Przegląd Prasy #201 – koniec serii Duel Deck

Przedostatni przegląd w tym roku dość spokojny i stonowany. Nie gramy już nic wielkiego, ostatnie Grand Prix – organizowane w limited – za nami. Jedynym gorącym njusem jest w gruncie rzeczy ogłoszenie, że oto czeka nas koniec produktów z serii Duel Deck. Tak, ta sympatyczna seria, na którą czekało wielu graczy i od której pewnie spora część zaczynała przygodę z Magiciem zostanie zakończona wraz z kolejną, kwietniową edycją.

A co poza tym? Przede wszystkim bardzo dobry tekst Berbela o Ramunap Redzie – najlepsza rzecz do T2, którą możecie przeczytać w tym tygodniu. Standard przez prosów i autorów na zachodzie jest ostatnio mocno zaniedbany. Co innego Modern, który zajmuje im sporo uwagi. Do tego dochodzi typowy zestaw tekstów z innych formatów. Zapraszamy!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix New Jersey

W tygodniu mieliśmy dwa eventy limited. Na pierwszym pojawiło się 1135 graczy. Wśród nich najlepszy okazał się Kale Thompson. Topka wszakże zacna, bo był w niej też Seth Manfield, Mike Sigrist, Gerard Fabiano i Valentin Mackl.

Grand Prix Singapore

Singapur zgromadził jedno z mniejszych GP. Dawno nie widziałem eventu tej rangi, na którym zagrałoby zaledwie 575 graczy. Day 2 z 185 graczami musiał być bardzo kameralny. Ostatecznie całość wygrał Lim Zhong Yi, a w topce mieliśmy także Yam Wing Chuna, Kelvina Chew, Tomharu Saito i Shuhei Nakamurę – z takich bardziej znanych nazwisk. Też zacnie.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Koniec serii Duel Deck i początek Challenger Deck

Koniec Duel Decków. Dziesięć lat – tyle przetrwa seria, a ostatnią jej edycją będzie Duel Decks – Elves vs Inventors. Trudno uwierzyć w to, że Wizardom skończyły się pomysły. Ale może po prostu potrzebują czegoś świeżego i może gracze też tego potrzebują? Zobaczymy, tak czy siak, DDecki odchodzą do przeszłości z najbliższą edycją – ta nie ma się różnić wiele od tego, co teraz mamy. A co w zamian? Challenger Decki – podobnie jak ostatni Duel Deck – pojawią się 6 kwietnia 2018 i będą skierowane dla grających Standard z przeznaczeniem na FNMy. Cena będzie wyższa niż DDków, ok 30 dolców zamiast 20, a do tego będzie tam tylko jedna talia złożona z sześćdziesięciu kart i sideboardu. Decki są ponoć składane bliżej releasów, więc większe prawdopodobieństwo, że będą grywalne. Poczekamy, zobaczymy. W najgorszym razie dostaniemy lepsze Intro Packi. W najlepszym pewnie coś jak Event Decki.

Opisy artów z Unstable

Z tego tekstu dowiecie się, jak wyglądały wytyczne Wizardów dla artystów, którzy mieli przygotować arty do Unstable. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, co napisano przy okazji Very Cryptic Commanda, którego miał ilustrować Wayne England. Szkicowa wersja mogła dziwić, ale dzięki temu tekstowi łatwiej zrozumieć, czemu trafiła na karty. A do tego tekstu warto zajrzeć nie tylko ze względu na tę historię.

Grafik video relacji na 2018 rok

Wizardzi opublikowali listę eventów, z których będą robić video coverage. Sprawdźcie, jeśli jesteście zainteresowani oglądaniem magicowych turniejów. Warto podkreślić, że o te 2-3 relacji w nadchodzącym roku będzie więcej. Niestety, listopadowe GP w Warszawie nie będzie pokazywane. Przy okazji warto przypomnieć rozpiskę z planem premier eventów na przyszły rok.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Budżetowy Mono G Monument

Po kolei – słonie, merfolki, szakale, elfy, bogowie, znowu elfy, krokodyle i konstrukty, a wszystko w oparciu o monumenty. Przekleństwo urodzaju, a wszystko za bagatela 85 dolców, obudowane w ładne zielone barwy. Do standardu wchodzi kolejna warta uwagi konstrukcja, która wzbudziła zainteresowanie ekipy MTGGoldfish. I powinna też wzbudzić wasze, jeśli szukacie budżetowych opcji do grania na FNMach.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przestańcie narzekać na Moderna, jest mu najbliżej perfekcji

Każde z nas spotkało się kiedyś z pewną formą ewidentnego hejtu na konkretny format. Dotyczyło to głównie niezbalansowania, wybijającego się archetypu, cen kart, etc. Tylko czy w tym momencie jest to słuszne? Vintage ma Workshop, Legacy ma zwyczajnie kolory Grixis aggro, control i combo, a co tak naprawdę jest broken w Modernie? Właśnie to, że jest dobrze zbalansowany – o kondycji formatu pisze Matt Sperling.

Super sekretne techy Moderna

Mając tysiące kart do wyboru w Modernie, nie zawsze można od razu znaleźć perfekcyjny spis, strategię, coś co naprawdę łamie metę i FNMowe stoły. Czasem coś wyjdzie przypadkiem, a czasem coś pojawi się na turniejach i potem zostaje wyłapane przez content creatorów. Oto najnowsze trendy wśród sekretnych modernowych techów w takich archetypach jak WB Zombies, Living End, Grixis kontrola, Elfy i Humany – co o nich sądzicie?

Kompletny przewodnik po latarnii

Kto uwielbia nie móc przekręcać stworów w prawo? A może są tu jacyś fani długich rund, stałego widzenia topdecku i niesamowicie interaktywnej zabawy? Oto jest, Ultimate Guide to Lantern Control – decku, w którym każdy przeciwnik zaczyna 60 HP, zaś stwory w postaci Codex Shreddera uparcie męczą. Tak, wiemy, trochę odlecieliśmy – ale Brian Braun-Duin nam tu naprawdę solidny poradnik przedstawił i to nie w tym typowym stylu, który serwują nam gdzie indziej. Tu naprawdę można się czegoś dowiedzieć o pilotowaniu tej konstrukcji.

Przewodnik po Eldrazi Evolution

Eldrazi miały swoją zimę, potem widziano je w Bancie, miewają przygody z Urzą, a teraz ewoluowały – dosłownie i w przenośni, kolejną kartą, która zaczęła widnieć w spisach Eldrazi to Eldritch Evolution. Zagoszczą na stołach, czy grę będą oglądać z klaserów? Pomimo podzielonych zdań, Kosmici już dostają poparcie community, między innymi w poradnikach sideboardowych.

Atakując BigManaDecki w Modernie

Dużo many w Modernie najczęściej oznacza duże kłopoty – dlaczego? Właśnie z powodu tych wszystkich kart i strategii, o których w linku pisze Seth Manfield. Przedstawia on tu nam sposoby na to, jak pobić Trona, Scapeshifty i pochodne. A przy okazji, skoro już jesteśmy w temacie Trona i linkujemy do tekstu Setha Manfielda, to możecie też rzucić okiem do tego tekstu. Seth opowiada w nim o tym archetypie i o tym jak zaniósł go do Top 4 na Grand Prix w Oklahoma City. Skoro zaś już jesteśmy przy tamtym GP, możecie też zajrzeć do tego linku. W nim jest w googlowym dokumencie rozpisane – niepełne – meta turnieju.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Czego dowiedzieliśmy się z draftów Unstable?

O limited w trochę mniej typowy sposób jak zwykle, bo i limited Unstable takie typowe do końca nie jest. Bruce Richard opowiada o swoich i swojej playgrupy doświadczeniach z tym un-setem. Jest o graniu pod stołem, o poszczególnych kartach i charakterze dodatku.

Limited Vintage Masters

Vintage Masters, jeden z fajniejszych mastersów, powrócił na MTGO. Jaroslava Stefankova z tej okazji robi krótkie podsumowanie tematu. Zajrzyjcie jeśli zamierzacie grać – macie na to czas do środy. Dobrym uzupełnieniem jest też tekst Vincenta Borchardta.

Trzy najlepsze kolory limited Ixalanu – cz.2

Zen Takahashi kontynuuje temat sprzed tygodnia o agresywnych – i najlepszych zarazem – archetypach Ixalanu. Dowiecie się zatem jak powinno wyglądać dobre WR Aggro oraz BR Aury.

 

 

 LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Eternal Party 2017

Kolejna karciana impreza za nami, tym razem w Legacy. W trakcie jego trwania, japońska miejscowość Osaka aż kipiała od solidnych konstrukcji wypuszczonych na stoły. Co rzuciło się w oczy? Kolejne ciekawe archetypy, uwzględniające Kess, Dissident Mage oraz ComboStompy, czyli Eldrazi znów zaskakują a Sean Brown dostarcza kolejny solidny przegląd tego, co w Legacy piszczy.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Czemu istnieje Rule 13?

Spike ponownie spędza sen z powiek graczy Commandera, jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieje na niego kontra wbudowana w same zasady MTG. Jest to zasada 13, polegająca na… czymś na co nawet Spike nie ma odpowiedzi. Zapoznajcie się z artykułem i wprowadźcie to w życie w swoich playgrupach.

Czy Commander powinien mieć sideboardy?

Czy sideboard w EDH jest potrzebny? Czy jego pojawienie dałoby pozytywne, czy raczej negatywne zmiany? Jak powinien działać i po co z niego w ogóle korzystać? W tym krótkim tekście Brian DeMars nie stawia tez. Zadaje pytania i stara się wywołać dyskusję, a że temat ciekawy, to warto podlinkować.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Mgły wojny

W gruncie rzeczy to spojrzenie na format pod świeżym kątem, bo Alex Ullman tym razem opisuje decki fogujące, czyli takie, które unikają combatu. Jest tu kilka konstrukcji, których może i nie byliście nawet świadomi, że są i mają potencjał turniejowy.

 

INNE

Szykując się na Dominarię

Do powrotu na Dominarię jeszcze trochę czasu zostało, ale to dobry moment, aby się zainteresować historią tego planu i samego Magica. Autor tego tekstu z grubsza przybliża nam zarówno realia planu i jego historię, jak i źródła, z których warto korzystać, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej.

Krótka rozmowa z Ryanem Pancoastem

Mike Linnemann uważa, że są tacy ilustratorzy magicowi, których wszyscy powinniśmy lepiej poznać. Cóż, wypada mu tylko przyklasnąć i zaprosić do przeczytania krótkiej rozmowy z Ryanem Pancoastem, którego twórczość trafiła choćby na Ancestral Recall – to nowe – czy choćby Kindly Stranger i Demon-Possessed Witch.

Stan Programu

Parę njusów, które Jahn tu nam przedstawia, zaczyna się od wpadki z Vintage Masters. Otóż okazuje się, że kilka kart nie działa jak powinno. Ech, Wizardzi… poza tym jeden z decków z Gauntlet of Greatness okazał się zbyt brokenowy. Inne decki nie miały z nim szans, więc talia dostała bana i wypadła z Gauntleta. Ups. I o tym właśnie – a konkretniej o samym decku, czyli JarGrimie – jest sekcja opinii, z której dowiecie się, czemu to jest taki zły deck i jak się nim grało. O ile nie pamiętacie lub wtedy nie graliście. W deckach w T2 Sultai Constrictor, w Modernie Titan Shift, w Legacy Burn i w Vintage Thoughtacast Outcome. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Kiedy inni nie zwracają uwagi bądź ostrożny

O Masters 25 – z zabawnym skrótem A25 – niewiele wiemy, ale to nie powód, by nie pospekulować. W dużej mierze o tym właśnie jest ten tekst, wskazujący karty, które potencjalnie mogą – i powinny, bo tego wymagają – znaleźć się w kolejnym reprintowym secie. Wśród nich m.in. Rishadan Port – o dziwo nie jest on na liście Reserved, a nie miał jeszcze przedruku i przydałby się choćby fanom Legacy, nie mówiąc o Commanderach, kostkachi MTGO.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Bazaar of Baghdad (Arabian Nights)
  2. As Foretold (Amonkhet)
  3. Search for Azcanta (Ixalan)
  4. The Scarab God (Hour of Devastation)
  5. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (