Przegląd prasy #59 – zmiana zasad w Commanderze / EDH

Emil pojechał w Świat, Sołtys zarządza miasteczkiem, więc zostałem sam na posterunku, a co za tym idzie – dziś przegląd będzie ciut delikatniejszy niż zawsze, mniej mięsisty, aczkolwiek jak zawsze istotny, bogaty i w ogóle perły przed wieprze.

Dobra, co tam się działo ważnego w tygodniu? Ano pojawiła się niby tylko jedna zmiana zasad w Commanderze / EDH, a jednak zatrzęsła forami dyskusyjnymi i wywołała spory zamęt wśród fanów wspomnianych formatów. Poza tym rozegrane zostały pierwsze duże turnieje constructed wykorzystujące nowe karty z DTK, oczywiście pod szyldem niezawodnego StarCityGames. Znamy też pikną promkę za udział w turniejach WMCQ, doszły linki z ciekawostkami do ogłoszenia GP Kraków i jak zawsze, poszukałem kilku artykułów, które wpadły mi w oko, a Wam również mogą się przydać.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Jak już wspomniałem, w weekend toczyły sie walki wspomagane kartami z Dragond of Tarkir. Nie tylko w releasach, ale także w turniejach constructed, a najważniejsze z nich przedstawiam poniżej. Mieliśmy SCG Invitional (taki Pro Tour, ale pod szyldem SCG), a także SCG Open oraz klasyczne SCG Premier IQ.

No to narobiłem smaku nowymi kartami, ale jak zawsze, na pierwszych dużych turniejach, które nie są prawdziwymi Pro Tourami, to zmian w taliach za dużych nie ma. Warto oczywiście przejrzeć wszystkie talie z Top 8, trochę inspiracji tam na pewno znajdziecie.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Wasteland będzie rarem!

Ale tylko (i aż!) na MTGO, w planowanej edycji Tempest Remastered. Właśnie pojawiła się galeria kart z tego dodatku online. Nie wiem jak często będzie się go trafiało, ale raczej często. Za to mythiciem będzie np. Cataclysm i Humility.

Polecam śledzić te linki, może być ciekawy spadek:

Duża zmiana zasad w Commanderze / Elder Dragon Highlander

To nie Wybrzeże w sumie ogłasza, tylko strona uznawana za oficjalne źródło wiedzy dotyczące Commandera i turniejów EDH. Ale do rzeczy – koniec z Tuckiem! Po naszemu, była to zasada dotycząca wtasowywania Commandera do talii. Jeśli jakiś efekt zmusi Cię do wtasowania przywódcy do decku lub wrócenia go na rękę, możesz zamiast tego umieścić go w command zone.

WMCQ Promo: Thalia, Guardian of Thraben

Wizardzi ogłosili promkę za udział w turniejach kwalifikacyjnych do Magic World Cup, czyli skrótowo WMCQ. Tym razem jest to twarzowa Thalia, która bardzo szybko podbiła serca graczy.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Grand Prix Kraków

Już niebawem jeden z najważniejszych turniejów 2015 roku w kraju, czyli Grand Prix w Krakowie. Turniej odbędzie się 17-19 kwietnia 2015 w krakowskich Halach Expo (Expo Kraków, Galicyjska 9, 31-586 Kraków). Formatem turnieju jest Standard wraz z edycją Dragons of Tarkir, którą już w weekend będziemy poznawać na prereleasach. Warto się szybko prerejestrować online, aczkolwiek nigdy nie przebiliśmy 1300 zawodników na polskich GP, więc może nie ma co panikować : )

W linku powyżej znajdziecie najważniejsze informacje o trialach, matach, wpisowym, a także przewodnik dla obcokrajowców po mieście. Z najistotniejszych informacji podajemy jeszcze ceny:

 • Grand Prix Kraków Main Event (39,99 €)
 • Grand Prix Kraków Sleep in Special Experience (59,99 €)
 • Grand Prix Kraków VIP Experience (89,99 €)
 • Infinite Trials Package – 100 packs only (44,99 €)

Rejestracja online działa do północy 16 kwietnia 2015.

Przydatne linki:

Wasze pierwsze Grand Prix

Na stronie Bazaar of Moxen, czyli organizatora najbliższego polskiego GP, pojawił się mały zbiór porad dla graczy, którzy chcą się pierwszy raz wybrać na tak duży turniej, zwłaszcza dla tych, którzy myślą o występie w Krakowie. Dobrze jest sobie przyswoić takie informacje, przejrzeć jakie turnieje odbędą się w ramach side eventów itp. Jak byłem młodym magicowcem i wybierałem się na jakieś większe turnieje, to zawsze czytałem takie informacje od deski do deski.

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Wygraj w nowym standardzie

Tekst jest małym poradnikiem o przewidywaniu metagame jak i również mniejszych zmian w standardzie na tydzień przed wejściem nowego dodatku do gry turniejowej. Co prawda już pierwszy taki weekend za nami, ale materiał fajnie opisuje jak spojrzeć na problem, przygotować się na dane archetypy, nowe kluczowe karty itp. Całość napisana pod kątem wejście najświeższego dodatku, czyli Dragons of Tarkir.

Zwycięzcy i przegrani standardu z Dragons of Tarkir

Czyli opis zmian jakie nastaną w metagame standardu po wejściu Dragons of Tarkir. Autor starał się przewidzieć jak wejście niektórych kart poprawi część decków tier 1, a jak inne z topowych talii osłabną. Wśród omawianych decków mamy: Red/White Tempo, Abzan Aggro, Green/White Devotion, Abzan Control, Jeskai Tempo, Monored Aggro, Sultai Superfriends, Blue/Black Control, Blue/White Heroic, Green/Red Devotion, Red/Green Midrange, Jeskai Tokens, Mardu Midrange/Tempo oraz Sultai Reanimatora.

Top 10 śpioszków z DTK

Frank Lepore prezentuje swój ranking 10 śpioszków (sleeperów) z Dragonsów, czyli kart, które jego zdaniem są niedoceniane, a mają duży ukryty potencjał. Takie artykuły są fajne, bo inspirują do testowania nowych kart i podpowiadają jak te mogą być wykorzystane w taliach. Jest tylko jeden problem w tym tekście, mianowicie nie zgadzam się jakoby Deathmist Raptor, Myth Realized, Dromoka’s Command i Secure the Wastes były niedoceniane, ale tu już trzeba autora zapytać co miał na myśli.

Nowe pomysły na decki z DTK od Tomoharu Saito

Tomoharu Saito po wejściu każdego dodatku siada w swoim sklepie z kolegami i wszyscy razem bawią się w układanie talii z nowymi kartami. Następnie publikuje je na różnych mediach społecznościowych. W linku na górze macie galerię instagramową, gdzie znajduje się 12 proponowanych przez Saito spisów. Rzućcie okiem na zdjęcia z 27 marca 2015. Część z nich już przypadła mi do gustu i nie mogę się doczekać aż je przetestuję na MTGO.

 

MODERN

Druga część przeglądu kart z DTK pod kątem moderna

Reid Duke prezentuje kolejne karty, które jego zdaniem zagoszczą na stałe w modernie, albo przynajmniej pokażą się w nim gościnnie z sukcesami. W ubiegłym tygodniu mieliśmy głównie nacisk na commandy, tym razem Reid wymienia także removale i szybkie naporowe stwory (weenie creatures).

 

LEGACY

Aktualizacja Tin Fins

Caleb Durward zabrał się za reanimatora w stylu Legacy – Tin Fins. Jest to deck bazujący na Shallow Grave i Goryo’s Vengeance, które przyzywają do życia Emrakul, the Aeon Torns i Griselbranda. Klasyk grany w kinach od wielu lat, ale w nowej odsłonie, zremasterowany przez Caleba wraz z poradami dotyczącymi gry, mulliganowania i sideboardowania. Gratka dla pilotów tej talii.

 

LIMITED

Legacy Cube draft – WU Opposition

Kenji Egashira draftuje bardzo ładne UW oparte na tokenach, Opposition, kilku stworach i kontroli stołu, a następnie przechadza się nim z sukcesami przez cały draft aż do finału, co też nagrał i raczył nam przedstawić. Enjoy!

 

INNE

„Tradycyjne” grafiki z DTK

Może jaracie się grafikami z DTK, może macie zamiar jakąś kupić, a może po prostu jesteście ciekawi, które obrazki zostały wykonane tradycyjnymi metodami. Jeśli tak, to jest link dla was. Macie tu ceny, obrazki w nieco wyższej rozdzielczości niż w gathererze i rozpiskę z imieniem i nazwiskiem autora oraz informacją jak malunek został wykonany. Co ciekawe, część grafik już została sprzedana i jak twierdzi autor zestawienia, popyt jest, bo niektóre grafiki schodzą już po zaspojlowaniu kart. A czy to dobrze, czy źle, to już sami sprawdźcie w linku.

State of the Program

Nie jestem wielkim ogarniaczem tej kolumny, przyznam, że to działka Emila, więc polecę skrótowo. stan MTGO na 27 marca 2015:

 • pierwszego i drugiego kwietnia 2015 Wizardzi będą streamować drafty z DTK w ramach przypomnienia nam, że MTGO ma obsuwę i wrzuca edycje online dwa tygodnie po papierowych. Streamowane drafty mają nam narobić smaku. Mi nie muszą, od momentu aż wpał pełen spoiler chcę dostać karty z DTK w swoje ręce i zacząć nimi szybko grać w ramach testów na Grand Prix Kraków.
 • Ogłoszono format najbliższego Magic Online Championship, czyli MOCa, który będzie rozgrywany w Seattle w maju. Chyba nikogo z nas to nie dotyczy, więc tematu nie rozwijam, jest opisany w linku.
 • Ponoć masa ludzi miała zawieszone konta za nadmierne wyłudzanie zwrotu tixów od MTGO. Chyba poważnie się zabrali za wyłudzaczy, więc uważajcie na podkręcanie swojego EV online, bo wielcy bracia ORCowie patrzą. Nawet całkiem spora dyskusja na ten temat jest pod tytułowym State of the Program.
 • Spis decku „Punishing Pyromaster”, którym grał LSV podczas hypowanego przez Wizardów i streamowanego Vintage Super League.
 • Dalej już klasycznie – kalendarz istotnych wydarzeń na MTGO, różne cenniki (m.in. stapli formatów constructed).

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Pierwszy z decków to Temur Superfriends, którego zbudował Saito. Wcześniej już wspominałem o jego konstrukcjach i to nie pierwszy raz kiedy inspirują casualowych graczy, prosów i redaktorów magicowych. Anyway, mamy tu kliku planeswalkerów, ale też 4 Dragonlord Atarka, 4 Roast i 2 Explosive Vegetation mainowo. To musi być cudowny ramp-deck do grania. Dalej otrzymujemy spis Pilgrim Control według pomysłu Patricka Chapina. Ogólnie chodzi o to, żeby Heliod’s Pilgrim znany już z heroiców, dawał nam dostęp do dużego toolboxa aur znajdujących się w talii. Wiele z nich wydaje mi się wciśniętych na siłę i nieprzetestowanych, ale to dobry punkt wyjścia do dalszego budowania decku. Następny spis to Abzan Company, czyli takie cudo, gdzie napycha się kart z Junka, wszystkich tych co się ostały po Birthing Podach i próbuje zrobić talię w stylu… Birthing Poda. Podejść było już kilka, tym razem talię wspiera 4 Collected Company i 4 Congregation at Dawn. Mamy tu tez stare combo: Viscera Seer + Melira, Sylvok Outcast + persisty. Dalej w modernie Gerry Thompson proponuje nam „Sultai Training Grounds”, talię z tytułowymi ziemiami ćwiczebnymi (rany, nie mam pojęcia jak to się ładnie tłumaczy na polski, za mało gram w gry komputerowe). Już sam pomysł Tasigura czy Pack Rats z Training Grounds mnie urzekł, ale nie spodziewałbym się wyjścia tego decku poza Tier 3. Ostatnią propozycją jest Cobra Gush w Vintage autorstwa Luisa Scotta-Vargasa. Poza trzema Lotus Cobra, talia ma tylko 3 inne stwory, a są nimi Monastery Mentorzy.

Najlepsza metoda na przetasowanie kart

Polecamy poniższy filmik, na którym Persi Diaconis z Uniwersytetu w Stanford, opowiada o najlepszych i najgorszych metodach tasowania. Macie tu trochę prawdopodobieństwa i związanego z nim liczb, ale już po dwóch minutach będziecie mieli mniej więcej pojęcie kiedy przeciwnik dobrze randomizuje talię lub leci sobie w wuja. W tytule macie za to link do playlisty, na której jest więcej tego typu filmów. Co prawda wszystkie dotyczą pięćdziesięciodwu kartowej, klasycznej talii, ale bardzo łatwo odnieść to do magicowej czterdziestki, sześćdziesiątki lub setki.

 

:g: Finanse :g:

 

DTK – set, który przeżyje dwie apokalipsy

To taki tekst trochę o standardzie, ale też równie mocno dotykający finansów związanych z tytułowym dodatkiem. A o co chodzi z tą apokalipsą? Tu akurat uznałem, że świetnie oddaje ona ducha rotacji w formacie, no i oczywiście tytuł będzie chwytny : ) Wracając do meritum, Dragons of Tarkir jest wyjątkowym setem, bo przeżyje aż dwie rotacje: we wrześniu, wraz z releasem Battle for Zendikar (BFZ), zniknie cały blok Therosa i zacznie się niekończący okres nierotujących formatów. W tym momencie standard będzie składał się z całego bloku Khans of Tarkir, Magic Origins (szesnasta i ostatnia edycja z cyklu Core Set, skrót: ORI) oraz BFZ. Na następną wiosnę, mniej więcej za rok, pierwszy set z nadchodzącego wtedy bloku po Zendikarze (codename: Tears) będzie wydany, co spowoduje wypadnięcie Khans of Tarkir i Fate Reforged, ale pozostanie właśnie Dragons of Tarkir (ależ będziemy już wtedy nim znudzeni :)) wraz z ORI – i tak na sześć miesięcy. Dopiero jesienią 2016, kolejny set (codenamed: Lock) zostanie wydany i ten dopiero zastąpi Dragons of Tarkir. Ok, tyle z przydługiego, acz bardzo ważnego wstępu. Sam artykuł dotyczy przewidywania zmian w standardzie i przydatności kart z DTK oraz wpływu na ich ceny. Zwróćcie uwagę, że dodatek ma bardzo tanie karty i kupowanie całego boxa do sprzedaży na sztuki raczej się nie opłaca, za to dostaliśmy masę kart bardzo przydatnych w constructed i z ogromnym potencjałem do grania. Wywody i wnioski na ten temat przeczytajcie już sami.

Finansowe przewidywania DTK w wykonaniu Craiga Wescoe

Nie jestem wielkim fanem Craiga i jego rozkmin, ale wygrał w życiu więcej niż ja sobie przyśniłem i siedzi w tej grze 24/7, więc chyba można mu ufać. Dawałem zresztą już kiedyś jego przewidywania, bodajże w okolicach wejścia Fate Reforged i całkiem dobrze trafiał. No to dziś zapraszam do jego przypuszczeń na temat zmian cen kart z Dragons of Tarkir.

Zwiększanie zarobków na Magic Online 

Mały poradnik o zwiększaniu swoich zarobków / zmniejszaniu swoich strat na MTGO. Takie dobre rady jakie turnieje obecnie grać, czego się wystrzegać podczas releasów/prereleasów, jak sprzedawać opłacalnie i nie tracić za bardzo kasy. Autor nie obiecuje Wam pójścia „infinite”, czyli zarabiania kasy bez jej wkładania do programu, ale jego rady są bardzo sensowne i pomogą utrzymać się online bez wielkich kosztów, jeśli jeszcze tego nie ogarnęliście.

Popularne karty z MtgGoldfish

 1. Deathmist Raptor
 2. Narset Transcendent
 3. Snapcaster Mage
 4. Tasigur, the Golden Fang
 5. Monastery Mentor

 

-x-

Pozdrawiam serdecznie,

– Ober


Informacje o autorze znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze