Przegląd o północy #42 – Magic World Championships

Już jutro zaczynają się Magic World Championships, czyli takie Mistrzostwa, co żaden Polak w nich szybko nie zagra, takie lizanie lodów przez szybę, oglądanie szlachty magicowej, która żre błękitną manę z czarnych kielichów. Tak bardzo jestem zgorzkniały, bo im zazdroszczę i nigdy nie dorównam, bo jakem pył na wietrze, do pięt im nie dorastam.

A po polsku – przed nami Mistrzostwa Świata, trzy dni gry na najwyższym poziomie (2,3 i 7 grudnia) w wykonaniu najlepszych zawodników świata, zwycięzców Pro Tourów, Mistrzów MOCSów, Pro Pointów i innych sztukmistrzów karcianego wszechświata. Co prawda w międzyczasie zostanie rozegrany Puchar Świata (Magic World Cup), ale to już temat na przegląd za tydzień : )

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Strasbourg

W ubiegłą niedzielę zakończył się turniej GP we francuskim Sztrasburgerze, gdzie rozgrywano limited Khansów. Z kraju Lecha wybrało się sporo prawilnych wojów, jednak tylko Wrzenio ukręcił wynik godny uwagi. Ostateczne wyniki ze swissa day2, po 15 rundach:

1 Plisov Oleg [UKR] – 40
2 Pritsch Max [DEU] – 40
3 Pruijt Daan [NLD] – 40
4 Dagen Pierre [FRA] – 39
5 Nagy Tamás [HUN] – 39
6 Juza Martin [CZE] – 39
7 Yamamoto Kentarou [JPN] – 39
8 Van Montfoort Kees [NLD] – 39

29 Wrzesinski Piotr [POL] – 36
101 Pedrakowski Pawel [POL] – 31
166 Konieczny Dominik [POL] – 27
199 Stankiewicz Natalia [FRA/POL] – 25

Rozgrywki w topie wygrał Tamas Nagy, który na lekkości skręcił sobie w ostatnim drafcie Sultaia. W turnieju zagrało 1995 zawodników (a przynajmniej tylu wytrwało na standingach do 15 rundy, ludzie z DQ nie byli wliczani).

Grand Prix San Antonio

Tu już nie było tak bogato z Polanami, więc mniej ciekawie (OBV!). Z ważnych informacji: wygrał Ryan Scullin ze swoim Mardu Horde, który ograł w finale Orrego Swifta i jego UW Heroici. W turnieju zagrało 1181 zawodników, a jedyną ciekawostką jaką zanotowałem był Ru, którym grał Gareth Aye w Top 8:

Ale nie śledzę ostatnio standardu i mogę się podniecać, deckiem już obecnym w metagame. Correct me if I’m wrong.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

Magic World Championchips

Idą Światsy dla Elity Magica. Jak już wspomniałem we wstępie, 2, 3 i 7 grudnia będziemy mogli śledzić poczynania najlepszych graczy na Świecie, a wśród nich: 7 zwycięzców Pro Toura, 15 zwycięzców Grand Prix, 4 graczy roku (Players of the Year) i 5 Hall of Famersów, którzy sprawdzą się ku naszej uciesze i uciesze swoich portfeli, w formatach: Vintage Masters draft, Khans of Tarkir draft, Modern i Standard. Z ciekawostek, na ten turniej generowane są paczki VMA za pomocą MTGO, a granie odbędzie się kartami Wizardów, kolekcjonerów itp.

Magic World Championships

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Cuda z maną

Reid Duke napisał nam wnikliwy tekst o planowaniu mana base przy budowaniu decków. Ponoć nie wszyscy gracze problem doceniają. Jeśli do nich należycie, to sprawdźcie linka. Tekst jest też o tyle wartościowy, że mamy w nim nie tylko teorię, ale też przykład w praktyce.

Koniec współpracy WOTC z Gordian Knot Games LTD

W sumie nie znamy konkretnego powodu, ale WOTC i Gry Węzła Gordyjskiego wzięły rozwód. Jeśli nie kojarzycie kim byli, to podpowiem – organizatorem dwóch ostatnich turniejów Grand Prix w Polsce. W sumie ani to nie były złe turnieje, ani też wyjątkowe. Po prostu dwa razy dostalismy spoko turniej, w bezpiecznej, dużej lokacji, ale też bez jakichś wielkich fajerwerków. Fajnie było, życzymy powodzenia GKG w przyszłości, a teraz czekamy co pokaże nowy organizator – już na początku roku w Krakowie, podczas kolejnego polskiego Grand Prix.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Łamiemy Delve’a w Standardzie

Caleb Durwald tym razem sięga nie do Legacy czy Moderna, ale do T2 i próbuje złożyć coś z Grindclockami. Co z tego wychodzi? Whidisi bez Grindclocka. Co prawda niektóre kwestie są kontrowersyjne dla mnie (zrezygnować z Hornet Queenów? gdzie są Hero’s Downfall? etc.), to ponieważ sam gram tym deckiem i szukam ulepszeń, znalazłem tu trochę ciekawych uwag i trochę inspiracji. O takim bardziej enchantowym Whidisi zresztą przez jakiś czas myślałem, ale że postanowiłem trzymać się jednego, to nie konstruowałem żadnych decków. Jak się dochrapię brakujących kart, to jednak spróbuję tej wersji. Może nawet przekonam się do argumentacji Durwalda.

Kilka szybkich uwag

Ten tekst to nic wnikliwego, ale ciekawego na pewno. Mark Nestico o standardzie i zmianach w turniejach Star City Games, o tym dlaczego mu się one podobają. Coś dobrego znajdą tu miłośnicy kontroli (jest spis Esper kontroli, na którą warto zwrócić uwagę, jest też UB). Midrange’owcy z kolei zobaczą tu czterokolorowy deck Brada Nelsona – miks Abzana z Mardu. Jak ktoś chce poczytać o nim więcej, to Nelson napisał tekst o talii; niestety jest on w kategorii Premium. Tak czy siak, dzieje się w standardzie dużo, choć to subtelne zmiany w niektórych przypadkach (widać to na UB kontrolach).

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

 

MODERN

O niebieskim

Tak naprawdę o Jeskai Ascendancy combo w Modernie. Pomijając kilka cynicznych/ironicznych uwag (np. o lamerskim Aquamanie) tekst dobrze wyjaśnia, jaki jest problem z tym deckiem i czy czekają go bany. Porównanie z Jajkami w zasadzie mówi wszystko. Tekst przyda się też tym osobom, które patrzą na ten deck nieprzychylnie i nigdy by nim nie zagrały. Dobrze znać swojego wroga. Do tego słowo o vintage.

 

LEGACY

Kurz jeszcze nie opadł po Grand Prix New Jersey

Ciekawe podsumowanie GP New Jersey; rozważania jaki Treasure Cruise okazał się przereklamowany, z deckami UR beatdown na czele, z przeglądem decków z topa, omówienie talii zwycięskiej i w ogóle takie przyjemne obgadanie obecnego formatu Legacy.

 

LIMITED

Kostka 2.0

Josh Silvestri opowiada o kostce po zmianach. A jako że kostka wróciła, to warto rzucić okiem jeśli zamierzamy ją grać. Silvestri dzieli się tu między innymi swoimi uwagami o archetypach i nowych kartach.

Draft z Marshallem Sutcliffem

Drafcik Khans of Tarkir od Marshall Sutcliffe’a. Tym razem Jeskai z dodatkiem paru Temurowych kart. Mało ostatnio u nas draftów (choć Sołtys szykuje jakąś ciekawostkę), więc póki na razie nic nie ma, częstujcie się Sutcliffem. Smacznego :)

 

 COMMANDER

Wdzięczny za banlistę

Taki artykuł dla osób, które zastanawiają się skąd się biorą bany w Commanderze i dlaczego ta czy inna karta jest niezalecana. Tu macie wyjaśnienie (choć nie zawsze wystarczająco satysfakcjonujące), prosto od Sheldona Menery’ego. No, przynajmniej dowiecie się, jaki jest status tych kart i co ewentualnie mogłoby zostać odbanowane. Do tego deck na Adun Oakenshield.

Tiny Leaders: dodaj trochę Legacy do swojego Commandera

A to ciekawostka, choć nie do końca do Commandera. Tiny Leaders to nieco inny format niż Commander, nadal gra się nim na singletonach, ale decki składają się z kart z CMC nie większym niż 3 CMC. Gra się tu do dwóch wygranych, jest sideboard, a do tego nie ma multiplayera. Wygląda jednak zabawnie, więc jak chcecie spróbować czegoś nowego, to tu znajdziecie kilka decków zaktualizowanych o karty z Commandera 2014.

Zemsta Orosa

Talia na Oros, the Avenger. Ponoć nic nowego, ale deck jest fajnie opisany i zaktualizowany o karty z Khansów, więc może kogoś zainteresuje. Nie znamy się na EDH niestety na tyle dobrze, by powiedzieć coś więcej (jeśli by był ktoś, komu chciałoby się wyszukiwać i opisywać linki do Commandera, to dajcie znać!)

 

PAUPER

Pauperowe Stompy

Po prostu deck tech. Opisane są karty, to co deck robi, a niektóre matchupy możemy nawet obejrzeć na nagraniach z Daily – niestety jakość dźwięku taka sobie, widać pauper to nie tylko w kontekście kart jest. Sam tekst jednak porządny.

 

INNE

Rób notatki

Conley Woods z kolejnym ciekawym poradnikiem. Tym razem wszystko o robieniu notatek pod kątem turniejów. Ma to związek z zakazem korzystania z pomocy elektronicznych w czasie gier na dużych turniejach. Czy warto więc robić notatki? Jeśli tak, to jak je robić i jak z nich korzystać?

Kiedy keep, kiedy mull (część 1)

Dla prosów ten tekst będzie trywialny, ale jeśli ktoś próbuje się rozwijać i zbiera wiedzę na temat mulliganowania, to na pewno link się przyda. Temat potraktowany został praktycznie, mamy trzy przykłady i objaśnienie dlaczego przy tych rękach należy podjąć taką, a nie inną decyzję. O mulliganowaniu wypowiadało się już wiele osób, lepsze teksty na pewno można znaleźć, ale ten wymiar praktyczny jest rzadko stosowany i jest powodem, dla którego tekst wpada do przeglądu.

Socjo-polityczna krytyka Magic: the Gathering

Hmmm, może bez spojlerów. Przeczytajcie, jeśli chcecie się dowiedzieć, co wspólnego ma prawo pierwszej nocy z Magiciem. I jak następnym razem będzie tapować manę, to pomyślcie o biednych chłopach. Mimo akademickiej maniery, warto rzucić okiem i doczytać do końca.

Przyszłość i przeszłość lig

Pete Jahn z PureMTGO o ligach. Pisze on między innymi o tym, jak wyglądały one dawniej. Dowiemy się tu też trochę o tym, jakie były powody ich zniknięcia oraz jakie były nagrody. Słowem wszystko o funkcjonowaniu dawnych lig, co warto dziś wiedzieć. Najciekawsze są jednak przewidywania Jahna o tym, co dalej. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy pewnie się przekonamy wreszcie, jak to będzie wyglądać.

Wywiad z Johnem Avonem

Króciutki (trochę ponad 3 minuty) wywiad z Johnem Avonem. A jako że jest lubiany przez polskich graczy, o czym świadczą posty na forum mtgnews, to wrzucamy. Bardziej zainteresowani wiele nowego się z tego filmiku nie dowiedzą, ale jeśli ktoś nie kojarzy tego artysty, to ma doskonałą okazję by się z nim zapoznać.

Ewolucja Magica: bany i restrykcje w czasie combo-zimy

Kolejny tekst z cyklu o magicowych banach. Tym razem o combo-zimie i tak dziwnych banach dla kart jak np. Zuran Orb czy Thawing Glaciers. To był naprawdę szalony okres w historii Magica.

State of the Program

Informacyjna cisza, przekazuje Jahn. Na MTGO pojawiło się Fowl Play II: Poultrygeist, ale to tyle z nowości. W sekcji opinii Jahn tym razem wyjątkowo nie o MTGO, a o papierowym Magicu. Konkretniej – o organizacji turniejów. Jego tekst to trochę taki Judge Report, zmiksowany z osobistymi uwagami. Zainteresuje pewnie głównie osoby, które chciałby dowiedzieć się od kuchni, jak wygląda „dzień z życia sędziego.” W deckach: Jeskai Token combo w T2, Scapeshift w Modernie, Grixis do paupera, Mardu Rhinos w bloku, Death and Taxes w Legacy i Show 'n Oath w Legacy. No i na koniec zwyczajowo ceny.  

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Gutierrez promuje w tym tygodniu dwa decki do standardu. Pierwszy z nich to agresywne RG, deck fajny, dobrze pokazujący ewolucję meta od trójkolorowych midrange’ów do dwukolorowych agresji. Dużo ciekawszy jest jednak drugi deck, UG Yisan. Tak na dobrą sprawę to zielona dewocja z niebieskim, ale wykorzystanie Yisana sprawia, że warto sę temu przyjrzeć. W Modernie wyszczególniony został tribal na treefolkach, a w Legacy standarodowo combo deck – tym razem na landach i Life from the Loam i Dark Depths. Na koniec Commander i Daretti.

Alex sypie głowę popiołem

Znany i lubiany wszystkim śmieszek Alex Bertoncini wydał ostatnio bardzo wzruszające oświadczenie. Mnie porwało, rly.

 

:g: Finanse :g:

Trzy sposoby wpływania na Magicowe wymiany handlowe

Wzajemność, autorytet, niedobór: jak wpływają na deale karciane według autora zainspirowanego Cialdinim (takim typem od nauk psychologicznych, z naciskiem na perswazję). Tekst bardzo fajny tak dla handlarzy, jak i casualowych trejderów, którzy nie chcą się dawać nabijać w butelkę.

Ciekawostki z Goldfisha

Sam serwis się zaktualizował i trochę zmienił swój layout, na początku trochę męczy, ale idzie się przyzwyczaić dość szybko.

Standard:

W Modernie Chalice dalej rządzi, Voice tak samo, więc jak przed tygodniem tylko bardziej,

  • Lilka – jak kto w nią zainwestował, mogła zwrócić 20 tix w ciągu tygodnia :X nieźle!
  • Noble Hierarch się ruszył
  • Fulminator też się pnie w górę, może trza go mieć na oku
  • wracają Liliany, żegnamy koronowanych
  • największy procentowy wzrost tygodnia – Lifebane Zombie

Vintage:

  • Lotus ze 160 na 150, niby niedużo, ale jednak
  • City of Traitors, ostatnia karta, na której coś się wyraźnie rusza, online przynajmniej

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Goblin Rabblemaster
  2. Flooded Strand
  3. Ashiok Nightmare Weaver
  4. Siege Rhino
  5. Dig Through Time

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (