Przegląd prasy #128 – Eldritch Moon w constructed

Eldritch Moon już po premierze i już miał swój mały występ na poważnych turniejach constructed podczas weekendu ze StarCityGames Columbus. Legacy za dużo nie skorzystało, modern kosmetycznie, ale wpływ na standard był już bardzo mocny – polecamy o tym poczytać w relacji ze wspomnianych turniejów. Oczywiście silny wpływ powinniście zobaczyć także w Commanderze.

Polecamy oczywiście przejrzeć wszystkie pozycji i znaleźć coś interesującego dla siebie, a także zaznajomić się z datami nadchodzących wydarzeń Magicowych w kraju. Zapraszamy na naszą tradycyjną prasówkę! 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

StarCityGames Columbus – nowe constructed z EMN

Spell Queller w constructedNa ten zestaw od SCG warto zwrócić uwagę, bo były rozegrane tam pierwsze poważniejsze turnieje po wejściu Eldritch Moon. Tu znajdziecie spisy Standard Open (64 listy), który wygrał Devin Koepke z pomocą Bant Company, tutaj są talie z modern Classic (16 list), który wygrał Steve Martin ze swoim Affinity, a tu zaś decklisty z legacy Classic (16 list), gdzie triumfował Tom Luckett prowadzący Sneak and Show.

Rzuciłem okiem na top-osiemy: w Legacy nie widziałem nowych kart, w Modernie na 6 miejscu 5-Color Aggro miało 3 Spell Queller w mainie i 1 w sideboardzie, na 4 miejscu Mono-White Hatebears grał 4 Selfless Spiritami w mainie,  w Standardzie na 8 miejscu B/W Angel Control miał w mainie 2 Thalia’s Lancers, 1 Bruna, the Fading Light, 3 Gisela, the Broken Blade, 2 Liliana, the Last Hope, 1 Geier Reach Sanitarium, 1 Blessed Alliance i sideboardowo 1 Bruna, the Fading Light, 1 Liliana, the Last Hope, 1 Collective Brutality, na 7 miejscu B/G Seasons Past grał mainowo 1 Liliana, the Last Hope, na 5 miejscu Bant Company grało w mainie 4 Spell Queller, 1 Tamiyo, Field Researcher i sideboardowo 1 Summary Dismissal, 1 Tamiyo, Field Researcher, na 3 miejscu (Bant Company) znowu komplet Quellerów w mainie i 2 Summary Dismissal oraz 1 Thalia, Heretic Cathar w sideboardzie, Drugie miejsce – Sultai Control – grał w mainie 1 Emrakul, the Promised End, 1 Ishkanah, Grafwidow, 2 Liliana, the Last Hope, 3 Choked Estuary, 1 Murder, 1 Scour the Laboratory, 1 Oath of Liliana oraz 3 Summary Dismissal, 1 Ishkanah, Grafwidow, 1 Liliana, the Last Hope a na pierwszym miejscu Bant Company posiadał 4 Selfless Spirit, 4 Spell Queller, 3 Thalia, Heretic Cathar. Jaki z tego wniosek? Kupujcie na szybko komplet 4 Spell Quellerów!

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Paczki Eldritch Moon są złamane

To nie do końca wieść z wybrzeża per se, ale po prostu zobaczcie koniecznie video. Dowiecie się o problemie z boxami EMN i o tym gdzie można znaleźć Mythici w tym secie. Liliano, cóżeś uczyniła!

Bitwa o Thraben

W zasadzie wszyscy wiemy jak to się skończy. Emrakul wyląduje na księżycu, Lilka dołączy do Gatewatcha i wszyscy – może z wyjątkiem Sorina – będą żyli długo i szczęśliwie… przynajmniej do kolejnego dodatku. Mimo to wreszcie pojawił się kawałek historii, który ma w sobie dynamikę, ładnie poprowadzoną akcję i dobrze się go czyta. Może to przez to, że pojawia się Gatewatch. Może dlatego, że tekst jest dość krótki. Może to kwestia stylu. Grunt, że akurat ten epizod jest bardziej wciągający od poprzednich.

Emrakul zawitała na Magic Duels

Tak! Gracze Duelsów szybciej mogą się cieszyć nowymi kartami niż ci co bawią się na MTGO. Mogą zagrywać Emrakul, która w ostatnią środę wkroczyła na Innistrad… zaraz, chwileczkę. Nie mogą, ale po kolei.

W środę był rutynowy przy okazji nowego dodatku downtime. W Duelsach jest on raz na trzy miesiące przy wejściu każdego setu. Wizardzi gromko zapowiadali nadejście Emrakuli na twitterze, nawet się chwalili jej nadejściem już po updejcie. Downtime planowo miał trwać 12 godzin i pojawić się bodaj koło 23. Gdy nadszedł czas, na twitterze pojawiło się jednak kolejne info o przedłużeniu konserwy od 1 do 4 godzin. Jak widać przedłużanie tego czasu to norma nie tylko dla MTGO. Nie muszę jednak mówić, że pojawiło się trochę zawiedzionych głosów od ludzi, którzy czekali na premierę i się nie doczekali. Kolejny jęk zawodu można było usłyszeć, gdy Duelsy już się zaktualizowały i okazało się, że wśród nowych kart nie ma Emrakuli! Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że twórcy odpowiednio wcześniej napisali wyraźnie, iż z bólem serca i w ogóle uznali, że nie dodadzą tej karty, bo sprawia i sprawiać może w przyszłości problemy, więc musieli się na to zdecydować. Tylko jakoś nie dotarło to do graczy, a Wizardom nie przeszkadzało w promowaniu się tytanicą. Warto tu nie grającym wyjaśnić, że wejście setu na Duelsy nie wiąże się z wejściem wszystkich kart co na żywo. Dodatek jest okrojony (w przypadku EMN to około 120 na 205 kart). Zawód mogli poczuć też ci, którzy grali Archangel of Tithes i Sylvan Rangerem. Obie karty zniknęły z kolekcji i zastąpiono je Angelic Destiny i Ainok Guidem. To też nie powinno być zaskoczenie, bo podobny numer wykręcono przy okazji wcześniejszych dodatków. Jest to jednak pewien problem, ale o tym i o innych kwestiach (m.in. bugach) może kiedyś napiszemy przy okazji recenzji gry. Duelsy to za szeroki temat, aby go rozwijać w przeglądzie.

Nowa polityka komunikacyjna WotC w społecznościówkach

Wizardzi zmienili politykę komunikacyjną w społecznościówkach. Od teraz pracownicy firmy muszą wyraźnie zaznaczać w postach, że są w niej zatrudnieni, np. za pomocą hashtagów. To w sumie banalna ciekawostka, wiele nie wnosi i pewnie niewielu osobom rzuci się w oczy, ale gdybyście trafili na oznaczenie takie jak „wotcstaff”, nie będziecie zaskoczeni. Poza tym to trochę duch czasów i może w którymś momencie i wy będziecie zmuszeni z czegoś podobnego w jakimś korpo korzystać. To także jedyny njus z weekendu, w którym odbywał się San Diego Comic-Con. Wizardzi można było tam spotkać, ale żadna nowa, ekscytująca wieść przy okazji nie wypłynęła. Szkoda trochę. Będziemy musieli poczekać na PAX West, które dla odmiany twórcy karcianki „biorą na poważnie”, aby usłyszeć jakieś njusy na temat Kaladeshu. Na pocieszenie i na dowód, że Czarodzieje jednak byli na Comic-Conie fotka z pierwszej linii frontu. Jakby ktoś nie wiedział, ten obok Szafy to MaRo.

szafa z maro

Wspominaliśmy na facebooku także o promkach na SDCC. Jeśli przegapiliście, to możecie zobaczyć je poniżej. A tu jeszcze jedna ciekawostka w tym kontekście z reddita – animowany Gideon.

planeswalkerzy zombie

kliknij, aby powiększyć

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Jagacon 5-7 sierpnia 2016

Info od organizatora tego pięknego konwentu fantasy, na którym będziecie mogli do syta pograć w Medżiki:

„IV edycja Świętokrzyskiego Konwentu Fantastyki Jagacon, odbywać się będzie 5-7 sierpnia 2016, niezmiennie w Suchedniowie przy ulicy Sportowej 3. Magii i uroku naszej imprezy dodawać będzie czarująca, leśna sceneria, tak sprzyjających warunków można nam tylko pozazdrościć , albo stać się częścią naszej imprezy.

JAGACON_banner

Czego możecie spodziewać się po Jagaconie? Szczegóły poniżej w spoilerze:

Spoiler

Jagacon 2016Przede wszystkim mnóstwa prelekcji oraz paneli dyskusyjnych dotyczących tematów około fantastycznych – podczas nich nie zabraknie gości specjalnych (specjalistów w wybranych tematach oraz autorów książek). Dla fanów gier przewidujemy dwie otwarte 24h na dobę gralnie, jedna poświęcona elektronicznej rozrywce a druga wszelkiego rodzaju grom stołowym. Nie zabraknie także gier terenowych oraz wielu sesji RPG. Koszt akredytacji to 30zł z noclegiem i 20zł bez noclegu, bądź dla śpiących w namiotach. Przygotowaliśmy również blok konkursowy, pełny atrakcyjnych nagród. Tutaj na czele konkurs cosplay czyli najlepsze fantastyczne przebranie, z wyróżnieniem za najlepsze stroje wiedźmy i zbója. Przewidujemy także 3-dniowe bloki programowe dotyczące m.in. mangi & anime, komiksów, sci-fi, integracji, warsztatów, gier bitewnych oraz kolekcjonerskiej gry karcianej Magic the Gathering.

Miłośnicy zakupów i pamiątek muszą koniecznie odwiedzić strefę wystawców bogatą w najróżniejsze towary z zakresu fantastyki. Dla wygłodniałych lokalna pizzeria przygotuje atrakcyjną ofertę – nie zabraknie także stanowiska grillowego.

Hitami niewątpliwie będą piątkowe kino plenerowe, sobotni pokaz ognia, koncert power-metalowy, integracyjne ognisko a także niedzielny Wielki Turniej Quidditcha. W naszym programie nie zabraknie małych – dużych perełek będą nimi: pokazy gadów egzotycznych, kat krakowski zwany Smutnym Michałem, warsztaty kaletnictwa oraz warsztaty impro teatru. Gośćmi specjalnymi konwentu będą m.in. Andrzej Pilipiuk, Marcin Przybyłek oraz Kazimierz Kyrcz.

Jesteśmy znani z rodzinnej atmosfery, a także świetnych warunków dla preferujących biwak. Gorąco zachęcamy do zabrania namiotów. Startujemy w piątek o 16:00, kończymy w niedziele o 14:00. Czekamy już tylko na Was!

Magic: the Gathering

Początkujący – cały dzień będzie prowadzona nauka gry MtG dla początkujących! Każdy z uczestników ma szansę otrzymać darmową talię i indywidualny numer DCI, dzięki któremu stanie się pełnoprawnym członkiem DCI i Magicowym Planeswalkerem!

Drafty na żądanie – za każdym razem kiedy zbierze się grupa 8 osób możemy zorganizować drafta z M15, Therosa lub Khans of Tarkir. Koszt to 35 zł (redraft) lub 45 zł (1 booster w puli nagród za każdego gracza).

Piątek:

18.00 – Piątkowe granie + nocne granie.

Seria turniejów T2 i Modern’a oraz draftów do póki będzie zainteresowanie. Za każdym razem gdy zbierzemy 8 chętnych graczy ruszymy z turniejem.
Wpisowe: 8 zł – 0,5 boostera do puli za każdego gracza lub – 15 zł – 1 booster do puli za każdego gracza

Sobota:

11.30 – Truniej T2

Zapisy – 11.00
Start – 11.30
Format – T2
Wpisowe – 15 zł
Nagrody: 1 booster do puli za każdego uczestnika, koszulki, puzzle, kubki, smycze – w zależności od liczby graczy

15.30 – Grand Prix Trial – Guangzhou

Zapisy – 15.00
Start – 15.30
Format – Modern
Wpisowe – 20 zł
Nagrody: 1,5 boostera do puli nagród za każdego uczestnika, koszulki, puzzle, kubki, smycze – w zależności od liczby graczy

20.00 – Draft EMN/SOI

Koszt – 35 zł
Nagrody: Redraft R
Lub 45 zł
Nagrody: 1 booster do puli za każdego gracza

20.00 – Turniej Pauper Classic

Wpisowe – 15 zł
Nagrody – 1 booster do puli za każdego gracza

0.00 – Nocne Granie – Draft EMN/SOI

TYLKO przy wcześniejszych zapisach!
Koszt – 35 zł
Nagrody: Redraft R
Lub 45 zł
Nagrody: 1 booster do puli za każdego gracza 

Niedziela:

11.30 – Modern Tribal Deck

Bardzo ciekawy format, gdzie gracze budują swoje talie na tak zwanych Tribalach. Każda talia musi mieć motyw przewodni np.: Gobliny, Vampiry, Zombie, Ludzie. Nie wprowadzamy restrykcji co do budowy decków, prócz tego, że muszą być klimatyczne.
Zapisy – 11.00
Start – 11.30
Wpisowe – 15 zł
Format: Modern – Tribal
Nagrody : 1 booster do puli za każdego gracza, koszulki, puzzle, kubki, smycze – w zależności od liczby graczy”

[caption id="attachment_111740" align="aligncenter" width="600"]JAGACON_2016_teaser kliknij, aby powiększyć[/caption]

WMCQ Wrocław – 17 września 2016 

Wstępne info o nadchodzącym WMCQ we Wrocławiu zostało podane przez organizatora na wydarzeniu facebookowym, to jest skrócona treść:

wmcq01Mamy przyjemność po raz drugi z rzędu zaprosić was wszystkich na World Magic Cup Qualifications! Turniej odbędzie się 17 września br. we Wrocławiu, (lokalizacja TBA). Granym formatem będzie Modern. Dodatkowo, w niedzielę 18 września rozegrane zostanie PPTQ do Dublina w tym samym formacie. Obszerniejsze informacje umieścimy bliżej daty rozpoczęcia turnieju.

Przypominamy, że by uczestniczyć w WMCQ należy mieć zebrane minimum 300 Planeswalker Points w sezonie 2015/16 (Yearly Jun 01, 2015 – May 29, 2016). Osoby które zebrały w tym sezonie 3000 punktów otrzymają BYE w pierwszej rundzie! Ile posiadacie punktów możecie sprawdzić na stronie http://www.wizards.com/Magic/PlaneswalkerPoints/

  

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Temurowa ewolucja

Eldritch Evolution to raczej klimaty Moderna. W kontekście T2 się o nim nie mówi, ale czy słusznie? Tekst Briana DeMarsa sugeruje, że może to być błąd. Nawet jeśli jednak temurowy deck tego gracza nie podbije meta, to jest ciekawy i pojawi się w nim sporo intrygujących kart, których do tej pory nie widzieliśmy (i może nie zobaczymy, Sarkhana z DTK chociażby, także Whirler Rogue).

Spirity, smoki i ludziki

Zasadniczo w tym tekście Craiga Wescoe mamy opis trzech talii, które budzą spore nadzieje w związku z dojściem do puli kart z EMN. Przy okazji to można jednak traktować jako taki wskaźnik tego co gorące i co może być czarnym koniem Pro Tourów, podobnie jak to było z białym aggro przed Pro Tour Shadows over Innistrad. To są rzeczy, o których wiemy, że wyglądają na silne. Czy się sprawdzą? Zobaczymy. Warto mieć je jednak na oku.

Co powinniście wiedzieć o T2 na SCGCOL

Sam turniej nas w gruncie rzeczy nie dotyczy, ale tekst zawiera trochę interesujących uwag o T2. Michael Majors pisze tu sporo o zmieniającym się standardzie – wieszczy m.in. upadek WG tokenów, mówi o spiritach, o Bant Company, a także kilku ciekawych interakcjach, archetypach i deckach. Po trochu wszystkiego, czyli jakby o niczym bardzo konkretnie, ale i tak jest trochę rzeczy wartych poznania.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Top 9 ciekawych decków z WMCQ

Adam Yurchick przepatrzył całą masę decków z WMCQ i wybrał dziewięć najciekawszych. Jest sporo fajnych rzeczy: Grixis Twin (czyli Twin bez Twina, za to z Kiki-Jikim), BR zombie, Jeskai Thopter, Gifts Rock… to tak na start. Co oprócz tego, to sprawdźcie. Nam najbardziej podobał się chiński WBR Planeswalkers, który wygrał tamtejszy turniej, a podobny deck w tych kolorach spotkał w finale – głównym bohaterem w tych konstrukcjach była Nahiri. Ciekawie wyglądał też japoński Thing Ascension, który zrobił tam drugie miejsce. Te decki zresztą znalazły się w zestawieniu Yurchicka.

Zainteresowanych naszym polskim WMCQ zachęcamy do zajrzenia do tekstu Sodka. Opisał on tam meta turnieju i dredge’a. Możecie też zerknąć sobie do tekstu MGGG, który jak się okazuje w miarę trafił z przewidywaniami. Przy okazji przypominamy też o zadawaniu pytań Petrosowi. Niech się na Togu dzieje :)

Obecny Metagame Moderna

Rzućcie też okiem na zmiany w metagame na świecie. Spodziewaliście się, że RG Tron spadnie do Tier 1? W Polsce, na ubiegłym WMCQ całkiem nieźle sobie radził, ale nie jest to dominujący deck na międzynarodowych turniejach.

Przewodnik po Jundzie

Nic specjalnego, taki typowy opis decku z CFB od Andrei Mengucciego, skupiający się głównie na sajdboarowaniu się. Fanów Junda trochę jednak w naszym kraju jest, więc to taki ukłon w ich stronę.

Architekt i delirka

Jordan Boisvert pisze o trawersujących na delirce deckach w kolorze Sultaia. Autor sugeruje, że Grim Flayer to karta, którą zobaczymy w Modernie. W tekście także Temurowe TarmoDrazi. Oba decki całkiem fajnie opisane. A gdyby mało wam było interesujących rzeczy od Modern Nexusa, to mamy też update na temat Esper kontroli, do której linkowaliśmy tydzień temu. Ponoć poprzedni tekst spotkał się ze sporym odzewem, więc autor ciągnie temat.

Magicowa matma: Lupine Prototype

Frank Karsten sprawdza czy Lupine Prototype  może pograć w affinity w Modernie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale wychodzi mu, że przy decku złożonym pod wilczka może mieć to sens. Pytanie tylko, czy taki deck jest lepszy, czy gorszy od zwykłego affinity.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Nie ufaj sekretom morza

Joe Fiorini jak co tydzień robi przegląd tego co w Vintage piszczy. Poświęca trochę uwagi Gushowi, rozważa kwestie banów i restricted kart, porusza temat eldrazich, combo, dredge’a, a na koniec odstajemy opis decku o nazwie Two-Card Monte z Goblin Welderem, Painter’s Servantem i Grindstone’ami.

SCG Worcester i Prison kontrole

Sean Brown podsumowuje wyniki z SCG Worcester w Legacy. Sporo decklist, sporo komentarzy. Taki przegląd meta, a przy okazji trochę o prisonach – wiecie, takim archetypie decków, którego Wizardzi nie lubią, dzieci nie lubią, więźniowie polityczni nie lubią, ale lubią je starzy gracze jak Ober xD

 

PAUPER

2 Powera i 5 Landów

Zagadka – czego dotyczy tytuł? Jeśli odpowiedzieliście „Peregrine Drake’a”, to trafiliście w dziesiątkę. Alex Ullman magluje temat znowu, tym razem biorąc byka za rogi i pisząc o konkretnych deckach, w tym słoniu w składzie z porcelaną, czyli o UR Drake’u. Tekst jest krótki, ale może uświadomi wam czemu brak bana dla tej karty może robić problemy w najbliższym sezonie.

 

COMMANDER

Przeglądy EMN

Nadal mamy sezon przeglądania kart do EDH z najnowszego setu. Dlatego też dostajemy dwuczęściowy materiał Tomera Abramoviciego, w którym opisuje on najciekawsze karty do Commandera z EMN.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Archetypy EMN w enemy kolorach

Wygląda na to, że EMN będzie sukcesem w limited. Sporo osób wydaje się chwalić to środowisko, ale jak będzie – zobaczymy w przyszłości. Może się znudzi po miesiącu, ale póki co cieszmy się, bo mamy przyjemny set. Tym bardziej warto dowiedzieć się więcej, a Neal Oliver daje nam ku temu okazję, opisując archetypy w EMN w enemy kolorach. Polecamy też w ramach uzupełnienia rzucić okiem na listę rankingową najlepszych kart pod kątem limited zestawioną w jednym dokumencie, a będącą wypadkową kilku prosowych artykułów z ocenami kart – o tu jest dyskusja i lista.

Flashbacki M10

Tradycyjna porcja artykułów związanych z flashbackami kolejnego dodatku na MTGO:

 

INNE

Jeśli M:tG dba o kobiety, czemu Wizardzi zatrudniają ich tak niewiele?

Trochę o sytuacji kobiet w Magicu, ale tym razem nie od strony graczy, a twórców. Tekst nie jest agresywny, mimo że krytyczny i dotyczy drażliwego tematu, więc te osoby, które do tych kwestii genderowych podchodzą sceptycznie chyba też go mogą ze spokojem przeczytać. Chyba. z tym nigdy nic nie wiadomo. Możliwe, że w tym temacie nie można mieć spokojnej dyskusji. Ale gdyby ktoś chciał, to ma tu materiał do przeczytania i do przemyśleń. Wnioski już sami wyciągajcie.

Stan Programu

Kiedy tydzień temu nie pojawił się SotP, można się było niepokoić. I faktycznie, Jahn zachorował. W tym tygodniu na szczęście wszystko już wraca do normy i mamy tekst, choć sekcja opinii jest raczej krótka i jest w zasadzie taką zwięzła, osobistą uwagą od autora. W newsach wiele nie ma, w zasadzie jedyne co jest warte wzmianki to info o Hall of Fame Ballots. Wszyscy wydają się być za Owenem Turtenvaldem i Yuuya Watanabe w tym względzie. Poza tym proste pytanie sędziowskie o Ormendahla, damage i Gift of Tusks, decki (Resto Balance w Modernie, BUG Threshold w Legacy i Jeskai Mentor w Vintage), a na koniec ceny.

Jak wygląda modern bez banlisty?

Na to pytanie idealnie odpowiada zestawienie najlepszych szesnastu talii z turnieju „Mox Boarding House’s Latest Modern No Banned list tournament”. Wcale nie ma jakichś ultradominujących konstrukcji, mało gra Skullclamp  i Mental Misstep, nie ma Eldrazi. Niektórzy Mental Misstep uważają nawet, że format wygląda ciekawiej niż obecny modern z banlistą. W sumie, trochę się z tym nawet zgadzam.

 

:g: Finanse :g:

 

Przewidywania From the Vault: Lore

Wróżenie z fusów w zasadzie. Coś tam jednak może się uda wywróżyć, ale póki co FtV: Lore to enigma, jeśli chodzi o fakty. Takie przewidywania może jednak warto brać pod uwagę, choćby ze względu na stronę finansową. Ta lista tu wcale nie wygląda na taką głupią. 

P.S. tu macie listę nadchodzących niebawem produktów Wizardów:

  • From the Vault: Lore – 19 sierpnia. 
  • Conspiracy: Take the Crown – 26 sierpnia.
  • Duel Decks: Nissa vs Ob Nixilis – 2 września.
  • Kaladesh – 30 września

Infografika wartości Setów standardu

Quite Speculation przygotowało grafikę przedstawiającą jak kształtowały się do dziś ceny poszczególnych setów standardu. Niekwestionowanym liderem jest Shadows over Innistrad, zaraz po nim Magic Origins. Oath of the Gatewatch na szarym końcu.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)
  2. Spell Queller (Eldritch Moon)
  3. Gisela, the Broken Blade (Eldritch Moon)
  4. Tamiyo, Field Researcher (Eldritch Moon)
  5. Emrakul, the Promised End (Eldritch Moon)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy 25-07-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl