Przegląd Prasy #92 – Grzegorz Kowalski w Top 8 Grand Prix Bruksela

Grzegorz Kowalski, znany także jako „Urlich”, „Krzycz Urlich”, itd. – po świetnym występie zaliczył Top 8 w Grand Prix Bruksela 2015, rozgrywanym w formacie standard. Nasz zawodnik wybrał na ten turniej „Rattleclaw Abzan” (oryginalny polski, Misiek-tech!). Ostatecznie zakończył turniej w ćwierćfinale, zgarniając przy tym 1000$ oraz zaproszenie na Pro Tour!

Poza tym, z bardziej przyziemnych newsów ubiegłego tygodnia: Wizardzi cenzurują Goldfisha, dostaliśmy więcej szczegółów na temat MiniKonwentu Tolaria, nadchodzi mała rewolucja w MOCSach i PTQ online. Zapraszamy do naszego przeglądu po więcej szczegółów.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Bruksela

Wielu polskich graczy zdecydowało się na wyjazd do Bruksei po złoto i sławę. W standingach naliczyłem ich 42 szukając po tagu [pl]. W turnieju głównym zagrało 1938 zawodników. Polacy po pierwszym dniu (miejsce/nazwisko i imię/punkty):

t8_ grzegorz kowalski aka urlich

Grzegorz Kowalski

8 Pilachowski Gawel 25
20 Nowak Maciej 24

30 Gajewski Michal 24
104 Berger Meciek 21
109 Janik Maciej 21
112 Grzegorz Kowalski 21
148 Wiaderny Szymon 21
175 Kopec Mateusz 21
192 Czuron Alan 21
218 Jankowski Arno 21
225 Banach Kamil 21
245 Staniucha Tymoteusz 19
271 Marek Krzysztof 18
280 Faustyn Maciek 18
326 Knocinski Przemek 18
336 Szczotka Kacper 18
404 Dobrowolski Rafal 18
416 Kawonczyk Maciej 18
468 Pilichowski Karol 18
492 Kepinski Michal 16
583 Bruski Bartosz 15
618 Milewicz, Mateusz 15
627 Wald, Piotr 15
682 Grefling Jakub 15
692 Kobielski Mateusz 15
698 Lewandowski Bartlomiej 15
705 Wisniewska Malgorzata 15
750 Jabs Slawomir 15
763 Binkowska Wioleta 15
773 Redzikowski Maciej 14
834 Czapski, Mateusz 13
954 Szulborski Michal 12
960 Cofalik Szymon 12
986 Deloly Mathieu 12
1051 Skubik Marcin 12
1061 Hanski Marek 12
1111 Szajna Jakub 10
1142 Distel Piotr 10
1253 Sidor Mateusz 9
1335 Klodzinski Dennis 9
1362 Sikora Tomasz 9
1467 Klimek Michal 6
1769 Chrobot Aleksander 3

W tym roku obowiązuje jeszcze zasada, że do dnia drugiego dostają się wszyscy graczy, którzy ukręcili minimum 21 punktów (7-2) pierwszego dnia (od 2016 poprzeczka zawieszona jest niżej, na 18 punktach), co znaczy, że na niedzielne rozgrywki awansowało jedenastu naszych zawodników. Najlepiej z nich poszedł Grzegorz „Urlich” Kowalski, który zakończył grę w ćwierćfinałach. 

Ostateczne wyniki Polaków po 15 rundzie:

Top 8 – Grzegorz Kowalski (39) – 1000$, zaproszenie na Pro Tour i 4 Pro Pointsy
18 – Nowak Maciej (36) – 500$ i 3PP
59 – Berger Meciek (33) – 300$ i 2PP
68 – Kopec Mateusz (33) – 250$ i 2PP
110 – Janik Maciej (30) – 1PP
141 – Wiaderny Szymon (30) – 1PP
149 – Banach Kamil (30) – 1PP
155 – Gajewski Michal (28)
157 – Pilachowski Gawel (28)
189 – Jankowski Arno (27)
212 – Czuron Alan (24)

Całość wygrały Esper Smoki prowadzone przez Lukasa Blohona. Tu macie jeszcze informacje z Twittera pod turniejowym hashtagu -> #gpbrussels

Grand Prix – Atlanta

Byłem pewny, że to kolejny amerykański turniej, który nas nie będzie za bardzo interesował, a tu proszę – niespodzianka. W standingach, na 187 miejscu znalazłem Marcina Ściesińskiego, który zrobił dzień 2 i zaliczył po drodze 27 punktów :) Ale to chyba wszystko z naszego podwórka. Z najważniejszych informacji: zagrało 2083 zawodników, formatem było limited Battle for Zendikar, całość wygrał Tom Martell, a w Top 8 ze znanych nazwisk warto wymienić jeszcze Owena Turtenwalda i Sama Blacka. Zwycięzca wydraftował w Top 8 czterokolorowy deck, głównie skupiony na bieli i zieleni. Niebieski splash po Roil Spout, czerwony po Grove Rumblera, oba kolory wspomagały też converge pod dwóch Tajuru Stalwartów.

 

Wieści z Goldfisha

 

Cenzura wkracza na salony

Jeden z naszych ulubionych serwisów MtgGoldfish dostał niedawno informację (czyt. rozkaz) od Wizardów, żeby zaniechali publikacji danych dotyczących metagame, a dokładnie analizy matchupów pomiędzy taliami. ZłotaRybka dokonywała tego z pomocą bota oglądającego powtórki. Poza tym ceny kart i decklisty pozostają niezmienione. Szkoda, bo było to doskonałe źródło wiedzy.

twitter goldfisha cenzura smutek taki wielki

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

WOTC nie chcą mieszać turniejowych drinków

A dokładnie, to nie chcą, by organizatorzy turniejów łączyli tzw. WPN premier events (jak PPTQ czy GPT) z jakimś lokalnym premiere eventem, w efekcie czego byłby jeden turniej ze zwiększonymi nagrodami. Zazwyczaj takim działaniom pomagał jakiś sponsor i odbierało to pewnie chwałę Wizardom. Szkoda, że się tak spięli, bo organizatorzy dzięki temu mogli trochę poprawić jakość danego turnieju, zwiększyć pulę nagród, zrobić konkurencję innym sklepom i w efekcie zyskiwali na tym gracze. 

Zmiany w Pro Tour Qualifierach Online

Wizardzi wprowadzają tokeny za zrobienie wyniku 4-1 lub 5-0 w Preliminary PTQ. Dzięki niemu będzie można wejść sobie do wybranego Final PTQ (FPTQ), co nie zmusza już do grania jednego konkretnego, możesz zagrać za tydzień lub dwa. Token daje możliwość zagrania jednego FPTQ w danym sezonie. To dobra zmiana, bo nie zawsze była możliwość grania  tego jednego finałowego turnieju. Do tego PPTQ będą rozgrywane także w weekendy, by łatwiej sobie dostosować harmonogram. W linku powyżej dostajecie dokładną rozpiskę kiedy grane są PPTQ, a tych będzie teraz ciut więcej. Nawet dodano PPTQ, które można grać w dzień FPTQ jeśli te nie pójdzie za dobrze, w ten sposób jest opcja od razu złapać token na kolejne FPTQ. Zrobiono to z myślą o graczach, którzy zaplanują sobie dzień grania, a coś im w main evencie nie pójdzie.

Nowa struktura MOCSów i info o kolejnych promkach

Zmiany sa spore, ale niestety nie wszystkie są zmianami na lepsze. Najbardziej dostało się graczom limited – nie będzie już tego formatu na turniejach typu monthly. Będzie za to standard i modern, do oporu, do bólu, do krwawienia z opuszków palcy. Nie będzie już sezonowych QPsów, tylko punkty, które można używać przez cały rok. Rok rozgrywek na MTGO podzielony będzie na 4 sezony, każdy sezon będzie miał 3 turnieje monthly i 1 quarterly. Za 35 ogólnych QPs zagracie monthly i/lub jak będziecie platynowym/złotym prosem (jak wolicie, to możecie też być złotym cielcem). Jak tam dobrze pójdziecie i/lub będziecie wysoko na leaderboardzie i/lub będziecie platynowym prosem, to zagracie na quarterly turnieju. Najlepsza dwójka z quarterly kwalifikuje się do MOCS finału. Tam jeszcze za free ma wejście Mistrz Świata Mtg, poprzedni Mistrz MOCSa i trochę ludzi z leaderboardu, tak, aby w MOCSie znalazło się 16 osób. Cały ten system bardzo mocno faworyzuje złotych i platynowych chłopców. O, takie zmiany.

Stąd się dowiecie, co o tym myśli magicowy reddit.

Podsumowanie MTGO 2015

Worth Wollpert (Executive Producer Magic Online) robi wczesne podsumowanie 2015 roku. Wczesne, bo przyzwyczailiśmy się, że podobne podsumowania publikowane są pod koniec grudnia, a przez miesiąc wszystko może się jeszcze zawalić na naszym kochanym kliencie online : ) Tak czy inaczej – Worth wspomina, że udało się odpalić ponownie ligi w constructed (w trochę zmienionej formie), i bla, bla, bla, że wszystko super-lepiej („fixing things faster, better transparency, and generally making Magic Onlinea more fun place to be.”).  Dużo gadania, że szybciej i lepiej naprawiają błędy. Zapomnieli tylko powiedzieć, że tych błędów nie powinno w ogóle być, jakby wprowadzili dobrego klienta i zatrudniali do roboty profesjonalistów zamiast tanich fascynatów, których nagradzają głównie „sławą pracy dla WOTC”.

Chwali się także, iż teraz łatwiej się z nimi komunikować za pomocą mediów społecznościowych (Reddit, Twitter, itp.), ale tu też zapomniał wspomnieć, że mają po prostu fatalnych ludzi w helpdesku, że włączali boty do odpisywania iraz dawania refundów i że dopiero pod wpływem kontroli społecznej własnie wspomnianych social mediów musieli wziąć się za bardziej profesjonalną obsługe klienta. Łatwo kogoś zbyć, potraktować ignornacko jak nikt inny nie widzi, trudno jednak sprawę zbagatelizować jak widzą to setki innych użytkowników, nie tylko krytykujących lecz także podających pozytywne przykłady od konkurencji (takiej jak HearthStone). 

Aby więcej zarobić, dorzucili więcej Cubedraftów, w których nie można praktycznie nic wygrać i EV jest ujemne. Wprowadzili śmieszne-punkty zamiast wypłat boosterowych w kilku rodzajach turniejów i ogólenie to wszystko dla nas, dla użytkowników.

Moje podsumowanie: niewiele się zmieniło, ale odpalili ligi.

Informacje releasowe dla dwugłowego giganta

Wizardzi, tak jak przy okazji wydania każdego nowego dodatku, opublikowali informacje releasowe dla Commandera 2015, tym razem jednak pod kątem formatu: Two-Headed Giant. Rzućcie na nie okiem jeśli wybieracie się na taki turniej podczas releasów. Jeśli interesują Was rullingi dotyczące nowych kart z Commandera 2015, to jest również tekst dla Was.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Zimowe Obozy RPG

Tradycyjnie zapraszamy młodzież i inspirujemy rodziców, do wysyłania swoich pociech na Obozy RPG organizowane przez Biuro Turystyki Orion, gdzie jest także szansa pograć drafty i ligę Magic: the Gathering.

Cena: 1049 zł
Terminy:

  • T1: 23-29.01.2016,
  • T2: 7-13.02.2016,
  • T3: 13-19.02.2016

Zakwaterowanie: O.W. Pszczeliniec

Dokładne szczegóły Zimowych Obozów 2015, podane przez organizatora, znajdziecie poniżej w spoilerze poniżej i na stronie BT Orion:

Spoiler

Śnieżyca za oknem, kubek z gorącą herbatą i szybko zapadający zmrok – ferie to wymarzony moment na klimatyczne sesje RPG! Jak co roku w Krasnobrodzie zbierze się ekipa rpgowych zapaleńców, którzy wraz z doświadczonymi Mistrzami Gry przeżyją niezapomniane przygody w fantastycznych światach. Wybierz się z nami! :)

Biuro Turystyki ORION zaprasza wszystkich młodych fanów gier RPG, gier karcianych, planszowych oraz LARPów na zimową odsłonę fantastycznych obozów! To połączenie najlepszych elementów zaczerpniętych z obozów młodzieżowych oraz konwentów gier RPG, planszowych, karcianych czy LARPów, czyli między innymi:

  • profesjonalne sesje RPG – kampania w wybranym systemie,
  • LARPy ,
  • prelekcje RPGowe,
  • warsztaty dla graczy i MG,
  • konkursy z nagrodami,
  • projekcje filmowe,
  • szeroki wybór pozycji w Games Roomie, w tym Magic: the Gathering,
  • 16 lat doświadczenia na rynku,
  • towarzystwo innych zapaleńców,
  • przyjacielska atmosfera ,
  • klimat, do którego chce się wracać!

Czeka na Was profesjonalna kadra, wybrana spośród ludzi zajmujących się na co dzień tematyką RPGową, grami planszowymi i karcianymi oraz LARPami – organizatorzy konwentów, prelegenci, Mistrzowie Gry z wieloletnim doświadczeniem. Możecie spodziewać się również całej masy śnieżno-lodowych atrakcji, a dla chętnych, białego szaleństwa na stoku narciarskim.

Masz chęć na przygodę? Łap kostki i ruszaj z nami na zimową wyprawę!

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://btorion.pl/
Wiadomości bieżące i newsy pojawiają się na https://www.facebook.com/orionrpg

Rezerwacji można dokonać przez formularz na stronie www.btorion.pl, mailowo na adres btorion@btorion.pl lub telefonicznie pod numerami:
22 668 85 07 albo 512 385 672.
Do 15.11.2015 zniżka za wczesną rezerwację – 50 PLN.
Serdecznie zapraszamy!

zimowe obozy rpg-mtg 2015

Tolaria – minikonwent miłośników Magic the Gathering

Organizatorzy (Stowarzyszenie Tygiel, Zespół Szkoł im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie oraz Youdeck.pl) zapraszają na konwent poświęcony kolekcjonerskiej grze karcianej Magic: the Gathering w Suchedniowie, który odbędzie się 28-29 listopada 2015.

Szczegółowe informacje od organizatora znajdują się w spoilerze poniżej:

Spoiler

Na miejscu maja odbywać się: turnieje (różne progi cenowe tak by każdy znalazł coś dla siebie), prelekcje (Tolarian Academy gdzie odbywać się będzie wymiana wiedzy i doświadczeń dla polskiej sceny MTG), Strefa dla początkujących (nie grałeś jeszcze w Magica? Chciałbyś zacząć swoją przygodę z MTG? Przyjdź i otrzymaj za darmo talię startową!) oraz będzie wydzielone miejsce dla wystawców/traderów (gadżety dla każdego fana MTG, ale także dziesiątki klaserów, w których możecie znaleźć pojedyncze karty od legacy do standardu). Dla uczestników zapewniony będzie nocleg i opcja nocnego grania w karty.

Event skierowany wyłącznie dla osób, które ukończyły już 13 lat. Nocować natomiast mogą jedynie osoby które ukończyły 15 rok życia (będą one jednak musiały przedstawić zgodę od rodzica której wzór pojawi się na niniejszym wydarzeniu – osoby pełnoletnie są zwolnione z tego obowiązku).

Szczegóły turniejowe i okołoturniejowe:

Nauka gry dla początkujących – Magic the Gathering:
– Jeśli chcesz spróbować swoich sił w zmaganiach z najstarszą – najlepszą! – karcianką na świecie to zapraszamy w sobotę i niedzielę 28-29.11.2015!
W samo południe ruszamy z nauką gry i co godzinę będziemy szkolić nowych adeptów MtG! Każdy z uczestników będzie miał okazję otrzymać od nas talię i spróbować zatopić się w świecie Magica! Jeśli będziecie chcieli na koniec dnia zorganizujemy turniej skierowany do początkujących graczy, a najbardziej wytrwałych nagrodzimy darmowymi deckami!

 

Sobota:

Repack Draft
Zapisy – 10.30
Start – 11.00
Format – Repack draft
Wpisowe – 10 zł
Nagrody:
– Karty foil

Turniej Modern
Zapisy – 11.00
Start – 11.30
Format – Modern
Wpisowe – 15 zł
Nagrody:
– 1 booster do puli za każdego uczestnika

Draft BFZ
Zapisy – 12.00
Start – 12.30
Format – Draft 3x BFZ
Wpisowe – 45 zł
Nagrody:
– 1 booster do puli za każdego uczestnika

Standard
Zapisy – 15.00
Start – 15.30
Format – T2
Wpisowe – 15 zł
Nagrody:
– 1 booster do puli nagród za każdego uczestnika

SB Modern
Zapisy – 16.00
Start – 16.30
Format – SB Modern
Wpisowe – 15 zł
Nagrody:
– 1 booster do puli za każdego uczestnika

Draft BFZ
Zapisy – 16.00
Start – 16.30
Format – Draft 3x BFZ
Wpisowe – 45 zł
Nagrody:
– 1 booster do puli za każdego uczestnika

Draft BFZ
Zapisy – 20.00
Koszt – 35 zł
Nagrody: Redraft R
Lub 45 zł
Nagrody: 1 booster do puli za każdego gracza

Turniej Pauper Classic
Zapisy – 20.00
Wpisowe – 15 zł
Nagrody – 1 booster do puli za każdego gracza

Nocne Granie – Draft KTK / ORI / BFZ / Conspiracy
Zapisy – 00.00
TYLKO przy wcześniejszych zapisach!
Koszt – 35 zł
Nagrody: Redraft R
Lub 45 zł
Nagrody: 1 booster do puli za każdego gracza

 

Niedziela:

Repack Draft
Zapisy – 10.30
Start – 11.00
Format – Repack draft
Wpisowe – 10 zł
Nagrody:
– Karty foil

Modern Tribal Deck 
Bardzo ciekawy format, gdzie gracze budują swoje talie na tak zwanych Tribalach. Każda talia musi mieć motyw przewodni np.: Gobliny, Vampiry, Zombie, Ludzie. Nie wprowadzamy restrykcji co do budowy decków, prócz tego, że muszą być klimatyczne.
Zapisy – 11.00
Start – 11.30
Wpisowe – 15 zł
Format: Modern – Tribal
Nagrody :
– 1 booster do puli za każdego gracza

Tiny Leaders
Zapisy – 11.30
Start – 12.00
Format – TL
Wpisowe – 15 zł
Nagrody:
– 1 booster do puli za każdego uczestnika

Draft BFZ
Zapisy – 13.00
Start – 13.30
Format – Draft 3x BFZ
Wpisowe – 45 zł
Nagrody:
– 1 booster do puli za każdego uczestnika

Ponadto w sobote zapraszamy wszystkich grających Commandera na wspolne granie w tym formacie. Odbędzie sie ono w godzinach 11:00-15:00 w wyznaczonej do tego strefie i nie będzie miało charakteru turniejowego.

Stawiamy także pierwsze kroki w naszej Tolarian Academy. Jedną z idei naszego spotkania jest wymiana wiedzy na temat Magicka wśród naszej rodzimej sceny. W strefie prelekcyjnej czekają na Was następujące punkty programu:

Sobota 20:00-23:00

  • „Magic is not Just a magic” – Krzysztof Kot

    „Poznaj magica nie tylko jako grę, ale jako lifestyle, hobby, formę nauki a nawet zarabiania $. Przyjdź i przekonaj się jak wiele możesz zyskać grając w mtg i jak wiele daje on możliwości.”

  • „Time Spiral” – Krzysztof Kot

    „Tolaria to miejsce pełne many, miejsce w którym zakrzywiony czas płynie swoimi zasadami. wejdź z Nami w strefy czasowe Magica, aby poznać jego największe sekrety i obudzić w sobie combo plansewalkera.”

  • „Dr. Frycenbaum odkrywa tajniki Magic: the Gathering” – Krzysztof Kowalik

    „Grasz już od jakiegoś czasu w Magic the Gathering? Nie wiesz co robisz nie tak, że wciąż nie zajmujesz wysokich miejsc? Dr. Frycenbaun podzieli się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Z ich pomocą na pewno poprawisz swoje wyniki. Usłyszysz wiele przydatnych porad, które pozwolą Ci wygrać turniej w niedalekiej przyszłości!”

Niedziela 10:00-12:00

  • „Wiedzówka Magic the Gathering” – Michał Pajek

    „Sprawdzimy Waszą wiedzę na temat kart grających w standardzie. Jaki jest koszta mana danej karty, statystyki kreatury, działanie zaklęcia… takie i wiele innych rodzajów pytań czekać na Was będą na naszym konkursie!”

  • „Magic: the Gathering dla początkujących” – Cezary Maciński

    „Prelekcja wprowadzająca osoby które nie miały styczności z grą karcianą Magic: the Gathering. Opisanie podstaw takich jak opis kart (typ, kolor, power/toughness), turnieje, archetypy talii.”


Wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie na ul. Sportowej 3.

START: Sobota 10:00 (28.11.2015)
KONIEC: Niedziela 18:00 (29.11.2015)
WEJŚCIE: 5 zł
Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Tygiel, Zespół Szkoł im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie oraz E-Legion.

Link do wydarzenia:
www.facebook.com/events/109965426027065

plakat CMYKv1

kliknij, aby powiększyć

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

 STANDARD

UG Rampa z extra turami

Wystarczył jeden artykuł na Goldfishu, aby budżetowym deckiem z Part the Waterveil zaczęli się podniecać gracze na całym świecie, windując cenę tego bulk rare’a. Tu mamy opis talii w ujęciu Ali Antraziego. W gruncie rzeczy to dość prosty tekst z opisem każdej karty i tego co ona w spisie robi, ale deck przeżywa właśnie swoje 5 minut. O tym zresztą więcej przeczytacie w sekcji finansowej naszego przeglądu.

 

LEGACY

Goblinowy raport turniejowy

Ciekawy raport z turnieju SCG w Legacy zamieścił jeden z użytkowników Reddita. Zaliczył on całkiem dobry wynik w siedmiorundowym evencie i skończył w kasie. Tekst cieszył się sporą popularnością na spike’owym subforum Reddita, więc skoro im się spodobał, to tym bardziej spodoba się miłośnikom Legacy.

 

COMMANDER

Przegląd Commandera C15

Na Goldfishu pojawił się tekst, w którym autor szczegółowo przygląda się co ciekawszym nowym kartom z nowego Commandera. Może to komuś pomoże w zakupie decków/singli, może po prostu pozwoli wam zapoznać się z potencjałem kart, ich przeznaczeniem lub podrzuci jakiś ciekawy pomysł. Tekst podzielony na dwie części – pierwsza to biały, niebieski, czerwony i czarny; druga oprócz zieleni, multikolorów i bezkolorów zawiera także krótkie podsumowanie i Top 10 kart z C15:

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Dane z 83 tysięcy gier

Pomimo cenzury, Złotyrybek zdołał przeanalizować 83 tysiące gier limited na MTGO z dodatku BFZ. Można się stąd dowiedzieć jak szybki jest format, jakie są topowe kolory i archetypy, które karty są najlepsze, a do tego możemy sobie pooglądać cyferki i sprawdzić różne przydatne dane.

Sposób na idealną ocenę kart pod kątem limited

Subreddit LimitedResource przygotował tekst i rozpiskę odnośnie tego jak właściwie oceniać karty do limited, pod kątem statystycznym, rzecz jasna, a nie doświadczeniem lub przeczuciami. Materiał powstał w wyniku braku – zdaniem autora – naprawdę wiarygodnych danych. Win% podawane na CFB i Goldfishu uznał za obarczone pewnymi błędami. Powyżej macie więc jego poprawioną wersję w teorii oraz w praktycznym ujęciu na przykładzie kart z BFZ. Z jednej strony część graczy chwali, inni wytykają błędy, ale rzecz na pewno warta uwagi.

 

INNE

Playtest: Duel Deck – Eldrazi vs Zendikar

Goldfishowy materiał recenzujący ostatniego Duel Decka, choć w praktyce mamy tu przede wszystkim gameplaya, mającego pokazać nam jak się tym gra. To zaś oznacza, że choć mamy krótkie pisemne podsumowanie, to jeśli chcemy się dowiedzieć co Saffron Olive sądzi o dodatku, powinniśmy nastawić się na obejrzenie trzech filmików – ogólnego omówienia, gry z perspektywy Eldrazich i gry z perspektywy Zendikaru.

Niespodziewanie nieobecna

Gdzie jest Nahiri? Pospekulujmy. W linku o tym, co jest jednym z większych zagadek fabuły Magica. Czy jak sugerują niektórzy Nahiri to Avacyn zamieniona przez Sorina w anioła? A może Sorin miał nagły atak wścieklizny i ugryzł panią N. zamieniając ją w wampira? Czy ma to związek z powrotem na Innistrad?

WooTrawoo założył własną stronę

Nie jestem fanem Travisa Woo, właściwie to gościa nawet nie znoszę, przyklaskałem jak został odsunięty przez swój statek matkę – ChannelFireball – przez ciężkie gadanie o holokauście, wojnie i pewnie za całokształt swoich narkotyczno-szalonych zachowań, któe od dawna zgłaszali użytkownicy CFB. Jednak nie każdy musi popierać moje stanowisko i brak uwielbienia, a są nawet tacy, którzy lubili jego dziwaczne techy, kombinowanie z ciekawymi i nieznanymi kartami. Jeśli czerpaliście korzyści z tego co pokazywał, to możecie dalej je czerpać ze strony, którą właśnie odpalił i na której kontynuuje pracę na rzecz rozwoju rogue talii magicowych. Link do strony znajduje się powyżej. 

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

W tym tygodniu przegląd Gutierreza zdominowany jest przez Standard. Mamy tu aż trzy decki do tego formatu, i to całkiem ciekawe konstrukcje. Pozostałe dwie talie są do Legacy. Tekst zaczyna się od czegoś, czego już od dłuższego czasu w formacie nie było – klasycznej UB kontroli z kilkoma finisherami i całą masą removalu, kontr i odrobiną drawu oraz disruptu. Zamiast znanych z khansów czarów mamy tu jednak sporo rzeczy zendikarowych. Zaskakująco mało khansowy jest również drugi deck – WB midrange, przypominający nieco dotychczasowe WB eldrazi z processorami, ale w tym wydaniu zdecydowanie mniej kreaturowy, a bardziej walkerowy. Trzecia talia jest wariacją Atarkowego reda z combem na Temur Battle Rage. Mamy tu jednak dołożony kolor biały po Mentora i Myth Realised. Deck w dużo większym stopniu skupia się na combie niż zwykła Atarka, ale jest zarazem bardziej elastyczny jeśli chodzi o jego zagrywanie. Do Legacy dostajemy na koniec polecajkę do Alurena oraz Reanimatora.

Stan Programu

W sekcji njusowej Jahn bardzo dokładnie wypisuje wszystkie kwestie związane z ogłoszonymi w minionym tygodniu tekstami o MTGO. Jest też przypomnienie o legendarnej kostce i parę innych drobiazgów. W sekcji opinii mamy uwagi Jahna o koszcie standardu. Szczególnie ciekawe jest tu spostrzeżenie, że kiedyś decki mogły być oparte niemal wyłącznie na commonach i uncommonach – dziś są to głównie Mythici i erki. W deckach Abzan Aggro (T2), Mono U Turns (modern), Lands (Legacy) i UWR PyroDelver (Vintage). W cenach? Różnie, ale Modern w górę, niektóre staple zapowiedziane w legendarnej kostce w dół, a standard jakoś tak tu w górę, tam w dół (ale obniżka na Jacusiu, o której Jahn pisze, była chwilowa).

 

:g: Finanse :g:

 

Wpływ decków budżetowych na ceny online

Właściwie, to jestem laikiem jak chodzi o handel kartami, szukanie trendów itp., więc będę wdzięczny za uświadamianie mnie czy też darowanie mi, kiedy mówię coś oczywistego. 

Dobra, mam za sobą już ten deprecjonujący wstęp, także mogę przejść do konkretu – decki budżetowe. Od jakiegoś czasu MtgGoldfish publikuje swoje pomysły na tanie, budżetowe decki. Kiedy pojawił się Eldrazi Aggro na ich stronie, bardzo szybko zaczęły się podnosić ceny tanich Eldrazi. W sumie logiczne, prawda? W porządku, ale to bardzo dobra nisza, na której można się skupić. Tak z tydzień temu opublikowali spis budżetowej talii na dostawaniu dodatkowych tur – o taki:

Zaraz potem ceny kart z tej talii, wcześniej finansowo martwe, nagle zaliczyły ogromny skok. Wystarczyło trafić dość wcześnie na publikację wspomnianej talii, wykupić bulkowo np. Part the Waterveil i poczekać kilka dni. Po zakupie np. 10 Partów po 0.5 tixa trochę ponad tydzień temu, po 8-9 dniach można było je sprzedawać po 2.5-3. Nawet jakbyśmy to robili u popularnych botów z ich małym narzutem, to po tygodniu wyszłoby koło 20 tixów zarobku na czysto.

part the waterveil

kliknij, aby powiększyć

Jest to bardzo łatwy sposób na zwiększenie sobie kasy online. Ceny tanich eldrazi wciąż są lekko podwyższone, podobnie będzie z kartami do Extra-Turn.dec. Swój skok w cenie online miał także dla przykładu Sidisi, który pojawił sie w ich budżetowym Reanimatorze, i kilka innych kart, czekających na swoje „tanie” pięć minut. Wśród graczy constructed są bogacze/prosi/regularsi, którzy trzymają karty, albo kupują kiedy im potrzeba, są też tacy, którzy grają semi-regularnie, sprzedają karty jak im coś potrzeba i kupują za to nowe karty oraz początkujący, którzy szukają nowych konstrukcji, głównie dlatego, że nie stać ich na drogie staple. Ta ostatnia grupa najczęściej browsuje rogue pomysły (ależ zanglizowałem ten tekst ;p), chce się wybić na czymś oryginalnym i efektownym. Semi-regularsi i biedniejsi gracze zaś wpływają mocno na ceny kart, kiedy pojawia się coś nowego, bo szukają swojej konstrukcji, która nie pochłonie całego majątku. Bogatsi i pro gracze i tak pozostaną przy tier1 konstrukcjach i mają łatwiejszy dostęp do wszystkich kart.

Im oryginalniejszy i efektowniejszy pomysł decku z potencjałem, tym większy będzie popyt na karty z takiej konstrukcji – tak jak to widać w talii na dodatkowych turach. Warto jest śledzić Goldfisha i podobne, popularne serwisy, aby tanim kosztem szybko zarobić.

– Ober


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Ugin, the Spirit Dragon (Fate Reforged)
  3. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  4. Part the Waterveil (Battle for Zendikar)
  5. Ulamog, the Ceaseless Hunger (Battle for Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg15

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (