Przegląd prasy #85 – prereleasy Battle for Zendikar

Battle for Zendikar okazał się całkiem przyjemnym dodatkiem w sealedach, a przynajmniej takie wrażenia z prereleasów odnieśli redaktorzy Psychatoga. Nie było tak topornie jak w poprzednim Zendikarze. Przy okazji mieliśmy okazję potestować nową zasade mulliganowania. Prereleasy Battle for Zendikar zdominowały ubiegły weekend i większość informacji dotyczyła premiery tego dodatku.

W przyszły weekend pogramy pewnie jeszcze turnieje releasowe, ale już pora zacząć myśleć o formatach constructed zmienionych przez rotację oraz o nadchodzącym Pro Tourze.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

W weekend odbywały się tylko prereleasy Battle for Zendikar all over the world. Ze swojej strony dodam, że sam zagrałem jednego, sześciorundoweo Prereleasa i z dość średnim zestawem ukręciłem 4-1-1, co dało mi kilka paczek. Jednak wszystko co w nich i w zestawie otworzyłem da się sprzedać za max 20-30 zł. Pod względem finansowym, to Wizardzi dali nam kamień, tfu.. hedron z napisem love.

Dodatek jest dość lichy jak chodzi o power level w constructed i zwrot kosztów, ale przynajmniej można połowić jakieś ekspedycje i raz na jakiś czas podreperować portfel. Jednak co do grywalności formatu, to okazał się dużo lepszy niż myślałem. Jest sporo możliwych strategii, na których opieramy talie, mechaniki setu sprawdzały się bardzo ładnie, trochę sztuczek też się znajdzie. Czekam niecierpliwie na draftowanie BFZ. Przyznam, że już odpaliłem kilkanaście razy wirtualnego drafta na symulatorze i ciężko mi się od tego oderwać : )

Prereleasy Battle for Zendikar dały nam też możliwość przetestowania nowej zasady mulliganowania, to przyznam, że całkiem dobrze się sprawdza. Mulligan nie jest już tak bolesny i dysproporcjonujący rozgrywkę. Dwa razy z niego skorzystałem i byłem zadowolony z dodatkowego scry’a. Przeciwnicy też jakoś łatwo podnosili się po stracie jednej karty samym scry’em. Opinię społeczności magicowej o nowym mulliganie możecie poznać tutaj.

 

– Ober

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Nowe bany, unbany, restricty i unrestricty w formatach constructed

Legacy:

Vintage:

W zalinkowanym tekście znajdziecie wytłumaczenie tych decyzji.

Event Deck i Intro Packi BFZ

Jeśli przegapiliście tę wiadomość, to Wizardzi opublikowali spis event decku BFZ o nazwie Ultimate Sacrifice. Nawet jest w nim kilka grywalnych kart (Warden of the First Tree, Whisperwood Elemental, Tasigur, the Golden Fang, Hangarback Walker, Evolutionary Leap), więc chociaż flavorowo wychodzi z tego jakiś egzotyczny miszmasz (Kaladesh obok Zendikaru obok Tarkiru), to w sumie nie wygląda to wcale źle pod kątem finansowym. Dokładniejszą analizę tej kwestii znajdziecie jednak w dziale finansowym w tekście z Goldfisha. No a przy okazji poznaliśmy zawartość Intro Packów.

Grudniową promką FNM jest:

Anticipate

Dwa zestawy ebooków od WOTC

Jak lubicie klimat i fabułę ostatnich setów magicowych, to możecie sobie o nich poczytać w dwóch zestawach ebooków, jakie Wizardzi ostatnio nam udostępnili. Więcej szczegółów i możliwość pobrania w linku powyżej.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Pro Tour Battle for Zendikar

pro tour magicowyZbliża się Pro Tour związany z Battle for Zendikar, które będzie rozegrany w Wisconsin, Milwaukee w USA 16-18 października 2015. W sumie nas, zwykłych zjadaczy kartonów mało to dotyczy, bo tam nie zagramy, ale jest to zawsze ważne święto magicowe, które wnosi sporo świezości do formatów constructed i newsów od Wizardów. Tym razem zmiany w constructed będą dośc solidne, bo z wejściem BFZ mamy rotację, tym ciekawsze będzie obserwowanie nowych techów. Rozgrywanym formatem będzie oczywiście nowy standard z BFZ oraz booster draft 3x Battle for Zendikar.

Z tego co się orientuję, reprezentować Polskę będą: Michał Gajewski, Piotr Wald, Bartłomiej Lewandowski, Maciej Janik i Paweł Pędrakowski. Jak o kimś zapomniałem, to mnie poprawcie.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

20 najważniejszych porotacyjnych zmian

W tym tygodniu tekstu do standardu skupiały się na dwóch głównych tematach. Pierwszy z nich to podsumowanie porotacyjnych zmian i jego reprezentantem jest linkowany powyżej tekst Craiga Wescoe. Dosyć dokładnie rozpisuje się on na temat zmian w formacie. Co więcej, wymienia on całą masę grywalnych opcji, które zostały i które mogą teraz znaleźć się w łaskach graczy. Jak ktoś nie chce przeglądać spoilerów i chce mieć te karty w jednym miejscu dla lepszego przeglądania, to warto kliknąć i zjechać na dół. Podobny nieco tekst (Do kosza ze starymi), ale wskazujący konkretne karty, których nam będzie brakowało, napisał także Adrian Sullivan. O konsekwencjach porotacyjnych ciekawie i od innej strony podszedł Michale Flores. W jego tekście W górę, w dół i w bok możemy zobaczyć, które karty zyskały, które straciły na wejściu BFZ i wyjściu Therosa. Wspomina też o kartach do do których skuteczności w nowym meta trudno zdecydować. Nie jest to niestety równie głęboki tekst jak ten Wescoe, ale i tak trochę ciekawych informacji zawiera.

Deckbuilding w oparciu o BFZ

Drugi temat przewodni to oczywiście nowe konstrukcje z kartami z najnowszego dodatku. I tak w 5 nowych decków do nowego standardu Robert Vaughan przedstawia nam dwie zaktualizowane talie, które już znamy (Abzan Aggro, Esper Dragons), oraz trzy talie, które są nowością. Wśród nich RG Landfall, BR Devoid i pięciokolorowa kontrola na Bring to Light. Oprócz dwóch starych decków warto tu zwrócić uwagę na RG Landfall. Resztę lepiej potraktować jako dodatek, ale kto wie? Może i w nich tkwi potencjał. Mówiąc o Abzanie, warto też zerknąć do tekstu Reida Duke’a. W Abzan Aggro z Draną opisuje on fajną, agresywną wersję decku. Wygląda na to, że utrata lwów i paru innych kart mocno talii nie zaszkodzi, bo łatwo jej znaleźć zamienniki. A propos Drany, Ross Meriam także z wampirzycą się zabawił i stworzył parę aggro konstrukcji z tą legendą. Znajdziecie je w artykule Decki z Draną w Standardzie. Kolejny tekst to już dzieło Adama Yurchicka wskazujące, że wspomniany RG Landfall (czy jak Yurchick chce – Landfall Zoo) to deck, który warto mieć na oku. Ta wersja jest jednak mniej agresywna, wolniejsza, ale ma kilka bardzo ciekawych rozwiązań. Warto porównać obie talie. Do tekstu – Kombinując z Battle of Zendikar – warto jednak zajrzeć także ze względu na pierwszą talię, czyli BG Aristocrats. Jest w niej Zulaport Cutthroat i sporo opcji na poświęcanie swoich stworów i robienie 2 za 1. Deck jest fajnie synergiczny i niezależnie od tego, czy „to jest to”, czy też fajnie wygląda tylko na papierze, warto na niego zerknąć. Jest też trzecia konstrukcja, UG Turbo Rampa – z Uginem, Kiorą, Ulamogiem, ale czy jest stabilna? Tu trochę mniej wiary mamy. Ciekawsze rampy pokazuje Ali Antrazi. Jego Nowe decki zawierają aż trzy różne spisy tego rodzaju – zielona rampa, abzanowa rampa i rampa z lifegainem na Felidar Sovereignach i Dragonlord Dromoka. Ważniejsze jednak, że Antrazi wskazuje na dwa decki, które rotację przechodzą praktycznie bez szwanku i co najmniej w jednym przypadku oznacza to, iż deck może znowu powojować w meta. Chodzi o UR Tutelage oraz GW Hardened Scales. No i na koniec Yarvis Yu i Przegląd potencjalnych decków w T2 z BFZ, a w nim nowa wersja Jeskai Ascendancy, Grixis Tutelage, Naya Ramp, Sultai Pact i pięciokolorowe mono-niebieskie smoki (czyli po ludzku niebieska kontrola splashująca wszystko kolory smoków dla Dragonlordów).

Magicowa matma Battle Landów

Skoro matma, to i Frank Karsten. Tym razem sprawdza on jak wiele basiców w decku potrzeba, aby zagrać Zendikarowe duale odtapowane. I to tyle – nie ma się co rozpisywać, jak ktoś jest zainteresowany, to polecamy sprawdzić te grafy, obliczenia i wnioski.

Ciekawe decki:

  • Talie z ostatnich WMCQ (linki są mniej więcej w środku tego zbiorczego materiału, nawet Polsce udało się tym razem zaistnieć)

 

MODERN

Battle for Zendikar w Modernie

To taki typowy przegląd nowych kart. Autor sprawdza w nim co ma szansę na grę w Modernie. Trochę niby ich jest, ale trochę to takie optymistyczno-życzeniowe gadanie. Realistyczne jednak, bo wielkich szans na grę tekst nie wieszczy.

Modernowy top 8 – Burn

Ten cykl możecie już znać. To jeszcze jeden artykuł z serii Pascala Maynarda o topowych deckach w Modernie, z których dowiedzieć się można trochę o historii talii, trochę o strategii, trochę tipsów, a wszystko to okraszone filmikami. Tym razem rzecz dotyczy Burna. 

Bant Zoo Primer

Co prawda do buildu mamy pewne wątpliwości, ale sam archetyp warto poznać. Reid Duke przybliża nam tu go w takim typowym primerze – z poradami, z sajdboardowaniem się i tak dalej. Szkoda tylko, że tekst nieco krótki.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Sowa z deathtouchem rządzi

Adam Barnello analizuje wyniki jednego z ostatnich turniejów SCG w Legacy pod kątem pakietu, który pojawił się w kilku różnych deckach. Chodzi o Baleful Strix + Brainstorm + Cabal Therapy + duale/fecze. Omawia jaką funkcję pełnią te karty i co czyni je atrakcyjnymi do gry w Mentor Esperze, dwóch Nic Fitach i Alurenie. I niech tylko kto spróbuje teraz rzucić żartem o sowie z deptaczem.

 

LIMITED

Ars Arcanum: Analiza spoilera BFZ

Standardowo, jeśli nie czytaliście, to koniecznie zajrzyjcie. Co prawda nie dowiecie się stąd, który kolor jest najlepszy, ale dostaniecie sporo wykresów i ich bardzo sensowne omówienie. Tekst dostarcza teoretycznych podstaw do budowania decków w Zendikarze, choć w porównaniu do wcześniejszych artykułów z serii jest tu mniej jednoznacznych rad. BFZ jest jednak setem na tyle specyficznym, że autor – który i tak starał się stronić od deklaracji co dobre, a co złe – nie próbuje się bawić we wróżbitę i przedstawia twarde fakty.

Analizy Limited BFZ od LSV

A tu już zwyczajowa analiza wszystkich kart z BFZ pod kątem limited. Jeśli mam być szczery, to jest wrzucona ona tutaj trochę z obowiązku, bo LSV oceniał BFZ jak normalny set, gdzie spelle za 6+ to już jest koniec końca krzywej, a nie miejsce, gdzie są najciekawsze syty. Nie brał też pod uwagę pewnych specyficznych cech setu. Patrząc pod kątem prereleasów zdecydowanie nie dowartościował niektóre karty (Retreaty), a z innymi przestrzelił. Słowem – do jego analizy należy podchodzić z lekkim dystansem. Być może uwagi te zresztą są bardziej wartościowe przy okazji draftów i po prostu w sealed się mniej sprawdzają, ale to już wyjdzie w praktyce, gdy zaczniemy nowy dodatek draftować.

Prereleasowy Primer BFZ

I jeszcze jeden materiał poświęcony prereleasom. Autorem jest tu PVDR. Tym razem tekst poświęcony jest bardziej ogólnym i praktycznym kwestiom takim jak iloma landami grać, jakie są mechaniki, jak dobre są Allye, o jakich sztuczkach trzeba pamiętać i tym podobnych rzeczach. W tej chwili to jest trochę musztarda po obiedzie, ale i tak można to potraktować jako takie wstępne założenia w BFZ o praktycznym charakterze.

Rise of the Eldrazi Flashback Draft z CFB

Odrobina wspomnień na koniec. Marshall Sutcliffe pokazuje nam flashback drafta Rise of the Eldazi. Jak ktoś ma ochotę, albo jak nie zna tego dodatku, to może zobaczyć jak grało się stare Eldrazi. I w tym wypadku nie jest to rampa, więc tym bardziej warto.

 

COMMANDER

Przegląd BFZ pod kątem Commandera: landy, biały, niebieski i czarny

Pierwszy z przeglądów BFZ pod kątem Commandera pojawił się na Goldfishu. I chociaż to pierwsza część dopiero, to i tak parę ciekawych rzeczy tu znajdziemy, bo jak się okazuje BFZ ma trochę kart, które EDH przyjmie. Oczywiście na czele są tu landy, które w multikolorowych taliach mają się mocno zadomowić.

Klejnoty do 75% Commandera

A tu podobny tekst, choć z naciskiem na ideę 75% Commandera. Jason Alt nie bawi się tu już w dzielenie materiału na pół i omawia wszystkie karty, które go interesują.

Przegląd BFZ z SCG

Najlepszym przeglądem wydaje się jednak ten Sheldona Menery’ego. Bez podziałów, wszystko w jednym miejscu, sporo kart i dość dokładnie opisane – to jest to o co chodzi i z tych trzech ten jest najbardziej chyba wart przeglądnięcia.

Ciekawe decki:

 

INNE

Bitwa o Bitwę o Zendikar

Danny West napisał całkiem dobry tekst o tym, dlaczego Battle of Zendikar jest fajniejsze niż się to społeczności wydaje. Dobry, bo idący pod prąd reszcie. Dobry, bo ciekawie i rozsądnie uargumentowany. Dobry, bo do tego rodzaju rzeczy można się fajnie polemicznie odnosić. Ale też dobry, bo wskazuje jedną rzecz, której trudno odmówić słuszności – PAX było przehajpowane i za dużo na nim pokazano. Gdyby Wizardzi bardziej dawkowali karty, może wrażenie nie byłoby „dużo większe”, ale set prawdopodobnie odrobinę cieplej byśmy przyjęli.

Flavorowa strona Battle of Zendikar

I jeszcze jeden Zendikarowy tekst, ale tym razem poświęcony flavorowi. Zawiera nie tylko ocenę kart, ale też trochę na temat fabuły. Jak nie wiecie co to Hedrony i chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to zerknijcie tu. Bardzo fajnie są opisane na przykład informacje, które można na ten temat wyciągnąć z kart.

Zrozumieć aggro-combo

Na przykładzie trzech decków Conley Woods wyjaśnia w tym tekście specyfikę hybrydowych decków łączących w sobie aggro z combo. Tłumaczy jak takie decki wyglądają, co jest ich silną stroną, a co słabą i jak one działają. Trochę w tym historii Magica, a trochę teorii.

Wywiad z Richardem Kanem Fergusonem

Krótka rozmowa z jednym z Magicowych artystów, jednym z tych ze starszej ekipy, pracującej głównie przy wykorzystaniu tradycyjnych technik. Dobra okazja, aby dowiedzieć się kto zacz i jak trafił do Magica.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić – edycja BFZ

W tym tygodniu edycja w standardzie. Znany nam standard właśnie odpływa w zapomnienie i szykuje się na solidną rotację. Na ostatni rzut tego formatu dostajemy ciekawy pięciokolorowy smoczy kontrol, który pojawił się na WMCQ w USA. Właściwie jest to niebieska talia z 8 smoczymi landami, 7 smokami (1x Dragonlord Atarka, 1x Dragonlord Silumgar, 2x Dragonlord Dromoka, 3x Dragonlord Ojutai) i Uginem na czele. Talia po rotacji straci 4 Dissolve (łatwo zastąpić) i niestety 3 Perilous Vault (trudno zastąpić :-(). Neal Olivier, który wygrał, pisał nawet raport ze swojego występu i chyba nie przegrał tym żadnego meczu. Kolejny proponowany 5C.dec jest zgoła inny, jest to aggro na masie value stworów ze wsparciem ze strony Rattleclaw Mysticów. To egzotyczne danie przyprawia 4x Crackling Doom i 4x Dromoka’s Command). Akurat ten deck mnie w ogóle nie przekonuje, ale może znajdzie jakiegoś amatora. Talia jednak pokazuje co można zrobić z masą nowych, podwójnych landów i fetchy. Następny pomysł na nowy standard to RGB Zada Tokens, czyli tokenowe aggro z Zada, Hedron Grinder i dopakowaniami. Również średnio do mnie przemawia ten pomysł. Wolałbym już zobaczyć dobrze złożone RG landfall. Czwarta talia, to BR aggro z Liliana, Heretical Healer, Smothering Abomination i armią stworków, które łatwo się poświęca, sporo tokenów i trochę removalu. Akurat ten spis chwyta mnie za serce, bo sam próbowałem budować podobne konstrukcje jeszcze z Therosem i byłem bardzo zadowolony.  I na sam koniec Jeskai Midrange, coś ze starego formatu z nowymi zabawkami. Do naporowych Mantisów i smoków doszedł planeswalker Gideon w trzech sztukach. Zamiast Ojutai’s Commanda pojawił się tutaj Brutal Expulsion. W sumie w mainie są 4 małe Jace’y, dla, których używało się właśnie biało-niebieskich commandów, ale warto dać szansę nowej sztuczce.

Stan Programu

Najważniejszym njusem jest updejt zasad splitowania na MTGO. W zasadzie to tylko potwierdzenie stanu faktycznego, sankcjonujące dzielenie się graczy w finałowych rundach turniejów (no, prawie, w DE splitowanie jest nielegalne). Inny, może nie jakiś bardzo istotny, ale warty przypomnienia jest njus o wygraniu Community Cupu przez społeczność, co oznacza, że wszyscy co się logowali w jego trakcie online dostaną na konta landy Avona i Thalię przy okazji środowego downtime’u. Jahn przypomina też o zamknięciu forum MTG, ale warto przy okazji wspomnieć, że jednocześnie zamykane są również fora innego produktu Wizardów, czyli D&D. I jak już ktoś może mówić o tragedii z tego powodu to właśnie RPGowcy. Dużo ważniejsze jest jednak info o tym, że ponoć ulepszono algorytm parowania przeciwników na dużych eventach i zmniejszono negatywne skutki parowania w dół w kontekście tie-breakerów. I jeszcze taka ciekawostkowa rzecz, czyli finał sprawy Wizards vs Cryptozoic. Chodzi o karciankę Hex, która w niektórych aspektach była, delikatnie mówiąc, podobna do Magica. Wizardzi oczywiście wygrali, ale Hex będzie istnieć. Po prostu Cryptozoic zapłaci Wizardom i wszyscy będą szczęśliwi.

Sekcja opinii jest poświęcona dwóm sprawom wspomnianym w njusach. Pierwsza z nich dotyczy splitowania. I tu dowiecie się sporo szczegółów na ten temat, więc odsyłamy do tekstu. Druga kwestia to zamknięcie forum. Jahn przedstawia swoją opinię i przypomina o możliwości skopiowania treści. W deckach Mono Red i 5C Dragons (T2), Sun Titan Control (Modern), Aluren (Legacy), a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

EV Battle for Zendikar

Ile można wyciągnąć z boxa BFZ? Czy opłaca się je kupować? Jest sens bawić się w loterię ekspedycyjną? Saffron Olive wam to wszystko wyjaśnia.

Analiza Event Decku BFZ

Tu z kolei Saffron Olive sprawdza czy Event Deck wydany przy okazji BFZ jest wart zakupu. Z tego co się orientuję, to bardzo sie opłaca. W środku jest trochę sytów, które zwracają cenę zakupu (zwłaszcza Hangarback). Szkoda tylko, że nie dołożyli tam Jace’a bijącego rekordy cenowe.


 

Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace Vryns Prodigy (Magic Origins)
  2. Hangarback Walker (Magic Origins)
  3. Scalding Tarn (Zendikar Expeditions)
  4. Bring to Light (Battle for Zendikar)
  5. Knight of the Reliquary (Conflux)

Piąte miejsce może trochę dziwić, bo rycerz ostatnio nie miał wielu ciekawych wystepów. Jednak ludzie zapalili się do budowania combo decków na Knight of the Reliquary w połączeniu z Retreat to Coralhelm i stąd ten skok.

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (