Przegląd Prasy #97 – Święta

Mieliśmy premierę 7 części Wojen Gwiezdnych, a do tego nadchodzą Święta – Wizardzi nie widzą szansy, aby z nimi konkurować i w ten sposób zaliczamy kolejny tydzień pustki w neswach i większych turniejach. Przyznam, że odczuwam jakiś Magicowy marazm nie tylko w kraju, ale i na świecie. Klasycznie po Nowym Roku wszystko wystartuje na nowo. I tylko modernowcy uaktywnili się w ostatnim czasie, co od jakiegoś czasu owocuje większą liczbą artykułów o tym formacie.

Na dziś w tradycyjnej prasówce magicowej zebraliśmy kilka ciekawszych tekstów i podrzucamy informacje z dwóch istotniejszych wydarzeń turniejowych ubiegłego tygodnia – SCG Players’ Championship Roanoke i MKM Series Madryt. Zapraszamy dalej po szczegóły.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

SCG Players’ Championship Roanoke

jim davis na świętaMistrzostwa są podsumowaniem rocznych rozgrywek serwisu StarCityGames i mogło w nich zagrać tylko 16 najlepszych zawodników. Całość zwyciężył Jim Davis, który w tym mieszanym turnieju triumfował swoim RG tronem w modernie, GR eldrazi w Standardzie i Sultai Delverem w Legacy.

Tu macie ładnie przedstawione najlepsze 16 decków z każdego ze wspomnianych formatów. Ciekawie wygląda Top 8 standardu, gdzie Eldrazi okazało się najlepsze w puli zawierającej także 3 Jeskaje i 4 Abzany. Dla mnie osobiście wartym uwagi jest także UG Ramp prowadzony przez Ali Aintrazi.

MKM Series Madryt

Właściwie turnieje MKM nie wywołują u mnie szału, chyba, że grają tam Polacy i do tego odnoszą sukcesy. Tym razem wrzucam jednak krótkie info, głównie z braku większych turniejów. Podczas ostatniego zjazdu turniejowego MKM tego roku rozegrano tradycyjnie 4 formaty:

Standard – zagrało 114 zawodników, całość wygrał Eliott Boussaud grający Jeskai Black. Warto wspomnieć, że Eliott podbił także GP Praga w tym roku.

Modern – turniej wygrał miejscowy Rodrigo Togores pilotujący Ad Nauseam combo. Niestety organizatorzy nie podali jeszcze frekwencji.

Legacy – 271 zawodników powalczyło o koronę madryckiego króla legacy, po którą ostatecznie sięgnęło dwóch rycerzy. Nie wiem jak łamali się złotem królewskiego nakrycia głowy, ale wiem, że Aurelio Crespo (Team America) i Eduardo Sajgalik (ANT Storm) podzielili się po równo kasą z nagród i nie grali o wspomniany tytuł.

Vintage – tutaj dominował Oscar Basart, który na turniej wybrał Storma.

mkm madryt

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Znamy promkę za zakup boxa OGW

Buy a box promo w przypadku Oath of Gatewatch jest karta Goblin Dark-Dwellers. Co prawda nie zakupimy OGW na Święta, ale taki prezent zawsze cieszy, bo Gobliny wydają się całkiem spoko kartą. Dostajemy czerwonego „snapcastera”, który może i nie ma flasha, ale ma menace i lepsze współczynniki. 

goblin dark-dwellers na Święta

 

:u: Zapowiedzi :u:

 

Zimowe Obozy RPG

Zapraszamy młodych graczy i inspirujemy rodziców do wysyłania młodzieży na Obozy RPG organizowane przez Biuro Turystyki Orion, gdzie jest szansa pograć drafty i ligę Magic: the Gathering. Dokładne szczegóły Zimowych Obozów 2015, podane przez organizatora, znajdziecie poniżej w spoilerze poniżej i na stronie BT Orion:

Spoiler

Cena: 1049 zł
Terminy:

  • T1: 23-29.01.2016,
  • T2: 7-13.02.2016,
  • T3: 13-19.02.2016

Zakwaterowanie: O.W. Pszczeliniec

Biuro Turystyki ORION zaprasza wszystkich młodych fanów gier RPG, gier karcianych, planszowych oraz LARPów na zimową odsłonę fantastycznych obozów! To połączenie najlepszych elementów zaczerpniętych z obozów młodzieżowych oraz konwentów gier RPG, planszowych, karcianych czy LARPów, czyli między innymi:

  • profesjonalne sesje RPG – kampania w wybranym systemie,
  • LARPy ,
  • prelekcje RPGowe,
  • warsztaty dla graczy i MG,
  • konkursy z nagrodami,
  • projekcje filmowe,
  • szeroki wybór pozycji w Games Roomie, w tym Magic: the Gathering,
  • 16 lat doświadczenia na rynku,
  • towarzystwo innych zapaleńców,
  • przyjacielska atmosfera ,
  • klimat, do którego chce się wracać!

Czeka na Was profesjonalna kadra, wybrana spośród ludzi zajmujących się na co dzień tematyką RPGową, grami planszowymi i karcianymi oraz LARPami – organizatorzy konwentów, prelegenci, Mistrzowie Gry z wieloletnim doświadczeniem. Możecie spodziewać się również całej masy śnieżno-lodowych atrakcji, a dla chętnych, białego szaleństwa na stoku narciarskim.

Masz chęć na przygodę? Łap kostki i ruszaj z nami na zimową wyprawę!

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://btorion.pl/
Wiadomości bieżące i newsy pojawiają się na https://www.facebook.com/orionrpg

Rezerwacji można dokonać przez formularz na stronie www.btorion.pl, mailowo na adres btorion@btorion.pl lub telefonicznie pod numerami:
22 668 85 07 albo 512 385 672.
Do 15.11.2015 zniżka za wczesną rezerwację – 50 PLN.
Serdecznie zapraszamy!

zimowe obozy rpg-mtg 2015

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Zrozumieć Abzan Aggro

Adam Yurchick kontynuuje temat i po tym jak w zeszłym tygodniu napisał o tym jak się sajdboardować, tak tym razem tłumaczy czemu Abzan Aggro jest jego zdaniem tak dobre w obecnym standardzie. Opisuje też wpływ BFZ na standard, co w sumie daje nieco ciekawszy tekst niż w przypadku deck techów i zwyczajowych porad jak grać, nawet jeśli mniej pomocny w konkretnych sytuacjach na polu bitwy. Bardziej to o strategii niż taktyce.

UW Enchanty w standardzie

Albo może raczej: Melissa DeTora wraca do grania i pisania na TCGPlayer. Bo tak po prawdzie to linkiem do tego tekstu zaznaczamy, że ta popularna autorka i graczka znowu będzie pojawiać się na turniejach i pisać we wspomnianym serwisie cotygodniowe teksty. Wiąże się to z zakończeniem jej pracy u Wizardów, co jest skutkiem zakończenia umowy podpisanej na rok, a jako że nie było akurat wolnych miejsc, by zatrudnić ją na stałe, to mamy ją z powrotem na TCG. Wraz z nią dostajemy tekst tyleż ciekawostkowy, co fajnie i spójnie napisany. Melissa opisuje tu UW enchanty, kontrolną talię działającą wokół Sigil of the Empty Throne oraz Starfield of Nyx. Fun deck czy rogue deck? Zdecydujcie sami.

Esper Tokeny (Video Deck Tech)

Frank Lepore omawia deck, który zyskuje coraz większą popularność. Esperowe tokeny w aktualnym meta mają się całkiem nieźle. Szkoda tylko że autor trafił na aż 3 rampy w filmikach. Przy okazji na przykładzie tego tekstu widać, jak smutny los przyszedł na Daily. Już nikt (prawie) nie patrzy na ich wyniki. Teraz liczą się już tylko Ligi.

Ciekawe decki ze standardu:

 

MODERN

Gdzie w Modernie nie ma miłości?

Autor tekstu zapytał paru mniej znanych, ale wciąż dobrych, graczy o ich zdanie na temat banów/unbanów. Być może „mniej znanych” jest zresztą wobec nich krzywdzące, ale to głównie osoby wygrywające SCG lub związane z serwisem GatheringMagic. Mimo to lektura materiału wskazuje nastroje i potencjalne bany/unbany. Część z tego to może i trochę takie myślenie życzeniowe, ale i w poprzednim tygodniu niektóre sugestie były podobne – choćby unban Mind Sculptora. Nowością pewną jest wskazanie Nourishing Shoala jako kandydata do zgilotynowania, ale być może pojawiało się to już na jakichś forach? Co jeszcze? Sprawdźcie.

O banach i ulepszeniach Moderna od Durwarda

A w podobny temat uderza także Caleb Durward w tekście: Jeden szalony pomysł na ulepszenie Moderna. I tu pojawia się jeszcze jedna intrygująca koncepcja, która mogłaby wywołać ogromne retorsje w formacie. Chodzi o zalegalizowanie Force of Will. Wariactwo? Niezależnie jak to oceniacie, to nie jest to jedyna osoba, która coś takiego sugeruje. Caleb omawia tu jednak także inne karty legalne w eternalach, które mogłyby wnieść coś ciekawego do formatu. I może nawet bardziej z tego względu warto tutaj rzucić okiem.

Durward opisał także jakie zmiany widziałby obecnie w Modernowej liście banów. Tekst znaleźć można tutaj. Przyjrzał się również Legacy i tam też wskazał swoje typy (Wasteland, Divining Top, Ponder… uch, kandydaci po bandzie).

Dlaczego Modern jest świetny i powinniście go grać?

„Modern jest obecnie najlepszym formatem” – twierdzi Craig Wescoe. Caleb Durward mówi zresztą coś podobnego. Skąd to podniecenie? Czemu im się tak nagle zebrało na kochanie Moderna? Cóż, jakie by nie były powody (a na pewno są niecne), to tekst jest całkiem sympatycznym i rozbudowanym wprowadzeniem do formatu dla nieobznajomionych. Stanowi też przegląd tego, co aktualnie w Modernie na topie. Sporo tego.

Koty, duchy i pioruny

Autor tekstu ogrywa od dwóch lat Zoo w modernie i zechciał się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Omawia Big Zoo, którym Marcos Paulo De Jesus Freitas wygrał na Grand Prix Porto Alegre 2015 i swoją wersję z kompletem Geist of Saint Traft. dostajemy też opcje sideboardowe i opis matchupów. Deck całkiem ładnie sobie radzi w metagame i warto mu się znowu przyjrzeć.

W świecie Stoneforge Mystica

Wyobraźcie sobie, że Stoneforge Mystic rzeczywiście został odbanowany – mówi Michael Majors. I co teraz? Ano, Batterskull i miecze zaczynają się objawiać w całej masie decków. Majors wypisuje konstrukcje, które można by zrobić w takim teoretycznym (jak na razie) Modernie. Tak czy siak, jeśli rewolucja faktycznie nastanie, to tu można znaleźć kosy, którymi będzie można się bronić. Przy okazji ciekawostka – karta skoczyła online z 2 tixów do 8, a i na żywo zaliczyła skok. I to w obu wypadkach w ciągu ostatniego tygodnia (no, od 12 grudnia jakoś online i 15 grudnia IRL).

 

LEGACY/VINTAGE

Magicowa matma – flip coin deck

Uwaga, ciężkie wzory idą, zabawa z prawdopodobieństwem i tak dalej. To zaś oznacza Franka Karstena i jego cykl magicowych wyliczeń. Tym razem bierze on na tapetę deck na Krark’s Thumb, wydawałoby się bezużytecznej karcie. I chociaż to fun deck, to zabawny na pierwszy rzut oka (praktyka może pokazać co innego), a na pewno wart chociażby wzmianki jako ciekawostka. Ben Bryer zabrał ten spis na GP Seattle i chociaż wynik marny, to na pewno miał sporo zabawy przy okazji.

Idąc w Rogue decki

Joe Fiorini tym razem pisze o metageme, wskazując decki, które nie należą do Tier 1 obecnego, ani nie są dredgem/workshopsami, ale funkcjonują w meta i dziś pełnią rolę rogue decków. Chodzi o Landstill Oatha, Death & Taxes i White Weenie oraz Abzan/Junki.

Analiza P9 Challenge

Przegapiliśmy tydzień temu dość ciekawy tekst z analizą Metagame Online formatu Vintage. Materiał przygotował serwis eternalcentral.com, a znajdziecie w nim opis metagame, wyniki challenge’a, opis ciekawych decków i zagrań. Wreszcie jak obejrzałem, ile grało tutaj talii na Monastery Mentorze i połączyłem to z wynikami z MKM Vintage w Madrycie, to zrozumiałem skąd jest taki skok w cenie online tej karty.

Ciekawe decki z Legacy:

 

COMMANDER

Commanderowe wyzwanie za 20 tix: Odric, Master Tactitian

Coś dla budżetowców i to o fajnym charakterze, jeśli lubicie tokeny i mono W. Mamy tu też nowego zupełnie autora, który jest co prawda nieco arogancki, ale pisze konkretnie i bez lania wody. Siłą rzeczy więcej lania wody jest za to na video, ale filmik jest dobrze zrobiony, głos fajny. Może wreszcie to znak, że coś ciekawego na PureMTGO się znowu zacznie po stracie Joe Fioriniego i paru innych piszących.

Ciekawe decki z Commandera:

 

PAUPER

Nieodkryte ziemie

Alex Ullman krzywym okiem patrzy na przecieki, ale mimo wszystko im się przygląda. No bo powiedzmy sobie szczerze – kto je zignoruje? I to tym bardziej, że Oath of the Gatewatch ma całkiem ciekawe karty do paupera. Zresztą, będąc bardziej konkretnym – ma całkiem ciekawe landy, które mogą się w pauperze pojawić. Właśnie im Alex się przygląda, omawiając potencjalne efekty na meta (choćby lepsza sytuacja dwukolorowych decków).

 

INNE

Rozważania o kontekście

Po pierwsze, mamy tu ciekawą wersję rampy od Conleya Woodsa. Jest Kiora, Ob Nixilis, Sire of Stagnation i parę innych ciekawych rozwiązań. Conley nadal pracuje nad spisem, więc nie jest to finalna wersja, ale i tak warto się jej przyjrzeć. Po drugie, Conley przypomina kwestię umieszczania kart w określonym kontekście i środowisku, przestrzegając przed sytuacjami typu „znajomy powiedział, że ta karta jest słaba, wszyscy tak mówią, to na pewno tak jest”. Tłumaczy też jak ten metagame’owy kontekst rozumieć i jak go odczytywać.

Zapytaj sędziego: opowieść o dwóch poziomach

Jakie są profity z bycia magicowym sędzią? Cóż, z tego tekstu się tego tak bezpośrednio nie dowiecie, ale dowiecie się paru rzeczy co do roli sędziego na levelu pierwszym i drugim. Przy okazji dostajemy też parę ciekawych rulingów. Tekst ma więc dwa poziomy nie tylko ze względu na rozmowę Anthonym Hullingsem, ale i samą formę materiału.

Podsumowania: 10 najważniejszych historii Mtg 2015

Jako, że końcówka grudnia jest idealnym momentem na robienie takich zestawień, Hipsterzy Mtg opublikowali 10 najważniejszych historii Magica kończącego się roku. Rzućcie okiem czy którejś nie przegapiliście, sprawdźcie czy się z nimi zgadzacie. Macie tam m.in. sprawę Zacha Jessego, rosnące koszta formatu standard, ban Poda w modernie, Goyfgate, szajbę Travisa Woo i Seance Challenge. Oczywiście wraz ze źródłami i omówieniem tematów.

Acha, mi tu brakuje czegoś o śmierci limited, ale ludzie jakoś tego jeszcze nie dostrzegają – limited jest grane obecnie na Pro Tourach, jako sealed deck na prereleasach i w ramach Cube Draftów na MTGO, ale to praktycznie tyle. Sprawdzałem, ile draftów grałem i publikowałem na początku istnienia naszego Psychatoga (cała masa w Innistradzie), a ile gram obecnie (zero). Po zmieceniu z powierzchni Mistrzostw Krajowych, a wraz z nimi 6 rund draftów nagle ten format stał się nieprzydatny. Ciekawe czy to tylko moje zdanie, czy też to odczuwacie. 

Raport kapitana Chorwacji z WMC

Ciekawy raport turniejowy z World Magic Cup napisany przez kapitana chorwackiej drużyny narodowej. Pozwala wczuć się w klimat turnieju, przyjrzeć się przygotowaniom, zobaczyć jakimi przesłankami kierowali się zawodnicy w wyborze decków na unified standard i teamowe limited. Co prawda wyniku nie mieli powalającego, ale fajnie poczytać jak to wszystko wygląda od kuchni i kapitan sam wskazuje co poszło nie tak. A wiadomo, że nie ma lepszej nauki niż nauka na błędach. Dla dopełnienia polecam też opis WMC z punktu widzenia drużyny brazylijskiej pod kierownictwem Paulo Vitora Damo da Rosa – jego raport z WMC jest tutaj. Szkoda tylko, że Polacy nie przygotowali takiego raportu, przynajmniej wypisując kilka zdań o tym, co poszło dobrze, a co trzeba poprawić. Za rok nie będzie zbyt wielu podpowiedzi dla kolejnej drużyny.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

Modernowo jest. W pełni modernowo. Amulet Bloomy świetnie radziły sobie ostatnio w Daily, więc ten deck otwiera ten przegląd. Nowością jest obecność Courser of Kruphix. Dwie sztuki, na ceny się to jeszcze nie przełożyło i nie wiadomo czy w ogóle się przełoży. Dostajemy też klasycznego UR Twina. I gdyby bazować na tych dwóch deckach, to art do przeglądu by nie wskoczył. Ciekawie robi się dopiero w trzeciej konstrukcji i na ten mały upgrade warto zwrócić uwagę. Okazuje się, że w Soul Sisters znalazło się miejsce na Ugina. Tak, deck, który kojarzyć się może raczej z white weenie (jeśli chodzi o CMC), przygarnął smoka jako finishera. Dorzucił też Weathered Wayfarera. Ciekawe jest tu też wykorzystanie Ghostly Prison. Jak na zgrany deck niższych tierów, to całkiem świeże podejście. Równie interesujący jest czwarty deck – Abzan Company, coś dla miłośników wyciągania value z kart. Piąty spis jest bardziej prostolinijny – ot, takie BR Aggro, z lilkami, discardem i paleniami.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

 W tym tygodniu nie przegapcie: rampy o nazwie Dust Devils od Conleya Woodsa (nieco inna niż ta, o której wspominamy przy okazji linku do „rozważań o kontekście”), to w T2; WB kontroli, czyli czegoś pomiędzy tokenami, a kontrolą na removalach, to też w T2; RG Scapeshifta od LSV, któremu zamarzyło się poświęcić bardziej Primeval Titanom i elementom comba, przez co wyleciał kolor niebieski, oczywiście Modern; Lantern kontroli z Tezzeretem i ciekawym doborem kart, znowu Modern; oraz goblinowego tribala do Legacy od Caleba Durwarda, ale nie w wersji mono R, lecz z niewielką domieszką czarnego.

Stan Programu

W newsach parę przypominajek, z których wyróżnić warto chyba jedynie info o flashback draftach i wskazać za Jahnem artykuł o tym, czemu przecieki nie są dobre dla Magica. Flashback draftom jest też poświęcona sekcja opinii. I trzeba się z Jahnem zgodzić, że 10 tix za drafta to całkiem fajna cena, a i koncepcja nie wypłacania nagród w paczkach a w PP nie jest wcale głupia. W deckach Jeskai Black (T2), BR Eldrazi (modern), Red Curse (Pauper), elfy (Legacy), Gush/Bond z Ojutajem (Vintage). Ceny? A w te i we wte w T2, a reszta stapli w eternalach raczej w dół, szczególnie w Modernie (co pewnie jest skutkiem, jak Jahn zauważa, Modern Mayhemowego eventu).

 

:g: Finanse :g:

 

Ubiegły weekend przyniósł kolejne wzrosty cen Ensnaring Bridge, co może się wiązać z highlightowaniem Lantern Prisona w modernowej części Invitantionala SCG, a również z ciągłym zainteresowaniem budżetowego Big Reda, który pokazał się na Goldfishu. Dla odmiany spore spadki zaliczyły karty z decków opartych na grobie. Griselbrand online spadł dramatycznie, mniej spektakularnie, ale też w dół poleciał Living End. Może to być spowodowane brakiem większych sukcesów tych talii, a może mieć związek z coraz większą popularnością Eldrazi decków modernowych, które jadą na 4 Relic of Progenitus w mainie i zaczynają mieć nawet Rest in Peace. Jest to bardziej możliwy scenariusz jak popatrzymy na wzrost ceny RIPa, który online nigdy nie wcześniej nie podskoczył do 2 tixów. Potwierdza to też znaczny skok w cenie Eldrazi Temple oraz skok Eye of Ugin.

W standardzie sporo zyskał Painful Truths, Infinite Obliteration oraz grany modernowo Pia and Kiran Nalaar.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Painful Truths (Battle for Zendikar)
  3. Ensnaring Bridge (Eighth Edition)
  4. Monastery Mentor (Fate Reforged)
  5. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 20

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

magiczne święta


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (