Przegląd prasy #88 – Pro Tour Battle for Zendikar

W ubiegły weekend zakończył się Pro Tour Battle for Zendikar i jak każdy turniej tej rangi przyniósł sporo zmian dla standardu. W samym Top 8 może wielkiego powiewu świeżości nie było, ale z wysokich stolików reklamowane były takie cuda jak UB Sacrifice, UGW Tokeny czy WURB Temurai Smoki. Oczywiście mogliśmy także podziwiać 6 rund limited, czyli dwa drafty 3x BFZ. Miód dla wyjadaczy draftowych.

Poza tematami protourowyni, nowymi wieściami od Wizardów, mamy też kilka ciekawych artykułów i sukces Polaków na innym dużym turnieju. Po szczegóły zapraszam do dzisiejszego przeglądu prasy magicowej. 

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Japonia podbiła Pro Tour Battle for Zendikar

Użytkownik Lego na forum Mtgnews podliczył, że w top 8 znalazło się 16 Jace’ów i 20 Gideonów. Nie dziwne, że ich ceny szybują w niebo od kilkunastu dni, a pewnie jeszcze się wzniosą. Użytkownik Wujo444 podał jeszcze na temat zawartości decków z top 8, że jest tam:

16 kopii Jace’ów, 15 Hangarbacków, 20 Gideonów, 8 Rhino, 4 Abboty, 5 Exert Influence w sidzie, 92 fetche (11,5 na deck).

Zresztą więcej możecie sami poczytać w tej dyskusji na forum.

W samym Topie dominował głównie Jeskai w różnych wariantach – z czarnym (2), tokenowy (1), midrange (1), poza tym mamy nieśmiertelnego Abzana (2 w formie bliższej aggro) oraz GW Megamorph i Atarka Reda. Sam turniej pokazał jednak kilka ciekawych konstrukcji, które wcześniej nie wypłynęły na szerokie wody jak np. Bant Tokens czy UB Sacrifice brzydko nazywany arystokratkami (ta nazwa mnie trochę dziwi, bo skoro zestawy kolorystyczne ostatnio nazywa sie pod nowe klany, to czemu ten deck nie nazywa się UB cutthroaty czy jakoś tak? Czemu Abzan deck nie jest Junkiem?).

Do wspomnianego Top 8 dostali się znani prosi: Paulo Vitor Damo da Rosa, Owen Turtenwald, Jon Finkel oraz mniej rozpoznawalni: Ricky Chin (jego pierwszy PT, co było podkreślane co najmniej 10 razy na minutę), Martin Müller, Kazuyuki Takimura, Ryoichi Tamada i Paul Dean. W końcu po sytych walkach w finale spotkali się dwaj Japończycy: Kazuyuki Takimura vs Ryoichi Tamada. Powtórzyła się sytuacja z PT Khansów – w finale spotkał się Abzan vs Jeskai. Such a twist! Ostatecznie wygrał kierowca Abzana – Kazuyuki Takimura.

Goldfish poza ładnym przedstawieniem spisów wykonał także doskonałą robotę z analizą poszczególnych dni Pro Toura i zbiorem informacji liczbowych:

Macie w tych analizach metagame, statystyki liczby kolorów w taliach, opis ciekawszych konstrukcji z feature matchy i ważniejszych kart w constructed z komentarzem dotyczącym ich cen. Brakuje tu tylko słowa o limited, ale Goldfish jest nastawiony na finansowy aspekt Magica, a limited nie ma żadnego wpływu na ceny kart.

Niestety z polskiej sześcioosobowej ekipy tylko Paweł Pędrakowski (Top 100) i Michał Gajewski (miejsce 133) zaliczyli występy godne zanotowania idąc 6-2 w constructed.

Żeby nie było jednak, że tylko naszym kiepsko poszło, to dodajmy, że Tom Martell i Yuuki Ichikawa – czyli bynajmniej nie nowicjusze – zakończyli turniej z takim samym stanem punktów z jakim go zaczęli. Tak, nie wygrali nawet jednego meczu, co tylko pokazuje, że nie wszyscy odnaleźli się w BFZ i nowy format przerósł niektórych graczy (takich słabych wyników prosów było zresztą więcej, choćby William Jensen, który zdobył 3 punkty lub Robin Dolar z 6). 

I już prawie na koniec – Pro Tour przyniósł nam piękną historię, którą trzeba wyróżnić. Jeśli nie śledziliście coverage’u zbyt uważnie, to mogła wam umknąć opowieść o Brandonie Burtonie. Warto ją poznać.

top 8 Pro Tour Battle for Zendikar

Z ciekawostek – tu można było stawiać zakłady na graczy z Top 8 PT, czyli klasyczna bukmacherka, która potraktowała Magica jak sport : )

MKM Series – Praga

O dziwo nie samym Pro Tourem człowiek żyje. Mimo iż praktycznie wszystkie oczy w ten weekend były skierowane na prestiżową imprezę dla proskiej śmietanki, nie umknęły naszej uwadze wyniki z ostatniego turnieju z serii MagicCardMarket w Pradze, gdzie dwóch polskich zawodników zaliczyło bardzo ładne wystąpienia w Legacy Main Event. Maciej „Fidzio” Fidziński (PASEK_BURG.dec) i Artur „Don” Panfiłow (Aggro Loam) weszli do Top 8! Niestety tam zostali sparowani ze sobą i zwycięsko z walki mógł wyjść tylko jeden z nich. W Top 4 gracze wzięli już splita nagród i dalej nie grali.

Na głównych turniejach MKM w ten weekend pojawiło się sporo graczy, a dokładnie: 175 w modernie, 210 w legacy, 150 w vintage i 52 standardzie.

Organizator umieścił galerie z tej imprezy (z main eventów) na swojej grupie facebookowej – link do grupy ze zdjęciami tutaj. Tu zaś znajdziecie wszystkie filmy z tej imprezy. Można obejrzeć np. taki fajny pojedynek:

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Zestaw informacji organizacyjnych z Pro Toura

Protour słuzy Wizardom bardzo często do rozgłaszania nowinek, reklamowania nowych produktów itp. Tym razem może nie było newsów wielkiego kalibru, ale kilka ciekawostek udało się wyłapać. Aby gracze zakwalifikowani na RPTQ mogli łatwiej dostosować swój grafik, rozgrywane będą dwa takie turnieje z odstępem tygodnia. Oczywiście zagrać będzie można tylko w jednym z nich. Kartą promo w nowym sezonie RPTQ będzie Snapcaster Mage. Nie zmieni to raczej jego ceny, tak jak promo Liliany nijak nie zmniejszyły cen tych plejnsłokerek.

new snapcaster mage promo
Wypatrzyliśmy tablicę z lokacjami kolejnych RPTQ (kwalifikującymi na drugi Pro Tour w 2016), gdzie w oko wpadła nam Warszawa, a chwilę potem fanstrona stołecznego sklepu strefamtg.pl utworzyła wydarzenie, z tym turniejem, którego oczywiście będzie organizatorem (21 luty 2016). Niestety nie strzeliliśmy szybkiego screen shota z nowymi lokacjami, ale można je na spokojnie obejrzeć pod tym linkiem. Wcześniej już chyba wspominaliśmy, teraz info pojawiło się znowu: przed turniejami RPTQ będzie jedno LCQ w swissie w formacie standard., ale więcej Wizardzi nie raczyli powiedzieć. 

rptq
Zmieniono lekko wypłaty Pro Pointów (PP) za PT i GP – teraz za zrobienie na Pro Tourze wyniku 28 lub 29 punktów, gracz dostanie 5 PP, za 27 punktów będą 4 PP, zaś za zrobienie 33-35 punktów na GP gracz otrzyma 2 PP a za wynik 30-32 punkty dostanie 1 PP (zmiany nie dotyczą Grand Prix teamowych). Trochę ułatwiono też zdobycie niskich poziomów w Pro Clubie: teraz potrzeba 18 za silver, 33 za gold i 50 za platynowe sombrero).

Ogłoszono również lekkie zmiany w zaproszeniach na Mistrzostwa Świata, ale to raczej nie dotyczy przeciętnych zjadaczy many, którzy nie grają na Pro Tourach, czyli nas. Ciut cięższe zmiany przedstawiono już wcześniej, a dotyczą GP Buenos Aires i Kuala Lumpur. Raczej nikogo z nas to nie dotyczy, no chyba, że ktoś planuje wybrać się na powyższe turnieje Grand Prix. W skrócie – GP w Buenos skasowali przez nieprzychylny splot zdarzeń, za nie pojawi się GP Costa Rica 3-5 czerwca 2016. Za to GP Kuala Lumpur przestawiono dalej w czasie i odbędzie się 21-23 października 2016. Format zmieniono na standard.

Dziwna promocja Vintage Online

W powyższym ogłoszeniu Wizardzi ustami Lee Sharpe powiedzieli, że tak bardzo chcą nakręcać ludzi na Vintage, że co miesiąc będą specjalne eventy z większymi nagrodami, w których będzie można wygrywać Wielką Dziewiątkę (Lotus i przyjaciele), ale grając w formacie… vintage. Czyli promocja dla ludzi z najlepszymi deckami, by wygrali sobie jeszcze więcej drogich kart. Reddit już obśmiewa ten pomysł.

  • Lee wants to grow Vintage in MODO by distributing Power 9 as prizes. Yay! To people who win Vintage tournaments. WTF?
  • Break into vintage with your tournament-winning vintage deck!

Przeciętny gracz spoza formatu oczywiście nic tu nie ukręci, a promocja nawet nie wpłynie na ceny kart do Vintage. Zresztą w dziewiątce tylko Black Lotus jest dość drogi (i można grać raptem jednym), a decki wymagają kompletów Force of Will, Wastelandów i innych drożyzn. Po prostu janusze marketingu.

W tym samym ogłoszeniu podano też info, że od 28 października do 4 listopada tego roku będą odpalane specjalne Innistradowe drafty w ramach Halloween, czyli dobra opcja na szukanie Liliany czy Snapcasterów w boosterkach. Cena, to 14 tixów lub 140 play punktów – w sumie niewiele jak na starszą edycję. Od razu polecam draftowanie GB flashbacków i Humanów ;p

Promki listopadowe na Magic Online

Tu nie ma się co rozwodzić, nowe promki ładne, Griselbrand może wreszcie spadnie w cenie, Path raczej bez szału, tak jak i Roast. Ale przynajmniej wszystkie są grywalne.

listopadowe promki mtgo

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Grand Prix Lyon

Bazaar of Moxen kusi swoim GP we francuskim Lyonie, gdzie za BOM pointsy oferuje całą gamę fantastycznych nagród, włacznie z nowymi Ekspedycjami. Formatem będzie sealed BFZ, a całe wydarzenie odbędzie się od 31 października do 1 listopada 2015. Na miejscu poza tym sporo ciekawych side eventów rozgrywanych pod historyczne dodatki (piątek – Zendikar/Worldwake day, sobota – Shards of Alara/Conflux/Alara Reborn day, niedziela – Rise of the Eldrazi day), opcje z graniem „infinite”, turnieje na zamówienie i pewnie jeszcze pojawią się jakieś ciekawostki (jeszcze np. nie pokazano maty za side eventy, a zazwyczaj jest opatrzona grafiką dedykowaną danemu miastu).

gp lyon bom 

Tolaria – minikonwent miłośników Magic the Gathering

Organizatorzy (Stowarzyszenie Tygiel, Zespół Szkoł im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie oraz Youdeck.pl) zapraszają na konwent poświęcony kolekcjonerskiej grze karcianej Magic the Gathering w Suchedniowie, który odbędzie się 28-29 listopada 2015. 

Na miejscu maja odbywać się: turnieje (różne progi cenowe tak by każdy znalazł coś dla siebie), prelekcje (Tolarian Academy gdzie odbywać się będzie wymiana wiedzy i doświaczeń dla polskiej sceny MTG), Strefa dla początkujących (nie grałeś jeszcze w Magicka? Chciałbyś zacząć swoją przygodę z MTG? Przyjdź i otrzymaj za darmo talię startową!) oraz będzie wydzielone miejsce dla wystawców/traderów (gadżety dla każdego fana MTG, ale także dziesiątki klaserów, w których możecie znaleźć pojedyńcze karty od legacy do standardu). Dla uczstników zapewniony będzie nocleg i opcja nocnego grania w karty. 

Event skierowany wyłącznie dla osób które ukczyły już 13 lat. Nocować natomiast mogą jednynie osoby które ukończyły 15 rok zycia (będą one jednak musiały przedstawić zgodę od rodzica której wzór pojawi się na niniejszym wydarzeniu – osoby pełnoletnie są zwolnione z tego obowiązku). 

tolaria

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Deck tech – Dark Jeskai

Kai Budde z CFB zdradza nam jak team doszedł do wniosku, że mroczny Jeskai jest wart grania. Tekst skupia się najpierw na landach, a potem opisuje powody ograniczenia manabase do czterech kolorów i tłumaczy dlaczego właśnie tych. Na koniec mamy listę i garść porad – niby trochę mało, ale na pewno w najbliższym czasie pojawi się jakiś primer (niby Josh Silvestri jeden napisał, także Robert Vaughan coś tam skrobnął, ale chodzi nam jednak o teksty poprotourowe).

RG Landfall

Mamy tu alternatywę dla Atarka reda. CFB niby kombinowało z tym deckiem, ale ostatecznie odpuściło. Tymczasem talie o podobnym charakterze wcale nieźle poradziły sobie na PT, choć w nieco innej wersji (korzystały np. z Yasovy). Na deck warto jednak zwrócić uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze, jest podobny do Atarki, korzysta z wielu podobnych kart. Po drugie, od chwili pojawienia się tekstu talia zaczęła pojawiać się na MTGO. Zresztą, w tym wydaniu to całkiem fajny deck na FNM.

Karty, którymi chciałbym zagrać w ten weekend

To nie przegląd decków, ale kart. W sumie niby nic specjalnego, ale sprawdził się tekst niemal w całości. Te karty, o których tu autor mówi, faktycznie były ważne na PT i faktycznie do tych decków trafiły. Nie wszystkie, ale to dlatego warto zajrzeć do tekstu – bo może są tu jakieś techy, które warto jeszcze zaadaptować. No a poza tym warto pochwalić kogoś, jak mu się przewidywania udały (przy czym tekst dotyczy raczej commonów i uncommonów o funkcyjnym lub sajdbordowym charakterze, a nie all-star bombach, które były pewnikami, jak Gideon).

Trzydzieści cztery nosorożce

Jeszcze na koniec taki lekki, budżetowy zestaw nosorożców do zabawny. Nie polecamy zostawiać w rękach prosów, sugerujemy raczej for fun oraz żeby pognębić te osoby, które już nie mogą patrzeć na te stworki, bo czasem jesteśmy okrutni. Czujcie się ostrzeżeni.

 

LIMITED

Nie było za dużo ciekawych tekstów o limited w tym tygodniu. Polecamy więc waszej uwadze tylko kilka draftów:

LEGACY/VINTAGE

Nowe Legacy z punktu widzenia RUG Delvera

Tekst nie jest jakiś długi i wyczerpujący, ale jest tu trochę o zmianach w meta. Jest spis i trochę o innych archetypach. Ale tekst trafia tu też trochę na zachętę i z nadzieją na więcej i lepiej, bo autor  – Jeremy Denmon – sobie na goldfishu debiutuje. Będziemy obserwować jego postępy.

 

COMMANDER

Jak wyciągnąć z Commandera maksymalny fun?

Tekst traktuje o tym jak grać w Commandera i się dobrze bawić samemu, ale i by dobrze bawili się także inni przy stole. No a poza tym masa spisów i próba ich oceny, która może pomóc przy wyborze decku właśnie pod tym zabawowym kątem.

Kalemne, Disciple of Iroas i potencjalny spojler

Na pewno już wiecie jeśli interesujecie się EDH, że wyciekła fota produktu ukazująca generała w kolorach WR. Czy to fake, czy prawdziwa karta, to się okaże (raczej nie fake). Przy okazji dostajemy jednak tekst na goldfishu, w którym autor wyciąga wnioski z tej jednej karty (sic!) i tłumaczy czemu WR nadal jest najsłabszym połączeniem kolorów w EDH i jakiego wsparcia potrzebuje.

Ciekawe decki:

 

INNE

Magicowa Matma – Win Percentage

Króciutki tekst, ale to i dobrze, bo dla humanistów to i tak ledwo będzie do przełknięcia. Tekst przyda się tylko tym osobom, które lubią prowadzić statystyki swoich gier. Frank Karsten analizuje tu procenty wygranej w grze przed i posajdboardowej.

O stresie, tiltowaniu i niepokoju

A to z kolei tekst od Caleba Durwalda. Najpierw mamy nawiązanie do szachów i innych gier, w których ważna jest psychologia. I już za samą wspominkę o szachach należy się wzmianka, ale potem mamy też o genach, dopaminie, stresie i jak sobie z nim radzić oraz o tym jak Hearthstone może się przydać Magicowcom. Innymi słowy – tekst o tym jak nie stracić głowy, więc jak macie problemy z tiltowaniem przeczytajcie. A jak Was bardzo wciągnie ta część psychologii gry, to piszcie w komentarzach, albo na naszym fb, to podrzucimy dobre materiały pokerowe o tilcie.

Magicowa planszówka: historia i recenzja

Tu mamy dokładnie to co w tytule, czyli opis planszówki magicowej, do której niedawno pojawił się dodatek z okazji BFZ. Jest jednak też sporo o inspiracji dla tego tytułu, czyli HeroScape, oraz paru innych, starszych tytułów.

Flavorowe perełki BFZ

Tu jeszcze jeden luźniejszy tekst, tym razem pod kątem tego co dobre flavorowo. Ant Tessitore przygląda się kartom z BFZ, wskazując nam przykłady dobrego budowanie świata i klimatu gry przy pomocy grafik, tekstu i dopasowania mechanik do treści.

Cosplay Nahiri

Rzadko tego rodzaju rzeczy linkujemy, bo rzadko się pojawiają jakieś ciekawsze teksty o magicowym cosplayu i rzadko ten cosplay jest jakiś naprawdę fajny. Ten ujdzie, bo o ile miecz fajnie pomalowany i to zdjęcie a’la grafika Deschampsa nawet podobne, choć strojowi brakuje szczegółów (np. przeszyć), dziewczyna ma inną sylwetkę (cóż poradzić, taka „moda wśród artystów”, że same szczupłe kobiety rysują), a i sam miecz mógłby być cieńszy. Słowem: może nie jest idealnie, ale i tak jak na Magica nieźle. Może posłuży komuś jako inspiracja.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Jakich talii nie przegapić w tym tygodniu? Tak po prawdzie to wszystkich tych Pro Tourowych, ale przed turniejem Gutierrez polecał pięć innych decków. Dwa z nich to konstrukcje do T2 – trochę egzotyczny Grixis Devoid oraz RB Aggro, które ma już trochę więcej sensu. Deck to trochę tanich stworków, trochę smoków, a do tego removal. W stosunku do Atarka Reda talia ma większą moc, ale mniejszą eksplozywność. Trzecia talia to modernowa zielona dewocja, czyli to co mogliśmy znać z therosowego standardu – mana dorki i klocki oraz Nykthos. Tu jednak mamy także opcję na dobieranie kart dzięki Harmonize, Wistful Selkie i tutorom jak Tooth and Nail. Dostaliśmy też kolejną wersję Poxa (od Michaela Majorsa, czyli tego gościa co to wygrał GP Tutelagem) i coś czego chyba dawno nie było, czyli talię do Commandera na Elesh Norn (tokeny i efekty hymnów).

Stan Programu

Z newsów warto wspomnieć o dwóch śmiesznych wtopach. Po pierwsze, miało nie być downtime’u w środę, a był, niezapowiedziany, bo coś się wykrzaczyło i nie było jak się zalogować przez jakiś czas. Po drugie, część graczy mogła się cieszyć Gideonem, bo pierwsze releasowe gry rozdawały nie avatary, a karty walkerów. Cóż, darowane 30 tixów na pewno uszczęśliwiło niejednego, chociaż Gideon szybko skoczył z ceną, co jest efektem PT (i faktem, że gra nim sporo decków z białym). Jest też kilka artykułów, do których Jahn linkuje (i ankieta), a które można kliknąć. W sekcji opinii jest całkiem fajna historia o GP Madison. W tym turnieju Jahn zagrał drugiego dnia i historię o tym tu przedstawia. No i wreszcie ceny oraz decki (GW Megamorph w T2, RG Aggro w Modernie, ANT w Legacy i Gobbosy w pauperze).

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowe relacje z trzech dni Pro Touru

BlogMTGprice podobnie jak Goldfish skupia się głównie na finansowej części magica, więc najbardziej interesują się formatami constructed. Pod kątem Typu 2 i zmian cen napisali swoje małe relacje-analizy, które aktualizowali praktycznie co rundę rozgrywanego standardu. Są w nich wypunktowane najważniejsze karty, które miały wpływ na rozgrywkę, techy, ciekawe rozwiązania. Wszystko co może zmienić cenę danej karty zostało tu zawarte. Poniżej macie do nich linki:

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  3. Hangarback Walker (Magic Origins)
  4. Liliana, Heretical Healer (Magic Origins)
  5. Worship (Eighth Edition)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 12

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (