Magic Lore – rzecz o imperium Thran (-5000 AR)

Tym razem w ramach cyklu Magic Lore Pl prezentujemy opracowanie Pawła Szumert dotyczące cywilizacji Thran. Zapraszamy do lektury.

Jest to skrócona wersja wydarzeń kluczowych dla dziejów największego imperium w historii Dominarii. Od początków rasy, przez budowę imperium aż do burzliwego rozłamu i upadku całej cywilizacji.

 

Początki

symbol cywilizacji Thran

Założenie imperium i przybycie ludu Thran jest niejasne. W roku 4903 przed początkiem Argiviańskiej Rachuby znana jest stolica Imperium, Halcyon. Nie wiadomo, czy miasto zostało zbudowane, czy zajęte. Terytorium Thran w tym okresie pokrywa dwie trzecie części kontynentu. Posiada także kolonie w dalej położonych miejscach, m.in. Caliman oraz Shiv. Symbol imperium Thran przedstawiono po prawej stronie (kształt symbolu inspirowany jest kamieniem mocy).

 

Struktura

Kamień mocy

Imperium składa się z ośmiu miast-stanów: Halcyon, Nyoron, Seaton, Phoenon, Orleason, Chignon, Losanon oraz Wington. Phoenon było pierwszym z nich. Wiele lat później na ruinach Nyoron powstanie Kroog – stolica królestwa Yotia.

Thran rządzeni są przez radę z pomocą wielopoziomowego systemu głosowań. W pierwszej “rundzie” zebrani chóralnie krzyczą “aye” i “nay”. Jasna większość wygrywa. W wypadku jej braku liczono głosy najstarszych delegatów każdego miasta-stanu.

 

Podział

Oto złoty okres Halcyonu. Istnieją dwie wiodące, acz opozycyjne, frakcje: rzemieślników i eugeników. Pierwsi popierani są przez elity. Koncentrują się na wykorzystaniu i rozwoju technologii opartej o kamienie mocy. Bazują też na wykorzystaniu magii, jednak traktują je głównie jako narzędzie służące w celu leczenia. Eugenicy patrzą na sprawę inaczej. Posiadając podejście materialistów, rozwijali medycynę z użyciem siły fizycznej. Opracowali techniki chirurgiczne i teorię bakterii. Te spotykają się z odrzuceniem, gdyż elita uznaje je jako “obraźliwe”.

Roku 4808 przed początkiem Argiviańskiej Rachuby najwybitniejsi eugenicy zostają wygnani. Wśród nich znajduje się kontrowersyjny medyk Yawgmoth, lider eugeników.

Dochodzi do wyraźnego rozwarstwienia społeczeństwa. Najniższa klasa zaludnia pod stolicą Jaskinie Przeklętych (Jaskinie Koilos). Nazywają ich Nietykalnymi.

Jaskinie Koilos

Niepokój

Glacian

Kilka lat po zapewnieniu dominacji kasty rzemieślniczej dochodzi do zamieszek. Roku 4803 przed początkiem Argiviańskiej Rachuby lider rzemieślników Halcyon o imieniu Glacian zostaje ranny podczas jednej z nich. Sprawcą jest Nietykalny imieniem Gix, który posłużył się kamieniem mocy.

Glacian zapada na nieznaną chorobę, która okazuje się być nieuleczalna przez tradycyjną medycynę. Poprzez naciski Rebbec, żony Glaciana, sprowadza się lidera eugeników z wygnania – Yawgmotha. Tenże diagnozuje phthisis (po naszemu – gruźlica), zakaźną chorobę zwyrodnieniową wywołaną promieniowaniem kamieni mocy.

Diagnoza spotyka się z dużą dawką sceptycyzmu ze strony elity Thran. Sam Glacian apeluje, by nie ufać Yawgmothowi. Jednak wieści o phthisis trafiają na bardzo podatny grunt w postaci stłoczonych w jaskiniach Nietykalnych.

Warto zaznaczyć, że część jaskiń znajdowała się dokładnie pod faktoriami produkującymi kamienie mocy. To doprowadza do kolejnych zamieszek i obalenia klasy rządzącej Halcyon oraz zwiększenia wpływów lidera eugeników.

 

Phyrexia

Roku 4797 przed początkiem Argiviańskiej Rachuby Glacian daje audiencję Dyfed. Wędrowczyni matematycznie udowadnia istnienie Iskry i argumentuje teorię Wieloświata. W spotkanie wtrąca się Yawgmoth. Doprowadza do prywatnego spotkania z Wędrowcem i przekonuje ją do pomocy w budowaniu raju dla ludu Thran.

Dyfed odnajduje sztuczny świat zbudowany z dziewięciu sfer. Twórca zmarł z nieznanych przyczyn w wewnętrznej sferze, pozostawiając swoje dzieło.

Z pomocą Wędrowczyni Yawgmoth przejmuje mentalną kontrolę nad światem i nazywa go Phyrexia.

Rebbec

Proces udaje się dzięki otworzeniu portalu łączącego Dominarię bezpośrednio z drugim światem. Jego lokalizacja znajduje się w Jaskini Przeklętych zaś kluczem jest podzielony na dwie połówki kamień mocy.

Rebbec zaczyna pracę nad stolicą Phyrexii, by 9000 lat później powstało Gamalgoth – pierwsze miasto Phyrexii.

Yawgmoth rozpoczyna przygotowania do otwartego konfliktu oraz przyspiesza postępowanie choroby Glaciana, chowając w jego ciele obie połowy klucza do portalu. Z pomocą śmierci rzemieślnika Yawgmoth chce zdobyć Rebbec.

W tym czasie dochodzi do założenia Sprzymierzenia Thran na Dominarii. To wynik przybycia delegacji barbarzyńskich plemion ludzi, elfów, krasnoludów, kotowatych, minotaurów i viashino. Rewelacją okazuje się fakt, iż Yawgmoth manipulował liderami tych nacji, zabijając niektórych, by uzyskać większe wpływy.

Sprzymierzenie żąda wydania lidera eugeników, grożąc wojną z Halcyon. Miasta-stany Chignon, Losanon i Wington popierają tę inicjatywę. Głosy w radzie są podzielone i Yawgmoth nie zostaje wydany. Głosami przeważającymi okazały się być głosy samego Yawgmotha, jako członka rady, oraz Rebbec.

Yawgmoth – wiele lat później po opisanych wydarzeniach

Upadek

Upadek Thran w trzech aktach

Natychmiast po tym wydarzeniu Yawgmoth obala rząd, pojmuje starszyznę i naczelnych delegatów. Dochodzi do otwartego konfliktu pomiędzy miastami-stanami popierającymi Yawgmotha a Sprzymierzeniem Thran. Miasta Phoenon i Orleason zostają zdobyte bez większego oporu.

Glacian, wygnany przez Yawgmotha do Jaskiń Przeklętych, zgłasza się po pomoc do Dyfed. Po porozumieniu Wędrowczyni odbija starszyznę i pozostawia ją bezpieczną na świecie Mercadia, gdzie miała ona zostać przodkami Mercadiańczyków i przyszłej grupy rządzącej Kyren. Ta będzie pochodzić od goblińskich sług.

Dyfed konfrontuje Yawgmotha na Phyrexii, udowadnia mu winę i odkrywa jego plan. Apelując do sumienia, żąda wypuszczenia delegacji. Pan Phyrexii kruszeje i przychyla się do żądania. Dyfed zostaje zaatakowana przez pierwsze phyrexiańskie monstra – efekty chirurgicznych eksperymentów Yawgmotha na delegatach. Korzystając z przerażenia przeciwnika, Yawgmoth wbija jej miecz zasilany kamieniem mocy w czaszkę, blokując w ten sposób możliwość generowania spójnych myśli przez Dyfed i odbierając jej możliwość Podróży (jak i wszelkie inne możliwości).

Na żywej jeszcze Dyfed dokonuje się wiwisekcji, poszukując narządu odpowiedzialnego za moce Wędrowca, z nadzieją przeszczepu. Jakiś czas potem Dyfed zostaje odnaleziona przez Rebbec, która uwalnia ją i pozwala ostatecznie odejść.

Dyfed umiera.

 

Zagłada

Konflikt kończy się w bitwie pod Zbezczeszczonym Megheddon w roku 4795 przed początkiem Argiviańskiej Rachuby. Siły Sprzymierzenia zostają zdziesiątkowane przez Phyrexian – pół sztuczne hybrydy Yawgmotha. Te zostały wyprodukowane dzięki szeregom Nietykalnych przekraczających portal w jaskiniach z nadzieją na znalezienie się w raju. Po walce siły Sfery Zerowej miały zostać użyte.

Sfera Zerowa, wcześniej określana Błyszczącym Księżycem, była militarną bazą orbitalną Thran. Zarządzała sztucznymi siłami zbrojnymi Imperium. Była wyposażona w specjalne generatory magicznych tarcz i Kamienne Wyładowania – broń masowego rażenia. Baza stacjonowała nad Halcyon i została zajęta przez Yawgmotha wraz z miastem.

Phyrexian Rager

Po otrzymaniu rozkazu bombardowania dochodzi do rebelii. Obsługa odrzuca generatory tarcz, wystrzeliwując tym samym stację na orbitę i wyłączając tarcze sił Yawgmotha. Po milleniach stacja wciąż będzie orbitować ponad Dominarią, uznawana za jeden z dwóch księżyców.

Jedną z wytycznych rozkazu było zbombardowanie zajętego miasta popierającego Yawgmotha.

Tarcze Sfery Zerowej miały uchronić jednostki Phyrexii przed chmurą niszczycielskiej energii wypuszczaną przez portal.

W tym czasie Rebecc odnajduje dwie połówki kamienia w ciele nieżywego już Glaciana. Jego wola okazuje się pozostawać wewnątrz kamieni. W ostatecznym akcie, za namową męża, Rebbec zamyka z ich pomocą portal w Jaskiniach Przeklętych, oddzielając Phyrexię od Dominarii.

Chmura Śmierci Yawgmotha kończy cywilizację Thran.

Portal zostaje zniszczony (a właściwie zamknięty i zdezaktywowany), a Yawgmoth uwięziony na Phyrexii.

Yawgmoth Błażej Kurowski Vlepkaaday

Yawgmoth by Błażej Kurowski www.instagram.com/Vlepkaaday; kliknij, aby powiększyć

 

Źródła

 • https://mtg.gamepedia.com/Timeline/Thran_timeline
 • https://mtg.gamepedia.com/Thran_Empire
 • https://www.theartofzolla.com/blog/

 

Aktualizacja z 04.04.2020: obecnie ukazały się poniższe prace w ramach projektu Magic Lore PL

Artykuły:

 

Filmy

 


PR PATRONI I SPONSORZY PR

Serdecznie dziękujemy naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierali lub aktywnie wspierają Projekt Magic Lore Pl!

 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek z Wilda Software
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Sklep StrefaMtg.pl
 • Sklepy Graal.pl

 

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 


O autorze: 

Paweł Szumert – casualowy sędzia prereleasów, wielbiciel commandera i kiepskich żartów. Kartonikami przekręca już przeszło 10 lat i jako jeden z nielicznych stara się (przynajmniej pobieżnie) zgłębiać lore na bieżąco.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze