Przegląd Prasy #285 – Raoul Zimmermann w Top 4 GP Chiba! + Spoilery Commander 2019

Gratulacje dla Raoula Zimmermanna za Top 4 GP Chiba! A poza tym, w zasadzie tydzień – jeśli chodzi o teksty – to wciąż emocje, relacje i przemyślenia związane z Modernem i Mythic Championship IV. Sprowadza się to w większości do gadania o wyborach decków na event i dlaczego to był Hogaak, a także do porad odnośnie tego, jak żyć w świecie Hogaaka bez Mostu. Może nie ma wielkiego polowania na czarownice, ale zdarzyło się też komuś wspomnieć o Hogaak Summer. Słowem – Modern ma problem, a prosi i twórcy treści odmieniają Hogaaka przez wszystkie przypadki. Jednocześnie dostaliśmy wreszcie na GenConie potwierdzenie wcześniejszych spekulacji. Commander 2019 to cztery decki, z których jeden kręci się wokół Populate, drugi to Morphy, trzeci Madness, a czwarty to flashbacki.

Co jeszcze w przeglądzie? To już sprawdźcie sami, bo w tym momencie zachęcamy was do lektury i przeglądania tego, co magicowy internet ma nam najciekawszego do przekazania.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Chiba

W Japonii grano limited Core Setu. Wygrał pewnie, bez utraty jednej gry, Daisuke Nakamichi. Grało zaś ponad 2300 graczy. Ponoć najlepszym kolorem na turnieju był niebieski, więc teraz zaczną wszyscy pewnie właśnie jego draftować. Nie każdy rodzimy zawodnik może go kojarzyć, ale bardzo wysokie miejsce zanotował Raoul Zimmermann, który regularnie gra na polskich turniejach i należy wiązać go z wrocławską sceną Magica. Ogromne gratulacje za Top 4!

raoul zimmermann top 4 gp chiba 2019

Na turnieju pojawili się też Polacy (po tagu [pl] znaleźliśmy Marcina Sciesińskiego oraz Paulinę Nowacką) jednak na odległych miejscach. 

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Spoilery Commander 2019

No i wreszcie są – spoilery oraz pierwsze decklisty nowego Commandera. Na GenConie zaprezentowano nam generałów. Potem kilka nowych kart. Znamy też już zawartość Faceless Menace, a w ciągu tygodnia pojawią się spisy innych decków. Za wcześnie jednak, aby oceniać ten produkt.

Zmiany w Magic Pro League

Magic Pro League przechodzi drobną ewolucję, więc jeśli śledzicie temat, to zajrzyjcie i sprawdźcie co się zmieni. Warto o tyle, że w jednej z dywizji jest Piotr Głogowski i Grzegorz Kowalski. Gdyby nie to, pewnie byśmy nawet o MPL nie wspominali ;p

Info o Mythic Championship VI

Wizardzi podali info odnośnie arenowego Mythic Championshipa. Odbędzie się on w Long Beach od 6 do 8 grudnia. W evencie zagra 68 graczy z czego 16 będzie pochodziło z topki qualifiera arenowego w końcówce października. Walka toczyć się będzie o 100k zielonych.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Najbardziej cool decki w Standardzie

Najbardziej kozacki deck w Standardzie? Wampiry? Nie. Nuda. Bant Scapeshift? Nie. Też nuda. Może UG Flash? Tym bardziej nuda. Temat jest cięższy niż wam się wydaje, a T2 bogatsze i głębsze. Kandydatów jest wielu, natomiast sędzią jest Adam Yurchick. To on nam pokazuje najbardziej intrygujące decki formatu. W topce znajdziemy takie cuda jak Jeskai Hero, 4 kolorowe Elementale, Scapeshift, Reanimatora, Naya Feather i inne.

Lepszy, mądrzejszy Esper

Wykorzystanie Bolasowej Cytadeli w standardzie to nie lada wyczyn – to karta, która jest za 6 many i w zależności od sytuacji może stać się naszym najgorszym wrogiem, bądź najlepszym przyjacielem. Mimo wszystko, konstrukcja ma wiele zalet, między innymi wybuchowość i opcję na nieszczególnie miłą niespodziankę dla przeciwnika. Na szczęście to nie wszystko. Esperowe barwy wciąż ewoluują, a autor tego tekstu pokazuje nam, co mają do zaoferowania.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Stan Moderna po Mythic Championship IV

Biorąc pod uwagę ostatnie bany w modernie mało kto spodziewał się takiego obrotu spraw – Hogaak wraz z ferajną na topie. Mimo wszystko, jest tu światełko w tunelu – zwycięstwo na Mythic Championship zgarnął  Tron. Co najlepsze, był to Tron, którego znaliśmy sprzed ostatnich dodatków – duży, z playsetem Karnów, Uginami i Ulamogami. Tekst przedstawia stan rzeczy po turnieju. Ale to nie jedyny taki materiał. Warto zajrzeć jeszcze do tych tekstów:

Tatuś Urza

Ilu graczy, tyle pomysłów na zbudowanie Urza Thopterów – chociaż prawdziwy sympatyk tej konstrukcji, Brian Braun-Duin, ma ich zdecydowanie więcej. Oprócz opinii na temat tej konstrukcji popartej doświadczeniem, przedstawione zostały nam ładne grafiki z planem sideboardowym.

10-5 z Humanami na Magic Fest Barcelona

Na człowieka niespodzianki czyhają na każdym rogu – tutaj znajdziemy aż trzy, w postaci Chalice of the Void w Humanach. Dlaczego ten deck i takie wybory zostały podjęte przez Chrisa na Magic Fest Barcelona? Zapoznajcie się sami, zwłaszcza że nie samym Myhic Championship człowiek żyje.

Niespodziewanie warte wyróżnienia karty z Modern Horizons

Tekst trochę luźniejszy i na odpocznienie od tego całego Mythic Championship, Hogaaków i innych takich. Frank Lepore wymienia kilka kart z Modern Horizons, które się do formatu przebiły, a do tego w tym swoim przebiciu są zaskakujące. Modern Horizons okazał się być dodatkiem mocno pushniętym, a jednocześnie udanym – mimo problemów z reanimowaną nekropolią.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Przewodnik Team CFB po draftach Modern Horizons

Draft Modern Horizons ze względu na masę synergii jest trudnym formatem, więc każdy kolejny artykuł na temat limited  ma sens. Najpopularniejsze archetypy pewnie są znane nam wszystkim, jednakże tym razem mamy rozpisany dokładny pickorder.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – nie przekraczaj strumyków

Kolejna dawka Vintage, za sprawą serii 101 – tym razem na tapecie streamy i streamerzy, wraz z karcianymi preferencjami. Co dalej w tym formacie? Jak gdyby nigdy nic, 5-landowy Dredge, i jednosnapcasterowy BUG zrobiły 5-0, natomiast BR Prison z imponującym 4-1.

Ten tydzień w Legacy – kilka interesujących wyników

Tym razem w Legacy interesująco – 4 kolorowe spisy, Prisony i wracające do łask Zoo.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Commander 2019 i piękne synergie oraz miodne listy

Wraz ze spoilerami w internecie zaczęło krążyć dużo różnych decklist. Jeśli macie ochotę w jednym miejscu znaleźć kilka ciekawych spisów, na dodatek opartych o nowych generałów i stare strategie, to znajdziecie je tutaj.

Commander nie potrzebuje banów, ale dobrze, że je ma

Edehowcy ostatnio zderzyli się czołowo z Banhamerem – część z nich już przyjęła wojenne barwy i jest gotowa polować na ludzi odpowiedzialnych za pozbawienie formatu Paradox Engine. Bany w Commanderze reprezentują nie tylko karty generujące ogromną przewagę. Znajdziemy tam między innymi rzeczy ograniczające zasoby i powstrzymujące przed czerpaniem zabawy z rozgrywki. Ten tekst opowiada zaś o tym, co bany robią w EDH i  dlaczego warto je mieć, chociaż wcale nie są konieczne do przetrwania tego casualowego formatu.

Jeśli robisz jedną rzecz…

Odpowiedzi w EDH są niezwykle ważne. Problem z nimi jest taki, że będąc świeżo upieczonymi graczami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ich brak odbiera całość funu z rozgrywki. Gdy nie ma jak bronić się przed Hokorim, Armageddonem, nieskończonymi combo lub innymi nieszczególnie miłymi zagraniami, pozostają jedynie odpowiedzi. Dużo odpowiedzi. I o tym jest ten tekst.

Czy Brawl może zaszkodzić Commanderowi – problem Arcane Signeta

W związku z ostatnimi spoilerami pojawił się drobny problem, mianowicie Arcane Signet. Jest to kartonik będący w sumie przyszywanym rodzeństwem Sol Ringa. Obie karty idealnie się ze sobą zgrywają. Pomimo tego, że sygnet wygląda świetnie ma również swoich hejterów, którzy w sumie… mają rację.

Toolbox – Cryptbreaker

Na fali modernowych gravedecków odnieśmy się tym razem do innego formatu – EDH. Tam w końcu mamy dostęp do najpotężniejszych czarnych kart, takich jak Entomb, Reanimate, Yawgmoth’s will i wielu innych. Co więcej, mamy tam Cryptbreakera. Co prawda nie ma on impaktu w Modernie ani innym eternalowym formacie, jednak w EDH zapowiada się co najmniej porządnie i gwarantuje ogrom tribalowych możliwości…

Ciekawe decki:

 

INNE

Przegląd artów Modern Horizons

Modernowe masters sety wszystkie były w pewien sposób bombowe – zawierały tonę dobrych kart, drogich foili, sprawiały, że format stawał się minimalnie bardziej dostępny dla zwykłego gracza. Ale na ich tle Modern Horizons jest wyjątkowe, nie tylko pod względem kart. Jak się okazuje, jest to set w którym znajduje się przeogromna ilość nowych artów. Przegląd tychże znajdziemy w powyższym linku.

Protekcja przed czerwonym – Gideon na Kaladeshu

Czwarta część przygód Gideona opisana przez Davida Walleya, osobę, która może i ma niedługi staż w naszym wspólnym hobby, jednak spory kawałek życia spędził jako narrator do bajek i opowiadań, więc zna się na snuciu opowieści. Dzięki temu mamy piękna analizę losów Gidka.

Stan Programu

Kilka njusów, a potem sekcja gorących tematów. W niej zaś Joshua opisuje swoje podejście do Magica i tematów na topie – w skrócie 'no strong feelings’, co oznacza, że w zasadzie raczej pisze o sobie, a nie o Magicu. W deckach Jeskai Walkers w T2, w Legacy Turbo Depths, w Modernie Tron, w Pauperze Gobliny, w Vintage BUG. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Wrenn and Six (Modern Horizons)
  2. Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
  3. Leyline of the Void (Core Set 2020)
  4. Force of Negation (Modern Horizons)
  5. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg na Commander 2019

kliknij, aby powiększyć

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (