Przegląd prasy #83 – nadchodzi ostatnie WMCQ 2015

Cisza przed burzą! Mało newsów pojawiło się w ostatnim tygodniu, spoilery jakoś nie zaskakiwały, a Polacy odpuścili Grand Prix w Madrycie. Chyba wszyscy czekają na ostatnie WMCQ, które będzie rozgrywane w standardzie i wolą spokojnie testować decki.

To co nam wpadło w oko oczywiście ładnie zebraliśmy i przedstawiamy w dzisiejszym przeglądzie prasy. Zapraszamy do lektury.

 

B Relacje z turniejów B

 

Grand Prix Madryt

Przeglądałem standingi i jakoś ciężko mi było znaleźć tam Polaków, w Top 100 raczej nie było żadnego, w ogóle nie mam pewności czy ktoś od nas pojechał. W związku z tym tylko krótkie info: w standingach z 15 rundy było wpisanych 1416 graczy, rogrywanym formatem było Limited Originsów. W Top 8 znaleźli się: Aleksa Telarov, Antonio Del Moral León, Wenzel Krautmann, Ashraf Abou Omar, Francesco Giorgio, Michael Bonde, Sergiy Sushalskyy i Fabrizio Anteri, który w swissie wykręcił niesamowite 15-0 (niestety w ćwierćfinale przegrał z Ashraf Abou Omarem). W finale Aleksa Telarov (UG tempo z Hangarbackiem) pokonał 2-1 Francesco Giorgio (UW latacze & friends).

Grand Prix Oklahoma City

Latarnia kolejny raz triumfuje na Grand Prix! 1470 graczy zebrało się w Oklahoma City, aby powalczyć w formacie modern. Calość zwyciężył Zac Elsik’s grający Lantern Control, który mógł się wydawać jednostrzałówką, a wyszedł na bardzo poważną talię łamiącą format. Zac dzięki tej talii ograł w finale Briana Braun-Duina i jego UR Splinter Twina. Do najlepszej ósemki dostali się także: Andrew Sullano (Elfy), Joseph Reiter’s (Hangarback Affinity), Jasper Johnson-Epstein (Naya Burn), Benjamin Miller (Amulet Bloom), Paul Rietzl (Merfolki) oraz Matthew Duggan (Scapeshift). Tu macie talie z Top 8, a tutaj kolejne, z miejsc 9-32.

 

W Wieści z wybrzeża W

 

Maro pyta o światy

Jeden z głównych designerów Magicowych zapytał na swoim blogu, jaki kolejny świat Magica chcielibyśmy odwiedzić. Jest, więc to opcja, aby się wypowiedzieć i mieć swój wkład w fabułę i umiejscowienie kolejnego bloku magicowego. Poleca zabrać głos i namawiam do wyboru Kamigawy, bo ninje, bo Jitte, bo Erayo i pierwsze flip-karty, bo stamtąd pochodzi największy wróg Nicola Bolasa!

Unfortunately, Bolas created his own worst enemy in the form of his Imperial Champion, Tetsuo Umezawa. After several trials, Tetsuo renounced his title and declared his intention to slay Bolas. Using the Meteor Hammer spell, Tetsuo destroyed Bolas’s Imperial Shrine, while Bolas’s body was inside, severing the elder dragon’s anchor to Dominaria completely. The dragon had abandoned his body, unaware of the trap, and followed Tetsuo to the Meditation Plane, where he was killed by Umezawa in this weakened state.

źródło.

 

U Zapowiedzi turniejów U

 

Trzecie polskie WMCQ 2015 – Wrocław, standard

Trzecie krajowe kwalifikacje na World Magic Cup, czyli ostatnie WMCQ w tym roku, odbędą się we Wrocławiu, 20 września (niedziela), w formacie standard (19 września, w sobotę, są LCQ). Poza klasycznymi LCQ, odbędzie się przy okazji PPTQ pod sztandarem tego samego organizatora, czyli wrocławskiego sklepu Feniks. Więcej informacji:

Spoiler

PPTQ, Wrocław

Format: Standard
Data: 19 września (sobota)
Start zapisów: 9:30
Start turnieju: 10:00
Wpisowe: 60 zł
Miejsce: Sklep Feniks, SDH Feniks, 4 piętro, ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław
Nagrody:
– Zwycięzca zdobywa zaproszenie na jedno z rozgrywanych RPTQ
– 4 boostery do puli od każdego gracza, nagrody będą rozdzielone dla Top 8
REL: Competetive. Wymagane są decklisty.
Organizator: Sklep Feniks, ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław
Kontakt: feniks_shop@wp.pl, kom: 694 606 619

10x LCQ – Last Chance Qualifier, Wrocław

Miejsce: Sklep Feniks, SDH FENIKS, 4 piętro, ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław
Data: 19 września 2015 (sobota)
Start pierwszego turnieju: 10:30 – kolejne turnieje będą uruchamiane jak tylko zbierze się wystarczająca ilość chętnych
Format: Standard – Single Elimination (przegrywający odpada z turnieju)
Wpisowe: 10 zł
Nagrody dla zwycięzców:
– prawo udziału w WMCQ następnego dnia (jeśli gracz nie spełniał wcześniej warunku udziału, czyli zgromadzenia 300 Planeswalker Points)
– 1x BYE na WMCQ następnego dnia
– darmowe wpisowe na WMCQ następnego dnia
Limit miejsc: 16 osób na każdy LCQ
REL: Competetive, wymagane są spisy talii, najlepiej w formacie A4
Organizator: Sklep Feniks, ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław
Kontakt: feniks_shop@wp.pl, kom: 694 606 618

WMCQ – World Magic Cup Qualifier, Wrocław

Miejsce: Sala konferencyjna w Hotelu Mercure, Plac Dominikański 1, 50-159 Wrocław
Data: 20 września 2015 (niedziela)
Zapisy: 10:00
Start turnieju: 10:30 – 11:00
Format: Standard
Wpisowe: 80 zł
Nagrody:
Zwycięzca: 4x Booster Box + bilet lotniczy w obydwie strony na WORLD MAGIC CUP + zaproszenie na WORLD MAGIC CUP
w Barcelonie z prawdopodobną pulą nagród: $250 000
Top 2: 2x Booster Box
Top 3-4: 1,5x Booster Box
Top 5-8: 1x Booster Box
– karta PROMO Thalia, Guardian of Thraben dla każdego uczestnika
REL: Competetive, wymagane są spisy talii, najlepiej w formacie A4
Organizator: Sklep Feniks, ul. Rynek 31, 50-121 Wrocław
Kontakt: feniks_shop@wp.pl, kom: 694 606 618
Turnieje poboczne:
W czasie trwania WMCQ będą odpalana turnieje poboczne, jak tylko zbierze się 8 chętnych:
Standard, Modern – wpisowe 12 zl, podziął nagród 4-2-1-1
Drafty – wpisowe 45 zl, bez redraftu, podział nagród 4-2-1-1

World Magic Cup 2015 odbędzie się 11-13 grudnia 2015 w hiszpańskiej Barcelonie. Do  zaproszeń na WMCQ brane są pod uwagę punkty za okres: 2 czerwca 2014 – 31 maja 2015.

Pełne info macie tutaj.

Magic na toruńskim Coperniconie

Tych, którzy nie mają ochoty walczyć o sławę na WMCQ, a preferują luźną, towarzyską zabawę, proponujemy w tym samym czasie toruński Copernicon (ew. 18 i 19 września w Toruniu, a 20 we Wrocławiu ;p). 

Copernicon 2015

Info od organizatorów:

„Sklep GRAJFER – Strefa Gier oraz Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn” zapraszają na blok MTG w ramach Coperniconu. Cała impreza odbędzie się w dniach 18 – 20 września. W ramach tego wydarzenia odbędą się 2 PPTQ oraz drafty, 8many w dowolnym formacie constructed, rozgrywki commandera. Przez całe 3 dni będziemy przekręcać kolorowe kartoniki, otwierać boostery i wygrywać syte nagrody Wink. Udział w turniejach oraz w całym konwencie wymaga wykupienia wejściówki, można to zrobić pod tym adresem. Dodatkowo wykupienie 3 dniowej akredytacji daje darmową wejściówkę na jedno wybrane PPTQ , więc tym bardziej zachęcamy do jej wykupienia. W trakcie trwania konwentu odbywać się będzie wiele prelekcji, konkursów, spotkań z autorami itp itd. a akredytacja da wam do tego wszystkiego dostęp!
Wydarzenie na FB

Więcej info w spoilerze poniżej.

Spoiler

INFORMACJE O PPTQ

PPTQ #1 Sobota
Miejsce: wkrótce
Kiedy: 19.09
O której: 10:30 zapisy; 11:00 start
Format: Standard T2
Wpisowe: 50 zł
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli (przy dużej frekwencji dodatkowe nagrody losowane)
Limit miejsc: 50 osób

PPTQ #2 Niedziela
Miejsca: Wkrótce
Kiedy: 20.09
O której: 9:00 zapisy; 9:30 start
Format: Standard T2
Wpisowe: 50 zł
Nagrody: 3 boostery od gracza do puli (przy dużej frekwencji dodatkowe nagrody losowane)
Limit miejsc: 50 osób

PREREJESTRACJA:
Prosimy o prerejestrację która ułatwi wystartowania obu turniejów. Maile z prerejestracją prosimy o przesyłania na adres mtg(at)grajfer.pl . W mailu prosimy o podanie nr PPTQ na które chcecie się zapisać oraz w wypadku wykupienia akredytacji o jej potwierdzenie.

INFORMACJE O TURNIEJACH NA ŻĄDANIE:

8-man Construted:
Wpisowe: 15 zł
Nagrody: boostery w podziale – 5 – 2 – 1 – 1

Booster draft:
Wpisowe: 55 zł
Nagrody: boostery w podziale 5 – 3 – 1

SabatFiction Fest 2015

Zapowiada się zatłoczony weekend. Tym, którym daleko do Torunia i gry o koronę, polecamy jeszcze jedną imprezę – SabatFiction Fest 2015, który będzie odbywał się na terenie Targów Kielce przy ulicy Zakładowej 1 w Kielcach. Na graczy naszej karcianki będą czekać m.in. GPT Lyon oraz PPTQ + side eventy. Organizatorem części magicowej jest sklep YoudeckPL. Dodatkowe info o całej imprezie na stronie konwentu. Rozpiska turniejów Mtg znajduje się tutaj oraz na forum.

Sabat Fiction-Festa

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Podsumowanie po Therosie

W tekście znajdziemy podsumowanie, subiektywne i niepełne, ale wciąż ciekawe, tego co blok Therosa przyniósł Standardowi i tego jak wyglądało meta w czasach Theros – Khans. To trochę luźniejszy tekst, ale też nieco rozprężenia na moment przed rotacją da się odczuć i dopiero jak poznamy cały spojler BFZ będziemy mogli liczyć na konkretne arty.

 

MODERN

Talie z modernowych WMCQ

Właściwie tekst jest małą pigułką newsów od Wizardów, ale najważniejszą informacja z nich są zebrane talie z WMCQ, które odbyły się na świecie. Nie ma tam co prawda polski, ale rodzime talie (mam nadzieję) można będzie podziwiać na forum. W linku tytułowym mamy zaś spisy z 12 róznych krajów i warto podpatrzeć czym grali najlepsi.

Ewolucja decków – modernowy Twin

Twin w ostatanich turniejach WMCQ jakoś niezbyt mocno odznaczył się w topach (choć i na pierwszym miejscu się znalazł). Jest to jednak jeden z topowych decków w Modernie. Tu zaś mamy przekrojowo rozpisaną historię jego ewolucji. Jak więc macie ochotę zobaczyć jak Twon się zmieniał na przestrzeni lat albo sobie po prostu powspominać, klikajcie.

 

LIMITED

Holiday Cube

Kolejna kostka od TugaChampiona. Tym razem jest to dość prostolinijna konstrukcja – zwykły monored. Jak ktoś ma ochotę zobaczyć jak się taki deck składy w Legacy Cube, to proszę bardzo.

 

COMMANDER

Radiant, Archangel i Isperia the Inscrutable

Dwa decki z Pure MTGO. Pierwszy z nich jest w miarę dokładnie opisany i używa Isperia the Inscrutable jako generała. I to na jej umiejętności się on zasadza, czyli jest wypełniony latakami w kolorach U i W. Druga talia jest w formie spisu, ale działanie ma proste – to typowa biała talia z małymi stworkami i efektami hymnów. Dowodzi tym zaś Radiant, Archangel, jest więc i tu trochę lataków.

Spojlerowi Commanderzy

Ledwo się pojawiają nowe legendy, a już pojawiają się próby wykorzystania ich w EDH. Co prawda, do tej pory raczej rozczarowanie ludzie odczuwają, bo karty z BFZ jakoś niespecjalnie do Commandera rozpalają wyobraźnię, ale coś tam zawsze się wykrzesa. Takie dwa wykrzesane decki – red aggro oraz borosowe ally’ie.

 

INNE

Blefowanie

Króciutki tekst od Jacoba Wilsona. Raczej dla początkujących graczy, którzy pewnie wyciągną z tego coś ciekawego. Bardziej doświadczeni mogą sobie tu co najwyżej przypomnieć parę kwestii, ale jak gracie turniejowo od pół roku, jak macie jakieś tam sukcesy, to nowości tu nie uświadczycie. Szczególnie jednak na tym wczesnym etapie warto tego rodzaju teksty czytać.

Społecznościowa historia Vorthosowego Magica

Mike Linnemann zainspirowany niedawnym tekstem na goldfishu o historii MTGO przygotował z paroma gośćmi z Community podobną historię Magica, ale pod kątem Vorthosowym. Jest tu trochę ciekawostek, choćby o alteracjach, o grafikach i artystach, cosplayu i tym podobnych rzeczach.

Dokument o GP Las Vegas 2015

Niezależny materiał o jednym z największych Grand Prix w historii Magica, które odbyło się w tym roku. Chodzi oczywiście o GP w Las Vegas, które ze względu na rozgrywany tam sealed deck Modern Masters zebrał rekordową liczbę zawodników. Jednym z narratorów i przewodnikiem jest tu Luis Scott-Vargas.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Przegląd otwiera deck do T2 z Daily, będący połączeniem Jeskai Ascendancy ze Sphinx’s Tutelage. Czyżby to było nowe miejsce dla ascendacji? Czy Tutelage może znowu porządzić coś w meta? Pewnie nie, ale i tak konstrukcja ciekawa i fakt, że side ma transformacyjny charakter na pewno podnosi jakość decku w niektórych MU. Do T2 mamy też drugi deck, czyli ciekawe Abzan Rally. Zamiast nowej Lilki i therosowego marudera stosuje toto elfy. Deck łączy w sobie agresję z opcją na combokilla. Z moderna polecane są: Next Level Temur – deck wyglądający jak szwedzki stół, z Trinket Mage’ami po kilka artefaktów (w tym Hangarback), kontrami, removalem i Shacklesami (taki midrange spoza meta) oraz 5-color Slivery, o których wspominaliśmy już tydzień temu. W legacy pojawił się Lantern combo, jak widać pomysł na tego prisona wsiąkł głębiej w formaty eternal, może nawet doczeka się swojego czasu w Vintage?

Stan Programu

Warto odnotować za Jahnem, że nie było downtime’u i może nie będzie w najbliższą środę. Poza tym sporo newsów o turniejach onlinowych w tym o Community Cup, czyli takim turnieju, gdzie walczyć będą ze sobą Wizardzi i zwykli gracze. Co więcej, wystarczy się zalogować w kliencie, aby dostać karty. Szczegóły pod linkiem. No i dodajmy – ruszyły ligi. Wrażeniom z lig poświęcona jest zresztą sekcja opinii. Poza tym to co zawsze – decki (UR Ensoul w T2, Infect w modernie, CoCo Slivery, Pauperoburn, Ant w Legacy, Standstill w Vintage) oraz ceny (T2 w dół, reszta raczej w górę) 

 

G Finanse G

 

Jace, the 40$ Mythic

Autor tekstu przygląda się fenomenowi nowego Jace’a, którego początkowo ludzie niedoceniali, a obecnie przebija sufity magicowych indeksów giełdowych. Tekst traktuje także o nowym Pack Racie standardu, czyli o Hangarback Walkerze i kilku sprawach kart z obecnego standardu, w tym także o nadchodzącej rotacji. Warto rzucić okiem.

Ile będą nas kosztować uchodźcy z Zendikaru?

Saffron Olive kontynuuje swoje przeglądanie nowych kart z BFZ pod kątem ceny i expected value całego setu. Szczególnie ciekawe są tu jednak uwagi o nowych walkerach, walkerach za 5CMC w historii magica i zielonym Mythicu. Nic tu nie można brać bez odrobiny ostrożności za pewnik, ale Olive daje nam dobre argumenty do przemyśleń pod kątem przyszłego meta… i w jakiejś mierze także pod kątem naszych portfeli.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace Vryns Prodigy (Magic Origins)
  2. Sedge Sliver (Time Spiral)
  3. Hangarback Walker (Magic Origins)
  4. Abbot of Keral Keep (Magic Origins)
  5. Kiora Master of the Depths (Battle for Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 6

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze