Przegląd prasy #79 – Piotr Wald w Top 8 GP Londyn

Piotr Wald kolejny raz udowodnił swój magicowy geniusz, tym razem dochodząc do ćwierćfinałów Grand Prix rozgrywanego w Londynie. Było to frekwencyjnie bardzo duże GP, w którym uczestniczyło wielu Polaków. Poza Piotrem na wysokich miejscach zakończył także Bartłomiej Lewandowski, Tymoteusz Staniucha i Bolesław Bielicki.

Po więcej szczegółów oraz najciekawszych materiałów zebranych z tygodnia zapraszamy do 79 przeglądu prasy.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix London

Piotr Wald, t8 GP LondynTo na pewno było jedno z większych Grand Prix. W Londynie zgromadziło się 2 152 graczy, a do Day 2 zakwalifikowało się zaledwie 238 osób. Sam event był podzielony na dwie części. Dla nas najważniejsze było to, że trzech Polaków – Bartłomiej Lewandowski (jeden z sześciu niepokonanych), Maciej Janik i Tymoteusz Staniucha – osiągnęło świetny wynik w Day 1, a wraz z Piotrem Waldem, Maciejem Faustynem, Piotrem Zmysłowskim, Bolesławem Bielickim i Grzegorzem Kowalskim walczyli w Day 2 o Topa. Ostatecznie Piotr Wald wszedł na pierwszym miejscu po swiss do ćwierćfinałów gdzie odpadł w Top 8 (1000$, invite na PT, 4 Pro Points) Bartys zaliczył kolejne dobre Top 16 (550$, 3 PP), Tymek zakończył na 37 miejscu (300$), Bolek na 70 (250$). Reszta poza Top 100, które dawało kasę. Turniej wygrał Fabrizio Anteri Abzanem.

Grand Prix Detroit

Miasto Robocopa i General Motors przyciągnęło wielu topowych graczy (Mike Sigrist, Eric Froelich, Sam Black, Ari Lax, PVDR, LSV i inni), ale format grano dość nietypowy. W Detroit odbywał się Team Limited Originsów. Do Stanów nam jednak daleko, a i Polaków raczej nie dostrzegliśmy, więc turniej został przyćmiony przez Londyn. Wypada jednak zauważyć, że i tu GP podzielono na dwie części. Tu też pojawiło się około dwóch tysięcy graczy zaś po Day 1 niepokonani byli Turtenwald, Jensen i Duke oraz Ben Stark, LSV i Eric Froelich. Koniec końców to jednak Matt Nass, Jacob Wilson i Sam Pardee sięgnęli po trofeum (choć obie wcześniej wspomniane drużyny trafiły do Top 4!).

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Flashback RoE, kostkowy sealed i 5 minut na budowę decku

Lee Sharpe ogłosił kolejne zmiany na MTGO. Tym razem Wizardzi kombinują z czasem na budowę decków i skracają go z 10 do 5 minut. Póki co zmiana dotknie tylko eventów 8-4, jako że zmiany mają być stopniowe, a i wcześniej Czarodzieje chcą zbadać jaki będzie ich wpływ na draftowanie. Pragną również poznać opinie graczy. Z jednej strony, to fajnie – nie raz zdarzały się muły, które potrzebowały całych 10 minut na ogarnięcie już złożonej w czasie draftowania talii. Z drugiej strony, te 10 minut to zawsze był czas na refleksję i ewentualny restart klienta. W razie awarii po drafcie/w końcówce drafta tudzież zerwaniu połączenia dawało to też szansę na ogarnięcie talii przed startem eventu. Teraz może być trochę z tym gorzej. Zmiana jednak raczej na plus.

A z takich bardziej jednoznacznie pozytywnych wieści – wracają drafty Rise of the Eldrazi. W systemie 6-2-2-2 będzie się można nimi delektować (o ile kto lubi) już od 26 sierpnia aż do 9 września. Ot, taka przygrywka i przypominka do Bitwy o Zendikar. Finansowo jednak biednie, bo RoE było stosunkowo niedawno, ceny leżą, a format draftowy tak naprawdę był do bani. Zakładając, że paczka będzie po 3,5, to w tej chwili mamy tylko 5 kart, które ją zwracają (Linvala – ok. 9 tix, Vengevine, Kor Spiritdancer, Emrakul i Splinter Twin – nieco ponad 3,5 tix), a ceny spadną. Będziemy więc grali bardziej for fun.

Pojawi się też Sealed w Legacy Cube z okazji MOCSów sezonu 9. Wizardzi udostępnią nam fantomowe 2-many do potrenowania i zabawy. Kosztować ma to 3 tixy lub 30 Play Pointsów. Wygrywać będzie się zaś… 50 Play Pointsów. Yay, super. Skaczemy z radości. Spis kostki taki jak przy ostatniej edycji Legacy Cube.

Flashbacki Modern Masters 2015

I kolejny njus od Lee Sharpe’a. W związku z tegorocznymi Magic World Championship Wizardzi postanowili udostępnić graczom przygotowującym się do turnieju drafty Modern Masters 2015. Od 19 do 26 sierpnia będzie można doświadczyć flashback draftów tego formatu. Turnieje będą toczyć się w formie 6-2-2-2, a wpisowe to 25 tix/250 PP lub 4 tix i paczki.

Kilka kart z Zendikaru

W związku z rozpakowywaniem przez niecierpliwych sklepikarzy Duel Decks Eldrazi kontra reszta świata, pojawiło się kilka kart z nadchodzącego dodatku. Co ciekawe, jest wśród nich zielony Command, co może oznaczać powrót tego cyklu i drogiego, niebieskiego commanda. Poza tym mamy tam karty ze zdolnością zendikarową Landfall, nową wersją bezkolorowości opłacanej za kolorową manę – Devoid, dość kiepawą zdolność Ingest, powrót tribala Ally oraz świeżą i ciekawą zdolność Awaken, nawiązującą do fabuły, ożywiania się i powstania krainy.

Edit: zaraz po tym jak napisałem tego newsa Wizardzi opublikowali listy tych Duel Decków, macie je tutaj.

Ligi wracają… (albo i nie)

Czekaliście na ligi na MTGO? To je dostaniecie, ale tak jakby nie do końca. W linku powyżej macie wyjaśnienie co Wizardzi wprowadzają i czemu to się pojawia tak późno. Pod tym linkiem znajdziecie zaś dowody na to, że reakcja graczy wcale nie jest taka entuzjastyczna i co znowu Wizardzi robią nie tak jak powinni.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Pierwsze polskie WMCQ 2015

Już w weekend pierwsze polskie WMCQ 2015. Gospodarzem wydarzenia będzie warszawski sklep Planeswalker. Szczegóły macie w linku tytułowym oraz na stronie Wizardów, a w skrócie:

Spoiler

Data: 22 sierpnia 2015, dzień wcześniej odbędą się turnieje LCQ.
Format: standard
Organizator: Planeswalker.pl
Adres sklepu: Grzybowska 37A/21 Warszawa (tu odbędą się LCQ w piątek)
Miejsce: Sala konferencyjna ONZ, Centrum Konferencyjne, ul. Bobrowiecka 9, Warszawa, Mokotów (tu odbędzie się WMCQ oraz side eventy)
Kontakt: sklep@planeswalker.pl, tel: 730 599 991
Wpisowe: 80zł przy opłacie turnieju do 21 sierpnia lub 85zł na miejscu w sobotę.
Rejestracja od 9:10 do 10:00, start turnieju: ok. 10:15 (limit 200 osób, ale tyle nigdy się nie zebrało na polskich WMCQ).

Sędziowie:
Jan Grottel lvl 2
Adam Kolipiński lvl 2
Piotr Łopaciuk lvl 2
Sebastian Pękala lvl 3
Anna Zielińska lvl 2

Daty i miejsca wszystkich WMCQ tego roku:

  • 22-23 sierpnia 2015, Warszawa (Standard Constructed)
  • 5-6 września 2015, Kraków (Modern Constructed)
  • 19-20 września 2015, Wrocław (Standard Constructed)

Zaś World Magic Cup 2015 odbędzie się 11-13 grudnia 2015 w hiszpańskiej Barcelonie. Do  zaproszenia na WMCQ brane są pod uwagę punkty za okres: 2 czerwca 2014 – 31 maja 2015.

Pełne info macie tutaj.

Grand Prix Praga w standardzie

Zaraz po WMCQ Wawa zbliża się GP przy granicy z Polską, które przy okazji może być dla nas dość tanie, a szlaki mamy już przetarte. Całe wydarzenie odbędzie się 28-30 sierpnia. Miejscem walk będzie Areál Výstaviště 67, 170 00 Praha 7 (Czech Republic) – czyli standardowe miejsce na praskie GP, jak byliście wcześniej na ichniejszych Grand Prix, to dobrze wiecie gdzie. Więcej info w spoilerze:

Spoiler

 

incheba-expo-praha

Wpisowe na turniej główny to 40 euro, zapisy online do środy (26 sierpnia) i na miejscu w piątek. Nie będzie zapisów w sobotę rano. Maksymalna liczba graczy to 1500, jest mała szansa, że się całe zapełni. Promo kartą rozdawaną za uczestnictwo w GP na ten sezon jest Griselbrand a matą jest Ultra Pro z obrazkiem Talent of the Telepath.

prague mata

Rozgrywanym formatem jest standard. Strona oficjalnego organizatora: https://www.gpprague.com. Warto tam spojrzeć, bo macie też opis pozostałych opcji wpisowych. 55 euro za Sleep in Special nie wygląda wyjątkowo, ale za to 95 eurosków za VIP ma parę fajności i chyba sam się na nie skuszę jeśli pojadę:

VIP
95 Euros Per Player

  • GP Prague ’15 Main Event Entry
  • GP Promo Foil card
  • GP Prague ’15 Ultra pro exclusive playmat
  • Sleep in Special
  • GP Prague ’15 exclusive Deck Box
  • Access to the VIP lounge
  • Entry to the Friday Night MSA Party!
  • MSA exclusive VIP bag
  • GP Prague ’15 exclusive VIP T-shirt

Aż 6 rysowników ma się pojawić na miejscu: Rob Alexander, Jesper Ejsing, Titus Lunter, Viktor Titov, Johannes Voss oraz Chris Rahn.

Kontakt z organizatorami:

Tournament Organizer: Mind Sports International
Email: treeves@mindsportsinternational.com, dbrannan@mindsportsinternational.com
Phone: (0044)1752231810

Drugie polskie WMCQ 2015

Następnym istotnym turniejem dla nie-tylko-prosowych Polaków będzie kolejne WMCQ, tym razem w Krakowie, a dla odmiany rozgrywane w formacie modern. Pierwsze informacje ogłosił już gospodarz, czyli Sklep Dragonus – znajdziecie je w linku powyżej. W skrócie:

Spoiler

10x LCQ – Last Chance Qualifier

Miejsce: Klub Prominent, ul. Kamienna 17, Kraków
Data: 5 września 2015 (sobota)
Start pierwszego turnieju: 12:00 – kolejne turnieje będą uruchamiane jak tylko zbierze się wystarczająca ilość chętnych
Organizator: Dragonus 500 250 073
Format: Modern – Single elimination (przegrywający odpada z turnieju)
Wpisowe: 12 zł (w tym kupon na piwo/colę/sok)
Nagrody dla zwycięzcy:
– prawo udziału w WMCQ następnego dnia (jeśli gracz nie spełniał wcześniej warunku udziału, czyli zgromadzenia 300 Planeswalker Points)
– 1x BYE na WMCQ następnego dnia
– darmowe wpisowe na WMCQ następnego dnia
Limit miejsc: 16 osób na każdy LCQ
REL: Competetive, wymagane są spisy talii, najlepiej w formacie A4 (np. używając tego formularza).
Sędzia: Paweł „Amplitur” Kazimierczuk

WMCQ – World Magic Cup Qualifier

Miejsce: Sala konferencyjna w Hotelu Galaxy ****, ul. Gęsia 22A, Kraków
Data: 06 września 2015 (niedziela)
Zapisy: sobota: 12:15 – 16:00; niedziela: 9:00 – 10:00
Start turnieju: 10:00
Organizator: Dragonus 500 250 073
Format: Modern
Wpisowe: 80 zł
Limit miejsc: 200 osób
REL: Competetive, wymagane są spisy talii, najlepiej w formacie A4 (np. używając tego formularza).
Sędziowie: Paweł „Amplitur” Kazimierczuk (+ minimum 3 dodatkowych)

Nagrody:
– możliwość reprezentowania Polski na turnieju World Magic Cup w Barcelonie (Hiszpania)
– bilet lotniczy w obie strony
– maty dla Top8
– 4 boostery do puli nagród za każdego uczestnika dla Top8
– karta PROMO Thalia, Guardian of Thraben dla każdego uczestnika

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik PVDR po UR Thopterach

Jeśli macie zamiar grać tym deckiem, to przeczytajcie sobie tekst Paulo Vitor Damo da Rosy. Są porady, o mulliganach, matchupach i sideboardowaniu się i słówko o tym, dlaczego to nie był dobry deck na Londyn (co zresztą się potwierdziło w abzanowym mocno topie). Generalnie to uzupełnienie tego, do czego ostatnio linkowaliśmy w przeglądach na temat tego archetypu.

Pierwszy na GP San Diego

Relacje z turniejów nie zawsze niestety są najciekawszymi tekstami, ale tu mamy w połowie raport z turnieju, a w połowie porady jak grać deckiem. Chodzi zaś o Michaela Majorsa i jego wygraną UR Millem sprzed tygodnia. Poznacie tu więc punkt widzenia zwycięzcy na deck i sam turniej.

Ciekawe decki:

MODERN

Co piszczy w Modernie?

Zbliżają się WMCQ w Modernie i już niektórzy gracze zaczynają to zauważać. Przykładem tego jest ten tekst z Channel Fireball. Przegląd i przypomnienie topowych decków znalazł się także na SCG. Nie są to może teksty najwyższej jakości, ale jak nie macie zafixowanego decku np. na zbliżające się krakowskie WMCQ, to oba artykuły mogą być jakimś tam punktem wyjścia do wyboru talii.

 

LIMITED

Kolejność pickowania w Magic Origins

To oczywiście materiał od Franka Karstena. Po raz kolejny mamy okazję zobaczyć jego przewodnik po limited kolejnego dodatku i wskazówki jak wysoko cenić poszczególne karty. Dobra rzecz jak ktoś nie ogarnia formatu i potrzebuje, aby go ktoś poprowadził za rączkę. Mniej doświadczeni gracze też powinni tu zajrzeć.

 

LEGACY/VINTAGE

Wszystko na czas

Kolejny dobry artykuł wappli o Vintage! Tym razem przygląda się ona Martello Shopsom i temu co robią takie karty jak Thorn of Amethyst, Tangle Wire i inne. Tekst mogą jednak przeczytać także osoby formatem nie zainteresowane, bo wappla nie skupia się na konkretnych deckach, ale raczej daje nam do poczytania trochę magicowej teorii.

Analiza DC Legacy Open

Carsten Kotter przygląda się wynikom z niedawnego Legacy Open w Waszyngtonie. Z tej okazji trochę komentarza, sporo decklist i ogólne rozkminy o formacie i aktualnym meta.

 

PAUPER

Izzet Tron w 2-manach

Alex Ullman opowiada trochę o niebiesko-czerwonej wersji Trona i o tym jak nią grać na przykładzie 2-manów. Nie jest to deck tech czy primer, raczej takie przedstawienie archetypu. Na koniec dostajemy krótki komentarz o Play Poinstach i 2-manach, ale to jakby na marginesie.

 

COMMANDER

Commanderowe mechaniki: Sweepery, część I

Ten tekst może się przydać tym osobom, które zastanawiają się nad alternatywą dla już posiadanych sweeperów lub szukają czegoś, co będzie w ich deckach pełnić tę funkcję. W pierwszej części Sheldon Menery opisuje te karty, które niszczą, exilują lub w inny sposób pozbywają się stworów. Druga będzie poświęcona tym, które zadają obrażenia. Każdy sweeper jest króciutko omówiony. Tekst zamyka spis talii z Obzedatem w roli generała.

Czemu polityka ma znaczenie?

Trochę teorii i filozofowania. Chodzi oczywiście o Magicową politykę, a więc ten aspekt multiplayerowej gry, który skłania nas do zawierania sojuszy i skłaniania innych graczy do konkretnych zachowań (nie atakuj mnie bo… itd).

Ciekawe decki:

 

INNE

Magic idiotoodporny 4

Albo niezawodny, zależy jak tłumaczyć. A tekst właśnie o tłumaczeniu, jak grać, aby unikać problemów w rodzaju: zapomniałem, czy zagrałem landa. Dobra rzecz, która pozwala zapobiec warningom, game lossom, czy missnięciu triggerów. To niby tylko kilka mało istotnych hintów i w kontekście Magica mówienie o technice gry może wydawać się dziwne, ale niechby się to przydało tylko raz, w kluczowym momencie, np. walki o Top 8, to warto na pewno – jak nie przyswoić sobie – to chociaż przejrzeć. No i znając te triki będziemy wiedzieli co z rękami robią Prosi na streamingach i po tym też poznamy kto jest dobrym graczem.

Brakujące Magicowe tokeny

Ot, taka ciekawostka. Nic specjalnego. Po prostu zestaw kart, do których Wizardom zapomniało się dodrukować tokenów. Zestawienie nie jest w 100% wiarygodne (Endrek Sahr z Modern Masters 2015 doczekał się tokenów thrulli), ale wciąż robi wrażenie, jak wielu kartom przydałyby się tokeny.

Zmiana w storytellingu

Ant Tessitore wyjaśnia na czym polegała zmiana jaka ostatnio się dokonała wraz z wejściem Originsów do gry. W jakimś sensie jeśli chodzi o to, jak przedstawiana jest fabuła na kartach, wraca stary, dobry Magic.

Blizzard zarabia miliony na Hearthstone, a jak się mają WOTC i Magic?

Każdy materiał w mediach niebranżowych o Magicu jest dla nas istotny, a ten nawet jest ciekawy, bo zestawia ze sobą zarobki różnych gier internetowych, w tym Magica. Jak nasza karcianka wypada na tle konkurencji? Polecam spojrzeć, nawet nie jest tak tragicznie, acz jak na najstarszą grę tego typu, to jednak Wizardzi trochę dają ciała.

Od Magica do Pokera

Kolejny istotny materiał niebranżowy, a mocno dotyczący Magica. Autor porusza w nim temat przechodzenia z MtG do Pokera, co zdarzało się już wielu prosom, nawet krajowej sceny. Jest tu zwięzły opis gry z nawiązaniami do MTGO/MTG. Tu macie część drugą ze strategiami. Nawet jak nie macie ochoty przenosić się do pokera, to możecie poczytać pod kątem wyciągania z gry największej wartości i podchodzenia do gry jak do pracy. Aczkolwiek w tej kwestii Poker bije Magica na głowę i w nim bycie full-time pro ma sens.

Kalkulatory magicowe

Jak już byliśmy w temacie pokera, w którym na każdym kroku, na każdej stronie można znaleźć narzędzia matematyczne do liczenia prawdopodobieństw, to warto od razu przedstawić dwa ciekawe kalkulatory dla naszej karcianki (bo nie samym Karstenem matematyka magicowa żyje). Pierwszy z nich przyda się przy budowaniu decków, a drugi do obliczania szansy na dobranie combo.

Ceti prezentuje gry

Temat trochę odbiegający od karteczek, ale nie tylko nimi społeczność żyje. Tym razem przedstawiamy kolumnę w blogs.magicjudges.org, czyli blogu dla sędziów, gdzie legendarny polski sędzia Ceti prezentuje czym można się bawić po godzinach, co jego zdaniem spełnia dobrze funkcje towarzyskie i wychowawcze.

Kompletna historia MTGO!

SaffronOlive wykazał się nie lada wiedzą i niezłym przeglądem literaturowym. W powyższym artykule znajduje się zebrana wiedza na temat całej historii MTGO, z jej najważniejszymi momentami, od alfa testów, przez wszystkie 4 wersje, aż po dzisiejszy dzień. Ciekawostka dla graczy MTGO. Również ciekawostka dla projektantów gier, bo historia MTGO to ogromny zestaw sytuacji, których Wizardzi nie przewidzieli, błędów, bugów i problemów : )

źródło: http://www.mtggoldfish.com/articles/the-complete-history-of-magic-online

źródło: http://www.mtggoldfish.com/articles/the-complete-history-of-magic-online

 

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Jakich decków nie powinniście przegapić w tym tygodniu? Oczywiście tych z GP, ale Gutierrez podrzuca nam też parę innych talii wartych uwagi. Pierwsza z nich to powrót BG Whipa, czyli trochę enchantmentów, trochę zabaw z grobem, rampy i stworów dobrych same z siebie. Drugi deck to WG Warriory – agresja do T2 z tanimi CMC i Collected Company. Także do Moderna dostajemy dwie talie – pierwsza to białe hejtbearsy, a druga to spadkobierca Poda, czyli czterokolorowy Ghostway. Zestawienie zamyka GW Chalice Stompy do Legacy.

Stan Programu

Jahn przypomina, że podano MOCSową promkę na kolejny sezon i będzie nią Stifle. Za dwa tygodnie czeka nas też przedłużony downtime. Oby nie był przedłużony równie długo jak ten, który wprowadził PP. Wizardzi 3 razy przekładali odpalanie MTGO, bo problemy – frustracja graczy praktycznie wylewała się z Twittera. Oj, nie wyszło to Czarodziejom. W sekcji opinii mamy ciekawą analizę tego, co pojawienie się PP zmieniło. Jahn stara się odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie gracze mogą znaleźć się w sytuacji, w której będą oni tonąć w bezużytecznych PP. Sugeruje też dwa ciekawe rozwiązania problemu.

Na koniec ceny i decki:

  • UR Tutelage od A. Cuneo (T2)
  • Jund (Modern)
  • OmniTell (Legacy)

Perełka magicowa sprzed prawie 20 lat

Ktoś wygrzebał w jutubach sześciominutowy materiał z Magic: the Gathering World Championships 1997 pokazywany w sportowej stacji telewizyjnej ESPN2:

 

:g: Finanse :g:

 

 

MTGO boosterem stoi

Grube rozważania na temat ekonomii Magic Online nawiązujące do ostatnich zmian (wprowadzenie Play Points), istosności boostera dla WOTC i modelu biznesowego jaki ma Hearthstone (o czym zresztą wcześniej wspominaliśmy). Trochę taki monolog co by były gdyby, a trochę tekst daje światła na finanse online, idealne do zrozumienia na czym Wizardzi zarabiają i skąd te często, dziwne decyzje z ich strony.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej uzytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Hangarback Walker (Magic Origins)
  3. Abbot of Keral Keep (Magic Origins)
  4. Nissa Vastwood Seer (Magic Origins)
  5. Sphinx’s Tutelage (Magic Origins)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtgo 3

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (