Przegląd prasy #89 – standard z BFZ się rozwija

Właściwie nie wydarzyło się nic wyjątkowego przez ostatni tydzień, co byłoby warto odnotować. Trochę ruszył się format Vintage na Magic Online przez turnieje promujące ten format, trochę zwiększyło to ceny, a w efekcie, może starania Wizardów przełożą się kiedyś na Vintage papierowe. O wiele większy ruch widać w standardzie, który wyklarował się po Pro Tourze, a teraz szlifuje się na turniejach Grand Prix, SCG, rogrywkach stanowych czy większych turniejach online. Jest on też ważny dla wielu zawodników ze względu na zbliżający się Puchar Świata. 

Zapraszamy do dalszej lektury przeglądu, gdzie przedstawiamy jeszcze kilka ciekawszych i ważniejszych artykułów, które mamy nadzieję Wam się przydadzą.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Quebec

Co prawda żaden z naszych rodaków nie pojawił się na turnieju, ale GP miało dość dużą wartość dla graczy ze standardu, bo pokazało jak zmienia się metagame po Pro Tourze. Dla mnie osobiście miało jeszcze małą wartość finansową, bo w sobotę nakupowałem kilka Ulamogów online, które w trakcie turnieju zyskały sporo na wartości ;p Wrócmy jednak do najważniejszych informacji: na turnieju zagrało 802 zawodników, całość wygrał Dan Lanthier, który w finale pokonał Omara Beldona w mirrorze Dark Jeskajów. Z interesujących graczy, w Top 8 znaleźli się także: Olivier Polak-rottmann, Reid Duke i Pascal Maynard. Wśród najlepszych talii znalazł się Red-Green Eldrazi, który doszedł aż do półfinałów i to właśnie dzięki niemu moje Ulamogi zyskały na wartości : ) 

Rampy pokazały się także na bardzo wysokich miejscach podczas Standard Premiere IQ / Star City Games: St. Louis. W Top 16 znalazły się: Mono-Green Ramp (1 miejsce), GB Ramp (7 miejsce), GW Ramp (8 miejsce oraz 15).

Grand Prix Pekin

Tu już format mniej interesujący dla graczy turniejowych – BFZ Team Limited. Na turnieju pojawiło się 813 graczy (217 teamów), którzy rozegrali 14 rund, co jest charakterystyczne dla teamowego limited. W finale prosów spotkali się Craig Wescoe, Rich Hoaen i Mike Hron, którzy pokonali drużynę gospodarzy, złożoną z Yuuya Watanabe, Makihito Mihara oraz Yuuki Ichikawa.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Finansowy raport Hasbro za trzecią kwartę 2015

Hasbro złożyło swój finansowy raport dla inwestorów za trzecią kwartę 2015. Powiem szczerze – nie wkelejam tego jako ciekawostkę, nie polecam i nawet nie czytałem. Wrzucam, bo może znajdzie się tu jakiś wielki fan ekonomii. W wielkim skrócie – nic nam nie grozi, Magic będzie cały czas sprzedawany. Jedyne co go na razie boli, to zmiany kursów walut (które wpływają z zagranicznych sprzedaży) w stosunku do amerykańskiego dolara.

Tu macie dyskusję na Reddicie, może wyczytacie z niej coś ciekawego.

Styczniowa Promka FNM

Za styczniowe FNMy dostaniemy tę oto promkę, przydatną do Eldrazi Ramp. I chyba niczego więcej.

P.S. obrazek mi się nie podoba, nie dałbym za tę kartę złamanego tokena.

styczniowa promka FNM 2016

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Polecamy Grand Prix Lyon

Bazaar of Moxen kusi swoim GP we francuskim Lyonie, gdzie za BOM pointsy oferuje całą gamę fantastycznych nagród, włacznie z nowymi Ekspedycjami. Formatem będzie sealed BFZ, a całe wydarzenie zacznie się 31 października i zakończy 1 listopada 2015. Na miejscu poza main eventem znajdziecie sporo ciekawych side eventów rozgrywanych pod historyczne dodatki (piątek – Zendikar/Worldwake day, sobota – Shards of Alara/Conflux/Alara Reborn day, niedziela – Rise of the Eldrazi day), opcje z graniem „infinite”, turnieje na zamówienie i pewnie jeszcze pojawią się jakieś ciekawostki (jeszcze np. nie pokazano maty za side eventy, a zazwyczaj jest opatrzona grafiką dedykowaną danemu miastu).

gp lyon bom

Tolaria – minikonwent miłośników Magic the Gathering

Organizatorzy (Stowarzyszenie Tygiel, Zespół Szkoł im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie oraz Youdeck.pl) zapraszają na konwent poświęcony kolekcjonerskiej grze karcianej Magic the Gathering w Suchedniowie, który odbędzie się 28-29 listopada 2015.

Na miejscu maja odbywać się: turnieje (różne progi cenowe tak by każdy znalazł coś dla siebie), prelekcje (Tolarian Academy gdzie odbywać się będzie wymiana wiedzy i doświaczeń dla polskiej sceny MTG), Strefa dla początkujących (nie grałeś jeszcze w Magicka? Chciałbyś zacząć swoją przygodę z MTG? Przyjdź i otrzymaj za darmo talię startową!) oraz będzie wydzielone miejsce dla wystawców/traderów (gadżety dla każdego fana MTG, ale także dziesiątki klaserów, w których możecie znaleźć pojedyńcze karty od legacy do standardu). Dla uczstników zapewniony będzie nocleg i opcja nocnego grania w karty.

Event skierowany wyłącznie dla osób które ukczyły już 13 lat. Nocować natomiast mogą jednynie osoby które ukończyły 15 rok zycia (będą one jednak musiały przedstawić zgodę od rodzica której wzór pojawi się na niniejszym wydarzeniu – osoby pełnoletnie są zwolnione z tego obowiązku).

tolaria

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Sporo techów, pomysłów i stunowanych tajer łanów

PozaGrand Prix i SCG, rozgrywany był także Magic Online Championchips oraz rozgrywki Stanowe w USA, które przyniosły sporo ciekawych decklist. Obecnie w metagame dominują Dark Jeskaje, GW Tokeny, Atarka Redy, Esper Controle, Jundy i UB Sacrifice’y.  Co ciekawe – w Top 8 MOCsa znalazły się aż 32 Hangarback Walkery i 0 Jace’ów, dla odmiany w Top 8 GP Quebec było 24 Jace’ów w topie (całe top 32 z Quebec tutaj). 

Z ogromnym wyborem kart i manabase’u, gracze kombinują na potęgę z czego wychodzi sporo fajnych budowli, jak np. Reatreat Controla (na landfallu i 4 Retreat to Emeria, 4 Retreat to Hagra, 4 Retreat to Kazandu), Abzan Rally, RB aggro, Mardu Sacrifice, Five-Color Collected Company itp, które wyszukał i omówił Adam Yurchick tutaj. Powoli zaczynają się także panoszyć Eldrazi Rampy oparte na zieleni, o czym wspominałem przy relacjach turniejowych i co widać w decklistach ze Standard Premiere IQ / Star City Games: St. Louis

Cieszy mnie niezmiernie, że format jest taki zdrowy i daje sporo możliwości kombinowania i mimo wysokobudżetowych tier1 decków ma też działające opcje budżetowe. Sam bawię się w wolnym czasie Jeskajową Tutelage-Ascendancją, która na MTGO kosztuje 60-70 tixów i całkiem nieźle sobie radzi. Na razie nie podaję listy, bo wymagałaby dłuższego omówienia i walkthrough, a na to nie znajdę niestety czasu.

– Ober

Po PT pojawiło się też na stronach sporo omówień decków, walkthrough i deck techów, szczególnie na stronach CFB. Wypisujemy je poniżej:

 

MODERN

Z okazji rotacji

Tekst z pogranicza moderna i finansów. Oliver Law omawia tutaj, co jego zdaniem warto wyłapać z rotacji bloku Therosa i M15 do Moderna. Tak na dobrą sprawę to więcej tu z gadania o tym, co potencjalnie dobre, niż o tym, co na pewno zagra – ale to tekst właśnie na ewentualność, gdyby dana karta zaskoczyła. W końcu teraz są one najtańsze.

 

LIMITED

Zagrania LSV – Draft BFZ

Ten cykl od czasu do czasu pojawia się na CFB. Tym razem dotyczy pewnej sytuacji z drafta BFZ, a że wybory były tu dość bliskie, to warto zerknąć na ich omówienie, bo BFZ obfituje w takie momenty, że mamy kilka podobnych opcji do wyboru. No i przyda się od czasu do czasu odrobina praktyki, aby sprawdzić opanowanie przez siebie magicowej teorii.

 

LEGACY/VINTAGE

 

Wprowadzenie do Vintage

Joe Fiorini bardzo ładnie omówił obecny stan Vintage, opowiedział o deckach, cenach i obalił kilka mitów o formacie. Jest to dobra lektura dla każdego, kto chciałby pograć w formacie z Wielką Dziewiątką. Wbrew pozorom nie jest to nawet takie drogie na Magic Online, chyba wychodzi nawet taniej niż najdroższe decki standardu czy moderna. Jak już wcześniej wspomniałem, pojawiły się teraz promocyjne turnieje na MTGO i może być to okazja, aby troszkę się pobawić w tym królewskim formacie. A na marginesie, tekst akurat jest goldfishowy, ale autora możecie kojarzyć bardziej z PureMTGO i jego rubryki Eternal Spotlight. Co to dla niej oznacza możecie zresztą przeczytać we wstępie do jego artykułu z tego tygodnia.

 

PAUPER

Pauperowe arystokratki

Alex Ullman zainspirowany deckami z Pro Tour przedstawia nam tu kilka ciekawych koncepcji na deck o podobnym charakterze jak obecne w T2 arystokratki, tyle że do paupera. Głównym daniem jest tu Dimir, ale są też inne kombinacje kolorów.

Budowanie pauperowego Manabase

I jeszcze jeden tekst od Ullmana. Tym razem o manie w pauperze. Alex po kolei leci z wszystkimi landami, omawiając je pokrótce. Przydać się może konstruktorom decków, ale też i mówi sporo o formacie. W końcu manabase jest podstawą każdego decku.

 

COMMANDER

Najlepsze karty dla formatu

Sheldon Menery napisał… z jednej strony tekst leniwy, bo to taka wyliczanka kart. Z drugiej strony jednak to fajna rzecz, bo opisane tu karty znalazły się w tekście, bo są dobre dla gier i dla tworzenia ciekawych sytuacji. To nie są przegięte karty, to są cool karty, które mogą być mocne, ale które dają dużo frajdy z gry. A dodatkowo jest tu deck bez komentarza. Generałem w nim zaś Lavinia (a lajtmotif to blinkowanie).

Budżetowi Commanderzy

W tym tygodniu ukazały się dwa teksty budżetowe na goldfishu. Oba prezentują różne style gry i są przeznaczone dla nieco innego typu graczy, ale mimo budżetowości są nawet sympatyczne. Linkujemy je poniżej:

Ciekawe decki:

 

INNE

Star Wars: the Gathering…

…czyli wydraftuj Luke’a Skywalkera i resztę. Mamy tu gotowy set do draftowania oparty na gwiezdnej sadze George’a Lucasa. Są więc specjalne mechaniki, Sithowie i Jedaje, Han Solo z obowiązkowym First Strikiem – jest klimat! I to w sam raz na okazję premiery nowego trailera do siódmego epizodu. Jest też trochę rzeczy, do których można się doczepić, choćby do wymieszania starej i nowej republiki w jednym miejscu. W efekcie Luke Skywalker występuje obok Mace Windu. Albo to, że X-Wingi i tym podobne nie mogą atakować jednostek naziemnych przez ich pseudoshadow. Mimo to set jest ciekawy, ma parę innowacyjnych rzeczy i nawet jeśli wymagałby dopracowania, a część kart wydaje się op, to aż się prosi o wyproxowanie i granie. No i przy okazji mamy dowód na to, że Qui-Gon Jin to drewniana postać (bo aby go zagrać potrzeba nam Forestów).

Magicowa aplikacja identyfikująca karty po obrazkach

Z tego co doczytałem w redditowym wątku, jest dostępna tylko na systemy iOS, ale nie jest to wielkie ograniczenie. Apka może się przydać w trejdowaniu nieanglojęzycznych kart. Przy okazji wyświetlane sa informacje o danej karcie, takie jak Oracle Text, cena w dolarach i euro, legalność w formatach itp. Aplikacja jest darmowa.

Czy znasz najciekawsze błędy Magic Online?

W powyższym tekście znajdziecie bardzo zabawny quiz, w którym zgadujecie, który z 20 bugów MTGO jest prawdziwy, a który zmyślony. Prawdziwa gratka dla graczy, którzy rwali sobie włosy jak soft zacinał się po odpaleniu konkretnego czaru.

Sprawdźcie się na szybko w tych dwóch przykładach:

  • If Balance causes a player to sacrifice lands, that player won’t be able to activate abilities of permanents for the rest of that phase.
  • Stomp and Howl unable to select the same target twice if it’s both an artifact and enchantment.

Który z nich jest prawdziwy, a który fałszywy?

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Dziś w „Pięciu Deckach” dostajemy bardzo ciekawe Grixis Devoid Aggro, które ładnie wykorzystuje Ghostfire Blade i zrobiło 3-1 w internetowym Daily. Drugą talią ze standardu jest RB aggro, które mnie bardzo cieszy, bo jestem ogromnym fanem Kolaghan’s Commanda, Kolaghan, the Storm’s Fury, Flamewake Phoenixa i Drana, Liberator of Malakir, które znajdziecie w tym spisie. Talia również poszła 3-1 w Daily. Tyle z dwójeczki, nastepne propozycje sa już bardziej eternalowe. Trzeci deck to zielona rampa, która jakiś czas temu już się pojawiła, ale jakoś nie radziła sobie z tier 1 deckami. Mamy tu klasyczne dla tego decku combo na Tooth and Nail, które wyciąga Emrakula i Xenagosa, po czym Pani makaronowa atakuje za 30 psując wszystko co stanie na jej drodze. Próbowałem ten deck w różnych konfiguracjach, ale tutaj najwyraźniej ktoś złożył lepiej albo wbił się w odpowiedni czas metagame’u moderna (znowu 3-1 w Daily). Kolejna talia również przypadła mi do gustu, bo opiera się na jednej z moich ulubionych kart wszechczasów – na Poxie. Jest to konstrukcja w Legacy. Tutaj do standardowego monoblacka doszedł niebieski i Jace, Vryn’s Prodigy oraz sowa z deftaczem. Ostatnią propozycją jest Commanderowy deck na Elesh Norn, Grand Cenobite, który skupia się na wstawianiu masy tokenów i czasem wykorzystywaniu ich pod opłacalne poświęcenia (Ashnod’s Altar, Skullclamp). Jednak głównie mamy różnorakie tokenmakery i dopalenia.

Stan Programu

Zaczynamy od njusów – a tu mamy modyfikację downtime’ów. Aby uniknąć lagów Wizardzi zdecydowali się wychodzić z nich etapami – najpierw aktywowane jest logowanie, potem handel, potem włączane są eventy. A propos downtime’u, to w tym tygodniu będziemy mieli przedłużoną przerwę, więc praktycznie cała środa będzie niedostępna dla graczy. Warto też przypomnieć o flashback draftach Innistradu (od środy przez tydzień) oraz o zdjęciu Commanderowych decków ze sprzedaży online. W dziale opinii sporo różnych uwag, o dość luźnym charakterze, ale dotyczących MTGO (power 9, draftów Innistradu, PT BFZ, itd.). W deckach Bant Tokens (T2), 3c Red (Modern), a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Zwycięzcy i przegrani tygodnia

Tydzień temu triumfy świętował UB Sacrifice oraz GWu Tokens i GW megamorph, przez co ceny Liliany i Bloodsoaked Championa poszly ładnie w górę. Spadły przy okazji ceny planeswalkerów z BFZ, którzy na razie nie mają pod siebie odpowiednich decków, a sami nie sa wyjątkowymi kartami. Jest tutaj też podany spadek Ulamoga, ale jak już wspomniałem, GP Quebec mocno podniosło jego wartość, jak i zwycięzca ostatniego SCg w standardzie.

Do ciekawych wzrostów cen warto dorzucić Kolaghan’s Commanda, który jest używany m.in. w Dark Jeskajach, Secure the Wastes z decków tokenowych oraz kart z Eldrazi Ramp, takich jak: Shrine of the Forsaken Gods i Sanctum of Ugin, które wciąż wiele nie kosztują, a jednak podniosły się z wartości „0 groszy”. W Vintage zaś skoki zaliczyła cała Wielka Dziewiątka oraz Mishra’s Workshop.

Ciekawostką jest wzrost ceny tego papierowego swampa z Lorwynu: http://www.mtggoldfish.com/price/Shadowmoor/Swamp-292#paper

Cukierek dla tego, kto wyjaśni ten dziwaczny skok :)


 

Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  3. Liliana, Heretical Healer (Magic Origins)
  4. Hangarback Walker (Magic Origins)
  5. Wooded Foothills (Khans of Tarkir)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 12

kliknij, aby powiększyć

indeksy mtg chyba 13

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (