Przegląd Prasy #157 – wracają Nationalsy – Mistrzostwa Krajowe

Wizardzi najwyraźniej lubią nostalgiczne powroty. Dziwiły nas kwalifikatory na mistrzory-nie-wiadomo-czego, czyli WMCQ na WMC i najwyraźniej dziwiły nie tylko nas. Wizardzi wrócili po rozum do głowy i przywracają starą formułę, czyli Mistrzostwa Krajowe, znane potocznie jako Nationalsy. Format będzie jednak dalej prosty jak budowa cepa, czyli najpewniej trzaskamy jednodniowy standard, za to minimalnie zmieni się zestaw ludzi na… mistrzory-nie-wiadomo-czego, bo te pozostaną takie jak były. Ale to już dobry punt wyjścia, by może kiedyś wróciły klasyczne Mistrzostwa Świata, gdzie zagrać będzie mógł też przeciętny Kowalski, ale także i nasz nieprzeciętny Urlich Kowalski : )

Tyle o MPkach, dalej znajdziecie już to, co zawsze – fifki, selery i proxy. Zapraszamy do sto pięćdziesiątego siódmego przeglądu prasy magicowej i niusów z kapelusza nadbrzeżnych czarowników.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Pittsburgh

GP Pittsburgh było pierwszym dużym eventem po Pro Tourze rozgrywanym w standardzie. Na turnieju zagrało 1333 Magicowców. Całość wygrał Ryan Hare pilotujący czarno-zielony energy aggro (trochę midrange, ale jednak aggro). W finale pojechał Mardu Samochodziki. Generalnie był to turniej 3 talii: GB (w różnych odsłonach), Saheeli Combo (w różnych odsłonach) i Mardu Vehicles. Ciężko powiedzieć czy bany pomogły formatowi, a jeszcze trudniej znaleźć powiewu świeżości związanego z wejściem nowej edycji. Generalnie ziew.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Wracają Nationalsy, czyli Mistrzostwa Krajowe

Nationalsy wracają! Helen Bergeot zapowiedziała powrót mistrzostw krajowych, co oznacza, że nie będzie już WMCQ w Modernie. Tak, niestety dla modernowców, nowe-stare Nationalsy będą rozgrywane w T2. To pierwsza ważna zmiana. Druga, zamiast trzech turniejów WMCQ w różnych miastach, będzie jeden jedno lub dwudniowy turniej (to będzie jeszcze przez Wizardów ogłaszane dla każdego kraju), z którego będzie wyłanianych dwóch członków drużyny. Trzeci członek będzie wybierany spośród tych graczy, któzy z danego kraju zbiorą najwięcej Pro Pointów. Modernowcom narzekającym na koniec formatu i wsparcia Wizardów musi na razie wystarczyć enigmatyczna wypowiedź wadra, która sugeruje, że jakiejś jeszcze wieści o nowych turniejach możemy się spodziewać. To dobrze, bo pojawiają się głosy sędziów, że mniej będzie teraz turniejów, na których będą mogli się udzielać i awansować w sędziowskiej hierarchii.

I jeszcze ważne info: na day 2 turniejów Grand Prix „wracają” PTQ. Kiedyś też na GP i innych premiere eventach (np. Worldsach) były rozgrywane turnieje PTQ (jeszcze jako kwalifikacje bezpośrednie na Pro Tour). No, ale to były stare dobre czasy…

Czym będzie Magic Digital Next?

W dużym skrócie – bazując na dostępnych informacjach dla inwestorów, raportach firmy itp. autor tekstu ocenił czym właściwie ma być nowy Magic cyfrowy i wyszło, że raczej kolejną odsłoną MTGO, czyli wersją 5. Ma to być produkt, który zastąpi obecne MTGO i wchłonie Magic Duels, przy czym gracze z Magic Online mają być przetransferowani ze swoimi kolekcjami, a gracze z Duelsów mają się obejść smakiem i nauczyć grać w poważne medżiki. O, tyle wysnuł wniosków autor. Ale jak do tego doszedł i czy można wyciągnąć inne wnioski – to już sami sprawdźcie w tekście zalinkowanym powyżej.

Rok eksperymentów i nowości dla sklepów

Elain Chase, wiceprezydent działu „Global Brand Strategy and Marketing” wydała krótkie oświadczenie, z którego możemy się dowiedzieć, że Showdowny okazały się w gruncie rzeczy sukcesem i można je było potraktować jako pilotaż dla nowego programu. O Standard Series mogliśmy już niby usłyszeć, ale teraz po raz kolejny o tym w tekście jest wspomniane. Co ważne, będzie też nowy Showdown, od szóstego maja przez 8 tygodni, a 15 kwietnia będzie coś takiego jak „A Magic Open House”. To opcja głównie dla nowych graczy, ale – choć nie znamy szczegółów – to jest związana także z fullartowymi promo landami.

W ogóle Chase zapowiada sporo eksperymentowania w tym roku i może jeszcze jakieś ciekawe rzeczy się pojawiają. Niech więc sklepy mają na uwadze tę kwestię i pilnują nowości, aby nie przegapić jakichś świeżynek, na których i sklepy, i gracze mogliby skorzystać.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pruszkowski Weekend Fantastyki (w tym RPTQ) 4-5 marca

Coraz więcej aktualizacji i sponsorów tego świetnie zapowiadającego się wydarzenia. Pruszkowski Weekend Fantastyki oprócz RPTQ (z LCQ) będzie także odpalał turnieje: Legacy, PPTQ Kyoto w T2, Modern i GPT Bolonia w Sealedach. Będzie się można także spodziewać side eventów.

Jako Psychatog polecamy ten event i zachęcamy do śledzenia kolejnych wieści. Parę faktów od organizatora niżej, a nowe informacje z czasem będą pojawiać się także pod linkiem:

Spoiler

Lista turniejów Magic the Gathering obejmuje:

Sobota:

  • 9.30 LCQ w formacie Standard, nagrody: kwalifikacja na RPTQ, 5 boosterów do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • 10.30 turniej w formacie Legacy, nagrody:  7 boosterów do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • 13.00 PPTQ Kyoto w formacie Standard, nagrody: Kwalifikacja na kolejne RPTQ, 5 boosterów do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • 16.00 turniej w formacie Modern, nagrody: 4 boostery do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • + sideeventy on demand

Niedziela:

  • 9.30 RPTQ Nashville w formacie Standard, nagrody: zależne od frekwencji – info w linku powyżej
  • 13.00 GPT Bolonia w formacie Sealed Deck, nagrody: 2 x bye na GP Bolonia, 5 boosterów do puli od gracza (powyżej 8go gracza) + nagrody rzeczowe
  • + sideeventy on demand

Sędziowie:
Sędzia główny Sebastian Pękala lev3
Anna Zielińska lev2
Piotr Karpowicz lev2
Andrzej Wojciechowski lev1

Wszystkie turnieje za wyjątkiem RPTQ będą miały dużą pulę wynikającą z wpisowego oraz dodatkowe nagrody rzeczowe (nie tylko związane z MTG). W chwili obecnej pula nagród rośnie i czekamy na ostatnie ustalenia ze sponsorami.

Miejsce rozgrywania turniejów: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, ul Gomulińskiego 4 w Pruszkowie. Na miejscu będzie znajdować się strefa gastronomiczna oraz bezpłatny parking.

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Niebezpieczeństwa związane z banami w T2

Jeff Cunningham przedstawia tu swoją opinię na temat polityki banowania kart w standardzie, a w zasadzie przestrzega przed negatywnymi skutkami agresywnej polityki w T2. Jako zagrożenia przedstawia np. podniesienie bariery wejścia dla graczy i osłabienie ich zaufania do marki.

CFB i wokół Pro Tour

Na CFB pojawiło jeszcze więcej materiałów odnośnie PT i z nim związanych niż w poprzednim tygodniu, bo prosi zaczęli zdradzać swoje techy. I tak mamy tekst PVDR, w którym pokazuje on decki, których CFB Ice nie wzięło na turniej, ale można je rozważać. Jest też tekst Martina Juzy o Jund Energy aggro po aktualizacjach po PT wraz z Deck Techem. Mike Sigrist tłumaczy z kolei, czemu grał Jeskai Saheeli i czemu nie jest to dobry wybór. Z kolei Reid Duke zachwala BG Wonsza. Pascal Maynard chwali za to GW Tokens i przedstawia nam sposoby sideboardowania się. Frank Karsten opisuje zaś słonia w składzie porcelany, czyli – chyba można tak powiedzieć – znienawidzone Mardu Vehicles. Całość podsumowuje zaś Brian DeMars, który podsumowuje poprotourowe narracje, czyli pokazuje to, o czym się mówi i w jakim tonie.

Kyle Boggemes, jak DeMars, podchodzi do tematu holistycznie, analizując samo Pro Tour i meta. Kilka uwag jest też w tekście Andrew Jessupa, który pomaga się odnaleźć w środowisku kamień-nożyczki-papier. I na koniec – jest jeszcze tekst Yurchicka, który o tyle warto odnotować, że uwzględnia decki z PTQ Online, a jest tam m.in. Mono Black Eldrazi i 4-C Flash.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Top 4 z Eldrazi Stompy na SCG Regionals Acton

Jordan Boisvert zabrał Eldrazi stompy na dziewięciorundowy turniej w Acton i doszedł z nim do ćwierćfinałów. Tam przegrał z Breach Titanem, ale po drodze zmiótł niemal każdy deck (z wyjątkiem Eldrazi Trona). Po powrocie napisał zaś raport, do którego linkujemy wyżej. Materiał o tyle ciekawy, że Boisvert grał w decku na dwóch Smuggler’s Copterach. Choć karta wyłapała bana w T2, to autor wieszczy, że w końcu zagości na dobre także i w Modernie (mimo boltowalności) tylko trzeba dać jej na to czas.

Nowy Modern – decki po Aether Revolcie

Modern nadal odczuwa skutki pojawienia się AER, choć może raczej trzeba to ująć, że autorzy nadal zwracają na temat uwagę. Tym razem dostajemy tekst, w którym wyróżnione zostały trzy świeże talie. O pierwszej, Cheeri0sach, czyli Puresteel Paladin Combo, już sporo się mówiło. Drugi deck to wersja Felidar/Saheeli comba z T2 skrojonego do Modernowego formatu i wciśniętego w kontrolny kołnierzyk. Najciekawszy jest trzeci deck, BG Midrange, który przypomina bardzo Abzana lub Junda, ale z paroma kartami (np. Courser of Kruphix, Dark Confidant, Sword of Light and Shadow), których od jakiegoś czasu już nie widzieliśmy w buildach. A jak chcecie coś więcej w kontekście całego meta, ze wskazaniem na turnieje SCG, to tutaj macie linka z analizą wyników.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Playtestując Frontiera (Video)

SaffronOlive jest dość sceptycznie nastawiony do Frontiera, ale postanowił dać mu szansę i pograć z Mrs. Mulligan, czego zapis możecie zobaczyć na filmikach w linku. I w sumie chyba mu się spodobało, bo pisze, że było fun. Nadal ma pewne obiekcje (obawiając się losu Tiny Leaders), ale przyznaje, że dla znudzonych Modernem i nie akceptujących aktualnego T2 to może być fajna alternatywa. Jeśli więc sam nie jesteście jeszcze przekonani, obejrzycie, może się wam spodoba.

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Styczeń 2017 i Dark Tempo Thresh

Mamy tu podsumowanie wyników ze stycznia. Sean Brown opisuje także deck, który kojarzyć możecie jako Canadian Treshold, a tu jest zupdejtowany do grania w postAERowym środowisku (więc choćby z Fatal Pushami).

 

 PAUPER

Pauperowy Primer cz. 4 – Combo

Kolejna część pauperowego cyklu Alexa Ullmana, w której tym razem mamy opisaną naturę combo decków w tym formacie. W efekcie oprócz wstępu mamy krótko opisanego Izzet Blitza oraz Burna, Elfy i Midnight Gond.

 

COMMANDER

Czy Inspiring Statuary powinno być staplem w EDH?

Bennie Smith przygląda się Inspiring Statuary, sugerując, że karta jest na tyle przydatna w formacie, że powinna się znaleźć… ok, może nie w każdym decku, ale jednak w sporej ich liczbie. Zresztą, przeczytajcie argumenty Smitha i zobaczcie, czy się z nim zgadzacie.

Rashmi, Crafter of Masterpiece jako Paradoxical Storm

Na forum mtgnews.pl Rarian opisuje pokrótce swoją wersję decku na Rashmi, Crafter of Masterpiece. Sam deck jest tutaj, ale jak ktoś ma ochotę podyskutować lub powymieniać się uwagami, to śmiało niech wchodzi na link do forum. Niech dział nie przymiera głodem i niech coś się tam dzieje, a jak nie tam, to zawsze można na toga tekst napisać ;) Tak czy siak, aktywność graczy warto doceniać i mam nadzieję, że wyciągnięciem tego linka trochę was zmotywujemy do tworzenia własnych treści (abstrahując od tego, że deck też fajny, choć – jak Rarian pisze: „oczywiście nie polecam używania tej talii w żadnych, choćby choć trochę casualowych meta, bo staniecie się wrogiem publicznymi numer jeden i prawdopodobnie graczem wyklętym”.

Ciekawe decki:

 

INNE

Future Future League: wpadki i jak ich uniknąć

SaffronOlive robi „recenzję” działania Future Future League. To ta liga wewnętrzna Wizardów, która ostatnio faila zaliczyła z przegapieniem Felidar Guardian/Saheeli Rai combo, a której zadaniem jest testowanie nowego standardu. SaffronOlive identyfikuje problemy, a następnie wskazuje, co można zrobić, aby rozwiązać kłopoty z FFL związane, by lepiej działała.

Dlaczego warto konstruować decki?

Takiego tekstu brakowało mi od dawna. Pokazywały się bowiem tu i ówdzie artykuły, które pokazywały jak robić decki, ale żaden nie traktował tematu kompleksowo, a jeśli nawet próbował, to dotyczyło to raczej casualowych formatów. Tu zaś Jaroslava Stefankova tłumaczy, czemu w ogóle warto samemu składać decki, a potem radzi jak się do tego w ogóle zabrać. Jak nigdy nie mieliście doświadczenia w temacie, to przeczytajcie ten materiał.

Przewodnik początkującego: nieuczciwe combo

Kolejna część przewodnika, który skierowany jest głównie dla modernowców, ale który pozwala lepiej zrozumieć magicowe decki. Tym razem autor wyjaśnia czym są i jak pokonać talie, które wykorzystują „nieuczciwe” comba.

Umiera od removalu

SaffronOlive podejmuje tu kwestię umierania od Doom Blade’a, co często jest argumentem używanym w ocenie jakichś nowo spoilowanych kart pod kątem tego, czy pograją, czy nie. I bardzo szybko na przykładzie standardu udowadnia, że jakkolwiek umieranie od removalu jest czynnikiem, który faktycznie wpływa na jego obecność w meta, to niekoniecznie jest to aspekt determinujący. Warto więc krytykować z głową, pamiętając, że wrażliwość na removal nie jest jedynym aspektem przydatności danej karty do decków.

Stan Programu

Z njusów warto wyróżnić info o raporcie Hasbro, w którym oprócz stanu finansowego (Magic dobrze się sprzedaje) wspomniano, że jeszcze w tym roku możemy się spodziewać informacji na temat tego projektu Magic Digital Next. W sekcji opinii mamy bardzo, bardzo dokładnie opisaną całą tę kontrowersyjną sytuację z Pro Touru, gdzie Cesar Segovia przeskoczył początek combatu i przeszedł do ataku. Jeśli macie jakieś wątpliwości nadl związane z tematem, przeczytajcie ten tekst – zrozumiecie, czemu wydano akurat taki, a nie inny werdykt. W deckach Mardu Vehicles (T2), Death’s Shadow Aggro (Modern), elfy w Legacy i Walking Balista Shops w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

Finansowe perspektywy Cheri0sów

Jim Casale doradza modernowcom (i przy okazji spekulantom), którzy byliby zainteresowani zakupem wymienionego w tytule decku. Przedstawia między innymi perspektywy tego, jakich cen możemy się spodziewać w przyszłości na te karty i jakie są możliwości rozwoju.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Heart of Kiran (Aether Revolt)
  2. Chalice of the Void (Modern Masters)
  3. Fatal Push (Aether Revolt)
  4. Walking Ballista (Aether Revolt)
  5. Saheeli Rai (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

wracają nationalsy

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (