Przegląd Prasy #95 – nadchodzi World Magic Cup 2015

Wizardzi podrzucili drobne nowości z OGW i SOI, trochę wzburzyli lud komentarzami na temat mythiców, ale ogólnie, to mamy posuchę w medialnym świecie Magica. Zbliża się World Magic Cup 2015 i chyba z tego powodu zaordynowano ciszę przed burzą. Podczas nadchodzącego WMC Rosewater i Hagon w żarcikowym stylu rzucą więcej chleba i igrzysk głodnemu ludowi. Na razie pozostaje nam czekać i napawać się spokojem.

Turniejów nie było, ceny prawie stoją, nie ma nawet do czego się przygotowywać. Zaskakująco jednak wysypało ciekawymi tekstami, które tradycyjnie wyłapaliśmy i mamy nadzieję Was nimi nakarmić w ramach przystawek przed głównym daniem Pucharu Świata.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Chore ceny standardu i staplowanie mythiców

Właściwie to jest grubsza dyskusja, bo już od dłuższego czasu ludzie narzekają na wysokie ceny talii do standardu. Co edycję robią jakiegoś Jace’a hajpując chłopinę ponad wszelką miarę i niestety czasem robiąc go drogim staplem. Ludzie zaczęli się nawet trochę z tego nabijać, sugerując, że to kara za niedocenianie starań WOTC. W ubiegłym tygodniu community przyjrzało się tematowi mythic rarów i ich cen. Goldfish wrzucił swój tekst na ten temat, gdzie Saffron Olive pytał czym powinny i nie powinny być Mythic Rary, jak się zmieniły przez 7 lat istnienia i czym są teraz. Mój znielubiany antybohater, czyli Maro, dostał ostatnio pytanie czy czasem nie zbłądzili z tymi mythicami i klasycznie, piarowsko pokręcił nie dając konkretnej odpowiedzi. Reddit odpowiedział na to swoją, dłuższą dysputą. Jakby Maro nie gadał i tak nie ukryje faktu, że trochę dali ciała. Co ciekawe, talie do standardu online zaczynają kosztować więcej niż do vintage online.

Magic online też doczekał się swojej dyskusji, która toczyła się pod postem omawiającym model biznesowy MTGO, który według wielu jest wadliwy i również kosztowny dla użytkowników. Przyznam, że sam jestem fanem budżetowych rogue buildów i niespecjalnie mi się śpieszy do kupowania kompletów drogich kart, które zaraz po rotacji stopnieją prawie do zera.  

Smakowite promki

Stoneforge Mystic będzie nową promką za udział w turniejach cyklu Grand Prix zaś Sleigh Ride Holiday Promo, to prezent dla elitarnego grona pracowników WOTC.

promki 2016 stoneforge i goblin sleigh ride

 

Powiesili Fabiano

Gerard Fabiano dostał Bana do połowy przyszłego roku. Niby nic wyjątkowego, bo bany się trafiają po ludziach, ale to w końcu ważny pro gracz, który miał dość spory winning streak. Jego ban w efekcie przesunął leaderboard turniejów StarCityGames.

Obrazki z Magic Duels 2013 i 2014

Magic Duels 2013 i 2014 pokazały nam arty do kart, które finalnie nie trafiły do tych gier. Możliwe więc, że kiedyś je jeszcze zobaczymy przedrukowane. W końcu ktoś wydał na to kasę! Pytanie zatem bardziej brzmi kiedy, a nie czy, choć pewności oczywiście mieć nie możemy. Zaraz potem pojawia się jednak drugie pytanie: czy zobaczymy te karty w T2, czy też trafią do suplementali? Niektóre z tych kart powinny ucieszyć pauperowców, niektóre jakoś tam może gdzieś w EDH się by mogły znaleźć, ale fajerwerków nie ma się co spodziewać. Mało tego, niektóre z tych kart to crap, choć rzeczywiście grafiki fajne. Zestawienie zebrane przez jednego z imgurowców.

Drobiazgi z nadchodzących dodatków

A skoro już mowa o świeżych obrazkach, to warto przy tej okazji podrzucić nowości z nadchodzących dodatków, które pokazali mniej lub bardziej oficjalnie Wizardzi. Pokazali nam nową RG legendę (może do jakiegoś Amulet Combo w modernie?) oraz nowego landa dającego wastesową manę. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. Na Redditach trafiłem także na duży obrazek z jakiejś karty SOI z Jacem

Jace SOI

Widać, że podrużując przez plany zmienia się też znacznie moda walkerów. Jeśli podoba Wam się taki fason i cieszą oczy obrazki w stylu Magic-Horror, to zapewne ucieszycie się z planowanego artbooka Shadowów Innistradu.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

World Magic Cup 2015

Już za tydzień (11-14 grudnia 2015) będziemy mieli okazję obejrzeć bardzo emocjonujący turniej ekip narodowych, czyli Puchar Świata w Magica (WMC, World Magic Cup 2015), który odbędzie się w hiszpańskiej Barcelonie. W tym roku ciekawostką będzie format Unified Standard. Każda drużyna buduje trzy talie w typie drugim, tak aby jakiś komplet karty mógł pojawić się tylko raz. Jak w jednej z talii są 4 Siege Rhino, to w innych już nosorożca nie można wykorzystać. Wyjątkiem są tylko basic landy. Można np. zbudować Atarka Reda i Espera, ale co będzie trzecią talią? Nie będzie zbyt wielu talii z masą fetchy, bo zabraknie ich do pozostałych decków. Tu jest bardzo fajny artykuł na ten temat z pomysłami na różne ustawienie trójek decków i omówieniem samego formatu. Dla uzupełnienia wiedzy o Unified Standardzie podczas World Magic Cup 2015 powinniście rzucić okiem na to solidne wypracowanie Franka Karstena.

Rozpiska turniejowa:

Piąteczek

3 rundy Battle for Zendikar Team Sealed
4 rundy Unified Standard

Sobota

3 rundy pool play z Battle for Zendikar Team Sealed
3 rundy pool play z Unified Standard

Niedziela

Mecze top 8 w formacie Unified Standard

Nasz kraj będą reprezentować: Maciej Janik (Kapitan), Patryk Wiśniewski, Jarosław Wróblewski oraz Maciej Faustyn.

Zimowe Obozy RPG

Tradycyjnie zapraszamy młodzież i inspirujemy rodziców, do wysyłania swoich pociech na Obozy RPG organizowane przez Biuro Turystyki Orion, gdzie jest także szansa pograć drafty i ligę Magic: the Gathering.

Cena: 1049 zł
Terminy:

  • T1: 23-29.01.2016,
  • T2: 7-13.02.2016,
  • T3: 13-19.02.2016

Zakwaterowanie: O.W. Pszczeliniec

Dokładne szczegóły Zimowych Obozów 2015, podane przez organizatora, znajdziecie poniżej w spoilerze poniżej i na stronie BT Orion:

Spoiler

Śnieżyca za oknem, kubek z gorącą herbatą i szybko zapadający zmrok – ferie to wymarzony moment na klimatyczne sesje RPG! Jak co roku w Krasnobrodzie zbierze się ekipa rpgowych zapaleńców, którzy wraz z doświadczonymi Mistrzami Gry przeżyją niezapomniane przygody w fantastycznych światach. Wybierz się z nami! :)

Biuro Turystyki ORION zaprasza wszystkich młodych fanów gier RPG, gier karcianych, planszowych oraz LARPów na zimową odsłonę fantastycznych obozów! To połączenie najlepszych elementów zaczerpniętych z obozów młodzieżowych oraz konwentów gier RPG, planszowych, karcianych czy LARPów, czyli między innymi:

  • profesjonalne sesje RPG – kampania w wybranym systemie,
  • LARPy ,
  • prelekcje RPGowe,
  • warsztaty dla graczy i MG,
  • konkursy z nagrodami,
  • projekcje filmowe,
  • szeroki wybór pozycji w Games Roomie, w tym Magic: the Gathering,
  • 16 lat doświadczenia na rynku,
  • towarzystwo innych zapaleńców,
  • przyjacielska atmosfera ,
  • klimat, do którego chce się wracać!

Czeka na Was profesjonalna kadra, wybrana spośród ludzi zajmujących się na co dzień tematyką RPGową, grami planszowymi i karcianymi oraz LARPami – organizatorzy konwentów, prelegenci, Mistrzowie Gry z wieloletnim doświadczeniem. Możecie spodziewać się również całej masy śnieżno-lodowych atrakcji, a dla chętnych, białego szaleństwa na stoku narciarskim.

Masz chęć na przygodę? Łap kostki i ruszaj z nami na zimową wyprawę!

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://btorion.pl/
Wiadomości bieżące i newsy pojawiają się na https://www.facebook.com/orionrpg

Rezerwacji można dokonać przez formularz na stronie www.btorion.pl, mailowo na adres btorion@btorion.pl lub telefonicznie pod numerami:
22 668 85 07 albo 512 385 672.
Do 15.11.2015 zniżka za wczesną rezerwację – 50 PLN.
Serdecznie zapraszamy!

zimowe obozy rpg-mtg 2015

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Minikonwent w Suchedniowie

Za nami Minikonwent Tolaria, który odbył się w Suchedniowie. nie była to megawielka impreza magicowa, ale było to zapewne przyjemne spotkanie dla lokalnych karciarzy. Nas tam niestety nie było, ale materiały medialne i relacje obecnych na miejscu sugerują, że jest to inicjatywa z potencjałem i warta wspierania. Polecamy zresztą rzucić okiem na profesjonalny filmik nagrany z tego wydarzenia. Dłuższą relację organizatora można przeczytać na jego profilu facebookowym, o dokładnie tutaj.

Liczymy na kolejną edycję tej imprezy, na którą chętnie się wybierzemy. Żadne remonty i doktoraty nie będą nam już stały na drodze ;]

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik po 4-C Rally

Typowy przegląd decku od CFB. Tym razem zajmuje się tym Eric Froehlich, a na tapetę bierze czterokolorową talię na Rally the Ancestors. Są fani tego decku, istnieją też w miarę tanie wersje talii, z ograniczoną liczbą kolorów, więc może znajdą się amatorzy na to omówienie. Tekst wyróżnia się czytelnie rozpisanym silnikiem decku i opisem jego elementów.

Pięciokolorowy Midrange

Marc Tobiash przygotował w tym tygodniu chyba najbardziej rozbudowany przewodnik po talii. Ten deck to taki typowy good stuff, łączący wszystko co najlepsze w obecnym standardzie… i co najgorsze, bo cena tego też jest kosmiczna. Celem tego łączenia jest wyeliminowanie problemów, jakie poszczególne decki mają, np. słabego slotu dropów za dwa mana w Abzanie. Poza tym to jednak typowy przewodnik po talii od CFB.

Ciekawe decki ze standardu:

 

MODERN

Stan Moderna

Tekst nie jest dla modernowych wyjadaczy. To raczej taki fajny „punkt wejścia” dla osób, które na Modernie się nie znają, a chcą się trochę orientować. Autor omawia banlistę, dorzuca kilka zdań przedstawiających archetypy z Tier 1 i zamieszcza parę przemyśleń odnośnie kart do odbanowania. W sumie więc nic szczególnego, ani odkrywczego, ale parę podstawowych info dla nowicjuszy tu jest (nawet jeśli autorowi wydaje się, że może kierować swe słowa do bardziej doświadczonych graczy, to treści dla nich za bardzo tu nie ma).

WB Tokeny

Mam (Emil) mały sentyment do tego archetypu, choć sam nim nigdy nie grałem. Coś w nim jednak widzę, może po prostu lubię uczciwe decki, choć talia nie radzi sobie aż tak dobrze, by być tier 1 i jakoś meta w modernie tokeny nie opanowały. Korzystam więc z okazji, by talię przypomnieć, mimo że tekst nie jest jakiś bardzo rozbudowany. Dodaję go też po to, aby zaakcentować lekkie zainteresowanie deckiem na SCG, czego dowód także i tu. Może faktycznie jest on „undeplayed” i zasługuje na odrobinę uwagi? A może po prostu chcą napędzić sprzedaż kart ze sklepu?

Ciekawe decki z moderna:

 

LEGACY/VINTAGE

Przewodnik po Alurenie

Standardowy przewodnik po decku od CFB. Oznacza to więc spis i jego omówienie, przedstawienie paru trików, sztuczek i porad, a także omówienie MU wraz ze sposobami na sajdowanie się.

Przewodnik po Legacy Landach

Króciutki tekst, ale nie ma co narzekać. Naprawdę dobrych tekstów o deckach nie pojawia się aż tak wiele, nie ma co narzekać. Jak kogoś jednak interesuje talia na landach w Legacy z punktu widzenia kierowcy, któremu nawet udało się wygrać GP. De facto Jarvis Yu, bo o niego chodzi, ogranicza się do przedstawienia spisu, paru porad sajdboardowych, kilku tipsów i krótkiego omówienia paru kart. Skromnie. Zawsze jednak coś.

Zbanować topa czy nie?

To się trochę robi nudne, te całe dyskusje wokół zbanuj/nie zbanuj, ale w minionym tygodniu kolejny taki temat się pojawił. Tym razem chodzi o Legacy i Sensei Divining Top. Trochę ruszyło to prosów i w efekcie dostaliśmy „ciekawą” polemikę na CFB. Ciekawą w cudzysłowach, bo de facto argumentacja jest tu na dość niskim poziomie, nawet jeśli problem rozpala emocje. Warto jednak z pewnością zwrócić na to uwagę, bo za chwilę może się nagle okazać, że Topem będziemy mogli się bawić już tylko w EDH. No, ewentualnie jeszcze w świąteczych kostkach online.

Ciekawe decki z Legacy:

 

COMMANDER

Blokowy Commander – Garza Zol, Plague Queen

Commander w bloku, blok w Commanderze – to kolejna część cyklu, w którym korzystamy z ograniczonego zestawu kart. Mogą w ten sposób powstać ciekawe, inspirujące konstrukcje i to na kartach, które rzadko się pojawiają. Tak jest w tym przypadku. Blokiem jest tu Ice Age, a generałem legenda z Coldsnapu.

Czy masz doświadczenie?

Recepta na Commanderowy fun? Weź wszystkich nowych generałów z experience counterami i wrzuć ich do jednego decku. W efekcie powstaje bardzo synergiczna i combogenna talia, która pozwoli rozgrywać epickie partie. Deck na Child of Alara – wszak wymaga pięciu kolorów. Dodatkow jest słówko o legendarnej kostce, ale to na marginesie.

Ciekawe decki z Commandera:

 

PAUPER

Jest mi niebiesko

Alex Ullman po raz kolejny wzywa do – zero zaskoczenia – bana dla Cloud of Faeries, a powodem tym razem jest niezbalansowanie kolorystyczne paupera. Decki bez porażki w ligach – wskazuje Ullman – zostały zdominowane przez talie z niebieskim. Oczywiście próba na razie nie była zbyt duża. Jest to jednak potencjalny problem formatu i traktowany szerzej, jako dominację tej części color pie, być może faktycznie na jakimś etapie będzie wymagać podjęcia zdecydowanych kroków.

Playtesting Mystical Watch Rites

Materiał zawiera omówienie decku oraz zapis gier w formie video. Są tu tipsy, tricki, relacja z matchupów i trochę wniosków. Deck to takie combo, rzadko na afiszu, więc choćby jako ciekawostkę pauperowcy mogą rzucić okie.

 

INNE

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

Przegląd otwiera Jeskaiowa Ascensja. Chodzi tu jednak o kolory talii, a nie kartę, bo wzmiankowana ascensja to ta czerwona z Zendikaru. Jest tu też wyróżniony Living End. Oba decki do Moderna. W zasadzie nie ma w tym nic zaskakującego, ale podkreśla znaczenie combodecków w formacie w ostatnim czasie. Dużo ciekawsze jest na pewno hexproof aury, który sięga po zupełnie inne stwory niż to zazwyczaj w tym archetypie można spotkać. Deck stał się bardziej midrange’owy. Pakiet aur mniej więcej standardowy. Czemu zrezygnowano z one dropów? Wszystko przez burna i wrażliwość na removal (Engineered Explosives). Na przegląd warto też zwrócić uwagę ze względu na czwarty spis, czyli powrót Sidisi. Miłośnicy grania grobem mogą rzucić okiem, bo dawno czegoś takiego nam nie proponowano (co wskazuje też na to, że niekoniecznie talia musi odnaleźć się w meta, ale zagrania na pewno ma potężne). Piąty deck to Jund dla pauperowców.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Ależ nam ciekawy deck zaprezentował Adrian Sullivan. Chodzi o zielone Mardu na goglach. Czego tu nie ma? Ob Nixilis? Jest. Siege Rhino? Jest. Kolaghan’s Command, Nissa, Den Protector, Tasigur, Soulfire Grand Master, Dragonlord Dromoka, Ugin? Też są. Niby to taki Abzan z czerwonymi paleniami, ale nacisk na abzanowy komponent nie jest aż tak duży. Drugi deck, też do Standardu, to takie trochę bardziej klasyczne tokeny. Dla odmiany to jednak nie WB, a Esper. Niebieski jest dla sajdu, Jace’a i Eldrazi Skyspawnerów. Wygląda to intrygująco (i drogo!). Modern przynosi nam combo na Nivmagusie. Oprócz Elementala jest więc Kiln Fiend… i sporo kart żywcem wyjętych z Atarkowego Reda z obecnego T2. Abbot, Swifsweaper i Temur Battle Rage wraz z Become Immense pozwalają talii na nieco większą elastyczność jeśli chodzi o warunki wygranej. Czwarty deck to wariant BG Death Cloud, także w Modernie. Plan jest standardowy, opierając się na zagraniu walkera i zresolvowaniu chmury, co zapewnia nam sporą przewagę. Ciekawy jest tu jednak dobór kart. Vintage to z kolei Dark Petition Storm. Ponoć to teraz jeden z lepszych archetypów w formacie, więc warto go poznać. 

Stan Programu

Stan Programu w tym tygodniu pokazuje ogólną mizerię njusową w minionym tygodniu. Standardowo dostajemy wspominkę o problemach z powrotem z downtime’u. Jedyne bardziej ciekawe info to także to, że prereleasowe śmieci związane ze Scarsami Mirrodinu wywalono. I tyle. Sekcja opinii tylko zapowiada coś fajnego, zostawiając nas na razie z pytaniem: czy jest sens grać tylko fantomowe eventy limited, a do constructed kupować single. W deckach – T2: Mardu Aggro, Modern: Temur Delver; Pauper: UWrg Rebels, Legacy: Punishing Fire Junk; Vintage: Dark Storm. Ceny? Delikatnie w dół w T2, ale generalnie bez większych zmian. 

 

:g: Finanse :g:

 

Dorobić się na wojnie (o Zendikar)

SaffronOlive mówi czemu należy sprzedawać karty z Khans of Tarkir i Fate Reforged – nie chcemy, aby rotacja znowu zaskoczyła drogowców i żebyście zostali z toną Thragtusków po 1$. Tylko fetche sobie zostawcie, te są w cenie i będą drożeć. Autor przygląda się także długoterminowym inwestycjom w karty z Battle for Zendikar. 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Reiterate (Time Spiral)
  2. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  3. Bitterblossom (Morningtide)
  4. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  5. Clone Legion (Dragons of Tarkir)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 19

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (