Przegląd Prasy #150 – Inwencje na prezent i świąteczny spokój

Jak pewnie sami się spodziewacie, zbyt wiele nie mogło się wydarzyć w ubiegłym tygodniu, ale tradycyjnie, nie poddając się szukaliśmy wszystkiego co było godne uwagi w newsach i artykułach dotyczących Magica. Wizardzi w ramach świątecznego „daru” zaprezentowali Inwencje, które znajdziemy w Aether Revolt.

Dziś więc będzie na pewno spokojniej. Trochę mamy teraz okres podsumowań, zwłaszcza w T2. W Modernie stagnacja, choć jest parę ciekawych decków. Ewidentnie żywy jest Commander, nadal pod wpływem C16. Szczególnej uwadze możemy też polecić tekst PVDR, a także sędziowskiego njusa o wyborze Regional Coordinator Leadera. Ale nadal czekamy na nowy rok i więcej spojlerów AER.

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Sędziowskie wybory

Ogłoszono Regional Coordinator Leadera, czyli taką osobę zajmującą się koordynacją działań sędziów regionalnych. Warto o tym powiedzieć z dwóch powodów. Po pierwsze, przypomina to o nowym sposobie organizacji pracy sędziów (chodzi o redukcję poziomów z pięciu do trzech i resztę zmian strukturalnych), a także kadencyjności funkcji specjalnych. Po drugie, na rok 2017 wybrany został Sebastian Pękala. W linku znajdziecie fragment jego aplikacji, do którego przeczytania także zachęcamy. Sebolowi zaś gratulujemy i życzymy powodzenia w roli RCL!

Inwencje „w prezencie”

Wizardzi w ramach prezentu na gwiazdkę pokazali zestaw inwencji, które będzie można trafić w nadchodzącym Aether Revolt. Co prawda brakuje jeszcze dwóch w spisie (są 22 na 24), ale mają być w tych slotach brakujące inwencje z Kaladeshu. Tu można dodać, że wielu spodziewało się Planar Portalu, licząc na wciągnięcie Phyrexian do fabuły Są spore narzekania na nowe wynalazki, bo z jednej strony trafił się w nich np. Ornithopter i parę innych kart, które nie zachwycają (w Kaladeshu były lepsze). Ponadto są wątpliwości co do selekcji tych kart. Niektórzy chcieliby po prostu coś innego. Z drugiej, jest też parę kart, które i finansowo, i wizualnie, i dla kolekcjonerów, są satysfakcjonujące. Nawet wspomniany Ornithopter może mieć wzięcie, bo sporo redditowców się nim podniecało, twierdząc nawet, że to najładniejszy Ornithopter w Magicu. Nawet on więc będzie coś warty, zwłaszcza dla tych graczy, którzy bawią się Affinity. Tron też coś miłego tu znajdzie.

A słówko o cenach tych inwencji w sekcji „Finanse” na końcu przeglądu.

Wyznanie żonierza

W tym tygodniu niema oficjalnej opowieści ze świata Magica. Jest za to całkiem zgrabny fanfic, który jest na tyle fajny, że warto go zamieścić w takim miejscu. Choćby dla porównania z oryginalnymi opowiadaniami. Wam zostawiamy ocenę czy to lepsze, czy gorsze od oficjalnych tekstów.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Super Sunday Series Championship 2017

Dla większości z nas będzie to bardziej turniej-ciekawostka, ale warto o nim wspomnieć, bo zagra tam jeden reprezentant Polski. Podczas warszawskiego Grand Prix 2016 na SSSC zakwalifikował się Adam Strzelecki z Brwinowa. Pogra tam w formacie mieszanym: rundy 1-3 will Booster Draft z Kaladeshu, rundy 4-7 w modernie, a potem Top 8 Booster Draft z Eternal Masters. Życzymy powodzenia, zwłaszcza, że nagrodą za pierwsze miejsce jest sympatyczne 6000$. W turnieju zagra niecałe 50 osób a nagrody pieniężne są od miejsca 16 (pozostali dostają boostery).

Grand Prix Praga 27-29.01.2017

Chyba pierwszym masowym premiere eventem na żywo, który zainteresuje Polaków w Nowym Roku będzie Grand Prix u naszych sąsiadów. Do Pragi wybierzemy się w styczniu na sealedowanie i draftowanie bloku Kaladeshu (już z Aether Revolt). Rejestracja online dostępna tutaj. Organizatorem jest TournamentCenter.eu, promką za udział w main eventcie jest Progenitus.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

2016: R.I.P.

Tekst Brandona Isleiba może się wam wydać toporny trochę, ale to był jednak leitmotiv tygodnia. Może to przez post twitterowy Sama Stoddarda z pytaniem o to, jakie jest aktualne T2. Może to po prostu koniec roku. Może kumulują się wszystkie narzekania na T2, które nie jest najgorsze w historii, ale też nie sprawia aż tak dużej przyjemności graczom, aby tłumnie przebywali w sklepach na FNMach i innych turniejach. Isleib wylicza błędy i problemy związane z T2, podsumowując Standard za rok 2016. A na dowód, że to nie jedyny tekst tego typu, dołączamy jeszcze materiał Briana Braun-Duina. Omawia on tam dwa proste sposoby na to, aby T2 było lepsze – nie drukowanie kart działających na zasadzie „wygrywasz grę” i drukowanie efektywnych reaktywnych kart. Tam też jest wspomniany post Stoddarda. Tak czy siak, Standard ostatnio nie ma dobrej prasy.

VILQ, którego znacie pewnie z Manavault.pl i tekstu o netdeckingu na togu, podrzucił nam na facebooku także linka do artykułu z Manaleak.com. Autor wypowiada się w podobnym tonie jak Braun-Duin, choć idzie jednak trochę za daleko, sugerując by R&D nie puszowało kart pod Standard. Jak bardzo by bowiem nie kombinować, karty jakoś magicznie się nie zrobią same dobre, czego by autor oczekiwał: „Especially stop pushing cards. Let cards find their home by themselves.”. One same sobie domu nie znajdą. Ponadto, łatwo trochę mówić po fakcie. Autor nie daje Wizardom miejsce na błędy. Nie żeby mieli je popełniać, ale pomyłki są nieuchronne. Większe reaktywność, lepszy balans i bardziej wyrównany power level setów to jednak sensowne żądania (także obecne u BBD). Zresztą, może macie inne zdanie. Jak by nie było, problem z T2 jest, a tekst podesłany od VILQa jest na tyle dobrym uzupełnieniem, dobrze napisanym i aurgumentowanym, że warto go do przeglądu dołączyć.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Obserwując zmieniający się format

Jordan Boisvert komentuje aktualną sytuację w Modernie, wyciągając parę ciekawych rzeczy. Wspomina o zmianach w Infekcie i Tronie. Jest też Grixis Delver. Generalnie jednak o ile na decklisty w tym tygodniu w Modernie akurat dość dużo zwracano uwagi, o tyle jakichś bardziej intrygujących artykułów nie dostrzegliśmy.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Dajcie Frontierowi szansę…

albo jej nie dawajcie (Video). Pierwszy link prowadzi was do krótkiego tekstu, w którym autor nas przekonuje, aby spróbować dać się wciągnąć we Frontiera. Drugi link to krytyczna wypowiedź Profesora z Tolarian Community. Zwraca on uwagę głównie na negatywy. Jak by nie było, jeśli jakiś temat ostatnio polaryzuje graczy to właśnie Frontier i ich nadzieje z nim związane. Nie jest to jakiś mocny spór, ale to jeden z dominujących tematów.

Rankingi czarów

Dorzucamy jeszcze ciekawe zestawienie rankingów kart frontierowych z podziałem na najlepsze instanty i sorcery

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: SCG Players Championship

Sean Brown w tym podsumowaniu przygląda się wynikom turnieju SCG w kontekście Legacy. To niby tylko trzy rundy do analizy, ale jednak gracze na wysokim poziomie. I to głównie omówienie talii z tego eventu składa się na przegląd w tym tygodniu.

Przewodnik po czterkolorowym delverze

Taki typowy, ale całkiem solidny primer, opisujący talię do Legacy. Pisany jest przez Bena Friedmana i zaletą jest to, że on ten deck pilotuje od dłuższego czasu i z nim eksperymentuje. Okrasza go zresztą chyba nieco bardziej wnikliwym komentarzem niż zrobiłby to ktoś, kto tylko znalazł listę gdzieś w ligach. Przy okazji zainteresowani Delverem jako takim mogą też rzucić okiem na relację z turnieju w pokrewnym dla Legacy Vintage’u, w którym Jaroslava Stefankova opisuje jak jej poszło w listopadowym Power Nine Challenge. Jak wolicie zostać przy Legacy, a do tego jesteście początkującymi graczami, to dla was jest ten materiał od Rieda Duke’a. Robi on w nim mały przegląd formatu.

Vintage 101: Czas Gleemoxa

Wiecie, że istnieje taki Mox, który był online’owym żartem? Jeśli nie wiecie, to nie ma się co dziwić. Karta Gleemox nie jest nawet w gathererze, a rozdawali go Wizardzi z jakiejś okazji. Co zabawne, karta ma nawet napisane, że Gleemox jest zbanowany. Mimo to nagle się okazało, że Gleemoxem jednak można grać w eternalach i od razu trafiła do Vintage’owego Paradoxical Outcome Storma. Bug szybko poprawiono, ale i tak niezła wtopa. Joe Fiorini o tym pisze właśnie. Poza tym pisze o nowym Tezzerecie, nie licząc na jego wielki potencjał w formacie. Dostajemy też dwa spisy Tezzeratora (czyli coś dla miłośników Prison Controli) oraz ryby. To one to chyba na Wigilię.

 

 PAUPER

Magical Christmas Land

Alex Ullman w tym tygodniu sięga po talię o nazwie Golgari Lands, aby zmodyfikować ją dodając czerwony. Mówi tu o tym jak do niej doszedł i trochę o matchupach. Czy talia jest faktycznie dobra i warta grania? Trzeba by potestować. Na pewno jednak jest oryginalna i dość świeża w meta, więc warto się jej przyjrzeć przynajmniej na zasadzie ciekawostki.

Mono W Tokeny

A tu mamy z kolei pauperowe tokny, czy też jak kto woli Soul Sisters od Jake’a Stilesa. Deck jest tani, całkiem sympatyczny. Jak chcecie o nim dowiedzieć się więcej, to zerknijcie do tekstu.

 

COMMANDER

Top 10 generałów 2016 roku

Zestawienie Bruce’a Richarda, w którym możemy zobaczyć 10 najciekawszych legend z roku 2016. Zestawienie oczywiście subiektywne, ale nastawione na fun z gry. Wielkich kontrowersji chyba jednak nie będzie?

Jak złożyć deck na Atarce z FRF

Sheldon Menery odpowiada w tym tekście na maila, w którym jest proszony o pomoc w złożeniu decku na Atarka, World Render. Możemy więc zaobserwować jak Menery podchodzi do kwestii składania takiej talii. Lektura może się przydać tym, którzy mają kłopoty ze składaniem własnych decków. Dodatkowo mamy tu też spis na Karrthus, Tyrant of Jund.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Draftując silne decki w Kaladeshu

Ryan Saxe dzieli się z nami doświadczeniami ze swoich gier i pokazuje jak draftować w Kaladeshu dobre decki. Skłania się przy tym raczej w stronę kontrolnej gry, ale dostrzega też jego agresywną stronę. Lektura tego tekstu może dać materiału do refleksji o specyfice formatu, znaczeniu krzywej w nim, power levelu kart i odpowiednim balansie decku. Informacje trochę bardziej szczegółowe mieszają się tu z tymi bardziej ogólnymi. Spostrzeżenia przydatne dla zaawansowanych uzupełnione są wiedzą, którą można uznać za podstawy draftowania w ogóle. Trochę jednak jeszcze czystego Kaladesha pootwieramy, więc jak ktoś zamierza draftować online lub na żywo, może śmiało zerkać.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy ostatni set z modernowych flashbacków. Będzie to Magic 2014. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Twój pierwszy Pro Tour

Materiał dla tych, co wybierają się na Pro Tour po raz pierwszy, aspirują do wyjazdu kiedyś w przyszłości, a także dla rzeszy ciekawskich. Znajdziecie tu porady i spostrzeżenia PVDR, które powinny wam pomóc z takimi trochę technicznymi kwestiami jak bilety, hotel i tym podobne. Na pewno taki tekst to potrzebna rzecz.

Drapht dookoła świata

Całkiem fajna inicjatywa Raphaela Levy’ego. Wygląda na to, że będzie cała seria, w której Raph będzie podróżować po świecie, przedstawiając nam różne kraje i pokazując nam magicowe community z nich. W tej edycji mamy okazję zawitać do RPA, gdzie Levy został zaproszony przez jednego z graczy na Cube Drafta. Co prawda filmik nie jest jakiś bardzo bogaty w treść, ale liczymy na to, że się to jeszcze trochę rozkręci. Tak czy siak, koncept zacny i warto docenić.

O tilcie

Mark Nestico wraca do tematu tiltowania. Radzi jak sobie z tym radzić i posługując się przykładami omawia tę kwestię na różne sposoby w typowym dla siebie lekko ironicznym stylu. Jak rzucasz stołem, bo oponent znowu dobrał z czuba, a ty nadal nie dostałeś tego upragnionego drugiego landa, to zerknij tu. Zresztą teksty z psychologii gier polecamy czytać co jakiś czas, ot dla odświeżenia tematu.

Proxy z future-sightową ramką

Ciekawostka dla miłośników ramek z Future Sight. Jeśli podobały się wam te alternatywne ich wersje z tego dodatku, to ktoś wrzucił do nich w wyższych rozdzielczościach obrazki kilku stapli. Możecie zobaczyć m.in. jak wyglądałby w nich Jace, the Mind Sculptor czy Arid Mesa. Kart wiele nie jest, ale są ładne.

Stan Programu

W njusach ciekawszą rzeczą, na którą wskazuje Jahn, jest mała zapowiedź Wizardów dotycząca przyszłorocznych coverage’ów. Szczegóły w linku. W sekcji opinii Jahn skupia się na obecnym Standardzie. Tytuł, którym jest ona opatrzona, czyli „Niefajny”, mówi w zasadzie wszystko. W deckach BUG Delirum w T2, UB Mill w Modernie, Burn w Pauperze i BUG Aluren w Legacy. Na koniec mamy ceny (T2 raczej w górę, Modern w dół z wyjątkiem skoku Golgari Grave-Trolla, Eternale raczej w górę).

 

:g: Finanse :g:

 

Frontierowe finanse: karty, które warto mieć na oku

Frontier miał i ma ogromny wpływ na ceny kart. Jak przekonuje SaffronOlive, jeśli faktycznie coś z tego Frontiera będzie, to najlepszy moment, aby się wkupić w karty. Które karty należy mieć na oku? Odpowiedź w tym przeglądzie set po secie.

Finansowe podsumowanie tygodnia

Komentarz z MTGStocks odnośnie zmian w cenach kart. W tym tygodniu na oku warto było mieć: Avatar of Slaughter, Al-Abara’s Carpet, Ajani Steadfast, Jace, Vryn’s Prodigy. Częściowo to przez EDH, częściowo minibuyout, a częściowo Frontier. Dodatkowo Goldfish donosi, że online boostery są teraz dość tanie, więc jak ktoś potrzebuje, to może warto ich kupić więcej. Kosztują teraz tylko 2,3 tixa i jest spora szansa, że wraz z pojawieniem się Aether Revolt ceny wzrosną. Wizardzi mogą jednak zaktualizować Treasure Chesty i może wypadać mniej paczek z nich, co też trzeba brać pod uwagę.

Inwencje Aether Revolt

Mamy tu rozpiskę z reddita wraz z prognozowanymi cenami Inwencji z Aether Revolt. Trzeba to traktować orientacyjnie, oczywiście, ale daje jakieś pojęcie o wartości kart. Warto dodać, że jakkolwiek artefakty KLD wyglądały na nieco bardziej potężne, to i tu jest parę chase erek. Choćby Ensnaring Bridge, Chalice czy Ravager. To zaś oznacza, że prawdopodobnie ludzie będą kupować więcej boxów, więcej boxów będą otwierać sklepy, a w efekcie ceny singli z AER będą mniejsze, bo będzie ich na rynku bardzo dużo. Tani standard to jednak coś, czego chyba wszyscy chcemy?


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Tezzeret the Schemer (Aether Revolt)
  3. Ajani Steadfast (Magic 2015 Core Set)
  4. Tireless Tracker (Shadows over Innistrad)
  5. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Święta, Aether Revolt i inwencje

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (