Przegląd Prasy #113 – nowy standard z SOI, wyleczony modern

Rotacja i wejście nowego dodatku zawsze najmocniej odbijają się na najpopularniejszym formacie constructed, czyli na standardzie, który ma stosunkowo małą pulę kart. Jesteśmy juz po pierwszym dużym turnieju po zmianach dodatków, SCG Baltimore, który wyznaczył nam nowy standard z SOI oraz jego metagame. do tego przyczyniły się też niektóre artykuły i nowe talie ze sklepu Hareruya, który od kilku dodatków inspiruje już graczy. Shadowsy dużo nie wniosły do moderna ale już zmiany na liście banów i restrykcji wprowadziły pewien ład. Ten format jest stosunkowo odporny na rewolucje Wizardów, ale banicja Oka Ugina uspokoiła wreszcie Eldrazich zaś wejście Ancestrala i Mieczyka Słabeuszy ożywiła pewne demony pochowane po szafach. Tyle słowami wstępu, zapraszam po więcej do stu trzynastego przeglądu prasy magicowej.

 :b: Relacje z turniejów :b:

 

StarCityGames Baltimore

Dopiero za tydzień pierwszy turniej z cyklu Grand Prix z nowym dodatkiem, zanim jednak do niego dojdzie, nacieszmy się turniejami constructed ze stajni StarCityGames, gdzie: Jim Davis triumfował na SCG Standard Open Baltimore ze swoim Bant Company, Daryl Ayers wygrał SCG Modern Classic Baltimore grając Scapeshiftem zaś Tyler Bailey okazał się najlepszy podczas SCG Legacy Classic Baltimore pilotując Shardless BUGa. Zacznę może od końca, najmniej ogarniam legacy, ale od razu rzuciła mi się w oczy ciekawa lista Turbo Eldrazi, która zrobiła 8 miejsce na tym turnieju. Nie wiem czy to jakiś tier 1-2 deck, tu poprosze znawców o wypowiedź, na pewno jest dla mnie nowością. W modernie widać duże zmiany w porównaniu z ostatnimi dominacjami Eldrazich. Bany ich skutecznie wycięły w pień, w Top 32 nie znalazlem żadnego, za to mamy pełen przekrój talii oznaczający powrót metagame do zdrowia. W Top 8 nie ma jednak żadnych odbanowanych kart, Ancestrale i Swordy uplasowały się na dalszych pozycjach, co znaczy, że ich odbanowania nie były żadną pomyłką, tylko również zdrowym zabiegiem. Standard z SOI jawi się już jako zupełnie inny format niż mieliśmy przed rotacją. Tutaj widać dominację Bant Company i Human Aggro/midrange, jest też sporo WB midrange, Eldrazi (W/X oraz R/G) oraz Espery. W finale Standard Open spotkał się Bant Company z Mono White Humans, co zapewne cieszy Mariusza, który dopiero co na łamach Psychatoga publikował artykuł o swoich White Humanach.

Słowo o metagame standardów od Psychatoga

Obecny metagame T2 jest młody, w świeżym formacie z nowymi kartami albo małą pulą kart bardzo często na początku mamy wysyp talii aggro. Czerwień tym razem nie jest aż tak wybitna, więc w drugiej kolejności budowane są właśnie białe napory. Jakby ten kolor również nawalił z jakością kart, to w następnej kolejności ludzie szukaliby czarnych suicide naporów lub zielonych stompy oraz ich kombinacji kolorystycznych z czerwonym, a na szarym końcu braliby się za niebieskie lub niebiesko-białe latające aggro oraz niebiesko czarne aggro. Tym razem biały okazał się tak silny, że na dobre zadomowi sie w metagame i z czasem tylko zacznie ewoluować w cięższe wersje, łączyć się z innymi kolorami by pokonywać controle i rampy. Talie kontrolne, rampy i inne anty-aggro będą zaś prześcigać się w pomysłach na masowe egzekucje stworów i walki w mirrorach, gdzie pojawi się miejsce na jakieś dzikie combo decki, mille lub prisony. Im więcej będzie kart w formacie i im więcej będzie zbadanych nieoczywistych kart, tym cięższe stanął się konstrukcje. 

avacyn na nowy standard z SOI

 

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Zmiany w strukturach sędziowskich

Ogłoszono spore zmiany w programie sędziowskim, które niekoniecznie mają duże znaczenie z punktu widzenia gracza, ale dostosowują strukturę organizacyjną do rzeczywistych potrzeb. Od teraz nie będzie pięciu levelów sędziowskich. Będą tylko trzy. Sędziowie poziomu trzeciego będą jednak mogli spełniać dodatkowe funkcje – np. koordynatora regionalnego czy Grand Prix Head Judge. Po szczegóły odsyłamy do tekstu. Wynika z niego w dużej mierze, że starano się uporządkować całą strukturę tak, by było funkcjonalnie, a jednocześnie by zmiany nie wiązały się ani z degradacją, ani z nadmiernym chaosem. Wprowadzono je zaś dlatego, że system powoli stawał się niewydolny, nie był wystarczająco czytelny jeśli chodzi o podział obowiązków i nie pasował do świata, w którym GP i inne duże turnieje gromadzą tysiące uczestników.

Prereleasy na MTGO zmodyfikowane

Wizardzi ujednolicili na MTGO turnieje premierowe i teraz mamy po prostu prereleasy. Do wyboru mamy w sumie tylko dwa formaty – swiss draft i sealedową ligę. Wprowadzenie ligi prereleasowej uważam za bardzo dobre posunięcie. Sealedy przybijają nas do komputera na kilka godzin, liga daje możliwość rozłożenia gier na raty. Draft jest normą i tu nie ma żadnej rewolucji. Na czas premierowego grania SOI skasowany został jeden środowy downtime serwera (ma tak być zresztą co miesiąc, jeśli nie będzie jakiś poważnych problemów). Przy okazji zmieniono wypłaty i tu ponoć rykoszetem lekko dostało się graczom.

Uaktualnienie lig

Wizardzi wprowadzają opcję competitive constructed lig pozostawiając tzw. ligi friendly. Wszystko rozbija się o wpisowe i rozkład nagród. Poza tym pojawią się ligi wielopoziomowe, czyli takie, gdzie co poziom można będzie dołożyć booster do zmodyfikowania swojej talii. Przy okazji podany jest też Timeline wydarzeń na MTGO i tutaj jest garść informacji dla użytkowników – kiedy kończą się jedne a zaczynają inne turnieje, wymiana boosterów w nagrodach, wejście banów, unbanów i restrykta, początek prereleasów i ich zakończenie itd.

Zmiany na czele Wizards of the Coast

Wizardzi mają nowego szefa. Dotychczasowy prezydent, Greg Leeds, zrezygnował z funkcji, a na jego miejsce przyjęto Chrisa Cocksa. Pewnie nie zmieni się dla nas wiele z tej okazji, ale warto na pewno podkreślić, że Cocks jest fanem MtG i DDków, zapalonym graczem, a dodatkowo także pracował przez pewien czas w Microsofcie. Może to pozytywnie wpłynie na cyfrową stronę Magica. Wzmocnienie tej flanki zgadzałoby się zresztą z niedawnymi doniesieniami, że Hasbro planuje inwestować w „digital products” w kontekście MTGO.

Zmiany replayowe uderzają w Goldfisha

Nasza złota rybka dostała niestety klapsa od Wizardów. Kiedyś Goldfish za pomocą botów zbierał mase informacji o metagame i zwycięstwach danych decków online, przez co dostawaliśmy naprawdę solidna porcję informacji o tym, które decki najlepiej sobie radzą w formatach constructed. Z czasem Wizardom się to nie spodobało (bo nie dobrze jak są same net-deckowe-tier-1, a ludzie nie kombinują z niszowymi kartami kupując więcej paczek i crapu) i zakazali Rybce takich działań. Boty jednak dalej mogły oglądać powtórki z gier dla data miningu, co nie podobało się firmie i w efekcie replaye zostały wyłączone. Wielki brat patrzy, mali bracia zostali oślepieni.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tG :u:

 

Gnomicon 2016

Jak co roku tradycyjnie zapraszamy na jedną z naszych ulubionych imprez, nie tylko magicowych, ale też figurkowo-planszówkowych, czyli Gnomicon w Szczyrku. Impreza odbędzie się 13-15 maja 2016. Plan Gnomiconu, wraz z linkiem do prerejestracji i kosztami prezentujemy poniżej:

Piątek 
– FNM std
– FNM booster draft

Sobota
– pewnie od 10:00(?) PPTQ (50 zł wpisowe)
– po kolacji – PPTQ (50 zł wpisowe)

Niedziela
– PPTQ (50 zł wpisowe)

Dodatkowo dla zainteresowanych na życzenie side eventy: drafty, EDH, modern, itp.  Polecamy skorzystać z formularza do zapisów w hotelu wraz z cenami akomodacji. 
gnomicon banner

Pro Tour Madryt – Shadows over Innistrad

pro tourDużymi krokami zbliża się Pro tour Shadows over Innistrad, który zostanie rozegrany w madrycie, w formatach: Standard Constructed i Shadows over Innistrad Booster Draft. W dniach 22-24 kwietnia 2016 prosi powalczą o pulę nagród o łącznej wartości 250 000$.

Z Polaków zaproszenie na ten Pro Tour mają:

  • Mateusz Łukaszek (RPTQ)
  • Bartłomiej Lewandowski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Grzegorz Kowalski (za PT Oath of the Gatewatch)
  • Maciej Janik (2015-2016 Pro Club Gold Level)

Łukasz Przekora, który zakwalifikował się z RPTQ w Warszawie poprosił Wizardów o przeniesienie jego slota na Pt Sydney, stąd jego absencja powyżej. Lista sporządzona została na podstawie invajtów ze strony PT. Jeśli jest ktoś jeszcze zakwalifikowany, a nie ma go powyżej, to proszę o info w ramach aktualizacji. Chcemy kibicowac wszystkim Polakom :)

Rozpiskę zbliżających się premiere eventów WOTC znajdziecie tutaj.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

 

Pomysły na nowy standard z SOI od Hareruya

Jak już wspomniałem we wstępie, japoński sklep Hareruya pod wodzą prosa Tomoharu Saito, co dodatek proponuje nowe talie do standardu. Tym razem przedstawili 14 inspirujących talii, a zajął się tym Kenji Tsumura. Polecam rzucić okiem, może któraś z nich wpadnie Wam w oko. Tu są spisy ładnie zaprezentowane na Goldfishu.

Wprowadzenie do formatu z SOI

Emma Handy przedstawia nam tu szereg uwag na temat charakteru nowego formatu. Jest tu sporo ciekawych spostrzeżeń, które należy brać pod uwagę przy budowaniu nowych talii. Po prostu zajrzyjcie – tekst jest naprawdę treściwy i wyciąganie pojedynczych rzeczy, jak na przykład tego, że w T2 mało mamy lifelinka sensownego (są wyjątki i owszem, ale nie aż tak wiele), byłoby zbyt drobiazgowe.

Jak rozwiązać nowy Standard

I kolejny materiał wprowadzający Was w metagame nowego T2. Tym razem Melissa DeTora podsumowuje co wypada, co wchodzi wraz z SOI i jak podejść do nowych mechanik. Tekst prosty, trochę naiwny, zwłaszcza dla graczy starszych stażem, ale przydatny dla początkujących.

 

MODERN

Modern Musings: wizja nowego moderna i mieczyk

To jeden z wielu w tym tygodniu tekstów poświęconych modernowym banom. Mamy tu więc pogląd autora na wycięcie oka, na pojawienie się wizji i mieczyka, a także kilka koncepcji decków z tymi ostatnimi, w tym wróżki. Jako uzupełnienie tego materiału dodać możemy tu także tekst Olivera Lawa, w większym stopniu skupiający się na tym co zbanowano i odbanowano oraz na tym co uniknęło topora.

Sultai Sword w Modernie

Frank Lepore napisał swój pierwszy tekst dla… Channel Fireball! Tak, ten gracz, który na ostatnim PT zrobił Top8 został ściągnięty na CFB. Tekst przedstawia taką trochę ciekawostkową decklistę za Sword of the Meek i Glissie. Jak sam Lepore mówi, nie jest ona przetestowana. Ciekawe jednak jak kariera Lepore na CFB rozwinie się dalej – czy dostarczał nam będzie ciekawego contentu, czy też może wreszcie znalazło się zastępstwo dla Travisa Woo?

Raport turniejowy z Ancestralem w decku

Ryan Overturf napisał raport z lokalnego (acz dużego) turnieju w modernie o dźwięcznej nazwie Level Up Cup Magic Cup Qualifier at Level Up Games w South Saint Paul (Stan Minnesota w USA). Na miejscu stawiło się w sumie 84 śmiałków. Autor tekstu przez 7 rund z sukcesem pilotował Grixis Delvera z kompletem odbanowanych niedawno Ancestral Visions, by w Top 8 sięgnąć aż do finału, w którym uległ Abzanowi. Dostajemy opis gier i decku, ale przy okazji mamy też bardzo dobry materiał dotyczący świeżego w formacie Ancestral Visions. W modernowym turnieju SCG może i Ancestral nie powalczył, ale tu już pokazał siłę.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

75% staple SOI

Jeśli ktoś ma ochotę bawić się w EDH bez przegiętych decków i zastanawia się co pod ich kątem sobie z kart SOI wyłapać, to Jason Alt robi przegląd opcji jakie mamy. Każda karta warta wymienienia oczywiście opatrzona odpowiednim komentarzem.

 

VINTAGE/LEGACY

There can be only one Lodestone Golem

To będzie dobry czas dla niebieskich decków – przewiduje Nat Moes, komentując ostatnią restrykcję dla Lodestone Golema. Autor opisuje swoje wrażenia na temat tej zmiany (i nie jest to głos przychylny, choć wyważony), a także stara się opisać jaki to będzie miało wpływ na format. Poświęca też chwilę uwagi Staxom, które być może powrócą do łask.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Na skraju cienia

Alex Ullman snuje przypuszczenia na temat tego, gdzie mogą odnaleźć się niektóre karty z SOI w (pozornie) najtańszym formacie MTGO. Sięga jednak nie po topowe konstrukcje (takie też tu są), a po te archetypy, które raczej znaleźć możemy teraz na obrzeżach meta. Nie dziwne to jednak, SOI oferuje im parę ciekawych (i szalonych) opcji. Nie bez powodu sporo tu madness decków.

 

INNE

Stan Programu

Stan programu w tym tygodniu dość oszczędny. Jest parę newsów, jest sekcja opinii, są decki (jeden – Mentor bez miracle) ale poza stałymi elementami – cenami – niewiele tu czegokolwiek naprawdę ciekawego. Sekcja opinii to dwa krótkie akapity komentarza o ligach i banach. Pytanie sędziowskie jest banalne i nie warte wzmianki.

Porady dla SOIowych graczy wraz z przystawkami

Autor tego tekstu przedstawia garść porad na temat tego, jak ogarnąć pole bitwy z kartami z SOI. Metody obejmują między innymi korzystanie z kostek i na pewno warto ten materiał przeczytać, zwłaszcza jak ktoś planuje granie na wyższym, kompetytywnym poziomie.

 

:g: Finanse :g:

 

Szalony tydzień cenowy

Tytuł brzmi trochę jak reklama supermarketu, ale nie da się ukryć, że sporo sie stało. Wszedł Shadows over Innistrad, wyrotowały ze standardu Khansy i Fate Reforged, banem dostało Oko zabijając Eldrazich w modernie,  unbanem dostał Sword i Ancestral, a Lodestone Golema trafiła vintagowa restrykcja. To wszystko oznacza oczywiście spore zmiany we wspomnianych formatach. W standardzie była całkowita roszada decków w metagame, w modernie nowe opcje przynosi Ancestral, Sword daje combo do kilku decków, albo możliwość budowania po prostu pod niego nowej talii, Unbany modernowe zwiększyły ceny także Tezzeret, Agent of Bolas, który idealnie pasuje pod Sworda, Time Sieve oraz Muddle the Mixture papierowego (który jest idealnym tutorem do comba). Z szaf można znowu wyjąć konstrukcje, którym Eldrazi nie dawali żyć, no a Vintage ma osłabionego Workshopa, co akurat graczom tamtych rejonów bardzo w finansach nie zmieni, ale format lekko sie ruszył. W standardzie jest i będzie spore zapotrzebowanie na Archangel AvacynWestvale Abbey, Always Watching, Declaration in Stone, Thalia’s LieutenantSecure the WastesArchangel of TithesKytheon, Hero of Akros (White is a new Black!), aczkolwiek karty z Dragons of Tarkir trzeba zacząć powoli sprzedawać, dopóki cena jest gorąca. Nie pozwólcie by jesienna rotacja Was zaskoczyła.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Ancestral Vision (Time Spiral)
  2. Archangel of Tithes (Magic Origins)
  3. Sword of the Meek (Future Sight)
  4. Tezzeret, Agent of Bolas (Mirrodin Besieged)
  5. Westvale Abbey (Shadows over Innistrad)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy 11-04-2016, nowy standard z SOI

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl