Magic Lore – Rzecz o bohaterach Bratobójczej Wojny (0 do 64 AR)

Konflikt rozpoczęty przez Urzę i Mishrę na kontynencie Terisiare był katastrofą całej Dominarii. Bratobójcza Wojna (znana również jako Wojna Starożytności lub Wojna Antyków – z ang. Antiquities War) miała swój finał na wyspie Argoth. Kataklizm zakończył bitwę i rozpoczął Epokę Lodowcową. Wydarzenie to doprowadziło do utworzenia Argiwiańskiej Rachuby, która służy w uniwersum M:tG do mierzenia upływających lat. Data 0 AR to dzień narodzin starszego z braci – Urzy.

Przyjrzymy się bohaterom tych kilkudziesięciu lat – ludziom, i nie tylko, którzy mieli swój wkład w tę małą apokalipsę.

 

Urza

Bracia z opozycji

Wiele pisać o nim nie będę, gdyż przyjdzie jeszcze na to czas. Na ten moment wystarczy, by wiedzieć, że za młodu przybył z bratem na pustynię pod skrzydła starszej pani archeolog. To on, wraz z bratem, uruchamiał pierwsze artefakty rasy Thran, budował własne i gdy miał dwadzieścia lat odnalazł Jaskinie Koilos.

Od pierwszych dni posiadania Kamienia Mocy (ang. Powerstone) stał się żądny wiedzy.

Mishra

Będąc o rok (bez jednego dnia, gdyż wtedy byli równi) młodszy od brata czuł jego cień na sobie przez większość swoich dni. Był równie wybitny co Urza. Może nie tak porządny i spostrzegawczy, lecz równie inteligentny i bardziej charyzmatyczny.

Od pierwszych dni posiadania Kamienia Słabości (ang. Weakstone) był bardzo podatny na kuszenia Phyrexii.

Tocasia

Urodzona w Argive, na Terisiare. Słynna arystokratka, uważana za trochę zwariowaną, która oddała się w swych starszych latach koordynacji prac archeologicznych. Znała rodziców Urzy i Mishry. Przyczyn ich nagłego pojawienia się na pustyni nie znała, lecz wiele się domyślała.

Roku 20 AR była z nimi, gdy odnaleźli dwa potężne Kamienie Mocy. Chciała pozostać neutralną i odebrać Kamienie braciom, by dokonać badań bez ich walk. Brak zaufania doprowadził do starcia i eksplozji, w wyniku której Tocasia zmarła.

Kayla

Kayla bin-Kroog, Antiquities War, Volume 2

Urodzona w Yotii, na kontynencie Terisiare, roku 3 AR, księżniczka bin-Kroog. Jej ręka została przeznaczona mężczyźnie, który będzie tak silny, by przenieść wielką statuę. Gdy niemal wszyscy kandydaci odpadli konstrukt Urzy przeniósł posąg. Rzemieślnik nie był jednak zainteresowany małżeństwem. Nocy poślubnej opuścił łoże, by studiować tom Thranów, będący w posiadaniu rodziny księżniczki.

Przez większość czasu Kayla była ignorowana przez swego męża. Urza miał swój warsztat i pracowników. To im poświęcał uwagę. Dopiero po śmierci ojca Kayli oboje zbliżyli się do siebie.

Gdy Mishra przybył do Kroog, negocjując warunki pokoju, przekonał żonę Urzy do kradzieży Kamienia Mocy. Spędził z nią także noc.

Kayla jest również autorką poematu Wojny Antyków, który w świecie gry jest jednym z podstawowych źródeł wiedzy o latach konfliktu między braćmi.

Harbin

Urodzony w Yotii, na Terisiare, roku 29 AR, syn Kayli oraz Urzy lub Mishry (nigdy nie ustalono ojcostwa). Poza tym, że odkrył wyspę Argoth, na którym odbyły się ostateczne bitwy, to nie miał wpływu na losy Wojny Antyków. Warto wspomnieć, że był ojcem Jarsyla – pierwszego wielkiego maga Mrocznego Wieku. Jarsyl zaś był ojcem Jodaha – Arcymaga Dominarii.

Śmierć Harbina jest niejasna. Różne źródła podają sprzeczne informacje. Miał rzekomo przeżyć zakończenie Bratobójczej Wojny i doczekać się starości lub odejść w katastrofie kończącej wojnę roku 64 AR. K’rrik, znany również jako Kerrick, agent Phyrexii, zeznał, iż syn Urzy został włączony w plany Yawgmotha.

Tawnos

Tawnos

Urodzony w Yotii, na Terisiare, 5 roku AR, był ulubionym uczniem Urzy. Poznali się, gdy wielki rzemieślnik pracował w swoim warsztacie w Kroog. Tawnos zasłynął odwróceniem uwagi Urzy od pracy, prezentując swoje dzieło: drewnianego węża-zabawkę.

Przez urok i szczerość zyskał sobie zaufanie i przyjaźni królowej Yotii. To on pomógł w wychowaniu Harbina.

Urza zapieczętował go w “trumnie” na pięć lat. To ocaliło Tawnosa przed wielkim finałem wojny. Po tych zdarzeniach wrócił do Kayli, aby zrelacjonować jej co się stało.

Ashnod

Urodzona w Almaaz, Terisiare, roku 5 roku AR, była uczennicą Mishry. Zyskała sobie przydomek “obojętna”, gdyż znana była z sadystycznych upodobań.

Pomimo konfliktu stron, polubiła Tawnosa. Raz miała okazję go torturować, gdy został schwytany. Przezywała go “kaczką”.

Ashnod trwała przy swym mistrzu niemal do końca. Gdy zdała sobie sprawę, czym się stał, wręczyła Sylex Golgothiański Tawnosowi, by ten przekazał go Urzie podczas finałowych starć na Argoth. Za swój czyn miała przypłacić życiem.

Gix

Gix

Urodzony w imperium Thran około 5000 roku przed rozpoczęciem Argiwiańskiej Rachuby. Pojawił się podczas konfliktu jako demon Phyrexian i sługa Yawgmotha. Powstrzymany przez Ashnod, nie dopilnował rozwoju wydarzeń zgodnego z wolą swego pana. Zabił Ashnod, zaś po powrocie do Phyrexii musiał cierpieć pokutę.

Titania

Urodzona na Argoth, maro-czarownik wyspy. Była uosobioną częścią przyrody obdarowaną świadomością. Przez wielu czczona niczym bogini.

Podczas ataku braci na swe ziemie stawiała opór, po czym próbowała pertraktować. Żadne siły nie pomogły, ani nie spowolniły działań braci pożerających kolejne surowce i zmieniających je w maszyny.

Zginęła roku 64 AR, wraz z całym Argoth po aktywacji Sylexu.

Hurkyl

Urodzona na Terisiare 50 lat przed rozpoczęciem Argiwiańskiej Rachuby, była jedną z założycielek Lat-Nam – pierwszej szkoły magii na Dominarii, oraz Trzeciej Ścieżki, znanej również jako Unia. Był to sojusz głodnych wiedzy i praktykujących magię jednostek, chcących uchronić się przed chaosem Bratobójczej Wojny.

Hurkyl włożyła znamienity wkład w ponowne odkrywanie magii.

Zmarła roku 24 AR, podczas ataku Mishry na miasto Terisia. Podczas walk rzuciła zaklęcie znane jako Odwołanie Hurkyl wyparowując trzy potężne maszyny. Była to pierwsza zapisana manifestacja magii na Terisiare.

Drafna

Mąż Hurkyl i współzałożyciel Lat-Nam. Wiemy o nim tyle, że większość zaklęć przypisanych do niego było tak naprawdę pracą jego żony.

Loran

Urodzona w Argive, Terisiare 2 lata przed rozpoczęciem Argiwiańskiej Rachuby. Była uczennicą Tocasii. Dobrze znała obu braci.

Dołączyła do uczonych w mieście Terisia i brała czynny udział w Trzeciej Ścieżce. Grupa skupiała się na korzystaniu z magii w celu obrony przed maszynami Urzy i Mishry.

Była w posiadaniu Sylexu, który odebrała jej Ashnod po pochwyceniu i torturach.

Zmarła 74 roku AR z powodu choroby.

Feldon i wspomnienie Loran

Feldon

Urodzony gdzieś na Terisiare, był uczonym, archeologiem, glacjologiem, wreszcie magiem. Dołączył do Trzeciej Ścieżki i zakochał się w Loran.

Sylex był także w jego rękach. Rybak Yumok znalazł go i przekazał uczonemu. Po studiach Feldon związał nadzieję na zakończenie wojny z użyciem artefaktu.

Po ataku Mishry na miasto Terisia Feldon odłączył się od Trzeciej Ścieżki oraz został rozdzielony z ukochaną.

Źródła nie są jednoznaczne: nie wiadomo, czy Loran uciekła z więzienia Ashnod, czy właśnie Feldonowi udało się ją odbić. Jednak niezależnie od tego, obojgu udało się spotkać i przeżyć wspólnie resztę życia.

Gdy po latach Loran zmarła, oszalały z rozpaczy Feldon oddał się zgłębianiu magii, by przywrócić zmarłą do żywych. Po kilku nieudanych próbach – między innymi związanych z tworzeniem kopii-konstruktu oraz zombiefikacją – udało mu się wskrzesić ukochaną ze swych wspomnień na tyle długo, by móc się pożegnać. Wyleczyło to obsesję Feldona.

 

Źródła

Pisząc ten tekst posiłkowałem się poniższymi źródłami:

 

Aktualizacja z 04.04.2020: obecnie ukazały się poniższe prace w ramach projektu Magic Lore PL

Artykuły:

 

Filmy

 


PR PATRONI I SPONSORZY PR

Serdecznie dziękujemy naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierali lub aktywnie wspierają Projekt Magic Lore Pl!

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy
  • Sklep StrefaMtg.pl
  • Sklepy Graal.pl

 

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 


O autorze: 

Paweł Szumert – casualowy sędzia prereleasów, wielbiciel commandera i kiepskich żartów. Kartonikami przekręca już przeszło 10 lat i jako jeden z nielicznych stara się (przynajmniej pobieżnie) zgłębiać lore na bieżąco.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze