Przegląd Prasy #153 – Prereleasy Aether Revolt

Za nami prereleasy Aether Revolt, czyli drugiego dodatku z bloku Kaladesh oraz srogie bany w modernie i constructed. Za nieco ponad dwa tygodnie za to będzie rozgrywany Pro Tour. Zbliża się więc delikatne kształtowanie nowych metagame w obu formatach constructed. Niebawem też wielu z nas zagra na Grand Prix Praga, gdzie powalczymy w limited Kaladeshu z Aether Revolt i sporo dowiemy się o tym środowisku limited.

Pora się doszkolić, poczytać prosów i analityków magicowych, aby być gotowymi na nowe wyzwania. Zapraszamy do lektury dzisiejszej prasówki!

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Turniejów w rodzaju GP i podobnych w minionym tygodniu nie było. Mieliśmy za to prereleasy i zachęcamy was do dzielenia się wrażeniami z nich. Jak nie u nas, to na przykład w tym temacie na mtgnews.pl, albo w społecznościówkach, ale dzielcie się swoimi decklistami i historiami z pre.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Standard

Sam Stoddard szczerze i w miarę szczegółowo jak na Wizardów opisuje kwestię ostatnich banów w T2. Wyjaśnia co się stało, skąd biorą dane (MTGO), jakie jest aktualnie podejście do banów w związku z dodatkowym okienkiem na ich robienie, a także uspokaja, że wnioski są wyciągane. Przekonamy się o tym w kolejnych setach.

Reakcje na bany

A skoro już jesteśmy w temacie banów, to jako że temat obejmuje dwa formaty i wiąże się z istotną decyzją Wizardów, to warto wspomnieć jeszcze tu o reakcjach graczy, o których nie wspominaliśmy w poprzednim tygodniu. Josh Silvestri podszedł do tematu w dość opisowy sposób, bardziej skupiając się na przedstawieniu tego, co się stało niż ocenie, choć i ten element jest tu obecny. Podobnie do tematu podszedł Seth Manfield. Element oceny jest silniejszy u Kerry’ego Meyerhoffa, który stara się nas przekonać, że to w sumie dobre bany były i że ich potrzebowaliśmy.  Z kolei Craig Jones pisze o tym, jak można było tego całego bałaganu uniknąć. Nie są to nowe argumenty, ale dobrze podsumowują ostatnie decyzje designerów i developerów – w gruncie rzeczy Sam Stoddard przyznał tym zarzutom część racji. Była też debata (video) na Tolarian Community College. Zrozumieć bany próbował też SaffronOlive. Nieco bardziej oryginalnie do tematu podszedł Brian Braun-Duin. Jego kolega z TCG też twierdzi, że niebo nie spadnie nam na głowy, ale jest bardziej krytyczny. W sumie podobną opinię ma trochę do tej Craiga Jonesa, ale najciekawszy tam jest wniosek, że Magic stara się znaleźć swoje miejsce w świecie między grą na żywo a grami mobilnymi. I to jest źródło problemów i banów, a także decyzji developmentu.

Generalnie w tym wszystkim dominowała jednak rzecz – gracze są zadowoleni, albo przyjęli wiadomość z satysfakcją, albo ze zrozumieniem. Kontrowersje jakieś były, ale raczej indywidualnych i mniej znanych graczy. Pro-community jest raczej na tak, a ruch choć był zaskoczeniem, raczej się spodobał i został zaakceptowany. Jeśli są jakieś wątpliwości małe, to tylko w kontekście Reflector Mage’a, ale też raczej na zasadzie zdziwienia niż oburzenia. Ostatnio rzadko kiedy community jest tak zgodne i spolegliwe w kwestii tak głośnej.

Nie będzie pre AER i inne wieści z MTGO

Ech, Wizardzi jak już coś fajnego zrobią, to zaraz potem wyskoczą z czymś nowym, „lepszym”, że tylko zębami zgrzytać z frustracji. Pre Kaladeshu wreszcie były zachęcające do grania jeśli chodzi o wpisowe i nagrody. Wizardzi uznali jednak, że z nich zrezygnują na rzecz normalnych sealedów, tłumacząc to konfuzją graczy nieogarniających różnicy między pre a zwykłym sealedem, niedogodnym, bo krótkim i ograniczonym, czasem na grę. Można temu dać wiarę, można próbować doszukiwać się kwestii finansowych (było nie było, do systemu trafiało w ten sposób mnóstwo folijek), ale jak by nie było, to po prostu szkoda. Co pre, to jednak pre. Nie bądźcie jednak zaskoczeni, że tych eventów 25 stycznia na MODO nie będzie.

Poza tym czeka nas nowa kolejka draftowa w stylu Hearthstone lub Magic Duels, gdzie gramy jedną grę bez sajdowania się. Draftujemy, a potem dołączamy do gry, kiedy nam pasuje jak w normalnych ligach. Zabawa się kończy, gdy zdobędziemy 7 zwycięstw lub przegramy 4 gry. Podobnie działa Arena w HSie. Zobaczymy czy będzie to się cieszyć popularnością, bo wpisowe wynosi 120 tixów/PPków/produkt, a wygrać można maksymalnie 120 PP. Czyli wychodzimy na zero + produkt, zakładając, że do tych 7 winów dobijemy. Są też pomniejsze zmiany dotyczące innych eventów, ale raczej kosmetyka.

Trzecia ważna zmiana dotycz Chestów. Boostery w nich okazały się pomyłką – tak twierdzą Wizardzi – bo zalały rynek. W związku z tym, zamiast zmodyfikować ich liczbę w skrzyniach, wracamy do PPków. Mamy też nowy zestaw curated cards. Ciekawe jak ukształtują się nowe ceny i co będą warte Chesty.

Przy okazji tych onlinowych zmian warto wspomnieć, że pracę dla Czarodziei zakończył Worth Wollpert. W tym kontekście ciekawszy jest jednak wcześniejszy tweet, w którym pisał o ciężkim dniu i walkach, których nie widzimy. Ciekawszy, bo szykują się zmiany w kwestiach związanych z sieciowym Magiciem, ale o tym szerzej w Stanie Programu w dziale Inne. Po czyjej stronie Worth był? Czy jego przegrana to dla nas dobry znak, czy może wręcz przeciwnie – będzie już tylko gorzej? Czy to był moment, w którym dowiedział się o zwolnieniu? Pewnie tak do końca to się nie dowiemy nigdy, ale skutki tej decyzji na pewno za jakiś czas odczujemy na własnej skórze (liczymy na przyjemny masaż zamiast bicia bambusem).

Drobna zmiana co do pile shufflingu

Rzecz w sumie błaha, ale nadal znaleźć pewnie można osoby, które korzystają z pile shufflingu. Już wcześniej były ograniczone, ale teraz będzie można tak sortować karty (właściwie – liczyć je) tylko raz na początku gry. Nie wpadnijcie zatem w pułapkę przyzwyczajenia na GP Praga i pamiętajcie o tym. Pamiętajcie też, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze wołać sędziów – nie tylko w związku z pile shufflingiem.

Część zmian wspomnianych w powyższym linku jest omówiona także tutaj. Tylko w ludzkich, bo sędziowskich, słowach. Z perspektywy grających na GP może ten link być zresztą nieco ważniejszy i bardziej użyteczny.

Niebo nad Ghirapur

Jakoś tak wyszło długo w tym przeglądzie, więc tu krótko – kolejna część magicowych opowieści, dla tych, dla których ważna jest fabuła Aether Revolt.

Ancestral… co?

Jeszcze ciekawostka na koniec, na którą mogliście trafić przeglądając mtgnews.pl (do czego linkujemy), salwację lub info o GP Vegas. Playmata sugerowałaby jakoby przedruk Ancestral Recall (będące na Reserved List) i wywołała trochę spekulacji. Jak się okazało, z dużej chmury mały deszcz, ale o sprawie warto wspomnieć także i dlatego, że bardzo szybko zareagował Goldfish, który dołączył do swej oferty matę z ancestralową złotą rybką. I jak to w komentarzach napisali, szkoda, że mata nie nazywa się „Ancestral Fishions”

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Praga 27-29.01.2017

W Pradze rozgrywane będą sealed i draft bloku Kaladeshu (już z Aether Revolt). Organizatorem jest TournamentCenter.eu, promką za udział w main eventcie jest Progenitus. Rejestracja online była dostępna tutaj i praktycznie wyczerpano limit. Jak oddawaliśmy ten przegląd to były jeszcze ze 3 miejsca wolne (organizator aktualizuje co jakiś czas ze względu na osoby wycofujące się z różnych przyczyn i tak zwalnia się kilka miejsc co tydzień, ale już coraz mniej). 

PPTQ do Kyoto w Szczecinie

Takich imprez nie ma zbyt wiele w Polsce, dlatego objęliśmy ją swoim patronatem! – Prócz dobrego Magicowego grania, i sporych nagród, cała impreza będzie transmitowana na żywo, a sama transmisja będzie komentowana przez prowadzącego. Według zapewnień organizatora pojawią się też wywiady z graczami i analizy poszczególnych meczy. Oglądać stream z eventu będziecie mogli na naszym psychatogowym fanpage’u oraz na @MTG Szczecin INFO lub Twichu – @MTG_SZN. Organizatorem całego wydarzenia jest Maciej Myszkowiak, znany Wam jako Mysza. Wspierają go: @MTG Spot oraz @Pizzeria Stettin. Na turniej zapisało się do tej pory ponad 30 osób! Liczymy, że będzie to największe PPTQ w Sealed Deck w Polsce. Przyjdźcie sami i przekonajcie się już w tą sobotę!

Data: 21.01.2017 – SOBOTA
Godzina: zapisy 10:30; -> START 11:00
Format: Sealed Deck Aether Revolt (swiss + top8 draft)
Wpisowe: 120 zł lub 30 euro
Limit osób: brak
Miejsce: Szczecin – Stadion Pogoni Szczecin – STREFA VIP
Organizator: Mysza
Sędzia: Jerzy Sikorski – 2 lvl; Myszkowiak Maciej – 1 lvl
REL: Competitive
NAGRODY:
– ZAPROSZENIE na RPTQ KYOTO
– 4 boostery od osoby do puli nagród (lub gadżety zamiast boo)
– dodatkowe 2 boostery Aether Revolt od osoby od MTG Spot!!
– DRAFT Aether Revolt w top 8
– kupony na pizze
Dzień później, 22.01.17 rozgrywane będzie GPT Barcelona w Sealed Deck Aether Revolt

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Decki do T2 z AER

W obliczu banów Frank Karsten spekuluje na temat decków, które mogą się pojawić po wejściu najnowszego dodatku do Standardu. Jest tu kilka ciekawych sugestii, m.in. WG Tokeny, trochę o Saheeli kocie, ale też bardziej oryginalne jak Mimic Engine Combo.

O skutkach banów, ich ocenie, a także potencjalnych zastępstwach kart w T2 możecie poczytać za to w tym tekście Xgera z PureMTGO.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Szkice modernowych decków z AER

PVDR przygląda się kilku deckom, do których łatwo można wsadzić karty z nowego dodatku. Mamy tu Grixisa, BG Eldrazi, Storma i Rallier Zoo. Warto rzucić okiem na nowinki w tych archetypach. Szczególnie barwnie wygląda Zoo z opcją ataku w trzeciej turze za 17 dmg przy nut drawach.

Obliczanie indexu Fatal Pusha

Na pierwszy rzut oka tekst o jednej tylko i wyłącznie karcie może się wydawać nie wart uwagi. Jeśli jednak chcecie zrozumieć, co Fatal Push znaczy dla Moderna, zajrzyjcie do tekstu Sheridana Lardnera. To merytoryczny artykuł, dokładnie analizujący meta, decki, itd. Solidna robota z dołączonym na dokładkę komentarzem odnośnie banów.

O banie Probe’a i Trolla

Jeden z dwóch tekstów z Modern Nexusa o konsekwencjach banów. Drugi znajdziecie tutaj, on uwzględnia także Aether Revolt. Jest też trochę o meta i spodziewanych tu zmianach.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Nic wyjątkowego nie znaleźliśmy w kwestii artykułów, za to prezentujemy decki, które wyróżnione zostały na CFB.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: GP Lousiville i AER

W tym tygodniu Sean Brown analizuje wyniki ostatniego GP w Legacy, a także przygląda się kartom z AER, które mogą pojawić się w Legacy.

Wygrywając Sultaiem w Louisville

Nie mieliśmy okazji pooglądać Reida Duke’a w akcji, ale mamy okazję poczytać, jak wyglądała droga do zwycięstwa w Grand Prix z jego perspektywy. Więcej tu o samym decku niż przebiegu turnieju, ale to i tak więcej niż zaserwowali nam Wizardzi. Tu z kolei możecie zobaczyć perspektywę Kyle’a Boggemesa, który zajął 13 miejsce na tym turnieju z Esper Stonebladem, a także mamy przewodnik po Infekcie od Setha Mansfielda. On zakończył rywalizację tam w top32. Też nieźle.

 

 PAUPER

Pauperowa Revolta

Innymi słowy – co Aether Revolt oznacza dla paupera zdaniem Alexa Ullmana. Jak się okazuje, wcale nie aż tak dużo, co w sumie nie dziwi. Zobaczymy jednak, a póki co możemy przeczytać jego analizę dodatku.

Kuldotha Boros

Zastanawiacie się czemu WR Tokeny są tak dobre w aktualnym meta? Tu możecie to sprawdzić. Arctic_Ghost analizuje deck i wystawia mu ocenę.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

75% przegląd AER pod kątem EDH

I zaczyna się, jak zawsze co dodatek, przeglądy kart i recenzje dodatku. Tu z punktu widzenia Jasona Alta i jego wizji Commandera jako formatu, w którym chcemy wygrywać, ale nie być opresyjni.

Przegląd AER, cz 1: W, U i B

A to mniej więcej to samo co powyżej, ale ze strony Goldfisha od Tomera Abramoviciego.

Przegląd AER

I ostatni w tym tygodniu tekst, do którego linkujemy, a który robi recenzję poszczególnych kart w kontekście EDH. Ten jest od Sheldona Menery’ego.

Ciekawe decki:

 

 LIMITED

Analizy i spoilery

Powyższy link prowadzi do naszej analizy Aether Revolt. Tam znajdziecie wszelkie linki związane z nowym dodatkiem, do których warto zajrzeć. Są niemal na samym dole tekstu. Od analizy LSV, przez tę Omniszrona, po naszą video analizę Sołtysa i inne.

Bliższe spojrzenie na mechanikę Revolt

Revolt tak jak niegdyś Morbid jest ciekawą mechaniką, która wymusza podejmowanie trudnych decyzji u graczy. Neal Oliver przygląda się bliżej kreaturom i czarom z Revoltem, oceniając ich skuteczność. To drobna, ale istotna, kwestia dla zrozumienia specyfiki nowego formatu.

 

INNE

Koniec rundy według stref

Sophie Pagès, sędzia L3, przygotowała tekst, który jest skierowany w gruncie rzeczy do sędziów, ale polecić go można także zwykłym magicowcom. Pokazuje bowiem od kuchni z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć sędziowie w czasie dużego eventu. Może Was to po prostu zainteresuje, a może po prostu docenicie bardziej pracę sędziów. Tekst dotyczy jednego z aspektów organizacji turnieju, tzw. End of Rund Procedure, czyli procedury końca rundy. Zerknijcie tu, będziecie pod wrażeniem tego, jak merytorycznie sędziowie podchodzą do tematu, jak wiele event typu GP wymaga przygotowań (a to tylko część wszystkich działań) i jak starają się sprawić, aby wszystko przebiegało sprawnie.

Życie Marshalla Sutcliffe’a, treściotwórcy i komentatora

Króciutki, ale sympatyczny wywiad z Marshallem Sutcliffem, jednym z bardziej rozpoznawalnych i popularnych komentatorów Magica. Zestaw pytań standardowy – od tego jak się w Magicu znalazł po to jak widzi swą rolę w Magicowej społeczności.

Komiks

Taka tam znajdźka z reddita, czyli krótki komiks o tym, jak Griselbrand spotkał elfy. Ot, kolejny zwykły dzień w Legacy.

Stan Programu

Pisaliśmy wcześniej o tych zmianach na MTGO i o uszczegółowieniu jednej kwestii przy Stanie Programu. Chodzi o pierwszy njus, o którym Jahn wspomina, cytując go:

Wizard President Outlines New Online Directions: Wizards President Chris Cocks has announced that Wizards will be creating a new Digital Games Studio, which pulls in outside designers and talent. MTGO is going to be housed in that area. The article is short on specifics, but you can expect endless speculation about what it all means.”

W środku macie linka, w którym wszystko jest dokładniej opisane, ale najważniejsze jest to, że MTGO trafi do zupełnie nowego, nowo tworzonego studia. Pytanie czy to zapowiedź nowego klienta, hybrydyzacja MTGO i Duelsów, czy też szanse na nowy rozwój dla aktualnej platformy, lepszą stabilność, itd. To się okaże w przyszłości, ale jakkolwiek o wiadomości tej nie usłyszycie za wiele, to jest to ważny znak, że coś się z cyfrowym Magiciem dzieje i dziać będzie.

Poza tym Jahn trochę o banhammerach informuje, a w sekcji opinii – żadna niespodzianka – też o nich pisze. W deckach RG Energy (T2), titan Shift (Modern), True-Name BUG Reida Duke’a (Legacy) i Landstill w Vintage. Na koniec ceny, mocno pod wpływem banów.

 

:g: Finanse :g:

 

EV Aether Revolt

Otwierać boxy AER czy nie? Oto jest pytanie, na które odpowiada SaffronOlive w swym tradycyjnym tekście. Werdykt? Raczej nie. Ale dla argumentacji wejdźcie do tekstu. A jako uzupełnienie tego tekstu mamy finansowe przewidywania AER od Craiga Wescoe.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  2. Saheeli Rai (Kaladesh)
  3. Emrakul, the Promised End (Eldritch Moon)
  4. Gitaxian Probe (New Phyrexia)
  5. Ugin, the Spirit Dragon (Fate Reforged)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

ceny po banach i prerelease Aether Revolt

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (