Przegląd prasy #72 – Drugi weekend z RPTQ

Drugi weekend turniejów RPTQ już za nami. Drugi, czyli już nie taki świeży, nie taki nowy temat. Community Magicowe mało sie tym interesowało, a bardziej świeżym i porywającym tematem były kolejne zespoilowane karty z Magic Origins – ostatniego Core Setu w jaki nam przyjdzie grać (przynajmniej według zapewnień Wizardów, którzy i tak lubią zmieniać zdanie).

Dzisiejszy przegląd spóźniony, trochę ostatkiem sił, ale mamy nadzieję, że nam to wybaczycie : )

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Singapur

Hitomi Masaaki pojechał na roboty do Singapuru i wrócił z tysiącami dolarów, zapisując się w historii jako zwycięzca tamtejszego Grand Prix. Masaaki świetnie wpasował się w meta i w ćwierćfinałach pokonał Temur Twina kierowanego przez Yuta Takahashiego, potem w półfinałach Junda Keity Kawasakiego i wreszcie Steve’a Tana w mirrorze Affinity. Z bardziej znanych nam graczy do topa dostał się także Reid Duke. Decklisty z Top 8 były znowu dość zróżnicowane. Znalazły się w nim: 2x Affinity, Jund, Abzan Midrange, Temur Twin, 4 Color Company, Temur Delver. Decklisty z Top 32 to także nie jest monolit, ale rzuca się w oczy obecność Junda i Affinity. Na tym turnieju zakończyła się seria trzech kolejnych modernowych GP (najbliższe będą rozgrywane w Legacy i Limited, a potem to już Pro Tour). W turnieju zagrało 1130 zawodników.

Grand Prix Buenos Aires

Grand Prix Buenos Aires zostało z kolei zdobyte przez Pascala Maynarda, czyli tego pana od foilowanego Tarmogoyfa na GP Modern Masters 2015 (oczywiście, tego kto zwyciężył nie pamiętamy zupełnie). Rozgrywanym formatem był Standard. Maynard w finale pokonał Brazylijczyka Marcosa De Jesusa Freitasa, pilotując Abzan Megamorph kontrolę w trzech ciężkich grach. Jak to wyglądało możecie przeczytać pod tym linkiem. W topie praktycznie same Abzany oraz Mardu i tylko pojedynczy Esper i RG Dewocja. Na szczęście Top 32 nieco bardziej zróżnicowane. Trafiły się nawet jakieś Sultai Whipy (w tym pilotowany oczywiście przez Willy’ego Edela). 704 osoby grały w tym turnieju.

Pasek w Topie na Prague Eternal

A to mała korekta, jako że – jak słusznie nam Łysy wytknął – przegapiliśmy w poprzednim przeglądzie info o tym, że w main evencie Vintage w ramach Prague Eternal Maciej Pasek zrobił Top 4 Mentor kontrolą. Choć link do tekstu Carstena Kottera, który też relacjonuje i omawia event, wrzuciliśmy w poprzednim przeglądzie, to Maciek nam w tym wszystkim umknął. Niedopatrzenie niniejszym naprawiamy, informujemy szerzej o wygranej i gratulujemy wyniku! Łysemu zaś po raz kolejny dziękujemy za czujność.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

RPTQ – sezon drugi

Właśnie zakończyły sie kolejne turnieje z cyklu Regional Pro Tour Qualifier. Wyniki z łódzkiego RPTQ macie tutaj. W skrócie: na 4 sloty, dwa poszły do Polaków (Paweł Pędrakowski i Michał Gajewski), a dwa ukradli przyjezdni. W linku tytułowym daliśmy dyskusję i post na Reddicie od jakiegoś miłego człowieka, który zebrał frekwencję ze światowych turniejów RPTQ. Jak łatwo wyśledzić, polskie RPTQ nie może pochwalić się dużą frekwencją, mimo kilku graczy z zagranicy. Ciekawym spostrzeżeniem w tej dyskusji jest duża frekwencja w Japonii, która jednak ślizgnęła się obok 8 slotów. Japończycy grając wielkie RPTQ (Kyoto – 123 graczy) dostali tylko 4 sloty, za to Kanadyjczycy mając 3 małe RPTQ (Edmonton – 23 graczy, Montreal – 50 graczy, Toronto – 42 graczy) dostali w sumie 12 slotów. Właściwie to frekwencja była dość fatalna moim zdaniem – tylko włoskie Torino zebrało liczbę graczy zasługującą na 8 slotów – 154 zawodników. Wizardzi – co wy na to?

A jeszcze na podsumowanie: Josh Silvestri z Kanału Ognistej Kuli wypisał przy okazji RPTQ wady i zalety nowego systemu.

Zmiany zasad na Pro Tour Origins

Poniedziałek przyniósł powiew zmian i wprowadził – na razie tylko na Pro Tourze – delikatne modyfikacje co do brania mulliganów, redukując w jakimś stopniu wpływ losowości na grę. Chodzi o dodanie małego zdania do rulingów, które pozwala graczowi biorącemu mulligana na zrobienie Scry 1 po zatrzymaniu ręki, jeśli mamy na niej mniej kart niż na ręce startowej. Oczywiście, jeśli weźmiemy mulla do 4, to wciąż przysługuje nam tylko jeden scry, ale to i tak zawsze coś. Zmiana nie wydaje się duża, ale będzie miała duży wpływ na podejmowanie decyzji o braniu nowej ręki. Wizardzi postanowili też udostępnić sędziom nowe narzędzie. Od teraz sędzia główny turnieju będzie mógł skorzystać z zapisów video jeśli zasady gry zostaną złamane podczas coverage’u. Decyzja o użyciu powtórki będzie zależeć wyłącznie od uznania Head Judge’a. Inni sędziowie będą też mogli interweniować, jeśli sami dostrzegą coś kontrowersyjnego na streamingu. Przerwą wówczas grę i poinformują HJ. Wprowadzono też ograniczenia dotyczące layoutu kart na battlefieldzie.

Zmiany – szczególnie w kontekście mulliganów – są jak na razie dość pozytywnie odbierane przez graczy. Swierknieta_jodla (czyli Łysy, w dzisiejszym przeglądzie po raz drugi) na forum mtgnews.pl bardzo sensownie skomentował też temat, więc pozwolimy sobie tu go zacytować w spojlerze:

Spoiler

Hoho, ciekawe zmiany:

1. Scry po mulliganie – wydaje mi się fajną opcją, uzasadnienie do mnie trafia. Nikt nie lubi przegrywać z własnym deckiem, ale i chyba nikt nie przepada za wygrywaniem z przeciwnikiem kiszacym się na jednym landzie po mullu do czterech. Ta zasada powinna choć trochę zmniejszyć ilość takich czarnych scenariuszy. Przy okazji nie zgodzę się, że jest to stricte ułatwienie – wydaje mi się, że sporo osób da się złapać w pułapkę keepnięcia po mullu ręki, która na dotychczasowych zasadach by odrzuciło, 'bo po scry’u na pewno będzie już OK!’ ;)

2. Zmiana z wglądem w video mi się nie podoba. Po pierwsze, zwiększa ryzyko przeciagania turnieju przez gracz domagajacych się weryfikacji z nagraniem. Po drugie, tworzy podwaliny sytuacji, w której takie samo zagranie może otrzymać zupełnie różny 'werdykt’, zależnie czy sędzia będzie miał dostęp do kamery czy nie. Z reszta temat poruszył już niedawno Cedric Phillips w kontekście GL Chapina po dobraniu – i nie pokazaniu – karty z Ajaniego, zainteresowanych odsyłam tutaj – wydaje mi się, że Cedric bardzo dobrze opisał negatywne aspekty wykorzystania kamery przez sędziów.

3. Zmiana dot. sugerowanego layoutu jak dla mnie – czyli osoby grajacej właśnie w taki sposób – powinna być absolutnie neutralna, ale tak nie jest. Po pierwsze, dla osób grajacych całe życie inaczej (typu landy przed stworami czy, w stylu Sullivana, karty upside down), będzie to utrudnienie – ale dobra, dajmy im chwilę czasu i się przyzwyczaja. Większym problemem IMHO będzie stosowanie tej zasady w przypadku talii niestandardowo korzystajacych ze stref gry – w szczególności w dredge’u. Widziałem wielu graczy (i sam tak robiłem, grajac tym deckiem) 'rozciagajacych’ graveyard na cala szerokosc stołu, np. za landami, żeby łatwiej się orientować w tym co już leży w grobie. Przy nowych wytycznych, każacych ograniczyć się do strefy 'przy bibliotece’, będzie trudniej dla obu graczy – już widzę ciagłe branie grave’a do ręki (przez obu graczy!) i sprawdzanie go naprzemian…

No ale, jak ze wszystkimi dotychczasowymi zmianami – trzeba poczekać, przyzwyczaić się, i pewnie w praktyce wszystko przyjdzie niezauważone i bez bólu.

Naszym zdaniem nie jest to duża zmiana i tak jak w sporcie – zmiana piłki czy boiska jest taka sama dla obu graczy czy drużyn – tak i w Magicu, każdemu daje tyle samo. 

Na oko, to jakieś 60-70% przypadków idzie ten land, ale nie każdy jest tego świadomy, albo nie chce brać jakiegokolwiek ryzyka keepnięcia ręki ze screw. Dobry gracz praktycznie zawsze w 6 kartowej ręce z niedomiarem landów musi wziąć kolejnego mulligana – to jest poprawne zagranie. Teraz może sobie troszkę mniej zaryzykować keepując i mając dodatkowy scry, więc mullów powinno być mniej. Warto dodać, że istnieje duża szansa, że zmiana ta wejdzie do gry na wszystkich turniejach, bo to dobra zasada i ukłon w stronę średnich i słabych graczy. Jest też spora szansa, że jednak za parę lat ją skasują, bo ci najsłabsi będą mieli jedną zasadę więcej do nauczenia się, a Magic przecież i tak idzie w kierunku upraszczania rozgrywki. Wpisuje się w to np. kasowanie dodatkowych zasad, takich jak mana burn.

Przy okazji Reid Duke popełnił tekst o Mulliganowaniu w Constructed, kontynuując rozpoczęty przez siebie cykl. To jego trzecia część.

A tu jeszcze w kontekście zmiany materiał video z kanału MagicGatheringStrat:

O początkach Originsów, cz. II

MaRo znowu opowiada o powstawaniu Magic: Origins, zdradzając jak set powstawał. Tym razem przygląda się parom kolorów i draftowym archetypom. Dowiemy się też trochę o kreacji flipujących się walkerów i stworzeniu nowych mechanik (Kindle było tu pewną inspiracją), a także miejscu flavouru i reprintów.

Wyzwania developerów

Znajdziemy tu aktualne problemy działu zajmującego się developmentem setów w ujęciu Sama Stoddarda. Co zatem jest wyzwaniem dla nich? Ano, na przykład hexproof i dwublokowa struktura setów. Na te rzeczy będziemy musieli zwracać uwagę w kolejnych setach, bo w końcu Wizardzi znajdą odpowiedzi na swoje pytania i może to dla graczy mieć znaczenie (zwłaszcza że do niedawna jednym z wyzwań było Intimidate).

Geneza Jace’a

A to dla miłośników Magicowego flavoru historia Jace’a, a właściwie jego pierwszego przejścia przez eter i przeskoczeniu z Vryn na Ravnicę. Nawet przez moment pojawia się Emmara Tandris!

Originsowe basic Landy i spoiler Clash Packa

W sumie nic szczególnego, w tym zalewie spoilerów obrazki basiców to raczej mało ekscytująca rzecz, ale jednak parę osób temat na pewno zainteresuje i jakby jest on nieco zapomniany. Dlatego wyciągamy na wierzch – takimi basicami będziemy grali w Magic: Origins.

Przy okazji umknęły też alternatywne obrazki z Clash Packów. W zestawie znajdziemy takie karty jak Honored Hierarch, Dromoka, the Eternal i Seeker of the Way. Pełnej listy na razie jeszcze nie zobaczymy.

Bonusy z Ori dla kolekcjonerów

Jeszcze taki świeży temacik związany z Originsami – Wizardzi wprowadzają kolejny zestaw – banda planeswalkerów po strzeleniu filtra w Photoshopie, która ograbi z oszczędności kilku kolekcjonerów.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Turnieje GPT London, PPTQ oraz Tomasz Jędruszek na Jagaconie!

Zapraszamy do wzięcia udziału w Jagaconowej strefie Magic: the Gathering w dniach 17-19 lipca 2015.

Jagacon

Organizatorem sekcji Mtg jest Staszowski sklep Youdeck.pl. Przygotował on dla Was sporo atrakcji, które cytuję w spoilerze poniżej:

Spoiler

Grand Prix Trials – to doskonała okazja dla każdego zaawansowanego Gracza, by ostatecznie sprawdzić swoją talię i umiejętności przed dużymi turniejami, jak również szansa dla mniej doświadczonych lecz głodnych sukcesu Adeptów sztuki Magicowej,by pozyskać doświadczenie i postawić pierwsze kroki w środowisku poważnego Magic: The Gathering.

Ogólnie GPT nie różnią się aż tak bardzo od większych turniejów rozgrywanych na Waszej lokalnej scenie, pewne różnice jednak istnieją a najważniejsze z nich to:

– stopień egzekwowania zasad przez sędziów [Rules Enforcement Level – REL] i oczywiście… NAGRODY!!!

Główną nagrodą każdego GPT są 2bye – czyli darmowe zwycięstwa na turnieju Grand Prix, którego dane GPT jest składową. W naszym przypadku będzie to Grand Prix Londyn 15-16 Sierpnia 2015. Szczęśliwy posiadacz tychże bye może przystąpić do turnieju po 2rundach, które zaliczane mu są jako wygrane, dokładnie tak jak Graczom zawodowym! Poza bye turnieje GPT oferują oczywiście standardowe już w świecie MtG „boostery” a także nagrody rzeczowe dla zwycięzcy oraz czołówki uczestników. Zadowoleni będą także wielbiciele Planeswalker Points – wszystkie przyznawane są z potrójnym multiplikatorem.

Preliminary Pro Tour Qualifier [PPTQ] – Po zaprawieniu się na sobotnim GPT, zapraszamy do spróbowania swoich sił na wyższym poziomie. Chcesz przejść przez furtkę do profesjonalnej kariery w MTG? Nic prostszego – zapisz się na nasze PPTQ! Sprawdź swoją talię i umiejętności na najważniejszym turnieju o charakterze lokalnym. Zobacz, jak to jest grać na poziomie! PPTQ to największe turnieje na poziomie lokalnym, ważniejsze od GPT o tyle, że dają możliwość kwalifikacji na Regional PTQ, który jest prostą drogą do dołączenia do celebrytów Magicowego świata podczas Pro Toura. Stopień egzekwowania zasad to, tak jak w przypadku GPT, Competitive. Nagrody?

  • kwalifikacja do RPTQ dla zwycięzcy, a co za tym idzie przepiękna Liliana of the Veil w wersji promocyjnej i możliwość kwalifikacji na Pro Tour,
  • nagrody rzeczowe w postaci boosterów i inne, zależnie od frekwencji,
  • wysoki mnożnik Planeswalker Points pozwoli Wam szybko nabić bye na Grand Prix

Jeśli uważasz się za dobrego gracza i sądzisz, że masz szanse zmierzyć się z najlepszymi, to zapraszamy!

Tomasz Jędruszek na Jagaconie – Jeden z najbardziej zasłużonych polskich grafików projektujących dla Wizards of the Coast. Twórca artów do takich kart jak np. Inquisition of Kozilek.

Na stworzonym przez niego stoisku będziecie mogli nabyć jego grafiki a także podpisać posiadany karty.

Jeśli zaś chodzi o wpisowe na inne turnieje typu regular, których nie zabraknie, zachęcamy do sprawdzenia następującej rozpiski:

FNM – Release Origins

Format: Sealed Deck
Poziom zasad: Regular
Wpisowe: 80 zł
Nagrody: Booster od gracza do puli – redraft Rare.
Piątek – Jagacon
Rejestracja – od 16:00
Start: 16.30
FNM – Modern
Poziom zasad: Regular
Wpisowe 12 zł
Nagrody – Booster od gracza – redraft Rare.
Rejestracja: 20:30
Start:21:00

Grand Prix London Trial

Format: Standard
Poziom zasad: Competetive
Wpisowe 25 zł
Nagrody: 1,5 boostera do puli od gracza + nagrody dodatkowe w zależności od frekwencji. Nagrody w postaci boosterów dla Top w zależności od liczby graczy. I najważniejsze dla pierwszego miejsca czyli 2 bye na GP London 14-16 Sierpnia 2015.
Sobota – Jagacon
Rejestracja: od 9.30
Start: 10.30
Spisy talii wymagane.

Preliminary Pro Tour Qualifier

Format: Modern
poziom zasad: Competetive
Wpisowe: 45 zł
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli, + nagrody dodatkowe w zależności od frekwencji. Nagrody w postaci boosterów dla Top w zależności od liczby graczy.
Niedziela – Jagacon
Rejestracja: od 9.30
Start: 10.30
Spisy talii wymagane.

Przy zebraniu się 8 graczy, możliwe będą także następujące turnieje: Drat Conspiracy, Draft Origins, Standard, Modern, Pauper, SB Modern, Talie startowe, Repaki STD, Repaki Modern.

Jagacon to także 300 godzin pozostałych atrakcji, na które się łapiecie płacąc jedyne 20 zł za 3-dniową akredytacje. Jest w to wliczony nocleg w salach, bądź też możliwość rozbicia własnego namiotu na terenie konwentu (jest dużo zielonej trawki ;) Możecie spodziewać się dobrze wyposażonego games roomu, koncertu, wystawców, prelekcji, sesji RPG, konkursów, cosplayu oraz wielu innych! Więcej informacji znajdziecie na www.jagacon.pl a także na wydarzeniu facebookowym.

Zapraszamy!

 

Polskie WMCQ 2015

Znamy już lokalizację i datę pierwszego polskiego WMCQ w tym roku i będzie to warszawski Planeswalker, znany między innymi z ogromnych i przebojowych turniejów prereleasowych.

Szczegóły macie w linku tytułowym, na stronie Wizardów. W skrócie:

Data: 22 sierpnia 2015
Format: standard
Organizator: Planeswalker.pl
Adres sklepu: Grzybowska 37A/21 Warszawa
Kontakt: sklep@planeswalker.pl

Daty i miejsca wszystkich WMCQ tego roku:

  • 22-23 sierpnia 2015 (Standard Constructed)
  • 5-6 września 2015, Kraków (Modern Constructed)
  • 19-20 września 2015, Wrocław (Standard Constructed)

Zaś World Magic Cup 2015 odbędzie się 11-13 grudnia 2015 w hiszpańskiej Barcelonie.

 

Obozy z RPG/Mtg

To już informacja trochę mniej turniejowa, ale na pewno warta uwagi. Zwłaszcza jak jesteście młodzieżą szkolną lub macie dzieci w takim wieku, które chcecie wysłać na fajne wakacje. W tym roku Biuro Turystyki Orion, których inicjatywy bardzo lubimy i promujemy, przygotowuje 17 programów wyjazdowych, w tym 11 programów erpegowych (10 młodzieżowych i 1 wyjazd studencki). W związku z powyższym wydali katalog i postawili nowy serwis www zespalający całą działalność turystyczną. Wersja elektroniczna katalogu znajduje się tutaj: http://btorion.pl/kolonie-i-obozy/katalog-lato-2015. Obóz, który najbardziej polecamy, czyli RPG/Mtg odbędzie się 4-16 sierpnia 2015 w Zieleńcu i ma w planach m.in:

Spoiler

Sesje RPG
• osiem czterogodzinnych sesji gwarantowanych
• doświadczeni Mistrzowie Gry
• małe drużyny (3-5 osób)
• indywidualne podejście do graczy
• masa różnorodnych systemów do wyboru

Rozgrywki Magic: the Gathering
• turnieje standard i limited, w tym drafy
• turnieje pre-releasowe najnowszego dodatku
• nauka strategii i składania topowej talii
• udział w licencjonowanym turnieju Gate Way
• prelekcje i porady profesjonanych graczy i traderów
• możliwość skompletowania lub uzupełnienia talii w obozowym sklepiku

LARPy
• rożnorodne settingi
• rozgrywka na terenie obozu
• rozgrywka na terenie srebrnogórskiej twierdzy
• możliwość wypróbowania własnego scenariusza larpowego

A także
• Konkursy dla graczy i MG
• Gry bitewne (WFB i WH40K)
• Wyposażony Games Room – ponad 100 tytułów!
• Łucznictwo i fechtunek
• Postapokaliptyczny sport jugger
• Wycieczki i ogniska i mnóstwo innych atrakcji!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Primer Abzan Megamorpha

Josh Ravitz zabrał się za opis Megamorphowego Abzana. I chociaż – jak on sam mówi – informacji o archetypie mamy sporo, to kolejny głos na ten temat może się komuś przydać, zwłaszcza że Ravitzowi ponoć „nieźle idzie i ma najlepszą wersję decku. Tekst jest jak na standardy CFB troszeczkę bardziej treściwy.

Celowanie kontrolnym deckiem

O tym, że Adrian Sullivan grywa kontrolą na pewno wiecie, a jak chcecie się dowiedzieć, jak i dlaczego jego deck się zmieniał oraz o tym, co będzie w przyszłości, dowiecie się z powyższego tekstu.

Video Deck Tech – RW Tokeny

Tu z kolei Frank Lepore produkuje się na temat talii, której co prawda na GP nie widujemy, ale która wygrała Daily, czyli może być skuteczna w zdobywaniu tixów. Głównym materiałem jest tu oczywiście filmik, do którego mamy dodany spis i krótki komentarz z oceną talii.

Odwracając walkerów i wysyłając ich do koledżu

Ten tekst w gruncie rzeczy nie musiał się znaleźć w Standardzie, jako że Saffron Olive ocenia walkerów z Originsów na dość ogólnym poziomie, adekwatnym także do innych formatów, to jednakże ten kontekst T2 tu jest. Oprócz omówienia walkerów dostajemy wszak decklisty przykładowe do T2 i chociaż do tego rodzaju przymiarek z niejakim sceptycyzmem podchodzimy (nie ma wszystkich kart z Ori przecież!), to jakiś ogólny kierunek rozwoju formatu można w tym dostrzec.

Demoniczny Pakt

Mając na uwadze powyższe słowa, linkujemy też do tekstu PVDR, w którym przygląda się on jednej z najnowszych zaspoilowanych kart i na pewno takich, które trudno ocenić, a jednocześnie budzą ekscytację konstruktorów. Chodzi o Demonic Pact, czyli modalny enchantment z dość mocnymi efektami i klauzulą „You lose the game”. Jak wykorzystać tę kartę, aby wygrywać? O tym pisze PVDR, dokładnie ją analizując i udostępniając zarys decku, w którym mogłaby znaleźć miejsce.

Tworząc nowe talie z Magic Origins

I wreszcie trzeci tekst zahaczający o spekulacyjne klimaty. Tym razem to Adam Yurchick bawi się w profetę i kombinuje z deckami w połowie spoilerów. Talie są jednak na tyle ciekawe, że mimo wszystko wrzucamy je tutaj, bardziej jako inspirację dla konstruktorów i przykład tego, jak składać można decki ze świeżymi spojlerami niż jako realną zapowiedź nadchodzącego T2. Bonusowo – deck do moderna z Bounding Crasis, czyli niby nową zabawką do Temur Twina.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Magicowa matma – jak konsystentne są Spoils of the Vault, Company i Griselbrand?

Frank Karsten jak to ma w zwyczaju zaprzęgł matematykę na potrzeby Magica i sprawdza prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnych sytuacji w Modernie. Tekst dotyczy trzech archetypów – Ad Nauseam, talii z Collected Company i Groshoalbrandów.

Grixis Twin czy UR Twin

Sam Pardee opowiada tu o Twin i tym, który deck jest lepszy. Pardee wie co mówi, bo sam zrobił niedawno Top 8 wersją UR. Zresztą, mimo że w ostatnich GP wygrywały inne decki, różne wersje Twinów nadal zajmują duże miejsce pola, dlatego jeśli tylko gramy Moderna, warto śledzić ewolucję tych talii.

Modernowy UB Control

W zalewie combo decków interesującym wyborem będzie talia kontrolna – twierdzi Drake Builta, przedstawiając klasyczną kontrowo-removalowe UB do Moderna.

Becoming a Modern Man – Kuldotha Red

Tu z kolei mamy gobosy, ale jeszcze bez Piledrivera. Deck to jednak nie tyle tribal, ile typowy czerwony aggro/burn z artefaktycznym komponentem i ze wszystkimi wadami i zaletami jakie to ze sobą niesie. Talia jest jednak w stanie zrobić 4-0 w Daily, więc jakiś potencjał w niej jest. Materiał zawiera filmiki.

Modernowy Poniedziałek – Breach Reanimator

I znowu Frank Lepore i materiał video, w którym omawia otym razem deck z Grieslebrandem, Shoalem, Goryo’s Vengenace i Through the Breach. Czyli reanimacja starego techu, odświeżonego na Grand Prix Kopenhaga.

Dredge’owanie w Kopenhadze – raport z Grand Prix

Tu zaś Raphael Levy i jego ciekawy Dredge z Kopenhagi, któym zrobił 11-4. Oprócz krótkiego opisu decku dostajemy – jak zwykle przy okazji raportów z turniejów – opisy krótkie tego, jak wyglądały poszczególne gry.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

I tym razem przegląd łączy Moderna i T2 ze wskazaniem na tego pierwszego. Trzeba przy tym przyznać, że autor się wstrzelił, bo przewidział siłę Affinity i Abzana (Abzan to prawie jak Jund) i jajek, co ma znaczenie w kontekście linkowanych poniżej decków na Open the Vaults. W T2 autor z kolei stawia na kontrolę w postaci Esper Dragonów i BR smoki (prawie jak Mardu smoki).

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Najbardziej niedowartościowane i przewartościowane karty w MMA2

Tekst oczywiście nie dotyczy finansów i skupia się wyłącznie na przydatności kart w limited dodatku. Neal Oliver omawia tu karty, które jego zdaniem są najmocniej niedoceniane lub przeceniane i tłumaczy dlaczego jego zdaniem warto je wyżej lub niżej pickować.

Dwa video drafty

Jak nie macie dość Modern Masters 2015, to poniżej linkujemy dla was zapisy dwóch draftów od prosów z CFB.

 

LEGACY/VINTAGE

Eternal Spotlight: Vintage dla mas i spoilery Originsów

Starając się upowszechniać Vintage, Joe Fiorini wypisuje dwa fajne, ale w miarę tanie decków do Vintage w myśl zasady: Vintage w każdym domu. Tanie, czyli takie za 200 tixów, bo mamy tu też decklistę Storma za 550. Najciekawsze są tu jednak jego dwie uwagi na temat kart świeżo zaspoilowanych: Dark Petition i Day’s Undoing.

PAUPER

Pauper pod obserwacją 10 – esperowe zagrożenie i spoilery

Tym razem nieco mniej statystyk i tabelek, ale za to więcej komentarza. Tom Scud patrzy sobie na format, starając się opisać czym on się charakteryzuje. Kilka jego uwag – np. te o sile commonów – są warte przeczytania. Oczywiście, o ile gracie ten format.

Gobliny w 2015

Alex Ullman opisuje goblinki w pauperze. Zaczyna od czegoś w rodzaju arystokratek, ale kończy na zdecydowanie bardziej aggro-kreaturowym decku. Jego zdaniem może to być ciekawy wybór w obecnym meta.

Cotygodniowy raport o meta – 25 czerwiec

Jak szukacie tabelek i tym podobnych, to macie je tutaj. Dodatkowo spis Abzana z Tortured Existence, który może i za wolny na burna i z ciężkim mana base, ale wciąż przynajmniej ciekawostkowym.

 

COMMANDER

Commander tygodnia – Stitcher Geralf

Mamy tu bardzo zgrabnie opisany deck do Commandera na niebieskim generale z ostatniego addona do EDH. Talia oczywiście kręci się wokół graveyardu, millowania i zombiaków. Czego innego się jednak spodziewać po generale jakim jest Stitcher Geralf.

Mishra i Thraximundar

Sheldon Menery tym razem nie opisuje swoich decków tylko zabiera się za spis Anthony’ego z Armada Games. Commanderem w tej talii jest Mishra, Artificier Prodigy. Talią bez komentarza jest z kolei deck z generałem w postaci Thraximundara.

Inne ciekawe decki:

 

INNE

Ars Arcanum: Historia Removalu

Świetny tekst. Po prostu. Doskonale pokazuje on jak ewoluował removal przez wszystkie sety w historii Magica. Ars Arcanum to zawsze gwarancja dobrego tekstu, ale tu zamiast przyglądać się konkretnemu setowi, autor omawia sposoby na pozbywania się stworów. Oznacza to oczywiście długą analizę, trochę tabelek i bardzo ciekawe, choć pewnie dla wielu oczywiste, wnioski.

Sztuka samooceny

Ross Meriam daje nam zadanie do rozwiązania. Mamy odpowiedzieć, jakie jest najlepsze zagranie… chociaż nie to jest tu tak naprawdę najważniejsze. O co zatem chodzi? Sprawdźcie.

Więcej kontrowersji wokół Magicowych grafik

Ten link to trochę wyjątkowa rzecz, bo z jednej strony dotyczy magicowych grafik, a z drugiej mamy tu: cycki, pisuar, Jezusa w urynie, a do tego przypomnienie kontrowersji wokół Triumph of Ferocity i świeżutką niby-aferkę związaną z Blessed Spirits. Czy dojdzie do zmiany arta? Czy obrazek ukazujący dwa duchy dzieci to przegięcie? Wy nam powiedzcie, ale jedno jest pewne – obrazek ze wspomnianej karty budzi emocje (zwłaszcza wśród ojców). Ot, znak czasów. Już nie pentagramy są w Magicu straszne.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Tym razem przegląd przygotowuje Adam Styborski. Zaczynamy od dwóch talii to Standardu, czyli Temur Midrange’a i UR Dragonsów. Obie talie zrobiły tylko 2-3 w MOCSowych qualifierach, ale są warte uwagi. Mogą pokazać skrzydła po rotacji, bo składają się głównie z Khansowych kart. Trzeci deck to 3-1 z Moderna. Talia ta to BR z Pack Ratami, Lilianą i tym podobnymi. Cwarty jest Temur Delver, który ma też kilka czarów z Delvem i takie egzotyczne niby karty jak Disrupting Shoal (Shoale chyba przechodzą jakiś swój renesans). No i na koniec Mono Black, ale tym razem do Legacy, grający na starym Contamination.

Stan Programu

Njusów za wielkich nie ma, ale jest za to materiał o „ghostingu”. Jahn omawia problemy związane ze streamingiem i faktem, że grając z widzami, gramy de facto grupą, a więc nasze decyzje nie do końca są nasze… wiecie o co chodzi, normalnie w czasie turnieju na żywo nikt nie powinien nam podpowiadać, a podczas stremingu się to dzieje. Jahn sugeruje więc rozwiązanie. Poza tym – ceny i decki, a w deckach: RG Dragons (T2), MonoMerfolki Knota (Modern), pauperowe Affinity i Legacy z cudami.

 

:g: Finanse :g:

 

Przygotowując się do rotacji: Magic 2015

Tak jak Saffron Olive analizował blok Theros pod kątem kart, których warto się pozbywać/trzymać/kupować przy okazji rotacji, tak i teraz zabiera się za jeszcze przez chwilę obowiązujący Core Set. Podobnie jak tekst poniżej oba przeznaczone są głównie dla handlarzy, choć temu drugiemu warto też przyjrzeć się, jeśli planujecie jakieś większe zakupy przy okazji prereleasów i releasów.

Finansowy przegląd Magic Origins: część I

Saffron Olive przygląda się zaspoilowanym kartom z nowego Core Setu i ocenia ich potencjał finansowy. W linku oprócz omówienia kart jest też parę interesujących decklist i spekulacji odnośnie wpływu kart na różne formaty, ale to jakby już na marginesie.

Druga strona nagród za Constructed

Jeszcze jeden tekst o tym, jak to z ekonomią MTGO jest źle i co można z tym zrobić. Jest tu trochę wykresów, a sam materiał jest bardzo solidnie zrobiony, choć niekoniecznie ze wszystkimi pomysłami możecie się zgadzać. To jednak kolejny głos w temacie i w zasadzie to tylko kwestia czasu, kiedy Wizardzi w tym temacie jakąś zmianę dokonają. Brace yourselves, changes are coming (sooner or later)!

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Snapcaster Mage (Innistrad)
  2. Collected Company (Dragons of Tarkir)
  3. Wanderwine Hub (Lorwyn)
  4. Goblin Piledriver (Onslaught)
  5. Deathmist Raptor (Dragons of Tarkir)

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (