Przegląd prasy #86 – standard z BFZ

Powoli Battle for Zendikar wchodzi na salony formatów constructed. Na razie wszyscy są ciekawi nowych gwiazd w porotacyjnej dwójce. Dopóki Pro Tour nie wyznaczy nowych trendów możemy posiłkować się turniejami StarCityGames. Dzięki nim możemy już odnieść pierwsze wrażenia, jak wygląda nowy standard z BFZ – jedno jest pewne, można tam zbudować wszystko : )

Zapraszamy oczywiście też do innych tematów w naszych stałych działach, gdzie zebraliśmy wszystkie ciekawostki z tygodnia.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

SCG Indianapolis

Z klasycznego pakietu turniejów w trzech formatach, oczywiście najbardziej interesujący był SCG Open w standardzie, gdzie rotacja i wejście nowego dodatku najmocniej wpłynęły na metagame.

SCG Standard Open – Brian Demars triumfuje dzięki swojemu Atarka Red wygrywając w finale z G/W Megamorph.

Oczywiście Battle for Zendikar miał spory wpływ na wygląd decku i zmienił nieco metagame. Bogactwo landów z BFZ pozwala teraz budować praktycznie każde połączenie kolorystyczne. W Top 64 znalazły się np. Jeskaie z czarnym kolorem (dla Kolaghan’s Commandów i/lub Crackling Doom) czy talie pięciokolorowe na Bring to Light. Abzany straciły bardzo mało po rotacji i było ich najwięcej w meta, jednak tylko jeden z nich – Abzan Control – doszedł do Top 8. Z BFZ doszły mu głównie 4 nowe Gideony i 4 biało-czarne manlandy, czyli Shambling Venty. Miejsce Thoughtseize’a zajął Despise. Ciekawostką był 2x Dragonmaster Outcast w jednym z Jeskaiów, który mógł być reanimowany Ojutai’s Commandem. Polecam też rzucić na zbiorczy link na Goldfishu, gdzie poza taliami z Top 8 mamy podane Top 10 kart granych w Top 64 (brawo dla Hangarbacka) oraz linki do gier coverage’owanych na Twitchu.

Legacy Premiere IQ – Devin Koepke wygrywa Shardless BUGiem pokonując w finale Sneak and Show. W taliach z Top 8 nie widziałem żadnej karty BFZ.

Modern Premiere IQ – Andru White prowadzi RG Tron do pierwszego miejsca pokonując w finale Abzan Company. W taliach z Top 8 również nie widziałem kart z BFZ.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Kolejne ligi na MTGO, małe zmiany pre- i releasowe

W zbiorczym zestawie informacji jakie Wizardzi przekazują w zalinkowanym poście mamy głównie informacje o zmianach w niektórych rodzajach turniejów. Po małym sukcesie ligi w standardzie, dostajemy ligę w modernie i pauperze, wracają 8-many w legacy i zmienia się struktura daily w legacy oraz vintage – minimalna liczba graczy do odpalenia takich eventów będzie wynosiła 12 osób. Dodatkowo wszelkie Cube drafty rozgrywane w okresie przed prereleasowym będą trwały aż do prereleasa. Co do samych prereleasów – skasowano token potrzebny do zagrania w nich, czyli nie trzeba już dokupywać 5$ wejściówki ze sklepu, można po prostu grać za 25 tixów albo 250 play pointsów. 64-person drafty będą dla odmiany rozgrywane tylko 9 dni w trakcie releasów zamiast dwóch tygodni. Aha, wraz z BFZ na MTGO wchodzi nowa zasada dotycząca mulliganowania. Po więcej szczegółów i zmian polecam poczytać w linku na górze.

Sprzężenie zwrotne

Kolejny news o MTGO, jednak tym razem mniejszego kalibru. Wizardzi zapowiadają wydawanie comiesięcznych ankiet o programie i namawiają do kontaktu za pomocą różnych kanałów, by mieć więcej info o bugach, problemach itp. Przy okazji jest link do zamkniętej bety MTGO. Sam na niej czasem testowałem i szukałem bugów, ale polecam tam pobecić z jednego ważnego problemu – jest opcja na granie nowymi dodatkami zanim się pojawią. Teraz np. trwają tam drafty Battle for Zendikar. Wy możecie pograć nowość, a Wizardzi mają więcej testów. No i oczywiście namawiam do głównego tematu, piszcie Wizom co Wam nie odpowiada i nie gra w onlajnie, może kiedyś to będzie dobra platforma do gry w Magica przez sieć : )

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Pro Tour Battle for Zendikar

pro tour magicowyZbliża się Pro Tour związany z Battle for Zendikar, które będzie rozegrany w Wisconsin, Milwaukee w USA 16-18 października 2015. W sumie nas, zwykłych zjadaczy kartonów mało to dotyczy, bo tam nie zagramy, ale jest to zawsze ważne święto magicowe, które wnosi sporo świezości do formatów constructed i newsów od Wizardów. Tym razem zmiany w constructed będą dośc solidne, bo z wejściem BFZ mamy rotację, tym ciekawsze będzie obserwowanie nowych techów. Rozgrywanym formatem będzie oczywiście nowy standard z BFZ oraz booster draft 3x Battle for Zendikar.

Polskę reprezentować będą: Michał Gajewski, Piotr Wald, Bartłomiej Lewandowski, Maciej Janik, Przemysław Knociński i Paweł Pędrakowski.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

15 pomysłów na talie od Kenjiego Tsumury

Pros Kenji Tsumura za pośrednictwem Twittera japońskiego sklepu Hareruya opublikował 15 spisów talii do nowego standardu. Talie na pewno wymagają małych zmian, ale są świetną inspiracją i pokazują jak można podejść do danego archetypu. Całość zgrabnie zebrał MtgGoldfish na swojej stronie, gdzie też prowadzi link w tytule.

Koszmar minionego lata – UR Tutelage

Wracamy do jednego z najbardziej irytujących decków standardu (bądź najmilej pilotowanych, jak sami nimi gramy), czyli do UR milla. Adrian Sullivan, autor tekstu, mianuje się tutaj na jednego z największych fanów strategii fog/mill i nie daje temu deckowi zasnąć po rotacji. Dostajemy w tekście omówienie zmian po rotacji, nową listę i pomysły na przyszłość talii. Akurat podany spis jest czerwono-niebieski, ja jednak szedłbym w opcję URW z Narset i Ascendancją. Nie tylko lepiej się kręci niż na Digach, to jeszcze jest możliwość grania transformacyjnym sideboardem na tokenach. Przeciwnik po pierwszej grze i tak wyjmuje większość removalu, a deck rozkręca się nagle na kilku goblinowych tokenach. Poza tym sama Ascendancja może uchronić Sphinx’s Tutelage od Dromoka’s Commanda, który jest grany w formacie.

Podsumowane pierwszego tygodnia BFZ w numerkach

GatheringMagic przygotowało ładne plansze przedstawiające wystepowanie Battle for Zendikar na SCG Open. Jest to dobry materiał uzupełniający do relacji, którą omówiłem na wstępie naszego przeglądu. Coś dla wzrokowców i fanów wykresów kolumnowych.

 

MODERN

Temur Prowess

Ten deck, to jeden z powodów ogromnego wzrostu ceny Mishra’s Bauble, czyli bąbelka nie mającego większego zastosowania w Magicu dopóki nie wyszedł Delve. Nagle okazało się, że decki przyśpieszają, budujemy grób, zwiększamy Tarmogoyfa, można podejrzeć górną kartę i ją przefeczować jak nam nie odpowiada, powiększyć Abbota lub Swiftspeara, albo podejrzeć kartę i ocenić czy odpowiada nam zagranie Abbota, czy też idzie coś drogiego/kontra, których nie da się zagrać. Temur Prowess wpierw pojawił się na GP Oklahoma City 2015, gdzie Patrick Chapin ukręcił nim Top 64. Sam grałem wersją URW Prowess z Monastery Mentorami, która sprawdzała się całkiem bajecznie, ale wersje z zielonym i czarnym chyba sprawują się lepiej. Zresztą sami oceńcie – najlepiej nimi grając. Aha, w zalinkowanym tekście macie spis decku, opis, omówienie na video, nagrane trzy mecze z MTGO oraz porady na temat talii.

Świeże Unburial Giftsy

Frank Lepore podrzuca nam pomysł na nową wersję Giftsów do moderna wzmocnioną o najdroższego Jace’a nowej fali, czyli Jace, Vryn’s Prodigy. Ciekawą opcją w decku jest Goryo’s Vengeance, które może wrócić Jace’a i pomóc go flipnąć. Przyznam, że pod takie zagranie grałbym także Jace’m w Goryo Reanimatorze. Oczywiście sam Jacuś ładnie wpasowuje się w ideę decku grającą grobem (tak jak w Reanimatorach wszelkiej maści). Warto wspomnieć, że prezentowaną listą gracz LoveConnection zrobił 4-0 na Modernowym Daily (Magic Online), a Frank zabiera nas jeszcze na 4 mecze, które sam rozegrał tą talią. Żałuję tylko, że nie dostaliśmy jakiś pomysłów na nowe karty z BFZ.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage po banach

Pojawiły się dwa teksty na PureMTGO, które traktują o zmianach w formacie w związku z restrykcjami Chalice’a i Diga oraz odrestryktowaniem z Thirsta. Pierwszy z nich to krótki, ale analityczny, tekst wappli. Jej Nowy świat skupia się przede wszystkim na kwestii ograniczenia Chalice’a. Tekst Fioriniego, jego zwyczajowe The Eternal Spotlight, traktuje już o wszystkich tych vintydżowych zmianach szerzej. Przy okazji mamy zaś dwa decki – Hangarback MUD oraz Stone Cold Humans.

 

LIMITED

Legacy Cube

Video od Kenji Egashiry, który postanowił pograć trochę najnowszą wersję kostki i udało mu się złożyć całkiem ciekawy deck. Oprócz walkerów i dużych klocków mamy tu w zasadzie czterkolorową talię ze Sneak Attack i odrobiną reanimacji.

BFZ w kostce

W tym tekście znajdziemy typowy przegląd kart z dodatku pod kątem ich umieszczenia w naszych domowych kostkach. Niewiele w sumie poza tym.

Relacja z Pre BFZ

Rzadko takie teksty gdzieś na zachodnich serwisach widzimy, a więc warto podrzucić linka, choćby ze względu na to, że jest to okazja do pogadania o Pre i dzielenia się wrażeniami z turnieju.

 

PAUPER

Rozmyślania o Pauperze

Alex Ullman dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami odnośnie formatu. Przemyślenia te są związane z ostatnimi banami w pauperze przy okazji BFZ… a właściwie z brakiem jakichkolwiek banów.

 

COMMANDER

Ulamog, nienasycony generał

Bennie Smith opowiada nam o tym, jak można wykorzystać Ulamoga w Commanderze i jak zrobić na nim fajny (?) deck. Siłą rzeczy są tu same bezkolorowe karty.

Ciekawe decki:

 

INNE

Matematyka Battle for Zendikar

Stało się już tradycją, że Frank Karsten podlicza prawdopodobieństwa nowych kart. Tym razem dostajemy informacje jak często dostaniemy komplet landów z Oblivion Sowera, jak skutecznie będzie działać Landfall, jak dobre są: Endless One, Void Winnower, Titan’s Presence, Processor AssaultTransgress the Mind.

Liczbowe podsumowanie pierwszego tygodnia BFZ

SaffronOlive po uwzględnieniu turniejów StarCityGames podliczył różne wystąpienia kart z Battle for Zendikar oraz rzucił okiem na zmiany cen. Artykuł pozwala dość szybko ogarnąć co rotacja zrobiła z metagame standardu i na jakie karty warto zwracać uwagę. Wiemy już, że Jeskai, Abzan, Esper Dragons i Atarka Red mają się bardzo dobrze. Jace ma się nawet doskonale – jego cena przez weekend pofrunęła gdzieś w niebiosa. Papierowy skoczył z 50$ w czwartek do ponad 70$ w poniedziałek , za to online jego cena skoczyła od 34 tixów w czwartek do 45 tixów w poniedziałek. Do metagame doszedł właśnie nowy gracz, pięcikolorowy control na nowym tutorze, czyli Bring to Light, a dzięki nowym landom Abzany mogą grać z niebieskim, albo nawet w opcji 5C, podobnie Jeskaie czy Mardu. Format oczywiście wykrystalizuje się przez najbliższe dwa tygodnie, w których zagrany zostanie Pro Tour Milwaukee. W tekście macie jeszcze podsumowania liczbowe metagame, omówione występowanie kart w deckach, ceny (np. spadki cen ekspedycji) itp. Niestety koszt pogrania w standardzie nagle poszedł do góry, średnia wartość decku z Top 8 SCG w standardzie wynosi 640$, to trochę za dużo. Zresztą po szczegóły polecam rzucić okiem do zalinkowanego tekstu.

Mountainy

Małe mrugnięcie okiem do Vorthosów. Tekścik jest krótki, to kolejna część cyklu o landach i ich przedstawianiu. Tym razem rzecz dotyczy Mountainów. Dla miłośników gapienia się na ładne obrazki i szukania ich na swoich kartach.

Wykłady Reida Duke’a

Wizardzi zebrali w jednym miejscu artykuły Reida Duka na temat podstaw Magica, strategii, budowania decków itp. Dzięki temu powstał swoisty podręcznik Mtg. Dobra sprawa dla początkujących i nawet średniozaawansowanych. Łatwo też takiego linka podesłać zaczynającemu koledze czy koleżance.

Przegląd artów w BFZ

Powyższy tekst to była tylko przygrywka. Tu otrzymujemy już naprawdę solidną dawkę wizualnej przyjemności. Niektóre arty z BFZ są naprawdę piękne, a niestety na kartach tego aż tak mocno nie widać. Dlatego warto zerknąć tu choćby na chwilę i przescrollować na sam dół, chociaż przede wszyskim liczy się tu omówienie autora tekstu.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

ebony owl netsukeZnowu dostajemy zestaw praktycznie w całości poświęcony standardowi, co jest raczej oczywiste ze względu na rotację i widoczny wpływ wejścia BFZ. Starsze formaty jeszcze nie znalazły sobie nic wyjątkowego z nowego dodatku, a brak jakiejkolwiek rotacji pozostawił te formaty bez zmian. Jedyne co mogło lekko otrzeźwić Legacy i Vintage była nowa lista banów i restryktów. Zacznijmy może od rodzynka jaki trafił się w „5 deckach”, a jest nim deck o słodkiej nazwie Owling Brown do Legacy. Korzysta on właśnie z faktu odbanowania Black Visea. Owling jest rodzajem prisona opartym na wyłączeniu możliwości zagrywania kart z ręki i dobiciu przez 8 Vise’ów (tu z pomoca przychodzi Ebony Owl Netsuke). W efekcie mamy deck odwrotny do modernowego 8-racka.

Kwartet propozycji do standardu otwiera Mono-Blue Eldrazi Michaela Majorsa, kontrol na kilku drogich kartach wspieranych przez 4 Hedron Archive. Trochę przypomina mi to bardzo stary Accelerated Blue, który przyśpieszał Grim Monolith. Tu dochodzi opcja dobierania jeszcze kart z Archive’a w late game. Podoba mi się zestaw landów, nie podobają mi sie jednak niektóre opcje z decku: Tightening Coils oraz mainowe 3 Encase in Ice, to moim zdaniem pomyłka. Wolałbym już w to miejsce więcej Part the Waterveil i jakieś Oblivion Sowery (pamiętajcie, że Sower wyciąga też landy, które przeciwnik exile’ował z Delve’a). Można ew. jakieś Cascade z manabase zamienić na Sanctum of Ugin (wtedy można uciąć jednego Ulamoga z maina). Do decku pasuje też Aligned Hedron Network i Pilgrim’s Eye.

Kolejny dwójkowy deck również stworzył Michael Majors. Tym razem jest to Abzan Aurora. Tu już mamy klasyczne rampowe karty, a całość kręci się na 2 Dark Petition, 2 Nissa’s Pilgrimage, 4 Explosive Vegetation, 4 The Great Aurora, 4 Demonic Pact i 4 Retreat to Kazandu. Tych pactów za bardzo nie rozumiem, ponoć mają robić dobry advantage, ale mamy mało opcji na kasowanie ich ze stołu jakby coś poszło nie tak. Nie jest to jednak deck w moim stylu i po takim rampowaniu raczej skupiłbym się na wystawianiu drogich smoków i planeswalkerów.

Trzecią propozycją jest Red-Green Landfall od Setha Manfielda, który wreszcie wykorzystuje czwartą opcję Atarka’s Command w aggro, czyli wstawienie landu. Wszyscy się głowili po co ten command ma rampować, skoro trzy z jego zdolności są pod aggro i Battle for Zendikar szybko odpowiedział na to pytanie. Przy ataku Scythe Leopardem z wcześniejszym wstawieniem i odpaleniem fetcha mamy 3 obrażenia. Jeśli dogramy Atarka’s Command i wstawimy z niego kolejnego fetcha, to atak jest już za 5 + 3 obrażenia. Jeśli były dwa Leopardy, to atak jest już za 10+3 obrażenia. Deck Setha ma 16 fetchy i 13 landfallowych stworów. Dziwię się tylko, że nie dołożył żadnego Become Immense, który przy tylu landach idących do grobu dorzuca jeszcze chore 6 obrażeń za jedną zieloną. Zresztą o tym samym wspomina Carlos Gutierrez z Gatheringmagic.

Ostatnią talią do dwójki jest 5C-Bring-to-Light.dec, czyli kontrol z nowym tutorem, o którym już wspominaliśmy przy okazji relacji z turniejów SCG oraz w liczbowym podsumowaniu pierwszego tygodnia BFZ. Dużo fajnych kart do wyjęcia, spora elastyczność w wyborze kart, odpowiedzi na większość zagrożeń formatu, ale i tak wszystko sprowadza się do zagrywania 8 Siege Rhino : ) Deck z pomysłem, jednak uważam, że format z czasem przyśpieszy i zacznie sie eliminowanie tego typu konstrukcji.

bring me a rhino

źródło: https://www.reddit.com/r/magicTCG/comments/3ngi4p/bfz_bring_to_light/

Stan Programu

Stan programu jest materiałem głównie omawiającym sprawy na MTGO, w związku z tym mocno pokrywa się w tym tygodniu z ogłoszeniem Wizardów jakie przedstawiliśmy na początkach przeglądu – mamy więc rotację standardu, wejście nowych lig, zmiany „wypłat” w 8-personach, zmiany liczby graczy w eternalowych daily eventach, zmiany w „opłatach” za prereleasy itd. Poza tym klasycznie dostajemy kalendarz ważnych wydarzeń online, omówienie zmian wprowadzanych przez Wizardów, propozycje decków do constructed na weekend (już przeterminowane dzięki turniejom SCG), cenniki kart skoncentrowane na staplach (i niestety również przeterminowane po weekendowych zmianach, zwłaszcza w standardzie). 

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowe hity Battle for Zendikar

Blog.MTGPrice.com stara się dla nas przewidzieć, na które karty z BFZ warto zwrócić uwagę, co może mieć rosnącą wartość, a co trzeba szybko sprzedawać. Już po pierwszych prereleasach było widać, że Drana, Liberator of Malakir będzie nie tylko dobra w limited, ale także będzie podbijać standard z BFZ – co zresztą pokazują jej skoki cenowe z ostatnich dni. Dobrze rokuje także Oblivion Sower, Woodland Wanderer oraz karty z Convergem. Ciekawostką jest Retreat to Coralhelm, któremu wróży się combo z Knight of the Reliquary w modernie (w sumie, to nawet fajnie działa z tego co widziałem) oraz dawanie niezłego przyśpieszenia z Shaman of Forgotten Ways. Z drugiej strony, warto od razu puszczać ekspedycyjne landy i Planeswalkerów. Więcej szczegółów i wyjaśnień macie oczywiście w linku.

Drana - standard z BFZ


 

Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Hangarback Walker (Magic Origins)
  3. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  4. Drana, Liberator of Malakir (Battle for Zendikar)
  5. Atarka’s Command (Dragons of Tarkir)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtgo 10 - online

kliknij, aby powiększyć

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny papierowych kart): 

indeksy mtgo 10 - paper

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (