Przegląd prasy #71 – Przemek Knociński podbija Kopenhagę!

Jeśli poprzedni tydzień przyniósł nieco ożywienia, tak ten dostarczył nam prawdziwą petardę na rozruszanie – Przemek Knociński wygrał modernowe GP w Kopenhadze. Jego ryby w Top 8 pokonały białe Death & Taxes, Junda i Scapeshifta, podtrzymując tradycję wygrywania Polaków niebieskimi deckami. Informacja o wygranym przez Przemka GP w zasadzie przyćmiewa wszystko inne co się wydarzyło.

Szkoda byłoby jednak zapomnieć o pozostałych Polakach na tym turnieju. W Top64 znalazła się ich dość duża liczba, a warte podkreślenie jest także to, iż Duo wspiął się na tym turnieju na złoto. Poza tym, właśnie rozpoczyna się sezon spojlerowy kart z Magic: Origins. Mieliśmy też GP w Providence w T2, a internetowa społeczność (i zachodnie serwisy) żyły przede wszystkim wakacyjnym sezonem na Moderna (także na MTGO). Stąd też wysyp artykułów na ten formatu. Zbliża się też powoli koniec grania MMA 2015 online, a świat finansowy szykuje się do rotacji i żyje spekulacjami na modernowych kartach. Dzieje się!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Kopenhaga

Piękny weekend dla polskiego Magica! Przemek Knociński zdobył Kopenhagę drogą morską. Na tym niebagatelnym, bo obsadzonym przez 1345 graczy turnieju, nie zabrakło też innych polskich sukcesów – kilku naszych bohaterów urwało kasę za dobre miejsca, a Maciej „Duo” Janik swoim wynikiem wskoczył na złoty poziom magicznego prosowania. 

Przemek Knociński, pieszczotliwie zwany Knotem, a od niedzieli także Syrenką, wszedł do drugiego dnia z mocnym wynikiem 8-1, do Top 8 doszedł bez większego problemu, a chyba jeszcze mniej problemów miał w ostatnich trzech rundach rozgrywek, gdzie poszedł 2-1, 2-0 i 2-0. Merfolki okazały się świetnym wyborem pod metagame, a doświadczenie Przemka i tunowanie talii od wielu miesięcy dało swoje efekty.

knot

A co do złota, które zdobył Duo, małe wyjaśnienie czym to owocuje: Gold Level daje 3 baje na każdym GP, zaproszenie na krajowe WMCQ, gdzie ma także jednego baja, zaproszenie na wszystkie Pro Toury na czas posiadania tego statusu, zwrot kasy za loty na te Pro Toury i bonus w postaci 15 QPs w każdym sezonie MTGO, co wiąże się z comiesięcznym zaproszeniem na duży turniej online i promo kartą w prezencie.

Brawo za wyniki dla wszystkich Polaków!

Grand Prix Providence

Ważniejszy dla nas był oczywiście turniej w Kopenhadze, ale i w Providence w stanie Rhode Island się działo. Amerykańskie miasto ugościło Magicowców grających T2. W turnieju wzięły udział 1053 osoby, a turniej wygrał Sky Mason, który akurat tym razem nie wybrał rolę uczestnika, a nie sędziego. W finale pokonał on Neala Sacksa, wcześniej rozprawiając się w półfinałach z Pedro Carvalho. Mason grał RG Dewocją, co jest ładnym dowodem na to, jak zmieniła się meta od początku formatu. Na GP w Krakowie deck zostałby pewnie zjedzony przez kontrole. Mało tego, pojawiły się tam jeszcze dwa decki z tego archetypu w Top8.  Coż, zobaczymy jak RG dewocja odnajdzie się za tydzień w Buenos Aires! W Topie znalazły się też dwa Abzany (aggro i Megamorph), Bant Megamorph, pięciokolorowe smoki i Whidisi wspomnianego Pedro Carvalho.

SCG Indianapolis

W miniony weekend odbyły się także turnieje Star City Games. Rozegrano je w trzech formatach: T2, Modernie i Legacy. W standardzie rzuca się tu w oczy dość mocna obecność czerwono-zielonych decków midrange’owych (Top1), czyli tak jak na GP. Leitmotivem były także smoki, czy to w postaci Eseperowych, czy też Mardu, czy nawet pięciokolorowych. Rodzynkami swego rodzaju są Bant Heroic, Temur, czterokolorowa Sidisi. Uwagę zwraca też odwrót Abzanów – mniej więcej cztery decki w całym Top32. W Modernie w Top 16 mamy 12 różnych decków, a wygrał Grixis Delver. Wraz z Jundem obie talie wprowadziły po 2 decki do Top8, ale jednak i tu jest dość zróżnicowane środowisko, nawet jeśli Delverów było w sumie 5 w Top16. Legacy wygrał Burn, a zaraz za nim uplasowały się Death & Taxes, ANT, RUG Delver, Dredge, OmniTell, Jeskai Miracles i Punishing Nic Fit. Poniżej możecie zobaczyć decklisty z topek na MTGGoldfish.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Pochodzenie Liliany

Była Chandra, jest Lilka! Oto geneza czarnej walkerki. W tym tygodniu, w środę, pojawi się oczywiście kolejna historia. Zobaczymy czy będzie to Jace, Nissa czy Gideon. Póki co zapoznajcie się z tragiczną opowieścią tej niedoszłej lekarki z Dominarii. Uwaga, tekst zawiera śladowe ilości Nicola Bolasa!

O początkach Originsów, cz. I

MaRo opowiada o Originsach. Dowiecie się stąd co przyświecało Wizardom w tworzeniu najnowszego dodatku. Generalnie to co zwykle dla osób interesujących się designem karcianki i jej powstawaniem od kuchni.

Wyniki wszystkich Pro Tourów

Żaden wielki news, ale za to ciekawy serwis, który może przydać się pasjonatom historii. Oto strona, na której zebrano wszystkie wyniki Pro Tourów wraz z podsumowaniem wyników każdego z graczy.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Turnieje GPT London, PPTQ oraz Tomasz Jędruszek na Jagaconie!

Zapraszamy do wzięcia udziału w Jagaconowej strefie Magic: the Gathering w dniach 17-19 lipca 2015.

Jagacon

Organizatorem sekcji Mtg jest Staszowski sklep Youdeck.pl. Przygotował on dla Was sporo atrakcji, które cytuję w spoilerze poniżej:

Spoiler

Grand Prix Trials – to doskonała okazja dla każdego zaawansowanego Gracza, by ostatecznie sprawdzić swoją talię i umiejętności przed dużymi turniejami, jak również szansa dla mniej doświadczonych lecz głodnych sukcesu Adeptów sztuki Magicowej,by pozyskać doświadczenie i postawić pierwsze kroki w środowisku poważnego Magic: The Gathering.

Ogólnie GPT nie różnią się aż tak bardzo od większych turniejów rozgrywanych na Waszej lokalnej scenie, pewne różnice jednak istnieją a najważniejsze z nich to:

– stopień egzekwowania zasad przez sędziów [Rules Enforcement Level – REL] i oczywiście… NAGRODY!!!

Główną nagrodą każdego GPT są 2bye – czyli darmowe zwycięstwa na turnieju Grand Prix, którego dane GPT jest składową. W naszym przypadku będzie to Grand Prix Londyn 15-16 Sierpnia 2015. Szczęśliwy posiadacz tychże bye może przystąpić do turnieju po 2rundach, które zaliczane mu są jako wygrane, dokładnie tak jak Graczom zawodowym! Poza bye turnieje GPT oferują oczywiście standardowe już w świecie MtG „boostery” a także nagrody rzeczowe dla zwycięzcy oraz czołówki uczestników. Zadowoleni będą także wielbiciele Planeswalker Points – wszystkie przyznawane są z potrójnym multiplikatorem.

Preliminary Pro Tour Qualifier [PPTQ] – Po zaprawieniu się na sobotnim GPT, zapraszamy do spróbowania swoich sił na wyższym poziomie. Chcesz przejść przez furtkę do profesjonalnej kariery w MTG? Nic prostszego – zapisz się na nasze PPTQ! Sprawdź swoją talię i umiejętności na najważniejszym turnieju o charakterze lokalnym. Zobacz, jak to jest grać na poziomie! PPTQ to największe turnieje na poziomie lokalnym, ważniejsze od GPT o tyle, że dają możliwość kwalifikacji na Regional PTQ, który jest prostą drogą do dołączenia do celebrytów Magicowego świata podczas Pro Toura. Stopień egzekwowania zasad to, tak jak w przypadku GPT, Competitive. Nagrody?

– kwalifikacja do RPTQ dla zwycięzcy, a co za tym idzie przepiękna Liliana of the Veil w wersji promocyjnej i możliwość kwalifikacji na Pro Tour,
– nagrody rzeczowe w postaci boosterów i inne, zależnie od frekwencji,
– wysoki mnożnik Planeswalker Points pozwoli Wam szybko nabić bye na Grand Prix

Jeśli uważasz się za dobrego gracza i sądzisz, że masz szanse zmierzyć się z najlepszymi, to zapraszamy!

Tomasz Jędruszek na Jagaconie  Jeden z najbardziej zasłużonych polskich grafików projektujących dla Wizards of the Coast. Twórca artów do takich kart jak np. Inquisition of Kozilek.

Na stworzonym przez niego stoisku będziecie mogli nabyć jego grafiki a także podpisać posiadany karty.

Jeśli zaś chodzi o wpisowe na inne turnieje typu regular, których nie zabraknie, zachęcamy do sprawdzenia następującej rozpiski:

FNM – Release Origins

Format: Sealed Deck
Poziom zasad: Regular
Wpisowe: 80 zł
Nagrody: Booster od gracza do puli – redraft Rare.
Piątek – Jagacon
Rejestracja – od 16:00
Start: 16.30
FNM – Modern 
Poziom zasad: Regular
Wpisowe 12 zł
Nagrody – Booster od gracza – redraft Rare.
Rejestracja: 20:30
Start:21:00

Grand Prix London Trial

Format: Standard
Poziom zasad: Competetive
Wpisowe 25 zł
Nagrody: 1,5 boostera do puli od gracza + nagrody dodatkowe w zależności od frekwencji. Nagrody w postaci boosterów dla Top w zależności od liczby graczy. I najważniejsze dla pierwszego miejsca czyli 2 bye na GP London 14-16 Sierpnia 2015.
Sobota – Jagacon
Rejestracja: od 9.30
Start: 10.30
Spisy talii wymagane.

Preliminary Pro Tour Qualifier

Format: Modern
poziom zasad: Competetive
Wpisowe: 45 zł
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli, + nagrody dodatkowe w zależności od frekwencji. Nagrody w postaci boosterów dla Top w zależności od liczby graczy.
Niedziela – Jagacon
Rejestracja: od 9.30
Start: 10.30
Spisy talii wymagane.

Przy zebraniu się 8 graczy, możliwe będą także następujące turnieje: Drat Conspiracy, Draft Origins, Standard, Modern, Pauper, SB Modern, Talie startowe, Repaki STD, Repaki Modern.

Jagacon to także 300 godzin pozostałych atrakcji, na które się łapiecie płacąc jedyne 20 zł za 3-dniową akredytacje. Jest w to wliczony nocleg w salach, bądź też możliwość rozbicia własnego namiotu na terenie konwentu (jest dużo zielonej trawki ;) Możecie spodziewać się dobrze wyposażonego games roomu, koncertu, wystawców, prelekcji, sesji RPG, konkursów, cosplayu oraz wielu innych! Więcej informacji znajdziecie na www.jagacon.pl a także na wydarzeniu facebookowym.

Zapraszamy!

 

Polskie WMCQ 2015

Znamy już lokalizację i datę pierwszego polskiego WMCQ w tym roku i będzie to warszawski Planeswalker, znany między innymi z ogromnych i przebojowych turniejów prereleasowych.

Szczegóły macie w linku tytułowym, na stronie Wizardów. W skrócie:

Data: 22 sierpnia 2015
Format: standard
Organizator: Planeswalker.pl
Adres sklepu: Grzybowska 37A/21 Warszawa
Kontakt: sklep@planeswalker.pl

Daty i miejsca wszystkich WMCQ tego roku:

  • 22-23 sierpnia 2015 (Standard Constructed)
  • 5-6 września 2015, Kraków (Modern Constructed)
  • 19-20 września 2015, Wrocław (Standard Constructed)

Zaś World Magic Cup 2015 odbędzie się 11-13 grudnia 2015 w hiszpańskiej Barcelonie.

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

 

Obozy z RPG/Mtg

To już informacja trochę mniej turniejowa, ale na pewno warta uwagi. Zwłaszcza jak jesteście młodzieżą szkolną lub macie dzieci w takim wieku, które chcecie wysłać na fajne wakacje. W tym roku Biuro Turystyki Orion, których inicjatywy bardzo lubimy i promujemy, przygotowuje 17 programów wyjazdowych, w tym 11 programów erpegowych (10 młodzieżowych i 1 wyjazd studencki). W związku z powyższym wydali katalog i postawili nowy serwis www zespalający całą działalność turystyczną. Wersja elektroniczna katalogu znajduje się tutaj: http://btorion.pl/kolonie-i-obozy/katalog-lato-2015. Obóz, który najbardziej polecamy, czyli RPG/Mtg odbędzie się 4-16 sierpnia 2015 w Zieleńcu i ma w planach m.in:

Spoiler

Sesje RPG
• osiem czterogodzinnych sesji gwarantowanych
• doświadczeni Mistrzowie Gry
• małe drużyny (3-5 osób)
• indywidualne podejście do graczy
• masa różnorodnych systemów do wyboru

Rozgrywki Magic: the Gathering
• turnieje standard i limited, w tym drafy
• turnieje pre-releasowe najnowszego dodatku
• nauka strategii i składania topowej talii
• udział w licencjonowanym turnieju Gate Way
• prelekcje i porady profesjonanych graczy i traderów
• możliwość skompletowania lub uzupełnienia talii w obozowym sklepiku

LARPy
• rożnorodne settingi
• rozgrywka na terenie obozu
• rozgrywka na terenie srebrnogórskiej twierdzy
• możliwość wypróbowania własnego scenariusza larpowego

A także
• Konkursy dla graczy i MG
• Gry bitewne (WFB i WH40K)
• Wyposażony Games Room – ponad 100 tytułów!
• Łucznictwo i fechtunek
• Postapokaliptyczny sport jugger
• Wycieczki i ogniska i mnóstwo innych atrakcji!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

85 tysięcy zanalizowanych gier w T2

Saffron Olive analizuje standard i jednak 85 000 gier to jest kawał materiału do omówienia. Najbardziej popularne decki, najlepsze decki, win percentage poszczególnych MU i archetypów, ocena decków i umiejscowienie ich w meta oraz talie, którymi powinniśmy grać – to wszystko tu jest.

Wolne rzuty za trzy punkty

Taki przegląd, w którym mamy parę ciekawszych decków w T2. Nie są to najlepsze, najmocniejsze i najbardziej gorące rzeczy (B aggro trudno takim nazwać), ale mimo braku RG Dewocji wciąż może to być dobre źródło informacji, jeśli chcielibyście teraz wskoczyć w jakiś mniej topowy deck w formacie.

Jeden Thoughtseize vs GR Atarka Devotion

Oto problemy pro świata, czyli co zdjąć Thoughtseizem z ręki oponenta. Konkretna sytuacja z MOCSowego pojedynku Olle Rade i Antonio Del Moral Leona i konkretne decyzje wraz z uzasadnieniem Williama Jensena. Od czasu do czasu warto na tego rodzaju artykuły rzucić okiem, bo zazwyczaj są dość fajnie analizowane, a do tego rzadko są jednoznaczne, co pokazuje tylko, że nie zawsze w Magicu mamy „jedynie słuszne zagranie”. Tego rodzaju tekstów jest też coraz więcej, co nie powinno dziwić – szybko się piszą, a generują kliki i mimo wszystko bywają ciekawe.

Originsowi Planeswalkerzy

W zeszłym tygodniu pojawiło się też trochę tekstów o wędrowcach z nowego dodatku. Zdecydowanie najciekawsze są dwa z TCGPlayera, jeden Adama Yurchicka (Eksplorując Nissę i Lilianę), w którym omówione zostały czarna i zielona walkerka pod kątem T2 (jest opis obu kart, ich zastosowania i decklisty), i drugi Craiga Wescoe (Nowy Gideon w Magic Origins), opisujący dla odmiany bohatera Theros. Ten tekst oferuje w miarę dokładną analizę karty, ale nie dostaniemy tu nowych decklist. Wescoe spróbuję zamiast tego znaleźć miejsce dla tego PW w już istniejących spisach. Wykracza też poza T2 i zahacza o trzy Modernowe decki (Naya Zoo, 5c Humans i BW Tokeny). Jako uzupełnienie możemy traktować cztery krótkie teksty na Channel Fireball, gdzie czterech różnych autorów omawia abilitki poszczególnych walkerów, wyraża opinię o nich i dorzuca jakieś przykładowe decki – Gideon, Battle Forged, Jace, Vryn’s Prodigy, Chandra, Fire of Kaladesh, Nissa, Vastwood Seer. Temat podjął także Ross Meriam. Do tych spisów i omówień warto jednak podchodzić z pewną rezerwą. Za wcześnie na razie na podpinanie się pod hype i preorderowe zakupy singli.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Och, Modern. Od czego tu zacząć? Może od tekstów z CFB, a szczególnie Grixis Twina od PVDR, w którym mamy typowy deck tech – z uwagami, wyborem kart, sideboardowaniem się. Podobnie Naya Zło, ale tu warto wziąć pod uwagę dodatkowo, że jest to opis od Paula Rietzla, a ten w Charlotte skończył tuż za topem, na dziesiątym miejscu. W tym tekście mamy też dokładniejszy opis sideboardowania się. Jako trzeci z tej serii deck techów od CFB polecić możemy Przewodnik i deck tech po Grishoalbrandzie. Ten tekst jest od Boba Huanga, który też na GP Charlotte swoje ugrał (a do tego obrabował trejderów z zielonych Shoalów – sprawdźcie finanse, aby w pełni zrozumieć ten temat). Sam deck to oczywiście wariacja na temat reanimacji wielkich stworów z grobu przy pomocy Goryos’ Vengeance i Through the Breach. Jeśli chodzi o resztę – jak wyżej: spis, porady, omówienie gameplanu, itp. Czwarty artykuł z CFB, Czym grałem, a czym powinienem grać na GP w Charlotte, to już Pascal Maynard. Możecie to traktować jako uzupełnienie tekstu o GRW Zoo powyżej.

Ale to nie wszystko co GP Charlotte nam przyniosło. Do tematu odniósł się także Adam Barnello, opisując zwycięską elfią kompanię w tym miejscu: Elfie Renegades of Funk. Została ona także wzięta pod lupę w video na Gathering Magic: Cotygodniowy deck tech: Modernowe elfy. Inny materiał filmowy omawia z kolei kontrolę na latarni, która pobudziła fantazję wielu graczy, a na pewno zaskoczyła innowacyjnością. Filmik znajdziecie tutaj: Video Deck Tech – Modernowa Lantern kontrola. Polecić możemy wreszcie artykuł o deckach, które przegapiliście po GP Charlotte. To wybór najciekawszych decków, które schowały się „pod radarem”, a zasługują na odrobinę uwagi.

Ciekawym spojrzeniem na Moderna w zeszłym tygodniu był też tekst Setha Manfielda, w którym stawia on tezę, że Combo Decki dominują w Modernie. Patrząc po wymienionych spisach – ma on sporo racji. Nie chodzi jednak tylko o zwyczajowego Twina, a o Scapeshifcie autor nawet nie wspomina. Do głosu doszły inne talie – o części z nich już wyżej wspomnieliśmy. Część jednak uzupełnia temat. Pewnym zainteresowaniem cieszyło się też Affinity. Co prawda talia nie ma na razie wielu sukcesów, ale Frank Karsten uparcie się jej trzyma, czego dowodem jest ten materiał: Modern Affinity od Franka Karstena. Temat pojawił się jeszcze na PureMTGO (Becoming a Modern Man – Affinity) i w budżetowej wersji na MTGGoldfish: Budżetowy UW Tempered Steel.

Z bardziej nietypowych rzeczy można też rzucić okiem na piękną wizualizację metagame moderna i video z deck techem Jund-Dredgevine’a. No i na koniec ciekawostka w tym temacie, czyli taka trochę casualowa wersja reanimatora, ale nawet jakoś tam grywalna (Release the Kraken) oraz 5 decków, którymi zagrasz w ten weekend, częściowo poświęcone także T2.

 

LIMITED

Kontekst w Limited: DTK vs MMA 2015

Autor bierze na tapetę archetypy główne – aggro, midrange i kontrole w limited DTK i MM2, a potem robi im porównanie. Skupia się przy tym na synergiach. W efekcie wychodzi mu różnica między podejściem do agresji, kontroli i midrange w obu środowiskach, a wszystko po to byśmy byli lepszymi drafterami!

Sealed Success 86 – pozytywy i negatywy draftów MMA2

Powoli zbliżamy się do końca ekscytacji MM2. Kto miał zagrać, to już zagrał. Kto nie, ten jeszcze ma na to parę dni. Autor tekstu niestety już kończy swoją przygodę z dodatkiem. Podsumowuje więc swoje wrażenia negatywne i pozytywne, a na koniec daje jeszcze dwa drafty do oglądania.

 

LEGACY/VINTAGE

Eternale w Pradze

Carsten Kotter uratował dział w tym tygodniu, jako że praktycznie nic ciekawego się do obu formatów nam nie trafiło tekstowo, a i ten artykuł nieco na pocieszkę. Zawiera troszkę raportu z eventu Kottera, ale w gruncie rzeczy chodzi o spisy decków z turniejów Vintage i Legacy z Pragi i te parę uwag, którymi Kotter się z nami dzieli. To naprawdę niewiele, ale zawsze lepsze niż nic.

PAUPER

Pauper pod obserwacją 9 – król nie żyje

Mamy tu ficzer maczap między Stompy i UB kontrolą, ale to na samym końcu. Przede wszystkim mamy jednak kolejne podsumowanie meta z werdyktem, że pauper się zmienia, a MBC zostało wypalone i zdetronizowane przez Burna. Burn z kolei został wyparty przez inne decki, czyli mamy chwilowe bezkrólewie. Pauper jak ta lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi – non stop rusza się to i kotłuje w głębi. Ale w sumie to dobrze. Stagnacja szkodzi każdemu formatowi.

Podejmowanie decyzji w pauperze pod wpływem meta

Kolejny raz Alex Ullman porusza temat podejmowania odpowiednich decyzji w najtańszym z formatów pod wpływem metagame. Tym razem porównuje zmiany jakie zaszły w niektórych archetypach na przestrzeni dwóch lat. Jakie ma wnioski? Sami zobaczcie.

Cotygodniowy raport o meta – 18 czerwiec

I na koniec porcja statystyk, tabelek, wykresów, procentów i podsumowań ze wskazaniem jaki archetyp ma się dobrze, a jakie decki raczej warto omijać z daleka i na co warto uważać. Wart uwagi jest też spis BR kontroli, czyli właściwie MBC z burnem i Blightningiem.

 

COMMANDER

Giddy Kytheon

W tym tygodniu mamy bardzo biały dział. Już na starcie polecamy talię, która powstała dzięki pojawieniu się nowego Gideona. Wbrew pozorom nie jest to jednak aggro, a biała kontrola (z pewną ilością aniołów, o których będzie jeszcze niżej).

Hikari, Twilight Guardian

Talia na uncommonie? Czemu nie, Hikari, Twilight Guardian się jak najbardziej do tego nadaje. Jest w końcu legendą i to z dość wąskim zakresem zastosowania. Ta egzotyka sprawia, że złożenie fajnego decku na nim jest swego rodzaju wyzwaniem i jest ono na tyle oryginalne, że umieszczamy w przeglądzie linka do tego tekstu.

Jakby kapało światłem

A tu wracamy do tematu therosowych bogów. Oczywiście generał musi być biały i jest nim tokenotwórczy Heliod. Talia jest o tyle nietypowa, że nie pojawiają się w niej stwory – wygrywać mamy samymi tokenami ze wsparciem enchantmentów i typowych dla białego sweeperów.

Randomowe anioły

Selenia, Dark Angel jest tu Commanderem, a tekst jest od Abe Sargenta. Talia jest zdecydowanie dla miłośników aniołów, a także dla osób, które preferują nieco nietypowe rozwiązania. Chodzi mi tu o tego Licha i jego potencjał w dociąganiu kart dzięki białym lifegainerom

Zaczynamy zabawę w Block Commandera

Na koniec tekst-sugestia, aby nie ograniczać się jedynie do EDH z kartami ze wszystkich edycji. Może czasem warto sobie zrobić ograniczenie tylko do kart z danego bloku. Powyżej przykład takiego podejścia i kilka spisów. W sumie całość możemy traktować jako ciekawostkę, ale może do kogoś ona trafi.

 

INNE

Zwiastun Originsów

Tekst mignął mi już w zeszłym tygodniu, ale machnąłem ręką, uznając, że zawarte w nim informacje każdy zna albo może sobie bezproblemowo wygooglać. Jak się jednak w ciągu tygodnia okazało, jednak te wszystkie Vorthosowe kwestie wokół Originsów pozostają dla niektórych tajemnicą, o czym mogłem się przekonać czytając wątki dla spoilowanych kart na mtgnews.pl. Jeśli więc nadal nie wiecie, czemu Kytheon mógł być bohaterem w Therosowym planie, albo macie jakieś inne wątpliwości, to część z nich ten tekst może rozwieje.

Top 10 Core Setowych debiutów od M10

Tekst może bardziej ciekawy dla mnie ze względu na przygotowywany przeze mnie tekst na toga, ale i wam może się spodobać. Unosi się nad tym odrobina nostalgii – w końcu Origins to ostatni Core Set – a do tego jest tu odrobina Magicowej historii. Jak macie ochotę na coś lżejszego, to zajrzyjcie tutaj – znajdziecie w środku info o najciekawszych zdaniem autora debiutach kart w Core Setach.

Jakiekolwiek byle nie proste

I jeszcze odrobina czegoś miłego dla miłośników magicowych obrazków. Mamy tu rozważania o tym, jak rysować Plainsy, aby obrazek faktycznie przedstawiał coś ciekawego. Weźcie bowiem pod uwagę – jak autor sugeruje – inne landy i wyobraźcie sobie, że ktoś was prosił o przygotowanie Islanda, Swampa, Mountaina i Foresta. Nawet jeśli nie potraficie, to jesteście sobie pewnie w stanie taki obiekt łatwo wyobrazić. No a Plainsy? Jeśli tak, to tylko przez fakt, iż macie do czynienia z nimi przez lata grania. W tekście mamy zaś ładnie wyjaśnione jak do tematu podejść, aby faktycznie był on ciekawy. Dostajemy też wszystko w ładnych kategoriach tematycznych z sugestią, w jakich dodatków szukać przykładów danego podejścia.

Kobiety w Magic: the Gathering

Ten tekst i odpowiedź Jima Davisa nań wywołała lekką burzę, która skończyła się przeprosinami Cedrica Phillipsa. Tekst Davisa został zdjęty w związku z kontrowersjami, co też zostało skrytykowane… wspominamy o całej sprawie, ale nie zamierzamy się w nią wgłębiać. Sam artykuł Meghan Wolff to taki typowy w sumie apel o to, by więcej kobiet było w Magicu i co zrobić, aby środowisko to było bardziej przyjazne dla płci pięknej.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

W tym tygodniu Gutierrez przekonuje, że nie możemy przegapić UG Yisana, którym Owen Turtenwald grał w Standard Super League i jakkolwiek to fajny deck, nie jestem pewien czy faktycznie jest to coś, co jest nam do szczęścia potrzebne. Może to błąd, ale jednak większość graczy prędzej zainteresuje kolejna wersja decków z Topów GP niż eksperymentalna talia na potrzeby w sumie promocyjnego eventu. Równie ciekawostkowy jest drugi deck – RB Dash. Kto by pomyślał, że Reckless Imp i Warbringer mogą wyjść poza limited. ScaryCards, wygrywając 3-1 w Daily, udowodnił, że jest to możliwe. Trzecia talia to jedna z bardziej gorących rzeczy i to faktycznie ekscytująca pozycja. Chodzi o Lantern kontrolę Zaca Elsica z GP Charlotte, czyli największy dowód na to, że w Modernie znaleźć można jeszcze niejedną Terra Incognita, która może przynieść sukces swemu odkrywcy. Czwarty deck to Jeskaiowa destrukcja landów – talia nastawiona na robienie krzywdy Tronom i Amuletom. Ostatni deck jest przeznaczony do Legacy i jest to rzecz nietypowa – to Counter Rebels, czyli rebelianci ze wsparciem kontr i removalu w kolorach UW. Mała uwaga na koniec – niektóre spisy zostały prawdopodobnie przeklejone do tekstu z landami z innych decków i źle wyświetlają liczbę kart. Wystarczy pominąć ziemie błędnie wstawione jako kreatury, etc. i powinno być wszystko w porządku.

Stan Programu

W njusach w zasadzie poza info o zmianach evergreen keywordów wraz z Origins i poprawkami co do Reimbursement Policy (o tym ostatnim informowaliśmy w zeszłym tygodniu na Facebooku) nie ma wiele nowego. W sekcji opinii Jahn porusza ten pierwszy temat acz przyznam, że argumenty jakich używa mnie nie przekonują. Sami sprawdźcie. Poza tym – to co zwykle czyli ceny i decki (skromnie tym razem):

  • UG Yisan Turtenwalda (T2)
  • Company Elves i Lantern Control (Modern)

 

:g: Finanse :g:

 

Zanim podamy linki do konkretnych tekstów, to chcielibyśmy podkreślić dwie rzeczy jeśli chodzi o finanse. Po pierwsze, posprawdzajcie sobie ceny kart, które na GP Charlotte zrobiły furorę. Takie Ezuri, Renegade Leader, Nourishing Shoal, Through the Breach, Lantern of Insight i tym podobne poszybowały w górę i może macie je w swoich kolekcjach. Dużo możecie poczytać o tych skokach tutaj. Tu macie też decktech, który tak rozgrzał do czerwoności combo graczy.

Poza tym trzeba też liczyć skoki po GP w Kopenhadze – generalnie gorący cenowy moment w modernowym Magicu. Podgrzewają go jeszcze – i to jest po drugie – buyouty, czyli wykup niektórych kart przez traderów i spekulantów w celu wywindowania ceny i podkręcenia hype’u. Trochę niektórzy kupujący/sprzedający zaczęli panikować i skończyło się to całą serią tego rodzaju operacji. Bądźcie więc uważni i sprawdzajcie trendy przed handlem.

Przygotowując się do rotacji: Journey into Nyx

Nadeszła i trzecia część cyklu porad co do kart, które warto sprzedawać, trzymać lub skupować z dodatku z setu Theros. Przypominamy, rzecz dotyczy tylko kart papierowych, a na dodatek warto podchodzić do niej z rezerwą jak do wszystkich polecajek (choć temu autorowi raczej możemy ufać, jednak swój rozum mieć też trzeba i się przynajmniej zastanówcie przed faktem – on też człowiek, może się mylić). Możecie zresztą skonfrontować opinie tu zawarte z tekstem Ryana Busharda. On wybiega jednak poza JOU.

Kryzys z buyoutami

Jeszcze trochę o gwałtownych skokach cen w ostatnim czasie i kolejny dowód, że było to w dużej mierze sztucznie wywołane zjawisko. Jest tu trochę o tym jak je rozpoznawać i co można z nim zrobić. Niestety, proponowane rozwiązanie nie jest prędkie i nie zależy od nas. Zawsze to jednak kolejny głos w dyskusji i jeszcze jedno potwierdzenie tego, że z wysokimi cenami w Modernie jeszcze przez jakiś czas będziemy musieli się zmagać.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Snapcaster Mage (Innistrad)
  2. Nourishing Shoal (Betrayers of Kamigawa)
  3. Collected Company (Dragons of Tarkir)
  4. Heritage Druid (Morningtide)
  5. Ezuri Renegade Leader (Scars of Mirrodin)

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (