Przegląd prasy #67 – szał vs problemy z Modern Masters 2

Nie wiem czy już można mówić o aferze „Modern Masters 2 Gate”, ale ewidentnie gorącym tematem ostatniego tygodnia było otwieranie paczek MM2, rozgrywanie najróżniejszych turniejów limited z ich udziałem i… problemy z nowymi opakowaniami, które miały być eko-friendly, a okazały się lekkimi bublami. Również słabo wypadła produkcja nowych kart, podczas której drukarnia narobiła masę misprintów, plam na kartach i nie zawsze radziła sobie z sortowaniem produktu w paczkach.

Oczywiście wspomniane problemy nie zdarzają się przy każdej paczce, a sam format jest słodki do draftowania i sealed deckowania. Warto parę paczek otworzyć i nimi pograć, do czego szczerze zachęcam : ) 

– Ober

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Wizardzi nie chcieli sobie psuć premiery Modern Masters 2015, więc żadne Grand Prix nie było rozgrywane w ubiegły weekend. Jeśli nie jesteście wielkimi fanami limited, a potrzeba Wam wyników z turniejów constructed, to polecam rzucić okiem na wyniki z turniejów StarCityGames rozgrywanego w amerykańskim Worcester, gdzie: 

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Problemy z opakowaniami Modern Masters 2

Nie będzie to temat oficialnie ogłoszony przez WOTC, ale bardzo mocno dotyczący jednego z ważniejszych produktów ostatnich lat jakie wydali Wizardzi, czyli Modern Masters 2 (co było widać po liczbie wpisów, dyskusji, dywagacji, a nawet po liczbie osób zapisanych na Grand Prix Las Vegas rozgrywanych w sealedzie MM2). Ponieważ Wizardzi miewają problemy z przyznawaniem się do błędów, to można co najwyżej spekulować, że mają dość słabego producenta nowego produktu. Warto tu zaznaczyć, że do takich oddzielnych produktów jak Mistrzowie Moderna, Wizardzi mają inną firmę niż te drukujące regularne sety i najwyraźniej wybrali niedoświadczoną firmę. Przyjazne ekologii paczki pewnie były jakimś uproszczeniem, albo ucinaniem kosztów, a okazały się ogromnym problemem. Co więcej, sposób drukowania i cięcia print sheetów kart również okazał się wadliwy i w efekcie masa graczy dostała źle spakowane karty, powtarzające się foile, rary czy mithici, a także od groma miscutów. Z takich miscutów mythiców MM2 może i cieszyli by się zbieracze, ale ze względu na ich nadmiar pewnie nie będą miały wiele większej wartości (aczkolwiek tu już strzelam, bo ciężko mi to przewidzieć).

Na przykładzie źródłowych linków łatwo pokazać co poszło nie tak:

plamy na kartach

A tu jeszcze dobre podsumowanie w jednym temacie całego weekendu MM2 i dobrą ilustrację problemu od Cardboard Crack:

foil tarmogoyf z moderm masters 2

Jeśli sami napotkaliście jakieś problemy z Modern Masters 2, to tutaj, na Blogatogu, Maro podał adres do kontaktowania się w takich sprawach z Wizardami. A dokładnie: https://company.wizards.com/contact-us. Poza tym, ze strony Wizardów, znalazłem tylko lakoniczne info o paczkowaniu.

 

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational”, (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które były/będą rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 oraz 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura :)

Grand Prix Las Vegas

Grand Prix Las Vegas ma już ponad 7200 zarejestrowanych graczy (na 10 000), a organizatorzy kuszą kolejnych. Przy 6800 osobach rozlosowany będzie Judge Foil Noble Hierarch, jak liczba zapisanych sięgnie8000, to rozlosowany będzie Ancestral Recall z Unlimited itd. Na miejscu, wśród atrakcji będzie m.in. 30 artystów, 40 sklepów, wspomniane nagrody za rejestrację (w tym dual landy i Black Lotus!). Przy okazji – na Reddicie jest całe AMA o tym turnieju.

Oczywiście przed nami cały, wielki weekend szaleństwa MM2, który Azjaci skonsumują w japońskiej Chibie, a europejczycy podejmą w holenderskim Utrechcie. Ponieważ sam nie zagram, ani nie jaram się za bardzo tym dodatkiem, to ciekawię się tylko jak organizatorzy poradzą sobie z wadliwymi paczkami otwieranymi w tak dużej skali?

Obozy z RPG/Mtg 

To już informacja trochę mniej turniejowa, ale na pewno warta uwagi. Zwłaszcza jak jesteście młodzieżą szkolną lub macie dzieci w takim wieku, które chcecie wysłać na fajne wakacje. W tym roku Biuro Turystyki Orion, których inicjatywy bardzo lubimy i promujemy, przygotowuje 17 programów wyjazdowych, w tym 11 programów erpegowych (10 młodzieżowych i 1 wyjazd studencki). W związku z powyższym wydali katalog i postawili nowy serwis www zespalający całą działalność turystyczną. Wersja elektroniczna katalogu znajduje się tutaj: http://btorion.pl/kolonie-i-obozy/katalog-lato-2015. Obóz, który najbardziej polecamy, czyli RPG/Mtg odbędzie się 4-16 sierpnia 2015 w Zieleńcu i ma w planach m.in: 

Spoiler

Sesje RPG
• osiem czterogodzinnych sesji gwarantowanych
• doświadczeni Mistrzowie Gry
• małe drużyny (3-5 osób)
• indywidualne podejście do graczy
• masa różnorodnych systemów do wyboru

Rozgrywki Magic: the Gathering
• turnieje standard i limited, w tym drafy
• turnieje pre-releasowe najnowszego dodatku
• nauka strategii i składania topowej talii
• udział w licencjonowanym turnieju Gate Way
• prelekcje i porady profesjonanych graczy i traderów
• możliwość skompletowania lub uzupełnienia talii w obozowym sklepiku

LARPy
• rożnorodne settingi
• rozgrywka na terenie obozu
• rozgrywka na terenie srebrnogórskiej twierdzy
• możliwość wypróbowania własnego scenariusza larpowego

A także
• Konkursy dla graczy i MG
• Gry bitewne (WFB i WH40K)
• Wyposażony Games Room – ponad 100 tytułów!
• Łucznictwo i fechtunek
• Postapokaliptyczny sport jugger
• Wycieczki i ogniska i mnóstwo innych atrakcji!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Brewers and Assault Formation

Ali Aintrazi przedstawia ciekawą UG konstrukcję opartą na Assault Formation, wraz z opisem tego całego rogue decku, pomysłami na jego ewentualne zmiany. Wcześniej mieliśmy już formację w BGW combodecku na ścianach i Rally the Ancestors. Teraz jest tu więcej tech stworów, dewocji do niebieskiego i trików. To zawsze coś ciekawego i dającego efekt zaskoczenia w formacie o dość stabilnym metagame.

Sztuczki i tricki w standardzie

Owen Turtenwald podrzuca nam sześć ciekawych zagrań, które najpewniej są znane wszystkim prosom, semiprosom i prowannabe, ale nie samym pro magicowie żyje i część z Was pewnie dopiero uczy się sztuki karcianej. No więc tu macie zagrania, o których warto wiedzieć, bo mogą wygrać grę.

 

MODERN

Ciekawe techy w modernie

Seth Manfield zebrał kilka ciekawych spisów z moderna na jakie wpadł podczas przeglądania zwycięskich talii z turniejów MTGO daily. Mamy tu Tooth and Nail combo (w trzeciej turze można zagrać Emrakula z bogiem Xenagosem, dzięki czemu wpadamy tytanem z hejstem za 30 obrażeń). Dalej mamy działający Dredgevine, o co było trudno od wejścia Golgari Grave-Trolla, a tu sie akurat komuś udalo urwać 4-0. Kolejnymi propozycjami są: UW control, UB mill, Biały prison i Unburial Loam, których już nie będę opisywał, tylko odsyłam Was po szczegóły to całego tekstu.

Budowanie elfich decków

Autor przedstawia nam trzon talii na elfach i pokazuje jak z niego budować różne wersje, np. z combem na Intruder Alarmie, z combem na artefaktach czy bardziej „teraźniejszo”: z Collected Company. Taka trochę zabawa w układanie decków, ale mogąca zainspirować niejednego fana Legolasa czy szalonego naukowca budującego w swoim laboratorium najdziwniejsze rogue decki.

Rezolutny Avatar

Tekst w bardzo wyczerpujący sposób zabiera się za zieloną talię modernową wykorzystującą Avatar od Resolute. W sumie, to autor chce chyba wyciągnąć największe value z tego stwora i mam wrażenie, że mu się udało. Dla każdego, kto szuka jakiś nowości w modernie i lubi zieloną dewocję. 

 

LIMITED

Przegląd archetypów w Modern Masters 2015 – część 1

Tu właściwie tytuł zdradza treść tekstu i niewiele można dopisać. W trwającym szale otwierania paczek z Tarmogoyfami może i znajomość trendów limited MM2 nie ma większego znaczenia, jednak w przypadku standardowego zebrania kilku bezwartościowych crapów, warto zastanowić się jak wygrać całego drafta żeby zwróciło się przynajmniej wpisowe. W tym celu polecam przynajmniej ogarnąć jakie są podstawowe archetypy draftowe nowych mastersów.

Draftowanie wrogich kolorów w MM2

Aby dalej spełnić scenariusz postawiony w poprzednim akapicie, czyli wygrać draft, polecam dokształcić się w sposobie draftowania wrogich kolorów Modern Masters 2. Mamy tu trochę fajnych złotych kart, które mogą otwierać dany archetyp. W tekście macie zresztą opisane jakie karty sa kluczowe dla danej kombinacji przeciwnych kolorów.

 

PAUPER

Main squeeze, czyli coś o dobrej, własnej talii

Jak już w tytule wyjaśniłem i autor tekstu sam szybko wyjaśnia, okreslenie „main squeeze” oznacza własną, dobrze ograną talią, którą zagraliśmy setki gier, znamy ją na wylot i wiemy jak się nią poruszać po danym metagame. Czym jest znalezienie takiego decku dla pauperowego grindera? No to już poczytajcie dokładnie w tekście. W sumie nie tylko pauperowcy coś znajdą dla siebie, ale wszyscy grinderzy constructed mogą urwać trochę wiedzy.

 

INNE

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Andrew Cuneo wraca do Green-Black konstelacji w standardzie, podczas Standard Super League. Kilka tygodni temu był to całkiem niezły deck, który jednak stracił po wejściu Dragons of Tarkir (a właściwie, to inne konstrukcje więcej zyskały). Tym razem dał konstelacji możliwość ponownego błyśnięcia. Następną propozycją autora „5 decków” jest Jund Ferocious niejakiego dief00, który swoim spisem zrobił 4-0 podczas turnieju Standard Daily na MTGO. Trzecia talia to już Esper Control do moderna, czyli powrót do kontrolowania świata z perspektywy biało-niebiesko-czarnego świata Esperu. Czwarty deck, również z moderna, to powrót do starej, dobrej Enchantressy, która po wielkich sukcesach Boggli musiała zniknąć na jakiś czas. Może teraz jest dobra okazja na powrót tego decku? Ostatnią propozycją jest Esper Mentor w Legacy, którym din778 zrobił wynik 4-0  w Legacy Daily. Talia jest midrangem opartym między innymi na Monastery Mentorach i czarach za 0-1 many.

Stan Programu

birds_of_paradise_promoW cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń związanych z Magic Online dostajemy jak zawsze pakiet informacji:

 • czerwcowym promo za MOCSy będzie Birds of Paradise, który nie ma żadnej wartości, ale ten promo ma całkiem znośny obrazek,
 • premiera Modern Masters 2 odbędzie się 28 maja, czyli w czwartek. Akurat będzie dzień na testing przed tymi wielkimi GP, które nadchodzą w weekend,
 • zaktualizowano listę znanych bugów o kilka dośc istotnych, na które warto rzucić okiem,
 • przewidywania cenowe MM2
 • kilka ciekawych decklist (Bant Midrange, abzan z Ojutajami [tu macie do niego plan sideboardowy],  w T2, Legacy Ant Storm czy też Mono Blue do Paupera, które co prawda stare jak świat, ale autorstwa Polaka grającego papuera od zawsze: _Dissonance_),
 • aktualizację cen kart online. 

Demon sideboardów

Ciekawy projekt, do którego zalinkował niedawno MagicCardmarket. SBDemon to strona internetowa zawierająca decklisty ze standardu, ale w odróżnieniu od dziesiątek tego typu serwisów, demon pokazuje opcje sideboardowe dla każdego decku przeciwko innej wybranej talii z formatu. Bardzo ciekawy pomysł, na pewno dający dobry punkt wyjścia do testingu.

Graj szybciej!

Dobra, to jest tekst bardzo bliski memu sercu i duszy. Nienawidzę wolnych graczy, jak na MTGO mój zegar zskazuje 22 minuty pozostałe do końca, a przeciwnik ma 4, które mu migają na czerwono, to jest coś nie tak. Jak gram dodatkowo drafta, sprzedaję karty i oglądam film, a wszystkie nieważne momenty gry akceptuję prostym F6, za to przeciwnik cały wytapowany z końcem mojego end stepu myśli czy kliknąc 'ok’, czy założyć rodzinę, to coś jest naprawdę bardzo źle. W tekście macie kilka porad jak grać szybciej, ja od siebie dorzucę, żebyście wciskali częściej F6 na MTGO, a już na pewno w grach za 2 tixy nie zastanawiali się jakby to był finał Pro Toura : )

Testprinty z M15

W reklamowym paradokumencie z Vice Berłoś wyczaiłspecyficzną ciekawostkę. Kiedy prowadzony jest wywiad z kolekcjonerem pokazujacym różne misprinty i miscuty, nagle stwierdza, że więcej nie może pokazać przed kamerą. I tu pewnie jest mowa o tzw. testprintach z M15, które zresztą zostały zebrane ładnie tutaj: http://www.magiclibrarities.net/forum/viewtopic.php?t=9752

Nie polecam traktować tego jako super newsa, przecieku itp. To raczej reklamowa zagrywka Wizardów, którzy lubi wciskać w różne miejsca easter eggi, co swoją drogą, w czasach zdominowanych przez social media jest jednym z najlepszych zapalników do powstania jakiegoś wirala, jeszcze bardziej nakręcającego popularność danego produktu. 

 

:g: Finanse :g:

 

Przyszłość Modern Masters 2

Z ceną całego setu MM2 było trochę jak z notowaniami Bronka w wyborach. Wpierw pokazali Tarmogoyfa i Emrakula, co od razu postawiło wysoko poprzeczkę cenową. Potem wzocniła się kolejnymi mythicami, ale na koniec zaczęła mocno spadać przez brak value w niższych rarity, aż do crapów, które ceny setu osłabiły poniżej wartości MM1. No dobra, to co będzie dalej z tymi cenami, warto inwestować? Oczywiście odpowiedź w tytułowym artykule.

A tak przy okazji, cennik kart z MM2 znajdziecie tutaj, na Goldfishu. A tu jeszcze możecie sobie zobaczyć jak wygląda średnia cena zawartości boxa MM2 po otwarciu 100 takich pudeł.

Nietypowe stare produkty mające wartość

W tekście opisane zostały stare produkty, po których mało kto spodziewałby się, że mogą mieć jakąś wartość. Może w ramach ćwiczenia zgadnijcie sobie, jaką cenę mogą mieć puste opakowania po starych boosterach, klasery z obrazkami starych edycji czy pudełka po fatpackach. Odpowiedzi, w linku powyżej.

Przewidywanie cen bogów Therosa

Na blog.mtgprice.com pojawiły się dwa teksty, w których poruszono temat przewidywanych cen całego panteonu bogów Therosa. Zaczynając od pierwszego tekstu z najmocniejszą monokolorową piątką, a kończąc na dwukolorowych, tańszych bożkach w drugim tekście.

Popularne karty z MtgGoldfish

 1. Collected Company
 2. Dragonlord Ojutai
 3. Deathmist Raptor
 4. Den Protector
 5. Monastery Mentor

-x-

Pozdrawiam,

– Ober


Informacje o autorze znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl