Magic Lore – Planeswalkerzy Multiwersum, część 5 – przed Naprawą Świata: Dziewięciu Tytanów Urzy

Oto jest rzecz o Przybyłych, potężnych istotach Wędrowcami zwanych. Pośród wielu światów, pośród wielu ras rodzą się Wybrani. Ci obdarowani Iskrą. lub którym iskra aktywuje się za życia. Nie jest jasne, dlaczego jedni ową Iskrę posiadają, ani też czym dokładnie Iskra jest. Poznaliśmy jednak wielu spośród niezliczonych szeregów Wędrowców, z bezmiaru światów Multiwersum. Przechodzimy do epoki przed Naprawą Świata. Tematem tej części będzie Dziewięciu Tytanów Urzy.

A przed Tobą ich spis.

Piąta część zarysowuje jedną z najważniejszych grup Wędrowców w historii Magica – potężnych Tytanów Urzy, którzy sprzymierzyli się, by zniszczyć Phyrexian na ich planie. Wędrowcy są wymieniani według kolejności alfabetycznej. Każda kolejna część materiału przedstawia znanych z imienia Planeswalkerów, którzy pojawili się w ponad dwudziestopięcioletniej historii Magica. Kontynuujemy z Wędrowcami, którzy pojawili się lub wyraźnie zaznaczyli swoją obecność przed Naprawą Świata, czyli wydarzeniu znanym w historii planu Dominaria i samego Magica jako The Mending.

Planeswalkerzy Multiwersum – przed Naprawą Świata: Dziewięciu Tytanów Urzy

 

Bo Levar, Dziewięciu Tytanów Urzy

Bo Levar

Bo Levar

Jeden z Dziewięciu Tytanów. Jego historia zaczyna się mniej więcej w tym samym okresie co Urzy i Mishry, od których jest o 5 lat starszy. Urodził się jako Crucias w królestwie Yotia na kontynencie Terisiare na Dominarii.

Crucias był żeglarzem, którego kariera świetnie się rozwijała do momentu, w którym przyłapano go na bliskich kontaktach z córką admirała Sumify, stolicy państwa Almaaz. Od tego momentu był zmuszony zostać piratem, ale kontynuował romans. To zaś skończyło się niechcianą ciążą, o której dowiedział się w czasie jednej z wizyt, gdy podrzucono mu jego córkę do kabiny statku, na którym był kapitanem. Wkrótce Cruciasa opuściła załoga, a on sam był zmuszony się ustatkować i porzucić żywot pirata, ale nie marynarza. Dalej pływał, zdobywając małą fortunę i prowadząc uczciwe interesy.

Po kilku latach względnie spokojnego życia córka Cruciasa, Nunieve, zachorowała, a po jakimś czasie – mimo prób znalezienia najlepszych lekarzy – zmarła. Crucias postanowił uhonorować Nunieve w odpowiedni sposób. Zdecydował się to zrobić, budując statek na jej cześć. Miał on służyć eksploracji. W tym jednak przeszkodziła wojna Mishry i Urzy. Statek powstał, ale Crucias nie mógł go wykorzystywać w pierwotnym celu. Nie nadawał się on także do przewozu towarów. W efekcie stał się statkiem rozrywkowym dla bogatych i próżnych arystokratów z Argive, którzy płynęli w pobliże wyspy Argoth, by obserwować jak armie Mishry i Urzy radzą sobie w boju. Crucias był więc bardzo blisko, gdy Urza aktywował Sylex i znalazł się w zasięgu jego fali uderzeniowej. Wszyscy wokół zginęli, ale zarazem iskra Cruciasa się aktywowała. To zakończyło jego historię i zaczęło opowieść Bo Levara.

Już jako jeden z Dziewięciu Tytanów brał udział w ataku w odbiciu z rąk Phyrexian Jaskiń Koilos, a następnie w kontruderzeniu na phyrexiańskim planie. Po tym jak Urza popadł w obłęd i zdradził, Bo Levar kontynuował misję i wraz z innymi ocalałymi Tytanami podłożył bomby duszy, by zniszczyć Phyrexię. Po powrocie namówił innego Tytana, Guffa, który wiedział jak zakończy się phyrexiańska inwazja, do zmiany przeznaczenia. Sam zaś oddał życie, by ochronić małą kolonię merfolków, Eliterates, przed zniszczeniem przez chmurę śmierci Yawgmotha. Zrobił to afirmując piękno krainy i zmarł z poczuciem godnej śmierci.

 

Commodore Guff, Dziewięciu Tytanów Urzy

Commodore Guff

Commodore Guff

Jeden z Dziewięciu Tytanów. Był bardzo starym Planeswalkerem żyjącym w jednej z zapomnianych bibliotek na Dominarii. Można w niej było znaleźć każdą książkę, która została kiedykolwiek i gdziekolwiek napisana w Multiwersum. Były w niej także książki, które zawierały wiedzę o przeznaczeniu świata.

Dlatego też Guff wiedział, że phyrexiańska inwazja zakończy się zwycięstwem wroga. Mimo to dołączył do grupy Planeswalkerów, których stworzył Urza. Po nieudanej próbie zniszczenia Phyrexii, został jednak namówiony do zmiany przeznaczenia przez innego z Tytanów, Bo Levara. Udało mu się tego dokonać, ale zginął natychmiast po pojawieniu się Yawgmotha w formie chmury śmierci na Dominarii.

 

Daria, Dziewięciu Tytanów Urzy

Daria

Daria

Jedna z Dziewięciu Tytanów. Pochodziła z planu Ulgrotha. Jej iskra uaktywniła się bardzo wcześnie. Sama zaś była sierotą. Została adoptowana przez Planeswalkera Taysira. U niego tez zdobywała wiedzę. Jako jedna z pierwszych pojawiła się na wyspie Corondor, gdzie rozpoczęła się Wojna Planeswalkerów. Jej uwagi pomogły Jaredowi Carthalionowi stać się Planeswalkerem. Wraz z Taysirem dołączyła do powołanej przez Urzę grupy, mającej na celu powstrzymać i zniszczyć Phyrexian. Została zabita na Phyrexii, w wyniku zdrady innego z Tytanów, Tevesh Szata.

 

Freyalise, Llanowar’s Fury by Adam Paquette

Freyalise

Jedna z Dziewięciu Tytanów. Półelfka pochodząca z Dominarii. Była niezwykle ważną postacią z punktu widzenia fabuły Magica i uczestniczyła pośrednio lub bezpośrednio w wielu istotnych wydarzeniach. Zarazem była osobą o dość ksenofobicznych poglądach. Bywała uparta i egoistyczna. Poświęciła jednak swoje życie dla dobra Dominarii i całego Multiwersum. Była obrończynią puszczy Skyshroud. Przez elfy z Llanowar oraz Fyndhorn była traktowana jak bogini ze względu na to, jak im pomogła w czasie Epoki Lodowcowej.

Jako dziecko Freyalise wychowywała się w mieście Storgard. Tam też – w czasie pojedynku z inną ważną postacią, Jasonem Carthalionem, stała się Planeswalkerką. Stało się to, gdy otrzymała magiczny cios o śmiertelnej sile. Co ciekawe, początkowo preferowała magię ognia, ale zwrot ku naturze i zielonej manie zaliczyła właśnie w wyniku wspomnianej walki – pod wpływem wrażenia, jakie wywarło na niej uderzenie czaru Carthaliona. Rozpalenie iskry prawie doprowadziło półelfkę do szaleństwa, ale na szczęście pomógł jej Wieczny Arcymag, Jodah.

Freyalise jako Planeswalkerka wykazywała spore zainteresowanie Odłamkiem Dwunastu Światów i barierą stworzoną przez Urzę w wyniku aktywacji Golgothiańskiegu Sylexu. Była ważną uczestniczką spotkania na Null Moon zorganizowanego przez Planeswalkera Faralyna, które wszakże zakończyło się fiaskiem, a dla niej walką z Tevech Szatem na planie Azoria, zniszczeniem przez nią tamtejszych wysp wraz z mieszkańcami i istotami oraz pozostawieniem na skraju śmierci. Przeżyła jednak i wkrótce to właśnie ona opracowała sposób na zniszczenie bariery wokół odłamka i to ona rzuciła Czar Świata (World Spell), kończąc Epokę Lodowcową. W tym okresie zaczarowała także magiczne lustro Jodaha, które później posłużyło do uaktywnienia iskry Planeswalkerki Jayi Ballard.

Półelfka pełniła istotną rolę w czasie Inwazji Phyrexian. Nie dość, że była jedną z Dziewięciu Tytanów, Planeswalkerów, którzy przypuścili kontruderzenie na Phyrexian, to jeszcze udało się jej aktywować bombę duszy (soul bomb) na rodzimym planie najeźdźców, przetrwać natarcie, ochronić magicznie i przenieść puszczę Skyshroud w czasie nadpisania planu Rath (wywołując przy tym jedną z wyrw czasowych), a do tego przeżyła ostateczną konfrontację z przywódcą Phyrexian, Yawgmothem, i całą wojnę – jako jedna z dwojga Tytanów (drugim był Lord Windgrace).

Po inwazji Freyalise stała się jeszcze bardziej wrogo nastawiona do obcych, skupiając się na ochronie puszczy Skyshroud. Dlatego też początkowo zignorowała ostrzeżenia Planeswalkera Teferiego przed zagrożeniem, jakie wywołały wyrwy czasowe. W pewnym momencie dostrzegła jednak problem i zrozumiała, że jej podejście było samolubne i niesłuszne. Poświęciła więc własne życie, by zamknąć wyrwę nad Skyshroud. Kanalizując w sobie okoliczną zieloną i czerwoną manę, doprowadziła do eksplozji, która zneutralizowała problem.

 

Kristina of the Woods

Kristina of the Woods

Jedna z Dziewięciu Tytanów. Kristina z Lasów pochodziła z wyspy Corondor na Dominarii. Jej iskra aktywowała się w chwili, gdy powstał Odłamek Dwunastu Światów (Shard of the Twleve Worlds). Kristina jeszcze przed Epoką Lodowcową poznała i zakochała się w Planeswalkerze Taysirze. Razem wzięli udział w Szczycie na Null Moon i razem pokonali Leshraca oraz wskrzesili Planeswalkera Ravidela (przeciw któremu później walczyli w Wojnie Planeswalkerów).

Kristina brała udział w przełamaniu bariery wokół Odłamka Dwunastu Światów, czyli rzucania tak zwanego Czaru Świata. Po tym wydarzeniu Taysir się jej oświadczył, ale ona odmówiła i zdecydowała się na eksplorację Multiwersum zamiast pomóc kochankowi powrócić na jego rodzimy plan, Rabię. W czasie tych wojaży zakochała się w Planeswalkerze minotaurze Sandruu, którego zazdrosny Taysir przegnał na plan, z którego powrót miał zająć rywalowi 1000 lat. W ten sposób Taysir zepsuł relację z Kristiną.

Walkerka wzięła udział także w zebraniu w Minoradzie, przerwanym przez Ravidela. Wiele lat później poznała Jareda Carthaliona, w którym też się zakochała. Pomogła mu zresztą w nauce magii. Wsparła go w walce z Ravidelem i poszukiwaniu sztyletów, które miały posłużyć do zniszczenia Golgothiańskiego Sylexu. W kluczowej konfrontacji z Ravidelem została ranna. Jared Carthalion uratował ją jednak od śmierci. Przy okazji była świadkiem aktywacji jego iskry.

Wiadomo, że Kristina przetrwała Wojnę Planeswalkerów. Później dołączyła do Dziewięciu Tytanów Urzy, zastępując szalonego Planeswalkera Parchera. Do grupy należał również Taysir, z którym w tym momencie była znowu w przyjaznych stosunkach, choć nie było już między nimi romansu. W czasie kontruderzenia przeciw Phyrexii zginęła, rzekomo przypadkiem – w rzeczywistości zaś na wskutek zdrady jednego z Tytanów, Tevesh Szata.

 

Taysir of Rabiah

Taysir of Rabiah

Jeden z Dziewięciu Tytanów. Miał bardzo skomplikowaną historię. Raz był bohaterem, innym razem ofiarą, jeszcze innym razem złoczyńcą. Dość zresztą powiedzieć, że umierał dwa razy – w roku 3910 AR oraz 4205 AR.

Taysir urodził się na planie Rabiah w pięciu wcieleniach – każde zaś związane było z jednym kolorem many. Przepowiednia głosiła, że jeśli kiedyś się one połączą, to stworzą najpotężniejszego w Multiwersum Planeswalkera. Ostatecznie każdy z Taysirów faktycznie się połączył, ale po drodze miały miejsce intrygi złej królowej czarodziejki o imieniu Nailah. Połączony Taysir pokonał ją i opuścił Rabię, jak się okazało już na zawsze, gdyż Nailah otoczyła plan (a właściwie tysiąc jego lustrzanych wersji… cóż, to skomplikowane) nieprzeniknioną dla planeswalkerów barierą.

Później okazało się, że Taysir trafił na kolejną barierę i pułapkę – został bowiem uwięziony na Dominarii po aktywacji Golgothiańskiego Sylexu, który spowodował utworzenie Odłamka Dwunastu Światów. Tu zakochał się w Kristinie z Lasów, z którą później brał udział w Szczycie na Null Moon zakończonym fiaskiem i śmiercią smoka Chromium Rhuella oraz Ravidela. Taysir wraz z Kristiną wskrzesili tego drugiego. Oboje potem brali udział w rzucaniu Czaru Świata (World Spell) i zniszczeniu bariery wokół Odłamka. Po tym wydarzeniu Taysir chciał, by Kristina pomogła mu dostać się na Rabię. Ona jednak nie chciała zostać uwięziona tam w chwili, gdy otworzyło się przed nią całe Multiwersum. Oboje rozstali się więc. Taysir wziął zaś za ucznia Ravidela. Wkrótce pod jego wpływem zaczął ścigać Tevesh Shata i Leshraca, odpowiedzialnych za walki na Szczycie na Null Moon. Nie był w stanie jednak znaleźć tego pierwszego, a drugiego nie był w stanie zabić. Uwięził go więc na planie Phyrexia. Później podszepty Ravidela skłoniły Taysira do przegnania Planeswalkera minotaura Sandruu, który zakochał się z wzajemnością w Kristinie. Zazdrosny o swą dawną partnerkę Taysir sprowadził jednak na siebie gniew Feroza, Planeswalkera i obrońcy planu Ulgrotha, rodzimej krainy Sandruu. Feroz zabił – przynajmniej pozornie – Taysira, rozpłatując mu głowę mieczem, a następnie stworzył barierę wokół Ulgrothy znaną jako Zakaz Feroza (z ang. Feroz’s Ban).

Taysir został później przywołany, a jego duch oczyszczony przez Przodków Anaby. Duchy zmarłych minotaurów pomogły Taysirowi znaleźć ukojenie. Taysir w ten sposób wskrzeszony przybrał formę starszego człowieka, jako karę za swe czyny. Ponadto, przyjął na nauki Darię, młodą Planeswalkerkę, która stała się dla niego jak córka. Oboje wzięli udział w Wojnie Planeswalkerów – choć nie wiadomo jak wielki był w niej ich udział. Oboje tę wojnę przeżyli. Oboje też dołączyli do Tytanów Urzy – Daria zamiast Teferiego, który w ostatniej chwili zrezygnował – i wzięli udział w kontruderzeniu i próbie zniszczenia Phyrexii. W efekcie oboje zginęli – najpierw Daria, ‘upolowana’ przez Urzę, a następnie sam Taysir, który po śmierci podopiecznej zaczął się buntować przeciw Urzie i zaatakował go, gdy dostrzegł jego szaleństwo i to, że przechodzi on na stronę Phyrexian. Urza okazał się jednak sprytniejszy i zabił Taysira. Później jego serce zostało zabrane przez Planeswalkera Lorda Windgrace’a, który wykonał rytuał Dalfir i umieścił organ w swoim ciele. Miało to zapobiec próbom wskrzeszenia Taysira przez nekromantów.

 

Tevesh Szat, Dziewięciu Tytanów Urzy

Tevesh Szat

Tevesh Szat

Jeden z Dziewięciu Tytanów. Początkowo człowiek, z czasem przybrał smoczą formę. Wpierw neutralny światopoglądowo i wycofany, po śmierci siostry stał się złoczyńcą z misją uciszenia całego świata. Wielokrotnie zagrażał Dominarii, a ostatecznie stał się zdrajcą i zginął zabity przez Urzę.

Tevesh Szat pochodził z wybrzeży Sarpadii na Dominarii. Urodził się jako Tev Loneglade i żył wraz z siostrą, Tymolin, przed i w trakcie Wojny Braci. Po tym jak Tev stał się walkerem, rzucił na siostrę czar dający jej wieczną młodość. Razem podróżowali między innymi po Argoth i Terisiare, choć w tym czasie Tev nabrał poczucia winy i stał się bardziej wycofany z życia publicznego po powrocie do Sarpadii. Teva gnębiła bezsilność – mimo wielkiej potęgi nie był w stanie zmienić ludzi. Z czasem zamieniło się to w nienawiść do całego świata. Tymczasem Tymolin angażowała się w sprawy królestw, w tym krasnoludzkiego imperium. Poślubiła nawet jednego z nich, Kaylena. W efekcie sama w pewnym momencie zginęła, co rozwścieczyło rozchwianego już i tak Tevesha i sprawiło, że przybrał on smoczą formę i zniszczył odpowiedzialnych za jej śmierć. Następnie zabrał się do niszczenia Sarpadii, wraz ze sprowadzoną przez siebie armią orków. Później Szat niejednokrotnie działał na szkodę innych ludów i osób. Był m.in. odpowiedzialny za pojedynek Freyalise z Jasonem Carthalionem czy stworzenie nieumarłej armii nekromanty Lim-Dûla. Próbował także pogłębić Epokę Lodowcową, a ponadto był jednym z tych, którzy sabotowali Szczyt na Null Moon oraz próbował podbić plan Shandalar.

Ostatecznym upadkiem Tevesh Szata było jednak dołączenie do Dziewięciu Tytanów Urzy. W czasie ataku na Phyrexię Szat zdradził, zabijając Tytanów Darię i Kristinę z Lasów. Przekonał także smoka Darigaaza do wskrzeszenia Pierwotnych Smoków. Po śmierci Darii Urza zareagował i ujawnił jego zdradę. Urza, liczył na to, że Szat tak postąpi i specjalnie zabrał go ze sobą, by w ten sposób rozwiązać moralny dylemat i móc zasilić jego energią bomby duszy, które miały pozwolić zniszczyć Phyrexię. Skończyło się to śmiercią Szata.

 

Urza, Lord High Artificer by Grzegorz Rutkowski

Urza

Jeden z Dziewięciu Tytanów. Przede wszystkim jednak potężny czarodziej, Planeswalker i jedna z najważniejszych postaci w historii Multiwersum. Nie tylko w historii Dominarii. Urza był mistrzem każdego rodzaju many, żył ponad cztery tysiące lat i tyle niemalże trwał jego konflikt z Phyrexianami.

Urza urodził się w szlacheckiej rodzinie z Argive na kontynencie Terisiare na Dominarii. Miał młodszego brata, Mishrę. To według narodzin braci zaczęto później liczyć mijający czas. Urza urodził się pierwszego dnia roku 0, a Mishra ostatniego dnia. Obaj bracia byli niezwykle utalentowani, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z artefaktami. Stracili matkę w młodym wieku, a później – gdy ojciec zachorował – zostali wysłani na wykopaliska pod okiem znajomej, archeolog Tocasii. Tam dokonali wielkiego odkrycia i odnaleźli kamienie Weakstone i Powerstone – oba później stały się częścią Urzy. Niestety, bracia poróżnili się, a po pewnym czasie stanęli naprzeciw dwóch armii. Konflikt zakończył się katastrofalnymi zniszczeniami Dominarii, a także śmiercią Mishry i zagładą obu armii. Wszystko przez aktywację artefaktu znanego jako Golgothiański Sylex. Co więcej, Dominaria została zepchnięta w wiek Epoki Lodowcowej, a także została utworzona bariera wokół dwunastu planów – nieprzenikniona dla Planeswalkerów i w efekcie stały się one dla nich więzieniem. Urza zyskał jednak dzięki temu czas potrzebny na przygotowanie się do inwazji Phyrexian – siły, która stała za deprawacją Mishry i jego upadkiem.

Sam Urza większość swojego życia poświęcił właśnie temu zadaniu – powstrzymaniu Phyrexian przed podbojem Dominarii. W tym celu stworzył Tolariańską Akademię, wprowadził w życiu projekty Dziedzictwa i Linii Krwi. Po to stworzył statek Weatherlight, golema Karna i po to zawierał sojusze z potężnymi istotami i Planeswalkerami nie tylko na Dominarii. Również stworzenie dziewięciu Tytanicznych Silników (zasilanych energią Planeswalkerów konstruktów, swego rodzaju mechów) i wykorzystanie do ich obsługi dziewięciu potężnych Wędrowców miało służyć zniszczeniu Phyrexian.

Urza, choć był znakomitym rzemieślnikiem i fenomenalnym, błyskotliwym i inteligentnym czarodziejem, nie był jednak pozbawiony wad. Jego moralny kompas co najmniej kilka razy zbłądził. Urza bywał również arogancki i wyniosły. Nie zawsze słuchał rad przyjaciół, a niektóre jego wybory prowadziły do ich cierpienia. Przede wszystkim jednak Urza, czując ogromny bagaż odpowiedzialności za swoje czyny, zwłaszcza w kontekście Mishry, miewał okresy rozchwiania emocjonalnego – mówiąc wprost, zachowywał się jak szaleniec. Nie uniknął tego również w ostatecznej konfrontacji z Phyrexią, kiedy to przeszedł na stronę wroga zafascynowany wiedzą, którą mógłby zdobyć. Ostatecznie Urza odkupił jednak swoje winy, doprowadzając do pokonania Yawgmotha, przywódcy Phyrexian. By to się udało, musiał wszakże poświęcić życie. On sam umarł, ale jego esencja życiowa oraz iskra istnieją w postaci Karna, golema, którego zresztą wcześniej sam stworzył jako część Dziedzictwa.

 

Lord Windgrace, dziewięciu tytanów Urzy

Lord Windgrace by Bram Sels

Lord Windgrace

Jeden z Dziewięciu Tytanów. Był humanoidalną panterą i pochodził z regionu Urborg na Dominarii. Czuł niechęć wobec wszelakich artefaktów, wręcz nienawiść – zapoczątkowaną przez aktywację Golgothiańskiego Sylexa. Między innymi dlatego walczył z Phyrexianami. Był postacią, która bardzo dbała o Urborg i nawet po jego śmierci dało się to odczuć.

Windgrace był walkerem na długo przed Urzą. Był jednym z wodzów plemion panter żyjących w okolicach Urborg. Przez wiele z nich był uważany za bóstwo. Windgrace dołączył do grupy dziewięciu Tytanów Urzy. Kiedy Urza oszalał i zabił Taysira, Windgrace zabrał serce martwego Wędrowca. Udało mu się przetrwać cały konflikt z Phyrexianami, a następnie stał się strażnikiem Urborg. Kiedy nadszedł czas kryzysu z wyrwami czasowymi, Windgrace poświęcił własne życie, by zamknąć jedną z nich – tę, która była wywołana przez nadpisanie na Dominarię planu Rath. Jednocześnie rzucił czar, który związać jego ducha z Urborg.

 

Źródła

Pisząc ten tekst posiłkowaliśmy się poniższymi źródłami oraz konkretnymi wpisami na wiki o danych Wędrowcach:

 

Aktualizacja z 04.04.2020: obecnie ukazały się poniższe prace w ramach projektu Magic Lore PL

Artykuły:

 

Filmy

 

 


 PATRONI I SPONSORZY 

Serdecznie dziękujemy naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierali lub aktywnie wspierają Projekt Magic Lore Pl!

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy
  • Sklep StrefaMtg.pl
  • Sklepy Graal.pl

 

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 


O autorach: 

Emil Marcinkowski i Przemysław Oberbek – info o autorach w zakładce redakcja.

Paweł Szumert – casualowy sędzia prereleasów, wielbiciel commandera i kiepskich żartów. Kartonikami przekręca już przeszło 10 lat i jako jeden z nielicznych stara się (przynajmniej pobieżnie) zgłębiać lore na bieżąco.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (