Przegląd Prasy #155 – Grand Prix Praga i Grand Prix San Jose

Za nami Grand Prix Praga i Grand Prix San Jose, które były pierwszymi wizardowskimi turniejami w nowym bloku limited, ale też są świetnym przetarciem w tym formacie dla graczy wybierających się na Pro Tour za tydzień. Prosi wykorzystali okazję i tłumnie wybrali się na oba eventy (a zwłaszcza na GP Praga), zresztą potwierdzając na nich swoją klasę. Formaty constructed przetestowano dla odmiany na SCG Richmond.

W Pradze pojawiła się też spora grupa Polaków i choć w kasie skończyły tylko dwie osoby, to dość duża liczba osób zdobyła Pro Pointy, weszła do Day 2 i nazbierała dość dużo zwykłych, meczowych punkcików. Tydzień przyniósł także trochę info od Wizardów, a także artykułów i decklist z fansite’ów, które warto zobaczyć. Zapraszam do przeglądu!

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Praga 2017

To był trudny turniej, nie tylko dla graczy (najbardziej losowy format, czyli sealed, masa prosów na sajcie, dużo alkoholu w Czechach i trudne parkowanie w mieście owocujące mandatami i blokadami na kołach), ale także dla sędziów i organizatorów, którzy w piątek walczyli z pożarem i musieli ogarnąć masę ludzi. Ba, nawet w sobotę mieliśmy na jednej z sal stroboskopowe oświetlenie.

W main evencie zagrało ostatecznie 1997 osób (aczkolwiek planeswalker pointsy pokazują mi 2005). Zagrała masa Polaków, ale z lenistwa policzyliśmy tylko tych, których można znaleźć w standingach po tagu „[pl]”, a było ich 108. Dzień drugi zrobiło 32 zawodników. Ostateczne wyniki Polaków, którzy coś urwali z main ewenta zgapiliśmy z forum MtgNews (dzięki JoeSchmoe za zestawienie):

W kasie skończyli:

18 Konieczny Dominik 36, $500 i 3 Pro Pointy
59 Kaczmarczyk Radek 34, $250 i 2 Pro Pointy

Ponadto, po 2 Pro Pointy mogą sobie dopisać:

68 Lewandowski Bartłomiej 33 
91 Michał Tymiński 33 
95 Kosmacz Bartosz 33 
112 Glogowski Piotr 33 
121 Dolata Maciej 33 
130 Popielski Michał 33 
133 Sienko Dawid 33 
142 Szymon Rzadkosz 33 

Po 1 Pro Poincie:

162 Przybylski Michał 31 
163 Kowalski Grzegorz 30 
233 Kapera Krzysztof 30 
252 Wojcik Armin 30
258 Knociński Przemek 30
296 Hadrys Piotr 30 

Co do samej góry, to w finale Paulo Vitor Damo da Rosa spotkał się z Yusufem Kemalem Vefą który pokonał fascynującym półfinale Fabiana Friedricha. Mecz trwał długo, Vefa w pierwszej grze bronił się długo, desperacko i wydawało się, że to Niemiec ma lepszy deck i przewagę, ale ostatecznie to Turek przeszedł dalej. W finale to Yusuf wygrał z PVDR po dość jednostronnych grach. Agresywne RB tym razem sobie nie poradziło.

 

Grand Prix San Jose 2017

Zagrało 1908 zawodników. Tu też grano limited, a finały zdobyły dwa Tezzeret’s Touch i Josh Asbach. W topie graczy z jakimiś wielkimi sukcesami wcześniej za bardzo nie było. Tylko Jiachen Tao i Roberto Berni mieli wcześniejsze topki z GP. Może to dlatego, że większość prosów wywiało do Europy.

StarCityGames Richmond

W Richmond interesują nas przede wszystkim wyniki z T2. Tam jest masa BG i Copycatów różnej maści. Na Classicu było trochę więcej różnorodności, ale nie zmienia to faktu, że tuż przed Pro Tourem mamy dwa główne nurty (bo wśród obu archetypów jest trochę wariantów, np. BG to zarówno aggro, jak i delirium) i zobaczymy jak turniej w Dublinie zweryfikuje rodzące się meta. W Modernie jest ciekawiej – 13 różnych archetypów w Top 16? Przy wszystkich swych wadach, z pewnością nie można narzekać na brak różnorodności w formacie.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Nowe promo FNM

Wizardzi ujawnili trzy nowe, syte promki, które dostaniemy na FNMach. Wyraźnie podniosła się ich jakość i po narzekaniach na te z bloku BFZ i SOI wreszcie dostajemy przynajmniej dwie mocno grywalne pozycje, a i trzecia niezgorsza. Są to:

Servo Exhibition

Unlicensed Disintegration

Aether Hub

Standard i nagrody

Showdown się skończył, ale Wizardzi dalej próbują przyciągać do T2. Tym razem kuszą landami z Zendikaru z alternatywnymi artami. Ta promocja skierowana jest do sklepów, ale uwaga – aby wziąć w tym udział sklep musi między 13 stycznia a 16 kwietnia zorganizować 15 eventów w Standardzie. Za nie dostać można maty i liczbę promo landów zależnych od poziomu sklepu oraz plakaty. Mają trafić do sklepów w okolicy pre Amonkhetu. Szczegóły w linku.

Kukiełki

Najnowsza część historii z Kaladeshu. W skrócie: Liliana kontra Tezzeret. Resztę doczytajcie, bo w tle czai się Bolas. I Razaketh (trzeci demon, któremu Lilka ma zamiar sprawić bęcki).

Drużyny Pro Tour Team Series

Pod linkiem możecie zobaczyć składy wszystkich drużyn, które będą rywalizować ze sobą od najbliższego Pro Tour. Polski akcent znajdziemy w grupie Opportunity, której członkiem jest Grzegorz Kowalski. Teraz już wiecie, której drużynie kibicować ;)

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pro Tour Dublin

3-5 lutego to data nadchodzącego Pro Tour. Miejscem będzie stolica Irlandii, a format oczywiście Booster Draft AER oraz Standard. Po raz pierwszy zobaczymy w czasie Pro Tour zmagania magicowych drużyn. Nagrody do podziału to 250 tysięcy dolarów oraz Pro Pointy, które mają znaczenie dla wspomnianych drużyn. Turniej będzie oczywiście transmitowany na Twitchu. Z Polski do grania uprawnieni są Grzegorz Kowalski, Maciej Janik, Paweł Pędrakowski, Szymon Wiaderny, Tomasz Sodomirski.

Pruszkowski Weekend Fantastyki (w tym RPTQ) 4-5 marca

Organizator zapowiada dalsze aktualizacje informacji o turniejach w czasie Pruszkowskiego Weekendu Fantastyki, ale co można już teraz powiedzieć to, że oprócz RPTQ odbędą się także turnieje: Legacy, PPTQ Kyoto w T2, Modern i GPT Bolonia w Sealedach. Będzie się można także spodziewać side eventów.

Jako Psychatog polecamy ten event i zachęcamy do śledzenia kolejnych wieści. Parę faktów od organizatora niżej, a nowe informacje z czasem będą pojawiać się także pod linkiem:

Spoiler

Lista turniejów Magic the Gathering obejmuje:

Sobota:

ok godz. 9.30 LCQ w formacie Standard (minimum 4 bostery od gracza do puli) dokładne wpisowe i pula nagród będzie podana wkrótce
ok godz. 10.30 turniej w formacie Legacy (minimum 7 bosterów od gracza do puli) dokładne wpisowe i pula nagród będzie podana wkrótce
ok godz. 13.00 PPTQ Kyoto w formacie Standard (minimum 4 bostery od gracza do puli) dokładne wpisowe i pula nagród będzie podana wkrótce
ok godz. 16.00 turniej w formacie Modern (minimum 4 bostery od gracza do puli) dokładne wpisowe i pula nagród będzie podana wkrótce

Niedziela:

ok godz. 9.30 RPTQ Nashville w formacie Standard format turnieju jest zgodny z wytycznymi wydawcy i taki pozostanie
ok godz. 13.00 GPT Bolonia w formacie Sealed Deck (minimum 5 boosterów od gracza do puli powyżej 8miu graczy) dokładne wpisowe i pula nagród będzie podana wkrótce

Dodatkowo będzie możliwość zagrania side eventów jeśli zbierze się odpowiednia ilość graczy.
Wszystkie turnieje za wyjątkiem RPTQ będą miały dużą pulę wynikającą z wpisowego oraz dodatkowe nagrody rzeczowe (nie tylko związane z MTG)
Godziny rozpoczęcia turniejów są podane orientacyjnie. Ustalimy je dokładnie min dwa tygodnie przed startem turnieju.
W chwili obecnej pula nagród rośnie i czekamy na ostatnie ustalenia ze sponsorami.

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

WR Humans w świecie BG

Adam Yurchick opowiada o najbardziej agresywnym archetypie kaladeshowego meta, który z AER i po banach musiał się troszkę zmienić. Jeśli więc chcice zobaczyć jak wygląda jego ewolucja oraz jak teraz wyglądają Mardu wehikuły, to kombinowanie z tymi deckami możecie zacząć od lektury tego tekstu.

Czemu BG jest faworytem wczesnego Standardu?

A propos świata BG, to temat tego archetypu z kolei porusza Seth Manfield. BG jest na ustach nie tylko trajderów i choć jak zwykle przed PT należy podchodzić do decków z ostrożnością (bo może się skończyć na chwilowej obecności), to na razie jest to jeden z bardziej gorących decków i warto się tym kolorom przyjrzeć, aby wiedzieć, co nas czeka w nowym meta. Zresztą, tematem zajął się także Raphael Levy, i Emma Handy.

Trzy decki, których nie widzieliście

Craig Wescoe przedstawia trzy dość ciekawe koncepcje decków, które może trafią komuś do gustu, choć niewątpliwie swoje kosztują. Niekoniecznie też muszą się sprawdzić w nowym meta, ale faktem jest, że wyglądają atrakcyjne. Pierwszy to aggro wersja Copycata. Drugi przedstawia WB Midrange na walkerach. Trzeci z kolei to WG Tokeny. Wszystkie są trochę inne od „obowiązujących” decków w tych archetypach.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Eteryczna rewolucja w Modernie

Trochę się dzieje w Modernie, co jest tyleż efektem banów, ile dojścia kart z AER. Jeśli chodzi o kwestią banów, to na niej skupia się Mike Sigrist, opisując pięciu przegranych i pięciu zwycięzców po banach. O sytuacji combo decków i kontroli wypowiedział się Jordan Boisvert. David Ernenwein zanalizował Aether Revoltowe meta, a głębsze spojrzenie na to, jaki wpływ AER miało na Moderna, zaprezentował Trevor Holmes.

Living End w Modernie (Video)

To jeden z tych tematów, które są na ustach modernowców w ostatnim czasie, a wszystko przez ban Dredge’a. Niestety, jakichś wyjątkowo ciekawych materiałów o LE w nowym meta nie znaleźliśmy (jak przegapiliśmy coś, wytykajcie nam linki w komentarzach), ale Deck Tech i parę gier od Setha Manfielda pozwalają nam zaznaczyć, że pojawiają się głosy pełne nadziej, że miejsce zwolnione przez Trolla może zająć archetyp z Living End.

Co zrobić, gdy zbanowali ci deck?

Tytuł jest mylący, bo nie daje nam procedury działania po banach w ogóle, ale tylko pokazuje w jakie kierunki deckbuildingu podążają trzy archetypy: Infect, Death’s Shadow i Dredge. Jak widać na przykładach powyższych, jeszcze jest dla nich nadzieja, jeszcze nie zginęły.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Aether Revolt we Frontierze

Tannon Grace omawia karty z najnowszego dodatku pod kątem Frontiera. Znajdą się tu opisy przydatności kart, a także jeden deck – WG na Hardened Scales. Zapraszamy fanów formatu do zapoznania się ze szczegółami.

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Techy po AER i Louisville

Sean Brown omawia wyniki z Louisville i co ciekawsze nowinki z Aether Revolt w formacie.

 

 PAUPER

Pauperowy Primer cz. 2 – aggro decki

Alex Ullman kontynuuje cykl zaczęty w poprzednim tygodniu, robiąc przegląd meta w kontekście aggro decków. Ale uwaga – są tu nie tylko typowe agresje, których można by się spodziewać, ale także na przykład aggro-controle.

 

COMMANDER

Żaden tekst o EDH z tych, które znaleźliśmy, jakoś się specjalnie nie wybił. Dlatego polecamy tylko kilka decków.

Ciekawe decki:

 LIMITED

Pick Ordery Aether Revolt

Jak co set Frank Karsten serwuje nam poukładane po kolei karty z najnowszego dodatku, pod kątem tego, które należy brać jako P1P1. Czysto, przejrzyście, z dodatkowymi komentarzami – wszystko czego trzeba, aby zacząć draftować AER. Nie ze wszystkimi się zgadzamy, ale generalnie jest to dobry punkt wyjścia do limited obecnego bloku Kaladeshu (np. Spire of Industry powinno być niżej, Pacification Array znacznie wyżej, bzdura jest też w opisie counterkowej małpy: Scrounging Bandar, która wbrew temu co pisze Karsten, nie może w upkeepie zrzucić counterków na vehicle’a).

Draft archetypy w AER: Wrogie kolory

Neal Oliver dokańcza przegląd archetypów w AER. Tym razem analizuje kombinacje Enemy Colous, czyli GB, UG, UR, WR i WB. Warte poczytania, zwłaszcza, że to limited jest dość głębokie i warto znać wszystkie możliwości.

Top 10 historii z Pre

I kolejny tytuł, który może wprowadzać w błąd. Oj, coś twórcy contentu za bardzo starają się wymyślać fajne, chwytliwe tytuły, które z treścią nie do końca się pokrywają. W tym wypadku nie chodzi o 10 historii od różnych ludzi, które Abe Sargent zebrał, ale o relację z jego trzech prereleasowych turniejów, a te 10 historii to bardziej 10 komentarzy do kart i sytuacjami z turnieju. Jeśli wam więc mało historii z pre, mało o limited, to zerknijcie do tego linka. To jednak trochę bardziej luźny tekst dla osób, które lubią usłyszeć, co tam kto fajnego zagrał i jak.

Draft Franka Lepore

Momentami zęby zgrzytają jak się ogląda to, jak Lepore tu gra. Mimo to warto zobaczyć, bo deck ma przyjemny feel, Lepore draftuje trochę nietypowo (choć w tym formacie – zrozumiale). Sami takiego decku pewnie nie złożycie. Żeby was zaciekawić – Lepore gra np. w mainie Metalwork Colossusem i ma niemalże mono blue. Deck jest słodki, gorzej z grami, ale i tak materiał fajny.

 

INNE

Poprawne działanie vs posiadanie racji

BBD pisze o tym, jak udało mu się wznieść na wyższy poziom gry w Magicu. Główny temat tekstu to podejście do podejmowania decyzji i subtelną różnicę między właściwym zagraniem, a zagraniem, które okazało się właściwe. Jeśli to zdanie brzmi trochę jak tautologia, to właśnie dlatego, aby podkreślić jak tematyka ta może być konfudująca. Może jednak tekst pomoże wam zmienić nieco podejście i w efekcie poprawi się wam jakość grania. Albo chociaż część z was nie będzie wydawać pochopnych opinii o tym, że na streamie ktoś zrobił błąd, bo owszem, te się zdarzają, ale czasem te zagrania błędem wcale nie są.

Jaki kolor ma rebelia

Czerwony? Czy aby na pewno? Artykuł opisuje kwestię wykorzystywania Color Pie w kontekście Magicowej fabuły. To tekst dla tych, którzy interesują się flavorem Magica i szukają refleksji nad tym, jak historia magicowa przekłada się na mechaniki – tu w kontekście tego, co mogą i co powinny sobą reprezentować poszczególne kolory. Co prawda w wąskim tematycznie zakresie, ale przecież tekst nie musi zaraz wyczerpywać tematu.

Stan Programu

Odrobina njusów, a w sekcji opinii jest o nowym sposobie grania, czyli o single draft ligach, w których możemy od niedawna grać. Z tekstu dowiecie się jak to wygląda i dla kogo to jest dobre, a kto powinien tego unikać – znaczy, wyrobicie sobie zdanie o nowych ligach. W deckach 4C Copycat w T2, Abzan Company w Modernie, MBC w Pauperze i Sylvan Mentor w Vintage. Na koniec ceny, a w nich różnie. Fun fact: Black Lotus online kosztuje tylko 80 dolców i nie jest już nawet drugą najdroższą kartą.

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowo tydzień w T2 okazał się łaskawy dla kart, które grają w GB. Dotyczy to przede wszystkim Winding Constrictora, Verdurous Gearhulka i Blooming Marsh. Wygrany jest także niebieski Gearhulk. W Modernie furorę robi Puresteel Paladin i wszystko, co wchodzi w skład jego comba. To zaś oznacza, że dobrze radzi sobie Sram, Senior Edificer. Pozostałe karty z AER raczej tracą na wartości, jak to zazwyczaj bywa po tym, jak set wejdzie do sprzedaży i skończą się ceny preorderowe. Ciekawą rzecz na marginesie constructed warto wskazać jeszcze w kontekście tekstu Jima Casale’a, który zauważa, że ceny Kaladeshowe Masterpieces i Zendikarowe Ekspedycje stopniowo (albo nawet bardziej niż stopniowo) spadają. Wychodzi na to, że na rynku jest ich znacznie więcej niż można było się spodziewać na starcie, albo że popyt na nie – przynajmniej za dotychczasowe ceny – nie jest aż tak duży. Zresztą po co w ogóle ma ktoś tracić fortunę na nie? Przeczytajcie co Casale pisze i jeśli o nich marzycie, to zadecydujcie, czy warto je kupić teraz, potem, czy może jednak wcale ;) I jeśli je posiadacie, a nimi nie gracie, to czy jest sens je trzymać (pamiętając wszakże, że opinie nie muszą się sprawdzać i spadki mogą być chwilowe).

A na marginesie, to jest pewne ogłoszenie, które chcielibyśmy wskazać i publicznie napiętnować. To się może wydawać śmieszne. I takie pewnie jest. Nie każdy musi się jednak znać na Magicu i nie każdy musi ogarniać, czym są wkładki marketingowe. To jest co prawda lombard, więc może nawet sam sprzedawca nie wie, co sprzedaje. Jeśli wie i cwaniakuje, niech się wstydzi. Jeśli ktoś zrobił przycinkę i wcisnął wkładki jako coś wartościowego, tym bardziej niech się wstydzi. Opcja, że to post, w którym ktoś trolluje, też chwały nikomu nie przynosi.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Walking Ballista (Aether Revolt)
  2. Verdurous Gearhulk (Kaladesh)
  3. Saheeli Rai (Kaladesh)
  4. Fatal Push (Aether Revolt)
  5. Torrential Gearhulk (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

grand prix praga i grand prix san jose i pro tour 2017

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (