler

Sesje RPG
• osiem czterogodzinnych sesji gwarantowanych
• doświadczeni Mistrzowie Gry
• małe drużyny (3-5 osób)
• indywidualne podejście do graczy
• masa różnorodnych systemów do wyboru

Rozgrywki Magic: the Gathering
• turnieje standard i limited, w tym drafy
• turnieje pre-releasowe najnowszego dodatku
• nauka strategii i składania topowej talii
• udział w licencjonowanym turnieju Gate Way
• prelekcje i porady profesjonanych graczy i traderów
• możliwość skompletowania lub uzupełnienia talii w obozowym sklepiku

LARPy
• rożnorodne settingi
• rozgrywka na terenie obozu
• rozgrywka na terenie srebrnogórskiej twierdzy
• możliwość wypróbowania własnego scenariusza larpowego

A także
• Konkursy dla graczy i MG
• Gry bitewne (WFB i WH40K)
• Wyposażony Games Room – ponad 100 tytułów!
• Łucznictwo i fechtunek
• Postapokaliptyczny sport jugger
• Wycieczki i ogniska i mnóstwo innych atrakcji!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Tuning Top Standard Decks

Adam Yurchick bierze na warsztat najlepsze decki obecnego standardu i stara się je jeszcze bardziej podkręcić. Mamy w tekście m.in. opis i tunning: Abzan Aggro, które wygrało niedawno Grand Prix Paryż, Abzan Control i 4C Collected Company z tego samego turnieju czy też Jeskai Tempo, którego pilot zajął 2 miejsce na 2015 Magic Online Championship Series.

Poprawianie talii Bant Super Morph

Wakacyjna moda na poprawianie talii dopadła też Raphaela Levy’ego, który zabrał się za UWG Super Morph deck. Macie tu jego listę, opis każdej karty w mainie i sideboardzie. Taka standardowa rozpiska decku, ale w wykonaniu jednego z najlepszych graczy na świecie, więc warto poczytać nawet jak tym archetypem nie planujecie zagrać.

Decktech tygodnia: Big Red

I jeszcze jeden tytan-emeryt Magica, Frank Karsten, który zabiera się za tech tygodnia. Jego wyborem pada Big Red, czyli czysto czerwona talia z trochę wolniejszym planem na grę. Tym razem oparta nawet na devotion. Oryginalnym spisem jaki przedstawiono w artykule jest talia Thiago Bonfima Moreira, którą poszedł 11-4 na Grand Prix São Paulo. Frank przedstawia wady i zalety talii a na końcu, tak jak to modne w tym sezonie – przedstawia własną wersję po poprawkach. 

 

MODERN

Dziś modern zdominował Collected Company, które okazało się bardzo silną kartą w modernie. Poświęcimy mu cały rozdział moderna. W standardzie karta też trochę gra, ale nie ma aż takiego wyboru dobrych stworów w kosztach 0-3, aby wciskać czar za 4 mana do talii z typu drugiego. Modern zaś daje nam po prostu paletę wszelakiego zła i narzędzi w tych kosztach, co gracze zaczęli wykorzystywać do granic. Oczywiście modernowe kompanie są głównie oparte na zielonym kolorze, stąd szybko karta wpasowała się w dwa mocne archetypy: Elfy i no-pody, czyli pozostałości po podach, ale zastępujące te cudaczne artefakty innymi wyszukiwaczami. Zacznijmy może od no-podów. Junkowa (czy w nowej notyfikacji abzanowa) kompania ma bardzo podobny silnik jak miały stare Pody, ale Dragons of Tarkir nie tylko dało tym deckom Collected Company, lecz także Anafenza, Kin-Tree Spirit, która świetnie działa z wszelkimi persist-stworami, jak np. Kitchen Finks. Jeśli na stole jest jeszcze Varolz, the Scar-Striped czy Viscera Seer, to mamy infinite combo. Tu macie spory tekst o tego typu konstrukcjach, gdzie autor podrzucił także spis Naya Collected Company, jakim niejaki MisterT1980 zrobił 4-0 w daily modern na MTGO. A w ogóle, o junkowych konstrukcjach możecie poczytać mega dyskusję na forum mtgsalvation, gdzie talia została obgadana na wszelkie możliwe sposoby. 

Drugim archetypem jaki warto omówić jest Elfia Kompania. Talia jest oczywiście tribalem na elfach. Zwróćcie uwagę, że Elfia Kompania była deckiem, który wybrał zwycięzca tegorocznych Champsów Online, o których pisaliśmy przy w relacjach turniejowych trochę wyżej. W zalinkowanym tekście macie opis kart, ich wyboru, trochę o decku, a ponadto zapis video kilku gier. Warto przyswoić sobie ten spis jak i powyższe junkowe czy bantowe, bo będą odgrywały jedne z pierwszych skrzypiec post-dragonowego moderna. Właściwie uważam, że junk-kompania ma potencjał, żeby z równą skutecznością zastapić starego poda.

Collected Company daje możliwość wystawienia jakiegoś infinite-comba, wyszukania odpowiedzi na daną sytuację na stole, odbudowania się po sweeperze i jest kolejną kartą, którą Wizardzi wydali na ślepo patrząc główie pod kątem jej mocy w standardzie, a znowu zapominając, że może czynić cuda w starszych formatach. Skoro padło na modern i właśniw w modernie jest najskuteczniej eksploatowana, to warto się nią zainteresować. Jeśli jeszcze nie macie na niej decku, to zacznijcie go zbierać albo zacznijcie budować antydecki.

– Ober

 

VINTAGE

Eternal Spotlight – filary Vintage i wywiad

Cotygodniowa porcja Vintage’u. Tym razem autor cyklu Eternal Spotlight przygląda się pięciu filarom formatu. Podchodzi jednak do tematu bardziej holistycznie – to nie karty, a nawet nie archetypy są tu temat, ale ogólne strategie i podejścia w konstruowaniu decków. Okrasza to krótkim komentarzem o tym co to znaczy mieć zdrowe meta, a na dokładkę dorzuca krótki wywiad i parę decków – w tym 4c Jace Control i Dack Stax. Tekst najbardziej przyda się osobom, które nie orientują się zupełnie w Vintage. Może być całkiem fajnym wprowadzeniem w ten format.

 

LIMITED

Przegląd archetypów w Modern Masters 2015 – część 1

Mamy tu sporo cennych uwag odnośnie Modern Masters 2015, chociaż trzeba podkreślić, że tekst jest pisany z perspektywy osoby, która sama bawiła się w konstruowanie alternatywnego setu a’la MMA. Ale do rzeczy – tekst prezentuje i omawia najważniejsze archetypy formatu z wypisanymi kartami, jakie autor uważa w nich za najważniejsze. Także już na tym etapie można tekst stosować jako ściągawkę podczas draftów online. Na koniec jeszcze dostajemy ładne podsumowanie i na podstawie opinii autora możemy sobie uszeregować archetypy według jakości. Czekam z niecierpliwością na część 2 przeglądu MM2 pod kątem limited, bo będą pewnie wystarczające do rozpoczęcia skutecznych draftów w tym formacie.

Tempest Remastered Primer

I kolejny tekst z cyklu tych wymieniających najlepsze picki. Na Psychatogu już coś takiego zrobiliśmy, ale zawsze warto to skonfrontować z opiniami innych. Tekst skupia się na commonach i uncommonach. Jeśli więc nadal macie problem z draftowaniem online nowego tempesta, to polecamy tu zajrzeć. 

 

PAUPER

Najlepszy możliwy Boros

Alex Ullman wychodzi poza schemat i przygląda się pauperowemu archetypowi, który nie pojawia się jakoś szczególnie w topach pauperowych Daily. Usprawnia go przy tym, uwzględniając zmiany w meta i omawiając słabe i silne strony. Cała rzecz dotyczy Boros Metalcrafta.

 

INNE

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Ciekawe decki mamy w tym tygodniu. Od razu trzeba dodać, że upłynął on pod znakiem Collected Company, o którym już trochę dziś napisaliśmy. Zanim o tym jednak, to mamy Zielonego Megamorpha – aggro deck, który na pewno mocno karci kontrole, ale i tu w sajdzie mamy wspomnianego instanta. Druga talia – również do T2 – to czterokolorowa kompania z GP Paris. Na pierwszy rzut oka wygląda to trochę jak takie dziwne połączenie Temura, Jeskaia z delikatnymi akcentami Abzanowymi (o decku wspominaliśmy przy okazji standardu). Trzecia talia to już Modern – tym razem kompania w kolorach Naya, choć tak na dobrą sprawę to WG z czerwonym splashem po Lightning Bolty i Ghor-Clan Rampagery. Szczególnie interesujący wydaje się czwarty deck – to do moderna talia, w której wykorzystywane są Swans of Bryn Argoll. Nie jest to jednak taki combodeck jak kiedyś – tu łabędzie są raczej po prostu mocnym napieraczem i możliwością dobrania masy kart no. ze Skreda, a reszta to typowy UR shell ze Snapem, Boltem, Remandem, itp. Pewnie ten deck spowodował nagły skok ceny online łabędzia. Piąty deck to Infect e Legacy z masą pompek.

Stan Programu

O njusach z MTGO nie ma co za wiele pisać. W zasadzie o wszystkich ważniejszych pewnie już wiecie, albo z poprzednich tygodni, albo z tego przeglądu (ze szczególnym uwzględnieniem Modernowego festynu). Jedyna warta wzmianka rzecz to chyba fakt, że zniknęły przed czasem kolejki 64-manów Tempest Remastered, bo się nie odpalały. Cóż, oby to nie oznaczało, że dodatek się nie przyjął aż tak dobrze. 8-many nadal funkcjonują. Sekcja opinii jest warta uwagi. Zajrzyjcie, aby dowiedzieć się, co Jahn sądzi o ostatnim pytaniu Wortha Wollperta o pomoc w ulepszaniu programu oraz prośbę Lee Sharpa o sugestie odnośnie nagród na MTGO. W miarę długi, ciekawy tekst. Do tego standardowo – decki i ceny. Ceny w sumie troszeczkę w górę, choć część kart oberwała od MM2015. Decki to z kolei Abzan Aggro (T2), Swans Song (Modern), pauperowe mono W Tokeny, Legacy z Grixis Delverem i Vintage z Jeskai Ascendancy, ale większość z nich już poznaliśmy w 5 deckach tygodnia czy taliach z konkretnych formatów.

 

:g: Finanse :g:

 

Collected Company

Jak już tyle mówilismy o tej karcie w constructed, to ciężko nie wspomnieć o niej w finansowej części przeglądu. Rzućcie zresztą okiem na jej cenę (pierwszy wykres dotyczy papierowej wersji, drugi dotyczy wersji online):

collected company paper

kliknij, aby powiększyć

collected company online

kliknij, aby powiększyć

Cena idzie cały czas w górę. Na MTGO jeszcze się utrzymuje na pewnym poziomie, ale to efekt ciągłego draftowania Dragonsów w limited, które są jeszcze niewysychającym źródłem. Furora na tę kartę zapewne uniesie jej cenę jeszcze wyżej, więc warto trochę zainwestować. Zresztą o przewidywaniach cen tej karty jak i Den Protectora (kolejnego bohatera ostatnich turniejów w standardzie), poczytajcie sobie więcej na finansowym Reddicie Magicowym, o tutaj. Myślę, że warto jeszcze zwrócić uwagę na Hidden Dragonslayera, który jest drugą najpopularniejszą kartą na Magiccardmarket, zaraz po Collected Company, a jednocześnie jego cena to kilka centów.

Modern Masters 2015

Finansowe Reddity magicowe sa kopalnią wiedzy na temat cen kart czy całych setów. W zalinkowanym powyżej poście macie bardzo zwięźle i zgrabnie przedstawioną matematykę draftów i sealedów Modern Masters 2015. Tu zaś możecie obczaić wartość MM2 przedstawioną w wykresikach excelowych. 

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Collected Company
  2. Wasteland
  3. Dragonlord Ojutai
  4. Deathmist Raptor
  5. Den Protector

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober i Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (