Przegląd Prasy #96 – World Magic Cup 2015 i nowy Kozilek

World Magic Cup 2015 za nami. Mamy nowego Mistrza, nasza reprezentacja wypadła całkiem nieźle, o czym dokładnie przeczytacie w dzisiejszym przeglądzie. WMC bylo także okazją dla Wizardów do zespoilowania kilku kart z nadchodzącego Oath of the Gatewatch.

Kozilek wychodzi z cienia, Ancient Tomb i Stripmine pojawiają się na mapach ekspedycji, pokazały się także nowe-stare planeswalkery. A poza tym garść najciekawszych artykułów z magicowych sieci – trochę szumu narobiło promo Stoneforge Mystica przeznaczone na GP, trochę czuć oczekiwania na GP w Modernie, trafiło się też coś dla miłośników magicowych grafik i pojawiło się parę ciekawych spisów. Zatem zaczynamy przegląd i zapraszamy do czytania!

 

:b: Relacje z turniejów :b: 

 

World Magic Cup 2015

W ubiegły weekend odbył się Puchar Świata w Magica (WMC, World Magic Cup 2015) w Barcelonie, na którym Polacy zaliczyli dzień drugi. Po niezłym pierwszym dniu, w którym pokonali 4 inne drużyny (Niemcy, Cypr, Chorwację, Danię), a przegrali z dwiema (Białorusią i już w innym formacie z Niemcami + remis z Japonią w siódmej rundzie) niestety nie podołali już w sobotnich rozgrywkach w swojej grupie F (gdzie wygrali z Filipinami, a przegrali z Francją i Holadnią).

O drużynie Wizardzi napisali w opisie poda F takimi słowami:

Poland has had variable success at the World Magic Cup. After a great start coming 3rd place at the first World Magic Cup in 2012, the team missed Day Two entirely in 2014. This year the team has some depth of experience behind it, with each of the players having a minimum of five Grand Prix starts. Captain Maciej Janik is a long-time participant on the Pro Tour, though without any Top 8 placings. The youngest player, Maciek Faustyn, is sixteen years of age, having played his first Grand Prix at the age of just thirteen. Perhaps youth and enthusiasm can push through this pool.

Do Top 8 dostała się Francja, Japonia, Tajlandia, Dania, Austria, Gwatemala, Szkocja i Włochy. W finale Włosi pokonali Tajlandię i zostali zdobywcą Pucharu Świata w MtG.

Talie Top 16 drużyn z Unified Standardu możecie zobaczyć np. tutaj.

Nasz kraj reprezentowali: Maciej Janik (Kapitan), Patryk Wiśniewski, Jarosław Wróblewski oraz Maciej Faustyn.

Team Poland world magic cup 2015

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Kozilek żyje, potwierdzone info

WMC przyniosło nam wszystkim informację o tym, że karty z przecieków nie są fejkowe. Innymi słowy potwierdziło się, że będziemy mieli szósty kolor magii, który jednak kolorem nie będzie. To wywołuje konfuzję graczy i dyskusje na forach, a poczytać o tym możecie m.in. na reddicie. Wyjaśnienie czym jest bezkolorowa mana i o co w tym chodzi oficjalnie pojawiło się w czasie streamu i zapis tego w rozmowie z Mattem Tabakiem możecie zobaczyć pod tym linkiem (do Youtube’a). Wszystkie te informacje bardzo ładnie zebrał Goldfish w tym tekście: Kozilek, wastesy i bezkolorowa mana. Warto też zwrócić uwagę na wpis Saffrone’a Olive’a, w którym opowiada on co kochać, co nienawidzić w bezkolorowej manie. Tekst jest wyważony i dobrze uargumentowany. Warto do niego zajrzeć. A jak oznaczyć nową manę? Ano w ten sposób. Pojawiły się już wątpliwości, więc tu jest oficjalna formułka.

Nowe karciochy

Weekend i dzisiejszy poniedziałek przyniosły także prawdziwy wysyp nowych kart. Są w tym dwie nowe-stare walkerki. W OGW zobaczymy Nissę i Chandrę. Całkiem ładnie się prezentują. Kart jest sporo, więc dajemy linka do Mythic Spoilera, gdzie je ładnie zebrano. Na pewno warto tu jednak wspomnieć, że ekspedycje będą zawierać najprawdopodobniej 10 filtr landów i 10 innych ziem bez cyklu. To się jeszcze musi potwierdzić. OGW samo w sobie będzie miało też cykl uncommonowych, fixujących landów.

Nadejście Kozileka

Vorthosi! Miłośnicy fabuły (i Wy co się z niej nabijacie)! Wraz z nadejściem Kozileka wkraczamy w fabułę OGW. Z tej okazji wreszcie dowiedzieliśmy, co się stało po… wróć, jeszcze w trakcie wydarzeń związanych z uwięzieniem Ulamoga wśród hedronów. Fabuła skupia się na Kiorze, która przyzywa Lorthosa, aby zniszczyć tego pierwszego tytana. Odpływają więc sobie daleko od wybrzeża (Kiora i dwa merfolki), Kiora robi czary-mary z trójzębem Thassy, Lorthos się pojawia, a potem… cóż, to nie spojler w sumie, tak przewidywalna to historia, pojawia się Kozilek i Lorthos staje się legendarnymi zwłokami, a Kiora gubi trójząb. W sumie oprócz bycia na czasie, to ten tekst nie świadczy najlepiej o prowadzeniu historii przez Wizardów i trudno go jakoś mocno polecać. Ani to szczególnie ekscytujące, ani zaskakujące. Ma jednak jedną zaletę – bo Kiora odpływa od lądu, zbiera manę, a potem przyzywa stwora. Tak jak to robimy przekręcając kartoniki na stole. To się udało. Reszta? Jakoś na trzy minus.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Zimowe Obozy RPG

Tradycyjnie zapraszamy młodzież i inspirujemy rodziców, do wysyłania swoich pociech na Obozy RPG organizowane przez Biuro Turystyki Orion, gdzie jest także szansa pograć drafty i ligę Magic: the Gathering.

Dokładne szczegóły Zimowych Obozów 2015, podane przez organizatora, znajdziecie poniżej w spoilerze poniżej i na stronie BT Orion:

Spoiler

Cena: 1049 zł
Terminy:

  • T1: 23-29.01.2016,
  • T2: 7-13.02.2016,
  • T3: 13-19.02.2016

Zakwaterowanie: O.W. Pszczeliniec 

Biuro Turystyki ORION zaprasza wszystkich młodych fanów gier RPG, gier karcianych, planszowych oraz LARPów na zimową odsłonę fantastycznych obozów! To połączenie najlepszych elementów zaczerpniętych z obozów młodzieżowych oraz konwentów gier RPG, planszowych, karcianych czy LARPów, czyli między innymi:

  • profesjonalne sesje RPG – kampania w wybranym systemie,
  • LARPy ,
  • prelekcje RPGowe,
  • warsztaty dla graczy i MG,
  • konkursy z nagrodami,
  • projekcje filmowe,
  • szeroki wybór pozycji w Games Roomie, w tym Magic: the Gathering,
  • 16 lat doświadczenia na rynku,
  • towarzystwo innych zapaleńców,
  • przyjacielska atmosfera ,
  • klimat, do którego chce się wracać!

Czeka na Was profesjonalna kadra, wybrana spośród ludzi zajmujących się na co dzień tematyką RPGową, grami planszowymi i karcianymi oraz LARPami – organizatorzy konwentów, prelegenci, Mistrzowie Gry z wieloletnim doświadczeniem. Możecie spodziewać się również całej masy śnieżno-lodowych atrakcji, a dla chętnych, białego szaleństwa na stoku narciarskim.

Masz chęć na przygodę? Łap kostki i ruszaj z nami na zimową wyprawę!

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://btorion.pl/
Wiadomości bieżące i newsy pojawiają się na https://www.facebook.com/orionrpg

Rezerwacji można dokonać przez formularz na stronie www.btorion.pl, mailowo na adres btorion@btorion.pl lub telefonicznie pod numerami:
22 668 85 07 albo 512 385 672.
Do 15.11.2015 zniżka za wczesną rezerwację – 50 PLN.
Serdecznie zapraszamy!

zimowe obozy rpg-mtg 2015

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Abzan Aggro – przewodnik i wygrana Yurchicka

Adam Yurchick wygrał turniej 2015 MaxPoint Championship organizowany przez TCGPlayer. I z tej okazji rozpisuje się na temat swojego zwycięskiego decku, wyjaśniając jak to wszystko działa i jak się sajdować. Ot, standard.

15 rzadkich interakcji w standardzie

Frank Karsten przygotował bardzo fajny przegląd ciekawych zagrań w standardzie, które mogą mieć istotny wpływ na grę, a nie każdy o nich wie. To zagrania niszowe, sytuacyjne i rzadko występujące, ale warto o nich wiedzieć. No i tego rodzaju rzeczy czynią Magica aż tak bardzo atrakcyjną grą, więc zawsze się o nich dobrze czyta.

Ciekawe decki ze standardu:

 

MODERN

Wypalić jedenastkę na GP Pittsburgh

Brendan Reginbald dostał się na 11 miejsce na GP w Pittsburghu, a zawiózł go tam Burn. Opisuje więc jak się deck sprawował, co przyczyniło się do jego wyboru oraz daje trochę wskazówek i całkiem sensownie raportuje turniejowe gry.

Co zbanować, co odbanować w Modermie?

Wizardzi promkowym Stoneforge Mysticiem otworzyli puszkę Pandory. Nagle wszędzie zaroiło się – znowu, ech – od artykułów o modernowej banliście. Trzeba jednak przyznać, że Craig Wescoe przygotował naprawdę porządną analizę, a nie jakieś tam fiubździu na kolanie. Doszedł też do ciekawych i w sumie odważnych wniosków – już samo rozważanie odbanowania Jace, the Mind Sculptora brzmi… no, groźnie, dla naszych portfeli przynajmniej. Na szczęście Wescoe aż tak daleko nie idzie, ale dwa bany i jednego unbana jednak sugeruje. Nad losem Stoneforge Mystica (też rozważanego przez Wescoe) zastanawiają się z kolei na Channel Fireball. Z wartych wzmianki tekstów w otwartych internetach dostajemy również rant od Anthony’ego Lowry’ego. I jak sama nazwa wskazuje tekst jest emocjonalny. A propos SCG to wspomnimy tu, że w temacie wypowiedział się również Patrick Chapin, ale że ukrywa swe myśli za paywallem, to tylko symbolicznie o tym wspomnimy jako kolejne potwierdzenie emocji wywołanych mistyczną promką.

Jak zbudować Sideboard: Jund

Ten tekst opisuje co prawda modernowego Junda, ale tak naprawdę mógłby się znaleźć w dziale Inne. Porusza bowiem temat budowania sajdboardów. Fakt, że Jacob Wilson robi to na przykładzie Junda, sprawia jednak, że lepiej go przyswoją modernowcy. Nie chciałbym też, aby go opuścili. Tekst w przystępny sposób pozwala zrozumieć jak przygotowywać się na duże turnieje i czym się kierować przy dobrze kart i analizie meta. Pozwala ustalić priorytety i metodę działania.

Modernowy przewodnik po Abzanie

W zasadzie kolejny, typowy przewodnik po decku od Channel Fireball. Willy Edel troszeczkę tu się jednak rozpisał, więc zainteresowani mogą rzucić okiem bez obaw, że tekst się skończy zanim na dobre się zacznie.

Ciekawe decki z moderna:

 

LEGACY/VINTAGE

Łamiąc Oatha

Joe Fiorini rozpisuje się na temat Vintage’owego Oatha. Na przykładzie czterech decków przedstawia o co chodzi w tej talii i jakie mają one wady i zalety. Trochę taki tekst przekrojowy, nawet jeśli nieco powierzchowny.

Śmierć i podatki – przewodnik

Marius Hausmann przygląda się archetypowi Death & Taxes, pisząc obszerny, ale typowy przewodnik po decku przeznaczonym do Legacy. Wyjątkowo nie ma tu jednak dokładnego opisu sajdboardowania się.

Ciekawe decki z Legacy:

 

COMMANDER

Karlov, Marchesa i Ghave

W tekście mamy trzy talie bazujące na counterach, ale o różnym charakterze i różnych strategiach. Abstrahując od filmowego nawiązania, to mamy tu wszystko dość ładnie rozpisane i decki wyglądają całkiem fajnie, a przy okazji pokazują, że counterki nie muszą być aż tak bardzo nudne jak to się niektórym wydaje.

Komu potrzebne są stwory?

Tu z kolei mamy deck na starociu, a do tego to talia dość nietypowa, bo – jak wskazuje tytuł – nie ma w niej stworów. Funkcję generała spełnia tu Shauku, Endbringer. Deck jest inny niż typowe konstrukcje na tej karcie, ma typowy komponent MBC, ale też ma lepsze odpowiedzi na to, co znajduje się w grobach przeciwników i parę innych mniej typowych cech dla dotychczasowych spisów z Shauku.

Ciekawe decki z Commandera:

 

PAUPER

White Weenie Tokeny

Alex Ullman nadal nie do końca potrafi odnaleźć się w świecie, w którym rządzą ligi. Z tej okazji sięga po archetyp, który nieczęsto się pojawia, ale – ponoć jest niezły. Chodzi o White weenie tokeny, korzystające m.in. z Battle Screech i generalnie atakujące z powietrza.

 

LIMITED

Odschoolowa kostka

Danny West zrobił sobie święta i zebrał karty do kupy, tworząc oldschoolową kostkę, sięgającą do czasów początków Magica. Miłośnikom najstarszych setów może się spodobać. Kostka jest prosta, ale ma ten fajny, nostalgiczny klimat.

Legendarne drafty

Jeszcze na pożegnanie legendarnej kostki dostajemy drafty od dwóch graczy:

 

INNE

Przegniła do szpiku Kora

Kiedy Ayli, Eternal Pilgrim zostałą zaspojlowana, od razu wzbudziła zainteresowanie graczy – zarówno tych z EDH, jak i tych z T2. Ale Ayli to nie jest postać, które wzięła się znikąd. Cary Thomas Barkett zebrał dostępne informacje o niej i bardzo fajnie opisał wszystko, co o niej wiadomo. Trochę chyba przy okazji pospekulował, trochę dodał od siebie, ale generalnie wyszedł mu dobry tekst dla fanów magicowego lore.

Wywiad z Johannesem Vossem o nowym arcie Stoneforge Mystica

Stoneforge Mystic rozbudził nie tylko nadzieje modernowców na odbanowanie, ale ruszył też poruszył osoby przywiązane do poprzedniej grafiki. Tamta jednak mocno kojarzyć się mogła z Nahiri. Ta jest bardziej „generic”, ale też się może podobać. Zrobił ją zaś bardzo doświadczony artysta, Johannes Voss. Jak to się stało, że Stoneforge Mystic aż tak się zmienił wizualnie? Mike Linnemann dokładnie przepytuje w tej sprawie Vossa i wychodzi z tego naprawdę ciekawa dyskusja, po której bardziej można docenić nowy obrazek. Dostajemy nawet szkice i alternatywną wersję karty (zarzuconą na wstępnym etapie).

Sztuka Todda Lockwooda

Liana Burnside skupia się na grafikach Todda Lockwooda. Tekst wart jest uwagi ze względu na skupienie się na tym, jak artysta wykorzystuje i przedstawia na swoich grafikach dynamikę i ruch. Przy okazji mamy okazję do zobaczenia małej galerii prac tego ilustratora.

Co czyni świetnego gracza świetnym

PVDR analizuje to, co wyróżnia graczy lepszych od dobrych. W skrócie zasadza się to na kwestiach związanych z „robieniem planów”, „robieniem błędów” oraz „zrozumieniem oponenta” i tego co się dzieje w grze – na start. Ale PVDR nie przedstawia tylko swojego zdania i podpytuje też innych prosów. I dopiero na koniec przedstawia wnioski i na podstawie tych wypowiedzi dopiero pokazuje, jaka jest różnica. Jako rozbudowane rozwinięcie tego tematu można potraktować tekst Rossa Meriama o Prowadzeniu wojny informacyjnej. Warto pamiętać o jego poradach, a że nie jest ten tekst i temat potraktowany po łebkach, to koniecznie trzeba w niego kliknąć i go przejrzeć.

Odpowiedź poszukiwacza problemu

To kolejny artykuł o tym, co można zrobić na MTGO, aby było dobre i jak zachęcić nowych graczy do gry online. Nie jestem przekonany do wielu z tych argumentów i propozycji, część z nich jest pewnie nietrafiona, albo nierealna, ale jest to trochę inny punkt widzenia i jest parę świeżych konceptów do całej dyskusji. Można zerknąć.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

Brandon Isleib sugeruje pierwszym deckiem, że Jeskai przeewoluował w Jeskai smoki. Nadal splashuje jednak czarny, ale dobór kreatur jest jednak nieco inny. Smoczy jest także drugi deck, ciekawy ze względu na wykorzystanie Silumgar’s Scorn oraz Nameless Inversion. Jest też Ojutai, Silumgar i Snapek. Poza tym mamy tu typowe dla Esper kontroli czary. Przegląd jest też ciekawy ze względu na to, że zaiskrzony ponownie Ob Nixilis przedarł się do Legacy, o czym świadczy kolejny deck – Pox. I już sam ten fakt jest wart odnotowania. Kolejna talia to Vintage i Death & Taxes. Na koniec mamy Paupera i UW Delvera.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Joe Losett otwiera przegląd ze swoim Bring to Light. Deck ma typowo abzanowy rdzeń, ale poza tym korzysta z ciekawego doboru spellów. Drugi deck również jest przeznaczony do Standardu i sięga po dawno zapomnianą Ascendację (Temurową, miała swoje pięć minut jeszcze za czasów dewocji) oraz do rzadko wykorzystywanego połączenia kolorów. Talia to rampa, w której zobaczymy Desolation Twina, Surraka, Omnatha, Atarkę, Kiorę i Sarkhana. Czy to działa? Trudno powiedzieć, niekoniecznie, ale wygląda egzotycznie. Dwa kolejne decki to Modern. Zaczynamy od archetypu, który w różnych formatach ściąga trochę uwagi. Chodzi o Hatebearsy, tu w wersji WB, głównie po discard i Dark Confidanta. Czwarty deck to kolejna wersja combodecku na Knight of the Reliquary i Coralhelm Retreat. Przegląd kończy Food Chain do Legacy z – jak to napisano – „wieloma dziwnymi synergiami w decku”.

Stan Programu

Największą wiadomością – z tych mniej ważnych – ostatniego czasu jest chyba ogłoszenie, że będzie mniej eventów pokazywanych przez Wizardów. Czy oznacza to, że nie będzie żadnych coverage’ów z GP? Czy może przejmą je niezależni organizatorzy? Zobaczymy, Jahn dokładnie zastanawia się nad tym w sekcji opinii. Poza tym mamy wspominkę o turnieju TCGPlayera (z dużą pulą nagród), info o nadchodzącej Vintage Cube (czyli przemianowanej, dotychczasowej Holiday Cube), styczniowe promki oraz kolejna ankieta dla użytkowników MTGO. Warto też wspomnieć, że 30 grudnia nie będzie downtime’u. A poza tym ceny i decki (Abzan Aggro w T2, Jeskai Ascendancy w Modernie, UWR w Pauperze, Sneak and Show w Legacy i Beatdown Shops w Vintage).

 

:g: Finanse :g:

 

Produkty online warte wykupu

Zbliża się chyba sezon modernowych wzrostów cen. Przyznam, że ostatnio mało siedzę w grze competitive i nie pamiętam by zbliżały się większe turnieje w modernie, ale zaczynają rosnąć ceny kart z tego formatu. Może jest to chwilowe zmęczenie standardem i zachwyt rogue konstrukcjami, takimi jak ten Red z MtgGoldfish, który podniósł ceny:

Ensnaring BridgeMagus of the Moon, i Blood Moonów chyba ze wszystkich edycji. Jeśli jest to wykup spekulacyjny jakiś traderów, to warto się pod taką spekulację włączać z własnym wykupem i warto śledzić podobne rogue konstrukcje.

Niedawno pokazywałem też tani deck na Ninjach, a zaraz potem pojawił się Mono Blue Delver, czego efektem mogą być skoki: Disrupting ShoalNinja of the Deep HoursThreads of Disloyalty. Dość ciekawe są też wzrosty cen Keranosa i Monastery Mentora. Mentor może być wykupywany dzięki zastosowaniom w standardzie, modernie i vintage.

Dziś Wizardzi dali też info o flashbackowych turniejach online. Może to być dobra okazja do zarobienia na produktach potrzebnych do ich rozegrania. Pokupujcie trochę z tych boosterów, które stoją po około 2.7 tixa. Ciekawostką wartą wzmianki jest fakt, że jeden z tych flashbacków będzie… w Core Secie! Chodzi o 10 edycję, ale do tych draftów mamy jeszcze jakoś pół roku.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  3. Augur of Skulls (Future Sight)
  4. Ensnaring Bridge (Eighth Edition)
  5. Magus of the Moon (Future Sight)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy 19 lub wiecej

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (