Przegląd Prasy #91 – kontrowersyjne zmiany w turniejach SCG

StarCityGames od dawna organizowało swoje bardzo popularne turnieje constructed. Kluczem do sukcesu były wybrane formaty: standard, modern i legacy, dobre relacje oraz satysfakcjonujące nagrody. Niestety, pewnie z powodów finansowych, władcy serwisu SCG postanowili wprowadzać pewne niezbyt przyjazne zmiany na swoich turniejach. Kilka miesięcy temu pozbawiono widzów większości streamów z legacy i moderna, teraz dostanie się też nagrodom. 

Poza tym dość cicho i spokojnie. znamy już wszystkie karty z Commandera 2015, rozegrano jedno Grand Prix w Legacy i nasi zawodnicy ładnie wypadli w turniejach RPTQ rozgrywanych w ubiegłym tygodniu. O tym i o kilku ciekawszych artykułach poczytacie więcej w dzisiejszym przeglądzie prasy.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Seattle

Dla Polaków raczej bez wielkich rewolucji, nikt z naszych tam się nie pojawił, a przynajmniej nic o takowym graczu nie wiem. Formatem wyjątkowo było Legacy, pojawilo się sporo ludzi, bo aż 2012

Turniej wygrał magicowy autor i długoletni gracz Jarvis Yu, który pilotował Land.dec. W finale pokonał Christian Calcano i jego BURg Delvera. W topie pojawiły się także UWR Miracle, Aluren, Reanimator i Shardless Bugi. Decklisty i nagrania video polecamy obejrzeć tutaj. W bardzo ładnej formie talie prezentują się także na naszym rodzimym serwisie ManaVault (z którego bardzo polecam korzystać, bo jest jednym z najlepiej rozwiniętych i wciąż rozwijających sie menedżerów do kolekcji Mtg):

#8 Shardless BUG – Xin Sui
#7 Aluren – Martin Goldman-Kirst
#6 UR Delver – Gary Wong
#5 Shardless BUG – Andrejs Prost
#4 Reanimator – Chase Hansen
#3 UW Miracles – Brian Demars
#2 UR Delver – Christian Calcano
#1 Lands – Jarvis Yu

Ciekawostką tej relacji było rozwinięcie bracketa, w którym teraz doszła ikonka przenosząca do decklisty danego gracza oraz miejsce na link do video relacji. Nie wiem czy jest to ukłon (jeśli tak, to bardzo sympatyczny) w stronę Mike’a Envibeesja, twórcy mtgcoverage.com, ale na pewno się przyda.

nowy bracket z coverage'a gp

kliknij, aby powiększyć

Drugą ciekawostką było pojawienie się na turnieju talii opartej na rzutach monetą. Ponoć deck nawet wygrał dwie rundy!

Europejskie RPTQ

Aż czterech polskich graczy wywalczyło sobie zaproszenia w ubiegły weekend na turniejach RPTQ. W sumie, tylko o tylu się dowiedziałem, może było więcej – jeśli znacie kogoś, kto powalczył sobie o invite, to dajcie znać. W Sztokholmie jeden slot zgarnął Mateusz Lissowski, zaś w Czeskiej Pradze Marcin Staciwa, Piotr „człowiek-amulet”Głogowski i Piotr Wald. Brawo Panowie i będziemy trzymali za Was kciuki na Pro Tour Oath of the Gatewatch w lutym 2016.

 

Wieści ze StarCityGames

 

Kontrowersyjne zmiany w organizacji turniejów SCG

StarCityGames ogłosiło niezbyt przyjemne zmiany dla fanów ich cyklu turniejowego. Invitational nie będzie już rozgrywany w formacie Legacy, co prawdopodobnie rozgoryczyło wielu graczy tego formatu. Odcinają też turnieje na zachodzie Stanów, a side eventy nie będą już miały wypłat w gotówce, tylko za pomocą punktowego „Prize Walla”. Prawdopodobnie jest to związane z przypodobaniem się Wizardom i możliwością wprowadzenia turniejów SCG na bardziej oficjalny poziom. Wizardzi kiedyś obiecywali, że tego typu cykle turniejowe, będą mogły nagradzać zaproszeniem np. na Pro Tour. Czy to będą dobre zmiany czy strzał w kolano – czas pokaże.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Grafik Legendarnej Kostki oraz spis nagród i spojler

Wreszcie znamy konkrety! Wizardzi opublikowali informacje na temat zawartości kostki, nagród oraz rozpiskę, z której dowiemy się o datach, wpisowych i liczbie nagród za turnieje legendarnej kostki. Trochę się naczekaliśmy od ogłoszenia. W nagrodach jest parę kart coś wartych (True-Name Nemesis, Containment Priest), ale widać, że to produkt głównie dla fanów Commandera. Swoją drogą, to właśnie z dotychczasowych – wszystkich – zestawów dodatkowych do EDH one pochodzą. Jest też parę rzeczy z Conspiracy.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Tolaria – minikonwent miłośników Magic the Gathering

Organizatorzy (Stowarzyszenie Tygiel, Zespół Szkoł im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie oraz Youdeck.pl) zapraszają na konwent poświęcony kolekcjonerskiej grze karcianej Magic: the Gathering w Suchedniowie, który odbędzie się 28-29 listopada 2015.

Na miejscu maja odbywać się: turnieje (różne progi cenowe tak by każdy znalazł coś dla siebie), prelekcje (Tolarian Academy gdzie odbywać się będzie wymiana wiedzy i doświadczeń dla polskiej sceny MTG), Strefa dla początkujących (nie grałeś jeszcze w Magica? Chciałbyś zacząć swoją przygodę z MTG? Przyjdź i otrzymaj za darmo talię startową!) oraz będzie wydzielone miejsce dla wystawców/traderów (gadżety dla każdego fana MTG, ale także dziesiątki klaserów, w których możecie znaleźć pojedyncze karty od legacy do standardu). Dla uczestników zapewniony będzie nocleg i opcja nocnego grania w karty.

Event skierowany wyłącznie dla osób, które ukończyły już 13 lat. Nocować natomiast mogą jedynie osoby które ukończyły 15 rok życia (będą one jednak musiały przedstawić zgodę od rodzica której wzór pojawi się na niniejszym wydarzeniu – osoby pełnoletnie są zwolnione z tego obowiązku).

tolaria

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

 STANDARD

Przewodnik po GW Eldrazi rampie

Przewodnik po decku, po prostu, ale od chyba nowego na CFB autora, co wskazywałoby na to, że zastępstwo na Travisa Woo znalazło się szybko. Jak by nie było, tekst całkiem przyjemny i nawet rzeczowy, choć znalazła się w nim lekka pomyłka przy sajdboardowaniu się na Atarkę, wyjaśniona jednak w komentarzach (znaczy: wsadź wszystko z side’u z wyjątkiem 2 Conduitów). 

Osiemnasty na GP Indy z WB Stranglerem

Craig Wescoe opisuje swoje doświadczenia z deckiem, który przyniósł mu wynik 12-3 i 18 miejsce na GP w Indianapolis. To w miarę agresywna biało-czarna talia, całkiem sensowna, o czym zresztą świadczy wynik. Standardowo tekst zawiera opis sajdowania się i matchupów

 

MODERN

Modernowa 'rękawica’

Zaktualizowana „rękawica” do Moderna od Adama Yurchicka. Pojawiają się takie cudajak Ally’e i mamy najnowsze spisy (Abzan Company, Midrange, Ad Nauseam Unlife, Affinity, Amulet Blooma, Bogli, RG Trona, Elfów, Infecta, Burn i R/G Aggro. Każda decklista z krótkim omówieniem – czyli to co zawsze – podstawowy tekst dla regularsów moderna. 

 

 PAUPER

Osiem ważnych kart

Alex Ullman opisuje najważniejsze karty w formacie. Tak jak Legacy/Vintage ma Force of Will, tak Pauper ma karty takie jak Counterspell czy Gray Merchant of Asphodel. Co jeszcze definiuje format? O tym w linku.

Dlaczego argumenty WotC odnośnie Paupera T2 są bez sensu?

I jeszcze drobna powtórka tych samych argumentów, czyli co gracze niszowych formatów sądzą o ostatniej decyzji Wizardów o ucięciu formatów granych przez mniej niż 1% sieciowych magicowców. Tym razem z perspektywy kogoś, kto gra pauperowe T2, czyli chyba najbardziej biedny bieda-format (ale zdaniem autora tekstu – ważny dla dobra Magica).

 

COMMANDER

Robimy postępy

Coś dla tych, dla których marzy się zakup decku UG z najnowszego Commandera. Mamy tu trzy talie na Ezuri, Claw of Progress. Wszystkie spisy są przygotowywane z ideą 75%, więc będą fajnym i naturalnym przejściem od casualowego grania do głębszego wejścia w świat Magicowego EDH.

Ciekawe decki:

 

INNE

Jak rozwiązywać problemy ze slow play podczas turnieju

Zapewnie nie raz mieliście gry turniejowe, na których przeciwnik grał wolno. Czy był po prostu bardzo powolny, czy też chciał w ten sposób wystalować i np. przegraną grę przekuć w remis. Paulo Vitor Damo Da Rosa tłumaczy co należy w różnych przypadkach wolnej gry robić. Mamy nawet małe case-studies nad różnymi sytuacjami turniejowymi. Polecam każdemu graczowi turniejowemu.

Przy tej okazji przypomniała mi się bardzo stara, ale wiecznie żywa scena z pewnej gry, która odbyła się bodajże na pierwszym polskim, sankcjonowanym turnieju (warszawski NOK, dostawaliśmy tam pierwsze numery DCI i takie tam). Bohaterami tego meczu byli gracze o bardzo znamiennych ksywach: Żółw i Paraliż. Resztę możecie już sobie wyobrazić : )

Rozwój postaci

Ant Tessitore napisał króciutki, ale bardzo fajny tekst dla miłośników flavoru, jednakże pozostający w ścisłym związku z mechaniczną stroną karcianki. Chodzi tu o ukazywanie rozwoju postaci, jej charakteru i osobowości oraz ukazywanie tego na kartach. Po przeczytaniu tego tekstu można trochę mocniej docenić design nowego Gideona i nowy storytelling, bo to się wszystko tak fajnie składa. No i skłania ten tekst do własnych poszukiwań i sprawdzenia samemu jak wyglądał rozwój innych wędrowców.

Slug Life: Ain’t Down Yet

Normalnie to do tej rubryki nie linkujemy, bo PRE (czyli organizowane przez graczy eventy) jednak raczej nas nie interesują. Fajnie, że są, ale są skierowane do wąskiego grona graczy i raczej czytelników toga nie zainteresują. Ważne jednak, że autor się zajmuje organizacją takich turniejów na MTGO. Tu sobie zapewne wyobrażacie jakiegoś studenciaka, klepiącego w domu w Ameryce raz na jakiś czas. Albo kogoś ze stałą pracą chociaż. Tymczasem BlippyTheSlug do niedawna był bezdomnym bezpaństwowcem (przyznano mu niemieckie obywatelstwo), któremu ukradziono laptopa i dezodorant (ale nie karty! dzięki czemu mógł kupić nowego laptopa), a internet ma na zasadzie pre-paid i żeby był w stanie organizować eventy, robi zbiórkę w sieci. Jeśli zaś chodzi o wiek, to pewnie mógłby być ojcem niejednego z magicowców. Jak chcecie dowiedzieć się paru szczegółów, to w linku trochę tych jego ostatnich przygód macie opisanych. Ale w sumie to znalazł się tu, aby pokazać, że Magic łączy różnych ludzi, w różnej sytuacji.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Trochę w tym tygodniu zaroiło się nam od combo decków wartych uwagi, choć pierwszy deck to nie tyle combo, ile rampa do standardu. Nie jest to jednak typowa – do tej pory – konstrukcja, bo Zwi Mowshowitz sięgnął nie po mono-G czy RG, ale po kolor niebieski, dodając takie cuda jak Part the Waterveil, nowa Kiora, czy Jace. Pakiet finisherów klasyczny – Ulamog + Ugin. Drugi deck ma już dużo bardziej combogenny charakter. To kolejna iteracja standardowych arystokratek, ale mamy w niej parę ciekawych dodatków jak Temur Battle Rage, choć w gruncie rzeczy to taki deck w typowo Mardu kolorach – jest więc Butcher of the Horde, Mardu Charm i cały pakiet klasycznych w tym archetypie stworów. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak wraz z trzecim deckiem. Caleb Durwald podrzuca nam nową wersję decku na Open the Vaults z lekko zmodyfikowanym silnikiem dzięki dodaniu kart takich jak Thirst for Knowledge i Thopter Foundry. Tym sposobem dochodzimy do Legacy i dwóch różnych talii. Pierwsza to wersja modernowego combo na Retreat to Coralhelm (czyli, powiedzmy, nie taki BFZ słaby jak go malują). Mocne karty i silne, ciekawe interakcje między nimi to główne atuty tej pozycji. Ostatnia decklista to bardzo kontrolna, sultaiowa wersja Standstilla, ale nie do Vintage, tylko właśnie do Legacy – teoretycznie niegłupi na obecne meta.

Stan Programu

W newsach niewiele do dodania, poza tym, że cały tydzień, do 13 listopada, na mothershipie będzie poświęcony MTGO. Ciekawsza jest za to sekcja opinii, w której – jak Jahn obiecał – mamy komentarz do niedawnej likwidacji formatów onlajnowych. W deckach: Abzan (T2), Naya Zoo (Modern), Aluren (Legacy), Dredge (Vintage), a do tego ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowa analiza Commander 2015

Planujecie zakup Commandera? Ale nie wiecie, czy wam się zwróci zakup po czasie? A może nie bardzo orientujecie się, w którym zestawie jest najwięcej finansowych sytów? Jeśli chcecie dowiedzieć się, co się opłaca, to Saffron Olive pomoże wam w tym zakresie. Jest tu i omówienie aktualnych decków, i porównanie ze starymi – wszystko co konieczne, aby podjąć decyzję o zakupie.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  3. Ulamog, the Ceaseless Hunger (Battle for Zendikar)
  4. Ugin, the Spirit Dragon (Fate Reforged)
  5. Kabira Evangel (Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy 14 chyba

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (