Przegląd Prasy #94 – legendarna kostka się rozkręca

Miniony tydzień nie przyniósł niczego spektakularnego w Magicu. Nie było żadnych spojlerów, żadnych większych turniejów, ogłoszeń czy innych wyjątkowych rzeczy. Wszystko za sprawą obchodzonego przez Amerykanów Dnia Dziękczynienia. zasadzie jedyne co wyróżniało te ostatnie siedem dni to onlajnowe drafty Legendarnej Kostki. W efekcie dostaliśmy (chyba) nadprogramową liczbę video z gier i pickowania od prosów. Pocieszna przy tym jest ich nieporadność w tym środowisku. Siadają do kostki bez zapoznania się z kartami, bez głębszej analizy formatu, z błędnymi założeniami. Widać, że legendarna kostka to raczej dla nich taki przerywnik, którego nie traktują na poważnie i kompetytywnie. I dobrze. Legendarna kostka przypomniała nam, że w Magicu liczy się nie tylko kasa oraz topowe miejsca. To także, po prostu, świetna zabawa. Takiego Magica – bez spiny, bez stresu i na luzie – wam zresztą życzymy, ale już po sprawdzeniu, co ciekawego wpadło nam w oko z tekstów magicowej społeczności w minionym tygodniu.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Żadne Grand Prix nie odbywało się w ubiegły weekend. Ze względu na dziękczynną posuchę, przedstawiamy w skrócie wyniki ostatniego zestawu spod szyldu StarCityGames:

  • Bob Huang rozłożył na łopatki SCG Modern Premier IQ Somerset grając Goryo’s Vengeance w finale pokonując GR aggro. Co ciekawe, w Top 8 było sporo combo decków.
  • Tom Keating podbił SCG Legacy Open Somerset (link z GoldFisha, bo na SCG decki z legacy i moderna zlały się w jedno) z pomocą Punishing Abzana. Tu podobnie jak w modernowym Premierze – trochę comb zrobiło Top 8.
  • Mark Evaldi wygrał SCG Standard Premier IQ Somerset pilotując Atarka Reda. Czerwień wciąż dominuje na salonach!

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Modern Mayhem

Idąc za ciosem Wizardzi ogłosili turniej zorganizowany trochę na wzór Power Nine Challenge. Vintage’owy event okazał się udany, więc teraz coś miłego dostajemy do Moderna. Turniej będzie mocno kompetytywny. Za 30 tixów będziemy się bić o dostanie się do topa. Tam nagrody będą jednak naprawdę duże.  Top 1 to po 4 sety Modern Masters i Modern Masters, Top 2 po 2, a 3-4 po jednym. Top 5-8 już tylko set Modern Masters. Do tego QPki. Dla kolejnych ośmiu szczęśliwców (czyli Top 9-16) zwrot wpisowego, już bez QP. Strasznie stromo, biorąc pod uwagę, że w evencie może brać udział nawet 1024 graczy i po swissie grają topa.

Promka FNM na luty

Dowiedzieliśmy się, co będziemy dostawać na lutowych turniejach FNM. Promką będzie:

Clash of Wills

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Zimowe Obozy RPG

Tradycyjnie zapraszamy młodzież i inspirujemy rodziców, do wysyłania swoich pociech na Obozy RPG organizowane przez Biuro Turystyki Orion, gdzie jest także szansa pograć drafty i ligę Magic: the Gathering.

Cena: 1049 zł
Terminy:

  • T1: 23-29.01.2016,
  • T2: 7-13.02.2016,
  • T3: 13-19.02.2016

Zakwaterowanie: O.W. Pszczeliniec

Dokładne szczegóły Zimowych Obozów 2015, podane przez organizatora, znajdziecie poniżej w spoilerze poniżej i na stronie BT Orion:

Spoiler

Śnieżyca za oknem, kubek z gorącą herbatą i szybko zapadający zmrok – ferie to wymarzony moment na klimatyczne sesje RPG! Jak co roku w Krasnobrodzie zbierze się ekipa rpgowych zapaleńców, którzy wraz z doświadczonymi Mistrzami Gry przeżyją niezapomniane przygody w fantastycznych światach. Wybierz się z nami! :)

Biuro Turystyki ORION zaprasza wszystkich młodych fanów gier RPG, gier karcianych, planszowych oraz LARPów na zimową odsłonę fantastycznych obozów! To połączenie najlepszych elementów zaczerpniętych z obozów młodzieżowych oraz konwentów gier RPG, planszowych, karcianych czy LARPów, czyli między innymi:

  • profesjonalne sesje RPG – kampania w wybranym systemie,
  • LARPy ,
  • prelekcje RPGowe,
  • warsztaty dla graczy i MG,
  • konkursy z nagrodami,
  • projekcje filmowe,
  • szeroki wybór pozycji w Games Roomie, w tym Magic: the Gathering,
  • 16 lat doświadczenia na rynku,
  • towarzystwo innych zapaleńców,
  • przyjacielska atmosfera ,
  • klimat, do którego chce się wracać!

Czeka na Was profesjonalna kadra, wybrana spośród ludzi zajmujących się na co dzień tematyką RPGową, grami planszowymi i karcianymi oraz LARPami – organizatorzy konwentów, prelegenci, Mistrzowie Gry z wieloletnim doświadczeniem. Możecie spodziewać się również całej masy śnieżno-lodowych atrakcji, a dla chętnych, białego szaleństwa na stoku narciarskim.

Masz chęć na przygodę? Łap kostki i ruszaj z nami na zimową wyprawę!

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://btorion.pl/
Wiadomości bieżące i newsy pojawiają się na https://www.facebook.com/orionrpg

Rezerwacji można dokonać przez formularz na stronie www.btorion.pl, mailowo na adres btorion@btorion.pl lub telefonicznie pod numerami:
22 668 85 07 albo 512 385 672.
Do 15.11.2015 zniżka za wczesną rezerwację – 50 PLN.
Serdecznie zapraszamy!

zimowe obozy rpg-mtg 2015

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Rogue decki w T2

Adam Yurchick przejrzał wyniki GP Kobe i ostatnich Daily, po czym podrzucił nam listę rogue decków w T2, czyli tych, które nie należą do Tier 1, ale coś gdzieś ugrać mogą, zaskakując przeciwnika. Jest tu BW Warriors, Esper Mentor, Temur Black, Naya Mentor, Mardu Tokens, 4-C Dragons i Abzan Warriors.

Zunifikowany Pirmer do T2 przed WMC

Frank Karsten przygotował ten tekst z myślą o nadchodzącym World Magic Cup. Analizuje on tu listę najpopularniejszych, a tym samym najważniejszych, kart w formacie. Nie jest to może lista wyczerpująca, ale wystarczająco dużo można z niej wyciągnąć, by określić charakter formatu. Następnie Karsten sprawdza, które z tych kart są grane w jakich archetypach, aby wskazać najlepsze decki. Wreszcie sprawdza on, które dobre talie ignorują wspomniane karty. Na koniec przedstawia podsumowanie z przemyśleniami odnośnie metagame oraz swymi wnioskami.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Ciekawy raport z wygrywania Jeskai Twinem

Alex Bianchi opisuje swoją drogę do wygrania GP Pittsburgh. Tekst nie jest długi, ale jest ciekawie napisany. Jako rozszerzenie tego raportu można potraktować podobną, acz bardziej szczegółowo opisaną, opowieść Craiga Wescoe: GW Hatebears w Modernie. Wescoe, który zajął na tym GP 4 miejsce, nawet cytuje u siebie Alexa.

Raport z nieco hardcorowego występu na turnieju

A to kolejny raport dotyczący tego samego turnieju, tym razem od gracza, który dotarł do Top8. Zasługuje jednak na wyróżnienie osobno, bo to hardcorowe w tytule wcale nie jest na wyrost. Jego autorem jest Thin Nguyen, grający RG Turbo Scapeshiftem. Fajny jest tu i deck, i sam raport, ale okoliczności czynią go wyjątkowym. Mówiąc pół żartem, pół serio – dobrze, że gość nie zszedł podczas gier. Dobrze, że nie zszedł też po napisaniu tekstu, bo „staying up till 2:30 to write this tournament report definitely didn’t do me any favors but I felt bad promising random eople on the internet a tournament report and not delivering”. To się nazywa poświęcenie!

6 modernowych niedogranych kart

Wbrew temu co autor pisze Spell Pierce jest jednak dość często grany. Ashiok ma jakiś sens, ale szybko dostaje od Abrupt Decayów. Truth? To pytanie do modernowych znawców, ale mentor i commune to dobre karty – warto się nad nimi zastanowić. Thalia oczywiście gra w hatebearsach, ale sugestia, że może warto grać nią częściej też może nie jest taka zła. W każdym razie, warto się przynajmniej zastanowić, czy faktycznie karty te nie zasługują na więcej uwagi w Modernie.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Trochę o Super Lidze

Ten tekst to trochę takie nasze puszczanie oka do (potencjalnych) Vintage’owców. Bo w sumie Joe Fiorini niewiele więcej tu robi jak opisuje dotychczasową historię Super Vintage League, czyli takiego śmiesznego turnieju, który wiele znaczenia nie ma, ale że to prosi grają, a Wizardzi wspierają, to ma jakieś znaczenie dla community. I dla promowania formatu. Oprócz paru słów komentarza dostajemy także zwycięskie spisy.

Tak to dziś wygląda

Przy całej mojej sympatii do Fiorinego (fajnie, że pisze regularnie i że promuje Vintage), to jednak uważam, że do Godlfisha powinna trafić wappla. Jej analityczne podejście i umiejętność szerokiego spojrzenia na format oraz „lekkie pióro” sprawiają, że nawet laik czyta te teksty z przyjemnością. Tu jak zwykle opisuje ona zmiany w metagame i aktualną sytuację. Wychodząc od obcięcia Diga, przechodzi do Jace’a, Thirst for Knowledge, a wszystko po to, aby wskazać co tak naprawdę napędza i charakteryzuje ten format w tej chwili. Omawia też trochę Bant Mentora.

 

COMMANDER

Świętując święto Commandera

Było ostatnio coś takiego jak Commander Celebration. Generalnie przy okazji większego turnieju zebrało się paru kolesi, by celebrować EDH i pograć sobie casualowo. W efekcie dostajemy raport z gier i listę decków (kilka różnych decków) oraz zdjęcie elfiej cosplayerki. W sumie nie wiem co fajniejsze, elfka czy decki. Sami wybierzcie. A jakby za mało wam decków z tego eventu, to jeszcze możecie zobaczyć ten tekst: Decki z Commander Celebration

Commanderowe upgrejdy

W minionym tygodniu dostaliśmy dokończenie cyklu od Goldfisha, czyli jak tanio zrobić ciekawsze talie z zestawów Call the Spirits (WB) i Wade into Battle (WR). Pojawiła się też alternatywa, czyli pierwsza część tekstu o podobnym charakterze, ale od autorki z SCG. Jeszcze inna opcja to tekst o Kaseto z Gathering Magic.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Legendarna kostka w draftach prosów

To nawet nie wszystkie drafty z legendarnej kostki. Nie wszystkie zdążyliśmy też zobaczyć, ale na pewno znajdzie się w nich coś ciekawego. Polecić na pewno możemy pierwszy (!) draft Goldfishowy, gdzie co prawda SaffronOlive nieco manierycznie zachowuje się w czasie draftowania i gier, ale na pewno udało u się stworzyć ciekawy spis. Przebieg gier też niczego sobie, więc zachęcamy do zajrzenia tam. Draft ten pokazuje też potęgę Cruel Ultimatum, Mizzix’s Mastery i jak zabawnie działają pięciokolorowe decki. Acha, i nie słuchajcie Pascala Maynarda. Jakieś tam aggro da się złożyć, ale znamienne, że w finale jego WR pokonało Mardu aggro grające rampą i nie obawiające się wcale droższych dropów (i ten upokarzający Urabrask, którym Maynard wzgardził w czasie pickowania jako „zbyt drogim”). Generalnie jednak aggro, rozumiane tak jak to rozumiał to tu Maynard, jest jednak pułapką i wymaga pewnego obeznania z pulą kart. Warto więc z pewnym dystansem podchodzić do niektórych nagrań, zwłaszcza że nei wszystkie są zwycięskie. Zabawy z tym jednak co niemiara, a może zainspiruje was do wydraftowania samemu czegoś podobnego. Lub chociażby do sprawdzenia, na cudzych wyborach, jak dobre w tym formacie są konkretne karty.

 

PAUPER

Szykując się do pauperowych lig

Wraz z pojawieniem się pauperowych lig gracze muszą trochę zmienić swoje przyzwyczajenia. Granie 2-mana i granie 3-rundowych turniejów to trochę co innego niż granie turniejów pięciorundowych. W dotychczasowych pseudodaily wystarczyło wygrać trzy razy. Deck nie musiał być tak skuteczny jak dawniej, gdy chodziło o wygrywanie 4-0. Ligi wymagając pięciu zwycięstw, zmuszają nas do jeszcze bardziej uważnego budowania decków i sideboardów. Tekst Alexa Ullmana pozwala nam się odnaleźć w tej sytuacji, podsumowując najpopularniejsze obecnie spisy i omawiając ich plan na wygraną. Jest tu też parę metagame’owych obserwacji, które przydadzą się każdemy pauperowcowi.

 

INNE

Przegląd commanderowych grafik

Fantastyczny tekst dla miłośników magicowych grafik. Mike Linnemann robi dokładny przegląd najciekawszych ilustracji zdobiących nowe karty w Commanderze 2015. Śledzi przy tym inspiracje, techniki, cechy charakterystyczne stylu danych artystów, etc. Dobra okazja, aby bliżej się przyjrzeć tym obrazkom, bo są tu nieco większe (i w wyższej rozdzielczości) niż na kartach, a nie każdy pewnie miał okazję to zrobić. Nas cieszyć może także to, że Linnemann zwraca uwagę na arty Tomka Jędruszka. Nie wszystko jednak jest fajne (Mizzix of the Izmagnus) i autor też o tym pisze. Dobra rzecz.

Ciekawa sprawa Ptaka z Raju

Bolt the Bird! Bolt the Bird! Oto krótka historia tego, co się narodziło przez przypadek… właściwie przez pomyłkę ilustratora, czy może raczej nieporozumienie. Chodzi o klasyczną manodajkę, jaką jest Bird of Paradise. Obejrzyjcie:

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

Brandon Isleib troszeczkę zmienił formę cyklu od naszego ostatnie linkowania i teraz jest już zdecydowanie ciekawszy, choć nieco dubluje się z przeglądem Gutierreza. Decki nie są jednak równie fajne – pierwszy to Bant Awaken w T2, będący wersją decku na Part the Waterveil. Drugi już jest fajniejszy, bo go dawno nie było. Chodzi o GW Hexproof, czyli stare, „dobre” modernowe bogle. Na przegląd zwracamy jednak uwagę głównie ze względu na trzeci spis. Isleib pokazuje nam tu… modernowego Junda. Skoro Deathrite Shaman zbanowany w Modernie, to czemu by się nim nie pobawić w Legacy? Ciekawe jak sobie będzie to radziło, ale powrót talii do turniejów constructed, nawet jeśli z wagi śreedniej przeskakujemy do ciężkiej, jest interesujący. Druga fajna rzecz to Erayo Storm. To już oczywiście Vintage. Deck ma parę fajnych komb. Na koniec… Pauper. Ot, typowy Boros Landfall.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Gutierrez standardowo przedstawia pięć decków, na które warto zwrócić uwagę. Tym razem celujemy w wyższe CMC, drogie spelle i ogólnie rampę. Przegląd otwiera UG Eldrazi z GP Triali od Horie Toru. Nowością jest tu Drowner of Hope i mały Jace, a wszystko po to, aby prześcignąć i zdobyć przewagę nad innymi rampami. Bardziej innowacyjny jest spis Matta Higgsa, Mono-Blue Disciple. Bazuje oczywiście na Disciple of the Ring i jest wypełniony po brzegi instantami i sorcery’ami. Stworów jest tu tylko 9. Kolejny deck to już modern. I tu znowu wracamy do rampy, ale takiej beztronowej. Aby zwyciężyć zagrywamy tu nowego Ulamoga i Void Winnowera (Eldrazich jest jednak więcej), a rampujemy się mapą ekspedycji i Mind Stonem. Czwarty deck to Legacy, gdzie rozbijać zaczął się… Siege Rhino. Tak, tak. Wygląda na to, że wraz z rotacją Khansów w T2 wcale się od obecności nosorożca nie uwolnimy. Ostatni deck to także rampa, ale do formatu, który nieczęsto pojawia się u Gutierreza. To Pauper i Ruin Tron, korzystający z Ruin Processora i tronowych landów.

Stan Programu

Standardowo newsy, w których warto zwrócić uwagę na bugi w legendarnej kostce (jest kilka kart, które nie działają jak powinny) oraz podsumowanie ankiety, jaką Wizardzi przeprowadzali jakiś czas temu odnośnie prereleasów. Szczególnie zabawne jest tu ich zaskoczenie, że Avatary nie jarają graczy. No, niespodzianka, dosłownie. W sekcji opinii dostajemy dość długi tekst. Jahn odnosi się tu do wspomnianego niedawno przez Saffrona Olive’a konceptu Legacy bez kart na Resrved List. Obszerna argumentacja wskazuje na to, że pomysłowi naprawdę warto się przyjrzeć. W deckach Atarka Red (T2), Jeskai Twin (Modern), Mono Blue (Pauper), Sneak and Show (Legacy) i Grixis Delver (Vintage). Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Ciekawy raport sklepowy z GP

W tekście dostajemy recenzje sklepów, które pojawiły się w czasie GP Pittsburgh. Polega to na krótkim opisie wraz z oceną (od A do F). Sporo z tych sklepów pojawia się także na europejskich turniejach, więc jeżdżący na GP niech zerkną, aby mieć porównanie i wiedzieć, czego się można spodziewać i co jest ideałem, którego można oczekiwać.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace Vryns Prodigy (Magic Origins)
  2. Gideon Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  3. Ugin the Spirit Dragon (Fate Reforged)
  4. Footsteps of the Goryo (Saviors of Kamigawa)
  5. Snapcaster Mage (Innistrad)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (