Przegląd Prasy #179 – SCG Cincinnati

To był spokojny tydzień, taki klasyczny czas między eventami prereleasowymi, kiedy mamy się nacieszyć nową edycją i nazbierać karty. Dlatego też nic wyjątkowego się nie wydarzyło, (prawie) nikomu nie wyciekły nowe karty z kolejnych dodatków, nie powstało nowe MTGO, nie było żadnego banowania ani innych dramatów pierwszego świata. Jednak wróg nie śpi i podstępne StarCityGames rozegrało swoje turnieje – tym razem SCG Cincinnati – wykorzystując, że w tym bieda czasie wszystkie oczy fanów karcianki będą spoglądać na nich i nowe techy z Hour of Devastation w taliach constructed. Techów niestety jak na lekarstwo (zwłaszcza w formatach starszych niż standard) i całe to SCG dobrze spisało się w bieda okres posuchy i nieciekawości. 

Ale my też nie śpimy i jak niewolnicy w galerze, powoli wiosłujemy z naszym przeglądem oddając go w Wasze ręce, szukając po pustej mapie oceanu bezkolorowej many tych nielicznych klejnotów, przebłysków z diamentowego poola – artykułów wartkich i godnych. Oto one, przed państwem, zaserwowane na srebrnej tacy naszej skromnej zastawy.

 

B Relacje z turniejów B

 

SCG Cincinnati

SCG Cincinnati jakoś specjalnie nas nie wzruszyło. Najciekawsze były zwycięskie decki w turniejach standardu. No, może jeszcze RG Rampa, R Eldrazi, UB Control, RB Aggro, Naya Gods, WR Humans, UW Control, UR Control i BR Controle w T2 dają nieco powiewu świeżości. Ale to nie jest jakaś świeżość pierwszej jakości. W Modernie topka zdywersyfikowana (i kolejne pozycje też), ale bez szału jeśli chodzi o Hour of Devastation.

I to tyle jeśli chodzi o SCG Cincinnati. Ale więcej interesujących wyników turniejów na pewno wkrótce się pojawi.

 

W Wieści z wybrzeża i okolic W

(r)Ewolucja sklepowego grania

Wizardzi zapowiadali zmiany i zmiany w końcu nadeszły. Prawie tak jak zima w Grze o Tron. Bez żartów jednak, bo temat gorący. Wizardzi postanowili namieszać i poeksperymentować, co doprowadziło do decyzji o:

  •  zlikwidowaniu Game Dayów i zastąpieniu ich Store Championshipami rozgrywanymi pod koniec sezonu, przed kolejnym dodatkiem i będą zawierały karty promo z tego dodatku – najbliższe Store Championship przy okazji Ixalanu i z kartami z Rivals of Ixalan
  • zlikwidowaniu FNMów… znaczy, tfu, wróć, bez przesady – na zlikwidowaniu kart FNM promo z setów i zastąpieniu ich tokenami. Yup. Od teraz nie będzie Fatal Pushów itp tylko foilowane double sided tokeny. Co więcej, nie będą to tokeny z minionego setu, ale te z setu aktualnego (czyt. nie będzie trzymiesięcznego opóźnienia).
  • Standard Showdowny będą zawierały foilowane landy od Rebbeci Guay. Ślinimy się na samą myśl o nich.
  • pojawieniu się Magic Open House, w czasie którego dostaniemy kartę z nadchodzącego dodatku tydzień przed pre (Ixalanu, 16-17 września)!
  • pojawieniu się promek dedykowanych specjalnie pod Ligi – pierwsza przy okazji Ixalanu.

Zamiana kart promo na tokeny to najbardziej kontrowersyjna zmiana i wywołała najwięcej negatywnych komentarzy. I w sumie słusznie Wizardom się oberwało. W efekcie Blake Rasmussen w dziennym przeglądzie Wizardowym musiał sprawę jeszcze raz tłumaczyć. Warto przeczytać jego komentarz. Nawet jeśli po lekturze nie zmienicie zdania, to łatwiej będzie wam zrozumieć, jakie Wizardzi mieli motywacje.

Godzina wieczności

Magicowe story. Przybywają zeternalizowani, zamienieni w zombiaki dawni uczestnicy amonkhetowych boskich prób. Poza tym tragedia, chaos, zniszczenie i żądnych Gatewatchów. Kilku różnych bohaterów i kilka ich różnych postaw i końców życia. Bo tu mamy w sumie taki fillerowy kawałek, w którym poznajemy bliżej losy mieszkańców w Godzinie Wieczności.

Małe zmiany zasad w Comprehensive Rules

Trochę przemeblowań i małych zmian w zasadach. W sumie nic szczególnego, ale taki Death’s Shadow lekko na przykład oberwał przez zmianę w punkcie 107.1b. Zresztą, tu trzeba by głos oddać sędziom, ale wielkich rewolucji nie ma. Raczej drobne usprawnienia, kosmetyka i nowe rzeczy związane z HOU.

Zmiany w Oracle

A tu już trochę bardziej konkretne zmiany, ale w zasadzie w większości przypadków kosmetyczne. Chociaż ciekawe też, że zmieniono Oracle dla… Gontiego. Tak, Kaladeshowa karta doczekała się drobnej zmiany w wordingu. Poważniejsza zmiana dotyczy w zasadzie tylko karty Kismet. Reszta to nie są funkcyjne modyfikacje.

 

U Zapowiedzi wydarzeń Magicowych U

 

Jagacon 2017

Na razie zaznaczymy tylko, że konwent odbędzie się już 28-30.07 w Miedzianej Górze. Magicowy program Jagaconu rozpoczyna się już pierwszego dnia, w piątek, FNM-em w formacie Modern. Następnie w sobotę planowane są: turniej PPTQ w formacie Modern. Draft z Conspiracy: Take the Crown i turniej w formacie Standard. W niedzielę planowane są: Draft z bloku Amonkhet oraz kolejny turniej w formacie Modern. Głównym organizatorem strefy MTG jest kielecki sklep Wargamer. Więcej informacji wkrótce.

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Sfinksy, koty i walkerzy – trzy decki do T2

Casualowe decki na FNM, casualowy tekst. Od Craiga Wescoe. Wiadomo, przed Pro Tourem nie zdradza się za dużo szczegółów, a w najbliższym czasie jeszcze zaliczymy wysyp gorących, dobrych decków. Na razie aspirujący prosi i Spike’i możecie jeszcze chwilę poczekać. A że dwa pierwsze decki są dość budżetowe, nie mamy oporów przed polecajką. Chociaż ten BR walker control w sumie to tak z potencjałem wygląda. No, a przynajmniej z nadziejami.

HOU nadchodzi do T2

No dobra, powiedzmy, że tutaj dostajemy coś bardziej pro. Ale te decki też w większości pewnie już widzieliście (w większości, bo kto z Was widział wcześniej – przed naszym przeglądem prasy – koci tribal w dwójce? Grin). Tak czy siak, zebrał je dla nas Adam Yurchick. Jest to ciekawy zestaw dla każdego, kto chce wejść w odświeżony standard i odnaleźć się w metagame wykorzystującym HOU.

Ciekawe decki:

 

MODERN

 

Raport z SCG Invintational Roanoke – Eldrazi Stompy

Autor opisuje swoją przygodę ze wspomnianym eventem SCG, z głównym naciskiem na modern, gdzie zagrał również wspomnianym Colorless Eldrazi Stompy z niezłym wynikiem (ale też zaspał na jedną rundę i missnął ją xD). Opisywany Invitational jest turniejem multiformatowym i dopełniony był standardem. Polecam, bo są całkiem spoko opisy meczy modernowych.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Szok i niedowierzanie na pre HOU!… i nie śpię, bo pickuję w średniej strategii

Zapraszam na zapoznanie się z czterema tekstami o limited z jednego serwisu. Pomimo krzyczącego nagłówka rodem z faktoidów powyższy tekst jest lajtowym artykułem o zaskakujących kartach na prerelease Hour of Devastation od Franka Lepore z Channel Fireball. Autor opisuje kilka commonowych kart, które na papierze nie wyglądały mocno, a zadziwiły go w grze swoim power levelem. Wiele ich nie ma, ale też ciężko się nie zgodzić jak dobrze działają – na tapetę lecą: Dauntless Aven, Aerial Guide, Ambuscade (tu akurat nie powinno być zdziwienia, bo to jedna z lepszych zielonych kart formatu), Wall of Forgotten Pharaohs, Puncturing Blow. Warto też zerknąć do tekstu Pascala Maynarda o kartach z AKH, które po wejściu HOU stały się lepsze. Tyle jako lekki starter. Jako uzupełnienie tematu, skoro już jesteśmy na CFB, to polecam jeszcze sobie poczytać „Jaki jest pick” Williama 'Huey’ Jensena dla głębszego wejścia w format draftowy, a jak już będziecie mieli dość lekkich tematów, to polecam temat średni – jak draftować w… średniej strategii!. Autor, utytułowany pros, Ondřej Stráský wspomina artykuł Bena Starka sprzed lat, kiedy to pisał o dwóch strategiach draftowania – prostej i trudnej. Easy polega na łapaniu kolorów wcześnie i trzymania się ich do końca, a hard polega na byciu otwartym w drafcie i dostosowywaniu się do tego, co idzie od kolegów z prawej, z lewej i znowu z prawej, a nawet do poświęcania wczesnych picków na rzecz nowych kolorów i kombinacji. Generalnie, to są właśnie dwie podstawowe strategie draftowe. No więc Ondřej poleca nam trzecią, którą sam praktykuje – draftowanie po środku. Polecam, bo artykuł bardzo ciekawy i trochę otwiera głowę.

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Legacy Challenge

Niewiele się w formacie dzieje, więc tym razem głównym tematem jest Legacy Challenge. Po szczegóły odsyłamy do tekstu Seana Browna, bo dobrze podsumowuje ruchy w formacie.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Hour of Devastation w Commanderze

HOU okiem Sheldona Menery’ego, czyli typowa recenzja dodatku pod kątem EDH. Oceny, opisy kart, tego rodzaju rzeczy – standard. A tu z kolei część druga podobnego materiału od Tomera Abramoviciego, kontynuacja sprzed tygodnia – z R, G, Colorless, Multikolorami i landami.

Godzina EDHacji

A to z kolei recenzja Rachel Agnes. To zaś oznacza, że mamy tu nie tylko komentarz na temat multi EDH, ale także tego Commandera 1 vs 1, który od jakiegoś czasu możemy grać online. W sumie jakoś wielkich rzeczy w tym drugim kontekście do formatu nie dostajemy.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Challenge zanalizowane

Alex Ullman dogłębnie sprawdza wyniki Pauperowych Challange’ów i dostarcza nam cennych informacji o tym, jakie decki wygrywają i jakie jest meta. Analiza jest solidna i pomocna w ogarnięciu formatu. Są też oczywiście zwycięskie spisy.

Dobre karty w HOU cz. 1

Jason Moore opowiada o swoich spostrzeżeniach na temat kart z HOU w kontekście Paupera. Co prawda coś podobnego zrobił już Alex Ullman w zeszłym tygodniu, ale inny punkt widzenia zawsze dobry.

 

 

INNE

Mana Screwed: epizod 7

Ponieważ aktualny odcinek jest taki sobie (brakuje mu absurdalności, brakuje mu ikry, brakuje mu… po prostu czegoś), to jak jesteście nadal zainteresowani (z powodów czysto fabularnych, bo „character growth” itd), to kliknijcie linek powyżej i zobaczcie go sobie. Jest szansa, że będzie miał znaczenie dla przyszłych odcinków, ale te 4 minuty są… takie zwyczajne. My zaś mamy lepszy filmik w tygodniu do polecenia poniżej.

Bolt

Nie mam czasu na filmiki Magicowe. Zwłaszcza jeśli mają powyżej 10 minut. Ten poniższy ma 17 i obejrzałem go z prawdziwą przyjemnością. Niech to będzie najlepszą rekomendacją. A o czym to? O jednej z najbardziej ikonicznych kart w historii Magica, czyli o Lightning Bolt. Jedyny minus to trochę monotonny głos lektora, ale można to jakoś przeżyć. I pamiętajcie: always bolt the bird!

Wizardowe szaleństwa z danymi

Jak wstęp do powyższego tekstu możecie przeczytać krótki artykuł Josha Silvestriego na ten sam temat. a powyższy materiał to bardzo obszerny i szczegółowy komentarz SaffronOlive’a do ostatnich zmian w liczbie publikowanych wyników z turniejów na MTGO. Gorąco polecamy, bo naprawdę drobiazgowo temat został zanalizowany. Jest też tekst Shane’a Garveya, który jest o tyle ciekawy, że jest on zdania odwrotnego niż większość – że zmiana jest pozytywna.

Najtrudniejszy wybór w Magicu

W sumie to nie wiem czy najtrudniejszy, ale pewnie niełatwy. Seth Manfield przeprowadza nas przez swój tok myślenia przy wyborze decku na ten trudny okres, gdy nie ma jeszcze poważniejszych decklist w formacie takim jak Standard – wiecie pojawiają się nowe decklisty, karty, itd. Czym grać? Co kupować? Dlaczego to, a nie co innego? No, mniej więcej te tematy. Jeśli interesuje was spojrzenie Manfielda, to kliknijcie.

Stan Programu

Jahn jak zwykle zaczyna od njusów – o eventach HOU, o publikowaniu mniejszej liczby decklist, o lipcowych promkach MOPR, o bug blogu i bugach (w tym absurdalnym błędzie, gdzie automatycznie przewija się gra do początku, a potem robi replaya), o Team Draft Super League. W sekcji opinii choć raz jest okazja, aby pochwalić Wizardów za szybkie wrzucanie nowych dodatków na MTGO. I fakt – to był dobry ruch z ich strony. W deckach BR Control w T2, Jeskai Control w Modernie, Leovold BUG w Legacy i Vintage Eldrazi. Na koniec ceny, a tam sporo spadków.

 

G Finanse G

 

Spodziewana wartość boxa Hour of Devastation

To pewnie nie będzie dla Was zaskoczenie, ale otwieranie boxa HOU dla singli i ich sprzedaży jest najmniej opłacalne w porównaniu do innych dodatków wydawanych mniej więcej od dekady. W tekście macie analizę cen i wymienione powody takiego stanu. Kupujcie boxa dla zabawy, uzupełnienia kart i grania limited, jeśli jest ono Wam do czegokolwiek potrzebne. Niestety, o wiele bardziej potrzebnym limited będzie środowisko Ixalanowe, bo w nim zagramy np. Mistrzostwa Polski w tym roku. Jest to trochę smutne, bo teraz blok nie gra się tak źle jak z samego Amonkhet, a trochę interesujących kart do constructed tam jest. No, ale matematyki i rynku nie oszukamy.

A przy okazji matematyki i stricte finansów, ostatnio skoczyło Training Grounds do 14$ aż. Wszystko przez pojawienie się combo na Pili-Pala. Deck, który z tego korzysta, zobaczyć możecie poniżej:

Pili-Pala Combo
1st – dschidi, Magic-League
Main Deck Sideboard
basilisk collar
noble hierarch
mindshrieker
pili-pala
grand architect
walking ballista
trinket mage
duskwatch recruiter
eternal witness
hangarback walker
kefnet the mindful
training grounds
chord of calling
collected company
misty rainforest
breeding pool
island
forest
lumbering falls
botanical sanctum
cavern of souls
relic of progenitus
engineered explosives
chalice of the void
pithing needle
spellskite
kitchen finks
reclamation sage
phyrexian revoker
kira, great glass-spinner
dispel

A tu źródło.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)
  2. Solemnity (Hour of Devastation)
  3. The Scarab God (Hour of Devastation)
  4. Startled Awake (Shadows over Innistrad)
  5. Hour of Devastation (Hour of Devastation)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 17.07.2017 - SCG Cincinnati

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze